kemal kılıçdaroğlu

 • chp daha önce meclisi terk etti be oldu. ilk seçimde akp'nin oyu tavan yaptı. sorun kılıçdaroğlu ya da bir başkasında değil. eğitimsiz bırakılmış halk mevcut düzende iktidar lehine çok kolay yönlendirilebiliyor. çünkü yönetenler ellerindeki kamu gücü ile din ve milliyetçilik duygularını kullanıyor.

 • seküler, laik, özgürlükçü herkesin "6 milyar yıllık evrende deniz baykal'a ve kılıçdaroğlu'na denk geldik" diyerek üzüldüğü bir duruma imza atmıştır.

  72 yaşında yönetici olunmaz. danışman olunur, sözüne itibar edilen bir siyasetçi olunur, yaşlı kurt diye hitap edilir, kimleri eskitti heyt be diye arkasından konuşulur. ama 72 yaşında "muhalefet lideri" olunmaz.

  bu adamdan yenilik beklenmez. değişim beklenmez.

  kötü siyasetçi değildir ama yıpranmıştır. tükenmiştir. bitmiştir. halkın heyecanını sırtlayacak bir argümanı, yenilik ve değişim arzusu yoktur.

  bırakıp gittiğinde türkiye yıkılacak sanıyor galiba. dedecim yok öyle bir şey. sadece diyanet işleri başkanı tarafından cuma hutbesinde atatürk'e lanet okundu, atatürk'ün devrimleri alaşağı edildi, memlekette fen liseleri bile özelleşti kaliteli gençler yurtdışına kaçıyor falan. birleşik arap emirlikleri mars'a roket gönderiyor bir de. sen anayasa mahkemesinin kapısını tahriş ediyorsun.

  adamlar cuma namazında atatürk'e sayıyor, sen koltuk derdindesin. olay bu. %25'lik kitleni diyanet işleri başkanlığı'nın kapısına dökemiyorsan, sittinsene hiçbir başarı elde edemezsin.

  beğenmediğin hdp kobani için serhildan/ayaklanma ilan etti. lideri 4 yıldır rehin. sen de gazetecilerle, objetifler eşliğinde ankara'dan istanbul'a yürüdün. hak, hukuk, adalet dedin. eyvallah. artık ülkemizde yürünecek yer kalmadı. halk değişim istiyor. 72 yaşında yürüsen de olmaz. çekil kenara, nasıl muhalefet yapılır gör. biraz da izle. izlemeyi öğren. delegelerin amcanın oğlu falan mı? yahu bu chp delegeleri senden nasıl memnun olabilirler aklım almıyor...

 • 30 yılı aşkın süredir siyasal islam hareketini inceleyen ruşen çakır, yakın zamanlı videosunda uzun uzun recep tayyip erdoğan’ın kendisinden neden rahatsız olduğunu anlattı. ama burdaki siyaset bilimi üstadlarına sorsan, kendisi akp’nin kuklası, recep tayyip erdoğan kendisinden çok memnun, vs.

  kemal kılıçdaroğlu chp’nin şimdiki haline evrilmesine önayak olmasaydı şu an ne ankara, ne istanbul, ne de diğer belediyeleri alamazdı arkadaşım. ne imamoğlu, ne mansur yavaş aday gösterilirdi, ne de diğer belediyeler alınabilirdi. 100 yıllık “chp halka inemiyor” geyiğini henüz bitiremese de partiyi o yola soktu. bunu da buraya yazılan her biri birbirine zıt, çoğu da 10 yaşındaki çocuğun düşüneceği seviyede olan saçma sapan fikirleri dinleyerek yapmadı.

  çevremde de görüyorum bunu, hiçbir neden - sonuç ilişkisi kurmadan o gitsin bu gitsin diyenler, her hamleyi eleştirip en ilkelinin kendisi olduğunu kanıtlamaya çalışanlar, sadece atacak tweet bulamadığı için chp eleştirenler falan. ikinci ve üçüncü grup hadi neyse, altı dolu olduğu sürece birilerinin chp’yi eleştirmesi de gerekli tabii ki. ancak sizin attığınız tweetlerde, girdiğiniz entrylerde yazdığınız şeylerin partinin politika yapıcılarının aklına gelmediğini ya da korkak oldukları için göz ardı ettiklerini mi sanıyorsunuz cidden ? “ayasofya’nın camii yapılmasına ses etmiyorlar ya ahahaha muhalefete bak bi boka yaramıyor” ne güzel tweet.

  güzel kardeşim, elbette bu senin düşündüğün herkesin aklına geliyor. daha sonrasında bi kar, zarar analizi yapılıyor, ona göre bir politika belirleniyor işte, bu kadar basit. tabii ki hakkındır, eleştireceksin ancak işlerin aslında nasıl döndüğünü de aklında tut bi yandan. chp belki bundan direk oy devşirmiyor, fakat muhalefet bloğuna yakın duran iyi parti, saadet partisi devşiriyor belki. tamam biliyoruz, en doğrusu sizsiniz de biraz da realist ve pragmatik davranmak gerek. al sana başka bir gerçek, hepimizin yükseldiği “her şey çok güzel olacak” sloganı, ekrem imamoğlu’nun tarihi konuşmasındaki ceketini çıkarma sahnesi, vs bunların hepsi birer mizansendi muhtemelen.

  bu iş bir oyun artık günümüzde, herkes de manevra alanları dahilinde hamlelerini yapıyor işte. nasıl ayasofya’nın cami olmasının en ufak bir dini ya da egemenlikle ilgili referansı yoksa, chp’nin karşı çıkmamasının da korkaklıkla ya da iş bilmezlikle alakası yok.

  aslında tam da bu yüzden demokrasi fikrine inanmıyorum. ama oyumu gerekirse davutoğlu’na bile atarım, umrumda olmaz.

 • izlediği strateji gayet yerindedir.

  her bok hakkında bilgisi olan siyaset cahilleri eleştiriyorsa doğru yoldadır. sizin istediğinizi yapmaya devam etse rte’ye yüzde 60 ile seçim kazandırır. her şeyin yeri ve zamanı var.

 • chp'nin başına geçtiğinden beri olabilecek en güçlü döneminde şu an. neden ayak oyunu yapmaya çalışsın ki? muharrem ince'nin en güçlü olduğu dönemde bile yapmamışken üstelik.

  bence bu saraya çıkma işinde kemal kılıçdaroğlu'nun payı yok. ak parti chp'yi karıştırmak için yaptı bunu. bu işin çözümü de rahmi turan'ın kaynağını açıklamasıdır.

 • yaptığı/yapamadığı muhalefeti seversin ya da sevmezsin, bu durum herkese göre değişir ama değişmeyen tek şey bu adam hep iyi bir insandı, hep de iyi bir insan olarak kalacak.

  ekrem imamoğlu ve mansur yavaş'ı aday gösterdiği için istanbul ve ankara'nın kazanılmasının da baş mimarı olmuştur ayrıca.

 • herkesin başta “bu adam kim ya” dediği ve kazanacağına pek de ihtimal vermediği ekrem imamoğlu’nu aday göstererek bu topraklar üzerinde akp’nin karşısında kazanabilecek tek adayı keşfetmiş ve ne kadar vizyon sahibi olduğunu göstermiştir. ekşicilere kalsa muharrem ince kalibresinde bir adam aday gösterirlerdi adhakagsjs bir de kemal kılıçdaroğlu’na laf söylüyorlar.

  edit: ekrem imamoğlu’nun icraat ve konuşmalarını 2 senedir takip ettiği söyleniyor. yani adam istanbul adayı yapacağı kişiyi tam 2 sene değerlendirmiş ve nihai kararını bu şekilde vermiş. ileride sahneyi ekrem imamoğlu’na bıraksa da eşbaşkan olarak mentorlük görevini yürütmesini temenni ediyorum.

 • ana muhalefet lideri olması nedeniyle devlet protokolündeki 4. sırada yer alan kişidir. bu kişiye sehit cenazesinde saldırı yapılabiliyor. kim ne derse dersin sorumlusu iç işleri bakanlığıdır.

 • şu ülkede meral akşener'le alper taş'ı, canan kaftancıoğlu'yla mansur yavaş'ı, temel karamollaoğlu'yla selahattin demirtaş'ı ortak bir paydada buluşturabilecek tek insan benim bildiğim.

  sövmeye, saymaya, "lödörlök vosfo yok"lara devam edebilirsiniz tabii ama, kutuplaştırılmanın bu derece müptelası olmuş bir memlekette birleştiriciliğin son örneklerinden biri olduğunu ve bu birleştiriciliğin ne denli hayati bir rol oynadığını görebilmek de bu kadar zor olmasa gerek.

 • çok gülüyorum bu adama.

  buna senelerdir sorgusuz sualsiz oy verenlerin ak partililere koyun demesine daha çok gülüyorum.