lionel messi

 • şampiyonlar liginde 3 0 dan tur vermişmiş. başta 3 0'ı yapan babamdı zaten, messi babamın emeklerini piç etti. aq salakları sizi.

  edit: yazık lan acıyorum size. düşünün ki brahms ve tchaikovsky ile aynı dönemde yaşıyorsunuz. ama brahms fanboyusunuz ve sırf nefretinizden tchaikovsky konserlerine gitmiyorsunuz. bir düşünün neler kaçırdınız. sırf nefretinizden dolayı. yıkıksınız başka bi açıklaması yok.

 • 25-26 yaşından sonra frikiklerin başına gelmeye başladı şu an 32 yaşında ve 50 küsür frikik golü var. kariyerinin başında hiç gelmiyordu üstelik, tamamen sonradan çalışarak böyle bir seviyeye geldi. frikikçiler genelde daha gençliklerinde bile bellidir, gayet iyi vururlar ve sürekli topun başına gelirler ama hiç gelmezken dünyanın açık ara en iyi frikikçisi haline gelip, tarihin en iyi frikikçilerinden biri haline gelmek, diyecek bir şey bulamıyorum.

 • reddit'teki asperger sendromu konulu yazıyı oldukça sığ ve yetersiz bulduğumu söylemek isterim. öncelikle messi'nin asperger sendromlu olduğuna dair hiç bir klinik kanıt yok. reddit'teki teori tamamen bir varsayımdan ibaret. teorinin sahibi teorisini messi'nin dış dünyayla ilişkilerinde çekingen olması gibi son derece genel bir psikolojinin üzerine inşaa etmiş. kanıtlar o kadar yüzeysel ki ben ve çevremdeki insanların %90'ı asperger sendromlu çıkıyor bu kanıtlar doğrultusunda.

  yazı en sade şekliyle şöyle diyor,

  "messi aslında yaratıcı bir oyuncu değil. asperger sendromunun ona kazandırdığı bir özellik olarak beyni yaptığı iş konusunda ne zaman ne yapacağını çok iyi hesap ediyor. aslında bakarsanız messi benzer durumlar karşısında her zaman aynı şeyleri yapıyor. rahatsızlığı ona tüm tercihlerini ezberletmiş durumda. bu yüzden ronaldo ve neymar gibi yaratıcı bir oyuncu olduğu söylenemez. messi yaratmıyor, onu sonuca götüren şeyleri ezberden yapıyor. ronaldo ve neymar ise aksiyonu tamamlamak için yaratıcılıklarını kullanıyorlar ama yaratıcı olurken de sıkça hata yapıyorlar."

  teoriyi ortaya atan kişinin yukarıdaki tespitlere dair elle tutulur hiçbir kanıtı yok. tek kanıt messi'nin evlilik hayatı ve içine kapanık bir insan olması. bu messi'nin tamamen bir makine olmasından bahsederek onu aşağılayan bir yazıdan ibaret. messi'nin duyguları yok, messi'nin yaratıcılık özellikleri yok. messi sahip olduğu asperger sendromunun beynine kodladığı şeylerden başka bir şey yapmıyor. en saçma olanı da messi'nin hep aynı şeyleri yaptığını iddia ederken argümanını sağlamlaştırmak adına onun hep panenka penaltısı kullandığını söylemesi. yazıda bu penaltıdan cavadinha olarak bahsedilmiş. oysa messi'nin kariyeri boyunca kullandığı panenka penaltısı sayısı sadece 4!

  bence bu fikri ortaya atan kişi messi'yi hiçbir şekilde takip etmemiş. messi'nin futbol hayatını xavi ve iniestalı dönem vs sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. bu adam bu iki dönemde çok farklı iki futbol stili izletti dünyaya. ilk döneminde bir oyun kurucudan çok forvet oyuncusu gibi oynarken ikinci döneminde orta sahanın gerisinden topu alıp oyun kuran bir maestroya dönüştü. ilk döneminde frikikleri ortalama seviyedeyken ikinci döneminde top class seviyeye çıktı. neredeyse iki maçta bir frikik golü atmaya başladı. kısacası messi öğreniyor, futbolunu geliştiriyor, farklı özellikler kazanıyor... teoride bahsedildiği gibi sadece ezberden futbol oynamıyor. eğer bu iddialar gerçek olsaydı kariyerinin başından sonuna kadar aynı şeyleri yapan bir messi izlemiş olurduk.

  kaldı ki benzer durumlarda aynı şeyleri yapmayan futbolcu mu var? her futbolcunun kendine ait bir oyun felsefesi, tarzı ve şut tekniği vardır. futbolcu aynı şeyleri yapar, aynı şeyleri dener. başarılı olarak yaptığı ne varsa onu sürdürmeye çalışır. kendini yeni bir özellik katmak için yaratıcı şeyler dener. başarırsa bunu ileride de kullanır başaramazsa denemekten vazgeçer. messi topu hep sağa çekiyor, topa aynı şekilde vuruyor bu yüzden yaratıcı bir oyuncu değil asperger sendromu olduğu için her hamlesini ezberden yapıyor demek ve bunu boktan temelsiz bir iddiaya dayandırmak çok büyük ahmaklıktır.

 • ronaldo 10 maçta 89 gol atıp 11. maçta gol atamayınca balon çöp
  messi 3-0 dan turu verince ^elinden geleni yaptı^
  hahhahshahahahhahs hassiktirin ordan

 • bu adamın higuain denilen siksiği ve palacio denilen halı saha topçusu yüzünden 2014 dünya kupası'nı kaybetmiş olmasına ve sonsuza kadar "arjantin'le bir şey yapamadı" diye anılacağı gerçeğine katlanamıyorum.

 • hakimiyet: zidane
  dribbling: maradona
  pas: xavi
  bitiriş: ronaldo
  liderlik: kılıçdaroğlu.

  gelmiş geçmiş en yetenekli ve iyi topçu olduğunu düşünen biri olarak görüşüm budur.

 • sanırım yüklü alışveriş yaptıracak. yoksa neden durup dururken iki kişiyi pazara göndersin?

 • dünya kupasını kazanamayan hiçbir dünyanın en iyi oyuncusu olamazmış, çok saygın futbol otoritesine bak sen.. o zaman, gana, arnavutluk, bolivya gib futbol fakiri bi ülkede doğan bi futbolcunun dünyanın en iyi oyuncusu olma ihtimali hiçbir zaman yok, imkansız yani :d ayrıca sanki wimbeldon tekler maçına çıkıyor topçular 4 senede bir... takım oyunu lan bu, 22 kişi aynı anda oynuyor sahada. ciddi misiniz ya gerçekten siz şunları yazarken? argümana bak aq.

  4 senede bir olan bi turnuvada sakatlığı var, sik gibi takımda oynamak var cartı var curtu var, her şey olabilir... adam 15 senede kırılan rekorları, altüst olan istatistikleri ve messi'nin neler yaptıklarını vs hepsini bi kenara bırakıyor, bi kupayı almaya endeksliyor en iyi olmayı... 1970'lerde mi yaşıyoruz aq? dünya kupası o zamanlar dünyada aynı anda izlenebilen tek kupaydı, kulüp kariyerleri, ucl falan bu kadar önde değildi, o zaman muhabbeti çok yapılıyordu, hala bu argümanı kullanmak komik bile değil, dünyanın en büyük futbol otoritelerine bunu söyleyin, eminim hepsi kıçıyla güler.

 • senelerce messi'den nefret ettim. her zaman ronaldo'dan yana oldum. artık bu ikilinin futbol hayatları bitmek üzere. son birkaç yılları kaldı. ve ben artık itiraf ediyorum. messi ronaldo'dan çok daha iyi futbolcu. hem oyuna katkı olarak hem de estetik olarak. ve hatta bir adım daha ileri giderek diyorum ki kendisi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusudur.

  bu nefret yüzünden senelerce barcelona maçlarını zevkle izleyemedim. senelerim heba oldu lan haterlık inadı yüzünden. neden tercihimi ronaldo'dan yana yaptım, onu da bilmiyorum.

 • getirin ...'yı messi şov yapacak dene dene şov yapmadığı takım kalmamış topçu.
  lan sanki bu adam bu oyununu sadece levante'ye, leganes'e falan yapıyor.
  real, bayern, manu, city, chelsea, juventus...
  daha uzar liste.
  hater olmak ne sıkıntılı bir ruh hali cidden.
  not: ronaldo'ya da bayılan bir futbolsever.