game of thrones

 • --- spoiler ---

  ilk sezondan bir diyalog:

  "korku, kış içindir. 30 metre kalınlığında kar yağan kış için. korku uzun geceler içindir, güneşin yıllarca saklandığı ve çocukların karanlıkta doğup, yaşayıp öldüğü zamanlar için. korkunun zamanı budur küçük lordum. ak gezenler'in ormanlarda cirit attığı zamanlardır. binlerce yıl önce bir nesil süren bir gece geldi. krallar şatolarında, çobanlar barakalarında donarak öldü. kadınlar bebeklerini açlıktan ölmelerini izlemek yerine boğarak öldürdü. çok ağladılar ve gözyaşlarının yanaklarında donduğunu hissettiler."

  bu diyalogda meşhur azor ahai'nin ak gezenleri duvarın gerisine püskürttüğü dönemden bahsediyor. işte o "winter is coming" dedikleri kış böyle bir şey.

  peki biz bu ak gezenlerin tekrar gelişini nasıl izledik? şömine önünde geyik yaparak, seks yaparak, bol bol içki içerek falan. kar bile yağmadı lan. jon ve dany ejderhayla night king'i aradıklarında night king'in etrafında bir kar fırtınası vardı. işte aslında her yerin öyle olması gerekiyordu. hiçbir şekilde o "winter" ruhu yansıtılamadı. zaten sonu daha da saçmaydı. final sezonunun nasıl baştan savma ve özensiz yapıldığının en net örneklerinden biri budur. yazık.

  --- spoiler ---

 • 6. sezon 5. bölümde arya braavos'tayken, westeros ile ilgili sahnelenen tiyatro oyunu dahi final bölümünden iyi olan dizi.

 • 6. sezon 5. bölümde arya braavos'tayken, westeros ile ilgili sahnelenen tiyatro oyunu dahi final bölümünden iyi olan dizi.

 • "hayranların, game of thrones'un son sezonundan nefret etmesinin gerçek nedeni ne?"
  yarrak amk yarrak. yarrak gibi yazdılar son iki sezonu başka sebep yok siktirtmeyin sosyolojinizi de psikolojinizi de.

 • dizinin hayranı bir reddit yazarının birkaç saat içinde, bu işten ekmek yiyen ve resmen bunca emeğe ihanet eden yapımcılara taş çıkarırcasına kaleme aldığı düzenleme ile mevcut konuma daha mantıklı ve kabul edilebilir bir şekilde gelen yapım.

  özet geçiyorum;

  4. bölümde rhaegal ölmüyor, devriye görevi sırasında euronun fırlattığı oklardan biri kanadına isabet edip yaralıyor, diğerlerinden kaçınıyor. buradan, okların ejderhalar üzerinde ne kadar etkili olduğunu, ejderhaların da o halde bile ne kadar kıvrak manevra yapabildiğini görüyoruz.

  dany geri çekiliyor, geri kalan her şey bölümde olması gerektiği gibi devam ediyor.

  targaryen donanması yok ediliyor, missandei yakalanıyor.

  dany rhegal'i dragonstone'da bırakıp, tyrion ve küçük bir grup askerle drogon'a atlayıp pazarlık yapmaya gidiyor. sonrası yine aynı, missandei yine idam ediliyor.

  5. bölüm aynı şekilde ilerliyor, dany'nin yalnızlığa itilmesi, umutsuzluk vs.

  dany, rhegal'i geride bırakıp drogon'la euron'un donanmasını yerle bir ediyor. daha sonra kulelerin üzerindeki ballista'ları...

  bu sırada euron karaya çıkıyor. ancak jamie ile hiç karşılaşmıyorlar. jamie ondan önce yukarı çıkıyor. euron da açık kapıdan içeri girip şehrin içine sızıyor.

  bu sırada dany aynı şekilde şehrin üzerine konuyor, rhegal de geliyor. askerler savaşı bırakıyor, aynı şekilde. dany red keep'e baktıkça öfke doluyor bir yandan.

  tam bu esnada euron'un, tıpkı daha önce bronn'un savaşta ateşlediği gibi gizli bir ballista'dan ateşlediği mızrak, sabit durumda olan rhegal'in boynuna isabet edip öldürüyor.

  kan, daenerys'e kadar sıçrıyor, yıkılıyor dany. şehrin halkı ejderha'nın ölüşünü büyük bir coşku ve sevinçle kutluyor.

  bu noktadan sonra dany'e çok da bir seçenek kalmıyor.

  "fine… let it be fear, then."

  merak ediyorum ve tekrar söylüyorum, bu işten ekmek yiyen yapımcılar, şu kadarını düşünemediler mi? yazılı bir kitap gibi kılavuzun olmadığı yapımlarda sadece o anı düşünerek mi planlıyorlar her şeyi. yazık!

 • --- spoiler

  şehrin üstünde ejderhalar uçuyor, bütün şehir, bütün insanlar, duvarlar, taşlar bile yanıyor, sen, evet sen kuzeyli dostum bulduğun kadına tecavüz etme derdindesin. bu nasıl bir yokluk amk

  --- spoiler ---

 • jon : yemin et

  sansa: emin ederim.

 • bu dizinin eski sezonlara nazaran bugün en büyük farkı alt yapısını yaptığı şeyi göze parmak yapıp sürekli ileriye dair spoiler vermesi. emin olun bu çok fazla oluyor ki özellikle bu sezon. yani bir olay oluyor mesela. o olayın bir şeyin temeli olduğu kabak gibi belli oluyor. çünkü aksi takdirde bir anlamı yok onun. bu sezon hiçbir yerden ve hiç kimseden spoiler yememeye çok özen gösterdim, bizzat senarist bastı spoiler'ı

  nasıl mı?

  --- spoiler ---

  öncelikle jon snow finalde kuzeye gidecek. bu artık kesin gibi bir şey. ghost boşuna kuzeye yollanmadı. tormund çok anlamsız ve aptalca bir şekilde boşuna kuzeye gitmedi. mantıklı olan winterfell'de kalmasıydı. ama malum, alt yapısı hazırlanan bir mevzu için sürgüne maruz kaldı.

  yani aptalca olan ve "ulan niye böyle mantıksız bir şey yaptılar şimdi" dediğiniz çoğu şey ilerideki bir olayın alt yapısı. zorlama ve mantıksız olmasının sebebi o olayın oraya tabiri caizse tükürükle yamalanması. örneğin s8e3'de dothrakilerin aptallık daniskası şekilde kurban edilmesi gibi. veya sezonun başından beridir köşeden bakmaktan başka vasfı olmayan varys'in bir anda gurban olduğum rabbimin hikmetiyle dilinin çözülmesi ve haince planlar yapmaya başlaması. ya da jon snow'un -özellikle binmekten feragat ettiği ejderhanın tam da kuş gibi vurulup öleceği yolculukta*- hem de kendi ağırlığıyla ejderhanın ağırlığını zerre kıyaslamadan "abi ejderya yorgundur şindi ben binmiyim ona" demesi. hepsi göze parmak alt yapı arkadaşlar. direkt olarak gelecek bölümlerde/sahnelerde neler olacağını anlatıyor. dizi önceden sonucu olaya göre kurgulardı. kitapta böyledir çünkü. sonuç, olaylara bağımlıdır. şimdi olaylar sonuca bağlı. önce sonuçları ve finalleri belirleyip sonra olayları buna yamalıyorlar. böyle aptal bir amatörlüğü şu koca diziye yakıştıramıyorum gerçekten.

  --- spoiler ---

 • azor ahai tartışmalarına son noktayı şu şekilde koyacak dizidir;

  jaime king's landing e sızar, cersei yi öldürür, jon mad queen e dönüşen dany i öldürür, ikisi de bir nevi azor ahai olur. sonrasında jaime ve jon birbirlerine olan aşklarını ilan ederler ve dizi ikisi yan yana demir tahtta el ele otururlarken sona erer.

  bu sayede hem tüm hayran teorileri çürütülür hem de lgbt toplululuğu adına farkındalık yaratılmış olur.

  not: yazar burada game of thrones sıçtı, bari iyice sıvasın demeye getirmektedir.

 • ölüleri yakmak için arazi boyu döşedikleri odunları night king gelmeden döşeseler hazır etseler ölenlerin yarısı hayatta olurdu .