debe başlıkları

çukur (dizi)

 • yamaç’ın suda akarak hastaneye gidip iyileşeceği dizi.

 • amk dizisini mmorpg oyununa çevirdiler. story’den kopup habire side quest takılıyorlar. anlamadım gitti.

 • bir önceki bölümden:

  celasun, aklını kaybetmiş karısı akşın'ı, sokaktan alıp derme çatma bir eve yerleştirdiği medet'in yanına götürür. ona göz kulak olmasını ister. sonrasında akşın ve medet'i, göğüs hizalarının üzerinden görebildiğimiz bir sahnede, mutfakta olduklarını ve yemek yaptıklarını anlarız. aralarında geçen sohbette medet'in gözleri yaşarır. akşın, soğandan mı yaşardı diye sorar. medet de evet der ve soğan doğramaya devam eder. bu sırada celasun gelir. kamera medet ve akşın'ın yemek yaptığı tezgahın tamamını gösterir. ortada ne yemek vardır ne malzeme. medet sadece akşın'ın haline üzülmüş ve ona ayak uydurmuştur.

  medet karakteri'nin ne kadar saf ve temiz bir yüreği olduğunu bundan daha iyi anlatan bir sahne olamazdı doğrusu.

  ama ne yazık ki dizi, duygusal tarafını giderek kaybediyor. karakterler ciddiyetten uzaklaşıyor. herkes gibi beni de heyecanlandıran cumali karakteri, dizinin başından beri anlatılan cumali karakterinden olabildiğince uzaklaştı. komedi unsuru her dizide kullanılabilir. ama aksiyon ve dram diye yola çıkılan bir dizide bunun dozunu ayarlayamazsanız, işin tadı kaçar, durumlar komik olmaktan çıkar...

 • o kadar adam su tabancasıyla sıksaydı, birileri en azından zatürreden ölürdü aq.

 • bir düğünü 20 adamla tarayıp sadece celasunun kardeşlerini öldürebilen karakuzuları , bu atış istatikleriyle askerliğini yapmış her türk vatandaşı yok edebilir.
  dizinin senaristi her hafta izleyenleri mal yerine koyuyor.
  ne yapdıysam millet yedi deyip , pervasızca saçmalıyor.

 • olum nasıl birşey lan bu vartolunun adamı bile canlanmış* hadi be senaristler sekizi, kenan birkanı, ramiz dayıyı, şuleyi, savcı esrayı aslan kraldaki mufasayı da diriltin inanıyorum size!

  edit: tdk dava açmasın diye türkçeye çevirdim entrymi.

 • mahsun ile senayi yamac yatakta bassa? gururune yediremedigi icin yamac kendi kafasina siksa? olaylari sonradan ogrenen cumali abi mahsun ile senayi oldurup hapishaneye girse? dizi hapishane de sadece cumali karakteri ile devam etse???

 • dua edin selim çıktı, ben kapşonlu topal bacağıyla sultan ana çıkacak sandım bir an.

 • vartolu'nun walter white'a terfi ettiği dizi.

 • şimdi tek tek bakalım;

  sezon finali spoiler

  emrah, nazım, selim, medet kesin ölenler. medet ölmemiş olsa vartolu'nun yanında olurdu zaten. vartolu'nun bu kadar çökmesi ve tinerciye dönmesinde medet'in ölümünün de payı var o kesin.

  bu arada emrah'a verilen tepkiler çok abartılıydı bence. ilk çıktığında iticiydi, karakterde klişe doluydu(klasik müzik seven psikopat) ama abartmaya da gerek yok. zamanla kendi için tutarlılığı ve karizması olan bir raya oturdu. zaten yan rol yani niye bu kadar coştular hollywood tarzı stilize bir kötü yan karaktere çözebilmiş değilim.

  gelelim düğüne... şimdi herkesi öldü gibi gördük ama, aması şu ki karaca'nın celasun'a attığı bir zarf var. şayet bu karakterler ölecek olsa böyle bir sahne niye yazılmış olsun? sadece o kısım bende soru işareti yaratıyor. o sebebten kesin herkes öldü diyemiyorum. akşın ölüp celasun ve karaca kalmış olabilir mesela. o düğünden 1-2 kişi sağ çıkabilir yani az ihtimal değil.

  ha 2 gelin ve sultan ana falan ölmüştür. onların bir işlevi kalmadı zaten.

  mesela kemal ölmezse de iyi olur. dizi ikinci sezon daha sokak odaklı, underground, dipten yukarı çıkma hikayesi olacak. böyle bir hikayede kavgası, dövüşü, manyaklığı tutmuş biri ikame edilir. hem tanıdık yüz olduğu için güven de verir izleyiciye.

  emmi - paşa - idris baba 3'lüsü... idris baba'yı diziden çıkarmak çok iddialı bir olay. hem karakter hem de ercan kesal ismi olarak. meliha mevzusu tam açıklığa kavuşmadı. öte yandan şunu farketmişsinizdir; finalde yamaç - vartolu - henüz bilmediğimiz x kişi, yeni bir idris - emmi - paşa 3'lüsünü sembolize etti. dolayısıyla bu 3'lünün ölmüş olması daha mantıklı. çukur'u kurtaracak ve yeniden kuracak olan sonda gördüğümüz yamaç - vartolu -x 3'lü ise, eskilerin hikayesinin bitmiş olması ve yamaç'ın gölge iktidardan çıkıp tamamen kendi hikayesini yazıyor olması lazım.

  sena ve sadiş ölmez. dizinin finali sena - yamaç, vartolu - sadiş çukur'da yeniden dirliği düzeni kurup, mutlu mesut yaşarken biter heralde.

  medet'i öldüren, sadiş'i kaçıran, düğünü tarayan, idris baba ve kardeşlerine pusu kuran psikopat kim olabilir? yeni işaretten yola çıkarsak, 3 nokta yok diğer işaretler birbirini kapatmış. yani koçovalılar yok, mahalle diye bir kavram bırakmamış(sokakta orospuların fink attığı, güvensiz bir yer) heralde çukur'dan çıkmış ama mevcut düzenin üstüne kurulmak yerine yıkmayı ve dağıtmayı seçmiş biri. cumali değildir heralde aq hangi psikopat bütün sülalesini katledebilir? kaldı ki cumali'nin çukur'dan bağımsız bu kadar büyük parası ve adamı olabilecek biri mi? bütün ailesini öldürecek bir karakter yaratmak fazla abartı olur. mesela selim'i az çok anladık derdi neydi nasıl bir sorunu vardı ama cumali böyle biri çıkarsa insani bir tarafı olmaz ve onu da açıklamak, seyirciye anlatmak çok zor olur. baykal falan da olmaz ayrıca. ne baykalı amq ayrık dişlerini sikeyim ben onun yeni ve iddialı bir isim olmalı kesinlikle. hep entrylerin sonlarına doğru böyle sinirlenmeye başlıyorum o yüzden güzel bir yaz mevsimi geçirmenizi temenni ediyor ve önümüzdeki sezona görüşürüz diyorum.