emlak balonu

 • 3 yıldır burada emlak bolunu diye diye yüzlerce kişiyi okudum. inatla ev almadım. altında tuttum. sonuç ne derseniz hüsran. geçen yıl almadığım evi (evet aynı ev) 2 katından daha fazlasına bu hafta alıyorum. peki altın ne oldı. 540tl olan altın şuan 510tl felan. varın zararı hesaplayın.

 • balona en büyük etki suriyeli mültecilerdir. 7 milyon mültecinin bir anlık olmadığını farzetsek, en azından 1 milyon konut stoğunun boşa çıktığını görürüz.

  1 milyon talep eksikliği, 1 milyon arz fazlası demek. 1 milyon boş konut.

  mültecilerin olmadığı bir türkiye'de emlak balonu ve ev sahiplerinin durum hayalleri.

 • "demir demir demir fiyatı arttı." la amına koduklarım direkt inşaat malzemeleri üzerinden demirin fiyatı yüzde 5'ten fazla değil arsayı da düşünürsen yüzde 2,5 bu amına kodumun demiri yüzde 50 artsa eder sana yüzde 1,25'lik fiyat etkisi. 400 bin liralık ev tamam artsın demir yüzünden 405 bin lira olsun ama oldu bana 1 milyon lira. la ne demiri ne maliyeti? enflasyon de, kur de, halkımız adam sikmeyi çok sever de, rant de, ne dersen de ama demir fiyatı falan traşı bir kesin.

 • ev fiyatlarının düşmesini bekleyen arkadaşlar maalesef yanılıyorlar. sorun evlerin ederi değil asıl sorun maaşların çok düşük olması.

  geçen sene pandemi dolayısıyla enflasyonun ciddi oranda sorun yaratacağını ekonominin bozulacağını düşünerek 10 yıllık kredi kullanarak zar zor bir ev satın aldık. yaklaşık 90 bin dolar yapıyordu. bulunduğum sitede şuan evler 95-100 bin dolar civarı. çok bir değişim olmadı. ancak geçen sene 90 bin dolar 600 bin tl yaparken bu sene 800 bin yapıyor. biz karı koca çalışan ve tr ortalamasının üstünde maaş alan insanlarız ki geçen sene aileler yardım etmese evi alamazdık. bu sene aynı evi almak isteseydik aileler yardım etse bile alamazdık. çünkü karı koca kamu personeli olduğumuz için maaşlarımız doların artış hızında artmıyor. maaşlarımız her sene geriye gidiyor. faizler de cabası.

  şuan bir evin yapım maliyeti 2 bin tl/m2. yani 100 m2 bir ev arsa fiyatı hariç 200 bin tl yapıyor. arsa ücretleri de m2 fiyatı ortalama 2,5-3 bin liradır. müteahhite evin maliyeti 500 bin tl en iyi ihtimalle. 50 de kar koysa 550 bin lira yapıyor. bu bahsettiğim ev şehrin kuş uçmaz kervan geçmez bir yerinde. biraz markete manava yaklaşınca oluyor sana 600-700 bin lira. yani tam anlamıyla bir balondan söz edemeyiz. en azından istanbul dışındaki illerde.

  ev fiyatları artık maaşla ödenebilecek sınırı geçtiler. nüfusun yarısından çoğunun asgari ücretle çalıştığını da düşünürseniz arzın da talebin de düşmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

  ve görülen o ki bu işin sonu yine gecekonduların yükselmesine doğru gidecek. çünkü sistemin çarklarını döndürecek bir orta sınıf kalmadı.

  son olarak tabii ki bu da yaşadığımız tüm felaketler gibi akp’nin değil cehape zihniyetinin sorumluluğundadır.

 • dün edremit-güre'de inşaatları olan bir müteahhite yeni yaptığı müstakil evlerin (2 katlı, ortalama 130 metrekare) fiyatını sordum, 3 milyon tl dedi.
  kardeşim aynı fiyata (avukatlık masrafları dahil) kavala-yunanistan'da denize 300 mt, 3 katlı villa aldı, yanında yunanistan'da oturum izni ve avrupa'da 180 gün ikamet iznini de beleşe verdiler :)
  ya bizim tarafta fiyatlar rasyonel değil ya da yunanistan çok ucuz.

  not : orası yunanistan, savaşırsak ev elden gider cart curtuyla gelmeyin, emlak balonu sorununa farklı bir yönden yaklaşmak istedim.

 • maaşlar olduğu yerde sayıyor bu paralarla kim konut sahibi olabilir. fiyatlar kendi çalıp kendi oynuyor.

  kamuda çalışan vergi dairesi müdürü, mühendis, avukat gibi nispeten üst düzey çalışanlar bile ortalama 8,5-9k maaş alabiliyor maksimum.

  500k, 120 ay vadeli kredi çeken 1/4 kademe uzun yıllardır görev yapan bir mühendisin, avukatın maaşı kredi taksidine bile yetmiyor :) (şu an bankasına göre taksitler 8.513-10.567 lira arası değişiyor)
  istanbulda ancak sittin senede konut sahibi olabilirsiniz görüldüğü üzere.

  geçen seneye kadar hadi neyse ama şimdiki rakamlarla mümkün değil, hesap ortada.

  %95i yazılımcı ve aylık geliri 50k olan ekşi yazarları için bu rakamlar düşük tabii.

  hayaller 50k gerçekler 3k*

 • devlet kaynaklarıyla elden geldiğince desteklenen balondur.

  desteklenmeye de elden geldiğince devam edilecek. çünkü akp iktidarının devamı bu sektörde dönen paraya bağlı.

  onlar bu sektörü ayakta tutmak zorunda da, ülke bu balonu beslemeye devam edebilecek mi?

  tüm mesele bu sorunun cevabında.

  başlık altında fiyatların durduk yere yeniden yükselmeye başladığından şikayet edilmiş ve nedeni merak edilmiş. aslında nedeni çok basit. insanlar beklentilerini gerçeklere göre değil, alışkanlıklarına göre şekillendiriyorlar. emlak sektöründeki uyanıklar sayın cumhurbaşkanımızın ekonomi teorisinin gereğini yerine getirip faizleri tekrar düşüreceğini tahmin ettikleri için şimdiden pozisyon alıyorlar.

  peki indirebilecek mi?
  -60 milyar dolar rezervi olan merkez bankası, senelik en azından 20 milyar dolarlık cari açık ve senelik ödenmesi veya çevrilmesi gereken 160-170 milyar dolar borç varken şapkadan çıkarılacak tavşan değil, ancak dinazor kurtarır şu anki durumu.

  faizler indirilmeye başlanırsa, selçuk geçer'in dolar tl tahminlerine doğru yola çıkarız herhalde diye düşünüyorum. ardından da gelsin seri iflaslar ve diğer felaketler. daha önceki faiz indirimlerinde dolarları jon ahmet'in devir daim makinası üzerinden satarak tl'nin değer kaybını durdurdular. fakat satacak döviz de kalmadı. son aylarda da altınların bir kısmını sattılar.
  https://www.sozcu.com.tr/…riz-altin-satisi-6208943/

  hala emlak da balon yok, fiyatlar artmaya devam edecek diyenlerin türkiye'nin içinde bulunduğu döviz açmazının nasıl çözüleceğine dair fikirleri varsa paylaşsın bilelim. yoksa boş konuşuyorlar.

  bazıları da kendi evlerinden örnek vermiş, aldığımızda fiyatına yüksek dediler, şu senede bu fiyata geldi, balon dediler demiş. bu arkadaş ve benzerleri de yukarıda değindiğim gibi ezberlerle hareket ediyorlar. o zamanki şartlar konutta fiyat artışını destekliyordu. hükümet şu anda çil çil dolar bulursa, konut fiyatları artmaya gerçekten de devam eder. çünkü faizleri indirip sektörü desteklerler, döviz satışıyla da tl'nin değerini düşürmemeye çalışırlar senelerdir yaptıkları gibi.

  bundan seneler önce de aynı şeyleri savunuyordum, çünkü 128 milyar doları alengirli yollardan satmak gibi bir saçmalığın olabileceğini bilmiyordum ve takip ettiğim ekonomistlerde öngörmemişti. olan borç böylece daha da arttı, ihtiyacımız olan dövizi saçma sapan şekilde, hükümet seçim kazansın diye ucuz ucuz sattık.

  piyasa kredilerle desteklenmezse, görün gümbürtüyü. güncel faizle desteklenirse, yine izleyeceğiz gümbürtüyü. merkez bankası faizinden daha düşük oranla olursa, yine bir gümbürtüye şahit olacağız. artık sistem tıkandı.

  türkiye'nin bu noktalara gelmesinin tek sebebi cari açık. akp iktidarında birikimli 600 milyar dolar cari açık verilmiş. yani borçlanılmış. senelerdir yenilen ve konut fiyatları artmaya devam eder diye düşündürten hurmaların tırmalama zamanı gelmiş. bundan sonra kim iktidarda olursa olsun, namuslu herkes acı bir bedel ödeyecek. gümbürtü başlayıp da fiyatlar düşmeye başladığında göreceğiz kim haklıymış.

  ayrıca, yatırım için değil, ihtiyaçtan ev almak isteyenler, uygun gördükleri anda, gelirleri de garantiyse alabilirler diye akp'ye muhalif ekonomistler dahi söylüyor. yatırım için almak yanlış.

  ek olarak, ekrem imamoğlu habertürk'de katıldığı son programda istanbul'daki konutların 4'de 1'inin boş olduğundan bahsetti. bunu belediye olarak tespit edebildiklerini anlattı. bu şartlarda, istanbul özelinde fiyat artışları demek ki birileri tarafından destekleniyor.

  yabancıya satılan satışlarla sektör ayakta tutuluyor diye düşünen bir yazardan mesaj geldi.
  https://www.trthaber.com/…-rekor-rakami-547174.html
  senelik 1 - 1.5 milyon konut satılan pazarda yabancıya yapılan 25-26 binlik satış çerezdir.
  https://www.aa.com.tr/…in-316-konut-satildi/2109445

  gelelim inşaat sektörünün durumuna.
  https://www.patronlardunyasi.com/…-milyar-tl/225165

  yukarıdaki bağlantıda eylül 2019 itibariyle inşaat ve enerji şirketlerinin batırdıkları paranın 46 milyar tl olduğundan bahsedilmiş. 1.5 sene önce bddk tarafından kabul edilen resmi istatistikten bahsediyoruz. şimdi kaç katıdır kim bilir?

  istanbul'da emlak balonu olduğunun en büyük kanıtı değerlemeye asla dahil edilmeyen deprem değişkenidir. istanbul'u etkileyen depremler internette araştırıldığında insanı korkutan sıklıkla deprem olduğu fark edilir. fakat büyük depremler nadir ve sıradakinin eli kulağında deniyor.

  böyle bir depreme istanbul hazır mı değil mi diye 1999 yılından beri tartışılıyor. fakat bir nokta pek konuşulmuyor. istanbul'un alt yapısı depreme hazır mı?

  2019 eylül'ün de silivri açıklarındaki depremde internet ve telefon şebekesinin hazır olmadığını tecrübe ettik.

  su, gaz ve elektrik ne durumda?
  https://www.sozcu.com.tr/…m_campaign=dahafazlahaber

  yukarıdaki bağlantıda istanbul su şebekesinin suyunun %22'sini şehrin altına verdiğini öğreniyoruz. bu oran temiz suya ait. atık suyun ne kadarı şehrin altına gidiyor?

  habertürk'de çıktığı bir programda mimar sinan genim bu konuyla ilgili beşiktaş ve kadıköy gibi ilçelerin zeminlerinin bu kaçaklar yüzünden ne halde olduğunu anlatıyordu.

  kısacası, zeminde sıvı demek, depremde artan şiddet ve yıkım demek. 30 ekim 2020 izmir depreminde milyonluk rezidansların ne hale geldiği haberleştirilmişti.
  https://www.haberler.com/…idanslar-13703530-haberi/

  eğer doğru hatırlıyorsam, sorun zeminlerindeydi. depremden bu yana 7 ay geçti ve depremde kayba uğrayanlar sıkıntılarla boğuşuyor.
  https://www.cumhuriyet.com.tr/…duyan-var-mi-1839916
  istanbul depremi mağdurları kim bilir neler yaşayacaklar?

  internet, telefon ve su altyapılarının hali pürmelali ortadayken; elektrik ve gazın farklı olduğuna kim inanır?

  yaşanacak kuvvetli bir deprem ve aylarca sürecek artçılar sonrası altyapı ne halde olacak, milyonlar verilen evler yaşanılabilir mi olacak?

  en komiği de 72 saatte istanbul tahliye edilecekmiş yeni açıklanan plana göre. 72 saatte değil tahliye etmek, ihtiyaç sahiplerine yeterli miktarda su yetiştirilebilir mi bir muamma.

  istanbul'u deprem sonrasında kara ve demir yolu ile tahliye etmeyi planlara zaten dahil etmeyeceksiniz. beklenen 7 üzeri büyüklükteki bir deprem karayollarına ve demiryollarına oldukça zarar verir. en güveniliri denizyolu ki, o da önce depremden, sonra da muhtemel tsunamiden iskeleler sağlam çıkarsa. ayrıca, istanbul'dan milyonlarca insanı 72 saatte tahliye etmek için kaç gemi lazım?
  daha insanların iskelelere ulaşıp ulaşamayacaklarına hiç değinmedim.

  istanbul halkına en büyük zararı aptalca yapılan şehirleşme verecek. daracık sokakların her iki tarafına yapılan yüksek binalar yıkılarak sokakları girilmez ve çıkılmaz yapacak. ne tahliyesi?

  boktan bir ekonomiye sahip ülkenin, her an gerçekleşebilecek bir depremle darma duman olacak şehrinde kutu gibi evlere istenen milyonları normal karşılayanlar akıl sağlıklarını kontrol ettirmeliler.

 • 2017 şubatında 140 bin dolara aldığım eve iranlı bir aile 110 bin dolar verdi dün... tl olarak 520 bine almıştım, şu ankinin karşılığı 820 bin civarı. istesem yabancıya 300 bin karla hemen satarım. peki gerçekte karda mıyım, zararda mı? balon var mı, yok mu? ev fiyatları şişmiş mi, düşmüş mü?

 • müteahhit çocuklarının doluştuğu başlık.

  hepimiz biliyoruz ki emlak sektörü tamamen uygulanan politikalar ile ayakta. 2 yıl daha kredi faizlerini bu seviyede tutun bakalım ev satabiliyor musunuz mevcut fiyatlarla.

  asgari ücret belli, insanların gelirleri belli. talep oluşturabilecek kitle belli. ilan sitelerinde aylardır duran ilanlar da belli.

  diğer ürünleri bilmem ama çimentoda dünyadaki en ucuz 2 ülkeden biriyiz. işçi desen ucuz. artık kimse siz range rover'a binin diye 250 bin liraya mal ettiğiniz eve 800 bin lira verip 30 yıl maaşının yarısını ipotek edecek halde değil. geçti o günler.

 • ben ahmet'in, mehmet'in ne söylediğine bakmam, açın bakın döviz bazlı istanbul konut fiyat endeksi 2016 yılından beri nereden nereye gelmiş. geçen de yazdım döviz bazlı köpüğün yarısı gitti, ama en az bu kadar daha köpük var.

  haspam 4 yıl önce 150 bin dolar bayıldığı evi bugün 90 bin dolara bile satamıyor, ama balon patlamadı ki diye kendini avutuyor. balon içinde patladı, geçmiş olsun.