karaage18
profili

 • dolar dip yaparken sesi çıkmayan ekşici

  dolar düşsün diye ne taklalar atıldığını, ülkenin milyarlarca dolar kaynağının nasıl piç edildiğini bilen kişidir. sessizce beklemektedir.

 • içilen en iyi viski

  şimdiden rica ediyorum buraya içimi en güzel viski diye şişesi binlerce lira olan markaları yazmayalım, okurları depresyona sokmayalım.

  fakr-u fakir bir viski sever olarak kesinlikle ballantine's derim. performans/fiyat oranı bu kadar yüksek bir viski tatmadım. red label, j&b, jim beam, jameson gibi aynı fiyat düzeyindeki viskilerden bariz 3 gömlek üstündür. vat 69'u falan zaten saymıyorum*.

  edit: içimi en güzel viski başlığını buraya taşımak neyin kafasıysa artık... içimi en güzel viski konusundaki görüşüm ile bugüne kadar benim içtiğim ya da "bir arkadaşımın" içmiş olduğu en iyi viski arasında öküz gibi fark var ve bunu göremeyen başlık taşıyan'ı kınım kınım kınıyorum.

 • 16 ekim 2018 dolar kuru

  bugün investing'de bir haber gördüm, "merkez bankası 200 baz puan veya altında bir indirim yaparsa 5.70 desteğini kırması çok zor" diyordu özet olarak, hah dedim bunlar da artık 5.70'i böyle cesur dillendirdiğine göre cidden büyük bir beklenti var ya da çok kişiyi batıracaklar.

  bak, son 2 saattir güya çok sağlam destek olarak gördüğümüz 5.69-70 i caaaart diye yırtıp atan bir düşüş var. piyasa kapandıktan sonra deli skmiş gibi düşen dolara bu etkiyi ne yapmış olabilir? ne oldu da tl böylesine değer kazandı bir anda?

  haberlere baktım, suud başkonsolos ülkesine dönmüş ve bizim ekipler evine girip arama yapmış. bu yüzden mi değerlendi türk lirası? yoksa meclisten geçen lübnan tezkeresi mi bir anda piyasaya güven verdi?

  sözün özü, şu anda bir kalkışmaya şahit oluyoruz. bekleyen emir kümeleri (cluster) nerede? 5.69 ve civarında büyük bir cluster olması gerekiyordu. peki ne oldu? 5.70'den 5.66'lara 5 dakikada indi kur. hiçbir tereddüt olmadan. hiçbir engelle karşılaşmadan. piyasa yapıcılar bunları zaten görüyor ve belli ki piyasayı sonradan patlatmak için bu cluster'a denk karşı işlemler oluşturarak tüm alıcıları terste bırakıyorlar. forex piyasasından alışkınım böyle ayak oyunlarına ama şu gördüğümüz öyle adice ki, içim kalktı. millet kaybettikçe smart money kazanacak.

  koca ülkenin para birimin fare kapanına çevirdiler, oyuncak ettiler, allah kahretsin. şu düşüş kalıcı olsun, nerede kalırsa kalsın ama stbil bir tl olsun istiyoruz, peki olacak mı? mümkün değil. son saatlerdeki hareket var ya, temmuz-ağustos'taki operasyondan çok daha adice. bunu zamanla çok iyi anlayacak herkes.

 • 12 ekim 2018 dolar kuru

  birkaç gündür, takip eden onlarca insanın -beni de epey mutlu eden- "yazmaya devam et" ısrarının da gazıyla dayanamadım, yazıyorum.

  (bkz: 2 ekim 2018 dolar kuru/#81860434)

  günlük grafiğin son hali.

  2 ekim'de yazdıklarımın bir kısmını cımbızlayıp küçük bir modifikasyonla (sadece o gün için geçerli olan moving average seviyesini falan silerek) tekrarlıyorum:

  >>
  ...5.82'de ise gerçekten çok daha güçlü bir destek/direnç seviyesi olan 0.886 var. 0.618 kadar popüler olmasa da, birçok teknik analistin büyük sıçramalara zemin olarak gördüğü bir fibonacci geri çekilmesi seviyesidir. 6.83'ün üzerine çıkacak bir rallinin başlangıcını teşkil edebilir.

  fantastik fikir: bulunduğumuz yerden sarktığını ve 5.82'ye iğne koyup 5.94 seviyesinde -veya üstünde- kapanış yaptığını görürsem beş saniye düşünmem böbreği satar dolar alırım. yatırım tavsiyesi değildir eheheh.

  nihayet 5.82'nin kırılması ise son kaleyi, yani 5.69'u gündeme getiriyor. 5.69 dolayında double bottom yapıp patlamayı buradan ateşlemesi söz konusu olur. burayı da kırarsa artık başı kesilmiş tavuk gibi koşarım. 5.53 ve 5.38'e gider mi?... yani 5.82'yi kıracağını bile hiç sanmıyorum, ne diyim, bence gitmez.
  <<

  özet: 5.82, olmadı 5.69. buralardan patlama bekliyorum. buraları kırar da aşağı sarkarsa analizimde yanıldığım için kendime kızarım fakat piyasa açısından mutluluk duyarım. en azından bir süreliğine rahatlama olur. lakin kaderimiz mühürlenmiş gibi. ne 8.94 hedefimden ne de ülke ekonomisi hakkındaki diğer fikirlerimden şüphe duymuyorum. yine de mecburiyetten: "yatırım tavsiyesi değildir."

  dipnot: yazmayı bıraktığımı söylemiştim birkaç gün önce ve sebep olarak teknik analizi kötülemek için elinden geleni yapan, her ne koşulda olursa olsun insanlara hakaret etmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanların arasında kalmamı göstermiştim. hatta belki merak eden vardır diye örnek olarak şunu anlatayım:

  sabah 04:10 civarı mesaj atmış biri. "6.50den terste kaldım ne yapayım" demiş. ben cevap veremedim gün içindeki yoğunluktan, aslına bakarsanız o gün hiçbir mesajla ilgilenemediğim için onu da görmemişim. akşam eve geldim, sofraya oturmadan evvel sözlüğe baktım, aynı adam "senin amına sokayım" diye mesaj atmış. ilgilenmedim ya paşayla, sinirlenmiş. ben de benzer bir tonda cevap verdim ve niye küfür ediyorsun diye sordum. cevap şu: "insan gibi yazdım cevap vermedin. küfür edince niye cevap veriyorsun amcık!"... neyse ben bu arkadaşa gerekli cevabı/telkini verdim zaten. yine de burada paylaştım ki bir daha böyle şeylerle karşılaşmayayım. yani, rica ediyorum yapmayın böyle şeyler. bugüne kadar sözlükte kimseyi engellemedim, bundan sonra da engellemek istemiyorum.

 • loris karius

  anladığım kadarıyla bu başlıkta adama nazar değdirmek için elimizden geleni yapıyoruz. ama ben bu oyunu bozarım.

  bok gibi kalecidir, en az 60 tane gol yiyecek sezon sonuna kadar.

 • dolar 2-3 kuruş yükseldi diye karalar bağlamayın

  dolar yatırımcısına hitaben söylenmiş gibi. 2-3 kuruş yükseldi diye üzülmeyin, çok kısa süre içinde 20-30 kuruş yükselecek ve iyi para kaldıracaksınız minvalinde olabilir. ya da ağam eğlenir benimle.

  edit: bu arada dolar zaten geçen sene bu zamanlardan beri 50-60 kuruş falan yükseldi. 2-3 kuruş dediğimiz dünden beri mi oluyör?

 • ingiltere denince akla gelenler

  "orospu çocugu ırkçı insanları(devlet dahil)."

  denmiş. ben iyisini de tanıdım ancak genel itibarıyla ırkçı olmalarını da tuhaf karşılamıyorum. biz ki suriyeliler aramıza karışana kadar almanya'nın türklere yaptığı muameleyi yıllarca hazmedememiş bir milletiz. ne zaman ki aramıza kendimizden aşağı gördüğümüz bir ırk ve kültür karıştı, hepimiz isyan ettik. akp'lisi de isyan etti yani yanlış anlama olmasın.

  herifler ingiliz lan. yani düşün hele dünya tarihine ve dünyanın bugününe etkilerini. ben ingiliz olsam bütün gün "ingilizce bilmeyenler ölsün, rolls royce'dan selamlar" diye videolar paylaşırdım, hiç kimse de sikimde olmazdı. bu da beni bir orospu çocuğu yapmazdı açıkçası. ha öte yandan hali hazırda aşağı gördüğüm insanların bana böyle bir yafta yapıştırması da sikimde olmazdı.

  sonuç olarak, ingiltere denince benim aklıma "keşke biz de onlar gibi olabilseydik" düşüncesi geliyor.

 • mengerler ve mercedes ile yaşadığım kötü tecrübe

  (bkz: orospu belgin)*

  ben de daha önce çalıştığım firmada saha çalışması yaparken bu mengerler'in servisine giderdim, dibim düşerdi, çok elit ve kaliteli gelirdi her şeyiyle. meğer arka planda motorunun ebesi sikilmiş araçları kakalıyorlarmış millete.

 • pixelcanvas'da türk bayrağını koruyoruz kampanyası

  evet bence de bu çok önemli kampanyaya katılalım ki en çok işsizin bizde olduğu belli olsun.

  (ara: akıl fikir)

 • kedisiz sokaklar istiyoruz

  ben avustralya'da sokakta hayvan görmediğim için depresyona girmiştim. sokak hayvanlarını kurtulmamız gereken değil, iyi davranıp korumamız gereken güzellikler olarak görün lütfen.

  ben eve girerken birbiriyle oynayan iki yavru kedi görünce bütün günün stresi geçiyor. sıkıştırıp sıkıştırıp mıncıklayasım geliyor. neden mahrum kalayım bundan?

  edit: "çok seviyorsan evinde besle" demişler. evde var zaten, 3 aylıkken sokaktan aldığım ve şu an 2,5 yaşında bir çocuğumuz var. özellikle böyle söylüyorum çünkü evlattan ayırmıyoruz hayvanı. her gece benim yastığıma o da koyuyor kafasını, öyle burun buruna uyuyoruz falan.

  sokakta hayvan görme isteğimi çok bencilce bulan da var, mesaj atmış bunu belirtmek için. hayvanları korumak, onlara iyi davranmak ve bu sayede hem onların güvenle ve özgürce yaşamasını hem de insanların bu tip sosyal canlılarla bir arada bulunmasını istemek bencillik değildir. belki de türkiye standartlarına göre hayvana saygı ve sevgi konusunda üstün bir mahallede yaşıyorum o yüzden hislerimi anlamayanlar oldu. bizim sokakta arabalar özellikle yavaş gider; hayvanlara istemeden zarar vermemek için. insanlar kışın kedi evleri yapıyor, evden artan yemeklerini ayrı paketlerde köşe başlarına koyuyor hatta biz de dahil birçok aile kuru mama için zaman zaman gönüllülere para veriyor. kedilerle köpekler bile birbirine düşman değil; sallamıyorlar hiç içgüdüsel düşmanlıklarını. ben bu ortamı görmekten mutlu oluyorum. bu anlattıklarımdan sonra hala bundan mahrum kalmak istemeyişimi bencillik olarak gören yoktur heralde. varsa da mesaj atsınlar ki kendilerini cevap bile vermeden engelliyim.

  hayvansız sokaklar için kampanyavari hareketler başlatmak yerine medeniyetsiz insanları terbiye etmek için enerji harcayın. sorunun kaynağı hayvanlar değil, sadece sevgisiz insanlar.

 • oy pusulası fotoğrafı yapıcısı

  hayır demek isteyen fakat "evet vereceksin sonra da fotoğrafını çekeceksin yoksa kovulursun!" şeklinde tehdit edilen memur ve özel sektör çalışanları için hazırlanmıştır. güzel düşünce.

 • lamborghini çalışanlarının neden audi kullanması

  (bkz: lamborghini çalışanlarının audi kullanması)
  (bkz: lamborghini çalışanlarının audi kullanma sebebi)

  hatta pek hoş olmasa bile,

  (bkz: lamborghini çalışanları neden audi kullanıyor)
  vs.

  "lamborghini çalışanlarının neden audi kullanması", genel türkçe kurallarına uymayan bir cümle. başlık formatı olarak dilbilgisi cahili insanlar tarafından benimsenmesi, formatın geçerli kabul edilmesi için yeterli değil; cümlenin ta kendisi hatalı zaten... cehaleti övmeyin, "amaaan herkes yapıyor" demeyin.

 • 30 aralık 2016 hdp kardan adamına polis saldırısı

  olm ne saçma olay lan. olay saçma olduğu kadar bu olaya yorum yapmak da çok zor.

  müdahaleye faşizm desek hdp'ye ve dolayısıyla pkk'ya destek çıkıyor gibi görünürüz; "terörist" derler. polis müdahalesini desteklesek, meclise onlarca vekil sokmuş ve halen faal olan bir siyasi partiye uygulanan anlamsız sansürü övmüş oluruz; "faşist" derler... kardan adam figürüne müdahale etmenin absürdlüğünü bile yaftalanmadan konuşamıyoruz anuğa kodumun yerinde.

 • hiç kaslı uzaylı olmaması

  uzaylıların görünümü genelde tasvir edildiği üzere zayıf/çelimsizdir ve bu tamamen kurgu olarak kabul ettiğinizde bile gayet mantıklıdır. herif uçan daireyle yıldızlararası seyahat edebilecek teknolojiye sahip birader, kas gücüyle ne işi olur? uzay gemisine halley kolisiyle malzeme mi yükleyecek yani nedir?

  öte yandan elemanlar belki yerçekim ivmesi dünyadan daha küçük bir memleketten geliyor, olamaz mı?

  ha bir de, biz karbon temelli canlılar olarak ancak çizgili kasların ürettiği gücü ve limitlerini tasavvur edebiliyoruz. uzaylılar farklı bir yaşam temeline sahipse ve kas yapısı farklıysa; senin 10 kg kas kütlesiyle yapabildiğini 1 kg kas kütlesiyle yapabiliyorsa kendi evrimsel sürecinde neden bizim algımıza göre "çok kaslı" olmaya ihtiyaç duysun ki?

  işte bunlar hep bilimsel düşünce.

 • dolar için akrostiş şiir denemeleri

  domaldık elaleme sıcak paralar geldi
  oturduk rezidanslarda koca balon şişti
  liyakatı unuttuk, düşük profilliler türedi
  anamızınkini tersten görmeye başlıyoruz şimdi
  rest çektikçe dünyaya, dünyalar götümüze girdi.

 • 15 temmuz 2016 darbe girişimi tiyatrosu

  daha en başından bunun bir tiyatro olduğundan şüphelenmiştim. şu anda eminim.

  trt'de bir bildiri yayımlanıyor ama özel kanallarda bildiriyle alenen taşak geçen yorumcular var.

  rte rahatça konuşma yapabiliyor.

  halk sokağa çıksın çağrısı yapılıyor. ntv'de halkın protestosu eşliğinde "tanklar geri çekiliyor" görüntüleri veriliyor.

  vs vs...

  bu olay sebebiyle başkanlık sistemi garantilendi. son hamleydi ve çok güzel oynandı (biz yemedik ama şu anda sokaktan artarak yükselen korkunç korna seslerinden anlıyoruz ki akp teşkilatı gayet güzel dökülmüş sokaklara).

  hepimize geçmiş olsun. daha güzel bir sabaha uyanmayacağımız garanti.

  edit: lütfen okuyun,

  (bkz: 15 temmuz 2016 provokasyonu)

 • cem yılmaz'ın komik olduğu yıllar

  "cem yılmaz'ın komik olduğu yıllar" bir önerme değildir. ama bir önceki cümlem bir önermedir.

 • şiir okurken cinnet getiren adam

  "beeen deli değilimaaaaaaaaaaaaaahahahahaa!!"

  (bkz: ikna edemedi)