rusya ukrayna savaşı

 • rusların özel operasyon sırasında sıfır kayıp verdiği kanıtlandı, allah kitap çarpsın. ukrayna sivilleri öldürüyor ekmek musaf çarpsın ahan da herkes biliyor.
  zelensky kukla işte rusya haklı bunu bilmeyen duymayan kaldı mı?
  ukrayna rusya’ya saldıracaktı işte bu gerçeği nasıl göz ardı edersiniz? bunu yeni doğmuş çocuk bile biliyor.

  konu savas olmasa çok eğlenceli başlık arada girip gülüyor insan.
  rustaparlar diyen arkadaşlara kızardım ama başka türlü açıklanamaz bu durum.

  ayna 52.7-44.1
  “rabbiniz rusları kendi nurundan yarattı”
  ukr 21.5-40.7
  “kutsal rusya federasyonu hayatta hep iyi niyetinden kaybediyor”

  ulan ne kafalar var, yazdıkları dogru bile olsa tarafsız bir kanıt sunmadan kendinden emin şekilde buna inan kimselere sadece dinlerde rastlanıyor.
  sunu da eklemeden geçemeyeceğim, rus vatandaşı olup rus askerlerini ve savaşı destekleyenleri anlarım sonuçta ailen gibidir kötü bir sey de yapsa savunmaya çalışır, sahip çıkarsın. siz niye aklamaya çalışıyorsunuz rusya’nın yaptıklarını size ne oluyor la?

 • rusçuların son tutunacak dalı mariupol kaldı galiba. 2 aydır kiev'de, kharkiv'de, sumy'de, chernihiv'de, kherson çevresinde, karadeniz'de yedikleri küskülerden bahsetmiyorlar ama dönüp dolaşıp mariupol düşmek üzere diyorlar. galiba putin onca ambargoyu ve kaybı sırf mariupol denen kasabayı alabilmek için göze almış. adamlar 3 bine yakın tank ve askeri araç kaybetmiş, merkez bankalarındaki paralar dondurulmuş, ekonomileri çökmüş, 10 binden fazla asker kaybetmiş, 7 general kaybetmişler, amiral gemileri batmış, tüm dünyadan siyasi olarak dışlanmışlar, orduları karizmayı çizdirmiş, tüm avrupa rusya karşısında birleşip kenetlenmiş, isveç ve finlandiya gibi tarafsız ülkeler bile nato'ya katılacak seviyeye gelmiş ama hepsi kıçıkırık mariupol şehrini alabilmek içinmiş.

  mariupol'ün bu kadar bombalamaya 2 ay dayanması bile mucizeyken nazi ruslar her yerde yedikleri küskülerin ve savaşı kaybetmelerinin acısını bir şehri haritadan silerek çıkartmaya çalışıyorlar. bu saatten sonra putin mariupol'ü 10 kere de alsa şehri direkt götüne de soksa savaşı kaybettiği ve tüm dünyaya madara olduğu gerçeği değişmeyecek.

 • burada nazi nazi diye sayıklayan gerizekalılar dünyanın her yerindeki aşırı sağ faşist hareketlerin rus propaganda aygıtı tarafından desteklendiğini ve fonlandığını muhtemelen bilmiyor.

  bilseler nick arkasından da olsa kendilerini bu kadar gerizekalı durumuna düşürmezler. rusların desteklemediği iki nazi grubu var, polonyalılar ve ukraynalılar; ikisi de kalıtsal olarak rus düşmanı çünkü.

  onun dışında rusya başta macaristan, almanya, italya, romanya, fransa, avusturya hatta ingiltere'de kimi gamalı haç da kullanan faşist gruplar, amerika ve brezilya'daki ırkçı oluşumların hepsi putin sevdalısı.

 • bu savaş vasıtasıyla özellikle ülkemizin gençlerinin alması gereken iki ders olduğunu düşünüyorum:

  mahir kaynak'a atfedilen bir laf vardır: "bir eylemin sonuçlarından kim istifade ediyorsa fail odur" diye. komplo teorilerine teşne milletimizin çok sevdiği bir akıl yürütme şeklidir. çoğunlukla da akıl yürüteni yanlış sonuca ulaştırır.

  nedeniyse h. l. mencken'e atfedilen şu lafta gizlidir: "her karmaşık problemin açık seçik, basit ve yanlış bir cevabı vardır."

  şimdi ilk sözü rusya'nın ukrayna işgaline uyarlayalım. buradaki en "natocu"sundan en "rusçu"suna kadar herkes hemfikir olur ki rusya ukrayna'ya saldırıp madara olmadan önce daha saygın ve ürkünç bir devletti. atlantik ortaklığı hem amerika'da hem avrupa'da sorgulanıyordu. nato'nun kabile devletlerinin petrolüne konmak dışında ne işe yaradığı tartışılıyordu. almanya fransa türkiye ayrı ayrı tellerden anglosaksonlar ayrı telden çalıyordu.

  geldiğimiz noktada rusya'nın işgali nato'ya ikinci baharını yaşatıyor. türkiye'si almanya'sı vs. anglosakson hizasına gelmiş vaziyette. daha da bombası isveç ve finlandiya'nın nato'ya eklenmesi söz konusu. bu vaziyette en karlı çıkan amerikan ingiliz iktidarı oldu. ırak savaşı'ndan sonra bu ülkeler ve yalan haber servis eden istihbaratları itin götüne sokulurken bugün "demokrasi kahramanları" oluverdiler.

  mahir kaynak'ın akıl yürütmesini izleyeceksek putin'in cia ajanı olduğunu düşünmemiz lazım. halbuki gerçek dünya ne yazık ki çok karışık bir yer. üstün bir akıl yok. binlerce değişken var. putin belli ki yanlış istihbarata ve çürük kadrolara dayanmış. totaliter bir lider olduğu için de ne sorunlar hakkında düzgün feedback alabilmiş ne de bu sorunlar gün yüzüne çıkarılabilmiş.

  ikinci alınacak ders de burada yatıyor. demokrasi yerine totaliter yönetimi tercih eden bir ülke kaçarı yok rusya'nın yaşadığı sorunları yaşayacaktır. düzgün feedback sistemi olmayan hiçbir yönetim biçimi ayakta kalamaz. doğrudan bilgim yok ama düşüncem odur ki kremlin esasen tüm bu lojistik vb. yatırımları yapmıştır. yani gider kalemleri harcanmıştır. ama sistem o kadar sikik ki o para bürokrasi ve üç beş taşeron arasında kırışılmıştır asıl yerine ulaşmamıştır.

  o yatırım alması gereken asıl yerdeki ufak memur ağzını açsa hayatının sikileceğini bildiğinden o da çenesini kapatıp hayatına devam etmiştir.

  kıssadan hisse totaliter rejim bir milli güvenlik sorunudur.

  edit: selfadjoint adlı yazarımız doğru bir noktaya temas etmiş aynen aktarıyorum:

  "belki buna liyakati da ekleyebiliriz. belki para kirisilmadi iyi niyetle harcanmaya calisildi ama kadrolar beceriksiz olunca harcanan para karsiliginda birsey alinamadi."

 • karadeniz filosu amiral gemisinin ukrayna tarafından vurulduğu rus savunma bakanlığınca kabul edilmiş olan savaş. tabi "ukrayna vurdu" değil de "mühimmatlar can sıkıntısından patlamış" olarak geçmişler haberi. en azından "böyle bir olay olmadı çünkü öyle bi gemimiz hiç olmadı" filan da diyebilirlerdi. bunu rus propogandasına hiç yakıştıramadım açıkçası. çünkü bu müritlerinde az da olsa kuşku yaratabilir yani. o yüzden "hiç olmadı ki hehe batı medyası işte" minvalinde bi açıklama rus ve rusçuların zeka seviyesine daha uygun bi açıklama.

  savaşın ilk günleri rus donanması hakkında görüş bildiren insanlar aklıma geldi. "nükleer denizaltılarının pasific'teki olası üstünlüğü filanasdasd". bu insanlara olası köprü ihalelerine girmemeleri yönünde salık vermiştim.* başkentlerinin ismini taşıyan amiral gemisi "moskova"'yı deniz gücü olmayan ukrayna'ya kaybetmişler. neyse denizin altından salınırlar artık bu kafayla.

  edit: geminin yan yattığıyla ilgili haberler geliyor. rusya personel tahliye etmek için 2 gemi görevlendirmiş. gemideki mürettebat sayısı 510.

  rus savunma bakanlığı: " donanmamız bir denizaltı daha kazanmıştır. moskova artık denizin altından hizmet verecektir."

 • rusya saldırılarını en baştan beri donetsk ve luhansk ile sınırlı tutsa bu kadar büyük yaptırımlara uğramayacaktı.

  ukrayna'dan böyle bir göç yaşanmayacaktı.

  ukrayna batıdan bu kadar büyük destek alamayacaktı.

  en önemlisi de ruslar sahada bu kadar büyük can ve mal kaybı yaşamayacaktı.

  burada gözü yaşlı putin aşıkları asıl hedef kiev değildi diyedursun, eğer asıl hedef donbass ise, topyekün ukrayna saldırısının daha büyük ahmaklık olduğunun farkında bile değiller. ukrayna'yı yanıltmak ve ukrayna ordusunun lojistik kabiliyetini yok etmek için meğer trilyon dolarlık faturaya ve binlerce araçlık kayba katlanmışlar.

 • sozlukte bu kadar rus destekcisi gorunce ister istemez bu ulkede bu kadar rus lobisi var miydi diye soruyor. ab, abd muhipleri, cemaatciler, kürtçüler olsa bu kadar sasirmazdim, ama rusya bu kadar etkin olmasi ilginc.

  sozlukteki ruscu hesaplari bir kac grupta toplamaya calistim;

  1) profesyonel lobi: abd de de boyle bir grup var. ozellikle trump doneminde etkindiler. bu lobinin finansmani dolayli olarak rus istihbarat servisi tarafindan fonlaniyor. malumunuz parayi bastirirsaniz satilik ekşi hesaplari kolayca bulunabiliyor.

  2) türk komunistleri: tkp, emep vs gibi eski tufek türk solculari genelde sovyet kültüne hala sadıklar. sosyalist sovyetlerin yıkıldıgını, yerine kapitalist bir rusya geldigini kabullenemiyorlar, rusyayi hala sosyalist bir ülke sanio dayanismaya calisiyorlar.

  3) avrasyacilar: bunlari basinda elbette perincek grubu geliyor. bunlar rus ve cin cikarlarini türkiyenin cikari saniyorlar. rus tezlerine ruslardan bile sadiklar.

  4) esadcılar: bunlar daha cok hatayli bir grup, arap alevilerinden olusuyor. rusya zora düserse, esadın da suriyede zora dusecegini görebiliyorlar. bu cercevede rusya lehinde kampanya yürütüyorlar. ayni sekilde suriye de esad bölgesinde rusya lehinde gosteriler yapiyorlar, bir grubu ukrayna savasina militan olarak katiliyor zaten.

  5) türkiyeli ruslar: son 30 yilda yuzbinlere varan türk-rus evliligi gerceklesti. bu aile fertlerinden bir kısmı bazen putine destek icin, bazen de ortaya cikan rus nefretine bir tepki olarak tavir aliyorlar. yerlerde cürümekte olan rus asker cesetlerinden etkilenmeleri, üzülmeleri ve tepki göstermeleri normal tabi ki.

  6) abd ve avrupa nefretini abartanlar: bati blogu turkiye aleyhinde pek cok seyler yapti, yapiyor. ozellikle abd türkiye ye karsi üstü kapali bir vekalet savasi yurutuyor. buna karsi milliyetci bir tutumla kendini rusya yaninda konumlandiranlar var. oysa milliyetcilik batinin yaninda ya da karsisinda olmak degil, türkiyenin yaninda olmak demek.

  7) sosyalist pkk cılar: bunlar pkk yı hala sosyalist bir örgüt olarak tanimliyorlar. ruslari hep yoldas olarak gorduler, ruslarla dayanisma derdindeler.

  8) marjinal olma cabasinda olan ergenler: bunlar aslinda cok politik bir grup degil, ama sırf genelden farkli olmak icin pozisyon aliyorlar.

  görüldüğü gibi rus sempatizanlari hic de azimsanmayacak kadar cok ve degisik kesimlerde yer aliyorlar.

 • avrasyacılık işte böyle bir şey.

  bir yandan, yaşadıkları demokraside var olan iş bırakma haklarını kullanarak, ülkelerini olası bir saldırıya karşı savunmak için sınıra gönderilen nato tanklarını engelleyen işçileri översin. diğer yandan, işgalci bir gücün savaşa yolladığı tanklarına aynı muameleyi yapan belaruslu işçileri tutuklayan junior diktatörü ve ağababasını desteklersin. bunu da solculuk diye yutturursun.

  solculuğu faşist diktatör yalamak sanan ülkem sosyalistlerinin haline baktıkça üzülüyorum. ispanya iç savaşında faşist franco’nun tanklarına karşı gönüllü olan partizanlar, faşist putin’in tankları için güzelleme yaptığınızı görseler yüzünüze tükürürlerdi.

 • rusçu sinsiler başka orduların harekat merkezleri üzerinden de analiz kasmaya başladığına göre rusya için durum pek içaçıcı değil. ortada ülkesini terketmiş milyonlarca insan var. şehirleri bombalanan, kadınların çocukların güdümlü bombalarla öldürüldüğü bir ülke var, ama bu sinsiler rus saldırganlığına mazeret üretmek için dünyaya gelmiş gibi yazıyorlar. ayıptır be!

  gerekçeleri de batı emperyalizmi ve natoymuş. batı emperyalizmi var da rus emperyalizmi ve rusya'nın askeri, siyasi işbirliği yaptığı ülkeler ve rus emleryalizmi yok mu?

  kazakistan'da ülkeyi senelerdir sömüren diktatöre karşı halk hareketi olur bastırmaya rusya gider, libya'da diktatör olma heveslisi hafter'i desteklemeye de rusya gider. suriye'de diktatör esad ve ailesini destekleyen yine rusya'dır. iran'ın, çin'in karanlık, diktatoryal rejimi ile işbirliği yapan da yine rusya'dır.

  rusya hem kendi içinde hem dışında halk düşmanı bir devlettir. (bkz: holodomor kıtlığı) nda 8 milyon ukraynalıyı suni bir şekilde aç bırakıp öldüren, tatarları trenlere doldurup sürgüne gönderen de, milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden ve ölümüne sebep olan da yine rusya'dır. kimse fare suratlı diktatör putin'in istediği gibi yaşamak ve ülkesini yönetmek zorunda değil. siz deli olup ayı sevebilirsiniz, ama biz deli değiliz.

  bildiğim net bir şey var. rus işgaline karşı, ukrayna halkının istiklalini ukrayna halkının azim ve kararı kurtacak. o azim ve irade de var. rus ordusunu paçavraya çevirdiler. yazık günah. olan zavallı rus askerlerine de oluyor. ama bu alçaklar için genç rus askerlerinin ölmesinin de önemi yok.

 • belki yüzlerce kez yazılmıştır ama savaşın kaybedenleri ukrayna ve rusya'dan sonra türkiyedir. her gün onlarca gemi rusya ve ukrayna limanlarından turkiyeye geliyordu, şimdi üç beş günde bir iki tanesi geliyor. özellikle azak denizi içerisindeki ve don nehrindeki limanlardan turkiyeye hareket çok kısıtlı şekillerde ilerliyor. gemi p&i şirketleri rus classlı gemilere sigorta yapamadığı için birçok gemi don nehrinde, kerch boğazında demirlemiş durumda bulgar ve diğer yabancı classları bekliyor. bazı gemilerin geçişi askeri konvoyu bekliyor, askeri konvoyların ne zaman geçeceği belli olmuyor. ukrayna limanlarından zaten gemi gelişi durmuş durumda.
  ülkemizin diğer bir etkilenme olayı da rusya menşeli ürünleri ihraç eden ihracatçı da zor durumda kalmaya başladı. özellikle mısır, buğday gibi rusyadan gelen ürünler turkiyede millileşip ihraç ediliyordu. şu anda aycekirdegi ve sıvı yağ ihracatı yasaklandı. ukrayna hububatın birçoğunun ülke dışına satışını durdurdu. ben bir liman çalışanıyım. limanımıza önceden rusya ve ukraynadan haftada 3-4 tane gemi gelirken şu anda iki haftada bir gemi gelir oldu. eğer böyle devam ederse bir ay sonra bir çoğumuzu kapı önüne koyarlar.

  artan petrol fiyatları yüzünden oynak kur nedeniyle petrole gelen zamların ardı arkası kesilmeyecek ve iğneden ipliğe zam furyasının sonu gelmeyecek maalesef. turkiyede şu anda yapı malzemelerinin fiyatı anlık borsa durumunda. örneğin çimento için fiyat istediğinde adam sana saatlik fiyat veriyor artık. teklifim şu saate kadar geçerlidir diyor. bir hafta önce annemlerin evi için doğalgaz keşfi yaptırdım. adam 27 bin tl dedi, ben de birkaç yere daha sorayim dedim. bir hafta sonra 27 bin cazip olduğu için yaptırayım dedim, firma abi fiyat 28 bin oldu dedi. çünkü malzeme yurt içinde üretilse bile ulaşım maliyeti artıyor. akaryakıta zam lira lira geliyor.

  umarım bu saçma sapan savaş bir an önce biter de en az hasarla atlatmış oluruz bu vahim durumu.