#pınarürünleriboykot

 • akp'li bir arkadaşım da boykot ediyor pınar'ı. şaşırdım merak edip sordum israil markasıymış dedi shcjnsks. hanginiz kandırdı lan çocuğu.

 • işe yarayan boykottur.

  şirketler halka açık olduğu için hepimiz görüyoruz. pınar'ın hisse senetlerinde son 1 yıllıkdeğer kaybı %40!!

  siz siz olun, ekonominin e'sinden anlamayan tipitipleri çok takmayın.

 • yaşar holding bünyesinde olup bist'e kote şirketlerin (grup içinde görece çok küçük bir bilançoya sahip olduğu için altın yunus çeşme oteli hariç tutuyorum) mali verilerine hızla göz atalım.

  pınar süt

  2017-3ç dönem kârı: 35.5 milyon tl
  2018-3ç dönem kârı: 9.5 milyon tl
  değişim: -% 70

  2017-3ç finansman gideri: 21.9 milyon tl
  2018-3ç finansman gideri: 77.7 milyon tl
  değişim: + % 350

  pınar su

  2017-3ç dönem zararı: 10 milyon tl
  2018-3ç dönem zararı 9.8 milyon tl
  değişim: yok denebilir.

  2017-3ç finansman gideri: 13.2 milyon tl
  2018-3ç finansman gideri: 23.9 milyon tl
  değişim: + %80

  pınar et

  2017-3ç dönem kârı: 47 milyon tl
  2018-3ç dönem kârı: 41.8 milyon tl
  değişim: - %11 civarı

  2017-3ç finansman gideri: 262bin tl
  2018-3ç finansman gideri: 2.5 milyon tl
  değişim: yaklaşık 10 kat

  üçüncü çeyrekte türk lirasının hızla değer kaybettiği ve faizlerin de yükseldiğini düşününce grup firmalarının cirolarını artırsa dahi kârlarını koruyamadığı çok açık şekilde görülüyor. önümüzdeki yıl ülke ekonomisinin en iyimser tahminle %2-3 bandında büyüyeceği beklenirken kârın ve kârlılığın artmasını beklemek mantıklı olmaz. grup firmaları 2019'da da yine üç aşağı beş yukarı bu rakamları yakalayacak gibi görünüyor.

  son olarak şunu da belirteyim. çatı kuruluş yaşar holding'in 2014 yılında yurt dışında ihraç ettiği ve vadesi 6 mayıs 2020 olan 250 milyon usd tutarındaki tahvili için pınar et, pınar süt, yaşar birleşik pazarlama, çamlı yem ve dyo boya birlikte müşterek ve müteselsil garantör olmuştu. holdingin elindeki şirketlerin mali verilerine bakınca bu parayı (bugünün kuruyla yaklaşık 1.4 milyar tl) nasıl ödeyeceğini kestirmek güç. belki varlık satıp buradan gelecek parayla borcun belli bir kısmını öderler. kalanını da muhtemelen daha kısa bir vade ve daha yüksek bir faiz oranına razı olarak yeniden borçlanırlar ama bu borç bir sarmala evrilebilecektir. bir de bu borcun döviz cinsinden olduğu ve yarın öbür gün türk lirasında yaşanabilecek yeni bir değer kaybının borcu katlayacağını da unutmamak gerek.

  özetle, boykot mu grubu daha çok vurdu, yoksa tl'deki değer kaybı ve finansman maliyetlerinin artması mı bilemem ama boykotun da bu zor ekonomik konjonktürde grubun işini kolaylaştırmadığı kesin.

  tanım: bireysel olarak sürdürdüğüm boykot.

 • boykotun başladığı 2017 yılının bu yana hisseleri 15.5 liradan 9 liraya düşmüştür.

 • pınar süt mamülleri sanayii a.ş.'nin 31.12.2017 tarihli finansal tablolar ve bağımsız denetçi raporuna hızlıca göz atalım.

  net dönem kârı: 2016'da 60, 2017'de 47 milyon tl. değişim - % 21,55

  pazarlama giderleri: 2016'da 77, 2017'de 89 milyon tl. değişim + % 15,65

  şimdi pazarlama giderleri içindeki reklam ve ilan giderlerine bakalım. 2016'da 34, 2017'de 40 milyon tl. değişim + %15,95

  bir yıl öncesine nazaran pazarlama giderlerini %16 arttırıp net kârı %21 düşürmek? tek sebebi boykot diyemeyiz ama başka bir mantıklı açıklaması olan buyursun gelsin.

  tanım: bireysel olarak sürdürdüğm boykot.

 • fiyat konusunda her zaman bariz daha pahalı olan pınar, artık değil.

  bu bile yeter.

  belki unutuldu, belki yapılmıyor ama şahsım adına her zaman pınar alan ve tercih eden ben, o günden beri evime sokmadım, sokturtmadım.

 • dün yapmadığım yaklaşık 50 liralık pınar alışverişiyle destek verdiğim boykot.

 • iki bebeli bi eve dahi tek bir gram ürününün giremediği bir markaya uygulanan boykottur.

 • piyasanin talebi sabit pinarda azalan talep diger firmalarda talep artisina sebep olacak. dolayisiyla talep artisi olan isletmeler calisan sayisini da arttiracak. o nedenle cok uzmeyin kendinizi.

  sut ureticilerini ise kooperatiflesmeye davet ediyorum. boylece kimseye muhtac kalmazsiniz basarili ornekleri cok. bulamazsaniz ben size soylerim.

 • ya sen suyu almadın da dünya kurtuldu, tavşan dağa küsmüş vs düşünce tarzında olan yazarları ortaya çıkarmış boykot.

  işte bu yüzden halkın belirli bir kısmı koyun diye adlandırılıyor. kendileri alıyor bu sıfatı.

  birincisi benim açımdan bu olay asla politik değil. yaşarın siyasi görüşü beni zerre kadar bağlamıyor.

  olay şu, kimse beni siyasi görüşümden dolayı, benim kazandırdığım paralar ile tehdit edemez. bahsi geçen para ister 1 lira olsun ister 1000000 lira.

  ister batsın, isterse pazardaki tüm payı alsın umrumda değil. ben para verdiğim bir kurum tarafından tehdit edilemem, ezilemem.

  eğer yaşar holding aynı açıklamayı akp karşıtı olarak yapmış olsaydı da aynı tepkiyi verirdim. çünkü bu bir tavırdır ve şu şaşmaz; bugün bana yarın sana güzel kardeşim.

  siz ufacık harcamaların fark yaratmayacağını düşünün. velev ki yaratmadı, hiç farketmez. senin alım gücün, senin dünyan, senin kuralların. 1 su bile olsa, senin insiyatifin.