kemal kılıçdaroğlu

 • üzülüyorum lan. gençliğimizin bu ve bunun gibi dinozorların döneminde heba olmasına üzülüyorum.

  cumhuriyet tarihinin 5'te 1'i akp iktidarının gençliğimizi sikmesi, muhalefetin de 'aman muhafazakar kesim ne der' diye izlemesiyle geçti gitti. sikik cemaatlerden 3-5 oy gelecek diye oy verdiğim parti hakkımı savunmaktan korkuyor. nasıl bir bok çukuruna düştük böyle.

 • bu ülkede bu kadar gerizekalı olduktan sonra bu adam ne yazık ki seçim kazanamaz. tane tane anlatayım çoğu insan okumayacak bile biliyorum ama yine de bir iki kişi okur belki.

  - helalleşme konusundan başlayalım, kılıçdaroğlu kendisi de vurguladı kendi partimin de yanlışları var, önce partiyi düzelttik dedi. şu an akp'nin elindeki bütün argümanlar bunun üzerine zaten. baykal ve onun örgütlendiği ulusalcıların chp'sinin sonucudur akp. ikna odalarındaki kızlarımızla helalleşeceğiz diyor mesela. akp'nin yıllarca en çok kullandığı, başa gelmesine sebep şeylerden biridir bu. evet siz o insanlarla helalleşemezseniz, ki bunu bir ateist olarak söylüyorum, en fazla ekonomi toplanana kadar arada bir seçim kazanabilirsiniz. sonra akp gibi başka bir parti çıkar, bunu kullanır yine başa geçer. ama o kadar malsınız ki bunu kötü bir şey gibi, "her tuşa basıyor yeeaa" diye söylüyorsunuz. bunu yapanlar troll falan da değil, akp'yi gerçekten sevmeyen tipler. aferin böyle devam edin ki özal gitsin, erdoğan gelsin, o gitsin başkası gelsin. üniversitedeyken türban yasağı kalkınca bir sürü solcu geçinen mal rektörle görüşmeye gitmişti, türbanla girmesinler falan diye, sonuç o kesmin iyice nefretini kazandınız, daha fazla kamplaşma yarattınız, akp'nin ekmeğine yağ sürdünüz. o kızlar üniversiteye türbanla girince noldu, eğitim alamaz hale mi geldiniz? sadece akp'nin seçmen kitlesini konsolide ettiniz. kusura bakmayın ama helalleşme çağrısı yaptığı en doğru şeylerden biridir. eğer rövanşa dayalı zihniyette devam ederseniz dediğim gibi erdoğan giderse yenisi gelir.

  - ekonomi konusunda hiç konuşmuyormuş. lan adamlar her yere afiş bastı 128 milyar dolar nerede diye. farkındalık yarattılar. daha geçen merkez bankasına gitti işinizi düzgün yapın dedi. bürokratlara çağrıda bulundu, işinizi düzgün yapın suça bulaşmayın diye. meral akşener'le çıktı artık yönetemiyorsunuz, erken seçim şart dedi.

  - çok seçim kaybetti koltuk meraklısı diyenler var bir de. chp, akp gibi bir parti değil. akp doğrudan erdoğan'ın kurduğu lideri olduğu ve tamamen onun sözünün geçtiği bir parti. kılıçdaroğlu chp'ye başkan seçildiğinde, parti örgütlerine baykal ekibi hakimdi. başkan olsa bile hareket kabiliyeti çok kısıtlıydı. dediğim gibi bu zihniyet akp'nin varlığını borçlu olduğu zihniyet. chp'ye oy vermem diyen akp'lilerin çoğu farkında olmasa da, onların o nefret ettiği chp şu anki değil, baykal'ın chp'siydi. baykal ekibini partiden temizlemek uzun sürdü. kaldı ki haziran 2015 seçimlerinde, ekonomi şimdiki kadar kötü olmamasına rağmen akp'nin tek başına iktidar olmamasını sağlamıştı, tabi burada demirtaş'ın da rolü büyüktü. sonra zaten bahçeli, akp'ye yanladı. bu arada partite yaptığı değişiklikler de meyvesini verdi. örneğin şu an herkesin aday olmasını istediği ekrem imamoğlu'nu türkiye'de çoğu insan bilmezken istanbul belediye başkan adayı yaptı. herkes bu kim derken adam belediye başkanı olup inanılmaz bir desteğe sahip oldu. baykal zihniyetinden temizlenme sanırım muharrem ince ekibi ile bitti denebilir. arada hala bolu belediye başkanı gibi çatlak sesler çıkıyor olabilir, ama partinin örgüt yapısı büyük ölçüde bu ulusalcı, yobaz solcu kitlesinden kurtuldu. yani bu adam bazı sığırların söylediği gibi kötü bir lider değil. hem türkiye'ye iyi siyasetçiler kazandırmış, hem ittifakı ayakta tutmaya yönelik pek çok adım atmış, hem de az da olsa bir kısım akp'linin antipatisini kırabilmiş bir adam.

  sesi çok çıkanı adam yerinde koyan bir millet olduğumuz için bu adamın değeri bilinmeyecek ne yazık ki. bu ülkede erdoğan gibi, muharrem ince gibi, baykal gibi sesi çok çıkan insanlar tutulur. çünkü ortadoğu bataklığına saplanmak bunu gerektirir. avrupa'da sesi çok çıkan devlet başkanı pek bulunmaz, ama ortadoğu'da güçlü lider kafası olduğu için hep görgüsüz ve sesi çıkan, karşısındakini bastıran liderler iş yapıyor ne yazık ki.

 • kemal kılıçdaroğlu siyasetini, içeride ve dışarıda bazı önyargılara uzun süredir anlamsızca kurban edilmiş bir durumda iken dahi son zamanlardaki cesur, gündemi belirleyen, kendinin ya da partisinin yararına olmaktan çok ittifakın ve aslında tüm ülke hesabına, geleceğe dair olumlu beklentileri güçlendirecek nosyonlar içermesi açısından, gönülden destekliyorum.

  eleştirel olmaktan çok kılıçdaroğlu dövmeğe geldik diye basbas bağıran yorum ve yazıları gözüm otomatik eler hale geldi. iktidarın güdümünde bir kılıçdaroğlu portresine tutsak kalmış gibiler. aslında nerdeyse hepsi bir bay kemalci olup çıkmış muhalifler. işinizi görüyorsa demek, böyle devam edin.

  yalnız bırakın da birileri siyasetin alanını genişletsin.

  kılıçdaroğlu bu cesur siyasetin peşini bırakmadan, bu özgüvenle yoluna devam etmeli.

  imla.

 • aptal muhaliflerin hoşuna gitmeyen açıklamalar yapan siyasetçi. ne deseydi başörtüsü konusunda? "ikna odalarını tekrar kuracağız, başörtülüleri üniversiteye sokmayacağız" mı deseydi. amına kodumun sığırları sizi.

  (bkz: aptal muhalif)

 • aramızda hala yolsuzluk yapanlarla helalleştiğini sanan salaklar var.

 • chp daha önce meclisi terk etti be oldu. ilk seçimde akp'nin oyu tavan yaptı. sorun kılıçdaroğlu ya da bir başkasında değil. eğitimsiz bırakılmış halk mevcut düzende iktidar lehine çok kolay yönlendirilebiliyor. çünkü yönetenler ellerindeki kamu gücü ile din ve milliyetçilik duygularını kullanıyor.

 • seküler, laik, özgürlükçü herkesin "6 milyar yıllık evrende deniz baykal'a ve kılıçdaroğlu'na denk geldik" diyerek üzüldüğü bir duruma imza atmıştır.

  72 yaşında yönetici olunmaz. danışman olunur, sözüne itibar edilen bir siyasetçi olunur, yaşlı kurt diye hitap edilir, kimleri eskitti heyt be diye arkasından konuşulur. ama 72 yaşında "muhalefet lideri" olunmaz.

  bu adamdan yenilik beklenmez. değişim beklenmez.

  kötü siyasetçi değildir ama yıpranmıştır. tükenmiştir. bitmiştir. halkın heyecanını sırtlayacak bir argümanı, yenilik ve değişim arzusu yoktur.

  bırakıp gittiğinde türkiye yıkılacak sanıyor galiba. dedecim yok öyle bir şey. sadece diyanet işleri başkanı tarafından cuma hutbesinde atatürk'e lanet okundu, atatürk'ün devrimleri alaşağı edildi, memlekette fen liseleri bile özelleşti kaliteli gençler yurtdışına kaçıyor falan. birleşik arap emirlikleri mars'a roket gönderiyor bir de. sen anayasa mahkemesinin kapısını tahriş ediyorsun.

  adamlar cuma namazında atatürk'e sayıyor, sen koltuk derdindesin. olay bu. %25'lik kitleni diyanet işleri başkanlığı'nın kapısına dökemiyorsan, sittinsene hiçbir başarı elde edemezsin.

  beğenmediğin hdp kobani için serhildan/ayaklanma ilan etti. lideri 4 yıldır rehin. sen de gazetecilerle, objetifler eşliğinde ankara'dan istanbul'a yürüdün. hak, hukuk, adalet dedin. eyvallah. artık ülkemizde yürünecek yer kalmadı. halk değişim istiyor. 72 yaşında yürüsen de olmaz. çekil kenara, nasıl muhalefet yapılır gör. biraz da izle. izlemeyi öğren. delegelerin amcanın oğlu falan mı? yahu bu chp delegeleri senden nasıl memnun olabilirler aklım almıyor...

 • 30 yılı aşkın süredir siyasal islam hareketini inceleyen ruşen çakır, yakın zamanlı videosunda uzun uzun recep tayyip erdoğan’ın kendisinden neden rahatsız olduğunu anlattı. ama burdaki siyaset bilimi üstadlarına sorsan, kendisi akp’nin kuklası, recep tayyip erdoğan kendisinden çok memnun, vs.

  kemal kılıçdaroğlu chp’nin şimdiki haline evrilmesine önayak olmasaydı şu an ne ankara, ne istanbul, ne de diğer belediyeleri alamazdı arkadaşım. ne imamoğlu, ne mansur yavaş aday gösterilirdi, ne de diğer belediyeler alınabilirdi. 100 yıllık “chp halka inemiyor” geyiğini henüz bitiremese de partiyi o yola soktu. bunu da buraya yazılan her biri birbirine zıt, çoğu da 10 yaşındaki çocuğun düşüneceği seviyede olan saçma sapan fikirleri dinleyerek yapmadı.

  çevremde de görüyorum bunu, hiçbir neden - sonuç ilişkisi kurmadan o gitsin bu gitsin diyenler, her hamleyi eleştirip en ilkelinin kendisi olduğunu kanıtlamaya çalışanlar, sadece atacak tweet bulamadığı için chp eleştirenler falan. ikinci ve üçüncü grup hadi neyse, altı dolu olduğu sürece birilerinin chp’yi eleştirmesi de gerekli tabii ki. ancak sizin attığınız tweetlerde, girdiğiniz entrylerde yazdığınız şeylerin partinin politika yapıcılarının aklına gelmediğini ya da korkak oldukları için göz ardı ettiklerini mi sanıyorsunuz cidden ? “ayasofya’nın camii yapılmasına ses etmiyorlar ya ahahaha muhalefete bak bi boka yaramıyor” ne güzel tweet.

  güzel kardeşim, elbette bu senin düşündüğün herkesin aklına geliyor. daha sonrasında bi kar, zarar analizi yapılıyor, ona göre bir politika belirleniyor işte, bu kadar basit. tabii ki hakkındır, eleştireceksin ancak işlerin aslında nasıl döndüğünü de aklında tut bi yandan. chp belki bundan direk oy devşirmiyor, fakat muhalefet bloğuna yakın duran iyi parti, saadet partisi devşiriyor belki. tamam biliyoruz, en doğrusu sizsiniz de biraz da realist ve pragmatik davranmak gerek. al sana başka bir gerçek, hepimizin yükseldiği “her şey çok güzel olacak” sloganı, ekrem imamoğlu’nun tarihi konuşmasındaki ceketini çıkarma sahnesi, vs bunların hepsi birer mizansendi muhtemelen.

  bu iş bir oyun artık günümüzde, herkes de manevra alanları dahilinde hamlelerini yapıyor işte. nasıl ayasofya’nın cami olmasının en ufak bir dini ya da egemenlikle ilgili referansı yoksa, chp’nin karşı çıkmamasının da korkaklıkla ya da iş bilmezlikle alakası yok.

  aslında tam da bu yüzden demokrasi fikrine inanmıyorum. ama oyumu gerekirse davutoğlu’na bile atarım, umrumda olmaz.

 • izlediği strateji gayet yerindedir.

  her bok hakkında bilgisi olan siyaset cahilleri eleştiriyorsa doğru yoldadır. sizin istediğinizi yapmaya devam etse rte’ye yüzde 60 ile seçim kazandırır. her şeyin yeri ve zamanı var.

 • chp'nin başına geçtiğinden beri olabilecek en güçlü döneminde şu an. neden ayak oyunu yapmaya çalışsın ki? muharrem ince'nin en güçlü olduğu dönemde bile yapmamışken üstelik.

  bence bu saraya çıkma işinde kemal kılıçdaroğlu'nun payı yok. ak parti chp'yi karıştırmak için yaptı bunu. bu işin çözümü de rahmi turan'ın kaynağını açıklamasıdır.