debe başlıkları

kemal kılıçdaroğlu

 • şu ülkede meral akşener'le alper taş'ı, canan kaftancıoğlu'yla mansur yavaş'ı, temel karamollaoğlu'yla selahattin demirtaş'ı ortak bir paydada buluşturabilecek tek insan benim bildiğim.

  sövmeye, saymaya, "lödörlök vosfo yok"lara devam edebilirsiniz tabii ama, kutuplaştırılmanın bu derece müptelası olmuş bir memlekette birleştiriciliğin son örneklerinden biri olduğunu ve bu birleştiriciliğin ne denli hayati bir rol oynadığını görebilmek de bu kadar zor olmasa gerek.

 • çok gülüyorum bu adama.

  buna senelerdir sorgusuz sualsiz oy verenlerin ak partililere koyun demesine daha çok gülüyorum.

 • türk siyasetinin nazire şenlendirici’sidir.

 • galiba uzun süredir kendisi ile konuşmak istediğim tek kişi. ama öyle telefon falan değil, karşılıklı, çaylı, kekli sohbetli, zaman kısıtsız. (tamam lan rakılı da olur, çok belli oldu:)

  iyi insan, çok belli. ama iktidar olmak isteyen parti lideri değil. istifa etme, çağır ince'yi devret. istifa sembolik olsun. tarih seni böyle hatırlasın. bak örnek vereyim, aziz yıldırım gibi gitme. olacak olan o çünkü.

 • istifa et artık. bu ülkeye rte den daha fazla zarar veriyorsun.

 • hak hukuk adalet. demokrasi ve özgürlük. slogan atmak kolay.

  1230 delege var. aday olmak için onda biri yetiyor.

  delegeler bir kişiye imza atabiliyor. sen ise 1100 kişiye imza attırıyorsun. bu yüzden başka aday çıkamıyor. çıkacak olana da sen güya destek veriyorsun, büyüklük yapar gibi demokratik bir davranış yapılmış gibi kasım kasım kasılıyorsun. tayyip'te bile yok böyle kibir. toplamışsın delegeleri, allahçılık oynuyorsun; izin verdiğin aday oluyor vermediğin salona bile giremiyor. yalakaların da bu haltı televizyonlarda öve öve anlatıyorlar. talimat vermiş üstü tamamlanacakmış bilmemne. salağız çünkü biz.

  madem demokratik bir seçim yapılacak. başvurunu 1100 kişiyle değil 130 kişiyle yap. kalan delegeler serbest olsun istediklerini aday göstersinler. bir iki değil beş altı aday olsun. adaylar hatta aday adayları kongreye gelsinler konuşsunlar. hilesiz hurdasız örnek bir seçim yapılsın.

  ama yok. demokratik olmak, özgürlükçü olacak tavır sizde yok. çünkü siz kripto akplisiniz. çünkü siz akp kadar gerici, mezhepçi, halk ve cumhuriyet düşmanı, kemalizm karşıtı ve dikta meraklısısınız.

  size bırakılacak chp yok. yumurta, domates ve sloganlarımız var; size atılacak oyumuz yok.

 • bu atanamamış devlet bahçeli, her seferinde rte'yi canlı yayında tartışmaya çağırıyordu.

  ama kendisi uğur dündar'ın davetine rağmen diğer chp genel başkan adayları ile canlı yayına çıkmadı...

  ee demezler mi adama bu ne perhiz bu ne lahana?

  demezler amk mal mısın burası türkiye.

 • isvec'te siyaset yapsa efendiligiyle fahri baskan olurdu. norvec'te durustluguyle ust uste 8 secim kazanirdi. luksemburg'da yasasa asaletiyle dük olurdu. tek sorun caponya, iste orda olsa bu kadar secim kaybedince harakiri yapardi.

 • 70 yaşında. 11 seçim kaybetti. önümüzde başkanlık, yerel ve genel seçimler var.

  tek "başarısı" izmir büyükşehir ve izmir'in, ege ve trakya'nın il ve ilçelerinde belediyeleri başında bulunduğu partinin kazanıyor olması. onda da millet buna rağmen altı ok hatırına, akp gelmesin diye oy atıyor söve saya.

  partiye bir delege sistemi kurmuş ki, güya demokratik seçimler. öyle bir kurgu ki kemalist birinin aday olup seçilme şansı bile yok.

  tekrarlıyorum. 70 yaşında. 11 seçim kaybetmiş. hiç seçim kazanamamış. ve en kritik seçimler ülkenin önünde.

  başka sözüm yok.

 • tam ümidimizi yitirmişken, küllerinden doğdu kılıçdaroğlu. aslında hepimiz kızdık ona, referandum sonrası pasif tavrına, halkı protestolara davet etmemesine ama o daha doğru bir şey yaptı.
  halk o an sokağa dökülse, kontrolsüz olaylar olabilir ve kan dökülebilirdi. o ise, planlı ve organize bir yürüyüş başlattı. tüm sorumluluğu aldı. bireysel bir çıkış gibi başladı aslında ama önce partisi, sonra tum muhalif kesim tarafından sahiplenildi.
  ve gerçekten gezi protestolarından sonra, sıradan halkın dahil olduğu türkiye tarihinin en büyük mitingi gerçekleşti. miting diyerek küçümsememek de gerek, aslında kılıçdaroğlu; prometeus gibi ateşi tekrar buldu, getirdi ve yerine koydu.
  kılıçdaroğlu bu sefer kendinden daha da emindi çünkü arkasındaki muazzam kitleyi gördü. bir adım attığı zaman, dağları devirebilecek kadar gücün arkasında olduğunu farketti. aslında biraz geç farketti çünkü o güç onun hep arkasındaydı. biraz göz ardı etmişti, artık o dalgayı farketti ve üstünde sörf yapmaya başladı.
  bundan sonrası da çok önemli, gerek chp gerek diğer partiler ve sendikalar asla birliği elden bırakmamalı.
  öldü, bitti, yok oldu dediğimiz kılıçdaroğlu bizi utandırdı, umarım utandırmaya devam eder. güçlü ve iradeli olduğu sürece arkasında milyonlar olacak.