mustafa kemal atatürk

 • bu toprakların çocuğuna, gencine, kadınına, erkeğine, çiftçisine, öğretmenine, öğrencisine, vekiline, askerine, işçisine, köylüsüne, şehirlisine, istisnasız her bireyine ayrı bir değer veren ve bu değerler üzerinden devasa bir ülke inşa eden, gelmiş geçmiş en büyük lider.

 • 39 yaşında, askerlik mesleğinden çıkarılmasına, sahip olduğu madalya ve nişanların geri alınmasına karar verildikten 1 sene sonra türkiye büyük millet meclisi'ni açan; 42 yaşında, silah arkadaşlarıyla beraber idam edilmesine vahdettin tarafından onay verildikten 3 sene sonra cumhuriyeti ilan eden; 57 yaşında, babasını kaybettikten 50, evini (selanik) kaybettikten 26, annesini kaybettikten 15 sene sonra tüm yoksulluğa ve tüm zorluklara rağmen milyonlarca vatan evladına daha özgür ve daha yaşanabilir bir coğrafya bırakan, bedenen aramızdan ayrılsa da fikirleri ilelebet yaşayacak kahraman.

 • çocukken sebepsizce seversiniz, anlamazsınız ama hayran olursunuz.

  ergenliğe doğru eleştirirsiniz, hatalarını görürsünüz, bazen acımasız davranırsınız.

  ama olgunlaştıkça onu anlamaya başlar, yaptığınız haksızlıklar için üzülürsünüz. zaman geçtikçe daha da özlersiniz.

  o kişi babanızdır.

  sanırım çoğumuz atatürkle ilgili de bu yollardan geçtiğimize göre, bu anlamda türk milletinin bir babası demek abartı değil bence.

 • "6 mart 1930 günü akşamı ikameti için hazırlanan eve geldik. biraz sonra sofrada buluşmak üzere yanındakilerden ayrıldı. beni yanına alarak odasına girdi ve kapıyı kapattı. bir koltuğa yığılır gibi oturdu. çok yorgun ve sinirli görünüyordu. bir sigara yaktı: "bunalıyorum çocuk."

  "bunalıyorum çocuk, büyük bir ıstırap içinde bunalıyorum. görüyorsun ya, her gittiğimiz yerde mütemadiyen dert, şikayet dinliyoruz. her taraf derin bir yokluk, maddi, manevi perişanlık içinde. ferahlatıcı pek az şeye rastlıyoruz.

  bunda bizim günahımız yoktur. uzun yıllar, asırlarca dünyanın gidişinden habersiz, bir takım şuursuz yöneticilerin elinde kalan bu cennet memleket, düşe düşe şu acınacak hale düşmüş. memurlarımız henüz istenilen seviyede ve kalitede değil; çoğu görgüsüz, kifayetsiz ve şaşkın.

  değerli halkımız ise, kendisine mukaddes akideler şeklinde telkin edilen bir sürü batıl görüş ve inanışların tesiri altında uyumuş kalmış. bu arada beni en çok üzen şey nedir bilir misin? halkımızın zihninde kökleştirilmiş olan her şeyi başta bulunanlardan beklemek alışkanlığı.

  işte bu zihniyetle; herkes büyük bir tevekkül ve rehavet içinde, bütün iyilikleri bir şahıstan, yani şimdi benden bekliyor, fakat nihayet ben de bir insanım be birader. kutsal bir kudretim yok ki."

  biraz durdu. gözleri dolmuştu. elleri hafifçe titriyordu. "kalk bana kahve getirmelerini söyle de gel" dedi. anlamıştım. heyecanını yenmek için yalnız kalmak, vakit kazanmak istiyordu. kendisini ilk defa böyle halde görüyordum.

  dışarıda bir kaç dakika oyalandım. odaya döndüğümde epey sakinleşmişti. susuyordu. getirilen kahveyi yavaş yavaş içti. sonra her zamanki sesiyle konuştu:

  "her ne hal ise. yeise değil, hatta ufak bir tereddüte dahi düşmeye mahal yoktur. halimizi bilmekle cesaretimizi kaybetmemeli.

  ümit ve şevk içerisinde yolumuza devam etmeliyiz. er geç fakat muhakkak gayemize varacağız. hadi, artık seni bırakayım. ben de hazırlanıp sofraya ineceğim."

  salondan nasıl çıktığımı bilmiyorum. çelik iradeli adamın, velev beş, on dakikalık olsun böyle bir sinir buhranı geçirmesi beni çok sarsmıştı. günlerce bunun tesiri altında kalmıştım."

  hasan rıza soyak - atatürk'ten hatıralar

 • görsel
  burada daha gencecik bir yüzbaşısin. hiç düşünüyor muydun atam türk milletinin yüce kurtarıcısı olacağını, ata türk olacağını?

  türk kadının hayatını değiştireceğini, okuduğu her harfi sana borçlu olan geleceğin kültürlü kadınlarını , yasal haklarını, başarısıyla öne çıkan kız çocuklarını hayal ettin mi ?

  çanakkale harbinden sonra beşiktaş'ta evinde buhran geçirirken neler düşündün,düşledin?*

  atam ! sen nasıl tahammül ettin?
  kendime, çevreme ,ülkeme ve türk halkına bakıyorum. bizim için mi bunlar ?

  ''... sırtlan payını kabul etmeyişimiz yazılacaktır. lâkin edemezdik, edersek ecdadın yüzüne bakamazdık." diyen miralay ferit gibi. bende diyorum ''biz kabul ettik ve bakamayacağız.''

  çok seviyorum seni.içimde, fikrimde, en derinimdesin. dilerim sana layık bir evlat olur , senin , silah arkadaşlarının ve şehitlikte olan dedemin emanetine senin ilkelerinle sahip çıkarım. kendi küçük ferdi dünyamda biraz olsun tatmin olmayi yeğlerim. umarım...

 • bilmeyenler için;

  atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara
  ayakkabı giyiyordu. ayakkabıları genelde siyah rugandı.

  atatürk'ün tc kimlik numası: 10000000146. aslında bu,
  birinci sıradaki tc kimlik numarası. sondaki 46 güvenlik
  amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.

  atartürk’ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile
  pilavdı. kahveyi de çok seviyordu. günde 10-15 fincan
  türk kahvesi içiyordu.

  atatürk’ün tüm gömlekleri beyazdı. takım elbiselerinin
  modelini kendisi çiziyordu. lacivert rengi sevmezdi. bu
  nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.

  atatürk'ün foks adında bir köpeği vardı. atamız foks’u
  yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir
  fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. foks öldükten sonra
  doldurulup mumyalanmış. halen de "atatürk ve kurtuluş
  savaşı müzesi"nde sergileniyor.

  atarürk spor yapmayı çok severdi. düzenli ata binerdi,
  yüzerdi ve bilardo oynardı. mustafa kemal, çok kitap
  okuyan biriydi. yüzlerce kitabı vardı. ancak en sevdiği
  kitap, reşat nuri güntekin’in çalıkuşu adlı romanıydı. öyle
  ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele
  bir sayfa açıp okurdu.

  atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. bugün
  kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran
  gibi türkçe kelimeleri atatürk buldu.

  atatürk’ün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. mustafa
  kemal; medeni bilgiler, karlsbad hatıraları, bölüğün
  muharebe eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal
  konularda kitaplar yazdı.

  atatürk isminde bir çiçek vardır. rivayete göre, atamız çok
  seviyor diye bu ismi koymuşlar. bir başka iddiaya göre ise
  meksika kökenli çiçeği türkiye’de yetiştiren bitkibilimciler
  çiçeğe atatürk ismini verdi.

  mustafa kemal atatürk, son söz olarak, aleykümselam
  dedi. anlatılanlara göre, atatürk, doktoruna dikkatle baktı
  ve "aleykümselam" dedi. ardından girdiği komada 30 saat
  kaldı. 10 kasım günü ise maalesef hayatını kaybetti.

  atamızı daima sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz...

 • 2021’de de izinde olacağımız tarihin en büyük lideri.

 • ben ilkokuldayken; 29 ekimlerde, 10 kasımlarda, 19 mayıslarda hiçbir şey hissetmezdim. bu atatürk’ü ya da onun mirasını sevmediğim anlamına gelmesin asla sadece insanların gözlerini dolduran o duyguya bir türlü giremiyordum. şu an yaşım genç biraz büyüdüm ve ülkenin geldiği durumdan kaynaklı atatürk’ün bizlere ne kadar büyük bir miras bıraktığının her geçen gün daha da farkına varıyorum. 29 ekimlerde istiklal marşı okurken duygulanıyorum artık. 10 kasımlarda siren sesi duyunca üzülüyorum artık.

  sanki bir şekilde unutturmaya çalışıldıkça bendeki yeri daha da artıyor gazi mustafa kemal’in

  “bir zaman gelir beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir. fikirlerimi inkâr edenler ve beni eleştirenler çıkabilir. hatta bunlar benim yakından bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler hint’ten mısır’dan dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur.”

  bir kere unutturmaya çalışınlara karşı bin kere hatırlamaya hatırlatmaya devam edeceğiz. yaptığın her şey için minnettarız sana. bu ülke bu güzel vatan senin sayende dimdik ayakta iyi ki vardın iyi ki varsın

  #olmasaydınolmazdık
  #yaşıyor

 • ne olursa olsun karşıma ne zorluklar çıkarsa çıksın toplumu bütünleştirici kabiliyetini , hayatını ,ileri görüşlülüğünü, politik zekasını her zaman örnek alacağım önderimdir.

 • sana söven ,hakaret eden ama senden hala deli gibi korkan tüm vatan haini orospu evlatlarına inat izindeyiz paşam.