ikinci el otomobil piyasası

 • al satçıları senariste çevirmiş olan piyasa. adam inandırıcı olsun diye 2 paragraf hikaye döşeyip altına ilanını yapıştırıyor. beter olun amk.

 • o değil de,

  yeni yılda memurlar dünyanın en zengini olup bankalar kredi çekenlere üste faiz ödeyeceği için araba fiyatları uçacakmış fakat ne hikmetse firmalar ve al - satçı, galerici tayfa ısrarla bize uyguna araç satmaya çalışıyorlar.

  öyle düşünceliler ki, sırf 1 ay sonra 500bin fazlaya satıp bizleri mağdur etmemek için burada " çabuk alın yoksa ileride bulamayacaksınız bu fiyatlara" şeklinde telkin ediyorlar.

  araba fiyatları düşer - çıkar zerre umurumda değil. gerçekten aman aman ihtiyacınız yoksa dünyanın başka yerinde bizlerle eşit olması gereken insanların ödediğinin 10 katını ödeyip (maaş - araç fiyatı bazında) araba sahibi olmanın, sonra haftanın büyük bölümünde yatan arabaya durmadan masraf etmenin ne lüzmu var? kızların arabası olanın üstüne atladığı yalan arkadaşlar. atlasalar da 3 metres kadar para yiyen bu arabaları aldıktan sonra üstünüze atlayacak kıza kahve ısmarlayacak paranız kalmayacak.

 • fena patlamış piyasadır. seçime kadar girene girdi. seçimden sonra acısı büyük olur ama. neyse başıma geleni anlatayım size. nakitin kral olduğu döneme girmiş bulunuyoruz. 1.5 ay önce hyundai bayon 2022 aldım iş karşılığı. galericiye iş yapmıştık para değil de araç alalım dedik muadil fiyatına neyse aynı galeriye bir iş daha yaptık dedim bayona peder binsin ben bmw alayım dedim , neyse bmw bakıyordum kaç para şu para derken vazgeçtim üste vereceğim para fazla geldi. 1 ay sonra aynı galerici 1.835 lira yazdığı araca 1.790 yazmış arkadaşıma telefon ettirdim 1.5 teklif et verirse gidelim alalım diye telefonda laf kalabalığı yapmış o fiyata bul ben alayım vs arkadaşıma fiyat kır 1.480’e düş dedim o bizi arar satamazsa dedim, şans ya çeki varmış ödemesi gereken %20 iskontolu %2.5’dan yazdığı çeklerin vebali olsa gerek sıkışmış bu yana yana ilan vermiş sağ sola satılık araç var diye, düşene tekme atmam ağlayanın malından da kimseye hayır gelmez ama bu şerefsiz çok ah alan birisi tanıyorum 1 milyon 280 bine kapıma getirdi bmw 320d’yi allaha şükür mandıra açtım açalı işlerim iyi, şimdi elimde biraz nakit para var bu tarz şerefsizler düşerse elime ölü fiyattan mal nasıl alınır öğreteceğim hepsine. unutmayın kulun planı varsa allahında hesabı vardır.

 • araçların fiyatları üzerinde hala daha çok ciddi köpük var.15 yıllık bir araç klasik bir araca dönüşmediyse 1 milyon olamaz arkadaşlar o aracınız aslında atıl durumda çöp olması gereken bir demir yığını.en az 200-300 bin civarı daha düşmesini bekliyorum bu araçların yani 600 se o aracın satılacak bedeli tahmini 350-400 olur.900 ise 650 olur.hatta alan adamlar da o araçtan sattıkları zaman zarar ederek satarlar ki olması gereken de budur.

  yeni araçlarda da benzer bir durum söz konusu.senin 2021 model aracın sıfır araca göre artık çok daha değersiz.neden? çünkü araç çok.o yüzden sıfırına yakın bir fiyata o aracı satamazsın bir enayi bulmadığın sürece ki maymun gözünü çoktaan açtı.

  araç fiyatlarının düşüşü herkes tarafından desteklenmeli.bu sayede aracınızı daha iyi bir araçla değişirken daha az ücret ödemiş olacaksınız.araç al sat yaparak para kazanmayı çalışan şark kurnazları hariç kimseyi mağdur etmeyecek bir şey bu neden gelip hala bu başlıkta fiyatlar yükselecek diye algı oluşturmaya çalışıyorsunuz?

 • 2 üstteki yazar arkadaş kirbit kutusu kadar olan aracına 700 bin istemiş. yanlış duymadınız 700 bin tl. 9 yaşındaki aracına kimse paraları vermez. üzerine 100 bin koyar daha iyi sıfır otomobil alır.

 • bu ülkedeki bütün aracıların tam olarak açlıktan ağızları koksun istiyorum. galericiler, emlakçılar, komisyoncular, hallerdeki aracılar, taşeronlar vs. vs. hangi şekilde, ne zaman olacağı umurumda değil.

  hiçbir değer katmadan, hiçbir şey üretmeden sadece al-sat yaparak ve fiyatları bilinçli şekilde yükselterek binlerce, milyonlarca insanın iliğini sömüren bir çete bu. daha büyükleri de daha önemli koltukları işgal ediyorlar zaten. ülkeyi tamamen komisyonculuk üzerine inşa ettiler şu 20 yılda.

  bu kokuşmuşluğun ilk patlayacağı yer umarım bu galericiler olur, sonra sıra emlakçılar sonra da darısı diğerlerine...

 • 2016 model, 173.000 km'deki hurdalıktan önce son durak araca "lansman rengi" diye fiyat bindirmeye çalışan barzoları gördükçe güldüren piyasa...model tedavülden kalkmış dalyarak, lansmanı mı kalmış artık...

 • lan hala dolar şu kadar oldu, euro şu kadar artacak diye zırvalayanlar var, kafayı yememek elde değil :)

  arkadaşım zaten dolar bazında ucuzlama bekleniyor. yani sence gerçekten şu anda 15k dolara 94 model tofaş satılması normal mi ki dolar artınca onun da fiyatı artsın? 20k dolar mı olacak yani 30 yıllık tofaş dolar artınca?

 • bayiler o km arabayı- bak iyi oku sıfır kilometre- 1 milyon tl bandında satıyor ortalama. 850 bin tl'ye de var, 1 milyon 250 bin tl'ye de. manuelinden otomatik aracına, sedanından, suv/hb ine…

  elinizde eğer eski arabanız varsa, ya da 600-700 bin tl'niz varsa. gidin sıfır alın. eski aracınızı istedikleri kadar öldürsünler, al satçı piçler kadar öldürürler en fazla. ha ben bu bayilerin de amk o ayrı onlar da az şerefsizlik yapmadı son yıllarda kabul.

  ama 2013 model, 300 bin km'deki sikkoş apaçi golfüne 1 milyon 400 bin yazan, ananesinden bile eski 2007 model hondasına 1 milyon yazan orospunun çocuğundan alacağınıza gidin bayiden alın. bu orospu çocuklarından almayın. benim arabam mesela geçen sene 350 bin tl'ye aldım şimdi 740-780 bin bandında yazıyorlar. hepinizin amk ben. varsın satamayayım ama bu haysiyetsiz heriflerden de araba almayayım.

 • son 1 aydır araç bakıyorum. sıfırı 1350 bin olan, üstüne 2 kasa değiştirmiş 8 yıllık araca 950 bin istiyorlar.
  bende başladım mesaj atmaya 650 bin ile 700 bin teklif vermeye. çoğu 5 10 bin aşağı teklif etti. başka da düşmediler.
  ilanları da duruyor. 950 ile başlayan fiyatlarını 800-850 bine kadar düşürdüler.
  şimdi gidip 500 ile 550 bin teklif edeceğim.
  rahat 100 ilana böyle yazmışımdır.
  doğal olarak kafayı yiyorlar.
  iyice psikolojileri alt üst oldu.
  geceleri uyumayacak hale gelecekler.
  milettin kanını emerken iyidi, şimdi sıra bizde.
  feleğin çemberinden geçmiş araçlarınız elinizde patlayınca nasıl da burda kuduruyorsunuz.
  ayrıca burda piyasa artacak diyenlere itimat etmeyin. ölü fiyat verip geçin. bırakın biraz onlar kafayı yesin.