spinapubica43
profili

 • yeğenini ezip ölümüne sebep olan kadın

  siyasi nüfuz böyle bir şeydir işte.

  8 yaşındakı çocuğu ezip öldürürsünüz. bunu haber yapanlar, isminizi z.k. değil z.a. olarak verirler.

  z.k. olarak verirlerse, gecmisinizde akp milletvekili adayi oldugunuz, siyasi etkiniz falan ortaya cikabilir cunku. aylarca kendisine kamera kayitlari verilmeyen baba da dahil olmak uzere herkesi susturabilecek adimlar atabilirsiniz ama z.k. diye yazilirsa, oralar kurcalanmaya baslayabilir.

  neyse, bu olaya talihsizlik degildir dedim diye bana ozel mesajla kufreden oldukca kalabalik bir potansiyel katil kitlesine mesaj vermek istiyorum:

  lutfen siz arac kullanmayin! toplum sagligi acisindan, sizin arac kullanmaniz tehlikeli. bu tur davranislari normal buluyor, 'ne varmis canim, bakmamis iste aynaya' diyerek yapilani akliyorsunuz zira sizin gozunuzde bu yapilan hatanin oyle cok buyuk bir etkisi yok. olagan, yapilabilir, normal. neyse, cok konusmayacagim. yeterince kufur var mesaj kutumda.

  ilave: kendi abisine yalan soylemis, olayi farkli anlatmis. aylarca avukatlari araciligiyla oyalamis kamera kayitlarina ulasmamasi icin... ne diyebilirsin ki?

 • akıllı süpürge pişmanlıktır

  burada kast edilen eğer robot süpürge ise, duruma göre değişir demek istiyorum.

  robot süpürgelerin olumlu ve olumsuz yanları var elbette. ayrıca, robot süpürge her eve uygun değildir, eviniz eğer robot süpürge ile yaşamaya uygun değilse boşuna maceraya girmenize gerek yok.

  2018 yılında, şu anda yaşadığımız eve taşınırken eşyalarımızın hemen hemen tamamını değiştirdik. bütün yeni mobilyaları, altına robot süpürge girebilecek şekilde altı açık tipte, yüksek/uzun bacaklı aldık.

  bu bizim konuyla alakalı ilk yatırımımızdı. pandemiden öncesine kadar evde temizlik derdimiz yoktu çünkü 15 günde bir gelip çok güzel temizlik yapan bir yardımcımız vardı. pandemi döneminde yardımcımızı çağıramaz olduk, zira ikiz bebeklerine hamile kalmıştı.

  şimdi bakıyorum, çok saçma bazı yorumlar görüyorum. mesela birisi şöyle demiş: "ben bütün evi köşe bucak 20 dakikada temizliyorum".

  bu çok saçma bir çıkış. evin boyutundan bağımsız olaraki bir evi köşe bucak detaylı bir şekilde 20 dakikada temizleyemezsiniz, boşuna saçmalamayın. eğer 20 dakikada bütün evi süpürüyorsanız o evin temizliğinden hayır gelmez.

  diğer yandan, merak ettiğim bir şey var. bizim salonumuz 52 metrekare. 52 metrekarelik bu salonda, bazı alanları bloklamak zorunda kaldık (çocuğumuzun oyuncak dolabı, sinema sisteminin bazı bileşenleri vs) ve süpürülebilir net alan yaklaşık 46 metrekareye düşmüş durumda. şimdi sormak istiyorum, içinizde hangi babayiğit robot süpürge karşıtı, bu alanı 20 dakikada "robot süpürgeden daha iyi" süpürebilir? abartmayalım lütfen. 46 metrekare net süpürme alanı olan bir odayı 20 dakikada süpürürseniz, o halının ciğerini sökmez süpürgeniz, kıyıda köşede mutlaka kaçırdığınız bir şeyler olur.

  evimizi daha önce defalarca kendimiz baştan aşağı süpürdük, defalarca. hem ben, hem de eşim, en hızlı çalıştığımızda dahi 45 dakikadan daha kısa sürede bitiremedik (187 metrekare). burada "evi 20 dakikada süpürüyorum" diyen arkadaşların evlerini çok merak ediyorum, tavuk kümesinden büyük olduğu kesin ama 100 metrekareden daha fazla olması imkansız gibi geliyor bana.

  robot süpürgelerin olumsuz yanları var demiştim, mesela birkaçını sayayım:
  1. sert zeminlerde sert taneli, mesela susam gibi, kuruyemiş kırıntısı gibi kirleri etrafa saçabiliyor, bazılarını toparlayamayabiliyor. fayans zeminlerde, derz boşluklarında ufak tefek bir şeyler kalabiliyor ama bunlar çözümsüz şeyler değil. mesela biz odaları iki tur süpürtüyoruz. kolay kolay böyle kalıntılar olmuyor. nasıl olsa yoruldum demiyor alet.

  2. halılarınızın püskülleri veya shaggy denen halıların yüksek tüyleri sorun çıkarabiliyor. bu konuya çok kolay bir çözüm yok ama shaggy halı alan kişiye zaten gülüyorum ben (evet bende de var ama kimsenin görmeyeceği, beni utandırmayacak bir noktaya koydum). shaggy halı almayabilirsiniz, en başta söylediğim gibi; evinizi robot süpürge temizliğine uygun hale getirebilirsiniz.

  3. öncesinde evi toplamak, temizlik için yer açmak gerekiyor, ki bunu zaten yakınma gerekçesi olarak yazmışlar. fakat sormak isterim; konvansiyonel elektrikli süpürge ile evinizi süpürmeden önce yerdeki oyuncakları toplamıyor musunuz? robot süpürgede bunun için biraz daha fazla çaba harcıyorsunuz, o kadar. temizliğin ne kadar etkin ve iyi olmasını isterseniz ortamı o kadar hazırlamak durumundasınız.

  4. toz hazneleri çabuk dolabiliyor (eviniz çok kirleniyorsa mesela) ama bunun da çözümü var: şarj üniteside merkezi toz haznesi olan modeller var. onlardan alın. ya da daha sık temizlik yaptırın ve her seferinde toz haznesini temizlemeyi, filtrelerini temiz tutmayı ihmal etmeyin.

  5. eşyalara çarpıyor, zarar veriyor. ama çözümü var: daha nitelikli modeller alabilirsiniz, onlar eşyalara -kolay kolay- çarpmıyorlar.

  6. kedim halıya sıçmış, robot süpürge üzerinden geçip her yere yaymış. çözümü var: kameralı, yapay zeka destekli modeller var, kakayı ayırt edebiliyor ve sakınabiliyorlar. ayrıca o hayvanın psikolojik desteğe ihtiyacı, robot süpürgenizin performansına dair kaygılarınızın giderilmesinden daha yüksek öncelikli olmalı.

  7. kablolara falan dolanıyor. doğrudur. 1. yapay zeka ve kamera destekli modeller kablo demetlerini fark edip kendilerini koruyabiliyorlar. 2. o nasıl ev ki her yerde kablolar var? düzenli olmayı deneyin.

  bakın biz roborock s6 maxv kullanıyoruz. daha pahalısını alabilecek durumum olmayan bir dönemde aldım, maddi olarak imkanım olsa en üst model irobot alırdım, şimdilik bunu kullanıyorum.

  temizliği evde olmayacağımız zamanlara planlıyor, evden çıkmadan önce yaklaşık 15 dakikada evin tüm odalarını ve banyolarını/tuvaletlerini temizliğe hazır hale getiriyoruz. mesela sandalyeleri masanın üzerine ters çeviriyoruz, salonumuzda 6 metre ve 3.5 metre tavandan tabana, 2 buçuk metre normal pencere var ve bu pencerelerdeki perdeler yerlere kadar uzanıyor. perdeleri yakınlardaki bir eşyanın üzerine uzatıyoruz (ileri düzey haritalama ve sakınma özellikleri olan modeller perdeler yüzünden çok zaman kaybediyorlar), yerlerdeki oyuncakları topluyoruz. duvar dibine doğru itilebilecek bir şey varsa itiveriyoruz. en uzun sürdüğünde 20 dakika sürüyor bu hazırlıklar.

  sonra robotu "evi iki tur temizle" diye çalıştırıp dışarı çıkıyor, gezip tozuyoruz. döndüğümüzde iki tur temizlik yapılmış oluyor. ikinci turun ilk yarısında batarya 20% seviyesine düştüğü için gidip şarjını tamamlıyor ve kaldığı yerden devam ediyor. tüm evi bir tur temizlemesi yaklaşık 80 dakika sürüyor tüm odaları dahil edersek. biz dışarıda 3 saat kalırsak 2 tur temizlik tamamlanmış ve hazne ağzına kadar dolmuş oluyor.

  eve geldikten sonra, eğer temizliği ileri seviyeye taşımak istersek, kapıların arkasını normal süpürge ile süpürüyor, eşyaların üstündeki tozu alıyoruz.

  bakın bu anlattığımda önemli olan detay şu:
  eviniz robot süpürge ile temizliğe uygun değilse, mesela koltuk ve benzeri mobilyalarınızın altındaki boşluk süpürge girecek seviyede değilse, boşuna uğraşmayın, memnun kalmazsınız. oraları süpüremediğiniz için, bir süre sonra orada biriken pamukçuklar eve yayılacaktır.

  ancak; eviniz robot süpürge ile temizliğe uygun nitelikteyse, hiç boş yere aksini iddia etmeyin, ev süpürmeye ayırdığımız 45-50 dakikayı, gezip tozmaya ayırmayı tercih ederim.

  yine bir not:
  1500 liralık, haritalama özelliği olmayan, sensörleri vasatın altında, emiş gücü düşük cihazları alıp, sonra da "aman be, işe yaramıyor bu" diyenlerden ricam şudur ki: yapmayın, etmeyin. robot var, robot var...

 • göbeği açık kıyafetle belediye başkanını ziyaret

  resmi dairelerde kıravat zorunluluğunu kaldırmış,
  devletin tepesindeki hemen her görevlisi yaka bağır açık takılıyor,
  ayaklarının altında ezilenler gelmiş, makamda ziyarete nasıl gidilir, ne giyilir diye fetva veriyor.

  lan göt oğlanları, siz değil miydiniz 'tercih ettiğimiz kıyafetle devlet kurumlarına alınmıyoruz, önemli olan kıyafetin ne olduğu değil, insan olmak' diye vik vik ötenler?

  kıyafete takılmasın devlet diye okuduğunuz özgürlük mavalları, kendi giyim tarzınıza özgürlükten ibaretti değil mi gavatlar?

  biz zaten biliyoruz merak etmeyin.

 • robot süpürgenin tutmama sebepleri

  hakkinda yanlis bilinen cok sey oldugundandir, eger varsa boyle bir sey.

  mesela:
  "uc bin liraya evi o robotun omru kadsr temizletebilirsiniz."

  ya bsg.
  200 liradan maksimum 15 defa temizlik yapiliyor. haftada bir temizlik yaptirsan 3.5, hadi bilemedin 4 ay eder. matematiginizin icine sicayim.

 • tekken'deki en iyi dövüşçü

  (bkz: tekken'de aceminin dostu eddy gordo)

 • doktorun aylık 18 bin lira ek ödeme alması

  merak etmeyin arkadaşlar bir kısmı alamayacak.
  şu anda yoğun bakımda, solunum cihazına bağlı çok sayıda doktor var.
  devletin imza karşılığında günde bir tane verdiği maske yetmediği için kendi cebinden harcayarak maskeler almasına, destek için bulduğu tüm takviye ilaçlarını kullanmasına, elinden geldiği kadar özenli, en temelinde kendi canını kurtaracak kadar dikkatli çalışmasına rağmen covid-19 pozitif olan onlarca doktor var. içlerinden birinin bugün iki kez kalbinin durup geri canlandırıldığını biliyorum hatta.

  merak etmeyin, sizi çok geren o paraları göremeyecek bir kısmı. yitip gidecekler.
  yıllarca aldıkları eğitim, biriktirdikleri, yaptıkları da kendileri ile birlikte göçüp gidecek.

  merak etmeyin, yiyemeyecekler o parayı. içiniz rahat uyuyun bu gece.
  önümüzdeki 2-3 aylık sürede yüzlerce sağlık çalışanından bu haberler gelecek. siz hiç merak etmeyin, sıkmayın canınızı.

  siz yeter ki sıkmayın canınızı amk kevaşeleri...

  edit:
  kaçabilir, ama saklanamazsın
  https://ibb.co/nk4mk2k

 • aylık 20 bin tl maaşı dibine kadar hak eden meslek

  meslekten bagimsiz olarak:
  ozel sektorde calisip 20bin alan herkes o maasi hak ediyordur.
  kimse kimseye keyfinden 20bin vermez.

  hak etmeyeni ariyorsaniz kamu kuruluslarina, belediyelere, kamu istiraklerine bakacaksiniz...

 • her planı birer fotoğraf karesi olan filmler

  stop motion filmlerin tamamı bu kategoridedir.

 • sahip olunan mesleğin en can sıkıcı özelliği

  herkesin o meslegi icra etmek istemesi, hatta icra ettigini sanmasi.

  gerisi onemli degil, en can sikici ozelligi bu.

 • ayt 250.si gence tıp fakültesi yazdırmak

  ayt'de ilk 250'ye girecek bir ogrenci eger iyi bir kilavuzluk almis olsaydi, sene ortasindan once mit, stanford, berkeley veya benzeri bir universiteye basvurmus ve buyuk ihtimalle kabul almis olurdu.

  universiteye hazirlanan gencler icin kilavuzlugun onemi cok yuksek.

 • ak parti'ye oy vermek imanın gereğidir

  iman değil iban'dır o.
  iman olsa yerinde duramazsın.

 • tc eklenince her şey düzeldi zanneden chp'li

  tc ibaresi çıkarılınca hiçbir şey olmadığını sanandan daha makul geldi bana.

 • istanbul havalimanı

  taksim, besiktas veya mecidiyekoy'den en hizli ulasim su sekilde:

  taksim'den kalkan otobuslerle sabiha gokcen'e geciyorsunuz.
  sabiha gokcen'den herhangi bir ucusla ankara'ya ucuyorsunuz.
  ankara esenboga'dan istanbul havalimani'na gelen bir ucakla geri donuyorsunuz.

  olabilecek en hizli yol bu sekilde.

 • 34 gk 3991

  ilgili videoyu izlerken, belirli bir secmen profili canlanmiyor mu sizin de gozunuzde?

  bu hale gelmis olmamiz ne kotu.

 • 2018 ekonomik krizi

  sabah marketteydim, simit ve ekmek almaya gitmistim.
  gitmisken deterjan da alayim dedim, azaldi malum evdeki.

  fiyatlara baktim, gecen hafta 29,95 olan omo ultra 34,95 olmustu.
  'omo ultraya manipulasyon yapmislar' dedim.

  ama aldim yani, lazim cunku.
  marketteki hemen her urune, 2-3 gunde bir manipulasyon geliyor.
  bir cok urune ortalama 35-40% manipulasyon geldi.

  market kasiyerine 'bu manipulasyonlari neden yaptiniz?' diye sordum,
  kizcagiz 'toptancilarin satis fiyatina manipulasyon gelince biz de yapmak zorundayiz' dedi.

  ne diyeyim, o da hakli iste.
  bakalim bizim maaslara da dise dokunur bir manipulasyon yapacaklar mi...

 • akp fethullah gülen'i usulünce istemedi

  'muharrem ince fetullah gülen’in usulüne uygun istenip istenmediğini istanbul adalet sarayına giderek savcılardan öğrenebilir'

  tabi canim...
  istanbul adalet sarayi'na gidip ilgili bir savciya 'ben fethullah gulen'in usulune uygun bir sekilde istenip istenmedigini ogrenmek istiyorum' diyiverin bakalim, bisi deniycez...

  saka gibi la...

 • şirinler köyünü akp yönetse olacaklar

  "şirinağaoğlu myshroom'da 1+0 mantar, 0 peşin, 20 yıl vade"

  "şirgev bağışlarıyla talebeler artık sadece dersleriyle ilgileniyor"

  "şirin baba'nın diploması nerede?"

  "balkabağından araba mı çekeyim yanlarına?"

  "madenci şirini yerde tekmeleyen müsteşar şirin, madenci şirini dava etti"

  "şirinler ormanının 2b vasfından çıkarılması sonrasında gözler ali şirinağaoğlu'nda"

  "okullarda şirinler marşının yasaklanması"

  "yerli ve milli mantar göklerde"

 • macbook pro

  burada yazilanlar cok dogru.

  istanbul'da yasayip porsche alan herkes aptal, cunku trafikte zaten hizli gidemiyor.
  ayni sekilde mercedes falan alanlar da aptal, cok daha ucuza megane veya citroen c-4 alip ayni yolda, ayni hizla gidebilirler. hatta megane dizel alsalar, c180 mercedes'ten az yakar bak.

  araba alirken station wagon almak yerine herkes transit almali. daha cok bos yeri var. station wagon passat parasina 2 tane transit, 3 tane doblo alinir. station wagon passat alanlar aptal.

  evine televizyon alirken 49 inc sony alanlar aptal. ayni paraya iki tane 55 inc axen veya sunny alinabilir. ekran daha da buyuk ustelik.

  is guc icin macbook pro alanlar aptal. o paraya hayvan gibi masaustu toplanir, grafik falan on basar. olmadi iki tane dell laptop alinir. o da ayni isi yapiyor zaten.

  bi bitmediniz amk...

 • tesla'yı araba markası sanan kesim

  tesla yalnızca bir otomobil markası değildir, aynı zamanda manyetik akı yoğunluğu birimidir.

  bir de nikola tesla, var ama o apayrı...

 • doktor maaşı

  kısa cümlelerle ifade edeyim kendimi.

  hiçbir doktorun, gelip 'şu, bu ve o sebeplerden dolayı bu maaşı hak ettiğimizi düşünüyoruz' savunması yapmasına gerek yok.

  insanlar -benim gözümde- ikiye ayrılıyorlar.
  1. grupta, herhangi bir meslek grubunun yüksek maaş alıyor olduğu iddiası ile kendi kendini yiyen, 'neden biz de hak ettiğimiz miktarı almıyoruz?' diye soracağına, 'neden şunlar veya bunlar bu maaşları alıyor?' sorusuna saplanıp kalmış aklıevveller var.

  2. grupta geri kalan insanlar var.

  siz siz olun, 1. gruba girmeyin.

  ek: doktorlar, hak ettiklerinin çok altında maaşlar alıyorlar. mühendisler de, diş hekimleri de, bankacılar da hak ettiklerinin çok altında maaş alıyorlar. işyerindeki çaycı teyze, okulun müstahdemi, madenci pampalar, öğretmenler, kalifiye olmayan işçiler, hastabakıcılar, evlere temizliğe giden teyzeler de hak ettiklerinin çok altında maaşlar alıyorlar.

  bu memlekette herkes, hak ettiğinin çok altında maaşlar alıyor, sömürülüyorlar.

  tartışacaksan bunu tartış, tepki göstereceksen buna tepki göster ey embesil!!!