pfizer biontech covid-19 aşısı

 • 1) bu ve benzeri dna aşılarını dünya'nın %50'si oldu.
  2) pandemi bitti ve aradan uzun bir zaman geçti.
  3) şu anda hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

  şimdi burada sorun ne anlayamadım? hala sorun ne amk?

 • --- spoiler ---

  -aşı yan etkisi olarak 'miyokardit tanısı konulan insanların yarısı' 5 yıl içinde, %75'i 10 yıl içinde ölecek.
  --- spoiler ---

  aşıdan sonra miyokardit gecirenlerden biri de benim.

  bakın arkadaşlar, ben bunu takmam ama bunu okuyup üzülecek ve gidip hayatını karartacak bir sürü insan var.

  böyle kanıtsız anlamsız şeyleri paylaşarak insanları üzüyorsunuz ve iyi bir şey yapmıyorsunuz haberiniz olsun.

  3 5 fav için attığınız su adımlara ben hem kendim hem de diğer insanlar için hakkımı helal etmiyorum.

 • yakında “aşıdan sonra altılı ganyanda sürekli olarak ilk ayakta yatmaya başladım” diye yan etki verilse şaşılmayacak hede

 • aşı olmayıp ölen insanlar burada yazamadığı için sadece aşı olmayıp tesadüfen hayatta kalanların sesinin çıktığı başlık.

  benim çevremde beşten fazla kişi öldü, aynen böyle aşı olmayacağım ben diyip covid'ten gittiler.

 • tazminat davasının özeti şu
  https://twitter.com/…tom/status/1668209718173794309

  sözcü gazetesi yine en rezil bilim haberciliği ile karşımızda. financial times gazetesinden yaptığı tercüme ile özellikle sansasyonel sözcükler seçerek (“biontech’e şok”, “beyin sisine sebep oldu”, “arkasında bill gates var iddiası” gibi) yazmışlar.

  peki tam olarak ne oluyor?
  - almanya’da iki avukat bürosu aşıdan zarar gördüklerini iddia edenlerle beraber biontech’e tazminat davası açmış.
  - davayı açanların başında tobias ulbrich isimli avukat var. kendisi komplo teorileri yaymakla bilinen ve uzmanlığı nakliyecilik hukuku olan (bilimle alakası yok yani) birisi. ama tazminat kazanma konusunda başarılı birisi (önceden volswagen’ın dizel ile ilgili tazminatını kazanmış).
  - habere göre bu avukatın iddia ettiği komplolar arasında aşının aıds’e benzer bir hastalığa sebep olduğu ve bill gates’in almanya nüfusunu 80+ milyondan 20+ milyona düşürmek istediği iddiaları var.
  - şimdi de bu avukatlık bürosu kişi başına 7bin euro karşılığında biontech’e dava açıyor ve bunu hamburg mahkemesinde yapıyorlar. ilk davada orta yaşlı bir sağlık çalışanını temsil ediyorlar. aşıdan sonra kalp ritm bozukluğu ve beyin sisi yaşadığını söyleyen ve bunun aşı kaynaklı olduğunu iddia ettikleri bu davada 150bin euro tazminat isteyecekler.
  - peki dünyada 2.6 milyar doz aşılandığı halde bu tazminat davası neden almanya’da oluyor? avukata göre ispat yükü (burden of proof) almanya’da diğer ülkelere kolay daha düşük. yani, aşı ile alakası doğrudan ispatlanamasa bile tazminatı kazanabileceklerini iddia ediyorlar.
  - biontech ise aşının yan etkilerinin zaten açıklandığını ve bilimsel kaynaklarda yayınlandığını söyleyerek davanın büyük ihtimalle düşürüleceğini söylüyor.

 • en büyük yan etkisi bazı insanlarda iq düşürmesi sanırım, başka türlü bu yorumlara bir açıklık getiremiyorum.

 • ekşi sözlük ahalisinin hevesle debe'ye soktuğu entry'de referans gösterilen steve kirsch isimli şarlatanın doğru bir tane sözü yok:

  https://healthfeedback.org/authors/steve-kirsch/

  aşının doğrudan ölüme yol açtığına dair bir tane kanıtlanmış, yayımlanmış veri de yok çünkü. öte yandan koruyuculuğunu ortaya koyan kapı gibi sağlam kaynaklardan bir tane isterseniz:

  https://www.nature.com/…les/s41467-023-35815-7#sec2

  farklı kaynakları da siz araştırın bir zahmet. bilgiye nasıl ulaşılır öğrenin sözde bilgi çağında. bizim daha yiyecek kırk fırın değil kırk bin fırın ekmeğimiz var.

 • hiçbir istatistiğe göre ne kalp krizlerinde ne kanser vakalarında bir artış yok.

  ama zaten aşı karşıtının istatistikle, bilimle metodla ne işi olur?

  aynı kaynım, evet...

 • kar amacı güden bir şirket mi? şaka mı ya nasıl da kandırılmışım hahahaha

  olm manyak mısınız ya? aşıyla bir şeyi değiştirmeye çalışacaklarına herkesin yaygın olarak kullandığı ağrı kesici kas gevşetici vb ilaçlara koyar yine sana yuttururlardı bunu.

  ya bu millet gereğinden fazla geri zekalı amk.

  edit: ya mesaj geldi o kadar güçlü değiller diye hahahaha güçleri sadece aşıya yetmiş.
  parola etki edemeyecek kadar güçsüz lobi mi olur lan?

 • hele şükür 4. hatırlatması açılmış aşıdır.

  siz bakmayın ilgi manyağı aşı karşıtlarının saçma salak iddialarına. adam mali müşavir, siktiğimin muhasebecisi gidip 3-5 yerden kopyala yapıştır yapıp ilgiyi çekmeye çalışıyor.

  annem coronadan öldü. dayım coronadan öldü. annemin kuzenlerinden 3-4 kişi, dayılarından ikisi coronadan öldü. bir arkadaşımın önce annesi, iki hafta sonra babası, iki ay içinde de hem ablası hem abisi coronadan öldü. aşı olduktan sonra annemin akrabalarından ve kadersiz arkadaşımın ailesinden ölen kişi sayısı; sadece 1! o da 93 yaşındaydı amk.

  bir işi de erbabına bırakın a şerefsizler. virolog değilsiniz, doktor değilsiniz, bu alanda uzman değilsiniz. çocuk doktoru kalkıp kullanmayın demiş, sıçtığımın herifi çocuk doktoru ulan. beri tarafta yıllarını salgın hastalıklara, virüslere, aşklara ayırmış yüzlerce doktor, profesör, bilim insanı var. hepsinin dediği bir çocuk doktorunun lafı etmemeli bu aşı karşıtlarına göre.

  hali hazırda daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu aşılar. allah çıkarandan, getirenden, yapandan bin kere razı olsun.

  12 temmuzda randevusunu ailecek aldığımız aşıdır.