mustafa kemal atatürk

 • 1930'da söylediği bir söz var mustafa kemal'in

  türk çocuğu, artık arap çölleri için kanını dökmeyecektir.

  entry bu kadar.

 • 10 kasım 1938’den beri mustafa kemal atatürk bilinçli bir şekilde unutturulmaya ve değersizleştirilmeye çalışılmaktadır. (bkz: atatürk'ü unutturmak isteyen ideolojik akım) bunların olacağını önceden bilen atatürk, 1937 yılında bizler için aşağıdaki notu bırakmıştır:

  “bir zaman gelir beni unutmak ve unutturmak isteyen gayretler belirebilir. fikirlerimi inkâr edenler ve beni eleştirenler çıkabilir. hatta bunlar benim yakından bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. fakat ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler hint’ten mısır’dan dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur.”

  atatürk’ün münir hayri egeli ile birlikte kaleme aldığı “ben bir inkılap çocuğuyum” adını taşıyan film senaryosuna 1937’de kendi el yazısı ile eklediği not.

  saygı, sevgi, özlem ve minnetle...

 • çanakkale’de destan yazan, vatanı karış karış örgütlemiş düşmana haddi bildiren, bayrağı sancağa çektiren, cumhuriyet’i kurmayı bırak cumhuriyeti’i o zaman da düşünecek kadar akıllı, kadına kadınlığını verecek kadar ahlaklı, devrim yapacak kadar zeki, çağ içerisinde çığır açacak kadar stratejist, bu ülkenin tapusunu ve egemenliğini milletine vermiş, aradan bir asır değil binlerce asır da geçse birilerinde kuyruk acısını kuyruklarında değil yüreklerinde hissettiren, sadece bu topraklarda değil tüm cihanda adından söz ettiren, beni ben, seni sen, bizi biz yapan yegane...

 • türk'ün bütün tarihini sırtlayan, milletini yok olmaktan kurtaran, istiklalini kazandıran ve özgürce yaşamasını sağlayan insan, atam, ebedi başkomutan. 15 yaşındayken ben, tutuldum ışığına. 10 senedir, her anımda seni araştırıyor, senin, olmamı isteyeceğin biri gibi olmaya çalışıyorum. gece gündüz durmadan, yorulmadan aman demeden nasıl bunları başardın diye soruyorum kendime. 57 senelik hayatına sığdırdıkların, okurken, hayal ederken bile o kadar güç ki, hepsini nasıl başardığını anlamaya çalışmak bile omzumda yük oluyor. ama sen bütün bunları hayal etmek şöyle dursun, kalkıp bir de gerçekleştirdin. 30 ağustos bugün, tam 97 yıl geçti, senin ve silah arkadaşlarının zaferi bütün millet için kazanmanızın üzerinden. hala seni ilk okumaya başladığım halimdeki o çocuk gibiyim ben, içi hem gurur hem de özlem dolu. öldü denilen bir milletin, bir fırtına gibi yaşadığını kanıtladığı kurtuluş evresini yönettin, sonsuza dek özgürce yaşayacak bütün nesiller, senin ve silah arkadaşlarının sayesinde hürce nefes alabilecekler. bu borç ödenmez paşam. ama elimden ne geliyorsa, yapabileceğim ne varsa yapacağım. bugün bir kadını çok sevip aşık olabiliyorsam, geleceğimi kendi irademle kurmak için çabalayabiliyorsam, nefes alabiliyorsam, üzülüp sevinebiliyorsam hepsi senin sayende. mirasını bozmaya çalışanlar elbet oldu ve olacak ama kimse buna zarar veremez. sen bizi öyle bir alıştırdın ki özgürlüğe, bunu elimizden kimse alamaz. sayende ellerimi deniz kıyısına uzatıyorum, hürce yaşayabiliyor ve hürce yüzebiliyorum; zincirsiz, bütün türk tarihinin gururu ile, amma velakinsiz. ikarus, nasıl güneşe uçma aşkıyla yanıp tutuştuysa, ben de sana ulaşmak için, kanatlarımdaki bal mumu erise dahi uçmaya devam edeceğim. andım olsun.

  hürmetler atam.

 • türkiye cumhuriyetinin ilk ve tek başkomutanıdır. nasıl başkomutan olduğunu anlamak için ulu önderin hayatını ve nutuk'u okumak bile yeterlidir.

  yoksa otel odalarından, facetime'dan başkomutanlık olmaz. insanın kendinin içine sinmez bir kere.

 • ay'da ilk neil armstrong yürüdü, mars'ta ilk kim yürüyecek bilmem ama bildiğim bir şey varsa, hepimizin sürekli yürüdüğü dünya gezegeninde senden daha büyük kimse yürümedi. doğum günün kutlu olsun.

 • 2019’da da izinde olacağımız tarihin en büyük lideri.

 • -after all this time?

  always.

 • istanbul üniversitesi'nde öğrenci olduğum sıralar, okul duvarında bir ilan gördüm: "avrupa'ya talebe yollanacaktır."

  allah allah, dedim. ülke yıkık dökük, her yer virane, lozan yeni imzalanmış, bu durumda avrupa'ya talebe... lüks gibi gelen bir şey. ama bir şansımı denemek istedim. 150 kişi içinden 11 kişi seçilmişiz. benim ismimin yanına atatürk, "berlin üniversitesi'ne gitsin." diye yazmış.

  vakit geldi, sirkeci garı'ndayım; ama kafam çok karışık.
  gitsem mi, kalsam mı? beni orada unuturlar mı? para yollarlar mı? tam gitmemeye karar verdiğim, geri döndüğüm sırada bir posta müvezzi ismimi çağırdı.

  "mahmut sadi! mahmut sadi! bir telgrafın var."

  "benim" dedim.

  telgrafı açtım, aynen şunlar yazıyordu:

  "sizleri bir kıvılcım olarak yolluyorum, alevler olarak geri dönmelisiniz."

  imza:
  mustafa kemal

  okuyunca düşündüklerimden olağanüstü utandım. "şimdi gel de gitme, git de çalışma, dön de bu ülke için canını verme." dedim.

  düşünün, 1923'te o kadar işinin arasında 11 öğrencinin nerde, ne zaman, ne hissettiğini sezebilen, ona göre telgraf çeken bir liderin önderliğinde bu ülke için can verilmez mi?

  çok başarılı oldum. ülkeme alev olarak döndüm. önce istanbul üniversitesi genel ve beşeri fizyoloji enstitüsü'nü kurdum. kürsü başkanı oldum. daha sonra ülkemin başbakanlığını yaptım.

  ben kim miyim?

  ben sadece iki satırlık bir telgrafın yarattığı bilim adamıyım...

  - ord. prof. dr. sadi ırmak

  -alıntı-

  vizyon algınızı arşa ulaştıran yüce türk lideri...

 • 30 ağustos zafer bayramı'nın baş mimarı.
  kendisinden ve önderliğinde bir an bile düşünmeden şehadete koşan mehmetçiklerimizden, bize bu vatanı canı pahasına hediye edenlerden, allah razı olsun.

  kısa bir zaman önce andrew mango'dan atatürk'ü okumuştum, okurken aldığım notları bu önemli tarihte sizlerle paylaşmak istedim.

  8.sf) malazgirt muharebesi’nde bizanslıları yenilgiye uğratan selçuk türkleri yaşadığımız toprakları eline geçirdi. ellerine geçen topraklara rum/rumeli adını verdiler. osmanlı aynı şekilde balkanlara “rumeli” demeye devam etti. küçük asya için yunancada “doğu” anlamına gelen anatol sözcüğünden türetilen anadolu adı kullanılmaya başladı.

  9.sf) islam’a dönen transilvanyalı bir macar olan ibrahim müteferrika arap harfleri kullanan matbaayı açtı(1727) birkaç yıl sonra kapatıldı. (sebebi ise atalarımızın çok kitap okuması… tarihimiz sürekli ilk açılan matbaa diye anlatır. halbuki ilk kapatılan matbaa olarak anlatmak; günümüz ve geleceğimiz daha hayırlı olsa gerek. )

  13.sf) 1843’te yapılan sayımda ülkenin toplam nüfusu: 17 milyon(12.5 milyon müslüman, 2 milyon rum)

  17.sf) 23 aralık 1876 -ilk osmanlı yasası kanun-i esasi.
  19 mart 1872 - parlemento toplandı.
  14 şubat 1878 - ikinci abdülhamit parlementoyu kapadı.

  18.sf) 1878-1908 arasında istanbul hükümeti 18 kez el değiştirdi. anadolu’daki ermeni isyanlarına müslümanlar orantısız karşılık verdi.
  abdülhamit artık batı’nın gözünde ‘’kızıl sultan(le sultan rouge)”

  21.sf) abdülhamit’in en büyük başarısı osmanlı imparatorluğu’nu barış içinde uzunca bir süre yaşatmasıdır. 1879’daki yunan savaşı kesin zaferle sonuçlanan tek savaştı.

  29.sf) bir çift mavi göz 13 mart 1880/12 mart 1881 arasında doğdu.

  31.sf) ali rıza bey, zübeyde hanım’dan 20 yaş büyük. baba tarafının arnavut olduğu söylenir.

  32.sf) kardeşleri: fatma, ömer, ahmet, mustafa, makbule*, naciye

  34.sf) ali rıza efendi, işinin kötü gitmesi sonucu psikolojik olarak çok zor duruma girdi. gözle görülür bir şekilde eridi, gitti. içkinin de etkisiyle bağırsak iltihabı tanısı koyuldu. aile gelenekleri onu başarısız bir insan saymıştır.

  37.sf) kılıç ali, “mustafa daha küçükken giyimine çok düşkündü, yetişkin gibiydi.”
  zübeyde hanım, “ nazik, utangaç, herkes tarafından sevilen bir çocuk.”
  doktorlar, “ uykusuzluk, kabızlık, çeken utangaç bir insan.”

  38.sf) “ çocukluğumdan beri bir tabiatım vardır. oturduğum evde ne kız kardeş ne de ahbap ile beraber bulunmaktan hoşlandım. ben yalnız olmayı çocukluktan çıktığım zamandan itibaren diama tercih etmiş ve böyle yaşamışımdır.”

  39.sf) adı mustafa olan matematik öğretmeni, bu üstün yetenekli öğrencisine yakınlık duyuyor ve onu çok beğeniyordu. bir gün küçük mustafa’ya: “oğlum senin de ismin mustafa, benim de… bu böyle olmayacak. arada bir fark bulunmalı, bundan sonra adın mustafa kemal olsun” dedi. selânik askerî rüşdiyesi’ne mustafa adıyla giren zübeyde hanım’ın oğlu, 1895 yılında bu okulu başarılı olarak bitirdiği zaman, artık “mustafa kemal” olarak anılacaktır. (kemal: bilgi ve erdem bakımından olgunluk, yetkinlik, erginlik, eksiksizlik)

  41.sf) zübeyde hanım, ragıp efendi ile evlenince gururuna yediremez evden ayırılır.

  43.sf) mustafa kemal şiire heveslendi, öğretmeni engelleyince edebi osmanlıca alanında kendini geliştirdi. sonraları kusursuzlaşacak hitabetinin temeli manastır’da atıldı.

  44.sf) mustafa kemal, fransızcaya büyük ilgi duydu. yaz tatilinde hristiyanların verdiği kurslara gitti. geç yaşta iyi seviyede konuşur oldu. fransızcayı avrupa’nın anahtarı olarak görüyordu.

  46.sf) mustafa kemal, harbiye’de sıklıkla yediği pilav ve kuru fasulye en sevdiği yemekti.

  47.sf) mustafa kemal, mevlevi tarikatlarında “hu!” çekmiş. aynı tatilde dans etmeyi ve vals öğrenmişti. arkadaşları ile sık sık beyoğlu’na giderdi.

  48.sf) “fakat ne yapayım ki içmeye mecburum; kafam çok ama çok beni mustarip edecek kadar çok hızlı çalışıyor… içmediğim zamanlar uyuyamıyorum; ıstırap içinde bunalıyorum.” (hasan ziya soyak’ın hatıraları)

  49.sf) mustafa kemal önceleri sadece bira içerken harbiye üçüncü sınıfta ali fuat cebesoy sayesinde büyük ada’da rakının tadına bakmıştır.

  50.sf) “harbiye senelerinde siyaset fikirleri baş gösterdi. “
  1889 ittihad-ı osmani, 1895’te ittihat ve terakki ismini aldı ve 1905’te başarılı bir darbe yaptılar.

  53.sf) mustafa kemal, ali fuat, ömer naci harbiye yıllarında gizli gizli gazete açıp, siyasi eleştirilerde bulundular.

  56.sf) siyasi işlere girdiği için sorgulandı. başarı sırasına göre balkanlara atanması gerekirken geçirdiği sorgulamadan dolayı şam’a bir süvari kıtasına memur oldu.

  62.sf) mustafa kemal, vatanın yıllardır süregelen çöküşünün son safhalarını yaşadıklarının farkındaydı. şam’da görev yapmasına rağmen aklı sürekli balkanlar, selanik ve istanbul’daydı. vatan ve hürriyet cemiyetini kurup, yafa ve kudüs’te örgütlenme çalışmalarında bulundu.

  64.sf) mustafa kemal sahte raporla selanik’e –aklı her daim orada- gidip cemiyetin orada örgütlenme çalışmalarını yönetti.

  66.sf) ali fuat paşa, suriye-filistin’de geçirdikleri vakit sonrası mustafa kemal’in araplarla hiç samimi olamadığını milliyetçiliğinin tohumlarının bu topraklarda atıldığını söyler.

  72.sf) mustafa kemal dostları ve tanıdıkları sayesinde 3.ordu komutanlığı kurmaylığına atanır. ittihat ve terraki cemiyeti’ne katılır.

  74.sf) mustafa kemal, cemal paşa’ya “eğer şunun bunun teveccühünden kuvvet almaya tenezzül ederseniz, halinizi bilmem fakat atiniz çürük olur.”

  78.sf) 23 temmuz 1908 resneli niyazi ordu komutanı osman paşa’yı kaçırdı. enver paşa, meşrutiyetin ilan edildiğini açıkladı.

  80.sf) 24 temmuz 1908 abdülhamit kanun-i esasi’yi yürürlüğe koydu.

  84.sf) “meşrutiyetten sonra bütün eshas meydana çıktı. o zamana kadar saf ve nezih çalışıyorduk. ben herkesi böyle biliyordum. şahsi nümayişleri çirkin buldum. bazı arkadaşların hareketlerini şayan-ı tenkit gördüm. tenkitten içtinap etmedim. bu fenalıkları bertaraf etmek için ilk düşündüğüm tedbir, ordunun siyasetten çekilmesi fikridir. bunu diğer arkadaşlar caiz görmüyorlardı.”

  96.sf) mustafa kemal, 5. ordu komutanı hasan tahsin paşa’ya sunduğu ağır askeri eleştiriler sonucu istanbul’a çağrılır.
  hasan tahsin paşa bir sene sonra selanik’i yunanlılara teslim eder.
  mustafa kemal, doğduğu evi, doğduğu şehri bir daha göremez.
  mustafa kemal, trablusgarp’a atanır. trablusgarp yolcuğu başarılı olur.

  102.sf) enver binbaşı abdülhamit’in yeğeni naciye sultan ile nişanlanır.
  teşkilat-ı mahsusa kuruldu.

  103.sf) ittihat ve terakki kaybettiği seçimi fesh edip tekrar seçim (sopalı seçim) yapar, iktidara gelir.
  mustafa kemal “şerif” adında bir gazeteci olarak libya’ya gider.

  106.sf) mustafa kemal, ayn mansur kampı’ndaki çatışmalarda gözü mikrop kapar.
  arapların cephede para karşılığı savaşması yetmezmiş gibi daha çok para kazanmak için bilerek kötü savaşıp savaşı uzatma çabaları mustafa kemal’i çok sinirlendirir.

  110.sf) mustafa kemal, bingazi’de geçen bir yılda askeri becerilerini ve dehasını bir kez daha kanıtlamıştı. fakat parlamento’nun yayınladığı teşekkür listesinde adı yoktu. en başta enver paşa’nın ismi vardı.
  mustafa kemal “ben napolyon’u hiç sevmiyorum; çünkü napolyon her şeye kendi şahsını sokardı. mücadelesi muayyen bir dava için değildi; kendi davası içindi. işte bu cihette bu gibi adamlar için gayri kabil-i içtinap(kaçınılmaz) olan felakete uğrardı.’’ sözünü ettiği bu tip adamlar arasında enver’in bulunduğu açıkça belliydi.

  111.sf) 13 ekim 1912’de özerklik isteyen bulgaristan ve sırbistan osmanlıya ültimatom verdi.

  112.sf) 29 ekim-15 kasım arası balkan ittifakı(400 bin), osmanlı doğu ordusu’nu(112 bin) bozguna uğrattı. kaçınılmaz. osmanlı güçsüz, cevap veremiyor. –bir hikayeye göre bulgar ordu komutanı edirne’ye varınca kral’ına selimiye’yi yıkalım mı? diye sorar. kralın verdiği cevap eğer selimiye’yi yıkarsak tarih önünde asla cevap veremem-

  114.sf) mustafa kemal 21 kasım’da gelibolu yarımadası ile çanakkale boğazını korumak için bolayır’da toplanmış ‘bahr-i sedit boğazı kuvay-ı mürettebesi (akdeniz birleşik gücü) harekat şube müdürlüğüne getiriliyor.(ali fethi okyar sayesinde.)

  115.sf) 23 ocak 1913’te bab-ı ali baskını… yeni sadrazam mahmut şevket paşa.

  116.sf) yeni hükümet barışı reddetti, taarruza geçildi, başarısız olundu.

  117.sf) mustafa kemal ve ali fethi istifalarını verdi.

  119.sf) 11 haziran 1913 mahmut şevket paşa öldürüldü. sait halim paşa göreve getirildi.
  21 temmuz 1913 edirne’ye girildi. edirne’ye giren ilk birlik mustafa kemal’in tugayı olmasına rağmen enver ikinci fatih ilan edildi.

  122.sf) mustafa kemal 27 ekim 1913 tarihinde sofya’ya askeri ateşe olarak atandı.

  124.sf) talat paşa’nın isteğiyle enver harbiye nazırı atandı. padişah bunun gazeteden öğrendi.
  enver paşa 1000 subayı emekliye sevk etti.
  cemal paşa bahriye nazırlığına atandı.
  liman von sanders genelkurmayın ve harbiye nazırlığının yetkisini aldı.

  129.sf) mustafa kemal sofya’da ‘halkçılık’ ilkesinin temellerini benimsedi.

  131.sf) sait halim paşa önerisi ile 2 ağustos 1914’te almanya ile antlaşma imzalandı.

  132.sf) goeben ve breslau > yavuz ve midilli

  137.sf) mustafa kemal defalarca enver paşa ve cemal paşa’ya askeri görev için mektup yazar. enver paşa kafkasya’ya gidince vekili ismail hakkı 19.tümen komutasına mustafa kemali getirir.

  141.sf) yarbay mustafa kemal 19. tümen komutanlığı için bölgeye gider fakat hiçbir askeri kurum 19. tümen’i bilmez.
  mustafa kemal 57. alay ile maydos’a hareket eder.
  seddülbahir ‘de mehmet adlı bir çavuş tüfeği kitlenince yerden aldığı taşla ingiliz denizcisine saldırmıştır. mustafa kemal bu ismin ülke geneline yayılmasını sağlamıştır; “mehmetçik
  19.tümeni güçlendirmek için 72-74. alaylar ikmal edilir. mustafa kemal, arapları eğitimsiz olduğu için kabul etmez.

  142.sf) liman von sanders 5.orduya atanır.

  144.sf) mustafa kemal 9. tümenden geri çekilen askerler görür.

  niçin kaçıyorsunuz? dedim.
  -efendim düşman! dediler.
  düşmandan kaçılmaz.
  -cephanemiz kalmadı.
  cephaneniz yoksa süngünüz var!
  -mustafa kemal, 57. alaya ulaşınca “size ben taarruzu emretmiyorum ölmeyi emrediyorum. biz ölünceye kadar yerimizi başka kuvvetler ve başka kumandanlar alabilir.”
  -25 nisan’da mustafa kemal conkbayırı’nı elde tutmayı başarır. ertesi gece 77. alay(araplar) paniğe kapılıp kaçınca durum kritikleşir.

  mustafa kemal ‘imtiyaz’ nişanı alır. liman von sanders’in kurmay başkanı olarak atanır.

  145.sf) mustafa kemal, enver paşa’ya telgraf çeker, içeriği; liman paşa’yı eleştiren ağır yanlışlarını söyleyen telgraftır. bunun sonucunda mustafa kemal sağ kanadın kuzey komutanlığına getirilir.(kolordu)

  146.sf) 1 haziran’da mustafa kemal albay rütbesine terfi eder.

  149.sf) liman von sanders 11.tümenin komutasını verir. anafartalar grup komutanı albay mustafa kemal.

  151.sf) mustafa kemal elde ettiği büyük başarılar ardından enver paşa’nın gelibolu ziyareti sırasında kendisine ziyarette bulunmaması sonucu istifa eder.
  enver paşa, liman paşa’nın isteği doğrultusunda özür diler ama mustafa kemal kabul etmez. kendisi daha büyük fırsatları bekler. mustafa kemal alman subaylarla kavga eden türk subayını liman paşa’ya teslim etmez, araları bozulur. istanbul’a gider.

  156.sf) istanbul’a padişaha “gazi” unvan verildi. başarılı komutanların onore edildiği törende mustafa kemal’in ismi bir kez dahi geçmedi.

  158.sf) mustafa kemal’e 16.kolordu komutanlığı verildi. tuğgeneral rütbesine terfi etti.(ertelenmiş terfi)
  mustafa kemal paşa’nın birinci dünya savaşı’ndaki son rütbe.

  165.sf) mustafa kemal 7.ordu komutanlığına kabul etti. (falkenhayn’a engel olmak için)

  168.sf) enver paşa, falkenhayn tarafını tutunca mustafa kemal istifa ediyor.
  sina cephesi yarılıyor, kudüs düşüyor.

  171.sf) mustafa kemal veliaht mehmet vahdettin ile almanya ziyareti yaptı.

  176.sf) vahdettin, damadı enver paşa’yı genelkurmay başkanlığına getirir.
  mustafa kemal 7.orduya tekrar atanır.

  180.sf) bu cephede kararsız hareketlerden ve savaştan bıkan 300.000 asker kaçar.
  liman von sanders görevden alınır. yıldırım orduları komutanı mustafa kemal olur.
  mustafa kemal buna rağmen başarılar gösterir.
  30 ekim 1918’de mondros mütarekesi imzalanır.
  istanbul’dan geri çekil çağrısı gelmesi üzerine mustafa kemal “mondros teslimiyetini tanımam ateş açarım.” der. sonrasında görevden alınır.

  189.sf) 1 kasım 1918 enver, talat, cemal alman zırhlısı ile berlin’e kaçtı.

  190.sf) 8 kasım 1918 ingiltere musul’u işgal etti.
  devlet izin vermediği için mustafa kemal el altından silahla direniş gösterdi.

  191.sf) 21 aralık 1918 adana, fransızlar tarafından işgal edildi.

  193.sf) 13 kasım 1918 mustafa kemal haydarpaşa’dan boğaza bakar. 61 parçalık düşman donanmasını görür ve der “geldikleri gibi giderler.”
  196.sf) mustafa kemal finanse ettiği “minber” gazetesini çıkartır.
  vahdettin ile ilişkilerini ilerletir.
  mustafa kemal bütün vaktini teşkilatlanma için harcar. yakın çevresi yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır.
  20. kolordu komutanı ali fuat paşa
  15. kolordu komutanı kazım karabekir
  jandarma komutanı refet bele

  204.sf) damat ferit 4 mart’ta ittihat ve terakkicilerden arındırılmış hükümet kurar.

  211.sf) mustafa kemal 9.ordu müfettişliğine geniş yetkilerle atandı.

  215.sf) bandırma limanından ayrılmadan evvel itilaf güçleri tarafından aranır. mustafa kemal “ahmaklar*! biz kaçak eşya veya silah götürmüyoruz. azim ve iman götürüyoruz. bunlar bir milletin istiklal aşkını ve mücadele azmini takdir edemezler. bütün güvendikleri maddi kuvvettir.” diye bağırır.

  216.sf) 1918 kasım’da bir röportajda “kuvvetli olmak, manen, ilmen, fennen, ve ahlaken kuvvetli olmak demektir. askeri kuvvet en sonda gelir.”

  221.sf) mustafa kemal, samsun’dan ayrılırken arabası bozulur ve yaya devam ederler. isveççe orijinal halinden şunu söylerler. “dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar, güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar. sesimizi yer, gök, su dinlesin, sert adımlarla her yer inlesin.” bu sözler istiklal savaşında çarpışan genç subayların marşı olur.

  224.sf) mustafa kemal 13 haziran’da havza’dan amasya’ya hareket eder.

  226.sf) 9 temmuz’da mustafa kemal 3.ordu müfettişi olarak son emrini verir. “padişah yanlısı telgrafhaneler askeri mahkemede yargılanacak.”

  232.sf) mustafa kemal istifa eder. 3.ordu’nun yeni müfettişi kazım karabekir rütbesi mustafa kemal’i üst rütbeli komutan gibi selamlar, emri altına girer.

  235.sf) erzurum kongresi 23 temmuz 1919’da gerçekleşir.

  241.sf) sivas kongresi 4 eylül 1919’da geçekleşir.

  247.sf) 30 eylül damat ferit istifa eder.

  böylece mustafa kemal dört ay içinde kendisini anadolu’ya göndermiş olan sadrazamın makamdan indirilmesini sağlamış olur.

  250.sf) mustafa kemal yeni hükümet için vahdettin’e teşekkür etti.

  251.sf) mustafa kemal bir toplantıda şu nazireyi okudu:
  “vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
  yokimiş kurtaracak bahtı kara maderini!”
  sözlerinin devamına “ulusun yüreğinden başka bir kemal çıktı.” dedi ve ekledi.
  “vatanın bağrına düşman dayasın hançerini
  bulunur kurtaracak bahtı kara maderini!”

  259.sf) 1919 sonbahar seçimlerinde mustafa kemal erzurum mebusu seçildi.

  260.sf) 20 aralıkta istanbul hükümeti mustafa kemal’in ordudan uzaklaştırılması emrini kaldırdı, madalyalarını iade etti.

  264.sf) mustafa kemal’in desteğiyle 6 nisan 1920’de anadolu ajansı kuruldu.

  270.sf) mustafa kemal “sağlam bir örgüt kurulması için temelden tavana doğru gitmek gerektiğini ama başlangıçta yukarıdan doğru inmekten başka çare yoktur; çünkü bireyler kendi başlarına düşünmeyi öğreninceye kadar kitlelerin dışarıda etkilenebilir.”

  287.sf) tbmm’nin imzaladığı ilk antlaşma gümrü antlaşması.

  289.sf) 11 eylül 1920’de istiklal mahkemeleri* kuruldu.

  303.sf) inönü zaferinden sonra mustafa kemal “siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz.”

  306.sf) kütahya-eskişehir savaşında ordu mağlup olur.
  mustafa kemal bu mağlubiyete rağmen maarif kongresi’nin toplanmasına karar verir.
  meclisin taşınmasının düşünüldüğü bu zor dönemde maarif kongresi 21 temmuz’da toplanır.

  308.sf) 5 ağustos’ta mustafa kemal meclis tarafından üç aylığına başkumandanlığa atanır.

  311.sf) 11 ağustos’ta mustafa kemal yeni savunma prensibini açıkladı. “hatt-ı müdafaa yoktur sath-ı müdafaa vardır.”

  313.sf) sakarya savaşından sonra mustafa kemal’e “gazi” ve “mareşal” unvanları verildi.

  324.sf) 1 mart 1922 “türkiye’nin sahibi ve efendisi hakiki müstahsil olan köylüdür.”

  329.sf) gazeteler 26 ağustos’ta büyük bir çay partisinin olacağını ilan eder.

  331.sf) tarihler 30 ağustos’u gösterdiğinde yunanlılar arkalarına bakmadan kaçmaya çalışır.
  “ordular! ilk hedefiniz akdeniz’dir! ileri!”

  332.sf) trikoupis tüm cephelerin komutanlığına getirilmiş olduğu haberini esir tutulduğu vakit almıştı. kötü bir şaka.

  381.sf) gazi mareşal mustafa kemal paşaefendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz.”

  "beni görmek demek behemahal yüzümü görmek demek değildir. beni ve fikirlerimi anlıyorsanız, bu kafidir."

  günümüzde atamıza ilişkin yapılan programlar onu yad etme ve hakkını teslim etme programları olması ve gerekirken saygı duymalı mıyız diye tartışıyorlar.
  çok yazık.

  ben atatürk'ü sevmeliyiz, okumalıyız, anlamalıyız ve en önemlisi anlatmalıyız diyorum.

  bilin ki atatürk'ü sevmeyen, saygı duymayan insanlar atatürk'ü tanımayan insanlardır.
  atatürk'ü, onun fikirlerini, tanıtmak bizim en birincil görevimiz olmalıdır.

  nice eş bir hiç için dul kalmadı.
  nice ana yavrusunu bir hiç için kınalayıp şehadete yollamadı.

  "iki mustafa kemal vardır: biri ben, et ve kemik, geçici mustafa kemal… ikinci mustafa kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! o, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. ben, onların rüyasını temsil ediyorum. benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. o mustafa kemal sizsiniz, hepinizsiniz. geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken mustafa kemal odur!"