ikinci el otomobil piyasası

 • bir üst entryde golf 500k mı olacak lan yazmış biri. çok değil 1 sene önce 400k olacağı söylenseydi yok ebeninki derdik. aynı şekilde clio'nun 200k olacağı söylenseydi siktiri çekerdik. ne yazık ki durum bu. yılan oğlu dolar yerinde durmuyor ülkede.

  edit: imla

 • bak hele bak dalyaraklara bak. piyasa düşer artar orasına karışmam bilemiyorum ne olur. ama piyasanın düşmesini isteyen insanlara küfür etmek onları aşağılamak neyin kafası amk çocukları ?

  300 km batıda adam 2 maaşıyla ortalama bir araba alıyorken biz neden 15-20 yaşındaki arabalara haketmediği ücretleri vermek zorunda kalıyoruz ? buna isyan etmek suç mu oldu ? piyasanızı ayrı, tok kapı sesli tenekelerinizi ayrı, vergilerinizi ayrı sikeyim. hadi siktirin gidin şimdi birbirinize al sat yaparak yükseltmeye devam edin.

 • 2016 model araca 380.000 km yaptırıp utanmadan aracımız kısa süre ticari olarak kullanılmış olup bu nedenle boyalıdır diyen babadan oğla nesil orospu çocuklarıyla dolu piyasadır.

  bunlar herkesi kendi gibi düşük iq sahibi zannediyor galiba.

 • 2012 model bir araba için "sıfıra yakın" ifadesinin kullanılabildiği garip bir piyasa. insanları anlamak gerçekten çok zor.

 • yukarıdaki yazarın yalan söyleyerek ne elde etmeye çalıştığını merak ettim. yaklaşık 2 aydır otomatik araba bakan biri olarak şunu söyleyebilirim ki fiestanın 2010 sonrası modellerinde ağır hasar kayıtlıları 85.000'den aşağı değil zaten. ağır hasarlı aldıysa da 99'a zaten satamaz. arkadaş kendine ekmek çıkarma peşinde sanırım ama yapmayın komik oluyorsunuz.

 • ekonomi ve hatta doğanın ilk kuralı şunu diyor:

  bir yatırımdan herkes kâr ediyorsa o patlar. hemen kaçacaksın.

  şimdi başlıkta da durum aynı. 20bin koydular, 50bin arttılar havada uçuşuyor.

  bu kural hiç yanılmaz. ne zaman, nasıl kimse bilemez tabi ama sonuç hiç değişmez.

  otomobil piyasasında bu sonuca nasıl gelinir derseniz alım gücü derim.

  hepsi birbirine bağlıdır. reel enflasyonu ve işsizliği hesaba katınca bir fiat egea'ya 200bini verebilecek insan sayısı her saniye azalıyor.

  ev, araba vb malların sorunu budur. satabildiğin sürece bir değeri vardır. satamazsan betondur, metaldir.

  sürekli artacak diyenlerin savındaki sorun şu. diyelim ki sürekli arttı. boş paket fiat egea oldu 300bin. türkiye'de bir arabaya 300bin verebilecek kaç kişi var? esas sorulması gereken soru bu. kredi işi de patladı artık faizler de artıyor.

  ev satar arsa satar yine alır. ee peki evi arsayı alabilecek mi insanlar, kime satacaksın?

  yani sürekli artacak diyenlere şunu sormak lazım. arttıkça kaç kişi alabilecek? bir süre sonra alabilecek kişi sayısı çok azalınca kime satacaksınız? bu insanların maaşları artmıyor, ellerindeki son mermileri de şu an atıyorlar araba almak için. peki seneye? peki ondan sonraki sene?

  krizde zenginleşen kısmı doğru ama araba için yanlış. araba ev gibi değil. gelir getirmez. ya satabilirsin ya da satamazsan vergisini öder kenarda çürütürsün. zengin adam 7 tane araba alıp her gün birine binse bile 8.yi kime satacak?

  yine en baştaki cümlenin gerçekleşeceği nokta, patlama noktası burası.

  hala 3-5bin azaldı vay 30bin arttı diyorsunuz da bir kaç seneye koca sektör patlayacak farkında mısınız? gelirler düşerken fiyatlar artıyor.

  fiyatlar düşer düşmez bu dediğim ondan bağımsız. satılamayan eşyanın değeri 0dır bunu unutmayın. satabildiğin sürece bir değeri var. alıcı biterse elindeki ya beton ya da metal. başka bir şey değil.

  şimdi asıl soru şu: fiyatlar arttıkça satışlar düşerse bunun sonucunda ne olur?

  edit: daha basit anlatayım hatta bakın. mesela evinizdeki tencereyi düşünün. bu tencere şu an git markete 100 lira. şu an benim önümdeki tencereye bakıp 100 liram var diyebilmem gerekiyor. ama o iş öyle değil. neden? çünkü 2. el tencereyi satsam kim alacak? satamam ki. çok çok az bir ihtimal. şimdi benim artık 100 liram yok. tencerem var. yemek yapıyorum. talep yok. mali değeri sıfır.

  2. el pazarı ve sıfır araçlar bu şekilde artmaya devam ederse olacağı da bu. insanlar alamıyor ki napsın fiziken alamıyor adam, yok.

  bu işin sonu budur haberiniz olsun. ekonomik kriz diye buna diyoruz zaten. sizin mantıkla dünyada ekonomik kriz diye bir şey olmazdı zaten.

  altımızdaki arabalar değer kazanıyor sanıyoruz ama tam tersi 0 a gidiyor kardeşlerim. satamadıktan sonra ne anlamı var sayıların?

 • gün itibariyle favorilerdeki ilanların birer birer fiyat düşürmeye başladığı piyasa :) bu araçların da favoriye eklediğimden beri 12 taneden 1 tanesi falan satıldı öyle söyleyeyim.

  şimdi yavaştan "ulan fiyatlar iyice düşmeden elden çıkaralım" moduna geçildi. ama daha yeni başlıyor düşmeye devam edecek.

  sıfır araç fiyatları arttıkça ikinci el piyasasının artması çok normal. buna kimse itiraz etmez, hele bu ekonomide. ama bu şekilde artması normal değil. her zaman olduğu gibi şimdi de piyasa yavaştan dengesini bulacak. 3 yıllık araçlar sıfır fiyatından satılıyor, yapmayın gözünüzü seveyim al-satçılardan başka kim alır :)

  edit: çok negatif tepki aldığım için şunu yazma gereği hissettim: arkadaşlar ben sadece somut verileri ve gözlemlerimi yazdım. yanlış olan ne onu anlamadım? x tane ilanı favorilere ekledim y tanesi satıldı z tanesinin fiyatı düştü diyorum. çok basit şekilde bu verilerden gözlemlediğim de hiçbir aracın satılmadığı. burada ne yanlış olabilir? bu yazdığıma söylenebilecek tek şey "hayır sen yalan söylüyorsun" olabilir. öyle düşünüyorsanız da aynı şeyi kendiniz deneyip gözlemleyin. kalkıp da bana "hehe salak bu ya neyin fiyatı düştü ki türkiye'de" gibi 50 iqlu muhatap alınmayacak yorumlar yapmayın. değerinin artmasıyla fiyatın artması aynı şey değil. ona bakarsan şu an 10 yıllık 120000 tl olan aracın 10 yıl önce sıfır fiyatı 38bin tlydi. ha sen 10 yıl sonra o aracın "fiyatının" değil de "değerinin" arttığını düşünüyorsan sana hayatında başarılar diliyorum.

 • valla topunun allah belası versin, adam 2000 model passata 90bin yazmış. adama mesaj attım, abi senin oğlanın askerlik yaşı gelmiş gel bir kutlayalım diye , adam küfür ediyor :d

 • sorun ne biliyor musunuz?

  anlatayim .

  şimdi istanbul'a dolu yağacak haberi ile kac gündür otomobil sahiplerinin araçlarının üstüne yastık, yorgan sardığını görüyorsunuzdur.
  bugün ,bir haberde denk geldim ki galericiler de ellerindeki araçların üstüne baloncuklu naylon seriyormus. hani şu sıkıp , pat pat sesiyle orgazm olduğumuz poşet..
  bu poşetin metresi sanırım , 20 tl iken
  herkes yüklendiği için, talep çok olduğu için 100 tl'ye kadar yükseldiğini ,karaborsa olduğunu söylüyor mikrofon uzatilan galerici...
  yani bu firsatciligin kitabini yazan abimiz , posetcinin fırsatçı olduğunu söyledi.

  şimdi abi ,
  deprem oldu istanbul'da biz o sıra çadır bulamadik. 10 tl lik çadır 200 tl oldu.
  covid salgını başladı , 1 tl'lik maske 30 tl oldu.
  eba canlı ders yüzünden laptop,webcam fiyatlarini , toptancilar 2 katina çıkardı.
  kolonyacilar fiyati 3 katina cikarmakta tereddüt bile etmedi.

  insanımız fırsatçı...
  bunun adi arz/talep fiyati belirler değildir arkadaşlar.
  bunun adi fırsatçılıktır.
  insanin en hayvani yönüdür bu yöntem.
  kim neye, nasil inanir bilmem ama burda en müslüman adama sormak isterim.
  bunlarda bir sinav değil midir ulan ?

  dünyayı kasip kavuran bir virüsle mücadele ederken ;
  aklında beliren düşünce maske,kolonya fiyatını arttirmaksa , sen bu sinavi veremedin dostum.
  inan bize gene insafli davranıyor. emin ol.
  zerre tahammül edilecek cinsten değilsiniz.
  tum bunlar bittikten sonra , bi 10 yıl sonra , dönüp kendine , dünyanın o en zor döneminde ne yaptin , ne kattin insanlığa diye cevap verebilecek misin acaba ?

  otomobilde de durum bu.
  sorun biziz.
  yemin ederim otomobil ilanlarini utanarak okuyorum. bu kadar yalana hiç bir dönem rastlamadık. ilanlar bastan sona kamyon yüküyle yalan...

  bu piyasa düzelse ne duzelmese ne..
  yarin bir felaket yaşasak, o felakete konu olacak materyalde de ayni şeyleri yasayacagiz.

 • doksanlarda araba alanlara saf diyen bir güruh vardı. otobüse, dolmuşa biner, devamlı araba masrafının ne kadar çok olduğunu filan anlatırlardı.
  20 yıl önce ilk kez ehliyet aldığımda 'corsa'ya 12 milyar verilir mi?' diyenler 10 yıl önce 'golf'e 30.000 lira veren kerizdir. bekle fiyatlar düşecek' diyordu.
  5 yıl önce sıfır a3 sedan'a 90.000 lira verenlerin enayi olduğunu söyleyen kardeşlerimiz geçen sene clio'ya 100 bin verenin avanak olduğunu fiyatların seve seve düşeceğini yazıyordu.

  1 yıldır ısrar ve inatla yazıyorum, yazmaya devam edeceğim; bence seneye en boş golf minimum 300.000, en boş passat'a 500.000 lira olacak! ve bu fiyatlardan kapış kapış sa tı la cak!

  bak güzel kardeşim;
  2020 yılı itibariyle cep telefonu da, internette, televizyonda, buzdolabı da, bebek bezi de, araba da ihtiyaçtır, fiyatı kaça çıkarsa çıksın birileri tarafından alınıp satılacaktır ve almayanlar veya alamayanlar yüzünden fiyatlar düşmez!!!
  buraya gelip ekonominin düzelip uçacağını yazan akpli suserlarda, ekonominin batacağını ve milletin yok parasına arabasını satacağını iddia eden muhalif kardeşlerde fiyatları düşüremez!
  piyasa seni, beni dinlemez, iplemez!

  doksanlarda arabaların her ay %10, her yıl %120 zamlanması satışları bitirmediyse, clio'nun 200.000 lira olması da satışları bitirmeyecek. peyderpey yeni fiyatlara alışılacak. ve parası olanlar araç alıp satmaya devam edecek.

  bakın burası çokomelli;
  2009-2010 yıllarında 2.00 euro'nun üstüne satılan mazot litre fiyatı gün itibariyle 0.65 euro'ya düştü!
  ekonomi göreceli olarak iyiyken norveçten sonra avrupa'nın en pahalı akaryakıtını satın alıyorduk!
  bugün itibariyle avrupa'nın en ucuz akaryakıtını kullanıyoruz!
  bu ne demek?
  bu şu demek;
  eğer akaryakıta zam gelirse tüm ürünlere zam gelir. eskisi gibi litresi 2 euro üstüne, yani 20 liraya mazot satılırsa piyasadaki tüm ürünlerin fiyatı en az 2 kat artar ve enflasyon patlar!
  dolayısıyla;
  hükümetimiz fiyatların zıvanadan çıkmaması için akaryakıttan aldığı vergilerden feragat ediyor!!!

  halihazırda fellik fellik dolar ararken, akaryakıt vergisi gibi bu kadar büyük bir dilimden feragat eden hükümet, ötv'yi indirip, veya bazı süper zekalı ekonomistlerin iddia ettiği gibi komple kaldırıp vatandaşının ithal araç almaya yönelmesini ister mi?
  zaten döviz kurları zıvanadan çıkmışken milyarlarca doların ithal araçlar eliyle yurtdışına çıkmasına müsade eder mi?
  döviz kurları önümüzdeki dönemde aşağı yönlü hareket eder ve araç fiyatları dageçen yıllardaki seviyelerine iner mi?
  eğer cevaplarınız evetse beklemeye devam edin!!! sike sike düşecek gardaş o fiyatlar sike sike ;)

  ama yok eğer 'her yıl ortalama 1 milyon artan 85 milyon nüfuslu bu ülkede, ki bunun 62 milyonu 18 yaş üstü nüfus, ve 62 milyon erişkin nüfusumuzdan sadece 12 milyon kişinin kendi aracı var, 50 milyon kişinin ise aracı yok! - yani genç nüfusumuz araca aç, araç sahiplik oranında avrupa'da son sıradayız, ve araba fiyatları artsa da araba ihtiyacı bitmez.' diyorsanız, kafanıza yatan aracı alıp geçin!

  85 milyon nüfus +4-5 milyon civarı suri, paki, afgan, çikolata renkli bilimum mülteci ve göçmenle ülkedeki toplam 90 milyonun sadece 12 milyonunda otomobil & suv& jerp varken( 330 milyon nüfuslu a.b.d'de 280 milyon araç var.)
  -bakın burası da çokomelli!- trafikte dolaşan sadece 7 milyon araç 10 yaş altında!

  geçen yıl sadece 2.0 2.5 ve 3.5 motor seçenekleriyle satıldığı için türkiye'ye giremeyen camry dünya genelinde 700.000 sattı. toyota'yı vergilendirme sistemimiz yamuk diye bu aracı türkiye için özel olarak 1,.0 motor üretmesi için ikna edemezsiniz. 1000 tane daha fazla satması için aracın karizmasını çizmez!
  ya da sadece golf modeli 2019'da 700.000 golf satan volkswagen'i fiyatı düşürmezse ceza vetmekle tehdit edemezsiniz! ederseniz ülkenize araç göndermez! ısrar ederseniz yapacağı yatırımdan, açacağı fabrikadan vazgeçer! türkiye'de satacağı veya satmayacağı 5.000 golf şirket için hayati bir önem taşımaz!

  azarlayarak, kızarak, küfür hakaret ederek piyasaya yön veremezsiniz!

  'sike sike düşecek' diyen naif kardeşlerim ekimin ilk haftasını beklesinler;
  coşup yine dalganalacak, yeni yeni sevdalanacaklar kendileri....