tissot11
profili

 • türk erkeğinin rus kadını hayranlığının sebepleri

  bir arkadaşım rus uyruklu güzel bir kadınla evlendi.

  eşi için başka bir ile tayin oldu. eşi özel şirkette çalışıyordu. patronu ile aşk yaşayıp arkadaşımdan ayrıldı.

  kadın türk vatandaşlığı için arkadaşımı kullanmış. neyse ki şimdi güzel bir hayatı var.

  edit: rus kadının güzel hayatı var, arkadaşımın değil.

 • menderes'in evli kadını kocasından istemesi

  ben daha net anlatayım.

  1-adnan menderes bir kadınla zaten resmi evli.

  2-adnan menderes'in ayrıca metresi var (opera sanatçısı). bu metresinin kaybolan küpesi için meyhaneyi kapatıp polislere küpe aratıyor.

  3-adnan menderes, eşini ve sevgilisini başka bir kadın(polis karısı) ile aldatıyor. bu kadını görmeye gittiğinde polis olan kocasını kendi evinin kapısına dikiyor ya da evden uzaklaştırıyor, mükafat olarak da adamı polis müdürü yapıyor(en acı durum bence bu, doğru olmamasını çok isterdim). biri resmi eşi, diğer ikisi gayri resmi olmak üzere bilinen toplam 3 kadın.

  kimseyi yargılamak bana düşmez (ben dahil kimsenin dört dörtlük olduğunu sanmıyorum) ama cumhuriyet ahlaksızlık getirdi deyip de yerine şeriatı getirmeye çalışan bir adamın (menderes) özel hayatının da sorgulanması kesinlikle gerekir.

  edit: bunlar sadece o dönemde açık açık yaşanıp saklanmayan olaylar, kim bilir daha neler neler oldu, zamanında internet iyi ki yokmuş.

  edit2: menderes şeriat istemiyordu diyenler var. evet yeşil bayrağı eline alıp kubilay'ın başını kesmeye gitmedi. ancak takım elbisesini giyerek dönemin şartlarında sözde düşünce özgürlüğü altında yine onları savundu, temel ideolijisi budur. bu konuyu çok da uzatmak istemem, herkes ne olduğunu biliyor.

 • 16 mart 2021 abisi kaybolan sözlük yazarı

  jandarmanın gözünden

  acil olarak hts kaydı çıkarılıp en son konuştuğu kişi/kişiler ile irtibat kurulmalıdır. polisler bu işlemi normal vatandaşlar için çok uzun sürede yapar. sağlam bir irade gösterir iseniz bu işlemleri çok çabuk yaparlar. ayrıca telefonu yanındaysa en son kapandığı yerin konumunu bildirir. buradan yola çıkarak güvenlik kameralarına bakılabilir. ıssız bir yerde son sinyali verdiyse aynı alan içindeki diğer telefon sahiplerinin kimlikleri belirlenebilir. diğer telefon hattı sahiplerinin yapmış olduğu diğer görüşmeler ve bulundukları konumlar incelenir. ileri aşamada abinizin yakın arkadaşları ya da ilişkide bulundukları kişilerin hts kayıtları ve olay günü konumları incelenir.

  bunu söylediğinizde muhtemelen sizi savuşturacaklardır. savcı izni falan diye kıvıracaklardır ama başka çareniz yok. hemen bir avukat tutmanızı öneririm.

  ayrıca birinci derece yakınları hemen adliyeye başvurarak (48 saat sonra) olayı ispatlar yasal belge edinmelidirler. bu sayede whatsapp kayıtlarını isteyebilirler. wp bu durumlarda kayıt veriyor. ama bu kayıtları genelde kişinin yakınlarına veriyor adliyeye değil(siyasi sebeplerle). adliye wp ile yazışma yapmıyor. ama soruşturma dosyası gönderildiyse kayıt numarası veriliyor, ifadeniz alınıyor. bu belgeler wp hesap sahibinin can güvenliğinden endişe edildiğini ispata yarıyor. aklınıza wp ile cumhuriyet savcısının yazışma yapacağı gelmesin. wp ile birinci derece akrabası irtibat kuracak. fezleke polis tarafından hemen adliyeye ulaştırılmaz. çünkü mevcutlu bir dosya değil. ama soruşturma numarası alınabilir. bu soruşturma numarası üzerinden yapılan yazışmaların çıktısı polis kayıtları ile birlikte resmi belge sayılır. hem uyap üzerinden alınabilir hem de polisten. ama her iki durumda da aslı gibidir yapılması gerekiyor. size verecekleri muhtemelen kendi ifade tutanağınız olacaktır. hazırlık soruşturması gizli olduğu için her şeyi edinmeniz yasal olmayabilir. bu konuda avukatınız yardımcı olacaktır.

  son sinyal alındığı yerin olay yeri olarak kabul edilmesi gerekiyor. o bölgede sprial olay yeri inceleme metodu uygulanması gerekir. bölge haritası üzerinde ilişkili kişilerin konum noktaları işaretlenmelidir. hts kayıtlarının ve konumların diğer ilişkili kişileri açıklanmadan bu kişilerden o gün nerede oldukları ile ilgili beyanları hemen alınmalıdır. çünkü muhtemelen çelişkili ifade vererek çözülürler.

  herhangi bir yeni kamera görüntüsüne ulaştığınızda, cep telefonuz ile hemen görüntüyü kayda alın. kameranın olduğu yere polis çağırın. savcının sözlü talimatı polis tarafından tutanağa geçirilerek kamera kaydı alınabilir. tanımadığınız insanlar(yardımcı olmak isteyen, olaydan bilgi sahibi) ile görüşürken ses kaydı yapın ama karşı taraf bunu bilmesin. tanımadığınız insanların kimliklerini öğrenmeye çalışın, gerekirse gizli olarak fotoğraflarını çekin. görüşme için bir yere çağrılır iseniz her ne olursa olsun polise bilgi verin.

  abinizin evinde siz arama yapın. eğer ki üzerine kendini korumak için bıçak, biber gazı vs gibi araçları almış ise muhtemel korktuğu birileri olabilir. mümkünse abinizin alışveriş geçmişini banka üzerinden kontrol edin. normal hayatın akışına uygun olmayan alışverişleri araştırın. ev içinde not kağıdı arayın, çöpleri sakın atmayın karıştırın. tahkikat bitene kadar çöpleri saklayın. abinize ait giyim eşyalarını yıkamayın.

  otogar ya da toplu diğer çıkış noktalarının video kayıtlarını alıp siz kendiniz inceleyin. bagaj kısmı yere yakın olan (90 kg yüklü) araçların plakalarını not alın. ileri soruşturma aşamalarında bu araç sahiplerinin telefonlarına ulaşılır ve son sinyal kesildiği yer ile kesişip kesişmedikleri araştırılabilir. öldürülmüş ise bulunduğunu şehrin dışına çıkarmak istenmiş olabilir.

  olay günü yaşanan diğer adli vakaları araştırın, ilişki olabilir. abinizin tanık olduğu olayları ya da cimer gibi kurumlara yaptığı şikayetleri inceleyin.

  şehrinize giriş yapmış şüpheli araçların listelerini alın. bunu vermek zorunda değiller ama en azından soruşturma dosyasına ekletin.

  abinizin evden çıkmadan önce tıraş olup olmadığını, banyo yapıp yapmadığını ve yeni elbiseler giyip giymediğini öğrenin.

  abinizin e-devlet şifresine bir şekilde erişim sağlayıp, mhrs kayıtlarını inceleyin, en son gittiği doktor ya da kullandığı ilaçları kontrol edin. üzerindeki icra dosyalarını inceleyin. daha önce bilmediğiniz araç ya da tapu kayıtlarını kontrol edin (güvene dayalı teslim olabilir).

  vali ile görüşüp ulusal arama kurtarma takımının bölgeye intikal etmesini isteyin. örneğin son sinyal ormanlık bir yerden alındıysa bölgeye köpekli arama timleri gönderilecektir. vali ile görüşmek için özel kaleminden randevu alın, yardımcı olacaktır.

  burası önemli: bulunduğunuz bölge büyük şehir değil. orada görevli memurlar kıdemli değiller. bir çok konu ile ilgili deneyimleri yok. bazı şeyleri hayatlarında ilk kez duyacak ve yapacaklar. kimse ile tartışmanıza kavga etmenizi gerek yok. soruşturmanın sorumlusu cumhuriyet savcısı ve ilçe emniyet müdürüdür. bu kişilerin haricindeki görevli memurları sıkıştırmayın. ancak evinizde oturup beklemeyin. bunu söylemek biraz kötü ama karakolun karşısında uyuyun gerekirse. beş parmağın beşi bir değil, bir sürü işe yaramaz memur da var teşkilat içerisinde. sizin umudu kaybetmeniz onlar için de arama faaliyetlerine son vermeleri anlamına geliyor. güzel ve tatlı sözlere ihtiyacınız yok, yapılması gerekenlerin yapıldığını görün ve anlamadığınız şeyleri avukatınıza danışın.

  ilçe emniyet müdürü ya da karakol amirinden hangi polislerin bu tahkikatta görevli olduklarını öğrenin. siz şüpheli bir durumda değilseniz size bu konuda bilgi verirler. onların çalışma temposunu, kıdemlerini ve iyi niyetlerini tartın. eğer siz şüpheli olduğunuz için sizden bu bilgi esirgeniyor ise diğer aile fertlerinden birisi (anne olabilir) bu konu hakkında bilgilendirilsin. polis ya da jandarma bu durumda aklı başında dinamik bir aile bireyinden çeşitli işler için sürekli yardım almak isteyebilir. siz gidin evinizde oturun bekleyin diyorlarsa bu iç açıcı bir tahkikat olmaz. tahkikatın devredildiği polisler mahallelerde evrak işi yapan memurlar ya da emniyet tedbiri alan memurlar olmamalıdır. adli kolluk yetkisine haiz ve bu konuda deneyimli memurlar olmalıdır.

  ben adamın kızını görünce acıdım ve aklımda olanları yazmak istedim, on parmak yazıyorum. kesinlikle bir avukata vekalet vermelisiniz, bu hususu atlamayın.

  edit: imla

 • mcdonald's türkiye'nin suudilere satılması

  ırkçılık içermiyor. ben bilgilendim.

  suudi arabistan'daki devlet destekli türk malı boykotu ırkçılık değil de bizim ülkemizde arap hamburgeri yiyeceğimizi bilmemiz mi ırkçılık???

 • 4 mart 2021 ümit özdağ açıklamaları

  2+2=4

  muhalefet-hdp= akp rejimi devam
  muhalefet+hdp= dikta rejiminin bitmesi

  seçiminizi yapın artık, muhalefeti salak yerine koymayın, boş konuşmayın!

 • 2020'yi üç kelimeyle anlatmak

  maske, katar, çokomel

 • 29 eylül 2020 ali babacan tweetleri

  çünkü senin zamanında satacak bolca cumhuriyet kazanımı vardı.

  çokomelin şansızlığı ise satacak birşey bulamamasıdır.

  özünde çok da farklı insanlar değilsiniz.

  edit: cumhuriyet kazanımı sadece fabrikalar değildir. hukuk güvenliği, mülk/yatırım güvenliği, vergi adaleti, kuvvetler ayrılığı, işlevsel meclis, güçlü ve güvenilir kamu kurumları, demografik yapı(suriyeli meselesi), milli birlik ve beraberlik, kaliteli üniversiteler, diplomasi.

 • rolex saatlerin pahalı olmasının nedeni

  saatlerden anlayan bir sözlük yazarı olarak bu başlık altında konuyu uzun olarak yazmak istedim. konuyu web ortamında aratırsanız bu kadar detaylı anlatımı bulamazsınız. entry ve nick uyumumdan anlayabilirsiniz.

  öncelikle, rolex saat firmasının üretime ilk başladığı yıllarda, bu firmadan, diğer saat üreticileri ile hemen hemen aynı fiyatlarla kol saati temin edinilebiliyordu. ancak globalleşme ile birlikte yeni tip üretim anlayışları ortaya çıktı. uzak doğu da artık rolex’in ana vatanındaki gibi saat üretebiliyordu. hemen hemen aynı kaliteye çok daha ucuza satılan uzak doğu malı saatler tüketicilerin ilgi odağı olmuştu. isviçre’deki diğer saat üreticileri bu durum karşısında birleşerek sabit maliyetleri azalttılar ve uzak doğu ile yarışabilecek saat türlerini ortaya çıkardılar. rolex şirketi ise maliyetleri azaltıp bu sisteme dahil olmaktansa daha farklı bir yola gitti. çok daha kaliteli, maliyetli ve dolayısıyla bir o kadar da pahalı saat üretimine odaklandı. rolex’in ayrım noktası da burada başladı.

  otomatik saat üretiminin büyük bölümü talaşlı imalat ile ilgilidir. yani masif çelik ya da diğer metalleri işleyerek, keserek istenen tasarımın ortaya çıkarılmasından ibarettir. bu işlem bilgisayar kontrollü makineler ile olur. yani kısaca cnc makinelerdir. cnc makineleri; işleme, eksenli işlemeler, erezyon, dalma, eksenli torna vb makineleri olarak bilinir. bu makineler ortalama bir araba parasıyla servet değerine kadar uzanan fiyatlara sahiptir. ne kadar alanda kesim yaptıkları, hassasiyet ölçüleri, eksen bilgileri, dayanım ve servis olanaklarına göre fiyatlar değişebilir. makineler için kullanılan işleme takımları ya da teller de çok önemlidir. bunların haricinde soğutma suları, takım tutucu aynalar, üretim programları da kaliteyi belirleyici role sahiptir. dünya çapında alanında en iyisi olduğunuzu iddia ediyorsanız, üretim için gerekli bu donanım ve yazılımların da en iyisine sahip olmanız gerekir. yani anlayacağınız orta sınıf bir araba değerindeki makineler ile de rolex’i yapabilirsiniz aynı şekilde lüks bir yat değerindeki makineler ile de üretimi yapabilirsiniz. bu programlarla aynı parçayı 15 dakikada üretebileceğiniz gibi kaliteyi arttırmak amaçlı 12 saatte de üretebilirsiniz. yüzey aşındırılırken bir seferde 1mm çelik kesildiği gibi 0,05mm çelik de kesilebilir. 5000 devir hızında da çalışabilir 50.000 devir hızında da çalışabilir. 5 liralık işlemle takımı ile de kesilebilir 150 euro değerindeki takım ile de kesilebilir. aralarında 20 katı fark olan soğutma suyu da kullanılabilir. soğutma suyu yılda iki kez de değişebilir günde bir kez de değişebilir. rulmanlar, elektronik kartlar vb her şey için geçerlidir. hatta pc için üretim programları da çok önemlidir. bazı yazılımlar üretim programlarındaki hataları bulur, onarır, yapay zeka ile aksaklıkları tespit eder, kendisi resen düzelttiği gibi öneri olarak operatöre sunar. en iyiyim diyorsan en iyi sonuca odaklanmak gereklidir. aradaki farkı ben anlıyorum, bir kez anladığın zaman iyi yapılmamış olanı insanın gözüne çöp gibi görünmeye başlıyor. aradaki fark; dayanım, tam fonksiyonel çalışma ve yüzey kalitesi ile anlaşılabilir. ancak bunlar sizin için hiç önemli de olmayabilir.

  polisaj (yüzey işlemleri) çalışmalarına geçersek daha belirgin farklar ortaya çıkar. polisajı genel olarak pamuk bir diske sürülmüş cila ile çelik yüzeyin aşındırılarak parlatılması olarak biliniyor. ancak bu işin en kolay tarafıdır. çünkü bez zımpara diskleri, parlatılmaya çalışılan malzemenin geometrik yapısını tanımaz. rastgele temas ettiği tüm yüzeyden belli belirsiz metal parçacıklarını aşındırarak kopartır. sonuç olarak parlak ama ışığı iyi yansıtmayan, geometrisi kısmen bozulmuş bir parça ortaya çıkar. bu bozulmayı anlayabilmek için bozulmadan parlatılmış aynı parça ile bire bir mukayese yapmak gerekir. eğer bir göz zevkine sahipseniz daha önceki bozuk parça artık gözünüze çöp gibi gelmeye başlar. ne yazık ki artık saat dünyasındaki gördüğünüz çoğu ürün size bozuk/üretim hatası gibi gelmeye başlayacaktır. çünkü hemen hemen hepsi ucuz ve basit olan konvansiyonel polisaj yöntemini kullanırlar. üreticiler önce malzemeyi tasarlarlar, daha sonra ise nasıl polisajının yapılıp parlatılacağını düşünürler. rolex gibi firmalar ise parlaması ya da yüzey işlemi görmesi gereken tüm parçaları bu işlemlerin sonradan nasıl yapılabileceğini göre tasarlarlar. parçalar konvansiyonel polisaj yöntemi ile parlatılmazlar. her paça için ayrıca tasarlanmış aparat ya da makinelerce zımpara/kumlama/taşlama ya da bez cilalı disklere temas ettirilirler. bu sayede mükemmel bir yüzey görünümü elde edildiği gibi tasarlanmış geometrik yüzeyin (pah/radyus/iç alanlar vb.) de korunması sağlanır. müşteri için kusursuz bir ürün ortaya çıkarılmış olur. konvansiyonel polisaj yöntemi ile saatte 100 parça yüzey işleminden geçebilirken özel (grand seiko zaratsu gibi) polisaj yöntemleri ile 8 saatte yalnızca bir parça ortaya çıkarılabilir. üstelik daha yüksek işçilik masrafı, pahalı sarf malzemesi ve iyi ar ge edilmiş aparat/makinelerle bu işlem yapılır.

  çelik kaliteleri de çok büyük öneme sahiptir. birkaç ana başlık altında toplansa da binlerce farklı çelik tipi vardır. her bir çelik tipinin hangi formda (kütük, lama, yuvarlak, kare vb.) üretildiği de çok önemlidir. ayrıca hangi fabrikada hangi standarda üretildiği bilinmelidir. rolex firması aisi 904l (süper östenitik paslanmaz çelik) tipi çelikten saatlerini üretiyor. bilinen en kaliteli çelik sınıflarından biridir. şunu diyebilirsiniz, bir altından ne kadar pahalı olabilir ki fiyatını arttırsın. evet bu tip bir çeliği buldunuz diyelim. kilosunu 10 euro gibi fiyattan satın alabilirsiniz. ama asıl mesele bu değildir. bu çeliği kusursuz kalitede üretebilmek için gerekli çalışmalar maliyeti yükseltecektir. çünkü çelik çok sert ve işlemesi çok zordur. saat fabrikası çelik blokları arasında olabilecek muhtemel kalite farkını ortadan kaldırabilmek için bu çeliği ham olarak kendi bünyesinde yapmaktadır. çünkü çelik içinde oluşan farklılıklar ya da standart değişiklikleri üretimi tamamen baltalayabilmektedir. ısıl işlem süreçleri tamamen ar-ge ile ilgilidir. bu konuya hiç girmiyorum. müşteri için çizilemeye çok daha dayanıklı ve daha parlak saat kasası avantajı sağlayacaktır.

  üretimde kullanılan aparat ve bant sistemlerini açıklayalım. ürünün en iyi kalitede üretilmesi için makine ve fabrika alt yapısında bu sistemlerin bulunması gerekli. bu sistemlerin bazıları çözüm olarak sunulduğu gibi ar-ge sonucu oluşmuş gizli makineler olarak da tanımlayabiliriz. fabrika turlarında bu aparatları her hangi bir şekilde göremezsiniz. kamera ile hiçbir şekilde kayıt altına alınamazlar. örneğin saat mekanizması içindeki temel plakanın işlenmesi aşamasında kullanılmak üzere, işlenen metalin ısıdan bükülmesi önlemek, makineden çapak olmadan çıkarılabilmesi gibi durumlar için özel olarak tasarlanmış aparatlar vardır. bunlar satılmaz, tamamen bir işe yönelik olarak üreticinin planladığı mekanizmalardır. bu mekanizmalar ürünün kusursuzluğunu sağlamaya yöneliktir. yalnızca saat için değil tüm üretim aşamalarında zekice planlanmış aparatlar (sanayi ağzı ile fiksür) vardır.

  marka değeri çok önemlidir. marka hava atmaktan ziyade bir nevi garantinin adıdır. rolex dünyada bilinen en sorunsuz saatlerden biridir. bu garanti ve imajın da bir maliyeti vardır. pire için yorganı yakmaz iseniz bu marka algısını sağlayamazsınız. ayrıca pahalı saat takan insanların hava atmak için taktığı söylenir. bu tamamen yanlıştır. genelde erkeklerin düşkün olduğu saat takıntısı tamamen erkeğin kendi iç dünyası içindir. örneğin benim için insanoğlunun günümüz itibari ile gelmiş olduğu en son teknolojinin, disiplinin, öz verinin, malzeme kalitesinin, zarafetin ve tabi ki emeğin kolumda olmasının verdiği bir hazdır. kimi insan için de yalnızca saati gösteren bir alettir. bu konuda erkekler pek anlaşamazlar. ama saat seven erkeklerin daha belirgin özellikleri vardır. sadece saat sevmezler, dolma kalem, geneneksel masif çelik tıraş bıçağı, takım elbise, bisiklet ve otomobil de ilgi alanları içindedir.

  kalite kontrol ve montaj süreçleri de maliyeti belirler. en iyi kaliteyi üretmek için artık bu alanlara kozmetik bir isim bile verilmiş. saat stüdyoları deniyor. sırf isminden bile nasıl bir ortam olduğu anlaşılabilir. bilmeyenler için ameliyathane gibi yerler olduğunu söylemek yeterli olur.

  işçilik kaliteleri her şeyden önce geliyor. ama bu durumu sona sakladım. bu süreçleri yönetebilmek tabi ki insanın verimli ve kaliteli çalışmasından geçiyor. en iyi işçilik kalitesi hedefleniyorsa en iyi de işçi gereklidir. en iyi işçiler de ucuza çalışmazlar. bir işçinin yaptığı bir hata belki on yıl sonra ortaya çıkacak, bu riski aza indirmek çok maliyetli bir iştir. öz veri ve yüksek standartlara uygun çalışma için devamlılık arz eden bir sistem gereklidir. bu durum insan kaynaklarının en iyi yönetimi sonucunda oluşacaktır. hepimiz bir şekilde mal veya hizmet üretimi içinde bulunduğumuz için bunun ne demek olduğunu zaten çok iyi biliyoruz. benim için ise bir fabrika gençken aldığı işçisini mühendisini kendi bünyesinde emekli edebiliyorsa yüksek kalitede işçiliğin olduğu ortadadır demektir. rolex için bu son kısım hakkında emin değilim. ama çalışanların çok uzun süreli devamlılık esasına göre istihdam edildiğini şirket yöneticileri söylüyorlar.

  yazdıklarım alıntı değildir. yerli ve yabancı her hangi bir web sitesi ya da video platformunda bulamazsınız.

  bu yazı da belirtilen birçok şey diğer pahalı lüks saat firmaları için de geçerlidir. ancak toplumda en bilineni rolex olduğu için özellikle yazmak istedim.

  ayrıca, yalnızca saatler için değil, hayatımız akışı içinde kullandığımız çoğu ürün için yukarıdaki anlatımlar geçerlidir. bir şeyin reklamını yapmaktan ziyade, tüketici olarak neyi ne kadara neden satın alıyoruz kısmını irdelemektir. rolex marka saatim de yoktur.

  edit: imla, on parmak

 • 18 haziran 2020 süleyman soylu'nun tweet'i

  özet;

  bir adam varmış, adam taşeron işçiyken birdenbire asaleten "il kültür müdürü" yapılmış.

  ak partili bir siyasetçi de bu durumu haber yapan gazeteciye kızmış.

 • ekşi itiraf

  seyahat izin kurulunda görevliyim.

  her gün binlerce torpil isteği geliyor. artık telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum. herkesin derdi aynı. kendisini ya da ana babayı memelekete/yazlığa yerleştirmek. güzel kardeşlerim; zaten bu karantinanın amacı da bunu yapmamanız. az sabır edin, az kaldı.

  bugün birine red verdim. emekli genel müdürmüş. diyor ki isveç'e uçak kaldırmayı biliyorsunuz ama. amcacım uçağı ben mi kaldırıyorum? git kaldırana sor.

 • nickin bir marka olsaydı o ne olurdu

  saat