mustafa kemal atatürk

 • atatürk'ün, bütün ümidim dediği gençlik biziz.
  korkmaya devam edin, çünkü atatürk biziz!

  görsel link atamın 1923 ile 1938 yılı arasindaki fark. vatanı milleti için kendini hiç bir şartta düşünmeyen tek lider .

 • şu an bastığınız topraklarda rahat nefes alabiliyorsanız, bağımsız bir ülkede yaşıyorsanız, 5 - 10 şehirlik bir ülkede değil, 81 tane ili olan bir ülkede yaşıyorsanız bilin ki bunlar mustafa kemal atatürk sayesindedir. atamla ilgili çok zoruma giden bir mevzu var; atatürk hatay için çok uğraştı, hatay'ın türkiye topraklarına ait olması için çok uğraştı. hatay, atatürk sayesinde bugün türkiye topraklarına aittir ama ne yazikki atamız bunu göremeden hayata gözlerini yumdu. bugün kendisine ayyaş, sarhoş diyen kim varsa bilmelidir ki, ayyaş dediğiniz adamın kurduğu ülkeyi, ayıkken yönetemiyorsunuz. atatürk, türkiye'yi yönetmeyi bırak, bizzat sıfırdan kurmuştur. atatürk sayesinde bugünlere gelip, atatürk'e küfür edenleri hiçbir zaman anlamadım ve de anlayamayacağım. atatürk zamanındaki siyasilere iyi bakın veya ben size söyleyeyim;

  josef stalin
  adolf hitler
  winston churchill

  bu üçünün de eline kan değmiştir, birçok insanı öldürmüştür ama atatürk bunlardan çok daha farklıdır.
  tüm dünya hitler'den it gibi korkarken, nazilere nota çeken adamdır atatürk. stalin gibi bir adama posta koyan adamdır mustafa kemal atatürk. atatürk yurt dışında bile sevilen ve saygı gören bir lider ama içimizdeki yavşaklar nefret etmeye devam ediyor. neymiş adam içki içiyormuş, sigara içiyormuş. bunları yapmayanları da iyi biliyoruz. devran bir gün dönecek. o zaman birileri fena çuvallayacak işte.

  edit: bir şey söyledik bari kaynaklarını da verelim. buyrunuz efendim;

  atatürk'ün nazilere verdiği nota

  atatürk'ün staline verdiği ayar

 • siyasal islam'ın, 1950'den yani menderes'ten beri hesaplaşa hesaplaşa bitiremediği büyük insan.

 • ata’sını tanımayan, it peşinde gezer.

  mustafa, onur
  kemal, gurur
  atatürk, şereftir.

  asaletin yeter!

 • 1930'da söylediği bir söz var mustafa kemal'in

  türk çocuğu, artık arap çölleri için kanını dökmeyecektir.

  entry bu kadar.

 • 10 kasım 1938’den beri mustafa kemal atatürk bilinçli bir şekilde unutturulmaya ve değersizleştirilmeye çalışılmaktadır. (bkz: atatürk'ü unutturmak isteyen ideolojik akım) bunların olacağını önceden bilen atatürk, 1937 yılında bizler için aşağıdaki notu bırakmıştır:

  “bir zaman gelir beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir. fikirlerimi inkâr edenler ve beni eleştirenler çıkabilir. hatta bunlar benim yakından bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler hint’ten mısır’dan dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur.”

  atatürk’ün münir hayri egeli ile birlikte kaleme aldığı “ben bir inkılap çocuğuyum” adını taşıyan film senaryosuna 1937’de kendi el yazısı ile eklediği not.

  saygı, sevgi, özlem ve minnetle...

 • çanakkale’de destan yazan, vatanı karış karış örgütlemiş düşmana haddi bildiren, bayrağı sancağa çektiren, cumhuriyet’i kurmayı bırak cumhuriyeti’i o zaman da düşünecek kadar akıllı, kadına kadınlığını verecek kadar ahlaklı, devrim yapacak kadar zeki, çağ içerisinde çığır açacak kadar stratejist, bu ülkenin tapusunu ve egemenliğini milletine vermiş, aradan bir asır değil binlerce asır da geçse birilerinde kuyruk acısını kuyruklarında değil yüreklerinde hissettiren, sadece bu topraklarda değil tüm cihanda adından söz ettiren, beni ben, seni sen, bizi biz yapan yegane...

 • türk'ün bütün tarihini sırtlayan, milletini yok olmaktan kurtaran, istiklalini kazandıran ve özgürce yaşamasını sağlayan insan, atam, ebedi başkomutan. 15 yaşındayken ben, tutuldum ışığına. 10 senedir, her anımda seni araştırıyor, senin, olmamı isteyeceğin biri gibi olmaya çalışıyorum. gece gündüz durmadan, yorulmadan aman demeden nasıl bunları başardın diye soruyorum kendime. 57 senelik hayatına sığdırdıkların, okurken, hayal ederken bile o kadar güç ki, hepsini nasıl başardığını anlamaya çalışmak bile omzumda yük oluyor. ama sen bütün bunları hayal etmek şöyle dursun, kalkıp bir de gerçekleştirdin. 30 ağustos bugün, tam 97 yıl geçti, senin ve silah arkadaşlarının zaferi bütün millet için kazanmanızın üzerinden. hala seni ilk okumaya başladığım halimdeki o çocuk gibiyim ben, içi hem gurur hem de özlem dolu. öldü denilen bir milletin, bir fırtına gibi yaşadığını kanıtladığı kurtuluş evresini yönettin, sonsuza dek özgürce yaşayacak bütün nesiller, senin ve silah arkadaşlarının sayesinde hürce nefes alabilecekler. bu borç ödenmez paşam. ama elimden ne geliyorsa, yapabileceğim ne varsa yapacağım. bugün bir kadını çok sevip aşık olabiliyorsam, geleceğimi kendi irademle kurmak için çabalayabiliyorsam, nefes alabiliyorsam, üzülüp sevinebiliyorsam hepsi senin sayende. mirasını bozmaya çalışanlar elbet oldu ve olacak ama kimse buna zarar veremez. sen bizi öyle bir alıştırdın ki özgürlüğe, bunu elimizden kimse alamaz. sayende ellerimi deniz kıyısına uzatıyorum, hürce yaşayabiliyor ve hürce yüzebiliyorum; zincirsiz, bütün türk tarihinin gururu ile, amma velakinsiz. ikarus, nasıl güneşe uçma aşkıyla yanıp tutuştuysa, ben de sana ulaşmak için, kanatlarımdaki bal mumu erise dahi uçmaya devam edeceğim. andım olsun.

  hürmetler atam.

 • türkiye cumhuriyetinin ilk ve tek başkomutanıdır. nasıl başkomutan olduğunu anlamak için ulu önderin hayatını ve nutuk'u okumak bile yeterlidir.

  yoksa otel odalarından, facetime'dan başkomutanlık olmaz. insanın kendinin içine sinmez bir kere.

 • ay'da ilk neil armstrong yürüdü, mars'ta ilk kim yürüyecek bilmem ama bildiğim bir şey varsa, hepimizin sürekli yürüdüğü dünya gezegeninde senden daha büyük kimse yürümedi. doğum günün kutlu olsun.