Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 14 ekim 2017 konyaspor galatasaray maçı

  penaltı pozisyonundan önce gomis topla buluştuğunda ofsayt var bariz linkte gördüğünüz gibi.

  http://i.hizliresim.com/o060mp.jpg

 • 2. iphone x'un 6099 tl'ye satılacak olması

  o paraya öküz alınır. şaka değil gerçekten alınır.

 • 3. 14 ekim 2017 türk futbolunun çöküşü

  beşiktaşlıyım ama kaliteli yabancı oyunculardan yanayım.şu ana kadar galatasaray'ın oyuncuları görevini layığıyla yaptı mı ? evet.

 • 4. 13 ekim 2017 tk35 thy istanbul montreal seferi

  fenalık geçiren kıza geçmiş olsun ama içindeki diğer 253 yolcuya daha bi geçmiş olsun. hani uçak 7 saat istanbul üzerinde tur atacağına kuzey kutbuna ne biliyim en azından bir svalbard’a falan gidip gelseydi keşke yani empati yapıyorum 7 saat boyunca devasa bi tenekenin içinde sürekli bağcılar, gaziosmanpaşa esenler manzarasına tepeden maruz kalıyorsun..ne zor bi imtihan. uçaktaki yolcuların hepsi ekmeğe falan bastı herhalde kuran yırttılar başka açıklaması yok. geçmiş olsun yine.

 • 5. halk senin memurunu değil bir hocaefendiyi dinler

  bitmedi hoca efendileriniz, bitmedi. adınız gibi biliyorsunuz ki vaktince "hoca efendi" deyip ülkenin anahtarını teslim ettiğiniz kişiyle kandırıldığınız için falan ayrılmadınız. çıkarlarınız çatıştı, ikiniz de daha fazlasını istediniz ve yollarınız ondan ayrıldı. sonra da hoca efendi oldu sana feto. allah biliyor ya, memleketin başına ne geldiyse siz de yarıya yarıya ortağısınız bu suçların.

  yazık bu ülkeye ki sizin elinizden bir türlü kurtulamadı. çürüttünüz güzelim ülkeyi, sömürmeye doymadınız.

 • 6. başı açık dindar kadınların örtünmeme sebebi

  her müslüman kadına başının örtmesi zorunluluk haline getirilse bu ülkede deist oranı bir nebze artardı.

  din denen olguyu yobazların yanı sıra böyle tatlı su inançlıları da besliyor. adam/kadın inancının hiç bir gereğini yerine getirmiyor, kalkıp din, iman, allah, kitap saydırıyor. he onun inandığı dinin de kuran ile ilgisi yok. "kocana dört eş makbulmüş" desen ortalığı yıkar. nikahında bir erkeğe karşılık iki kadın şahit olmak zorunda desen "a aaaa o ne saçma şey ya :/" der.

  bu ülke özünde deist yüzeyde müslüman dolu.

 • 7. atatürk'ün görkemli yatı

  furkan sen misin?

 • 8. çok zeki bir insanın inançlı olma ihtimali

  bölük pörçük:

  1) eğer bu tartışma "100 tane çok zeki insan varsa, kaçı inançlı olur" diye yapılsa, şuradakinin yarısı kadar bile küfür olmazdı. egoyu tetikleyecek konularda, soruyu doğru şekillendirmek önemli.

  **

  2) eski dehaları örnek vermemek lazım.

  biz en zeki insanları değil, eserleri bize ulaşmış eğitimli kişileri hatırlıyoruz. bunlar da ekseriyetle aristokrasi veya ruhban sınıfından çıkıyorlar, çünkü sadece onların yeterli zamanı, izni ve parası var. yani ancak en yoğun din eğitiminden geçenlerin bilimadamı veya filozof olabildiği bir sistem var.

  iş eğitimle de bitmiyor, mensubu oldukları sosyal kastlarda inançsız biçimde varolmak imkansız. hadi bunu da becerseler, eserlerinin bize ulaşması imkansız sansür olduğundan.

  buradaki mucize, bu kadar din adamının bilimsel deha olması değil, tam tersine, inançsızlığın 1700'lerin sonunda açık seçik kutlanmasıdır (bkz: the cult of reason). asıl mucize, feuerbach, schopenhauer, marx gibi insanların, taa 1800'lerde açık seçik ateizm propagandası yapabilmeleridir. ilk ateist manifesto denilebilecek şey de o zamanlar yazılıyor. daha ortada insan hakları kavramı yok, kölelik yasal, darwin yok, galaksiler yok, dna yok, yapay zeka hiç yok. bunca adamın doğal yollardan ölmüş olduklarına şaşıyorum hala.

  **

  3) inançsızlık bir skala. ama çoğunluk, bunu islam-ateizm arasında bir siyah-beyaz ayrımı olarak görüyor. bunun da sorumlusu bizzat islam ve milliyetçilik zaten. ikisi bir olup, diğer renkleri soldurmuşlar, siyah beyaz bir dünyamız olmuş. bu topraklarda niye sufizm bir turist atraksiyonu? niye bahailik yok? ilk hrıstiyanların yaşadığı yerlerde niye aktif kilise yok? bizansın başkentinde oturanların neden bir tane bile ortodoks arkadaşı yok? sünni islam, felsefi olarak bunlara üstün olduğu için değil herhalde.

  çoğu toplumda benzer bir "arınma" oluyor. bizdeki sonucu, sünni islam'dan çıkmanın, ateizmle eşanlamlı olması. alevilere olan tutumda bile görülüyor bu. yani aynı dinin, farklı bir alt kolunda olmak bile yetmiyor.

  daha kötüsü, bunu yapanlar bir sonraki nefeste de, hiç gocunmadan hawking'in, einstein'in, spinoza'nın adını anıyorlar, sanki onlar "kendi takımlarındanmış" gibi. halbuki onların skaladaki yerleri, richard dawkins gibilerine çok çok daha yakın.

  **

  4) hem iq seviyesi ile, hem de analitik ve sorgulayıcı düşünce (daha genel tabiriyle reflective thinking, yani düşünme şekli üstüne düşünme) ile dini inanç arasında negatif ilişki var. wiki'de tonla araştırma ve meta-araştırma linki mevcut. burada bence önemli nokta şu:

  zeka veya analitik düşünce, aslen eğitim ve refah seviyesi tarafından belirleniyor. aynı faktörler, dindarlığı da belirliyorlar. yani dindarlıkla düşünsel yetenekler arasındaki ilişkinin çoğu dolaylı. zaten o yüzden, dinsizlik otomatikman daha güzel bir dünyaya yolaçmıyor. (cult of reason'dan bahsetmişken, fransız devrimi sonrası dönem hiç de rasyonel değildi mesela)

  ama kısmen de olsa, arada nedensel bir ilişki olmalı. bütün gün saçmasapan dini hikayeler dinleyip, hocasına itaat etmesi tembihlenen birinin belki iq'su çok etkilenmiyordur ama analitik düşünce yeteneği körelecektir.

  ikinci bir önemli nokta da şu: zekayı ölçmenin tek bir yolu olmadığı gibi, dindarlığı ölçmenin de tek bir yolu yok. ibadet sıklığı, yaratıcıya inanç ve ateizme karşıtlık, farklı sonuçlar veren farklı ölçütler.

  **

  5) zeka çok önemli değil. zeka arabanın motoruysa, düşünmesini bilmek de trafik kurallarını ve yolu bilmek gibi. yönünü bilmeyen biri, ne kadar hızlı olursa olsun, varacağı yeri bulamaz.

  bu iyi bir şey aslında, çünkü iq'nun genetik kısmı büyük (farklı imkanlara sahip aileler tarafından yetiştirilen tek yumurta ikizlerinin iq'ları epey yakın çıkıyor) ama reflective thinking daha esnek bir yetenek. atıyorum, 100 saat pratik yaptıktan sonra iq'nuz 1 puan yükseliyorsa, düşünme ve sorgulama yeteneği 10 puan yükselebilir.

  işin güzel tarafı, bunu yapmak için dinden çıkmaya gerek yok.

 • 9. metallica'nın en iyi şarkısı

  henüz yapmamı oldukl... yok lan yok.

  tabi ki master of puppets'tır.

 • 10. her şeyi açıklayan en kısa söz

  42

 • 11. seksten zevkli aşktan güzel sevgiden değerli şey

  başkaları ne der diye düşünmeden yaşamak.

 • 12. mtv dip yaparken sesi çıkmayan ekşici

  edit: 14 ekim 2017 rahşan ecevit açıklaması mutlaka okunmalıdır.

  yıllara göre motorlu taşıt vergisi artışı:

  2011 - % 7,7
  2012 - %10,2
  2013 - %7,8
  2014 - % 3,9
  2015 - % 10,1
  2016 - % 5,6
  2017 - % 3,8
  2018 - %25

  (bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)

  edit 2 : (bkz: topkapı sarayını yıkıp gökdelen yapmak)

 • 13. selçuk inan

  sakın tek bir dikine pas daha atma, neden biliyor musun? çünkü, inanırım.

 • 14. cumartesi sabahı erken kalkmak için bir neden

  o.ç bir sivrisinek.

 • 15. aşurenin overrated olması

  bence overrated değil ama mezhebi fazla geniş bir tatlı.

  tam da böyle kilerde ne buldumsa içine kattım tatlısı.

  bence bir konsil toplanmalı dört temel tarif üzerine uzlaşıya varmalı ve bu tarifler çok katı kurallara sahip olmalı.

  ardından tarifler arasında mezhep savaşları çıkmalı.

  ardından mezhepler birbirine bozuk atıp aşure günlerini değiştirmeli.

  yani komşularınız, senede birden fazla kez aşure dağıtsa daha güzel olmaz mı?

 • 16. aşık olduğun kişiye bir şarkı bırak

  ankaralı namık- peri misin cin misin
  https://youtu.be/ut4csmquz00

  "her yanın sallanarak
  dudağın ballanarak
  üst düğmemi bir çöz amma
  gerisini bana bırak."

 • 17. bir ders saatinin 20-25 dakikaya düşürülmesi

  öğretmen sınıfa girdi yoklama aldı, o oldu, bu oldu derken 10 dk gider, kalır 15 dk. dersin sonuna doğru da 5 dk gitse, al sana 10 dk. ders. tam bizim millete göre.

 • 18. ekşi itiraf

  +anne ben haftasonu gelmiyorum.
  -niye oğlum? deniz * geliyor mu?
  +hayır. hoş zaten o kaç haftadır gelmiyor.
  -tamam ama sen çok uyma denize.
  +niye?
  -çünkü onun babası, kardeşi var.

  susuyorum. "alo" diyor. "alo" diyorum mecbur.

  ya bunu diyen annem. ben bunu kaldıramıyorum işte. düşüncesizce söylenen sözlere katlanamıyorum hele bir de bildiği halde yapıyorsa bu ahmaklığı aklım almıyor.

  ben bilmiyor muyum amk kardeşimin olmadığını babamın olmadığını her boku benim yapmam gerektiğimi her türlü şeyle uğraşmak zorunda olduğumu?

  hayır yani neden hatırlatıyorsun neden neden nedeeeen? neden kuruyorsun böyle ahmakça bir cümleyi? tamam belki acındırmak istiyorsun kendini belki ben seni anlamıyorum çoğu zaman ama sen böyle bir cümle kuruyorsan ben sana daha ne diyebilirim?

  hayır ben napayım amına koyayım ya ben napayım? öldüler işte bir gün vardılar ama bugün yoklar ben napayım benden ne istiyorsun daha yanındayım bir yere gitmedim ölmedim, öldürmedim kendimi yaşıyorum hala daha ne bekliyorsun benden?

  sanıyor musun ki ağlamadan uyuyabildiğim bir gece var? sanıyor musun ki babamın yüzü gidiyor gözlerimin önünden sanıyor musun sesini duymadığım bir an yok?

  sen ne halt etmek için durup bana diyorsun "senin kardeşin yok senin baban yok" diye?

  niye mk niye ya niye?

 • 19. bafetimbi gomis

  içime bugün 2 tane atacak gibi doğuyor. *

 • 20. cuma akşam eve girip pazartesi sabaha dek çıkmamak

  gerçek detoks.
  onca salata, maydanoz suyunu karıştırıp içmeye gerek yok.

 • 21. eşcinselliği etik görüp ensesti eleştiren ateist

  "ekşi sözlük'ten trol temizleyici" diye ayrı bir meslek grubunun oluşması gerektiğini gösteren başlık. kanı bozuklar resmen mitoz bölünmeyle çoğalıyorlar.

 • 22. alkol almadan öğrenilemeyecek şeyler

  1- karnın açsa alkol alma önce karnını doyur.
  2- rakı içerken mezeyi aşırı tüketme.

  bu iki maddeyi de malesef uygulamalı öğrendiğim için çok çileler çektim bu yüzden ben ettim siz etmeyin, alkolü adabıyla için.

  (bkz: drink responsibly)

 • 23. 30 yaşına kadar hiç seks yapmamış insan

  altında kadın avı yapılan başlık. olum nereden neler düşürmeyi planlıyorsunuz şu çabayı neye gösterseniz uzman olurdunuz.

 • 24. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  kırk yıllık sözlük yazarıyım hep sol framede görürdüm bu başlığı, nedir? olay ne aga? bir bilgim yoktu ve ilk defa bu geceye nasipmiş bir göz atmak.
  nası lan? harbiden dertleşme mekanı mı bu başlık şimdi? beni ya çok pis kekliyorsunuz ya da çok garip bir yer burası. bu kadar yalnız(aşağılamak için kullanmadım bunu. evli barklı, tonla ahbabı olan yalnız birisiyim çünkü ben de) insan var mı diye düşünmedim desem yalan olur.
  bir cümle bırakacağım buraya o kadar:
  - ben bu hayattan bi skim anlamadım arkadaş. tek jeton tek canla oyun bitirmeye çalışıyor hatta az ileride bölüm sonu canavarının karşısına çıkacakmış gibiyim, hayır tek atışlık mermim var onu da böyle mi yaşayacaktım yahu? öbür tarafı da çöpe atıyoruz zaten ne diyeceğim kol bozuktu mu? resmen karavana! harbiden ee ne anladım lan ben işten?
  hadi kalın sağlıcakla. yalnız değilsiniz, yani en azından yalnızlık konusunda. amaaan işte ironik mi oldu çelişik mi bu cümle ne olduysa ondan işte. bu arada bir cümle dedim paragraf yazdım amk!

 • 25. elif şafak'ın biseksüel olduğunu açıklaması

  şahsen beni oldukça ilgilendiren bir açıklama. kendisi zamanında hükümetin en büyük destekçisiydi. hükümetin bütün politikalarını meşrulaştırmak için canla başla çalışıyordu. madem biseksüeldi o zaman niye bunu açıklayamadı? neden korktu,çekindi? madem bunu açıklamaktan çekindiği bir atmosfer vardı türkiye'de, o zaman bu atmosferi yaratanlara neden destek verdi? zamanında akp genel merkezinde ''kütüphane söyleşileri'' çerçevesinde partililere aşk romanını okumuştu. ya o zaman açıklasaydı bunu, ya da sonsuza kadar açıklamasaydı. iktidarla ilişkiler kesilince mi aklına geldi açıklamak? o yüzden bana hiç samimi gelmiyor bu açıklama.

  kimse kusura bakmasın. bu özel bir mesele değil. genel bu genel. sen iktidarı desteklersen, çözüm sürecini desteklersen, ben de senin hayatına bakarım arkadaş. inandığın doğruları söyleyebiliyor musun? öncelikle buna bakarım. olduğun gibi mi görünüyorsun, yoksa göründüğün gibi mi oluyorsun? çünkü türkiye'nin en önemli meselelerinde akıl hocalığı yapmaktan çekinmiyorsun. benim bütün hayatımı etkiliyorsun. elif şafak kanaat önderliği yapmayıp, konferanslara katılmayıp, televizyonlara röportajlar vermeyip, kendi hayatını yaşayan birisi olsa eyvallah. ama tam tersi. beni ve toplumu fikirleriyle yönlendirmeye çalışıyor. o zaman daha samimi olması gerekir. eteğindeki bütün taşları dökmesi gerekir. politikacılık oynuyorsa ''işime gelenleri dökeyim, işime gelmeyenleri dökmeyeyim, iktidar ve açılım süreci zarar görmesin'' deme hakkına sahip değildir.

 • 26. beşiktaş

  millete hayal satmaktan vazgeçin mk. takım yokları oynuyor haftalardır sos veriyoruz ama bazı taraftarlar her maç sonu "sezon sonu şampiyon olacak takımdır" diyip duruyorlar beyfendiler. millette mal gibi favlayıp duruyor.

  8. haftaya geldik bi ayaklarınız yere bassın lan artık.

  beyler kibre düşmeyin dedik hatırlıyor musunuz. çok değil 3-5 hafta oluyor. burada yok ona öyle buna böyle çakarız goygoyu dönüyorken. bazıları da bu kibir değil biz artık eski beşiktaş değiliz diyorlardı. hiç değişmiyor mk götü kalkanın götünde patlıyor ağzından çıkan. bizim taraftarda iki senede götü iyi kaldırmıştı artık daha realist olabiliriz umarım. oyuncular da keza.

  birileri de çıkmış pereira gibi gs'de puan kaybedecek falan diyor. te allaam.

  götler kalkmış bunun başka açıklaması yok. kimse ligi siklemiyor artık. rakip seçerek oynuyoruz besbelli. bi takım portoyla leipzig'i yenip gençlere isabetli şut atamıyorsa orada mental anlamda sıkıntılar vardır.

  penaltıdan gol atmışız maç 2-1 olmuş caner gelip hocaya bişiler anlatıyor şenol hocanın sikinde değil kafa sallayıp geçiştiriyor. mağlubiyetten daha fazla canımı sıkan bu benim. 1-0 mağlup iken çift forveti niye bozduk o da ayrı konu. ozzy bugün kariyerinin en kötü maçını çıkardı ama 75'e kadar oyunda kaldı. tolgay'a ayıp oldu açıkçası. adriano ne kadar büyük topçu imiş herkes görmüştür umarım.

  hepsini siktir edelim maç kazanacak bir oyun planımız yoktu beyler kusura bakmayın. kaliteli ayaklar sayesinde skor elde etmeye çalışıyoruz. nerde 2 sene önce takır takır oynayan beşiktaş. iyice eski fb'ye döndük. q7'nin babel'in kısacası takimdaki kaliteli futbolcuların ayağına bakıyor takım. 20 dakika tempo yapamıyoruz ki o upuzun bir başka entry konusu aslına bakılırsa.

  geçen sezon sonu en iyi futbolu oynayan takım olmak istiyoruz dedik. şu ana kadar lig için en iyiyi siktir et, iyi futbol oynadığımız bile söylenemez. buradan da lig zor döner. kusura bakmayın. ben hayallere söylemlere değil gerçeklere bakıyorum o gerçekte şu ki bu takım bu oyunla devam ettiği sürece şampiyon falan olamaz. şu ana kadar haketmiyoruz da zaten o yüzden böyle devam edeceksek olmayalım.

  her boka istatistik verip duruyorsunuz ya ben de bir istatistik vereyim şenol hoca ilk kez 2 maç üst üste puan kaybetmişti beşiktaşta geçen ts maçında. bu maçla ilk kez 3 maç üst üste puan kaybetti. buyrun buradan çıkarım yapın ne çıkarımı yapacaksanız.

  takımın hocanın arkasında duracaksak amenna duralım ki durmalıyız. özellikle de bugün durulsun bu takımın ve şenol hocanın arkasında ancak bunu şampiyon olacağız diye herhangi bir mantıklı dayanağı olmayan argümanlarla yapmayalım. takımın şu an yapıcı eleştirel yorumlara nasıl futbolumuzu düzeltirize ihtiyacı var. sizin sini simpiyin ilicigiz demeye değil. o şekildeki yaklaşımlarınızla beşiktaşa kötülük ediyorsunuz farkında mısınız bilmiyorum ama.

  ben şampiyonluk istemiyorum ama lig sonuncusunu oyun olarak ezmek, ezemesem de mücadele istiyorum.

  benim sinirim takıma da değil. götü kalkık taraftarların haftalardır orada burada sezon sonu şampiyon olacağız diye gezmesine. olamazsın mk bu futbolla olamazsın. futbolu geç sizde ki bu kafa yapısı ile hiç bi sikim olamazsın.

 • 27. beşiktaş'ın 8 haftada 5 kırmızı kart görmesi

  atılan tekmelere verilmeyen kırmızı kartlar da bu sayıya dahil mi, merak ettiğim.

 • 28. şenol güneş

  35 yaşında adamım. çocukluğumdan bu yana gördüğüm en iyi beşiktaş oyununu kendisi oynatmıştır - bunu şampiyonluk gibi somut başarılardan tamamen bağımsız olarak söylüyorum. ben bu adama kolay kolay kızamam, gönlümde kredisi boldur. kalkıp sosyal medya üzerinden bu adama sövecek, hele bir kaç maçlık performans üzerinden iki sezondur bunca yaşanmışlığın üzerine kendisini istifaya davet edeceklerin değil futbol bilgisinden ya da taraftarlığından, insanlığından şüphe ederim.

  öte yandan elbette kendisi olumsuz eleştirilerden muaf falan değildir. öyle bir dünya yok, herkes olumlu ya da olumsuz eleştirilebilir, eleştirilmelidir de. takım bir gün iyi oynar, bir gün kötü oynar bunlar gayet olağan şeyler. gençlerbirliği deplasmanı üzerinden konuşacaksak şayet, uzun süredir izlenen en kötü beşiktaş oyununu izlediğimize herkes hemfikir. açıkçası bununla da bir derdim yok. maça nasıl bir ilk 11 ile başlamış, ikinci yarı başında hangi değişikliklere gidilmiş bunları da pek umursamıyorum. neyi fazlasıyla umursadığıma gelirsek, yönetmenin kamerayı şenol güneş'e odakladığı her anda bir çaresizlik, bir bıkkınlık ve hatta sanki bir boşvermişlik yansıdı ekranlara. bir süredir öfke kontrolünde de epey başarısız kaldığı gün gibi gerçek. bu mutsuz halin altında yatanları epey merak ediyorum açıkçası. konu sadece şenol hoca'nın yanında artık eksik olan bir tamer tuna - genel olarak adına yardımcı diyelim - konusu mu, yoksa sorun başka bir yerde mi bunu gerçekten merak ediyorum. bir an önce de bir sonuca bağlanmasını istiyorum bu işin. hatta kulüp yönetimi de konuya aynı hassasiyetle yaklaşmalı, sorunu tespit edip çözüme odaklanmalılar. sürekli pr kasmakla, çin min dünyaya açılma muhabbetleriyle boka sarmasın bunca emek.

  dilerim bu gençler deplasmanı hem beşiktaş hem şenol güneş için milat olsun. bir kendimize gelelim.

 • 29. 165 cm boyunda heybetli erkek

  hay 165 boyunda erkekler siksin sizi yeter be kaçıncı başlık bu ? bunun için mi aylarca bekleyip yazar olmaya çalışıyorsunuz?

  edit: ay yazmışım bende diyorum millet özelden ne sayıklıyor aq.

 • 30. aşk diye bir şey olmaması

  hayatında hiç kırmızı renk görmemiş birine göre öyle bir renk yoktur.

 • 31. en yakındaki kitabın 56. sayfasının 5. cümlesi

  "ama ben boyun eğiyorum, çünkü kendimi sevmeye devam ediyorum."

  albert camus - düşüş

 • 32. trt 2'nin yeniden açılması

  (bkz: resim sevinci)

  inşaallah bob reyizin programını da yayınlarlar.

 • 33. vw'in okunuşu

  fau ve şeklindedir.

 • 34. galatasaray'ın lider olma nedeni

  doğası gereğidir.

  bir galatasarayli bilir ki bir sezon 8. olurken ertesi sezon şampiyon olabilir. 3 sene şampiyon olmazsa 4. sene mutlaka olur...

  siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu 30 yaş üstü takımınızla bir düştünüz mü o koltuktan en az 5 seneniz var tekrar sampiyon olabilmeniz için.

  son 5 senedir yaptıklariniz gerçekten övgüye değer işlerdi ancak siz komple camia olarak berbat bir kibre burundunuz. hani yok galatasaray ve fenerbahce'de de oluyor bunlar ama siz tarihin gördüğü en leş kibre kapıldınız amk.

  bu sezon da şampiyon oldunuz oldunuz daha da en az 5 sene yaklasamayacaksiniz buralara.

 • 35. helin palandöken

  kız babası olmak istiyorum. bir sürü sebebi var bunun, mesela erkek çocuk biraz dan dun olur. ben dan dun bir çocuktum mesela. erkek çocuğu şımartmak zevk vermez. ama kız öyle mi? cimcime olur, şımartırsan daha da tatlılaşır, koca kız olduğunda bile sevimli kalabilir. oğlan öyle mi? ergen olur, tahtaya tırnak sürtüyormuş gibi sesiyle orobo ostoyom bon yo diye bağırır falan. neyse, kız babası olmak istiyorum. bugün tam da bu paragraftaki düşünceler kafamda dönüp duruyordu.

  ama işte helin'in haberini görüyorum mesela. nasıl olayım diyorum, nasıl. senin yanağını sıkarken canını yaksan içini kan ağlatacak çocuğuna, elin herifi gelir vay sen nasıl benim olmazsın, vay yanında erkek var diye kurşun sıkar. çünkü "kız mıdır kadın mıdır bilemem", "bir kadın olarak sus", "kızlı erkekli" vs diyen siyasilerden gaz alan, ailesinden kadını istediği gibi horlayabileceğini söyleyen terbiye almış bir güruh var ortada. bu güruh, çocuğuna ne kadar steril, kötülüklerden tecrit edilmiş bir yaşam kurmaya çalışırsan kur, burada ve kalabalık. kaçışın yok. üniversiteyi kazandı diye mesela araba hediye etsen, iki tane hödük trafikte sıkıştırır. okuyup, sözgelimi avukat olsun diye okula göndersen, servis şoförü tecavüz edebilir. arkadaşlarıyla eğlenmeye gitse, -evlerden ırak- gaz sızıntısı olup zehirlense, milyonlarca insan gencecik yaşamların yitmesine değil, kızlı erkekli bir arada olmalarını konuşur, seviştiklerini ima eder, yarı çıplak bulundular diye dedikodusunu yapar.

  nasıl kız babası olacaksın? kızını nasıl bu orman kanunlarının geçerli olduğu ülkede yetiştireceksin, onu bu ülkeye "getirmeyi" bir baba olarak kendine nasıl yedireceksin?

  helin bana bunları düşündürdü. daha doğmamış kızımın karanlık geleceğini düşünüp efkarlandım. çünkü helin ilk değil, son da olmayacak, biliyoruz. bir salgın, kirli yeşil bir kötülük ülkeyi avucuna alıyor ve meydan buldular. hep vardılar; ama devir onların devri, artık daha cesurlar, daha görünürler, çoğalıyorlar, güçleniyorlar.

  kaybediyoruz.

 • 36. 14 ekim 2017 yılmaz özdil yazısı

  asrın liderimiz şimdi de kafayı bülent ecevit'e taktı, “poposunu trabzana dayayan” abd başkanının karşısında el pençe divan durduğunu filan söyledi.

  *

  halbuki…

  *

  ecevit, mustafa kemal atatürk'ten sonra toprak kazandıran tek liderdi. asrın liderimiz döneminde vatan toprağı terkedildi.

  *

  ecevit kıbrıs fatihiydi. asrın liderimiz döneminde ege'deki adalarımıza yunan askeri oturdu, mangal yapıp, anıt dikiyorlar.

  *

  ecevit, abd ambargosunu falan tınlamadı, kıbrıs'a çıkarken abd ordusuyla vuruşmayı göze aldı. asrın liderimiz döneminde aynı abd kafamıza çuval geçirdi.

  *

  ecevit, amerikan vatandaşını milletvekili olarak tbmm'ye sokmadı. öbürü, aynı amerikan vatandaşını tc'ye büyükelçi yaptı.

  *

  ecevit tüm zamanların en kibar başbakanıydı, herhangi bir yurttaşa hitap ederken “sayın”sız cümle kurmazdı. asrın liderimiz “ananı da al git, kelle, vampir, insan müsveddesi, ölü sevici, siyasi sapık, boyunları tasmalı, sürüngen, ayyaş” falan diyor.

  *

  ecevit mütevazı makam aracı kullanırdı, aracın mutlaka yerli malı olmasına özen gösterirdi, kırmızı ışıkta asla geçmezdi, yedi defa suikaste uğramasına rağmen zırhlı araca binmedi. asrın liderimiz beş tane uçak aldı, sarayda ikisi limuzin, 28'i jip, 268 araç var, sokağa çıktığında şehrin trafiği durduruluyor, beş bin polisle geziyor.

  *

  ecevit ömrü boyunca üç oda bir salon mütevazı evde oturdu. asrın liderimiz bin yüz küsur odalı saray yaptırdı.

  *

  ecevit robert kolej mezunuydu, mükemmel ingilizce konuşurdu. öbürü imam hatip mezunu, arapça dersinde 10 üzerinden anca üç alıyordu, kanaat notuyla ite kaka geçiyordu.

  *

  ecevit şairdi.
  öbürü heykel yıktı.

  *

  ecevit “elele büyüttük sevgiyi” diyordu şiirinde… “birlikte öğrendik seninle, avcumuzda yüreği çarpan kuşa sevgiyi / elele duyduk kumsalda, denizin milyon yılda yonttuğu taşa sevgiyi / tırtılları tanıdık seninle baharda, tırtılken daha sevmeyi öğrendik / sevgiden üreyen kelebeği, toprağı evimiz gibi sevdik seninle, birlikte sevdik kuru toprakta, ev küren köstebeği / köstebeğinden toprağına taşına, tırtılından kelebeğine kuşuna, elele sevdik bu dünyayı, acısıyla sevinciyle sevdik, yazıyla kışıyla sevdik / köy-köy, ülke-ülke, gökler gibi sardı dünyayı, yağmur gibi sızdı dünyaya, dünya kadar oldu sevgimiz / elele büyütüp elele derdik, elele derip insana verdik, verdikçe çoğalan sevgimizi” diyordu. öbürü çakma dombıra.

  *

  ecevit çiftçi dostuydu, bizzat çiftçi bir kadın ona “karaoğlan” lakabını takmıştı, haşhaş üretimi dahil, batı'nın türk tarımına müdahale etmesine izin vermedi. öbürüyle saman ithal ediyoruz.

  *

  ecevit “toprak işleyenin, su kullananın” diyordu. asrın liderimiz “ben ülkeyi pazarlamakta mükellefim” diyor.

  *

  maden işçileri başta olmak üzere, neredeyse tüm işçi hakları ecevit döneminde kazanıldı. öbürünün döneminde, maden işçileri köle haline getirildi, tarihin en büyük maden faciası yaşandı.

  *

  ecevit, chp'yi kapatan darbeciler tarafından 10 yıl siyasetten yasaklandı. öbürünün siyaset yasağını chp kaldırdı.

  *

  ecevit terörle mücadele etti, öbürü terörle müzakere etti.

  *

  ecevit, terörist olarak abdullah öcalan'ı hapse tıktı. asrın liderimiz terörist olarak, genelkurmay başkanı ilker başbuğ'u, profesör mehmet haberal'ı, profesör erol manisalı'yı, başsavcı ilhan cihaner'i, emniyet müdürü hanefi avcı'yı, gazeteci mustafa balbay'ı, türk silahlı kuvvetleri'nin atatürkçü, yurtsever subaylarını hapse tıktı.

  *

  şimdi sıkı durun…

  *

  ecevit'in anne tarafından büyük dedesi hacı emin paşa, mekke'de 17 yıl şeyhülislam olarak görev yapmıştı, kutsal toprakları korumakla görevli olan medine şeyhülharemi'ydi, vakıflar, medreseler kurdu, hazreti muhammed'in kabrinin de içinde bulunduğu mescid'i nebevi'nin 110 bin metrekaresinin tapusu, ona aitti. kendisi rahmetli olunca, bu devasa mirası evlatlarına, torunlarına geçti. bugünkü emlak değeri ne ediyor biliyor musunuz… 1 milyar 700 milyon dolar ediyor! hacı emin paşa'nın 70 mirasçısı bulunuyordu, bunlardan biri de bülent ecevit'ti. davalar açıldı, 2005 yılında sonuçlandı, suudi arabistan devleti istimlak bedeli olarak 340 milyon dolar ödemeyi kabul etti. dünyanın en namuslu siyasetçilerinden biri olan bülent ecevit, bu muhteşem mirastan kendisine düşen payı almadı, diyanet'e bağışladı! evet, yanlış okumadınız… servet değerindeki dede mirasını “türk hacıların yararına kullanılması için, türk hacılara ücretsiz konaklama yeri yapılması için” diyanet'e bağışladı. ancak… asrın liderimizin madalya taktığı suudi kralı, mahkeme kararına rağmen, istimlak bedelinin ödenmesini onaylamadı. çünkü, kral efendi 1982 yılında istanbul boğazı'nda sevda tepesi olarak bilinen 57 bin metrekarelik muhteşem araziyi satın almıştı, bu araziye 1982'den beri imar izni verilmediği için misilleme yapıyor, hacı emin paşa varislerinin kazanılmış haklarını ödemiyordu. 2012 yılında, şak… sevda tepesi imara açıldı. bilal'in vakfına suudi kralından 100 milyon dolar bağış yapıldı, büyük bir tesadüf eseri, bu bağıştan iki ay sonra sevda tepesi'ne imar izni çıktı! neyse ki, mimarlar odası mahkemeye başvurdu, suudi kralına tanınan bu ayrıcalıklı imar izni iptal edildi.

  *

  yıl 2017…
  hacı emin paşa varislerinin kazanılmış hakları hâlâ ödenmedi. suudi kraliyet ailesi, bir yandan sevda tepesi'ne konmaya çalışıyor, beri yandan 1.7 milyar dolarlık mirasın üstüne yatmaya çalışıyor.

  *

  vay efendim, abd başkanı poposunu trabzana dayamış filan.
  geç bunları geç…
  bülent ecevit'in diyanet'e bağışladığı, suudi kralının zimmetine geçirdiği kutsal toprağımız ne oldu, ondan haber ver!

 • 37. döverek adam öldüren 6 kişinin serbest kalması

  haber
  burdur'da geçen yıl 5 şubat'ta 6 kişinin dövdüğü nadir bedir, hastanede yaşamını yitirdi. olayla ilgili tutuklanan 6 sanık hakkında burdur ağır ceza mahkemesi'nde dava açıldı.

  bu yıl mart ayında sona eren yargılamada mahkeme heyeti 6 sanık hakkında önce ömürboyu hapis cezası verdi. mahkeme heyeti sanıklardan h.s.'yi takdir indirimi hakkını kullanarak 25 yıl, ş.s., r.s., b.a., e.o. ve a.a.'yı ise önce haksız tahrik indirimi uygulayarak 18 yıla, mahkemedeki iyi hallerini göz önünde bulundurarak 15'er yıl hapse mahkum etti. sanıklar avukatları aracılığıyla karara itiraz etti.

  antalya bölge adliye mahkemesi 1'inci ceza dairesi, 21 haziran 2017'de görülen duruşmada, burdur ağır ceza mahkemesi'nin kararını bozdu. cezayı 12 yıla indiren ceza dairesi, sanıkların olayı maktulden gelen haksız fiilin meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisiyle işlediği gerekçesiyle cezayı 8 yıla düşürdü. sanıkların yargılamadaki olumlu davranışları, cezanın failinin geleceği üzerindeki olası etkileri de dikkate alınarak sanıklar 6 yıl 8'er ay hapisle cezalandırıldı. mahkeme, cezaevinde yattıkları süreyi göz önüne alarak 6 sanığın tahliyesine karar verdi. olay gününden bu yana tutuklu olan sanıklar tahliye edildi.

  ilgili karikatürü akla getiren olay:
  https://www.karikaturu.com/…imler/hukuk-sistemi.jpg

 • 38. 13 ekim 2017 gençlerbirliği beşiktaş maçı

  gençlerbirliği'ni iğrenç futbolu ve yeteneksizliklerine rağmen bu sene ligin en sağlam göt oluşunu izlememizi sağladığı için tebrik etmemiz lazım. her hafta galatasaray maç başlıklarına "fikstür" diye zırlayan lavuklar şu an sinirden birbirlerini sikiyordur heralde. kaç takımı küme düşürdüğü belli olmayan mesut bakkal'ın kontraya çıkmayı bile bilmeyen, ligin en kalitesiz futbolunu oynayan takımı burnundan kıl aldırmayan beşiktaş'ı yendi. gençlerbirliği'nin ligde 7 puanı var, 6'sı beşiktaş ve başakşehir'den. çok ilginç değil mi? şu takım sezon sonunda 2-3 puanla düşmemekten kurtulursa şu maçlar sayesinde kendini kurtarmış olacak.

  şenol güneş rotasyon yapmamalıydı ya da daha büyük rotasyon yapmalıydı diyen skor yorumcularını boşuna dinlemeyin bence. bir takımın çehresi jeremain lens ve alvaro negredo oynuyor diye bozulmaz, bu kadar kötü oynamanın bahanesi bu olamaz. caner erkin kötü bile oynayamadı. oğuzhan özyakup yine takım zordayken sevimli hayalet casper modunda oynadı. herkesin aksine ben dusko tosic'e suç bulmuyorum çünkü adam beşiktaş iyi oynarken veya kötü oynarken aynı futbolu oynuyor, aynı hataları yapıyor. gökhan gönül %50 ile bile oynamıyor hala, sağ bekte diğer alternatifler neler olabilir bilmiyorum ama as monaco maçına şu izlediğim gökhan'la çıkmak tehlikeli bence. takım bu kadar uyumsuz ve kötü oynuyorken ileride silikleşen anderson talisca ve cenk tosun'a eleştiri yapmak saçma.

  bir paragraf da gençlerbirliği'ne ayırmak istiyorum. gençlerbirliği o kadar rezil bir takım ki, 1 kişi fazla ve skor 1-0 lehineyken kontra atağa çıkamayacak kadar korkak olmak ve hasbelkader kontra atağa çıktığında ne yapacağını bilmekten aciz bir halde beşiktaş'ın geri koşmasını beklemelerini başka türlü açıklamak imkansız. takımın yıldızı koşmak haricinde hiç bir fikri olmayan tokelo rantie ve adam tek başına 3 tane %99luk gol pozisyonu olacak atağı yedi. ligden herhangi bir takımı seçin, şu maçta 45 dakika 1 kişi fazla 1-0 oynatın, ikinci kiev faciası yaşanırdı. şimdiden not alın, gelecek hafta rakipten ve sahadan bağımsız olarak bu takım 3 yiyecek. mesut bakkal az önce gevşek gevşek röportaj veriyordu, inşallah haftaya da röportajını görürüz. bu arada, 2000'den beri lig fikstürü inceleyip, 5 gününü analiz yapmaya harcayan işsiz/akılsız hala burada mı? futbol inanılmaz bir afyon. utanıp da silmese bari, 5 gününü o saçmalığa vermişsin ahahaha.

 • 39. beynimizi dijital bir ortama yüklersek ne olur

 • 40. alvaro negredo sanchez

  adam ciddi ciddi forvetleri ilk kaçıncı dakikada gol atmış onun hesabını yapmış. algı oyunlarına gelmeyin diyor.

  oğlum siz gerçekten gerizekalısınız bak. maçı izle maçı, aç bir izle. adam ölmüş. yıllardır izlerim bu adamı, çok da beğenirdim. ama artık adam sürünüyor. elindeki hesap makinesini bıraksan, maçı bir izlesen sen de göreceksin.

  olgo oyonlorono golmoyon. *

  tanım : beşiktaş'ın rvp'si.

  edit : 4 ağustos'ta yazmışım adamın istatistiklerini, durumunu. çoğunuz yeni uyandı. hala uyanmayan gerizekalılarla da taşşak geçmeye devam edeceğiz. beter olun.

 • 41. amerikalılar'a çiğköfte satmayan esnaf

  coca cola satan esnaftır. zırto.

 • 42. arabadan sarkan çıplak kızın uçup gitmesi

  camdan sarkan çıplak kadının fetocu ölümü diye okudum.

 • 43. ışınlanırken ortaya çıkabilecek küçük sorunlar

  filmlerde veya dizilerde pek görmediğimiz sorunlardır.

  adam, "ışınla beni" diyor sonra hemen çok farklı bir yere ışınlanıyor. ya da bir teleportasyon makinesine giriyor, çok uzaklarda ortaya çıkıyor.

  bunlar güzel şeyler ama eğer ışınlanma teknolojisi var olsaydı, bir noktada giren şey diğer noktada ortaya sapasağlam olsaydı yine de bunu denemek bence ölümle eşdeğer bir olay olurdu.

  şöyle ki, makinenin bu tarafındaki kabine girdiniz. sizi ışığa (foton) çevirdiler öbür tarafa bu enerjiyi ilettiler, öbür tarafta da aynı enerjiyi maddeye çevirip ilk giren formuna çevirdiler.

  peki o ordan çıkan kişi siz mi olurdunuz yoksa bir fotokopiniz mi? siz enerjiye yani ışığa çevrillirken ölüp gittikten sonra o ışık tekrar maddeye çevrildiğinde ortaya çıkan kişi sizin bilincinize sahip, fotokopi olduğunu bilmeyen bir kişi de olamaz mı?

  o kişi her ne kadar sizin yerinizi alıp anılarınızı devam ettirse de sonuçta siz ölüp gitmişsiniz.

  bu gibi riskler barındıran sorunlardır.

 • 44. 14 ekim 2017 antalyaspor göztepe maçı

  göztepe'mizin antalya'yı tokatlayıp beşiktaş'ın puan kaybettiği haftayı avantajlı kapatacağı maçtır.

  1-3

  goller : eto'o, jahoviç, jahoviç, andre castro

 • 45. köpeğine ağızlık takmadan dışarı çıkaran insan

  köpek fetişistlerinin gene toplandığı başlık. gene leş gibi dandik sevgi edebiyatı pislemişler ortaya. herife sorsan avrupa çok iyi; her şey kurallı, güzel. işine gelmeyen durumda kuduz köpek gibi abuk subuk argümanlar sayıklamaya başlıyor. evinde köpeğini nasıl beslersen besle, kamuya açık alanda istediğini yapamazsın. en basit sebep bir insanın köpekten korkuyor olma ihtimali. ve evet sadece bir insan bile olsa yapamazsın. o adam vergisini ödüyor, belediye o vergiyle park yapıyor, devlet güvenliğini garanti ediyor. senin dandik dünya görüşün kimseyi ilgilendirmez, saygılı olacaksın.

  gerçi daha bu adamlara sokakta neden köpek olmaması gerektiğini anlatamadık ya. boluda kamp yapıp instagramda şehir hayatını eleştiren sonra ortalığı batırıp giden kitleyle bu aynı işte.

 • 46. cingöz recai

  türk sineması açısından gayet güzel film. çıtayı yükseltmiş. türk polisiyeleri arasında "ejder kapanı, polis" bir yeri var.

  bu polisiye, bond tarzı filmler bir matematik üzerine kurulu. kahraman bir jön, bond kızı, kötü yakışıklı çocuk, kötü adamlar, iyi ama yetersiz devlet adamları, bolca havalı mekan çekimleri, açılışın başka bir ülkede yapılması vs. jönümüzün düştüğü ikilem, kalbi mi, mantığı mı? finalde kötülerin yenilmesi ve mutlu son.

  elin gavuru yapınca oluyor da bizimkiler yapınca niye olmuyor? ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi her zamanki gibi iş başında. ayılıp, bayılmadım ama eş, dost ailecek izlenecek gayet güzel film. tv de denk geldiğinde rahatça ailecek izleyebilirsiniz.

  kenan ve haluk harika her zamanki gibi. meryem ve fatih rollere girememiş gibiler. yetenekli isimler ama role çalışmamış tembel öğrenci misali. yan rollerde bile harika işler çıkarmış oyuncular mevcut. ushan çakır role kattığı oyunculuk yadırganabilir ama en azından birşeyler denemiş. fatih artman dizi de oynar gibi oynamış.

  görüntü yönetmeni iyi iş çıkarmış. her sahne storyboard da hazırlanıp planlandığı bariz. işçiliği çok iyi filmin. yönetmen tartışılmaz zaten. bu filme gayet uygun. ezelin senaristleri de matematiğini iyi kurmuşlar dizinin. önce ufak bir soygun, sonra o soygunun sürüklediği büyük bir iş, kötü adamların kaybetmesi, esas kız ve esas oğlanın geçmişiyle duygusal bağ kurdurma, finale doğru da kişisel intikamın yerini daha büyük ulusal çıkarların galip gelmesiyle seyirciye katarsis yaşatmak.

  bu işte. daha ne olcaktı? bok atmayın bir türk filmine de. holywood işi olsaydı alırdın patlamış mısırlarını izler, ballandıra ballandıra da anlatırdın eşe dosta.

  gidin izleyin. yapımcılar para kazansın da recep ivedik, cumali ceber gibi filmlere para yatırmaktan vazgeçsinler.

 • 47. her iş yerinde olan tip

  yaklasik 20 yildir ayni is yerinde ayni isi yapan 40-45 yaslarinda bekar hanim.

  hayvan gibi para/emlak biriktirir, her bokun en yararlisini en organigini o bilir. en sevdigi program da guldur guldur.

 • 48. bmw'nin okunuşu

  izmir'de çiğdem deniyor diye biliyorum.

 • 49. bir sabah gözlerini açtığında olmak istediğin yer

  o'nun yanı

 • 50. 14 ekim 2017 liverpool manchester united maçı

  ahlaksızlığın bu kadarı.

  http://www.milanobettv1.com/tr/izle/s-sport

  bu adreste kaçak yayın var. üstelik türkçe! yazıklar olsun. şikayet etmeyene de yazıklar olsun.

  eğlenceli maç. kaçak izlemiyorum ben, geniş ekranda izliyorum yasal yollardan. siz izlemeyin, şikayet edin. mucuks.