ikinci el otomobil piyasası

 • 2 ay önce yaklaşık 26.000 dolara sattığım arabayı şimdi 36.000 dolara satıyorlar. ya bsg amk. böyle piyasa mı olur? lan dolar bazında üzerine 10.000 koyması ne demek?! dolar bazında ne olduda %40a yakın fiyatı arttı 2 ayda? kafayı yemiş bu piyasa da bu ülke de.

 • olay sari sitenin de kontrolunden cikmis durumda. tamamen piyasayi kilitleme uzerine kurulmus bir sistemin icine girmisiz. galericiler sifir araclari topluyor. piyasada sifir arac olmayinca ayni aracin ayni paketin ikinci eli sifirindan daha pahali oluyor. oyle 3-5 bin fazlalik da degil ustelik. baya baya sifirindan 50 bin hatta 100 bin fazlaya satilan araclar var. şaka gibi bir durum ama degil. serbest piyasa diye diye ortalik orospu cocugu firsatcilarin tekeline kaldi. adam smith su durumu gorse sikerim sizin yapacaginiz isi der fasist bir kominist sosyalist olurdu.

 • sizdeki beyni eşşeğe taksak 3 gün geri geri gider. uzun uzadıya yazmayacağım zira anlamıyorsunuz. özetle olacaklar şunlar:

  matrah düzenlemesi gelecek, 500 binlik araba anlık olarak 400'e düşecek, bunun haberi tabi sizden çoooook çok önce bayiilere ve benim gibi sağda solda bir sürü it çakal galerici tanıdığı olan kişilere gelecek, onlar da hazırlığını önden yapıp işlerini ayarlayacaklar. galericiler stok arttırmak için isim yazdırıp kapora vererek sıraya girecek, bayiiler bunlara verilecek arabaların sayısını hesaplayıp %20-%30 fazlası kadar sipariş geçecek veeee büyük gün gelip çatacak: matrah güncellemesi geldi heeyyooooo

  işte tam o günün içinde galerici gidip araçlarını teslim alıp dükkanına götürecek, bayii de fazladan siparişini verdiği araçlara tam o gün plaka çıkartıp kendi yan kuruluşları olan otomort 2.el, zord 2.el gibi saçma sapan isimleri olan dükkanlara gönderecek. ve seen delikanlı, sen o gün orda olmayacaksın. haberi okumanla bayiiye koşman bir olacak ama yetişemeyeceksin. gittiğinde alacağın cevap: stok sıkıntısı yaşıyoruz, elimizde sıfır araç kalmadı maalesef ama yan kuruluşumuz olan otomort 2.el'de 6001km'de epey araç var isterseniz bi onlara bakın.

  oraya da gideceksin, kanın kaynıyor çünkü. gittin ve bayii fiyatının 50bin üstü fiyat çektiler, almayacaksın. kızacaksın sinirleneceksin falan. aradan maximum 2 ay geçecek, dolar beklenen yerine gelecek, aracın vergi dilimi değişecek ve bi bakmışsın senin matrah düzenlemeli süper indirimli aracın 600bin olmuş üstelik hala bayiide araç yok, ne zaman geleceği de belli değil, geldiği zaman da geldiği günün fiyatından satarız diyorlar. kısacası yalandan yere 5-6 ay arabasız kaldın. geçmiş olsun.

  daha bu piyasayla ilgili yazılması gereken dünya kadar şey var da benim hiç halim yok işte. hep söylerim benden akıl alanın benim kadar aklı yoktur. siz yine bildiğinizi okuyun.

  not: yatırım tavsiyesi değildir.
  tanım: bi 6 ay daha yaya gezmemek için artık herkesin biraz geçmiş hatalarından ders alması gereken piyasa.

 • peynir olmuş 100 lira, kiralar alabildiğine artmış, kredi faizleri yıllık %25'lerde. hayvani ötv ile al satçı yavşaklar da bu tabloya eklenince, piyasa dev bir balon olmuş durumda. şu ortamda acil ihtiyaç yoksa, araba almanın bir esprisi yok. arabayı geçtim, adam motosikleti almış, kapalı garaja koymuş, bekletiyor. bayide 105bine satılan motoru, üstüne yirmi bin koyup satmaya çalışıyor. ekonomi boka battıkça ahlak da beraberinde yok olmakta.

 • şu anki durgunluğun sebebi kredilerin durmasıdır.

  devlet bankaları taşıt kredilerinin tamamını reddediyor %70-80 peşinat göstermezseniz. o parayı da gösteren biraz daha bulup peşin alır arabayı zaten. özel bankalarda ise faizler çok yüksek.

  ev kredilerinde de durum aynı, kağıt üzerinde 1.2 milyon tlye kadar kredi kullanılabilir yazıyor ama tüm başvurular genel müdürlüğe gidiyor ve eylül itibariyle en fazla 200bin tl konut kredisi kullanabiliyorsunuz.

  kesin bilgi.

 • yukarıdaki yazara göre doktorların belirlediği piyasa. doktora zam yapıldı diye yüzde yüzde 30 yükseliş bekliyormuş . gece gece ıslak hayallerini yazmış.

  şu an piyasanın içinde olan biri olarak araçları kimse almıyor. ve piyasada müthiş bir durgunluk süreci başladı. araç fiyatları enflasyon karşısında değer kaybetmeye başladı.

 • konuşulan herşey sırasıyla gerçekleşiyor. geçen hafta araç satış düzenlemesi konuşulurken ihtimali bile yok diyerek piyasayı manipüle edenler şuan derin üzüntüler içerisinde. sırada ötv düzenlemesi olduğu söyleniyor. eyy al-satçı, stokçu ve galerici tayfa! hepinize büyük geçmiş olsun.

 • bir arkadaşım vardı. stokçuluk yaptı 100'e aldığı arabalar 500 oldu aşırı kâr etti. dün öldü. ibnelik yapıp milletin hayallerini çalmayın; ölüp gidiyoruz

 • kuş grubu diye geçen tofaş arabalar, bahsettiğimiz araçlar şu an ortalama 25 yaşında. bu araçlar kaza yaptığında bildiğin 2 parçaya bölünüyor.

  neyse bu araba hiçbir koşul ve şart altında 5000 dolar edemez aqqq. 5000 dolar amerika içinde büyük bir para gerizekalı olmayın arkadaşlar gidin çekme belgeli araba alın toplama araba yapın kendinize yine aynı paraya gelir. en azından arabanız 2’ye bölünmez kendinizi ve diğer insanları tehlikeye atmazsınız.

 • bugün 2.5kg yoğurda migrosta 80tl para verdim. bu saatten sonra ülkede düşen tek şey alım gücüdür. ben deli gibi tl borçlanmaya çalışıyorum. ya herro ya merro, almak istediğim hiç bir şeyi ertelemiyorum elimden gelse fazlasını alacağım.

  bu mal insan sürüsü ile de bi sikim beceremeyiz. anca jelibon çıkarır. gözlerdeki ışıklara bakar. hafız şov falan yaparız.

  elin amerikasında insansız taksiler trafiği kitliyor. bizde daha togg çıkmadan dünyaya meydan okuyoruz. dünya bize götüyle gülüyor…