bitcoin

 • bu işlere yeni girmiştim 260 bin para kaybettim o zamanlar acemiydim. sonra işi öğrendim 480 bin daha kaybettim.

 • “param olsa alırdım, net alım fırsatı” dediğim her seviyeden daha da aşağı düşüyor. durduk yere hayalden bile zarar ediyorum *

 • sayesinde battığım yatırım aracı.

  uzun soluklu metaserve dedik ceek aldık elimizde kaldı.

  ooo güzel proje dedik aldık chr elde patladı.

  uuu oyunu da çıkıyor dedik alice aldık tersten sapladı.

  hepsini geçtim 1 ay önce dolardaydık hükümet sapladı.

  arkadaş ne istiyorsunuz bizden canımızı mı verelim ya. stoploss yapsan dert yapmasan dert. allah kahretsin böyle piyasayı ya.

 • öncelikle üst edit: bu başlıktan bilgi almaya çalışanlar buranın ne kadar toksik tiplerle dolduğunu mutlaka bilsin, bu başlığın ispatlı kanıtlı özeti şu dünkü inanılmaz olaydır:
  (bkz: #132076113)

  diğer yazara gelince: https://eksisozluk.com/biri/bilim-insani
  sabahtandır 10 kere yazıp yazıp sildiği entryler: (bkz: #132077876) görsel görsel

  ülke ağzına kadar bu tür saygısız ve ahlaksız tiplerle doldu!

  şu ahlaksızı şikayet edin. sabahtan beri aynı entryi 10 kere tekrar tekrar yazdı.

  bir insan bu kadar ahlaksız ve kendisine saygısı olmayan bir karakter olamaz. yazık. 1 lira için dilenen dilenci daha düzgün bir duruşa sahip. boktan telegram kanalının reklamını yapmak için sabahtan beri 10 kere aynı entry sildi yazdı ahlaksız. telegram kanalını kaynak olarak gösteren zihniyette kafalar. (bkz: #132048703)

  mesaj kutusu açmak falan demiş. ahlaksız dijital dilenci sen önce kendine ve şu başlığı takip edenlere biraz saygın olsun da başlığı kirletme. yeni fark etmişmiş. utanmazlığı ahlaksızlığın bu kadarına pes.

  trafik lambasında 1 tl için dilenen adam bunların 100 katı büyük bir beklenti için dinlenmiş oluyor. bu dijital dilenciler sefilin de sefili. bu kadar küçük bir çıkar için insan kendisini küçük düşürür mü? başlıktakileri rahatsız edip küfür yer mi? hepsini geç kendi yaptığından mı utanmaz mı? kendisine saygısı hiç yok mu? trafik lambasındaki dilenciler bunlardan daha duruşu olan insanlar.

  dijital çağ her şeyin olduğu gibi sefilliğin ve dilenciliğin de daha ileri seviyeleri gösteriyor.

 • ülke bir yandan vuruyor, galatasaray diğer yandan vuruyor. sen de düş tamam mı? 3 4 bin dolara kadar düşmezsen ananı sikeyim.

  şortçulara da kafam girsin.

  sanal bir şey.

 • anlatamadık dostlarım. bu insanlara merkeziyetsiz kavramının kişilerarası para transferi, alışveriş gibi durumlarda devlet ve banka gibi 3. kişilerin ortadan kaldırılması demek olduğunu anlatamadık.
  merkeziyetsiz demenin; muhatabın sadece kişiler olduğu kastını anlatamadık.

  hala gelip fed faiz artırınca düşüyorsa nasıl merkeziyetsiz diyebiliyorlar.
  bıktım.

  2750 yıllık para tarihi içerisinde sadece 13 yıllık daha emekleme aşamasında olan teknoloji için stabil değil ki yorumları yapanları görmekten yıldım.
  merak ediyorum acaba lidyalılar ilk parayı bulduğu yıllarda bu ne kardeşim babil'de bu sikkeye 2 koyun alıyordum burada 2 tavuk veriyorsunuz hiç stabil değil diyor muydu.

 • uzun süredir yatırımcıyım, sadece bitcoin değil tahvil,eurobond, kıymetli metallar vs hepsini takip ediyorum yıllardır al-sat yapıyorum kendimce.

  abi fed ne zaman aşırı şahin işlere kalkışsa abd'nin burnu boka batıyor. ki çoğu zaman kolpa oluyor esip gürlüyorlar sonra toplantıda bir bakmışsın patates faiz arttırımı.

  bunun belirli nedenleri var:

  - abd uzun süredir yüksek ithalat sorununa sahip. 2018 yılında ithalat/ihracat dengesi ciddi şekilde ithalat yönünde bozuldu mesela. ( fed o ara da sikicem bitireceğim modunda geziyordu)

  bunun nedeni çin. abd fikri mülkiyette açık ara dünya lideri ama uzun süredir fiziki üretim gücünü kaybediyor( general motors-detroit vs okuyun bunları) çünkü artık çin'i kabullenip doları biraz daha değersiz yapmaları lazım. uzun süredir artık ekonomik olarak tek süper güç olmadıklarını kabullenemiyorlar. tüm nüfusun mevcut refah seviyesinde yaşayamayacağını da kabullenemiyorlar

  abd sosyal demokrat bir devlet değil, genel refah için istihdam ve güçlü şirketlere sahip olmak zorunda.( bu nedenle tarım dışı istihdam verisi takip ediliyor).

  ipin koptuğu nokta şu, dolar arttıkça şirketleri borsada ve global rekabette güç kaybediyor. misal paranın değeri arttıkça zenginleşmeleri gerekirken bu sefer işsizlik artıyor çünkü üretimi dışarı kaptırıyor(fikri mülkiyetten kazancı olduğu için dünyanın süper güçlerinden biridir orasını tartışmam bile). ama işte istedikleri denge bir türlü oturmuyor çünkü buradaki x faktörü çin.

  çin hem dolar rezervliyor, hem tahvil topluyor hem de üretim-istihdam dengesi muazzam.

  mesela çin şu an sikini kaldırmış fed'in ciddi faiz arttırmasını bekliyor. neden beklemesin ki hem müşteri ucuz üretim için ayağına gelecek( abd üretim maliyetleri fırlayacak, hem de rezervinde tuttuğu para-tahvil değerlenecek ve afrika'da orda burda daha rahat yer kapatacak.

  abd'nin bir noktada refahı dünya ile paylaştığını kabullenmesi gerekiyor. doların değerini halkının refahı düşse bile(ki türkiye gibi düşünmeyin çok az düşer) düşük tutarak üretimi kendine çekerek cari açık tablosunu daha pozitif bir noktaya taşıması gerektiğini de bir noktada kabullenecekler.

  az değerli dolar( buradaki kasıt doların sudan ucuz olmasından ziyade değerinin yüzde 10 filan düşmesi tl gibi düşünmeyin) zaten üretim ile birlikte istihdamı arttıracağı için halkı yine memnun edecektir.

  fed atıp tutuyor da faize yüklenirlerse kendileri için sonucu daha kötü olacaktır. bu nedenle ufak ve daha stabil artış yaparlar. hep böyle yaptılar. kendi borsalarını çökertmek, üretimlerini ve istihdamı bir anda baltalamak mantıklı değil.

  şu an yaşanan fed üzerinden piyasa fudlamaktan başka bir şey değil. ben kendimi bildim bileli fed metinleri hep fud aracı. hiç şaşmaz. olacak olan fed'in ufak ufak faiz arttırması( hatta dediklerinden daha az arttıracaklar göreceksiniz).

  bitcoin bu noktada abd-çin dengesinde ibreyi abd yönüne çevirebilen araçlar biri. çin bundan dolayı kripto konusunda yasak vs kıvranıyor. serbest dolar bu tarz yatırım araçları sayesinde yüksek üretim yapana mal alım vasıtasıyla gitmeyip kasalarda cüzdanlarda kalıyor.

  olaya biraz daha geniş perspektiften bakmak lazım.

 • son 30 yildir kazandigim trade olmadi, ben alirsam tepe satarsam dip olur.

 • fed faiz kararını bekleyen "merkeziyetsiz" ve "özgür" para.

  dünyanın en kısa fıkrası amk.

 • şu anda ekşici boğalar