muharrem ince

 • kendisini sonuna kadar savunan, bütün mitinglerini canlı olarak izleyen ve seçim sonrası günlerce kendine gelemeyen insanlar bugün "allah korumuşta cumhurbaşkanı seçilmemiş" noktasına geldiyse ciddi anlamda düşünmesi ve özeleştiri yapması gerekiyor.

 • bak dayı sana iki çift lafım var;

  malum gücün çöküş dönemine denk geldin bir rüzgar oldun bir umut oldun... biz de peşinden geldik. hayatta en utandığım şeylerden biridir, para gönderdim sana valla para gönderdim lan, kampanyanı yap diye… kafama sıçayım!

  2 milyondan fazla insan gördüm ben o meydanda kendi gözlerimle gördüm… hayatımda bir daha asla öyle bir mahşeri kalabalığı göremeyeceğimi de biliyorum. güya seçimi istanbul’da yaklaşık 3,5 milyon sana oy veren seçmenle tamamladın, yerrrsen…. lan istanbul’un en muhafazakar semtlerinden birinde (oy ve ötesi o bölgeye atadı) bundan önce bilmem kaç seçimdir akepe kalesi olan bölgede, oy kullananların önemli bir bölümünün sarıklı çarşaflı olduğu okulda açık ara kazandın tüm sandıkları, ben saydım ya… kavga ettim ben akepe ilçe başkanı ile gırtlak gırtlağa geliyorduk senin yüzünden. elimde hala sayim rakamlari durur, ben saydım oradaydım gözümle gördüm… kesin kazandık bu sefer dedim, öyle de mutluydum, çok çalıştım ağa ben senin için çok çalıştım… bu lanet düzeni devireceğine inandım, çok çalıştım ve aslında biliyorum ki o gece biz o lanet düzeni de devirdik… sonra ne mi oldu?

  sandık sonuçlarından güle oynaya evime dönerken eşimin akepe oylarının çok fazla olduğunu duymamla dünyam yıkıldı, inanamadım, kendi gözlerimle şahit olduğum değişimin karanlığa bırakıldığına emin olmamın hayal kırıklığı ile eve geldim.

  • o gece sokaklarda makinalı silahlar ateşlendi sevinç gösterisi adı altında, milis kuvvetler sahaya indi, o gece türkiye tıpkı 1 kasım seçimleri gibi dizayn edildi, eminim… ama kanıtlayamam…

  • o gece hiçbir muhalif lider ağzını açamadı

  • o gece sen çıkmadın, ben senin için o gece canımı verirdim… ben senin için o gece canımı verirdim, sen çıkmadın… zikindirik bir televizyon sunucusuna adam kazandı diye mesaj attın geçtin, ben bizim kazandığımızdan eminken sen adam kazandı dedin. aklımızla alay etmeyi bırak alenen taşak geçtin.

  • olabilir, tehdit edilmiş olabilirsin, ailenle sınanmış olabilirsin, ama biz senin arkandaydık… sen bize ihanet ettin…

  • şizofren dedin lan şizofren dedin, şizofren utanmadan yüzün kızarmadan şizofren dedin bana!

  • sonra chp’de artık genel başkanlık yarışına girmeyeceğim dedin, döndün chp’yi karıştırdın… tamam kılışdar da bi mok değil ama en azından adam senden daha karakterli davrandı bu süreç içinde…

  şimdi de önce bize hayal ettirip sonra o hayalleri yıkmamış gibi, verdiğin sözlerden dönmemiş gibi, çıkmışsın iktidar ağzı ile “akparti” diye diye tam da güç kaybettikleri dönemde, tam da ekonomik olarak sıkıştıkları anda gündem değiştirerek, seküler bloğu bölebileceğini sanarak parti kurma sevdasına girmişsin…

  hocam benden sana bi öngörü, bir kardeş tavsiyesi… nah bölersin! hiçbi bok yiyemezsin artık, zktirgit köyünde domates ek! ben yukarıda da dedim ya senin için çok çalıştım diye, hepsi de haram olsun sana!

  bir söz de "kurarsa kursun nolcak yieaa, yüzde ellibir sistemii yiiieeaaa" giyen gevşek tayfaya... oğlum mevzu oyları bölmesi değil anlamadın mı? lan bu ülkede herkesin gözü önünde 1 kasım seçimleri gibi bir garabet yaşandı, hatırladığım onlarca garabet dışında... sen hala nasıl bu karadar rahat olabiliyorsun mister yetmez ama evet? okuyamıyor musun olanları, bak iyi parti ittifağa çekilmeye çalışıyor, bak ince'nin parti kurması hükümet tarafından destekleniyor sadece %1-2'nin seçim sonuçlarını değiştirebileceği bir siyasi zeminde... senden biraz daha gerizekalı %0,5 olsa bu oy kitlesinin ne kadar önemli olduğunun farkında değil misin? hem burası türkiye lan! senin o başkanlık sistemi yieaa dediğin şeyi kafalarına göre değiştirmeleri ve kendilerine menfaat sağlayacak şekilde dizayn etmeleri an meselesi... allah akıl fikir versin! allah size akıl fikir versin!

  duzeltme: 1 kasım seçimlerini 5 kasım hatırlamışım

 • hakkında olumsuz entry girdiğinizde mesaj kutunuzun hakaret mesajlarıyla dolmasına neden olan kişi. yalnız mesajları atanlar akpli, öyle de enteresan bir durum var.

 • metin feyzioğlu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. gaza gelmesine neden olan cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 30 oyu kendi hesabına aldığını düşünüyorsa tam bir salak. biz kendisini chp'li olarak bildik ve öyle hürmet ettik, havuz medyasının kendisine olan yakın ilgisini de halkın teveccühü zannediyor galiba, kullanıldığının farkında değilse salak^salak. ayrıca, cumhurbaşkanlığı seçiminin gecesi ortadan kaybolacağına 2.5 milyon mühürsüz oyun peşine düşse, ımamoğlu'nun yaptığı gibi kendisine oy veren vatandaşın hakkını sonuna kadar savunabilse memleket belki şu anda içine düştüğü bu rezil durumda olmayacaktı, hiçbir şey olmasa başımızın tacı olacaktı. vatandaşın oyuna sahip çıkamayan adam, parti kurup, iktidara gelip vatandaşın hakkını savunacak (mış)... hadi canım başka kapıya.

 • erdoğan için en ideal rakiptir. erdoğan ile kavga etmeyi hüner zannettiği için sadece diğer muhalif partilerin tabanlarından oy toplamış, karşı blokta ise yaprak kıpırdatamamıştır. tam da bu nedenle erdoğan ilk turda güle oynaya cumhurbaşkanı olmuştur. erdoğan'ın ezberini bozan ise kendisiyle polemiğe girmeyen, kavga gürültü etmeden yapacaklarını anlatan, cumhuriyet değerleri ile barışık, ama üzerlerine klasik chp'li algısı da yapıştırılamayan siyasetçiler olmuştur.

  (bkz: mansur yavaş)
  (bkz: ekrem imamoğlu)

  uzun lafın kısası, ince seçim öncesi muhaliflerin gazını alan, "of ne laf koydu be!" diyerek psikolojik rahatlama yaşamalarına yarayan bir aparattır. erdoğan karşısında asla kazanamayacak, strateji ve taktik bilmeyen, duygularıyla yol alan ve kaybetmeye mahkum bir figürdür. tam da bu nedenle "adam kazandı" diyerek ortalıktan kaybolması ve girdiği her savaşı kaybetmesi kaçınılmazdır.

 • biz kendisini yalovalı fizik dahisi hipertansiyon muharrem ince beyfendi olarak sevdik. ancak seçim gecesi “adam kazandı” söylemi ve bir gün sonra chp başkanlığı için açıklama yapması ile başlayan süreçte popülerliği aşağı doğru ilerlerdi ve bugünlerde yeni parti kuracağım çıkışı ve chp ve yönetimi için yaptığı açıklamalar ile “bi sus be allahın cezası adam” seviyesine (ne yazikki üzülerek söylüyorum ama) son sürat ilerliyor.

 • gençler bilmez ama gayet deniz baykallık yapmaktadır şu anda.

 • az başarılı siyasetçilerin, sonradan görme rapçilerin ve cahil nba oyuncularının ortak bir noktası vardır: çevrelerinde sürekli kendilerini gaza getiren bir insan grubuyla yaşamayı severler.

  bu arkadaş(!) grubu, bu kişilerin egolarına oynayarak onlara almamaları gereken kararları aldırır ya da harcamamalarını gereken paraları harcatır. neticede siyasetçi olanları siyaset sahnesinden silinir, rapçi ve sporcu olanları ise parasal sefalete düşer.

  muharrem ince'nin sorununun da bu çevresi olduğunu düşünüyorum. bugün türkiye'de siyaseti takip eden herkes, muharrem ince'nin kendi hayal ettiği gibi bir siyasi kariyere sahip olamayacağını görür. ince'nin bir şansı vardı, kullanamadı ve şimdi onun rolünü başkaları dolduruyor. şimdi sıra başkalarında.

  ince türkiye'de bunun ilk örneği değil. sadece yakın tarihte emine ülker tarhan, ahmet davutoğlu, abdüllatif şener, öztürk yılmaz gibi isimler aynı şeyi yaşadılar.

  eminim muharrem ince sürekli etrafındaki insanlardan şunları duyuyordur:

  "başkanım siz bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeylerden birisiniz. siz umudumuzsunuz."
  "başkanım bütün muhalefet seçmeni arkanızda. siz bir adım atın, onlar arkanızdan koşacak."
  "başkanıım bu ülkeye sizin gibi bir lider gerek. siz kurtuluşumuzsunuz."
  "başkanım gençler ağzınızdan çıkacak tek bir sözle arkanızda kenetlenmeye hazır."
  "başkanım chp mi kaldı allasen. siz bir parti kurun ilk seçimde ceketinizi koysanız %30 garanti."

  muharrem ince'nin şu anda muhalif seçmende bir karşılığı yok. çünkü muhalif seçmen kazanmak istiyor. kazanan formülü de buldu muhalefet. ve bu formülün hiçbir yerinde ince'nin adı geçmiyor.

 • partisi, yani ak parti dururken yeni parti kurmasına gerek yok. oraya katılsın. böylece herkesin tarafı belli olsun.

  ( ya kahraman olarak ölürsün ya da kötüye dönüşmeni izleyecek kadar uzun yaşarsın )

  tam sonunda akp bölünecek de kurtulacağız diye ümit ederken chp bölünüyor. ben zaten işler iyi gidiyor işin içine etmeden rahat edemezler diyordum. kolay mı chp seçim kazanmış.

  2015 te tam akp iktidarı kaybediyor, onlardan kurtuluyoruz derken devlet bahçeli taraf değiştirdi. yaşam süresini uzattı. 2020 de tam akp iktidarı kaybediyor onlardan kurtuluyoruz derken muharrem ince taraf değiştiriyor. yaşam süresini uzatıyor. ortada gizli bir anlaşmamı var. akp iktidardan düşeceği zaman sırayla atlayıp kurtaracağız diye.

 • ilginç bir şekilde yıllardır yaptığı tüm açıklamalar ve siyasi hamleler ak parti'ye oy olarak dönüyor.