debe başlıkları

ooopapatya14
profili

 • atanamayan öğretmenler

  sistem belli. beğeniriz, beğenmeyiz. daha okurken bile riski biliyoruz. en iyi ihtimalle iki sene denersin atanmayı, olmadı özel sektörde gösterirsin kendini. haa şartlar kötü mü özelde? mücadeleni burda, bizimle ver. bireysel mücadele vere vere anca kendi popomuzu kurtardık. ama şu "atanamayan öğretmen" ağlaklığının bitmesi ve özel sektörün de eş değer bir seçenek haline gelmesi için sosyal medya grupları kurup geçici atama sayıları almak adına millet vekili, bakan g.tü yalayacağınıza, az cesur olun, kalıcı çözümlere odaklanın.

  yoksa, sorunun ortasına oturup ağlayana çocuk; ben buradan nasıl çıkarım diyene yetişkin denir. bunu da bilin.

  tanım: kendi seçimini yaşayan bir topluluk.

 • tayyip erdoğan'sız bu ülke yönetilemez

  bu ülke tayyip erdoğan'sız kuruldu. nokta!

 • lise mezunu bile olmayan bir anneye sahip olmak

  (bkz: g. tüm)

  lütfetmişler de olsunmuş, yine de canmış anne. havalara bak sen.

  yumurtadan çıkmış, kabuğunu beğenmez. "yooo öyle değil" mealinde duyar tablosu çizer.

 • ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  daha bu öğlen ecesu, ekin ve bade duru'nun derdini dinlemişim. fethiye elif ile kavga edip dünyaya küsmüşler. devir onların devri hanımlar beyler. bizi dinlemez kimse bu saatten sonra. gidin yatın artık *

 • madem bira içiyorsun neden domuz eti yemiyorsun

  ınsanoğlu neye inanırsa inansın, kime söz verirse versin, ne için kendini adarsa adasın dürtülerinin doğrultusunda gitmek için sığınmayacağı mazeret yok.

  misal, dindarlar... hırsızlığı da, zinayı da, cinayeti de meşru zemine oturtmanın onlarca yolunu bulabiliyorlar. bir garibim domuz günah keçisi olmuş, çocuk kitaplarında çiftlik hayvanı olarak resimlenmesine bile aşırı tepki gösteriyor, adını ağızlarına almıyorlar *

  neden domuza yüklenen bu günahın da günahı etiketi? e çünkü alternatifi var. et ihtiyacını başka türlü karşılar, domuz eti üzerinden ucuz dindarlık gösterisi yapar. içinde domuzdan elde edilmiş jelatin olabilir diye jelibon tüketmez*, kapsül ilaçtan kıllanır, ama tüyü bitmemiş oğlana musallat olmakta, ganimet adı altında hırsızlık yapmakta, türlü hokkabazlıklarla nefsinin yöneldiği kadına dokunmakta, rüşvet almakta, iltimas yoluyla kul hakkına girmekte sakınca görmez.

  hiç domuz ürünü yemedim, en azından bilinçli olarak. ama artık ikiyüzlü insanlarla beni aynı safta tutan her ritueli ardımda bırakasım var.

  (bkz: beni siz delirttiniz)

 • cep telefonuna sevgili ismini kaydetme biçimleri

  sonradan eşim olacak zibidiyle tanıştıktan 8, yazıyla sekiz saat sonra sevgili olduğumuzdan telefon kaydetme işi pislik bir zamana geldi.

  tepemde dikiliyor ne olarak kaydedicem diye. dedim ki "şimdilik boş kalsın, özel bir şey yazmak istiyorum".

  diyemedim tabi "yavrum ben senin adını unuttum" *

 • yazar nick'lerinin öbür dünya versiyonları

  sordum sarı çiçeğe mix by dorizo*

 • sevgiliye en güzel hitap şekli

  babam "esma" derdi anneme. adı esma da değil halbuki...

  nedenini sorunca da muzip muzip; "ömrünün çoğunu yanımda geçirdi, isim de mi koymayalım" derdi. fırlama adamdı rahmetli *

 • arabaların durup yayaya yol verdiği şehir

  yanınızda çocuk varsa; pek çok şehir...

  çocuk yoksa ama iyi görünüyorsanız; izmir...

  çocuk yoksa, iyi de görünmüyorsanız, sadece yayaysanız; balıkesir / ayvalık...

  kış sezonunda pek çok koşulda; muğla/ bodrum...

  ne olursanız olun asla; istanbul...

  not: iş bu tespit, sınırlı gözlemle yapılmıştır *

 • bir tane ahı var bırak

  sinav sorularını çalarak, sonuçları manipüle ederek, şifreler icat ederek fetö ile bir olup geleceğini de çaldığınız öğrencilerin ahı var.

 • içki içip dipdiri uyanan insan

  vücudunuz herhangi bir zararlı girdiye negatif tepki vermiyorsa, kontrol mekanizmasını bozduğunuzu, bedeninizin o maddeyi tolere ettiğini, alışkanlık haline getirdiğini düşünüyorum.

  genelde haftada bir gün ve belli bir miktarı aşmadan alkol alıyorum. yazın sosyal ortamlarda bulunma sıklığına göre haftada birden fazla alkol aldığımda kendi olumsuz etkilenme eşiğimi aştığımı görüyorum. çoğumuz bu durumu -bilhassa ilk gençlik yıllarında- övünç kaynağı yaparız.* ama aslında olan, alkolizme adım adım yaklaşma hadisesidir.

  bu durumda* uyarı mekanizmamı bozmamak ve kendimi kontrol altında tutmak için, bir süre alkolden uzak dururum.

  sanırım akşamcı babaların olayını böyle açıklayabiliriz. her akşam aynı miktarı tüketerek belli bir bağışıklık kazanıyorlar ama kendilerini kontrol ederek fazlasını bünyeye sokmuyorlar. mesela kendine koyduğu sınır iki kadehse orada kalıyor. artistliğe gerek duymuyor, fazlasını da bedeninin uyarısını beklemeksizin kendi reddediyor. zaten bu mekanizmayı işletemeyen kendini tepetaklak buluyor. *

 • türk kızlarındaki ilk adımı erkek atmalı takıntısı

  bugünlerde kalmamış takıntı...

  yahu arada kıvılcımın k'si varsa adım mı beklenir? hala izin mi istiyorsunuz birbirinizden? gözler gözlere değer değmez iki insan da bilir hem kendi için, hem karşısındaki için ne halt olduğunu. aptal mıyız? oldu olacak arkadaşınızı gönderin söyletin, annenizi gönderin istetin.

  bişey olur. gülersin. sonra sinirler bozulur. bu libidonun taşması halidir, deli gibi gülersin. karşılıklı gülersin. sonra susarsın. gözler kilitlenir. ve perde... adım nerde? ilk kim attı, hatırlamazsın bile.

  ama bunlar değil, bunlar kolay. ılk adım atılır, mesele değil. mesele, sonra adım mı atacaksın, yerinde mi sayacaksın. dans demedim bile bak daha.

  yaz çocuğum... ayağını yorganına, fikrini eylemine göre uzat. ışığı gördün mü sadece gülümseyerek gözlerine bak. muhtaç olduğun adım orda.

 • evlendikten sonra hayatının kadınına rastlamak

  makak maymunu gibi baygın gözlerle sürekli arayış halinde gezerse hayatının adamına bile rastlayabileceğinden pek de zor olmayandır.

 • eren erdem'in kürtçe tweet atması

  sözü edilen tweet şöyle dursun, şiir adı altında sunulan hakaret dolu zırvayı yazana da diyecek lafım yok ama, entrynin onca beğeni alması zoruma gitti. etrafınızdaki kürt arkadaşlarınızın -varsa tabi- nasıl yüzüne bakıyorsunuz?