bitcoin

 • aq kafalara bak adam milyonlar goturmus burdan soru cevaplıyor. doğuştan danışma aq.

 • bitcoin'in felsefesini ilginc, varolmus olmasini da heyecan verici buluyorum.

  ama iddialarda ihtiyatli olmakta yarar var.

  surada (#138861829) bitcoin icin altin v2 denmis. cunku altin sinirsiz bitcoin sinirli diyor. dogru degil, cunku cikarilmasi olanak dahilinde olan altin da sinirli (dunyamiz icin konusursak).

  altini saklamak zor ama bitcoini kagit parcasina bile zulalarsin diyor. ıyi de kagit parcasini kaybetmek daha kolay. sifresini kaybettigi icin bitcoinine ulasamama hikayeleri dolu ortalik, ama kasasinin yerini kaybeden duymadim. altin hacim ve agirlik acisindan elverissiz, dogrudur, ama altina endeksli fonlarla altini dijitale tasiyarak o hususu da cozmek asiri kolay ve onyillardir zaten oyle yapiliyor.

  uluslararasi para transferinde ucretler bitcoinde cok dusuk deniyor. btc-btc transferinde ucret cok dusuk olabilir ama usd-btc gecisinin her iki yonunde de ucretler cok yuksek. haliyle cok daha pahaliya geliyor tum donguyu hesaba katinca ki dogal olarak tum donguyu hesap etmek gerekir, eger elma-elma karsilastiracaksak. kaldi ki transferwise gibi yeni nesil finansal teknoloji platformlarinda ulkelerarasi konvansiyonel para transferi de son derece dusuk ucretlerde yapiliyor artik.

  btc basamazsin, dolayisiyla dolardaki gibi kaderin fed'in elinde degil, btc seni hiperenflasyona yedirmez deniyor. ıyi de btc'nin degeri 8 ayda %70 dusebiliyor. yani dolar 1 yilda durdugu yerde %10 deger kaybedince hiperenflasyon oluyor da btc %70 cakilinca neden "ne yapalim volatil iste" diyip hos gormemiz bekleniyor? mazeret olarak omrunun basinda olmasi gosteriliyor ama 7bin yillik altinin da, iki kusur asirlik dolarin da 8 ayda %70 cakilma gibi bir gecmisi yok.

  neyse, bitcoini severim. ama cok da ucmamakta fayda var. sevgi, rasyonelligi oldurmesin.

 • 20 binden almayan belki de 8 binde sıraya girer almak için.

 • 43000 adet bitcoin tutan tesla ve 130000 adet bitcoin tutan microstrategy yaklaşık 2 milyar dolar zarardalar.
  ponzi tayfa adamlara ulaşıp haber versinler 1 dolar olacak diye, bilmedikleri işlere bulaşmasınlar trilyon dolarlık şirketler.

 • gidip istediğiniz altcoini alın, istediğiniz long short işlemi açıp para kaybedin, sonuçta bu bir kumar ve kumarda %99 sonuçla kaybedersin.

  fakat sakın burada telegram gruplarında vip üyelik diye size 50-100 dolara aylık üyelik satanlara para kaptıracak kadar enayi olmayın.

  onlar şu an bu entryimi okuyolardır, sizin o saf insanları kandırmanıza izin vermeyecem olm.
  bela olacam lan hepinize.
  aksi görüş bildirenleri gruptan atıp insanları sadece kendi görüşlerinize inandırmaya çalışan kurnazlar sizi…

 • - "ileride dünyanın seyrini değiştirecek. her şey blockchain üzerinden dönecek vs. vs."

  e birader niye alıp satıyorsunuz o zaman bulduğunuz yerden alın, nasılsa 10 yüz milyon dolar olacak, bugünü trade kârları ihmal edilebilir o büyük kopuşun yanında. (bu arada btc'den 5-6 sene sonra çıkan bir sürü teknolojik ürün, app vs. btc'den misli misli fazla kullanıcı sayısına ulaştı, blockchain'in pratikte yaradığı bir iş halen yok)

  - "gelişmiş ülkeler fiat para basıyor, korkunç enflasyon olacak. btc hayat kurtaracak."

  para basan falan yok ama enflasyon coştu. enflasyon arttıkça btc düşüyor. bütün tezler yalan oldu. enflasyon düşsün de btc artsın diye dua ediyoruz.

  - "eft masraflı, swift zaman alıyor. büyük bankaların ödeme sistemi tekelini btc bitirecek."

  rusya tarihi ambargo yedi. trilyon dolar varlık dolduruldu. rus bankacılık sisteminin kolu bacağı kesildi. btc'nin suratına bakan yok. ruslar mallarını btc ile falan satamıyor. btc senaryoları burada da yalan oldu.

  bir de el salvador orta afrika cumhuriyeti gibi ülkeleri referans alıp btc rezerv olacak vs diyen var. arkadaşlar abd'de btc yatırımı yapan şirketler var bunlar bile bu ülkelerden daha muteber, daha fazla kaynakları var. onları örnek verin.

  el salvador'un başını çektiği bir akımdan kaçarsınız normalde, kendine hayrı olmayan bir ekonomi.

 • mesela iki yazardan biri servetini kaybetmiş; yuvası dağılmış, diğeri de kazandığıyla ev almış; yuva kurmuş. hangi yatırım başlığında böyle şeyler okuyorsunuz? altın veya dolar başlığında hiç denk gelmedim. sonra da kripto kumar diyince küfür ediyorsunuz. birbirinizin parasına çökmek için girdiniz bu işe ve içlerinizden bazılarının parasına çöküldü. inanmayın olum böyle şeylere, işinize bakın. yok maliyeti 34bin$mış da altına düşemezmiş. çok pahalıysa yapılmaz madenciliği sanki mecburuz. sanki bana gıda emtiası, sanki bana endüstriyel meta.

 • bu amk amerikası harbiden büyük ülke dememe sebep vermiş kripto para. herifler 0,5 faiz arttırmak için 7-8 aydır ön hazırlık yapmalarına rağmen piyasalara darbe üstüne darbe yaptı. herifler paralarını biraz değerlendirmeye çalışmak için 40 takla atıp çok değerlenmesini istemiyoruz demelerine rağmen dünya alem sarsıldı.

  daha piyasadan para çekilmeye başlanmadı, daha faiz artışlarını ciddi anlamda görmedik, daha enflasyonu düşürme yoluna girmediler.

  hakikaten şu dünyada "kral geri döndü" sözünü hak eden tek durum şudur. bu herifler önümüzdeki 200 sene boyunca da dünyadaki tek süper güç olmaya devam eder.

 • bitcoin 6obinlere çıktığında cogu insan " tuh treni kacırdık, 30.000'lere düşse de alsak " diye kafasi kopmuş tavuk gibi gezip dövünüyordu.
  buyrun, alın hadi.

 • hiçbir vaadini yerine getirememiş üründür.

  1. dünya ölçeğinde hızlı para gönderme ------ gerçekleşmedi.

  bırak başkasına para göndermeyi kendim bile çekemiyorum.

  2. komisyonsuz ya da çok küçük komisyonlarla para transferi ------- gerçekleşmedi. bankalardaki komisyon oranları daha iyi ve bankalar arası para trafiği daha hızlı.

  3. anonimlik ve gizlilik --------- gerçekleşmedi. selfie çekerek hesap açtığın platformlara, kimliğinin ön ve arka yüzünü gönderiyorsun. bir çoğunda hesap onayı için günlerce bekliyorsun.

  işin en kötü tarafı bitcoin ve alt coinlerin vaatlerini yerine getirmek için uğraşmaması.

  herkes coinler, hisse senedi benzeri bir yatırım aracıymış gibi bakıyor olaya. herkes al sat ile para kazanma derdinde.

  ama warren buffet'in de mükemmel biçimde belirttiği gibi "bunun bir değeri ya da getirisi yok. benden daha pahalıya almaya razı olacak birini bulursam kar ederim ama bu ahlaki değil."

  bitcoin alanlar coin fanatiği oluyor ve bu yüzden gerçeği göremiyorlar. ama gerçek şu: fayda ve / veya getiri yoksa değer de yok!

  edit: yukarıda saydıklarım bitcoin ile ilgiliydi. hızlı para gönderimi, komisyon oranları ve gizlilik sorunlarını çözen altcoinler var. uyarıda bulunan falanfilan ve mouth of sauron'a teşekkür ederim.