emlak balonu

 • tl bazında artışı anlarım ancak dolar bazında da artması milleti düdüklemek anlamına geliyor. burada 850 k dolara satılan evin daha iyisinden abd de 2 tane alırsın.

 • artık şu şu noktada adamlar evi nasılsa iki milyona satamıyorum bari 4 milyona satamim diyip 4 milyon yazıyor.

  babuşlar akıl var izan var, mal olmayın.

  kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan 70 milleten insanın yaşadığı ve bir diktatörün yönettiği bir bölgedeki daire fiyatı ile amerikanın floridasında bir villa aynı fiyatta nasıl olabilir? bana bunu anlatın. böyle bir şey oluşmuş ise bu köpüktür orada bir mantıksızlık vardır.

 • ülkede ekonomik kriz yasaniyo ve oteleniyo. durum kabul edilip buhrana dondugunde turk varliklar kuvvetle muhtemel buyuk kayiplar yasayacak. bu konut veya otomobille sinirli kalmayacak yalnizca. o donemi bekleyip birikimini doviz veya altinda tutanlarin cok daha ucuza mal edinecegi dusuncesindeyim.

  kapanin elinde kaliyocu tayfa daha gazlasin piyasayi. 2001 krizi de boyleydi. faizler zorunlu olarak artirildiginda issiz kalan insanlar para bulup elzem ihtiyaclarini giderebilmek icin bobreklerini bile satacak duzeye gelirler ve hepimizin bildigi gibi beton yenilen bisey degil.

  yani kisaca simdi bir balik tutmak icin canla basla yarisip suyun boyunu asmasini bile goze alanlar bu sikintilar baslayip sular cekildiginde baliklari karadan toplayanlara epey imrenebilirler ama o donem senelerini coktan ipotek etmis olanlar icin is isten gecmis olacak tabi.

  gectigimiz aylarda venezuela'da ev ilanlari paylaismisti burada bi yazar arkadas. 10 bin dolara koca malikaneler satiliyodu. ekonomik ve siyasal guvensizlik yasanan bi ulkede fiyat artislarinin reel olmasi mumkun degil. butun dunya turk ekonomisi batti diye calkalanirken turk varliklarinin degerinin artmasi gercekci degil. eger bu dogru bi dusunce olsaydi su siralar borsa dolar bazinda kirdigi rekorunun yari degerinde seyrediyo olmazdi. bi iluzyona kapilip basit bi daireye 30 senesini basanlar bence dogru hareket etmiyolar ama tabi yine de herkesin kendi hayati ve dogrulari.

  kendi adiniza bu durumu minimize ederek dusunun. bi sehire yerleseceksiniz ve sehir ekonomik darbogazda, belediyesi batik, guvenlik sorunu var, gida bile fahis fiyatlara yukselmis ve fabrikalar kapanmaya yuz tutmus. burada ev fiyatlarinin veya diger varliklarin gelecekte artis gosterme ihtimali nedir? benim yazmam anlamsiz. herkes kendince dusunup cevabini verebilir diye dusunuyorum.

  bu da o arkadasin girdigi entry (#131292306)
  eminim bu konutlar da zamaninda 10-20 bin dolara satilmak icin yapilmadi ama ulkedeki guvenlik sorunu ve istikrarsiz ortam degerlerini cope cevirmis.

 • ev türkler için en güvenilir yatırım aracıdır. faizden farklı olarak isteseler bile anapara olan eve dokunamadıkları için kirayı gönüllerince yerler.

  türkiyede kimse farklı bir yatırım aracına yönelmek için evini satmaz sadece daha iyi bir ev almak için evini satar.

  türkiyede kimse ev alırken kira fiyat performansı matematiğine girmez. evi beğendiyse ve bütçesine uygunsa alır ya oturur ya da kiraya verir. yok 30 senede parasını çıkarıyor bunun yerine eurobond alayım diyen adam bulamazsın.

  türkiyede ev almanın sonu yoktur. parası olan adamın 2 tane arabası varsa 10 tane evi vardır. daha çok para verirsen daha çok ev alır.

  türkiyede ev sadece bir yatırım aracı değil aynı zamanda çocuklara bırakılacak mirastır.

  türkiyede ev aldığına pişman olmuş adam yoktur. dolaş mesela bu başlıkta keşke ev almasaydım diyen adam bulamazsın. herkes iyi ki almışım der ve yakınlarına da almasını nasihat eder.

  türkiyede sadece ev alamayacak adamlar diğer yatırım araçlarına yatırım yaparlar. parası olan adam ev alır, ev kredisi çeker, diğerleri altın bitcoin vs.. uğraşır.

  ev almayın onun yerine bunu yapın şunu yapın diye akıl veren adamlara yarın para versen ilk yapacakları iş gidip ev almak olur. hatta kalanıyla 1 ev daha alırlar sonrasında harcamaya başlarlar.

  neden türkiyede ev almak bu kadar önemli çünkü halk korkuyor sokakta kalmaktan, işten kovulmaktan, dolandırılmaktan , bankaların yarın batıp paralarının gitmesinden, devalüasyondan, darbeden, savaştan vs.. bir gün bizde norveç gibi bir ülke oluruz , geleceğe güvenle bakarız, o zaman millet bırakır evlerin peşini gider iş güç kurar farklı şeylere yatırım yapar. o zamana kadar türkiyede ne ev aşkı biter ne de yastık altı kültürü.

 • bazı insanların sorunu anlayamadığı başlık. sorun evlerin fiyatından ziyade böyle bir para olmaması.

  yani komedi gibi kredi faizlerinden bahsedilmiş ama böyle bir kredi yok arkadaşlar. günümüz rakamıyla 2 milyonun ne gibi bir kredisini hesaplamaya kalkıyorsunuz?
  aylık ödeme rakamları şuan 40 bin tl civarı. böyle bir krediyi kaç kişi alabilir ondan bile şüpheliyim?

  zaten pastanın bu kadar büyümesinin sebebi hükümetin inşaat sever politikasıydı?
  bedava krediler verildi? halkın cebinden ödeniyor şuan.

  şuan piyasa faizlerin yükselmesiyle anca durur, paranın piyasadan çekilmesi gerekir.
  eğer bunlar olmazsa olan bu oluyor zaten. tl değer kaybetmeye, ev fiyatları komik rakamlara gitmeye, dolar yükselmeye başlar. bu zincirleme bir süreç.

  planınız ne olmalı derseniz şuan kimsenin fikri yok.

  ama bu paralarla kredi hesaplamaya kalkmayın komik gözüküyorsunuz.
  acı gerçekse günümüz itibariyle sıfırdan başlayan kimse maaşlı çalışan olarak ev ya da araba kesin olarak alamaz.

  evet evler gene alınıyor ama inanın türkiye kara para aklama cenneti. paranın kaynağını kimse sorgulamıyor. birileri çat diye 5 milyona ev alabiliyor. vergin nerede diyen yok, nereden geldi diyen yok, güzel dünya.

 • devlet eliyle patlatılması gerekiyor acilen. fiyatlar uçmuş! az önce sarı siteye şöyle bir göz attım ve evimizin değerinin bir milyon lirayı bulduğunu fark ettim. belki daha da fazla... böyle bir saçmalık olabilir mi yahu? ay sonunu getirmeye çalışan insanlarız biz, ne milyonluk evi? bu çelişkiyi bir an önce yok etmek gerek.

  edit: mesajlar alıyorum, dolar bazında evin değer kaybetmiştir gibisinden. demek istediğim yanlış anlaşılmış. evimin değerinin artıp artmaması değil konu, ev almanın artık imkansız hale gelmesi. kaçımız çıkarıp bir milyon lira verebilir dandik bir apartman dairesine? insanlar ömürleri boyunca en temel ihtiyaçlarını karşılayıp huzur bulmaya çalışıyor ama artık bu bile mümkün değil. düzgün bir araba altı yüz bin lira, düzgün bir ev bir buçuk milyon lira. sadece şu ikiliye sahip olmak için köpek gibi çalışsak bile sahip olamıyoruz, anlatabiliyor muyum?

  edit 2: girmez olaydım yahu şu entry'i. evet evim 60 bin dolar, 20 bin kuveyt dinarı, sekiz milyar japon yeni. dalga mı geçiyorsunuz anlamıyorum ki... ülkemizde sikko bir apartman dairesinin değeri bir milyon lira olmuş diyorum, bana "ama satılıyor" yazıyorlar. konu mu yahu? bu ülkenin vatandaşlarının büyük bir bölümü ya orta direk ya da ondan da beter. birkaç mirasyedi milyonlarını apartman dairelerine yatırıp değerlerinin yükselmesini bekleyecek diye bu fiyatları kabullenmemi mı bekliyorsunuz? çok beklersiniz! bu her şeyi kabullenen kafanız yüzünden güneş görmeyen eve milyonlar ödüyorsunuz, farkında değil misiniz?

 • uzun uzun anlatırım ama en kısa haliyle;
  yabancıya mülk satışı azaltılmadıktan ve yaklaşık 10 milyon sığınmacı bu ülkeden gitmedikten sonra sen balonun patlamasını unut (maliyet, arz-talep, kentsel dönüşüm, demografik değişim, yüksek kar marjı, enflasyon meselesine girmiyorum bile).

  türkiye'nin doğru düzgün markası, ürünü yok. en cazip ürünü coğrafyası. bunu da ırak'lısı, iran'lısı, suriyeli'si, cezayirli'si, fas'lısı, rus'u, ingiliz'i vb. kendileri için komik paralara kaçırmıyor. sen almasan da kambiyo farkından kapış kapış gidiyor evler. adamlar aynı zamanda hem yatırım yapıyor, hem de enflasyona karşı kendini koruyor.

  memleketin vatandaşı ise eğer babadan-dededen kalmadıysa kirada sürünüp ölüp gidiyor. kiralar ise sığınmacılar ve pandemi nedeniyle arşa çıktı. bir yıla kalmaz kira olarak 7bin-10bin rakamlar telaffuz edilecek kenar mahallelerde. ev sahipleri memnun tabi sığınmacıdan, pandemiden sen düşün ne olacağını.

  edit: birkaç benzer mesaj gelince açıklamak elzem oldu. "yabancılara toplam satış %3 düzeyinde dolayısıyla bu piyasayı etkilemez" diye yazılmış. bu sen derece yanlış bir önerme. finansal okur-yazarlık olmayınca %3 yabancıya satışın piyasada etkili olmamasını söylemek bilgisizliktir. bu rakam ülkedeki yabancıya toplam satış oranını gösteriyor. yani bölgesel dağılım yok. adam yozgat'tan, çorumdan, uşak'tan vb. almıyor evi. işine gelen 3-5 ilden alıyor.

  senin gördüğün %3 homojen olmadığından, belli alana, belli illere, belli semtlere, belli mahallelere yoğunlaştığında piyasayı çok ciddi etkiler. %3 değil %o3 dahi olsa bölgesel arz/talep yoğunluğu atomize özelliği olmayan konut piyasası açısından önemlidir. zaten milletin derdi siirt'teki konut fiyatı da değil. siirt'te 60bin liraya müstakil ev var. insanlar ise büyük şehirlerde yaşıyor. orasını önemsiyor. ancak iktisadi olarak daha çok faktör var. o başka bir konu.

  edit: imla

 • yav kardeşim haklısınız, doğrusunuz ama anlamadığım ve anlamadığınız şöyle bir şey var:

  büyükşehirlerde milyon tl aşağısına elle tutulur pek fazla daire yok diyorsunuz ki genel olarak öyle.

  o zaman bu paranın yarısına kredi çekilse, ayda 8 bin tl taksiti 10 yıl boyunca ödeyebilecek kaç beyaz yakalı var bu amk yerinde?

  maaşlı çalışan kaç kişinin cebinde 500 bin tl peşinat var? kredi miktarını yüzde elli olarak sınırladım ki taksitler daha da uçmasın diye. hoş, 8k da uçuyor ama nispeten alçaktan.*

  hadi bunları yaptı diyelim, memurlar dışında kaç kişinin on sene boyunca işsiz kalmayacağı garanti? neyine güvenip böyle bir şeyin altına giriyor insanlar? ya da girebiliyor mu?

  burada denklemin nasıl olduğunu ve cevaplarını çok merak ediyorum.

  galiba bir balon var olmakla birlikte patlamaktan da uzak görünüyor aynı zamanda. yine de tüm bu sorular varken ileride bir sudden stop yaşanması da muhtemel.

 • eğer dolar 11-12 bandında kalırsa ciddi bir balon oluşan piyasadır. gecen hafta dolar 15-16 iken almak istediğim evin sahibi dolar cok arttı ve artcak diye istediği faiş fiyatı vermeme rağmen son dk vazgeçip 500 bin tl daha istedi ben de vazgeçtim. artarken dolara endekslediği fiyatı dolar yüzde 35 düşmesine rağmen indirmiyor. kusura bakmayın da insanlar gerizekalı değil, halkalıda apartman dairesine 300-350 bin doları araplar biler vermez.

 • 2-3-4 milyonluk evleri hangi aylıklarınızla acaksınız allahın fakirleri ? ev sahipleri de bu fiyatları görünce kendilerini bi anda zengin zannetmeye başladılar..

  emlakçıların şişirmesiyle malum sitelerinde sayesinde malına koyan koyana aynı ev farklı emlakçıların elinde 3,2 milyon 3,8 milyon ve 4 milyona yazılmış sarı sitede kim kime geçirirse artık.
  elinde parası olan küçük bi kesimde panikle yapıştırıyor bi kaçı satılınca piyasanın ederi oymuş gb algı oluşuyor..

  ulan 1,5 sene önce alacağım ev 1 milyondu şimdi olmuş 3 milyon ulan dangalak 2 milyon fark aylık 110 bin tl eder

  lale senin evin aylık 100 küsür bin durduğu yerde nasıl kazanır kiraya versen 5 bine anca bulursun kiracı

  velhasıl tüm piyasada ne ucuz ne pahalı algısı tamamen bozuldu 4 litre pırılın son durumunu kimse bilmiyor..

  kim kime ne kadar geçirirse.. ev araba fiyatlarında enflasyon %100 gerçek enflasyon % 50 resmi rakamlara göre %20 karma karışık karma karışık