Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 1 nisan 2021 akp şaka videosu

  geri zekalılar şaka nedir nasıl yapılır onu bile bilmiyorlar. hadi yaptıklarına şaka diyelim o bile saçma sapan.

  yaptık diye gösterdikleri her şey, yap işlet modeli ile bizlere vergi olarak geçirdikleri şeyler. asıl mizah burada.

  mesaj ince, anlayana*

 • 2. 1 nisan 2021 kripto para yasasının gelişi

  bakalım bu sefer kimin oğluna pudra şekeri parası lazım?

 • 3. nevşin mengü'nün kürşat ayvayoğlu ile canlı yayını

  araba sevdamdan dolayı araba alıp satmaya başladım dedi, recaizade mahmut is that you?

 • 4. tayyip'in cb seçimini kaybettiğinde yaşanılacaklar

  ön bilgi: bu dört sayılı entry'dir. ilk yazanlar yazdıklarını silerse diye peşinen yazıyorum.

  1. parti binası önünde cılız bir kalabalık "kaybetsen de seviyoruz." içerikli gösteri yapacaktır.
  2. akp merkezinin ışıkları erkenden sönecek ve herkes evine gidecektir.
  3. erdoğan aynı gece ankara'dan üsküdar'daki evine geçecektir.
  4. kısıklı'da da bir iki kişi sevgi gösterisi yapacaktır. ama uzatmadan onlar da evlerine dönecektir.
  5. sonra türkiye'de her şey çok güzel olacaktır.

 • 5. mehmet ceyhan

  tek doz aşı olanlar aşı olmamış gibi dikkat etsin demenin neresi felaket tellallığı akılsızlar.

  çok doğru hatta salgın esnasında insanlar iki doz aşı olsa da toplumun kalanı aşılanana kadar dikkat etmeli zira siz aşılıyken asemptomatik geçirebilir ama bir aşısıza bulaştırabilirsiniz ayrıca da salgın üst noktadayken aşı uygulaması virus varyantlarında bir seçilim baskısı yaratarak mutasyona sebep oluyor.

  bilmediğiniz konularda ahkam kesmeye ne kadar da meraklısınız.

  %100 doğru açıklama.

  sizin bu saçma tavırlarınız ve konuyu ısrarla anlamamaya çalışmanızdan bu hale geldi.

 • 6. menderes'in evli kadını kocasından istemesi

  ben daha net anlatayım.

  1-adnan menderes bir kadınla zaten resmi evli.

  2-adnan menderes'in ayrıca metresi var (opera sanatçısı). bu metresinin kaybolan küpesi için meyhaneyi kapatıp polislere küpe aratıyor.

  3-adnan menderes, eşini ve sevgilisini başka bir kadın(polis karısı) ile aldatıyor. bu kadını görmeye gittiğinde polis olan kocasını kendi evinin kapısına dikiyor ya da evden uzaklaştırıyor, mükafat olarak da adamı polis müdürü yapıyor(en acı durum bence bu, doğru olmamasını çok isterdim). biri resmi eşi, diğer ikisi gayri resmi olmak üzere bilinen toplam 3 kadın.

  kimseyi yargılamak bana düşmez (ben dahil kimsenin dört dörtlük olduğunu sanmıyorum) ama cumhuriyet ahlaksızlık getirdi deyip de yerine şeriatı getirmeye çalışan bir adamın (menderes) özel hayatının da sorgulanması kesinlikle gerekir.

  edit: bunlar sadece o dönemde açık açık yaşanıp saklanmayan olaylar, kim bilir daha neler neler oldu, zamanında internet iyi ki yokmuş.

  edit2: menderes şeriat istemiyordu diyenler var. evet yeşil bayrağı eline alıp kubilay'ın başını kesmeye gitmedi. ancak takım elbisesini giyerek dönemin şartlarında sözde düşünce özgürlüğü altında yine onları savundu, temel ideolijisi budur. bu konuyu çok da uzatmak istemem, herkes ne olduğunu biliyor.

 • 7. pazardaki kadınları elleyerek yürüyen dede

  twiti atan olması gereken yorumu yapmış.

  " dede netflix izleyerek büyüdüğü için ahlakı bozulmuş.."

 • 8. aym'nin kapanması artık ertelenemez hedef olmalı

  normalde suç olarak sayılması gereken açıklama.

  hukuk devleti olduğunu iddia eden bir devlet, anayasa hukukuna böyle saldırılmasına müsamaha göstermez. bu açıkça bir darbe söylemidir, devletin düzenini değiştirmeye yönelik bir konuşmadır. türk milliyetçiliğiyle hiçbir alakası olmayan, terörle arasına mesafe koyamayan ve tamamen mafyatik bir yapılanmaya dönüşen bu malum parti hukuk önünde de hak ettiğini almalıdır.

 • 9. istanbul trafiği için çözüm önerileri

  yatırımları farklı şehirlere taşımak. ki böylece ferahlık sağlanabilir. ama ne yazık ki devlet buna yol göstereceği yerde bilmem ne merkezini istanbul'a kuracağız diye ilan etmekle meşgul.

 • 10. bir masada 4. olsan diğer 3 kişi kim olmalı

  şu milletteki özgüvene bak ya,kimlerle oturmak istiyorlar. nietzsche mi ararsın, hayyam mı dersin, hz muhammed'ten atatürk'e, freud'dan bismarck'a kimler kimler. ne konuşacaksınız oğlum siz bu adamlarla?

 • 11. 1 nisan 2021 sıfır otomobillere zam iddiası

  kasımda dolar 8tl.
  araç fiyatı 350-370bin.

  1 mart dolar kuru 7.30tl.
  araç fiyatı 409bin tl.

  1 nisan dolar kuru 8.20.
  araç fiyatı 450bin tl.

  böyle bir sikiş yok.
  ben de araç almayı düşünüyordum, bu fiyatlara da alırım. ama artık iş hepten orospu evlatlığına döndü. bırakın, daha dandik bir arabaya binin, ikinci ele binin. ama bu sıfır araçlarda bu sikişi yapan orospu çocuklarına para mara kazandırmayın.

 • 12. 1 nisan 2021 fenerbahçe tweeti

  hassiktir koskoca fener camiasi ergenler gibi çıkışa gel mesajı veriyor topu atmışlar haberleri yok.

 • 13. türklerin %5.7 türk geni taşıması

  kafatasçı yobaz tespiti.

  türklük gen meselesi değil kültür meselesidir.

  izmir'in göbeğinde bomba patlamasın diye son kurşununa kadar savaşan ve şehit olan fethi sekin kürt, kandil'e selam gönderen sırrı süreyya türk. ermeni türk dostluğunu savunan ve bu konuda çalışmalar yapan hrant dink ermeni, türkiye'nin başına gelen en büyük bela fetullah gülen türktür. neyini savunacaksın bu durumun? hangileri bu topraklara daha bağlıdır?

  hrant dink'in katledildiğinde ayağında olan delik ayakkabısı fetullah gülen'den daha kıymetlidir türkiye ve türk milleti için.

  geni %100 türk olsa nolur?

 • 14. kadın yazarların kuaföre ödediği ücret

  son 1 yıldır sıfır tl (0). saç kesimi hariç zaten gitmez her türlü işimi kendi başıma gayet halledebilirdim. son 1 yıldır corona korkusuna saç kesimi için bile gitmedim ama artık korku bir yere kadar omuzumdaki saçlar belime kadar geldi mecbur gidecem. ben de madem saçlarım çok uzadı o zaman bir işe yarasın diyerek saçım saçın olsun a bağışlamaya karar verdim kesilen saçlarımı.

  uzun saçlı herkes bunu düşünebilir. en az 30 cm kuru,temiz,toplu (mümkünse örgü haline getirilip) saçlarınızı bağışlayabilirsiniz. gerçekten kemoterapi gören kişilere moral olacabilecek bir şey bu.

  edit : bana yazıp soran yazarlar oldu nasıl ulaşabiliriz diye. öncelikle onlara çok teşekkür ederim bağış yapmayı düşündükleri için.
  instagram hesaplarının linkini buraya ekliyorum.
  https://instagram.com/…inolsun?igshid=1au468wusncps

 • 15. geç evlenirsen çocuğuna yetişemezsin

  şahsi fikrim son 50 senedir hiç bir anne baba, yaş farkı kaç olursa olsun, çocuğuna yetişemediğinden, geçerli bulmadığım önermedir. en basitinden benim toplama bildiğim işlemi çocuk artırma diye öğreniyor ilkokulda, jargon bile değişiyor 3-5 senede bir.

  mühim olan, çocuğa yetişmek adına ve hatta hatta yeri geldiğinde onu korumak adına güncele hakim olmak, benim zamanımda böyle değildi dememek, onlar için şu anda önemli neyse (ne kadar saçma gözükürse gözüksün) anlamaya çalışmak ve en azından çocuğunuzun size içini dökeceği kadar güvenebileceği bir ebeveyn olmaya çalışmak.

 • 16. kulağa en çekici gelen tıp terimi

  proton pompası inhibitörü

  terör örgütü imha ekibi gibi geliyor kulağa..

 • 17. 1 nisan 2021 vaka sayısının 40806 olması

  öğretmenler aşılan(a)madı, okullar açık.

  restoranlar, kafeler %50 kapasite ile çalışacak denildi, her biri tıklım tıklım.

  havuzlar, spor salonları, halı sahalar açık.

  günlük vaka sayısı 40 bin. kırk bin. yok mu daha açılacak yer, oraları da açalım.

 • 18. iyi bir diktatörde olması gerekenler

  alnının secdeye tam değmesi. bazı modellerde alın fabrika çıkışı tam secdeye oturmuyor. secdeye gelirse diktatör dadından yenmez.

 • 19. kışın göbeği açık kıyafet giyen kızlar

  yaz aylarında da bere takıyorlar. vallahi takıyorlar.

 • 20. ukrayna ile rusya'nın savaşın eşiğine gelmesi

  hadi biraz daha ukraynalı mülteci şakası yapın da gülelim, çok komik çünkü

 • 21. türk kızının merhabaya vereceği cevap

  siz burada bunun geyiğini yapıyorsunuz ama kendi yaşadığım olayı anlatayım, burada yazar olan bir arkadaş girdiğim entrye cevap verdi, sonra biraz konu üzerine konuştuktan sonra aa senin ismin ne, hım sen de mi okuyorsun gibi şeyler konuşmaya başladık ve hakkımda aslında aleni bilgiler vermeme rağmen internetten hakkımda öyle araştırmalar yapmış ki... doğru ya da yanlış önemli olan bu değil, kendimi o kadar rahatsız hissettirdi ki, taciz etmek bu, ben bilgimi paylaşmak istemiyorsam senin beni bu kadar araştırman normal değil. telefon numaramı bulmaya çalışması, hesaplarımı bulmaya çalışması, beni bulmaya çalışması bunlar sağlıklı şeyler değil ve korkutucu o yüzden insanlarla artık bu şekilde sohbet eder miyim bilmiyorum çünkü kimin sapık, ruh hastası olduğunu bilmiyoruz özelikle her gün manşetlere bakınca

 • 22. 1 nisan 2021 mansur yavaş habertürk yayını

  chp sanırım yönettiği belediyelerin meclisinde bulunan akp ve mhp gruplarına "muhalefet" deme şeklinde bir karar almış. iki gün arayla önce imamoğlu şimdi de mansur yavaş belediye meclisinden şikayet ederken "meclisteki muhalefet" diye bahsediyor.

  normalde biz, örneğin bir öneri reddedilince "ibb meclisinde iktidarın oylarıyla reddedildi" demeyi tercih ediyoruz türkiye genelini düşünerek ama chp sanırım seçmene kendisinin iktidar, akp'nin muhalefet olabileceğini, hali hazırda kimi yerlerde olduğunu göstermeye çalışıyor. kendine çıkarılan engellemeleri "iktidar bizi engelliyor" diyerek bir mağduru oynamak şeklinde değil, biz iş yapıyoruz ama bir de muhalefet var onlar çomak sokuyor şeklinde ifade etmeyi tercih ediyor.

 • 23. 1 nisan 2021 metin sipahioğlu açıklamaları

  bu arkadaşa fazla guvenmeyin yolda kalmaniz muhtemel "max kruse hayatinin kumarini oynadi" soylemini koç'a söyleten bu arkadas.sonrasi 7.5m € odediler.

 • 24. bir zamanlar kıbrıs

  uzman çavuş osman kanat rum tarafına geçmiş fetöden atıldı galiba

 • 25. türk birleşik devletleri

  türkiye amerika’nın diğerleri de rusya’nın mandası olmaktan kurtulabilirse neden olmasın?

 • 26. bebeği olmuş birine söylenmemesi gereken sözler

  kızım meme tutamadığından iki ay sağarak besledim. ilk hafta stres içinde iki damla süt için manuel pompa ile kendimi perişan ederken babaannemle aramızda geçen diyalog:

  -bana baaak, o aletleri, biberonları falan iyi kaynatıyosun di mi?
  +e... evet?
  - haaa ben iki çocuk öldürdüm öyle.
  +!?!?

  eski zaman, ikiz bebeleri olmuş bunun. sütü yokmuş pek, birkaç aylıktan itibaren inek sütü vermeye başlamış. iki cam şişeye sabahtan alıp kaynattığı sütü koyuyor, başlarına emzik geçiriyor, bütün gün o sütü içiriyor. içmedikleri zamanlarda tel dolapta saklıyor. şişeler gün sonunda yıkanıyor, ertesi gün aynı terane... kimse de demiyor sen ne yapıyorsun diye. bebeler de karın ağrısı, kıvranma, ağlama krizleri ile başlayan hastalığın ardından ölüyorlar.

  sonrasında bende başlayan deliliği anlatmama gerek yok herhalde. önce kaynat, sonra sterilize et, ağzını iki dakika ayırdığı biberonu bir daha verme... neyse ki sonra sütü kaynağından almayı öğrendi küçük buzağı da rahat ettik hep beraber*

  gözünüzü seveyim hassas yaklaşın taze anneye. şimdi yine bebeğim olsa, böyle bişey deseniz cevabı ağlamak olmaz, ağlatırım bilakis de, acemilik fena şey*

 • 27. damat adayına tuzlu kahve ikram eden zihniyet

  tarım toplumlarında bu usulün gelişme nedeni şöyledir: kadın bir erkeği sever ancak onu başka bir erkek istemeye gelir. kadının ben başka bir erkeği seviyorum diyebilme ihtimali yoktur ve tek çare kahveye tuz katarak bunu ona çaktırma niyetindedir. bu sonrasında ise bir gelenek haline gelmiştir. ancak artık ne tarım toplumundayız ne de istemek gibi bir faslı yaşamak zorunda...

  e: cümle dizilimindeki hata giderildi.

 • 28. şişman kadınlara tavsiyeler

  hangi konuda tavsiye vereceğimiz belirtilmemiş, ben de aklıma geleni yazayım bari.

  paranızı iyi değerlendirin, doğru yatırımlar yapın. piyasaları takip edin ve tüm yumurtaları bir sepete koymayın.

 • 29. sikayetvar.com'daki mucahid han şikayetleri

  birini arıyorsun. sana üzerinde büyü var, para gönder çözelim diyor. gönderiyorsun. kuran gönderdiler diye şikayet ediyorsun.

  bu insanlarla aynı ülkede yaşıyoruz. bu insanlar, senin benim geleceğimi belirliyor.

  insanı, sinirden utanca, utançtan nefrete sürükleyen şikayetler.

 • 30. japonya'dan abd'nin görülebilme olasılığı

  görsel
  dünya yörüngesine dev bir ayna yapılırsa mümkündür.

 • 31. milletin çıldırmış gibi parayı coin'e yatırması

  halbuki millet altcoin saçmalıkları yerine benim gibi bist 30 un güzide sanayi hisselerinden birine perşembe gününden giriş yapabilir, cuma yatay bir pozitif kazançla günü artıda kapatabilir. hafta sonu ise ulu reisimizin ağzından çıkan “mb başkanını görevden aldım gitti!” kararıyla pazartesi gününden itibaren toplamda 25k kaybedebilir!
  kimse bana 84 milyonun her anlamda kaderinin 1 kişiye bağlı olduğu bir ortamda altcoin riskinden bahsetmesin!

 • 32. varoş dövmesi

  bendeki dovmeden henuz kimsede görmedim (ancak eminim vardır birilerinde.) yine de kimseyi yargilamiyorum çünkü bunu yaptığım anda beni de insanların yargılama hakkı doğar. bu tür şeyler insanların benligidir ve onların yaşadığı hayatı yaşamadan bu şekilde sonuçlara ulaşmak gazalinin söylediği şekliyle "karanlığa taş atmaktan ibarettir."

  bayılıyoruz insanlar hakkında kesin yargılara varmaya. ne acı.

 • 33. 40 yaşında olup 25 yaşında gösteren insan

  yazanlarin %80 i benim, buyrun benim, aa karım, ahh bu benim kocisim.... vs vb yazmis. insanların dis görünüsleri tanistigimiz ilk bikac dakika icin etkendir.
  sonrasinda insanı karakteri güzellestirir/ cirkinlestirir; genc gösterir/ olgun gösterir... nasil göründügümüzü hareketlerimiz, karakterimiz belirler. bu durumda 40 yasindayken 25 gösterdigini azimle göze sokarsan, beenimm beeniimm diye kendini parcalarsan evet o sensin ıq olarak, hatta 17 yasindasin. görüntüleriyle övünüyor insanlar, nasıl acınası bi durumdasınız hic mi sevilmediniz ya

 • 34. erasmus projelerinde kadınları taciz eden sapık

  şu sildirme kararları olmasa hiçbir rezillikten haberimiz olmayacak sözlükte.

 • 35. 1 nisan 2021 baskonia anadolu efes maçı

  larkin denen adam bu ligin çok üzerinde. adam maç boyunca yattı resmen küçük çocuk gibi küskün şekilde oynadı. sonra 3. çeyrek hafif kımıldadı. baktı uzatmaya gitti maç, “biraz kıçımı kaldırayım da maç bitsin” dedi. ve çok kötü oynadığı maçta bile 30 sayı atarak maçı kazandırdı. resmen yürüye yürüye maçı kazandırdı.

 • 36. 1 nisan 2021 galatasaray tweeti

  normalde futbol entry' si girmem ama şuna götümle güldüm.

  (#121440699)

  --- spoiler ---

  fenerbahçe türkiye cumhuriyeti savcılarına da polislerine de her zaman sonsuz saygılıdır
  --- spoiler ---

 • 37. pfizer ve moderna'nın mrna sırası deşifre edildi

  akşam mısır çarşısından malzemeleri alıp evde deneyeceğim. buraya edit gelecek.

 • 38. sadakatsiz (dizi)

  ıssız adamın yine ıssız adamlığını yapıp ortalardan kaybolduğu dizi. dul karı götüreyim ayağına geldi bi dolandı etrafında, sonra derindi volkandı bu deliler beni bozar aga deyip şener şen misali ayakları götüne vura vura kaçtı.

  ulan ıssız...

 • 39. devlet bahçeli

  türkiye cumhuriyeti'nin hukuki teminatı olan anayasa mahkemesi'nin kapatılmasını isteyen mhp lideri.

 • 40. 31 mart 2021 tbmm'de yaşanan oylama krizi

  maaşını aldığın işi yapmayı unutmak. şaşırdım mı? hayır. akepeli ya da mehepeli bir vekilden iş ahlakı sahibi olmasını beklemiyorum. aslında meclisteki vekillerin önemli bir çoğunluğundan bunu beklemiyorum. ekinlere dadanan süne zararlıları gibisiniz. zerrece hayrınız yok şu ülkeye. oturduğunuz yerden kanımızı sömürüp cebinizi dolduruyorsunuz. maaşlarınıza zam gelmesi içim kanun çıkarmaya sıra geldiğinde gecenin 3'ünde bile koşa koşa gidiyorsunuz ama meclise, değil mi? yatacak yeriniz yok!

 • 41. coronavirüsün patlama yapma sebebi

  aşı kardeşim aşı.

  aşıyı çok yakından takip ediyorum. günde 700 bin doz ile başladığımız serüven birden 400 bine son günlerde ise 200 bine indi.

  e üzerine bir de kongreler, yok otel partileri derken...

  halk dikkat etmiyor. arkadaşlar halk hiçbir ülkede dikkat etmiyor. elin amerikalısı kıçına bile takmıyor mesela maskeyi biz ise maskeyi yolda yürürken bile çıkarmıyoruz.

  ama amerikalılar günde 3 milyon doz aşı vuruyor dile kolay üç milyon yahu. biz de gidip o kadar vuralım demiyoruz ama hızlanmalıyız. inanılmaz yavaşladı.

  öyle yasaklarla milleti eve tıkarak olacak iş değil bu. yasak konulacaksa sokakta hava almaya değil kalabalığa, grup halinde toplanmaya konulmalı (lebaleb saçmalıkları, otel partileri, grup halinde ev gezmeleri)

  tek çözüm aşı, hızlı aşılanma.

 • 42. sokakta vatan haini tespit eden ablalar

  ilk okul 3 terk sıkmabaş teyze akp dönemi boyunca hayatında ilk defa adam yerine konmuş (hesapta), ölümüne savunacak tabi.

 • 43. ankara'da artan zenci nüfusu

  siktirin gidin ırkçıysak ırkçıyız ya size mi hesap vereceğiz bi de osuruktan duyarları yok mu...

  suriyelisi gelir yerleşir afganı gelir yerleşir zencisi gelir yerleşir.
  ülkemde ne idüğü belirsiz yabancı unsur istemiyorum bu kadar basit.

 • 44. rusya ukrayna savaşı

  aha da buraya yazıyorum; bu kabak döner dolaşır bizim başımıza patlar.

 • 45. cahil insandan nasihat dinlemek

  babam kanser.
  sadece örnek olması için anlatıyorum.
  doğru ya da yanlış. doktorun, profesörün bilgi ve kalitesini tartışmak benim harcım değil.
  adam bu işin uzmanı! adam ya da kadın ömrünü bu hastalığa adamış. meslek olarak seçmiş.
  ilkokul mezunu halam akıl veriyor. nasihat veriyor bu illet hakkında. bunun gibi onlarcası.
  "boş verin kemoterapi'yi, yalan dolan!" dedi la adamın biri.
  mevzu eğitim falan değil. bende ortaokul mezunu bir adamım.
  bir insan her şeyi bilemez!
  her şey hakkında bir anısı, bilgisi olamaz! bir insan bir gün içerisinde hem yemekteki maydanoz, uzay bilimi, küresel ısınma, müge anlı'da ki olay, tarih, din, futbol, çocuk gelişimi ve doktorluk hakkında konuşacak kadar bilgi , birikim, tecrübesi olamaz.
  ben bu ülkeden inanın adaletsizlik, hayat şartları, gündem vs. yüzünden nefret etmedim!
  ben bu ülke insanın her bir boka akıl vermesinden, fikir yürütmesinden nefret ettim.
  hayatı boyunca kasabasından askerlik harici çıkmamış adamın, füze çakıldı diye, elon musk'a laf soktuğunu, nasihat verdiğini gördü bu göz.
  adamlar yüzlerce yıl önce yaşamış leonardo da vinci'ye nasihat veriyorlar youtubede.
  ömrü alanya da geçmiş ama yüzme dahi bilmeyen teyzenin rus, polonya, çek turistleri aşağıladığını duydu bu kulaklar.
  kendi öz annem;
  millete çocuk yetiştirmeyi anlatıyor. "yav anne bu konuda en son nasihat verecek insansın.. al bak bana. al işte yetiştirdiğin adam ortada"
  nasihat falan değil bu arsızlık, yüzsüzlük!
  hastalık bu! kişilik bölünmesi! belki başka bir adı vardır. bilmiyorum!
  sinir hapları ile ayakta duran tipler senin ruh sağlığın hakkında nasihat veriyor lan!
  cehalet ile cahillik çok ayrı kulvarlar.
  çok okuyan, çok gezen çok cahil gördüm ben.
  bu coğrafyada kimsenin kimseye akıl, nasihat verecek lüksü yok! bana göre.
  kimsede o çap yok! bu ülkenin en büyük sorunu karısı, kızı, çocuğu, kocası, sevgilisi vs.... çevresinde kim varsa kendi gibi düşünmesini kendi gibi yaşamasını istiyor. kendi mutsuz boktan hayatına ortak etmek için uğraşıyor.
  adam almanya'ya, amerika başkanına falan nasihat veriyor lan bu ülkede!!!..
  bunun adına da nasihat diyorlar.
  "he yavv heee!" demiyorum artık ben!.. diyemiyorum.
  "bi siktir git aq" demekle geçiyor günler.

 • 46. 1 nisan 2021 kadıköy polis şiddeti

  polisin üniversite öğrencilerini tekmeleye tekmeleye hatta boğarak gözaltına alması olayıdır. gerçekten videoyu izlerken ellerim titredi bir insan bir insana bunu nasıl yapabilir.

  30'un üzerinde arkadaşımız benzer şekilde gözaltına alındı. lütfen başlığa destek verin çok zor durumdayız.

  dikkat video bazıları için tetikleyici olabilir
  twitter

 • 47. bir maaşımızı devletimize bağışlıyoruz kampanyası

  demin hesapladım, bu ayki maaşmın %28'ini devlete vermişim zaten. bir tane donumuz var, onu da mı verelim

 • 48. 1959 öncesi şampiyonluklara avrupa'dan emsaller

  yunanistan'da öncül turnuva ve federasyonun "ülke şampiyonu" ilan ettiği turnuva olması hasebiyle eski şampiyonluklar sayılmaktadır. bizimle alakası yok. zaten 1927 öncesi ligler sayılmıyor orada da.

  bizde 1956 öncesi federasyonun "ülke şampiyonu ilan etmek üzere" düzenlediği bir turnuva yok. elma armut karıştırıp sunmayın. (bkz: anakroni) deniyor buna.

 • 49. godzilla vs. kong

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  kong'un godzilla karşısında yenik düşmesinin nedeni arka planda çok iyi verilmiş bence.

  film boyunca kong'un sosyal bir varlık olduğunu görüyoruz, gayet sağlıklı bir iletişim yeteneği var.

  kong, boşluk dünya'daki kendi evine gidince görüyoruz ki avcı bir yaratık ve alet geliştirebilecek kadar zeki. çünkü avladığı tür godzilla ve godzilla'nın sırt kemiklerinden balta yapmışlar. baltayı şarj edebileceklerini öğrenmişler ve şarj ediyorlar. içgüdüsel olarak godzilla ile nasıl savaşacaklarını biliyorlar. çünkü kong, godzilla'nın lazer saldırısını balta ile karşılıyor ve anında şarj ediyor.

  ayrıca kong'un grup halinde avlandığı da belli, çünkü bir sürü balta vardı yanyana.

  dikkat ederseniz boşluk dünya'da kong için bir kral salonu ve tahtı var resmen. kong heykelleri falanlar var.

  yani kong'un, ailesi yanında olduğu zaman muhtemelen godzilla'nın türünü öttürebilecek kadar organize, zeki ve yaratıcı olduğu belli. hatta godzilla avını ritüel hale getirmişler. baltalar şarj olurken, godzilla şekli çıkıyor gösterişli bir şekilde.

  godzilla ise muhtemelen tek tabanca. kimseyle kalıcı bir bağı yok. insanlar s.kinde bile değil. tek derdi alfa olmak. hiç godzilla'nın ailesini merak eden var mı mesala? yok, çünkü bir ailesi olabileceği izlenimi bile vermiyor. sosyal bir yaratık olmadığı için de kong ailesine av olması gayet normal aslında. kong'un ailesini ise her zaman merak ediyorsunuz. gerek kafatası adasında gerek boşluk dünya'da ailesinden birilerini görebileceğimizi umduk. yani kong doğasından, ailesinden koparılmış ve zayıf düşürülmüş. bu haksızlık tabii. godzilla ise hiç böyle bir durumda değil, değil mi? bir de lazer püskürtüyor iri kertenkele...

  evet, teke tek olduğu zaman godzilla kong'u her halükarda yener, ona şüphe yok.

  ama belli ki, gerçek kong bu değil...

  ben bu versusta türcü davranarak kuzenimiz kong'u ve ailesini tutuyorum açıkçası.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  edit: ekleme.

 • 50. 600 ton asbest'li geminin türkiye'ye gelmesi

  bizimkiler abdestli sandıkları için izin vermiştir.

  namazında niyazında müslüman gemi işte fena mı.