debe başlıkları

vücut geliştirme

 • bu yola baş koyan hemen hemen herkesin rüyası olan bir konu hakkında bilgiler vermek isterim.

  (bkz: iri omuz başları için püf noktalar)

  kaynak şurası

  omuz başlarını büyütmek çoğu vücutçu için problem olarak gözüküyor. bu konuda çok soru sorulduğu için omuzun püf noktalarını bir başlıkta toplamayı uygun gördüm.

  omuz başları slow twitch dediğimiz yavaş kasılan ve zor yorulan, daha düşük kuvvete sahip kas hücrelerinden oluşur. kırmızı kas fiberleri(slow twitch) fast twitch'lerin aksine yüksek ağırlık ve patlamalı çalışmalara karşı fazla hipertrofi yani kas gelişmesi göstermezler. bu açıdan kalfa da oldukça benzemekte deltoidler.

  yani bu ne demek?

  diğer kas hücrelerinde geçerli olan genel kanının aksine omuzlarımızı yüksek ağırlık ve az tekrarla vurmayacağız. omuzların büyümek için ihtiyaç duyduğu şey uzun süreli ve kesintisiz bir gerilim.

  her bölge için başlangıçta güç arttırıcı egzersizlerin, ağırlık arttırma çabasının önemli olduğuna inanıyorum. omuz içinde yeni başlayanlar bu genel kurala uyup, piramit setler ve patlama çalışmalarıyla kaldırdıkları ağırlıkları yükseltmeye çabalamalılar. benim yazacaklarım ise bu başlangıç seviyesini aşan, her yer büyüyor ama bir omuzlarım kaldı diyenler için.

  amacımız uzun süreli gerilim demiştik. şimdi en bilinene hareketler için bunu nasıl gerçekleştireceğimize bakalım.

  enseye press:

  enseye press en tememl omuz hareketi olarak bilinir. military press, shoulder press gibi diğer omuza yönelik press hareketlerinin hepsi için enseye press için yazdıklarımı uygulayabilirsiniz.
  enseye press?te gerilimi daimi kılabilmek için yapmanız gereken şey, ağırlığı en tepeye kaldırdığınız da dirsekleri kilitlememek. dirsekleri kilitlediğimiz anda gerilimi kastan alıp eklemlere veriyoruz çünkü. bir çok sakatlığa gebe olan bu hareketi yavaş çalışmak ise hem gerilimi daha şiddetli hale getirecek, hem de rotator arızalarının onune geçecektir. barı indirirken, ense köküne kadar değil de türk kemiği noktasına kadar indirmeye özen gösterin.

  lateral raise:

  3 parçalı omzun, yan kısımları için en önemli hareketlerden biri.
  çok yapılan bir yanlış bu hareketi yüksek ağırlıklarla yapmaya çalışmaktır. lateral raise bir izolasyon hareketidir. burada enseye pressden çok daha kontrollü çalışmalıyız. bunun için lateral raise?i oturarak yapın. kollar dirseklerden hafif kırık olsun ve yavaş çalışın. lateral raise?i yüksek girmeye çalıştığımızda karşımıza çıkacak en büyük problem, ağırlığın büyük kısmını trapezlerin yüklenmesi olacaktır. trapez kaslarının çok kuvvetli olduğu düşünülürse, zamanla yükün neredeyse tamamını trapezle ?fırlattığımız? için omuzlar daha da geri de kalacaktır. trapez etkisini minimuma indirmek için şöyle bir yöntem var. ağırlıkları kaldırırken, her 30 derecede bir durun ve momentumun etkisini sıfırlayın. bunu indirirken de tekrarlayın. analayaağınız üzere bunu yapabilmek için ağırlığı düşük seçmeniz gerekecek.

  upright row:

  upright row da lateral raise ile birlikte önemli bir yan omuz hareketi.
  bunda dikkat etmemiz gereken 2 şey var. ilki, barı çene altına kadar çekmeye çalışmamak, diğeri de barı omuz genişliğinde tutmak. ikisi de, trapeze yük binmemesi için önemli. dar tutuş zaten asıl trapezlere yönelik bir hareket. ve yine barı belli bir seviyenin üstüne çektiğimizde işin geri kalanını daha çok trapez yapıyor ve omuz üzerinde o çok istediğimiz gerilimi kaybediyoruz.

  ön omuz ve arka omuz için yapılan açış hareketlerinde de, lateral raisedeki mantık geçerli.

  genel olarak ekleyeceğim bir kaç nokta daha var. setlerinizi mümkün mertebe başarısızlık noktasına kadar götürün. bu, zor uyarılan omuzlar için gerekli. ayrıca, özellikle incline press gibi göğüs hareketlerinin ön omuzu vurduğunu unutmayın. omuz çalışıp ertesi gün göğüs girmek gibi hatalar yapmayın. omuz uzun süreli gerilim istediği gibi düzgün bir dinlenme de ister. hatta sıkı bir inclinecı iseniz, front raise?e gerek ile kalmayabilir. sadece yan ve arka omuzu çalıştırmanız yaterli olacaktır. omzu press hareketleri ve göğüs günü yapılan incline bench press zaten ön omuzu yeterince zorlayacaktır.

  son olark tekrar hatırlatıyorum.
  omuzlarınızın istediği uzun süreli, acılı ve şiddetli bir gerilim. onlara istediklerini verin ve karşılığını alın..

  omuz antrenmanında, önceleri press hareketlerini başa almayı uygun buluyordum. ama zamanla hem pre-exhaust yani önceden yorma etkisi için, hem de rotator'ları zorlayan press hareketleri öncesi bölgeyi iyice ısıtmak için, açış hareketlerini başa almanın daha akıllıca olduğunu farkettim.

  basit bir program kabaca şöyle olmalıdır.

  lateral raise varyasyonu
  overhead press varyasyonu
  rear delt raise varyasyonu

  başlangıç seviyesi için omuz gibi küçük bir kas için bu 3 hareket yetecektir.

  şimdi, bunu orta-ileri seviye bir sporcu için geliştirelim ve örnek bir program hazırlayalım.

  seated dumbbell lateral raise 4x12
  wide grip upright row 3x12
  behind the neck press 12-10-8-6
  front dumbbell raise 3x12 (opsiyonel)
  rear delt raise 4x12

  front raise, daha önceleri belirttiğim üzere, sadece omuz günü değil, göğüs günleri de fazlasıyla yorulan ön omuz bölgesi için fazla gelebilir. ondan dolayı opsionel olarak bıraktım.

  omuzları kütleli ve geniş gösteren asıl kısım yan omuzlar olduğu için, bu kısmı başa alıp, 2 hareket olarak düzenledim.

  en son olarak da, kendi uyguladığım programı ekleyeyim ve neyi, neden yaptığımı açıklayayım;

  seated dumbbell lateral raise 4x12 + drop set
  wide grip upright row(smith machine) 3x12 + drop set
  hang power clean & push press 12-10-8-6
  overhead press varyasyonu 12-10-8-6
  dumbbell snatch 4x3
  rear delt raise 4x12 + drop set
  cable one arm reverse fly 4 x 12
  cable one arm lateral raise 7 x (8-12) fst-7

  ilk hareketi daha önce de açıklamıştım. drop set ile yoğunluğu arttırıyorum.

  upright row'u smith machine ile daha izole bir hale getiriyorum ve yine drop set.

  hang power clean & push press, tamamen kasa yedirme üzerine kurduğum omuz antrenmanımı renklendiriyor ve bana itiş gücü, patlayıcılık olarak geri dönüyor. clean ile omuzlayamadığım noktaya gelince, ağırlığı rack'ten alarak devam ediyorum.

  overhead press için her hafta değişik bir egzersiz yapıyorum. bu da adaptasyonu kırıyor. alternatifler;

  dumbbell shoulder press
  machine shoulder press
  behind the neck press
  smith machine shoulder press

  dumbbell snatch de aynı hang clean & push press gibi patlayıcılık için yaptığım bir egzersiz. kısmen omuza etkisi de var.

  rear delt raise'de de drop set uyguluyorum.

  üstüne kablo ile yaptığım arka omuz açış, iyi bir yanma sağlıyor.

 • spor salonuna üç aylığına yazılıp birinci ayında olunan şey.

  birinci ay doluyor ya, direkt yemeğin adı besin oluyor, protein tozu dambıl deliğinden buruna çekiliyor, herkes anatomi ve biyoloji hatta mikrobiyoloji uzmanı olup "şunu yersen hücrelerin yaraklı kürekli bir şey oluyor" demeye başlıyorlar.

  tabi sağa sola fotoğraf atıp altına "başaramazsın diyenlere inanma, bak yapılabiliyor" falan yazıyorlar.
  çünkü spor yapmak için zeka ya da beceri gerekmiyor. felç olmamak yeterli.

  amınakoyim ben de vücut geliştirdim, spor yaptım ama bunun hiçbir önemi yok amınakoyim ya.

  70 iq sahibi ve felçli değilseniz spor yapabilirsiniz çok basit amınakoyim.
  abartıp durmayın şunu, vallaha protein tozunda boğarım ilk tuttuğumu.

 • 20 yıldan fazla bir süredir uğraştığım spor dalı.

  ergenlikte arnold şıvarzenegerin conan filmini izledikten sonra bu işe başlamaya karar verdim. kendisinin türkçeye de çevrilen 'bir vücutçunun eğitimi' kitabını en az 10 sefer okumuşumdur.

  bu süre zarfinda degişik ülke ve şehirlerde onlarca spor salonu değiştirdim. tek günlük giriş yaptıklarım da oldu, 4 yıl kesintisiz devam ettiklerimde...

  öncelikle bu spor metal müzik gibidir. gercekten sevdalandıysanız hayatınız boyunca asla bırakamazsınız.
  nacizane tavsiyem; şu üçlüye dikkat edeceksiniz; antrenman, beslenme ve uyku.
  bütün bu süre zarfında gerçek sporcu mentalitesini benimsemiş harika insanlarla tanıştım. keza her salonda az da olsa bulunan pozcu, kompleksli lavuklardan uzak durdum.

  isimlerini burada zikretmek istemediğim steroid, buyume hormonu ve envai çeşit ilaç kullanan arkadaşlarım oldu ama ben bunlara hiç bulaşmadım. yanlış anlaşılmasın müsabık sporcuların ilaç ve destek ürünleri kullanmasina karşı filan değilim ve hatta eğer bu işten hayatımı kazanıyor olsam bende kullanabilirdim. hadi açık konuşayim, yamuk forvet fernandao tipimle '20 kilo kaslanman lazım, aksiyon filminde başrol oyuncusundan eşek sudan gelene kadar sopa yiyeceksin, sana da 250 bin dolar verecez!' diyen olsa 6 ayda dev gibi olurum. ama durup dururken o kadar kütle alıp, kendimi yıpratmam.

  çoook uzun yıllardır bench press max 90kg×8, military press 60kg×12, squat 60kg×20 civarinda takılıyorum. ilaç kullanmadığımdan hiç pro vücutcular gibi dikkat çeken yarma vucudum olmadı, kollarim hep 40-42 civarındaydı ama aylarca spor salonuna gitme imkanı bulamadığım zamanlarda bile evde barfiks, şinav, mekik çekerek formumu korudum.
  evet hafif gobeklendim ama 20 sene önce giydiğim haki asker pantolonum ve metallica tişörtüm hala üstüme şak diye oturuyor.
  arnıldın pumping iron veya can kılod fan dam'ın cyborg filmini seyrettikten sonra banyoya gidip aynanın karşısında atleti, donu, mintanı çıkarıp göbeği içine cekip kendime bakınca hala kurt gibi sırıttıracak kadar kendimi beğeniyorum.
  evet bir jason momoa olamadık ama yaprak sarma, süzme yoğurt ve armut hoşafıyla ancak bu kadar oluyor ahbaplar!

 • 10×3 yeğen at-tut
  150m×3 yeğenin peşinden parkta koştur
  15×3 yeğenleri ayaklara bağlayıp zıpla
  5×3 tek kolla yeğen indir kaldır
  20x3 göğüse yeğeni oturtup mekik çek
  20x3 sırta yeğeni yatır şınav çek
  3x3 ayağa yeğeni tuttur barfiks çek vs..

  bi dk beyler arnold arıyor...

 • başladığınız günün hemen ertesinde beyin fonksiyonlarında gerilemeye sebep olduğu görülmektedir.

 • burada gelip milletin dambılını izinsiz alan ve erkeklik gururundan dem vurup gaza getirmeye karıların lafını dinlemeyip, 12.5 kilo ile çalışılması gerekiyorsa 12.5 kilo ile çalışılması gereken spor. erkek dediğin güçlü olmalı, bu aktiviteyi yapıp güçlenmeli veya şekil kazanmalı. kadın dediğin en fazla 2-3 pazar torbası taşımalı. piçliğin lüzumu yok.

 • (bkz: bu senenin moda renkleri lila ve füme)
  edit: önünüzdeki hafta başlıyorum kıyafet tavsiyesi istiyorum diyen arkadaş niye kaçıyon. daha squat yapacağdık.

 • uzun sayılabilecek bir süredir spor yapıyorum.

  dün lat pulldown'dayım kolları açmış bara yerleştirmişim, indir kaldır indir kaldır derken birdenbire,
  ben n'apıyorum amkq? dedim.

  farkındayım, sofistike bir kendini anlama ve sorgulama çabası değil.
  "ben, şu an napıyorum amına koyim?"

  nedir yani aşağı yukarı, aşağı yukarı.
  çok afedersiniz, "bu ne anasını sikeyim!" bile dedim. sinirlendim kendime.

  etrafıma baktım. salonun boş olduğu bi' saatti, "tek mal benim herhalde" diye düşünüp tribe girdim. o an yaptığım şey çok saçma geldi.
  kollar açık kukla gibi ağır bi' şeyleri indirip kaldırıyorum. ne şimdi bu?

  forklift miyim amk ben?!
  bu muyum? böyle bi şey miyim?!

  sikerler diyip seviyeyi yükseltmeden isyan bayraklarını çektim, tekrarı tamamlamadan hareketi yarısında bıraktım.

  çünkü, bu nereye varacak abi. yani gidip bi tenis oynasam, yakın dövüş sporlarından biriyle ilgilensem çok daha sosyal şeyler ve yine spor en nihayetinde.

  "tek derdi kaslarını şişirmek olan şekilci bir insan mıyım? benim spor anlayışım bu mu?!"

  o gazla soyunma odasına yöneldim. bu sporla olan ilişiğimi, eldivenlerimi ve shaker'ımı masanın üzerine koyup tek taraflı olarak kesecektim.

  soyunma odasına giderken verdiğim kararı gözden geçirmeme sebep olan tombalak bir dayı gördüm.
  koşu bandında cayır cayır koşuyordu. dayının da bir yere gittiği yoktu ama koşuyordu.
  belki daha sağlıklı hissetmek, belki de geceleri şehrin adaletini daha rahat sağlamak için koşuyordu. bilemiyorum. tek bildiğim azminden ve istikrarından etkilendim.

  sporu bırakma kararım kadar kötü bi kararı en son, cordoba-barcelona maçı için cordoba'ya iç saha lan sürpriz olur diyip 30tl oynadığım zaman vermiştim.

  aslında, kendim için yaptığım ender güzel şeylerden biri spordu.

  zaman zaman böyle motivasyon kayıpları ve düşüşler yaşayabiliyor insan.

  işinde, derslerinde, arkadaşlıklarında, ilişkilerinde ve aklıma şu an için gelmeyen birçok hede'de bunlar yaşanabilir.

  önemli olan bunları hiç yaşamıyor olmak değil.
  bence önemli olan bunların kısa süreli çalkantılı dönemler olduğunun farkına varmak ve devam edebilmek.

  bir de mevzubahis takım barçaysa rakibe oynamamak.

  bunlar önemli.

 • yaklasik bir aydir ugrastigim aktivite. fazla spora gidecek zamanim olmadigi icin, hizli bir sekilde kas yapmak adina protein tozu aldim. vucuduma (kollar, karin, omuz) surdum. surdugum bolgeler hafiften kas olmaya basladi gibi hissediyorum, bakalim zamanla yazacagim buraya gelisimimi.

 • elimde benzin koşarak geldim. ofis çok sıkıcı bugün.

  vücut geliştirme spor değildir.1!11!!!1!