Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. survivor 2020 ünlüler-gönüllüler

  twitter’da gördüğüm tweet:

  “kendimi asla affetmeyecegim
  özürdileriz barış”

  yapılan yorum da:

  “sen elinden geleni yaptın kuzum”

  allah akıl fikir versin. biz de izledik yarışmayı da bu hangi seviye bir manyaklıktır.

 • 2. ekşici erkeklerin ekseriyetle çirkin olması

  bir de kendini yakışıklı sanıp, profil fotoğrafı iliştirenler var ki sormayın. yakışıklı olanlar/yakışıklı olduğunu sananlar daha bir aptal oluyor, çirkinler en azından kendini geliştirmeye önem veriyor, üç beş kelam ediliyor kendileriyle.

 • 3. 15 temmuz demokrasi ve milli birlik günü

  fetocu olarak anılmaktan son anda yırtanların daha bir çılgınca (işemeli sıçmalı) kutladığı, kutlayacağı; alakası olmayanların ise tamamen nötr (noluyoruz amk tadında) kaldığı, kalmaya devam edeceği gün.

 • 4. yazarların 15 temmuz gecesi yaşadıkları

  darbe haberini duymamla sokağa koştum. ilk gördüğüm tankın egzosunu atletimle, ikinci gördüğüm tankın egzosunu şortumla tıkamak suretiyle etkisiz hale getirdim. altımda boxerımla deli gibi ordan oraya koşunca askerler bir ürktü, geri çekildiler. sonra baktım savaş uçakları alçaktan uçuyor hemen dama çıktım. kokpite lazer tutmak suretiyle bir tanesini uzaklaştırdım. bu sırada damda bayrak sallayan bir teyze "yavrum noluyor?" dedi. "darbe oluyor teyze!" dedim. "onu sormuyorum niye donla dama çıktın?" dedi. "teyze bi dur allasen zaten ortalık karışık" dedim. sonra baktım polisler tam otomatik tüfek dağıtıyor, hemen kaptım bir tane. sabaha kadar counter strike'da öğrendiğim tüm hamleleri uyguladım. en son gazi oldum, madalya taktılar ama bizim için toplanan paradan payımı alamadım hâlâ.

 • 5. ömer halisdemir

  siyasal islamcıların kapışmasına kurban gitmiş vatansever, atatürkçü şehit türk askeri.

 • 6. z kuşağının kendi evi ve arabası olabilecek mi

  z kuşağının bir hayatı olabilecek mi?

 • 7. #psikolojideacikogretimehayir

  gelişim üniversitesi, arel üniversitesi, okan üniversitesi, üsküdar üniversitesi, altınbaş üniversitesi, istinye üniversitesi, zorlu center üniversitesi psikolojiye de hayır o zaman. siz kiiim alanınızı korumak kim be. ortalıkta sahte psikologlar fink atarken sustunuz ama, ya da eğitim tabela üniversitelerince ayaklar altına alınırken sustunuz? geleceğin psikologlarına(!) hakaretler küfürler ederken, kin nefret kusarken tanık olduk zaten. korkaklar. gelmişler 8 net matematikle karşı çıkıyorlar bir de. instagram psikologları sizi.

  edit: açıköğretim olarak açılması doğru ya da değil orası ayrı bir tartışma noktası. türkiye'deki örgün eğitim ne ki açığı kaliteli olsun gerçi. keşke diğer ülkeler gibi uzaktan da kalite sağlasansa ama yok. demek istediğim eğitim kalitesi yerle bir olmuşken kimsenin sesinin çıkmaması. sanki tek sorun açıköğretim programının açılması gibi davranmayın. kaçınız üst düzey labarotuvarlarda deneklerle ders işliyorsunuz? bazı okullar izin bile vermiyor labarotuvarların kullanılmasına. gidin bu tepkilerinizi dersleri slayt ile anlatan hocalarınıza, pandemi döneminde online derslerinizi videolu değil de pdf atarak işin içinden sıyrılan hocalarınıza, yönetime gösterin. kaçınız ders sonrası kütüphanelerde araştırma yaparak geçiriyorsunuz? açık ve net olun kardeşim. önce bunları sorgulayın sonra bu duruma ses çıkartın. bırakın okumak isteyen okusun. başarılı olanın zaten önüne kimse geçemez. gelişim arel haliç gibi saçma sapan yerlerde %50 okumaktansa gidip buranın yazılması daha mantıklı bir hareket olacaktır kimse kusura bakmasın.

  zorunlu edit: ya arkadaş, iyi okullarda okuyan, gerçekten hakkını verene sözümüz mü var? zaten onların korkmasına da gerek yok. 8 net matematikle gireni de gayet gördüm adam ücretli okuyor yıllık 60 bin tl verip. sen tam burslu girip emek verirken bir yerlerini patlatırken adam 60 bin tl verip giriyor buna bir şey demiyorsunuz, onu diyorum. okuduğunuzu anlayın önce sonra savunun. allahım sen sabır ver. herkes ne alındı şu 8 net olayına. gidin yök atlasa bakın. gönlünüz 800 bininci olanın mesleğinizi elinizden almasına razı da, açıköğretimden okuyana niye razı değil? derdiniz sadece ortaya çıkacak olan sahte psikologların diplomaya kavuşmasıysa bu büyük bir sorun teşkil edecek evet ama bunu zaten diplomasız da yaptılar?? fakaaat siz 230 puanla psikoloji okuyup da açıköğretime girecekleri ezerseniz aşağılarsanız işte orda çok komik duruma düşersiniz. önce aldığınız eğitimi iyileştirin. daha da bir şey demiyorum hadi eyvallah dostlarım.

 • 8. 1 dakikanın 1 saat gibi geldiği anlar

  birinin ameliyattan çıkmasını beklemek. ya da doğumu beklemek belki. hayatının geri kalanını etkileyecek bir sınav veya mülakatın sonucu da olabilir.

 • 9. durduk yere ağacı söken tonton dede

  o ağacı, o tonton dedenin götüne sokmak gerekir.

  en irite olduğum şey; tacizcilere, böyle ruh hastalarına amca, dayı, dede, teyze gibi hitap etmek.
  ağacı söken orospu çocuğu bey diyeceksiniz.

  (bkz: ruh hastası)

 • 10. cüneyt özdemir

  ahmet hakan buna bakıp "ulan dayak yemeden de oluyormuş, boşu boşuna bir kamyon dayak yedik" diyordur.

 • 11. babanın en iyi olduğu konu

  yatmak. 20 yıldır yatar kendisi. 40 yaşında emekli olduktan sonra ömrünün geri kalanını yatmaya adadı ve adamaya devam ediyor.
  geçim sıkıntısı, çocukları okutma kaygısı, annemin dırdırı vs. hiçbir şey yıldırımadı bu uğurda adamı.
  ilginçtir, çocukları bir şekilde ite kaka okudu, meslek sahibi oldu. peynir ve zeytinle de hayatın idame ettirilebileceği dispotyasını bize kabul ettirdi. pasif direnerek annemi pasifize etti.
  toplumun, baş etmesi güç olarak olarak nitelediği çoğu problemi görmezden mi geldi, umursamadı mı bir fikrim yok ama şöyle bir dönüp geçmişe baktığında başaramadım, üstesinden gelemedim dediği bir şey olduğunu sanmıyorum. aslında bakarsanız neyi başarı neyi başarısızlık olarak nitelediğine dair de bir fikrim yok. bildiğim tek bir şey var. bu adam yatmayı seviyor. uzanıyor. bulduğu her yere her şeye uzanıyor. ve oh diyor.
  bıkmadan, usanmadan yatıyor ve her defasında aynı keyifle oh diyor.
  böyle yazınca bir sitemim veya şikayetim varmış gibi anlaşılsın istemem. babamın hayata karşı vurdumduymaz bakışını, zamanla maaile şiar edindik. dertten, stresten, sıkıntıdan, hüzünden uzak bireyler olarak yetiştik sayesinde. allah razı olsun la baba.

  yaa allah deyince aklıma geldi. bu adam 2 senedir 5 vakit namaz kılıyor. fakat sadece fatihayı ezbere biliyor. neden baba neden bir çaban yok. en azından bir sure daha ezberleyemez miydin? bari dini vecibelerini yerine getirirken çabaladığını görseydim dünya gözüyle.
  soruyorum tabi bunu kendisine.
  'ne olacak oğlum. yatıyorum kalkıyorum allah diyorum işte.' diyor. haklı amk adam, iman etmek istiyor ve ayrıntılara takılmıyor. altmışından sonra vetebarekesmük demeyiver sen de be baba.
  ulan secde de bile fatiha okuduğuna yemin edebilirim. o da bi tür yatış. uzun tutması lazım o kısmı.

 • 12. göbekli kültürlü erkek vs kaslı kültürsüz erkek

  hem kassız hem kültürsüz hem çirkin hem fakir hem borçlu hem kısa boylu hem göbekli biri olarak tüm yazar arkadaşlarıma evvela selam ederim.

 • 13. kurukahveci m. efendinin rte'yi kızdıracak ilanı

  "rte atatürk'lü ilana niye kizsin canim" diyen mozambik halkina ozel edit:

  iki bkz. ve bir video armagan ediyorum. yaninda yarma seftali? sade türk kahvesi?

  (bkz: rte'nin atatürk'ü tarihe ihanetle suçlaması)

  (bkz: 14 temmuz 2020 rte'nin atatürk'ü hedef alması)

  https://twitter.com/…tatus/1283087047499145216?s=20

  entry:

  tam hali "kurukahveci mehmet efendi'nin atatürk'lü 15 temmuz ilanı" olacakti, sigmadi. gunun siyasi konjunktrunu de düşününce. *

  görsel

  su ana kadar gozlemledigim kadariyla 15 temmuz mesajlarinda atatürk'ü anan tek firmadir kurukahveci mehmet efendi firması. helal olsun. herkese, vataninin kiymetini bilen herkese ornek olsun.

  --- spoiler ---

  kurukahveci mehmet efendi, 15 temmuz fetö'nün hain darbe girişinin yıl dönümünde dikkat çeken bir ilan yayınladı.

  ilanda atatürk'ün "bir ulus birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez" ifadelerine yer verildi.
  --- spoiler ---

  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…-ki-289651h.htm

 • 14. 15 temmuz 2020 eskişehir'de kaybolan kız

  ön edit: kız çocuğu bulunmuş ve ailesine teslim edilmiş. kaçıran - veya bir çocuğun saflığını istismar eden - kişi kıza daha önce de musallat olan yamuk bir arkadaşmış. ailesine ve kendisine geçmiş olsun. bu tarz olaylardan ders çıkaralım ve çoluğumuza çocuğumuza kardeşimize musallat olan insanlarla ilgili dikkatli hareket edelim.

  13 temmuz 2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan bir kız çocuğu mevcut. eskişehir şirintepe mahallesi civarında. ilgili makamlara haber verilmiş ve 2 gündür ses seda yok. eskişehir ve çevresindeki suserlara duyurulur.

  (kızın kimliğini fazla ifşa etmemek adına bilgileri kaldırıyorum. başlık moderatörler tarafından uçurulabilir.)

  edit: başlığı açarken çocuğun yaşını bilmiyordum. sonradan yakınlarından öğrenip eklediğim için "genç kızımız" ibaresini değiştirmeyi unutmuşum.

  edit 2: "sevgilisiyle kaçmış" denilen olaydaki erkek 27 yaşında uyuşturucu kullanan ve sabıkası olan birisi.

 • 15. zengin olmasına rağmen lüks araç kullanmayan erkek

  babamdır amk. çok garip.

  ben zengin olduğumuzu yanlışlıkla banka hesabını gördükten sonra öğrenmiştim. asıl bunlardan korkucaksın. tam bir varyemez.

 • 16. dünya görüşünü bir şarkıyla anlatmak

 • 17. 14 temmuz 2020 azerbaycan ermenistan savaşı

  burada azerbaycan türklerinin bizi sevmediği askerilerinin vasıfsız olduğu yok rüşvetçi gibi ipe sapa gelmez kulaktan duyma zırvalanmış.ben bir çok yabancı askerin ve azerbaycan askerlerinin eğitiminde çalıştım.biz sadece azerbaycan askerlerine üstümüzse komutanım derdik onlarda bizimkilere.burdan anlayın yani ne kadar iç içe geçtiğimizi ve herhangi bir savaş durumunda birbirimiz için neler yapabileceğimizi.eğer azeri bir asker ölüyorsa senin komutanın veya astın ölmüş demektir türk askeri için çünkü o kardeştir silah arkadaşıdır.vasıfsızlık konusunda siktirin ordan diyorum.azerbaycan askeri gerek spor olsun gerek askeri disiplin ve konularda yetenekliler.öyle iki rüşvetle koca azerbeycan ordusunu küçümsemeyin.bilmeden de konuşmayın amına koyayım.

 • 18. ekşi itiraf

  4 kür aldığım kemoterapi( akıllı ilaç) 1 ay kadar nefes almamı sağladı. dayanılmaz karın ağrılarım geçtiği için, aldığım kemoterapiyi bir kez olsun kendime dert etmedim.
  tedavi bittikten sadece bir hafta sonra ağrılarım tekrar başladı. bunun ne anlama geldiğini biliyordum, işe yaramadı.
  yapabilecek hiçbir şeyim yoktu, oturdum ağladım. hıçkıra hıçkıra ağladım. elbet bir çaresini bulacaklar. teşhis konulana kadar 2 ay bu ağrıları çektim, ellerimi ısırdığımı, uluduğumu biliyorum. bir kez daha katlanabilir miyim? çok korkuyorum. çaresizliği yaşamayan bilmiyor, bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum. ne dua edecek bir tanrım, ne de oturup anlatabileceğim bir insan var. herkesi kendimden özenle uzaklaştırdım, çünkü çoğu bana "tabuta girmişim" gibi davrandı. sorun değil, kanser, adı bile korkunç. evimi kapattım, anneme taşındım. yanında hep güçlü durmaya çalıştım.
  bugün gidip balkonda sessizce ağladım.

 • 19. kadınlar olarak kıllarımızı almak zorunda değiliz

  her şeyi geçtim temizlikten bahsedenler var. temizlikten bahsedenler de kıllı erkekler.
  temizlenmek için kıllarınızı almalısınız yazan kıllı erkekler...

 • 20. squat yapan erkek

  göbeğe kaçak kat çıkıp, yan gelip yatan, götü başı salan tiplere dert olmuş erkek. kütür kütürsünüz beyler devam.

 • 21. acun ılıcalı'nın yarışmalarına mesaj atan insan

  iktidar da aynı mantıkla seçiliyor bu ülkede. tv'ye bakıyor, anam ne karizma adam diyip oy veriyor.

 • 22. akp'lilerin mansur yavaş'ın üzerine yürümesi

  ''ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş, önceki dönemde bir firmanın piyasadan 1.5 tl’ye aldığı fidanları aski’ye 15 tl’ye sattığını, bunların da çoğunun dikilmediğini belgeleriyle açıkladı. bunun üzerine akp'li meclis üyeleri yavaş'ın üzerine yürüdü.''

  kaynak

  kamu hakkı yiyenler için diyanet işleri başkanlığından bir şeyler söylemesini bekliyoruz. bir kez olsun allah için bir şey yapsınlar.

 • 23. et yerken parayı peçete olarak kullanmak

  allah’ıma şükürler ediyorum sosyal medyayı yarattığı için.
  lan aramızda ne biçim göt oğlanları varmış haberimiz yokmuş, sosyal medya sayesinde binlercesini tanımış, öğrenmiş olduk. ilginç olan şey, bu binlercesinin %90’ı malum kitle.

 • 24. martı kullanan 2 kadının kafa kafaya çarpışması

  mizansen gibi duran bir fotoğraf.
  birisi yerde, diğeri manken gibi poz vermiş. kan revan olayı da yok. baya hazırlıklı çekilmiş bir fotoğraf havası var.

  zaten bu tip olaylar nedense hep gündeme gelince oluşuyor.

  geçmişte, rakı üretimi özel sektöre serbest bırakıldığı hafta tekel'in sahte rakısından(!) 22 kişi ölmüştü.

  uber yayılınca, uber şoförleri(!) müşteri dövmüştü.

 • 25. eski eşin mahrem videolarını grupta paylaşmak

  40 seneyi çoktan devirdim hayatta. 20 seneden fazla idarecilik yaptım. nereden baksan 1000 kişi geldi geçti iş yerlerimden.

  çok net bir konu var tecrübe ettiğim. hiç bir olay, kimsenin anlattığı gibi değildir.

  ali ile veli didişir, ali’yi dinlerim yollarım. veli’yi dinlerim yollarım. ondan sonra kimin dediği kiminkiyle nasıl çelişiyor, ali hangi yalanı söylüyor, veli hangi yalanı söylüyor sentezler, olayı çözerim. daha hiç yanılmadım. daha çıkıp doğru söyleyene de rastlamadım.

  hele bir olay zaten hürriyet’te yer almışsa zaten yalandır.

  bu ülkede en büyük yalanlar boşanma davalarında söylenir. o yüzden hemen gaza gelmeyin derim. yazılanlar şaşırtıcı bir şekilde tamamen doğru da olabilir. lakin iki tarafı da dinlemeden fikir sahibi olmayın. bu olay için de diyorum, hayatın geri kalanı için de. hadi bu sonuçta “bize ne” kavlinden bir olay. belki sevdiklerinizi yok yere kırarsınız bu prensibi edinmezseniz.

  umarım yaşamazsınız da; ülkede boşanmak zımnen yasak. bir boşanma davasında “artık evli kalmak istemiyoruz” demek boşanmaya yeterli sebep değil. hele bir taraf “boşanmak istemiyorum” dediyse asla boşanamazsınız. istisnası, şiddet içeren, yüz kızartıcı fiiller. o nedenle bu işi bir an önce sonlandırmak isteyenler dilekçelere bir asılıyorlar, kocam dövüyor, karım iffetsiz, erkek iktidarsız kadın soğuk... akla gelen gelmeyen ne varsa. bir diğer yandan bu suçlamaları yutturma oranı da tazminat miktarını ve çocukların velayetini direkt etkiliyor.

  kimseyi suçlamak istemem. lakin diyelim ki zor bir boşanma süreci var, erkek tarafı boşanmaya yanaşmıyor, adamın telefonundan böylesi bir paylaşım yapmak, bunun için erkeği suçlamak nereden baksan 1 sene kısaltır süreci. hele konuyu medyaya taşımak daha da kesin çözüm. bu ihtimal masadayken hemen “vay ala gavat” demek için çok erken.

  ekleme: olay gündüz kuşağı tv programına da düşmüş. erkek de bir şeyler anlatmış. ben sadece gazete yazısını okuyup yazmıştım... ana fikir aynı. olay çözülmeden konuşmak anlamsız.

 • 26. bim'in gökkuşağı renkli ürünü satmaktan vazgeçmesi

  ulan o değil de güzelim gök kuşağını cinsiyetçi bir metaya dönüştürdünüz.

  ağzınıza sıçayım ben sizin ya.

 • 27. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  boşluğa düştüğün anlarla, ilk aşık olduğun yaşlarla, şiirler arasında rastladığın umutlarla yeşillendirebilirsin mesaj kutumu.

  farklı hikayeler dinleyip farklı hikayelere şahitlik etmeyi çok seviyorum. varsa dökmek istediklerin, ister beraber toplarız; ister sabah olur unuturuz.
  bira, gece ikileminde uzun uzun dinler; uzun uzun susabiliriz.

  çaylaklar için mesaj kutum açıktır.

  telegram linkim

 • 28. sözlükçülerin şu an ihtiyacı olan şey

  sakin bir yol, sakin bir yol arkadaşı ve uzun bir tatil..

 • 29. mü ile başlayan müthiş kelimeler

  yemin ediyorum saçma sapan işler peşindesiniz ha.

 • 30. emlakçıyı aradan çıkarmaya çalışan alıcı

  yanlışı, en başta götü kalkmış ev sahiplerinin malına talip olmasıyla yapmış alıcıdır.

 • 31. dertleşmek istenilen hayvan

  bal porsuğu.
  dünyanın en delikanlı abisi pardon hayvanı.

 • 32. 31 ağustos 2020 okulların açılması

  okulların açılmasını istemeyen veliler düşündüğünüzden daha fazla. “göndermem, güvenemem” diyor.
  okulların açılmasını isteyen veliler de düşündüğünüzden fazla. “çalışıyorum nereye bırakayım?, evde kendi çocuğumdan sıkıldım” diyor.
  bizim ekşici ergenler analiz yapmaktan pek anlamadıkları için “öğretmenler istemiyor” diyor.
  istiyorum kardeşim. tedbir almak benim işim değil. tedbir alsınlar açsınlar *

 • 33. 30 yaş her şey için geç midir sorunsalı

  ay "götünüzden sorunsal uydurma sorunsalı"dır o, yoğurtlu sos basın geçer.

  36 yaşındayım, bi şeye geç meç kaldığım yok. züğürt tesellisi de değil, baya manyak bi enerji var içimde. sonradan açılan kabak çiçeği gibi dehşet bi merak ve hasretle dalasım var hayatın içine.

  30'da kariyerimi komple değiştirdim. bunun için nerdeyse tüm emeğimi çöpe atıp stajyer kıvamlı bi pozisyondan başlamam gerekti. yöneticimin minik stres topu oldum, mobbinge uğradım. kaç kere, kaç ayrı şirketten atıldım/istifa ettim inanın bilmiyorum; saymadım.

  başarısız mıyım? hımm. bi şeylere uyum sağlayamadığım kesin. o şeylerin ne olduğunu bulmak için farklı aynalara bakıyorum.

  farklı insanlarca reddediliyor, farklı işlerce itekleniyor, farklı ülkelerce üvey evlat muamelesi görüyorum... neden?

  e uyanını bulmak için :)

  30 yaşındayken bebek adımlarıyla başlattığım kariyer, altın bileziğim oldu; çok iyi yerlere geldim, yurtdışından teklif aldım. fakat 36 yaşındayken o bilezik sıkmaya başladı.

  n'apim? susayım mı? "ay buralara kadar geldik, şimdi çıkartmak olmaz." diyip kangren mi olayım? ne münasi!

  baştan başlamaya karar verdim. 36 diyorum bak. 46'da da aynı tazeliği barındırmasını diliyorum ruhumun. istemediğiniz hiçbi şeyin içinde kendinizi zorla tutmayın. o sıktığınız yumrukları gevşetin, hayal kurun, kendi gücünüze ve iç sesinize güvenmeyi asla bırakmayın. asla! hayal kurmuyorsanız ölügezeler gibi takılırsınız valla. şeytan kulağına diyim.

  hayat, düşledikçe var. ancak böyle büyür insan. dizleriniz kanamasın diye oyun oynamiycak mısınız yani? hayatı kenardan seyretmeye gelmiş olabileceğinize inanabiliyor musunuz sahiden? aklınız kalbiniz alıyor mu böyle bi şeyi? yedek kulubesinde oturmaya mı geldik ayol? angaranın bağları çalarken hem de?

  kuzum istirham ederim silkelenip kendinize gelin. güzel olduğu kadar küstah hayaller kurun.

  80 yaşında fiden ekicez, gölgesinde oturamayacağımızı bile bile...
  inadım inat kıçım iki kanat misali bir ümitle...

  30 yaş her şey için geç midirmişmiş... te allam!!

 • 34. 15 temmuz 2020 rte'nin garip yürüyüşü

  merhum ecevit'in sağlık sorunu üzerinden siyaset yapanların tabii ki kınadıklarının başlarına gelmesidir.

 • 35. robot süpürgenin tutmama sebepleri

  hakkinda yanlis bilinen cok sey oldugundandir, eger varsa boyle bir sey.

  mesela:
  "uc bin liraya evi o robotun omru kadsr temizletebilirsiniz."

  ya bsg.
  200 liradan maksimum 15 defa temizlik yapiliyor. haftada bir temizlik yaptirsan 3.5, hadi bilemedin 4 ay eder. matematiginizin icine sicayim.

 • 36. köprüde boğazı kesildiği iddia edilen asker

  edit: başlık köprüde boğazı kesilen askeri öğrenciler başlığından taşınmıştır. iddia yoktur bilakis gerçeklerdir.
  bu da raporudur.görsel modlar başlığı eski yerine taşırsa sevinirim.

  15 temmuzu 16 temmuza bağlayan gece köprüde boğazı vatandaş tarafından kesilen askeri öğrencilerdir. otopsisine bakıldığı zaman darp, kesici alet ve boğulma. otopsi haberi

  tatbikat var diyerek yalova'dan, devletin onlara tahsis ettiği otobüslerle köprüye götürülüyorlar. otobüslerden birisini halk durduruyor. darbe var deniyor. halk ile istiklal marşı okuyorlar. istiklal marşı haberi

  kalanlar gece 2 gibi köprüye varıyorlar. otobüslerden dahi çıkmıyorlar. polis geliyor silahlarını topluyor. bunları köprünün ortasına oturtuyor. bekliyorlar. saat 5 gibi hava aydınlanırken bir grup dini kinine dönüşmüş grup allahuekber nidalarında oturan askeri öğrencilerin üstüne koşuyor. dövmeye başlıyorlar. görsel

  kimisi hızını alamıyor linç ediyorlar. bazısının boğazını kesiyorlar. gözünü oymaya çalışıyorlar. yılların intikamını 18 19 yaşındaki askeri öğrenciden çıkartıyorlar.

  gelelim doğru bilinen yanlışlara:

  halka ateş ettiler yalanı: halka ateş eden askeri öğrenci yok. çünkü kendilerine zimmetli mermi sayısı tam çıkıyor. parmaklarında da barut izi çıkmıyor. hepsinin balistik raporu temiz çıkıyor. balistik haberi

  darbeden haberleri vardı yalanı: yalova kampında askeri öğrencilerin tuşlu telefonları dahi olmuyor. hatta pilli radyo bile yasak. askerliğini yapanlar bilirler. ergenekon kumpasından sonra bu tedbirler daha da artmıştı. walkman bile yasaklanmıştı orduda.

  soruları çaldılar yalanı: darbeden yargılanan öğrencilerin sınav sonuçları tekrar kontrol ediliyor. benzeyen çakışan yanlış, benzeyen cevaplar, yani 2010 kpss sindeki sisteme rastlanmıyor. ben şahsi olarak hiçbirisinin çalmadığını düşünüyorum. çalsalar bile ağırlaştırılmış müebbet almalarını gerektirmez.

  fetöcülerdi yalanı: bunlar tutuklandıktan sonra evlerine baskın aramalar yapılıyor suç delili aramak için. bildiğim kadarıyla bir tane öğrencinin evinden yasaklı yayın diye bahsedilen dede korkut hikayeleri çıkıyor. hiçbirisinde fetöcü olduklarına dair delil bulunamıyor ve bu dava düşüyor. sadece darbeden ceza alıyorlar.

  benim de çok fazla bilgim yok bu konularda ama harbiyeli annesi melek çetinkaya'nın bir kaç videosunu izledim sonra da araştırınca bunlar çıktı. köprüde olan tanıklarla konuştuğumda askeri öğrencilerin hiçbir şey yapmadığı. halkın onlara sigara verdiği, su verdiği onları bu millet sizinle sloganı ile uğurlayıp istiklal marşı söyledikleri sonra polise teslim ettiklerini söylediler. bunu da mahkeme huzurunda söylediler. iddianamelere geçti.

  bunca travma yaşamalarına rağmen bu öğrenciler müebbet aldı. ben devlet büyüklerimize inanıyorum. bu davalar tekrar görülecektir. umarım bu aileler yalnız bırakılmayacaktır.

  harbiyeli annesinin de dediği gibi: "40 yıllık fetö'nün cezasını askeri öğrencilerden çıkarmayın."

  buradan tüm şehitlerimize rahmet, tanrı'dan huzur dilerim.

 • 37. puma'nın hitler'e benzeyen ayakkabı modeli

  normal ayakkabı işte. hitler ayakkabıya benziyor.

 • 38. avcılık bir spordur

  rahmetli peder almanya’dan her izne gelişinde tüfeğini alır, haftalarca ava çıkarmış. son gelişinde yavruları olan anne ayıyı vurduktan sonra postunu arabasına atıp ankara’da validesini ziyaretten sonra almanya yoluna düşmüş ve akabinde kaza geçirmiş. yavru ayılar annesiz, biz de babasız kaldık...

  ister karma yasası deyin ister başka şey deyin, hayvanların âhı kimsede kalmaz. doğadaki her varlığın sizin kadar yaşamaya hakkı vardır, onlara saygılı olun.

 • 39. aldatmak için en geçerli sebep

  çok fazla insanla muhattap oldum, hemen hemen her çeşit insanı tanıdım, gözlemleme fırsatım oldu ve bu yüzden şunu net bir şekilde söyleyebilirim: am budalası olup pipisini her bulduğu deliğe sokmaya çalışan adamdan da, bir sebeple hayatındaki erkeği aldatan kadından da her türlü pislik beklenir.

  gerçekten seven bir insan, her ne sebeple olursa olsun, gidip başka bedenle bütünleşmez.
  yavşaklığın, orospuluğun, kahpeliğin, ucuzluğun, pezevenkliğin lüzumu yok.

 • 40. 14 temmuz 2020 rte'nin atatürk'ü hedef alması

  atatürk'e ancak adını anmaya korkarak, yüsuf yüsuf böyle çemkirebiliyor. daha fazlasına yemiyor. götüm götüm, kıçım kıçım bir açıklama. mertçe çıkıp desene "nefret ediyorum" diye? yemiyor. işte böyle sinsi sinsi dedikoducu komşu teyze gibi alttan laf sokuşturmaya çalışıyor.

  acınası bir hal.
  çünkü vefatından 100 sene sonra arkasından sen ancak bunları söyleyebiliyorken, senin vefatının 1 saniye sonrasında neler söyleneceğini çok iyi biliyorsun.

 • 41. şu an okunan kitap

  kafka - dava. muhtemelen ikinci kez okuyacağım, anlaşılması zor

 • 42. 28 haziran 2020 trendyol rezaleti

  28 haziran 2020 tarihinden beri bir türlü çözümlenmeyen şahsımı internet üzerinde alışverişten soğutan olay. herhangi bir çözüm bulamamaktayım, trendyol sadece bekleyin diyerek olayı uzatmakta. sinirlerim harap olmuş durumda.

  28 haziran'da trendyol üzerinden en çok yorum alan, en çok beğeni alan satıcıdan(datgrup) apple airpods pro ürününün siparişini verdim 1480 liraya. ürün için apple türkiye garantili yazıyordu ve modeli mwp22tu/a olarak belirtilmişti. 1 temmuz günü ürün elime ulaştı. kargo paketinden çıkarır çıkarmaz yaptığım ilk iş jelatinini dahi çıkarmadan ürünün seri numarasını apple garanti sorgulama üzerinden sorgulamak oldu. ürünün garantisinin bittiğini gözlemledim. daha sonra faturayı incelediğimde de seri numarasının farklı olduğunu gördüm. kutu ve fatura üzerinde farklı seri numaraları yazıyordu. bana gönderilen cihazın modeli mwp22zm/a olarak yazıyordu. apple türkiye modeli değil yurtdışından ucuza getirilmiş sahte replika bir cihazdı.

  her türlü görseli trendyol'a 1 temmuz(ürünün elime ulaştığı gün) günü ilettim. kayıtlara lütfen girin ürünün jelatinini açmadım, görsellere ekledim diye belirttim. 10 temmuza kadar her gün arayarak müşteri hizmetlerinden bilgi almaya çalıştım. her gün sizden beklemenizi rica ediyoruz, çok özür dileriz, sizi mağdur etmeyeceğiz laflarını dinledim. 10 temmuz günü benimle iade kodu paylaştılar, ürünü gönderin dediler. ürün kime gidecek kim inceleyecek diye sordum, ürünün satıcı firma tarafından teslim alınacağını belirttiler. satıcı firmaya güvenmediğimi, böyle bir olaya sebep olan insanların bunu tekrar edebileceğini, ürünü trendyol'un incelemesi gerektiğini belirttim. ve bugün yine arayarak ulaştığımda satıcı firmanın ürüne iade reddi verdiğini öğrendim. sebep de ürünün jelatinin açılmasıymış, tekrar satamazlarmış bu şekilde. kesinlikle bir yalan. ürün elime ulaştığından beri böyle bir durumun yaşanmaması adına her seferinde trendyol'a ürünün açılmadığını belirtmeme rağmen böyle bir dönüş yapılmış. benim o kadar bakın ürün sahte iddialarımın hiçbiri satıcıya sorulmamış. ve bu satıcı firma hala trendyol'da ürün satmaya devam ediyor. müşteri hizmetlerine ben jelatini açmadığımı nasıl ispat edeceğim diye sorduğumda bir cevap veremedi. sadece beklemenizi rica ediyoruz diyorlar o kadar. bu olay sadece benim başıma gelen bir yanlışlık olmuş pardon denilecek bir olay da değil üstelik. şikayetvar.com'da aynı ürün aynı satıcı ve trendyol adına açılmış birebir benzer onlarca şikayet var. nasıl bu kadar utanmazca göz göre göre dolandırıcılık yapılabiliyor. 50-100 liralık ürünü orjinal ürün fiyatından 1500 liraya satmaya çalışmak ne tür bir ahlaksızlık. (apple ürünlerine temmuz ayı itibariyle zam geldi ve airpods pro 2100 oldu, haziran ayı içerisine 1400-1500 lira bandında vatan, teknosa gibi mağazalarda ürün bulunabiliyordu.) bir daha internetten herhangi bir şey almayacağım.

  edit: benim yaşadığım mağduriyeti yaşayan insanları bu linkten görebilirsiniz: https://www.sikayetvar.com/trendyol/airpods

  edit 2: trendyol şikayet yönetimi biriminden nihal hanım ulaştı ve iade sürecinin onaylandığını ücret iadesi yapılacağını belirtti. umarım aynı şikayeti yaşayan herkesin durumunu da bir an önce çözerler. ben belirttim bunu. iyi ki ekşi sözlük hesabım varmış. gerçi illa afişe mi olmaları gerekiyor bu markaların ilettiğimiz şikayetleri dikkate almaları için. yine de internetten alışverişe son artık. ekşi hesabım olmasa belki bir 3 ay bekleteceklerdi beni. yine de mağduriyetimi giderdikleri için teşekkür ederim.

 • 43. ilk kez bir kızla yemeğe çıkacak erkeğe tavsiyeler

  hesap ödeme faslı geldiğinde elbette ki hesap ödetmeyin. lakin yalandan da olsa elini çantasına atmayan hesap için hamle yapmayan kızlardan uzak durun. yarın evlenince değişip sizi borç batağına sokup boşanıp gözü nafakada olan kötü kızların ilk belirtisidir bu.

 • 44. 15 temmuz 2020 erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşması

  bu adamin konusmalarini niye butun televizyonlar gosteriyor kardesim? adam benim ve bu ulkenin en az yarisi icin cumhurbaskani falan degil, sadece akp genel baskani. zaten butun konusmalari akp propagandasi ve halkin diger yarisini hedef gostermeyle dolu. buna ragmen butun kanallar hazir ola geciyor herif konusmaya baslayinca. kimse de sesini cikaramiyor. ne bicim ulke lan bu?

 • 45. cemal can canseven

  lan hani homofobikti bizim millet noluyo lan

 • 46. 2020 turizm krizi

  izmir'de bir sosyetik otelden bildiriyorum;

  otel gayet dolu ve bayramda bayağı bir yoğunluk olacak. sosyal mesafe, covid movid hikaye. insanlar istanbul'dan arabalarıyla akın akın geliyorlar.

  patron da çalışanlarına aylardır kçö'den faydalanıp tek kuruş para ödemeden parayı kırıyor.

  çalışanlarını da tehdit ediyor, onlara hakaret ediyor.

  ne güzel değil mi?

  edit: çalışanları pazar dahil çalıştırıp ücretsiz izinde göstermek de cabası!

 • 47. internetten hastalık araştırmak

  en sevdiğim hobim. burnum aksa hemen bakarım zaten bütün semptomlar uyar sonunda beyin tümörü yada kalp yetmezliği sonucu çıkar.

 • 48. şu an ölünecek olsa gözün arkada kalacağı şey

  daha fazla sarhoş gezmemiş olmak. evet bu dünyaya sadece alkollüyken katlanabiliyorum.

 • 49. victor ruiz torre

  kalbe atılan bir imza daha.

 • 50. geceye kürtçe bir söz bırak

  #110210059 nolu entry'i yazmam sebebiyle bana özelden

  ---- neck beard alert ----
  "türkçe konuş çok konuş."
  kahraman türk subayı esat oktay yıldıran'ın yönettiği diyarbakır cezaevinde yazan söz. türkçe konuşmanız için tekrardan bir esat oktay yıldıran mı gerekiyor yoksa?
  ---- neck beard alert ----

  yazıp yollayan @tbbt stuart arkadaşım.
  seni üzerim, kalbini kırarım şeker kardeşim.

  bu sana gelsin:
  akıl tacê zerrinê
  serê her kesê da ninê

  akıl altından bir tac imiş
  her başa konmaz imiş.

  hırtlığın alemi yok. farsçanın çakma ve dağ şiveli versiyonu olabilir, akad çingeneleri bugün kendine biz kürdüz diyor olabilir. kürtçe diye bir dil ve kürt diye bir ırk olmayabilir. bütün bunlar olabilir veya olmayabilir ama şu anda bu gerçeklik var, zamanın ruhunu ıskalama. insan ol.

  not: zonguldaklıyım