emlak balonu

 • 2017 şubatında 140 bin dolara aldığım eve iranlı bir aile 110 bin dolar verdi dün... tl olarak 520 bine almıştım, şu ankinin karşılığı 820 bin civarı. istesem yabancıya 300 bin karla hemen satarım. peki gerçekte karda mıyım, zararda mı? balon var mı, yok mu? ev fiyatları şişmiş mi, düşmüş mü?

 • müteahhit çocuklarının doluştuğu başlık.

  hepimiz biliyoruz ki emlak sektörü tamamen uygulanan politikalar ile ayakta. 2 yıl daha kredi faizlerini bu seviyede tutun bakalım ev satabiliyor musunuz mevcut fiyatlarla.

  asgari ücret belli, insanların gelirleri belli. talep oluşturabilecek kitle belli. ilan sitelerinde aylardır duran ilanlar da belli.

  diğer ürünleri bilmem ama çimentoda dünyadaki en ucuz 2 ülkeden biriyiz. işçi desen ucuz. artık kimse siz range rover'a binin diye 250 bin liraya mal ettiğiniz eve 800 bin lira verip 30 yıl maaşının yarısını ipotek edecek halde değil. geçti o günler.

 • ben ahmet'in, mehmet'in ne söylediğine bakmam, açın bakın döviz bazlı istanbul konut fiyat endeksi 2016 yılından beri nereden nereye gelmiş. geçen de yazdım döviz bazlı köpüğün yarısı gitti, ama en az bu kadar daha köpük var.

  haspam 4 yıl önce 150 bin dolar bayıldığı evi bugün 90 bin dolara bile satamıyor, ama balon patlamadı ki diye kendini avutuyor. balon içinde patladı, geçmiş olsun.

 • sektörde tam 14. yılını devirmiş bir insan olarak yazıyorum, inşaat işi tamamen durma noktalarına gelmiştir arkadaşlar...

  maketten satışlar'da, ikinci el satışları'da bitik vaziyettedir.

  günde 115 satış yaptığımız günlerden, ayda 3-4 satışa düştük, durum o kadar vahim...

  üstte iyimser bir arkadaş " bugün 1 milyona satılmak istenip 700 bin üzerinden maliyetine verilen daireler 2020 yılında 2 milyon listesinden satışa çıkacak." demiş.

  ya türkiyede yaşamıyor, ya da hesap kitap nedir bilmiyor...

  aklı olan nakitte kalır, ev mev almaz, biraz sabırla beklerse aynı paraya birkaç yıl içinde en az 2 tane ev alacak benden söylemesi...

  yapılacak şey basit, nakitte kalın, parayı dolar veya faizle işletin, arkanıza yaslanıp 1-2 yıl bekleyin...

 • müteahhitlerin ağlama duvarına çevirdiği başlık. "arsa fiyatları çok pahalıymış önce arsa fiyatları düşecekmiş" ya siktir git arsa fiyatları ucuzken sanki ucuza ev satıyorsunuz. burnunuzdan kıl aldırmıyordunuz.

 • biraz önce sur yapı ve teknik yapı'yı arayıp, size param konusunda tanıtım yapmak istiyorum, ilgilenirseniz elinizdeki konut çeşitlerine fiyat teklifi çizelgemi de iletebilirim dedim.
  keser döner demiştim size.

 • bu ülkede aklımın almadığı konu ev fiyatları. istanbulun varoş semtlerinde dahi 250-300 binden kapı açıyorlar. merkezlerde kadıköy üsküdar beşiktaş bakırköy gibi 30 senelik kıç kadar daireler 500 binden başlıyor.

  gidecem 300 bin lirayı avcılarda ümraniyede bir daireye yatıracam. neymiş bina sıfırmış neymiş metrobüs varmış. lan kapının önü çomaristan, akşam 10dan sonrası rezalet semtler, altyapı yok, eğitim seviyesi yerlerde buraya 300 bin parayı basıp a kalite banyo mermerim var diye mi avunayım anlamadım ki.

  daha hala balon yok normal diyenler var. şöyle bir etrafınıza bakın muasır medeniyet seviyesini bir ölçün trafiğin haline kentin sefilliğine bir bakın da bu evlere öyle paha biçin.

  bu söylediklerim marka ilçeler içinde geçerli. kadıköyde yaşıyorum. 70 metrekare ev 650 bin. fare miyim ben 70 metrekare içinde nasıl nefes alayım. kim veriyor bu paraları kim aldı bu kadar evi ikna olamıyorum. mantıksız bu paraları bu evlere gömmek.

  1 milyon dolara bağdat caddesinden ev alan var. kardeşim 500 bin dolara avrupada hangi ülke hayır der. müstakil bağlı bahçeli evlere çökersin. kalan 500 binle sığır değilsen üretir ve kalite yaşarsın.

  yok ben malım 1 milyon dolara caddede 140 metrekare dairede oturacam. her fener maçı trafikten eve dönemicem.

  zengini ayrı orta hallisi ayrı mal bu fiyatlarla ev alanın.

 • 2007'den itibaren sektörün bir şekilde içindeyim.

  satış ofisi, markalı emlak ofislerinde gayrimenkul danışmanlığı, büyük inşaat şirketlerinde emlakçılarla temas ve koordinasyon da yaptım, ülkenin en büyük holdinglerinden birinde inşaat malzemesi de sattım. şu an halihazırda yine markalı bir emlak ofisinde yöneticiyim.

  yani, az çok tahlil yapacak, fikir üretecek deneyimim var sanıyorsunuz değil mi? ama şu anki durumu izah edecek, ekibime yön verecek bir fikir üretemiyorum. çünkü satış yok. satılmıyor. satılamıyor. (ankara)

  bir çok defa direkten dönen satışlar oldu ve vazgeçen hep alıcıydı. sebep ise "önünü görememek" oldu. yani, xk parayı betona gömeceğim ama yarın ne olacağını bilemiyorum dediler.

  ofisi kurtaran arsa işleri oluyor bu sıralar. onun da ne kadar süreceği meçhul.

  araptı, yabancı yatırımcıydı yok onlar artık. hatta geçen sene, rus büyükelçi suikastından sonra, ankara'da çok ciddi diplomat çıkışı oldu. evsahipleri bir süre kabullenemedi gerçeği. 2+1 evini 2500€ kiraya veriyordu, diplomat kalmayınca yerli müşteri en fazla 1500tl verir oldu. çoğu bunalıma girdi.

  sonumuz nasıl olur bilmiyorum ama en kötüsü umudumuz yok olmak üzere...

  en kötüsü de bu.

 • türkiye özelinde bir saadet zincirinin daha sonuna gelinmesi ve sistemin patlamasi hadisesidir.

  saadet zinciri denen olgu, birilerinin sisteme para akışı yapması ve sistemin tepesindekilerin vaatlerini satın alması, bir zaman sonra piramitin alt kısımlarındakilerinin vaat edilenlere ulaşamaması neticesinde isyan çıkarması değil midir?

  sistem ilk başladığında ucuza ev alanlar sistemin ilerleyen süreçlerinde bu evleri güzel paralara sattılar.
  ikinci aşamada sisteme girenlere yüksek fiyattan ev almış olmalarına rağmen sisteme ilk aşamada girdiğini zannederek ve kendilerinden öncekiler gibi daha yüksek fiyata satacağını zannettiler.

  ikinci aşamada sisteme girenlerin zarar ettiğini görenler ve henüz sisteme dahil olmayanlar ya da olamayanlar sisteme girmekten vazgeçti.

  her saadet zincirinde sisteme yeni üye alımı durduğu anda ve piramitin tepesindekilerin alttakilerle kar payını paylaşmamaya başladığı anda sistem patlar.
  emlak saadet zincirinde de artik sisteme giriş yapacak kimse kalmadığı için piramitin tabanına gelindi.

  içeride kalanlara geçmiş olsun.

 • emlak balonunun şiştiğini görmeyen bilmeyen yok. epeydir herkes şişkinliğin farkında ama balonumuz bir türlü patlamıyor. neden?

  çünkü devletimiz ( kgf ) tüm gücüyle inşaat firmalarının arkasında. yanlış anlaşılmasın müteahhit faruk abiyi salladığı yok devletin. ama çükübikoğlu inşaat, penisium towers projesi gibi baba firmalar, projeler falan hep devletin korumasında. bu adamlardan biri çıkıp "batıyorum beyler allaha emanet" dese devlet babamız anında "çekil lan kenara vatan haini, kayyum bey buyrun lütfen" der. zaten bu baba firmalar baştan batmama garantisiyle iş yapmak için "emlak konut işbirliğiyle" girişiyolar bu projelere..

  dolayısıyla bu balon şişer, şişeeeer ve şişer.

  ne zaman patlar? o da çok net aslında.. devlet vatandaşa daha fazla bindiremediği gün patlar.

  türkiye cumhuriyeti devletinin en önemli finansörü türkiye cumhuriyeti halkıdır. halkın gücü kalmazsa devletin de inşaat sektörünü destekleyecek gücü kalmaz.

  peki bin yıldır iliğine kadar sömürülmeye alışık bu halk nereye kadar dayanır? bunun cevabını verebiliyorsanız grafik mrafik bırakın direkt ekonomi doktorası alın. ister psikolojik sorun deyin ister cefakarlık deyin. anadolu halkı çok zor şartlara çok basit motivasyonlarla dayanabiliyor. bu yüzyılda işler değişecek mi, değişirse nasıl değişecek beraber izleyip göreceğiz.