bedelli askerlik

 • 182 bin verip kura çıkacak mı demek nedir , rahat olun devlette para yok zaten 1 milyon kişi başvursa yine çıkar.

 • sakin olun arkadaşlar dejavu yaşamıyorsunuz. üstteki eleman silip silip like alana kadar aynısını yazıyor sadece.

 • sabah / akşam mıntıka temizliği…
  cahil bir uzman çavuşun öğütlerini dinleme…
  cahillerle dolu bir ortamda zaman kaybetme.
  dünyanın en iğrenç yemeklerini yemek zorunda kalmak.
  ve daha bir sürü şey.

  işte bunları yapan
  bunlara maruz kalan kişiler tarafından eleştirilen şey.

  parası olan acımasın.

 • 03/02/2022 .. haftaya askerde miyim lan şimdi :(

 • fiyatı 39.788.64 tl olan askerlik türü.

  ilk tercihim ekim ayıydı, ilk tercihim ekim ayı geldi. muhtemelen yarın gün içerisinde yerler belli olacak.

 • 3. celp dönemi 21 günlük eğitim sürecini tamamlayıp yaptığım askerlik türü. burada 21 günde ne yaşamış olabilirsiniz de yazıyorsunuz diye eleştiren bir kesim var. sen 2 gün yurtdışında bir yere gideceğin zaman harıl harıl öneri arıyorsun, insanların 21 günkü deneyimlerini aktarmasını, bugüne kadar askerlikle hiçbir bağı olmayan bir kitlenin aşağı yukarı ne ile karşılaşacağını gözünde canlandırması bakımından faydalı buluyorum.

  öncelikle detaya girmeyeceğim çünkü muhtemelen bedelliler arasında bir en şanslı birlik bizimkiydi. 50 kişi, yepyeni bina, daha kullanılmamış tesisler, 7/24 sıcak su ve duş imkanı, 4 kişilik koğuşlar, sırasız duş ve tuvalet imkanı, dışarıdan gelen yemek, 1 elin parmağını geçmeyen sayıda rütbeli gibi birçok avantajımız vardı. normalde gün içinde koğuşlara çıkmak yasak olur, biz botları çıkartıp 45 dakika öğlen uykumuzu alıyorduk. gs-fb derbisini izledik, yeri geldi kumandayı alıp premier lig maçlarını açtım, haftasonları halısaha bile yaptık. bu yüzden birliğiniz ne kadar küçükse, o kadar iyi. birlik küçükse az sıra beklersiniz, içtimada daha hızlı toplanırsınız, vs. genel önerilerime geleyim;

  1. getirmeniz gerekenler

  +15 adet adet atlet (yeşil)
  +15 adet adet don (renk farketmez)
  +15 adet adet çorap (jandarma iseniz tercihen siyah, yoksa yeşil)
  (istersen 2 tane atlet, don, çorapla da idare edersin. ben şahsen pis koktuğum zaman rahatsız oluyorum, o yüzden her gün değiştirdim. hatta çok terlediğimde öğlen bile değiştirdiğim oldu. kendinize göre ayarlayın. ben 15 tane getirdim, pişman olmadım, bir daha olsa gene 15 tane getiririm)
  içlik (yeri gelecek sizi sabah 6.30ta dışarıda tutacaklar, sıcak bir yere gitseniz dahi almanızda fayda var)
  3-4 adet askı (hem dolap düzeni için lazım hem de kıyafetleri rastgele atmayıp asınca daha rahat ediyorsunuz)
  pijama+eşofman (bedellilere verilme şansı çok düşük, o yüzden getirmenizde fayda var)
  2-3 tshirt+şort (sıcaksa eşofman yerine giyersiniz)
  havlu/bornoz (ben eski bir bornoz götürdüm, acayip rahatlık çektim)
  terlik (güzel bir şey olsun, bot çıkarılır çıkarılmaz terliğe hücum ediliyor)
  spor ayakkabı
  bot için ortopedik tabanlık (botu 1 numara büyük alın ve sıkı bağlayın. gevşek bırakırsanız ayak o botun içinde oynar durur, sürtünmeden dolayı yara yapar)
  bot boyası (botu akşamdan boyayıp botluğa koyun, sabah bir de onunla uğraşmayın)
  ayağı yıkamak için pudra
  yara bandı
  bot kilidi ve dolap kilidi (dolabı kitlemek yasak olabilir, bizde değildi)
  ilaç (en kötü ihtimal alırlar, içeri sokmayı denemek orada hasta olup ilaçsız kalmaktan iyidir)
  tuşlu telefon (ikinci el al alın, ben o kadar para verdim, şarjı 3 saatte bitiyordu, millet 5 gün şarja takmadan kullandı. askercell'e gerek yok)
  tuvalet kağıdı-ıslak mendil
  tıraş takımı
  tırnak makası
  diş fırçası ve macunu
  sabun/şampuan
  çengelli iğne (bunu nevresime bağlarsanız sabah yatağı daha kısa sürede yaparsınız. ben bir süre sonra nevresimi direkt dolabın üzerine koydum, sadece battaniye ile yatıyordum çünkü battaniyeyi katlaması daha kolay)
  kulak tıkacı (büyük koğuşlarda kalıyorsanız iş yapar)
  2-3 kitap (milletle muhabbet durumunuza göre okursunuz)
  150-200 tl nakit + kart (bizde ilginç bir şekilde kart geçmiyordu mesela, biraz nakit götürmenin zararı olmaz)
  1-2 şişe su (ilk gece kantine inemezsin, sıra olur, su yoktur, susuz kalmayın)
  kirli/temiz çamaşır torbası (illa getirmeniz gerekmiyor ama orada daha düzenli olmanızı sağlar. çamaşırları valize yerleştirirken veya dolaptan alırken karışıklık olmaz)

  orada alırım diye getirmemezlik yapmayın çünkü kantinde olmayabilir veya çok sıra olabilir, gereksiz yere sıkıntı çekersiniz.

  2. askerlik mentalitesine girip gelin. orada üst-ast ilişki vardır. kısaca komutanların emirlerine uyman gerek. bu lise mezunu adamı niye takayım, ne kadar mantıksız bu şey tarzı yorumlarla gelmezseniz işiniz daha kolaylaşır. yapacağınız iş çok basit, emredersin komutanım deyip emri en kısa sürede en iyi şekilde yerine getirmek. hemen hemen çoğu komutanın sizle alıp veremediğini bir şey yok. onlar sadece nizami eğitimi vermeye çalışıyorlar.

  askerlik eğitiminde yatıp kalkmak, sürünmek de var. bunlar yapıldı diye gocunup buraya yazacak değilim çünkü gocunmak diye bir hakkım yok, işin aslı bu. bu kafa yapısına ne kadar erken girerseniz o kadar rahat edersiniz. mümkün oldukça vurdumduymaz olun, komutanları dinleyin elbette ama azarlarlarsa şahsi olarak alınmayın. genel olarak eğitim ve komando birlikleri eğitim olarak sizi en çok zorlayabilecek yerlerdir çünkü zaten buralarda halihazırda oturmuş bir eğitim sistemi var. diğer birliklerde normalde acemi askerler yetiştirilmediği için eğitim biraz daha rahat olur.

  normalde dışarıda kep varken bildiğimiz asker selamı, içeride kafa selamı (zaten bu çok kolay) verilir; ancak bunları %100 uygulamanızı beklemezler. bu konuda dikkat edeceğiniz en önemli nokta siz otururken rütbeli o ortama girdi mi ayağa kalkacaksınız, öyle yaylanarak oturmaya devam etmeyeceksiniz. kısaca dikkat sesini duyduğunuz mu kendinize gelin, üstünüzü başınızı düzeltin, rütbeli gelmiştir.

  3. ham gelmeyin. gelmeden 1 ay önce spora başlayın, vücudu hazırlayın. yoksa ilk hafta çok ağrı çekersiniz. bir süre sonra sırf ayakta durmak bile insanı zorluyor. vücut bu tempoyu kaldırabilir, yeter ki hazırlıklı olun. ben 100 kilo adamım kimi eğitimlerde zorlansam bile büyük bir ağrı çekmeden geri döndüm. şikayetçi olunacak kadar ağır bir eğitim yaşamadım. (bu arada gözünüzü korkutmayım ama 97 kilo gittim, 94 döndüm)

  4. genel olarak ilk hafta hazır ol-rahat-sağa/sola dön-sıra açıl gibi standart komutların öğrenilmesi, ikinci hafta yürüyüş, silahlı eğitim ve akabinde atış, üçüncü hafta ise tamamen törene hazırlık. muhtemelen en merak edilen konu silah. omuzdaki o boşluğa yerleştirip sıkı tuttunuz mu tepme yapmıyor, kendiniz boşuna sıkıp korkutmayın. burada yazılan yok gözümü morarttım, yok omzum çıktı tarzı yorumları okuyup tırstım ama atışta kimse bir sıkıntı çekmedi. asıl sorun seste. bu oyunlardaki ses bombasına benzeyen tiz bir ses çıkartıyor, atış emirlerini veren komutanı bile neredeyse duyamıyorsunuz. kulaklardaki çınlama en geç ertesi güne geçmiş olur. onun dışında tetanoz aşısı vurulduktan sonra 1-2 gün ağrı yapıyor. programa göre cumartesi günleri spor eğitimi var, pazar boş ama birliğinize göre cumartesi de boş bırakabilirler. biz pazar olsa bile sabah kamuflajla içtimaya çıkıyorduk. içtimadan sonra nöbetçi astsubaydan izin alıp eşofmanları giyiyorduk. bu noktada eğer komutan işi yokuşa sürüyorsa kamuflajlarımız kirlendi, yıkamak istiyoruz, eşofmanları giyebilir miyiz diye sorabilirsiniz. denemekten zarar gelmez. bizde normalde kalkış 6ydı ama haftasonları 7 oluyor. o ekstra 1 saat o kadar tatlı oluyor ki.

  bunlar dışında sakalınız az çıkıyorsa akşamdan tıraş olabilirsiniz. şahsen ben öyle bir riske girmedim çünkü sabah içtimada ortaya çıkmasa bile öğleden sonraki eğitimlerde göze çarpabilir. gittiğiniz birlikte uzun dönemlerle yan yana gelecekseniz zaten sorun çıkmaması hususunda komutanlar tarafından bir konuşma ve uyarı yapılmıştır. ben hiçbirisi ile bir sıkıntı çekmedim, çoğu gayet iyi insanlardı. bizim gruptaki insanlara çok yardımcı oldular. yeri geldi akıllı telefonlarını ödünç verip millete eşleri ile görüntülü konuşma imkanı sağladılar, yeri geldi çamaşırhane saatleri dışında sırf rica ettik diye bizi kırmayıp çamaşırhaneyi gizlice kullanmamıza izin verdiler, vs. anladığım kadarıyla hem komutanlarda hem de uzun dönem erlerde bedelliler artist olacak diye bir beklenti var. siz gelip emirlere uyarak nizami bir askerlik yaparak bu beklentinin yanlış olduğunu gösterdiğiniz zaman o ilk soğukluk atılıyor. muhtemelen +25 yaşından sonra yapılacak askerliğin size öğreteceği en önemli şey birbirlerinizin hatalarını kapatıp ortak bir amaç uğruna birlik olup birlikte hareket etmek.

  sorularınız varsa yeşillendirebilirsiniz.

 • o değil de şu siktiriboktan cam filmi lobisi kadar olamadık ya. vay amk ya.

 • tek bir şey söyleyeceğim celp dönemleriyle ilgili, allah belanızı versin.

 • valla ben bedelli ayağına 20 gün gittim, inşallah kalkar amk saçma sapan rezillik.. ben çektim siz çekmeyin.. umarım bu saçmalığı kaldırırlar da sefalet çekmezsiniz gencolar

 • ben gittim siz de gitmezseniz kamu malına zarar veririm diye tehdit edenler olmuş. güzel kafalar. uzun dönemler de 12 ay boyunca kamu malına zarar mı versin? ne hırs dolusunuz arkadaş, ne gözü dönmüşlük bu. bunu diyen adam karısına da döver, hesap tartışmasında birilerini de bıçaklar.