ikinci el otomobil piyasası

 • şu yılda şu kadara aldım abi, bugün satsam 3 katı oldu. kardayım yeahhh.

  satsan neyi ne kadara alacan peki sayın mal ?

 • araba almayı düşünüp de burayı okuyan kardeşim sözüm sana; hemen bugün al arabayı, yarın bile çok geç olabilir. burdaki ve burdaki gibi çok bilmiş o.çocukları yüzünden 2 sene önce çok pahalı diye 60.000'e almadığım, 1 sene önce "lan artık düşer o kadar da değil" diye 95.000'e almadığım i20'yi geçen hafta 165.000 liraya aldım içim kan ağlaya ağlaya.

  bakın yine aynı şeyleri yazıyor karaktersiz şerefsizler. kanmayın bu vicdansızlara inanmayın. yoksa seneye 230.000 liraya satarım size aracımı.

  en ucuz fiyat bugünkü fiyattır. alacaksınız hemen alın. yatırım tavsiyesidir.

 • aylardır, hatta yıllardır “fiyatlar düşecek almayın” diyen sivriler paralel evrendeki türkiye'de yaşıyor olmalı. insanlar size inanıp 150 bine alabileceği arabaları almadı, şimdi gidip aynı arabayı 350 bine alıyor amk..

  bir çok başlıkta defalarca söyledim, bu başlıkta yeniden söylüyorum; eğer bugün bir ihtiyacınız varsa ve alabiliyorsanız hemen alın. yarına, haftaya ya da bir ay sonrasına ertelerseniz aynı paraya alamazsınız, fazlasını ödersiniz.

  şu an ikinci el piyasasındaki durgunluğun sebebi faizlerin yüksek oluşu. çoğu kişi yüksek kredi maliyetine katlanmak istemediği için topa basmış durumda. bu süreçte acil para ihtiyacı olmayan hiç kimse arabasını değerinin altında satmaz, model yükseltecek adam arabasını senin almak istediğin fiyata satmaz. bunların lafına bakıp fiyatlar düşecek diye ihtiyacınızı ötelemeyin, bir ay sonra elinizdeki parayla şimdi almadığınız arabanın pert kayıtlısını dahi alamazsınız. götüyle inatlaşan altına sıçar. sıfır araçlara her ay zam yapılıyor, kur farkından dolayı ötv dilimi yükselen araba 50 bin lira zamlanıyor, devlet kredi taksitlerini azaltıyor, faizleri düşürmüyor.. sıfır araba almayın diye ne gerekiyorsa yapılıyor ama siz halen daha ikinci el fiyatları sike sike düşecek diyorsunuz. sıfır arabayı alamayan adam ne yapacak? her gün yeni bir firma çıkıp milletin ikinci el arabasını tiko para satın alıp araç stoklarken bizim sivriler halen daha almayın fiyatlar düşecek diyor :)

  arabanızı satmayı düşünüyorsanız şu an satmayın, bekletin. önümüzdeki aylarda insanlar sıfır araba alamayacak duruma geldiğinde şu an fiyatını yüksek buldukları o ikinci el arabaları alacaklar, almak zorundalar çünkü sıfırını almaya paraları yetmeyecek. araba almayı düşünenler ise elini çabuk tutsun, ilk arabasını alacakların allah yardımcısı olsun.

 • 3 gün önce kardeşim 2001 model golf 4'e 68 bin lira verdi. hatta 2011 model corsa'sını 75'e satıp yaptı bu ticari zekayı. aynı arabayı* babam 2014 yılında 24 bin liraya alıp, 27'ye mi ne satmıştı. almanya'da bu arabayı çöpten 150-200 euro'ya alırsın, o da bulabilirsen.

  teşekkürler türkiye cumhuriyeti'ndeki müthiş yaşam standartları.

 • bir üst entryde golf 500k mı olacak lan yazmış biri. çok değil 1 sene önce 400k olacağı söylenseydi yok ebeninki derdik. aynı şekilde clio'nun 200k olacağı söylenseydi siktiri çekerdik. ne yazık ki durum bu. yılan oğlu dolar yerinde durmuyor ülkede.

  edit: imla

 • bak hele bak dalyaraklara bak. piyasa düşer artar orasına karışmam bilemiyorum ne olur. ama piyasanın düşmesini isteyen insanlara küfür etmek onları aşağılamak neyin kafası amk çocukları ?

  300 km batıda adam 2 maaşıyla ortalama bir araba alıyorken biz neden 15-20 yaşındaki arabalara haketmediği ücretleri vermek zorunda kalıyoruz ? buna isyan etmek suç mu oldu ? piyasanızı ayrı, tok kapı sesli tenekelerinizi ayrı, vergilerinizi ayrı sikeyim. hadi siktirin gidin şimdi birbirinize al sat yaparak yükseltmeye devam edin.

 • 2016 model araca 380.000 km yaptırıp utanmadan aracımız kısa süre ticari olarak kullanılmış olup bu nedenle boyalıdır diyen babadan oğla nesil orospu çocuklarıyla dolu piyasadır.

  bunlar herkesi kendi gibi düşük iq sahibi zannediyor galiba.

 • 2012 model bir araba için "sıfıra yakın" ifadesinin kullanılabildiği garip bir piyasa. insanları anlamak gerçekten çok zor.

 • yukarıdaki yazarın yalan söyleyerek ne elde etmeye çalıştığını merak ettim. yaklaşık 2 aydır otomatik araba bakan biri olarak şunu söyleyebilirim ki fiestanın 2010 sonrası modellerinde ağır hasar kayıtlıları 85.000'den aşağı değil zaten. ağır hasarlı aldıysa da 99'a zaten satamaz. arkadaş kendine ekmek çıkarma peşinde sanırım ama yapmayın komik oluyorsunuz.

 • ekonomi ve hatta doğanın ilk kuralı şunu diyor:

  bir yatırımdan herkes kâr ediyorsa o patlar. hemen kaçacaksın.

  şimdi başlıkta da durum aynı. 20bin koydular, 50bin arttılar havada uçuşuyor.

  bu kural hiç yanılmaz. ne zaman, nasıl kimse bilemez tabi ama sonuç hiç değişmez.

  otomobil piyasasında bu sonuca nasıl gelinir derseniz alım gücü derim.

  hepsi birbirine bağlıdır. reel enflasyonu ve işsizliği hesaba katınca bir fiat egea'ya 200bini verebilecek insan sayısı her saniye azalıyor.

  ev, araba vb malların sorunu budur. satabildiğin sürece bir değeri vardır. satamazsan betondur, metaldir.

  sürekli artacak diyenlerin savındaki sorun şu. diyelim ki sürekli arttı. boş paket fiat egea oldu 300bin. türkiye'de bir arabaya 300bin verebilecek kaç kişi var? esas sorulması gereken soru bu. kredi işi de patladı artık faizler de artıyor.

  ev satar arsa satar yine alır. ee peki evi arsayı alabilecek mi insanlar, kime satacaksın?

  yani sürekli artacak diyenlere şunu sormak lazım. arttıkça kaç kişi alabilecek? bir süre sonra alabilecek kişi sayısı çok azalınca kime satacaksınız? bu insanların maaşları artmıyor, ellerindeki son mermileri de şu an atıyorlar araba almak için. peki seneye? peki ondan sonraki sene?

  krizde zenginleşen kısmı doğru ama araba için yanlış. araba ev gibi değil. gelir getirmez. ya satabilirsin ya da satamazsan vergisini öder kenarda çürütürsün. zengin adam 7 tane araba alıp her gün birine binse bile 8.yi kime satacak?

  yine en baştaki cümlenin gerçekleşeceği nokta, patlama noktası burası.

  hala 3-5bin azaldı vay 30bin arttı diyorsunuz da bir kaç seneye koca sektör patlayacak farkında mısınız? gelirler düşerken fiyatlar artıyor.

  fiyatlar düşer düşmez bu dediğim ondan bağımsız. satılamayan eşyanın değeri 0dır bunu unutmayın. satabildiğin sürece bir değeri var. alıcı biterse elindeki ya beton ya da metal. başka bir şey değil.

  şimdi asıl soru şu: fiyatlar arttıkça satışlar düşerse bunun sonucunda ne olur?

  edit: daha basit anlatayım hatta bakın. mesela evinizdeki tencereyi düşünün. bu tencere şu an git markete 100 lira. şu an benim önümdeki tencereye bakıp 100 liram var diyebilmem gerekiyor. ama o iş öyle değil. neden? çünkü 2. el tencereyi satsam kim alacak? satamam ki. çok çok az bir ihtimal. şimdi benim artık 100 liram yok. tencerem var. yemek yapıyorum. talep yok. mali değeri sıfır.

  2. el pazarı ve sıfır araçlar bu şekilde artmaya devam ederse olacağı da bu. insanlar alamıyor ki napsın fiziken alamıyor adam, yok.

  bu işin sonu budur haberiniz olsun. ekonomik kriz diye buna diyoruz zaten. sizin mantıkla dünyada ekonomik kriz diye bir şey olmazdı zaten.

  altımızdaki arabalar değer kazanıyor sanıyoruz ama tam tersi 0 a gidiyor kardeşlerim. satamadıktan sonra ne anlamı var sayıların?