pfizer biontech covid-19 aşısı

 • hele şükür 4. hatırlatması açılmış aşıdır.

  siz bakmayın ilgi manyağı aşı karşıtlarının saçma salak iddialarına. adam mali müşavir, siktiğimin muhasebecisi gidip 3-5 yerden kopyala yapıştır yapıp ilgiyi çekmeye çalışıyor.

  annem coronadan öldü. dayım coronadan öldü. annemin kuzenlerinden 3-4 kişi, dayılarından ikisi coronadan öldü. bir arkadaşımın önce annesi, iki hafta sonra babası, iki ay içinde de hem ablası hem abisi coronadan öldü. aşı olduktan sonra annemin akrabalarından ve kadersiz arkadaşımın ailesinden ölen kişi sayısı; sadece 1! o da 93 yaşındaydı amk.

  bir işi de erbabına bırakın a şerefsizler. virolog değilsiniz, doktor değilsiniz, bu alanda uzman değilsiniz. çocuk doktoru kalkıp kullanmayın demiş, sıçtığımın herifi çocuk doktoru ulan. beri tarafta yıllarını salgın hastalıklara, virüslere, aşklara ayırmış yüzlerce doktor, profesör, bilim insanı var. hepsinin dediği bir çocuk doktorunun lafı etmemeli bu aşı karşıtlarına göre.

  hali hazırda daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu aşılar. allah çıkarandan, getirenden, yapandan bin kere razı olsun.

  12 temmuzda randevusunu ailecek aldığımız aşıdır.

 • aşısızlara oranla hastaneye yatışları ve ölümleri kat kat azalttığı bilimsel olarak defaatle kanıtlanmış aşı.

  aşı karşıtları boş boş konuşmaya devam edebilir. aşılarını zamanında yaptırmış kişilerde ölüm sayıları oldukça düşük. bize benzemeyen medeni ülkeler verilerini açık biçimde yayımlıyor, her şey ortada.

  ek: aşağıdaki aşı karşıtı sığırlara laf anlatmaya çalışacak değilim, nasıl olsa anlamayacaklar. isteyen, istatistiklerini yayımlayan ülkelerin sonuçlarına bakıp gerçekleri görebilir. bulması zor değil.

 • yukardaki arkadaslarimiz yine secmece bir tabloyla isin basinda.

  hep dedigim gibi bu halka ortaokul seviyesinde bile matematik ogretemezsen, buraya gelip sacma sapan tablolara inanirlar ve asi karsiti olurlar.

  bu tablodan hiçbir veri elde edilemez.

  -ısrail en cok asilama yapan ulkelerden biri. asi olmayan, 1 doz asi olan ve 2 doz asi olan kac kisi var? bunlara gore nasil bir yuzde soz konusu? 20-29 yas araliginda asisiz pozitif 61 kisi kac asisiz arasindan, 2 doz asili 217 pozitif kac asili kisi arasindan? 100 asisiz kisiden 61 , 500 asili kisiden 217 mi ornegin?
  -bahsedilen doz aşıdan ne kadar süre geçmiş ve pozitif vaka oluşmuş?
  -asinin esas amaci olan soru: aşı olan kaç kişi hastahaneye yatmış ?
  -aşı olan kaç kişi ölmüş ?
  -aynı sorularin cevabi aşı olmayanlar icin nedir?

  once bunlarin cevaplarini verin, sonra sacma sapan cimbiz ile cekilen tablolara inanin.

 • aşı beğenmeyen at kafalarının hışmına uğramış mucize.

  iki türk, vücuda talim yaptıran, hücreleri eğiten bir sistem geliştirmiş, üstelik bu sayede kanser araştırmaları için ciddi fon yaratmış. dünyaya beş kuruş faydası olmayan tipler de gelip bunu eleştiriyor. üstelik sıfır bilimsellikle. internetin hayatımıza en büyük olumsuz etkisi bu olmalı. vasatın su yüzüne çıkması, ses vermesi. oysaki internet öncesinde bu tipler cehaletini kendi içinde yaşardı. çok çok mahalle kahvehanesinde sevilmeyen yancı olurdu. şimdiyse, ttnete verdikleri yüz tl sayesinde her konuda ahkam kesip, sıfır geribildirimle vasatlıklarını besleyebiliyorlar. kahvehanede kafasına ıstaka yiyecek adam, burada özgürce saçmalayabiliyor. sanırım bilgi kirliliği ve bu vasat egemenliği ileride insanlığa ket vurmaya başladığında, internette de bir özdenetim oluşacak. şimdilik bu at kafalarına denk geldikçe sövmekle yetiniyoruz.

  enteresan olan şu ki, bu at kafaları nedense yalnızca covid aşılarında atağa kalktı. ulan bunun penisilini var, ağrı kesicisi var, gribi var... neden covid aşıları? çünkü öyle bir yusufladılar ki, ölümle burun buruna kalınca mantık süzgeci devredışı kaldı. suçlu arayıp durdular. bilmiyorlar ki bu yalnızca fragman. buzular eridikçe, yağmur ormanları tarumar edildikçe daha neler çıkacak pandoranın kutusundan. işte ölüm korkusu böyle bir şey. önce meletir, sonra çemkirtir.

  bir yıldır tüm dünya aşı bekledi. şimdiyse uğur şahin ve özlem türeci sayesinde, en muteber, gelişmiş ülkelerin vatandaşlarına uygulanan aşı türkiye’ye aracısız, sinovactan ucuza getirilmiş. yusuf etkisi azalınca, göt korkusunun husule getirdiği eziklikle aşıya çatıyorlar. olm virüs var virüs. sığır. ve bu virüs, insan yapımı veya değil, tekinsiz bir virüs. kime ne yaptığı belli değil. aşı ise bu virüsün şu anda tek çaresi. aşıya tepki göstermek, karşı çıkmak, açıkça mallıktır.

  çevremde o kadar çok kişi hayatını kaybetti ki bu virüs yüzünden. gecenin bir saati yollara düşüp, üç beş kişi defnettiklerimiz oldu. devamlı iş yaptığım, sosyal medyada yazıştığım, uzaktan tanıdığım insanlar, akrabam vefat etti. bu insanlar aşılanmış olsaydı, bu sabah muhtemelen aileleriyle kahvaltı yapacaktı. ama bu sik kafalı bilim düşmanlarına göre, götümüze çip takacakları için aşıdan uzak durmalıymışız. aşının ne yapacağı belli değilmiş. evet, sen ortadoğu çomarı, israil ve alman vatandaşından daha değerlisin değil mi? katmadeğerin ne ki lan? yalnızca hayvan gibi tüketiyorsun. bu ülkelerin nitelikli vatandaşları dahi bu aşıyı uygulatıyor. senin kanın daha mı kırmızı? alman, israilli, abdli mal, bi sen akıllısın. onca araştırma yalan, bi sen gerçekleri görüyorsun. öyle mi at kafası?

  aşı karşıtlığı, ileride tanımlanacak bir psikiyatrik rahatsızlık olacak muhtemelen. bilim onun da çaresini bulur ama, korkmayın.

  uğur şahin ve özlem türeci olmasa, dövizi olmayan, kasası boşaltılmış, 128 milyar dolarıhiç edilmiş devletin bu aşıyı aracısızve yeterli sayıda alması belki de mümkün olmayacaktı. kendilerine sonsuz saygılarımı sunuyorum. bu ülkeye en çok faydası dokunmuş insanlar arasındadırlar.

 • nazi almanyasının yahudi soykırımı sırasında yaptığı deneyler ile israil' in vatandaşlarını aşılaması arasında nasıl bir bağ var amk? ikisinde de yahudiler'in olması mı?

  biri de aşı değil aşı adayı diyor. he aşı adayı. aynen. seçimleri kazansın önce.

  aşı karşıtları kafayı gerçekten yemiş.

 • nüfus azaltımı için küresel bir oyun varsa bile bu aşı olanlar için değil, aşı olmayanlar için diye düşündüğüm aşıdır. aşı olmayı reddeden kitlenin cehaletini ben biliyorsam üst akıl dedikleri insanlar da biliyordur. ortaya bir hastalık çıkar, ardından aşısını çıkar. aşı olanlar über zeki olmasa da ortalama zekaya sahip insanlardır, onlar neslini devam ettirebilir. aşı olmayanlar ise ortalama zekanın altında insanlardır. bunların kaybı çok da önemli değil. hem dünya nüfusunun zeka düzeyi artar hem de nüfus azalıp kaynaklar yeterli hale gelir. aşı olmayanlar bu planın aşı vurularak yapılacağını sanadursun.

 • türkiye'nin sikko gazeteleri "biontech götünüzü mü patlatıyor tıkla!!!!!" ayarında haber yaptıkları için ciddiye almadım ve kalp iltihabı iddiasının kaynağına gittim:

  https://www.reuters.com/…derna-vaccines-2021-06-23/

  özetle diyor ki; ikinci aşıdan sonra 12-39 yaş arası erkeklerde ilk üç hafta içinde kalp iltihabı riski milyonda 12,6. bu da mrna aşılarıyla ilgili çıkarılan bir diğer yaygara olan "alerji riski" ihtimaline yakın ve çok çok düşük bir sayı.

  140 milyon'a yakın kişinin aşı olduğu abd'de kalp iltihabı şikayetiyle hastaneye başvuran kişi sayısı da 300 civarı. onlar da tedavi edilip gönderilmiş.

  oyna devam.

  edit: istesem yaparım nickli bir arkadaş uyardı "yaş aralığı 12-39 arası tutulduğunda oran düşük görünüyor" diye. ben de cdc'nin yayınladığı raporu inceledim:

  https://www.cdc.gov/…6/03-covid-shimabukuro-508.pdf

  özetlemek gerekirse ikinci dozdan sonra kalp iltihabı risk oranları şöyle oluyor:

  * 12-17 yaş arası erkeklerde milyonda 64
  * 18-24 yaş arası erkeklerde milyonda 53
  * 25-29 yaş arası erkeklerde milyonda 19
  * 30-39 yaş arası erkeklerde milyonda 8

  ölçeklerin en küçüğü 2 milyon kişilik insan grupları bu arada. dolayısıyla veriler oldukça güvenilir. ayrıca abd'de en az bir doz aşı olan kişi sayısı 168 milyonu geçmiş ve kalp iltihabı şikayetiyle yoğun bakımlık olan yalnızca 2 kişi olmuş. henüz ölen yok. dolayısıyla bu kişilerin kalp iltihabına doğrudan aşının yol açtığını söylemek bile çok zor. yine de cdc aşı uyarı formlarına kalp iltihabı riskine dair uyarı koyma kararı almış. olay bundan ibaret.

  son not: covid-19'a resmi rakamlara göre dünyada toplam 180 milyon kişi yakalandı, ölüm sayısı ise 3,4 milyon. yani hastalığa yakalanırsanız ölme riskiniz yüzde iki civarında. yukarıda ölüm değil rahatsızlık riski olan milyonda bilmemkaçlık ihtimallerin yaklaşık 4-5 bin katı.

 • başlığa tıklayanların anlık tepkisi

  ekşicep görsel

 • günlük niyetine kullanıldığını gördükçe üzen başlık.

  akşam bakıyorum, 200-300 entry. "aşılar mı bozuldu, tedarik mi edemedik ne oldu?" diyip korkuyla açıyorum. "yarın sabah 9'da olacağım aşı." "dün akşam 11'de olduğum aşı." "ben de oldum. kolumda ağrı var, gün gün editlerim." gibi anlamsız entryler var sırf.

 • aralık 2020 de faz 3 çalışması sonuçları yayınlanan aşıdır

  güvenmemek veya aceleye getirildiğini söylemek / inanmak başka, faz 3 çalışması yok demek başka