rusya ukrayna savaşı

 • finlandiya'nın st. petersburg'un dibinde olduğunu, isveç ve finlandiyanın natoya girmesi ile rusya'nın baltık denizinde kontrolü tamamen kaybettiğini bilmeyen beyinsizlerin yorumlamaması gereken savaş.

 • birkaç güne kadar putin'le wagner lideri öpüşüp barışır ama yevgeny prigozhin'in son 24 saatte yaptığı itiraflar unutulmasın çünkü biz bunları söylediğimizce rusçular köpüklerini saça saça hakaret ediyordu. şimdi hepsi suspus oldu.

  son 24 saatte wagner liderinin yaptığı itiraflar:

  -ukrayna'da nazilerle savaşmıyoruz öyle bir şey yok dedi.

  -ukrayna savaşının nato'yla uzaktan yakından alakası yok dedi.

  -savaş rusya içinde güç gösterisi yapmak isteyen bir grup tarafından yürütülüyor dedi.

  -şu ana kadar 100 bin civarı rus askerinin öldüğünü söyledi.

  -savaşta hiçbir hedefe ulaşılamadığını ve kaybedilmekte olduğunu söyledi.

  -rus ordusunun baştan aşağı yolsuzluğa bulaştığını söyledi.

  -rus ordusunun askerlerine doğru dürüst mermi ve teçhizat bile veremediğini askerlerinin hayatını zerre önemsemediğini söyledi.

  -rusya'nın donbas'ta kurtarıcılık değil yağmacılık yaptığını söyledi.

  -rusya'nın ukrayna hakkında 2014'ten beri dürüst olmadığını söyledi.

  -ukrayna'nın hiçbir zaman rusya'nın güvenliğini tehdit etmediğini söyledi.

  bunları biz söylediğimizde rusçular salyalarını saçarak sayfalarca hakaret ediyordu. şimdi aynısını savaşın 2 numaralı adamı ve putin'in en eski dostlarından biri söylüyor. birkaç gün sonra ortalık sakinleşip gündem değişince rusçular yine aynı yalanları söylemeye başlayacaklar, yine savaşı nato çıkarttı rusya nazilere karşı savunma yapıyor filan diyecekler ama onlara kendi liderlerinin yaptığı itirafları hatırlatacağız.

 • 1 sene önce bugün başlayan savaş.

  1 yılın bilançosu şöyle:

  ukrayna'nın görseller ile doğrulanmış kayıpları:

  tank: 468
  zırhlı askeri araç: 266
  piyade muharebe aracı:493
  askeri uçak: 59
  helikopter: 30

  rusya'nın görsellerle doğrulanmış kayıpları:

  tank: 1774
  zırhlı askeri araç: 793
  piyade muharebe aracı: 2117
  askeri uçak: 74
  helikopter: 78

  abd istihbaratı 1 sene önce bugüne kadar rusya'nın her an saldıracağını iddia etti, rusya tarafı bunu sürekli reddetti. sonunda saldırdı.

  rusya kiev'e belarus üzerinden 60km'lik askeri konvoy gönderdi. konvoy imha edildi.

  kırım'ı rusya'ya bağlayan köprü imha edildi(tamiri şu aralar bitmiş olması lazım).

  ukrayna rusya'nın karadeniz donanmasının amiral gemisini batırdı. rusya geminin bir askerin sigara içerken yangın çıkması sonucunda battığını iddia etti.

  rusya seferberlik ilan etti, sokakta kimi bulduysa askere gönderdi, pek çok rus rusyadan kaçtı. türkiye ve çevre ülkelerde kiraların fırlamasına sebep oldular.

  paralı asker ordusu wagner rus hapishanelerinden asker toplamaya başladı. 6 ay ukrayna'da savaştıktan sonra eğer ölmezlerse suçları affediliyor ve isterlerse ücreti karşılığı savaşmaya devam ediyorlar isterlerse sivil hayata özgür bir insan olarak dönüyorlar. iş ortağını ve ailesini katleden bir katilin ukrayna görevini tamamladıktan sonra antalya'ya yerleştiği görüldü.

  birileri(bence abd) rusya'nın avrupaya doğalgaz tedarik ettiği boru hattını patlattı. avrupanın donmasından korkuldu, kış çok yumuşak geçti ve avrupa sıkıntı yaşamadı.

  rusya'nın askeri teknoloji ve lojistik olarak çok zayıf olduğu görüldü, iran'dan kamikaze drone'ları tedarik edilene kadar hızla ukrayna dışına püskürtüldü.

  avrupa birliği endişe etme ve kınama dışında harekete geçti, rus varlıklarına el konuldu ve ukrayna'ya yüklü miktarda yardımlar yapıldı. ab liderleri sık sık kiev'i ziyaret etti.

  rusya hipersonik füze fırlattı. nükleer silahsızlanma anlaşmalarından çekildi nükleer silah kullanırım ha diye ağlamaya başladı.

  türk solcuları rusyayı hala sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği sandığı anlaşıldı.

 • rusçuların kafa nasıl yanmışsa artık, rusya kağıttan kaplan değil, amerika kağıttan kaplan diyorlar. lan amerika kendinden 10000 km ötedeki askerlerine savaş arasında xbox oynatıyor, öbürünün 150 km ötede kıçında donu yok.

  amerika kendi silahlarının zekatının zekatını vermiş, rusyanın ordusunun %10 unu telef olmuş. hala amerika kağıttan kaplan diyebiliyorlar. çok enteresan kafalar bunlar. o kalan %90 da kağıtta var. ne kadarı çürüdü, ne kadarı çalışır durumda belli değil.

  görüyorlar, duyuyorlar hala inanmıyorlar, lan ruslar bile ne oluyoruz demeye başladı. bizimkiler hala rusya siker sokar kafasında. ben bu türk komünist tayfayı hiç anlamazdım ama bu seviyede bir aptallığı anlayacaksın da ne olacak.

 • daha 2 gün önce burada angut rusçular "hani ukrayna kherson'u geri alacaktı ne oldu?" diye güya kendilerince dalga geçiyordu. şimdi rusya kherson'u boşaltıyor. savaşın başından beri rusçuların kaçıncı göt oluşu ben sayamadım. siz deyin 20, ben diyeyim 40.

  neyse putin bunu düşünmüştür kesin. turan taktiği yapıyordur. rusçulara ne söylesen iman ederler zaten.

 • tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak temalı yazılar yazanlar galiba bambaşka bir gerçeklikte yaşıyor.

  rusya istediğini alamadı. rusya ukraynaya askeri operasyon ile kendine bağlı bir yönetim getirecekti getiremedi. tüm ukrayna halkını kendine düşman yaptı. ülkeyi komple avrupayla bütünleştirdi.

  avrupa geri adım atmadı. abd istihbarat ve silah desteğiyle rus ordusunu dokunmadan çökertti. putin şov yapayım derken seferberlik ilanı vermek zorunda kalacak kadar acizleşti.

  bunlar gerçekler. debelenen bir süper güç kaybederken insanların canını acıtabilir. evet. ama bu kazanmak istediğini almakla uzaktan yakından alakası yok. bu sıçıp sıvamaktır.

  edit: üstteki yazar "keşke bu savaşa hiç girmeselerdi" bile demiş ukrayna için. kafamı duvarlara vuracağım artık. ukrayna savaşa falan girmedi. rusya ülkeyi işgal etti. yahu gerçekleri eğip bükmüyorsunuz artık. bambaşka bir evrenden yazıyorsunuz.

 • buradaki rusçuların iddialarına göre rusya güya sınırında gördüğü tehdide karşı önlem alıyormuş ve bu işgal hareketi aslında rusya için savunma savaşıymış. tehditlere karşı önlem almak rusya'nın hakkıymış. sorun şu ki avrupa'da başka bir ülkeye tehdit yaratan tek ülke rusya. rusya'yı saymazsak kimsenin kimseye tehdit oluşturduğu filan yok.

  -sudan sebeplerle gürcistan'ı bombalayan rusya

  -2014'te kırım'ı sudan bahanelerle işgal eden rusya

  -bu sene ukrayna'ya saldıran rusya

  -polonya'yı, estonya'yı, bulgaristan'ı, moldova'yı tehdit eden rusya

  -her hafta tüm dünyaya "nükleer atarım ha" diyen rusya

  -doksanlı yıllarda kendi topraklarında kendi vatandaşlarına (çeçenistan) soykırım yapan rusya

  -suriye'de 34 askerimizi şehit eden rusya

  -avrupa'daki bir çok ülkenin seçimlerine/içişlerine karışmaya çalışan rusya

  bu coğrafyada sürekli sağa sola saldırıp kriz çıkartan, komşularını tehdit eden, kafasına göre ülke bombalayan, avrupa'da barışı tehdit eden tek ülke rusya. ortamlarda "rusya sadece dış tehditlere karşı kendini savunuyor" dersiniz kim bilecek.

 • rusya'nın güney cephesindeki ikmali için stratejik önem taşıyan kerç köprüsündeki patlamanın şiddetine bağlı olarak ciddi lojistik problemler yaşaması muhtemel savaş. sebebini anlatmak için aşağıdaki haritaya bakalım;

  görsel

  kalın çizgiler çift yönlü demiryolu haritasını gösteriyor. şu anda rusya'nın işgal ettiği melitopol ve herson bölgelerine askeri ikmal en efektik şekilde kerç köprüsü vasıtasıyla kırım üzerinden gerçekleştiriliyordu. köprünün zarar görmesi demek rusya'nın ana lojistik hattının kesilmesi ve kuzeydeki belgorod veya diğer yakın noktalara kayması demek. bu daha uzun bir rota olmasının yanında daha tehlikeli çünkü ukrayna ordusunun (eylül ayı başında harkiv oblastının tamamını işgalden kurtarması sayesinde) himars menzili içerisinde. bu da gelecekte ikmal sıkıntısı yaşaması muhtemel melitopol'u bölgenin en hassas ve ruslar açısından savunulması en zor olacak bölgelerden biri yapıyor.

  fakat gerçekleşen patlama köprüye o kadar ciddi hasar vermemiş gibi gördüm ben, dört şeritli yolun iki şeritli kısmı halen ayakta, ayrıca demiryolu da çökmedi ve çökecek gibi de durmuyor. tam emin olmamakla birlikte 1-2 ay içerisinde rusya köprüyü onarabilirse en azından kış tam etkisini göstermeden tekrar ikmal hattını yeniden kurabilir.

  bu patlamayla birlikte ukrayna açısından önce herson, sonra harkiv oblastındaki ukrayna taarruzları, sonra kırımdan gelen ikmalin kesilmesi için kerç köprüsünün vurulmasıyla yakın zamanda zaporijya taarruzu için uygun şartlar muhtemelen oluştu. eğer ukrayna ordusu melitopol'u da alırsa güney cephesi için çok büyük bir başarı kaydedilmiş olacak.

  rusya açısından ise, eğer köprüdeki tahribat düşünüldüğünden çok daha ağırsa bu patlama direkt şoygu veya gerasimov'a yazar. köprüler güya 7/24 s400'lerle korunuyordu. himars vurmadı, mühimmat yüklü kamyon kendini patlattı diye ortaya atanlar da var. ee bu kadar büyük bir önemi olan bir köprüden gelen geçen araçlar, hele hele patlayıcı taşıyan kamyonlar bir tehlike arz etmeyeceğinden emin olunmadan geçmelerine izin verilmiyorsa da ofsayt. bu da ordudan birilerinin bu durumu kasıtlı olarak ukrayna istihbaratıyla ortaklaşa olarak sabote ettiği anlamına gelir. mart ayında medvedev, kırım köprüsü vurulursa sonuçları ukrayna için kıyamet olur demişti, bakalım önümüzdeki bir iki gün nasıl geçecek.

  son olarak da yukarıda ekşide halen entry girebiliyor olmasına bakılacak olursa muhtemelen rus mobilizasyonundan son dakikada yırtan qelebex rumuzlu bir yazar mevzubahis patlama üzerine şunları karalamış;

  "fakat bu olay terörle ilgili kötü hatıraları olan rus halkının gözünde ukrayna'ya yapılacak sert müdahalelere meşruiyet kazandıracaktır. ukrayna liderleri de artık rusya tarafından devlet görevlisi değil terörist muamelesi görecekler."

  evet doğru okudunuz, 200 bin kişilik orduyla tankla, topla, uçakla 40 milyonluk ülkeyi 21. yüzyılda işgale kalkışmış, bucha'da, irpin'de şehirden çekilirken sivil halkı katletmiş, dinyeper nehrinin doğusundaki şehirlerin, irili ufaklı kasabaların çoğunda taş üstünde taş bırakmamış, mariupol gibi koca bir şehri hayalet bir harabeye çevirmiş, şehir merkezlerine, avmlerine, otobüs duraklarına roketlerle saldıran işgalci, katil bir güç, kerç köprüsünü havaya uçurduğu için ukrayna'ya terörist gözüyle bakacakmış.

  ben bu platformda yıllarca islamcılarla, aktrollerle, faşistlerle çok kavga ettim de böylesine yüzsüz, ar damarı çatlamış ahlaksız sürüsüyle ilk defa burada tanışıyorum. işgalci bir gücün 7 aydır öldürdüğü on binlerce sivile, yok ettiğin onlarca kasabaya şehre işlediği suçları aklamak için bütün ahlakını ve insanlık onurunu ayağında çiğneyecek kadar fanatik partizanlar bu grubun yeni üyeleri.

 • rusya çeçenistan'da onbinlerce insanı katleder, şehirleri haritadan siler, batı ülkeleri "aman rusya'yı kızdırmayalım sonra soğuk savaş geri döner" deyip sessiz kalırlar.

  rusya gürcistan'ı bombalar, avrupa ülkeleri "ağzımızın tadı bozulmasın, rusya'yla ticaret ilişkilerimiz bozulmasın" diye göz yumar.

  rusya kırım'ı işgal eder, batı ülkeleri "aman putin'i kızdırmayalım, bu seferlik ne istediyse verelim" der.

  rusya suriye'de şehirleri ikinci dünya savaşından beri görülmüş en büyük halı bombardımanına tutup milyonlarca insanı göç etmeye zorlar, batı ülkeleri "aman rusya gazı keserse üşürüz" deyip susar.

  rusya orta asya ülkelerinin içişlerine karışır, doğu avrupa'da darbe yapmaya çalışır, batı ülkerinde seçimlere kadar hile karıştırmaya çalışır, kimse "ortam gerilmesin" diye ses etmez.

  rusya oraya buraya dalaşıp avrupalılar her şeye göz yumunca putin iyice cesaretlenip şımarıp ukrayna'yı işgal edip tüm dünyayı nükleer savaşla tehdit edince avrupa sonunda dayanamayıp ilk kez adam gibi tepki verdi ve burada "batılılar ortamı geriyor", "batılılar barış istemiyor", "savaşı asıl batılılar çıkarttı", "rusya mağdur" diye propaganda yapılıyor.

  zamanında hitler'e de "aman istediğini verelim de savaş çıkmasın" diye diye avusturya'yı, çekoslovakya'yı, orayı burayı verdiler, adamın gözü doymadı ikinci dünya savaşı çıktı. putin'e kimse ses etmese ukrayna'yı alıp sonra diğer ülkelere dalaşacaktı. hiç batıyı filan suçlamayın. savaşı çıkartan ve suçlu olan taraf %100 rusya ve putin'dir.

 • amerika neden 2015' ten beri ukrayna askerlerini eğitiyor diye sormuş bir yazar.

  cevap vereyim: 2014' te rusya ukrayna' nın topraklarını işgal ettiği için. orada durmayacağı belliydi.

  rusya' yı haklı çıkarmaya çalışırken bu kadar bariz sorular sormayın. biraz daha çalışın gelin.