Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 18 kasım 2023 almanya türkiye maçı

  burada misafir değil ev sahibiyiz??????

  ne kadar tehlikeli bir söz
  suriyeli birinin dediğini düşünün bunu

  yapmayın
  sikerim sizin bize yapılınca kötü
  biz başkasına yapınca normalleştirdiğiniz olayları

  maçı anlat siktir git evine

 • 2. tıp mezunlarının pasaportunu iptal etmek

  "tıp fakülteleri kapatılsın" *

  bence doktorları toplama kampları yapıp orada misafir edelim, zincir ve prangalarla hastanelere getirip 16 saat çalıştıralım, arada vatandaşlar tarafından dövülür ya da öldürülürse yurtdışına gitmeleri zorlaşır, randevu alma krizi sona erer.

  kanzuk! dünya hayvanlar gününde 5.000 şempanzeyi yazar yap bence, kalite yükselir sözlükte.

 • 3. türkiye'nin en entelektüel kişisi

  büyük ihtimalle tanımıyoruzdur.

 • 4. erkek bot tavsiyeleri

  chatgpt olabilir erkek olduğunu düşünüyorum şahsen

 • 5. metin uca'nın cenazesindeki provokasyon

  sözlükteki orçoların da onaylayacağı bir hareket yapmış iki adet şerefsiz.

  oğlum siyasal provokatörler, gün bir dönerse sizi öyle tatlı sikecek bir kitle var ki inanamazsınız. bu iğrenç provokasyonlarla kendinizden öyle nefret ettirdiniz ki sırf zevk için içinizden geçecek milyonlarca adam o günü bekliyor. umarım o gün de böyle gevşek gevşek yürümeyi tercih etmeden okyanusu koşarak geçecek çevikliği kendinizde bulursunuz, yoksa işiniz çok zor.

 • 6. 18 kasım 2023 fransa cebelitarık maçı

  seneler sonra bi kupon yapmak istedim gırgırına. baktım oranlar aşırı düşük, bari en çok gol ikinci yarı olura basayım dedim ilk yarı 7-0 bitti.

 • 7. abdülkerim bardakçı

  sadece türkiye'de değil dünya futbolunda sayılı pas yeteneğine sahip bir stoper. kuntz yüzünden abdülkerim yerine 3. sınıf showmen stoper merihi izledik senelerce.

 • 8. fuckbuddy müessesesinin türkiye'de sıradanlaşması

  hay batı silksin sizi yaaa. nedir bu batı nefretiniz. ulan tatile batıya gidersiniz , dünyanın en güzel yerleri nere diye sorsak ilk 10 batıdan oluşur.

  hukuku, adaleti, teknolojiyi batıdan tahsis edersin.

  ama iş sekse gelince botonon etkoso yozondan bla bla bla.

  en çok 31 çeken sizsiniz , neden ?
  çünkü size veren yok.

  hadi eyvallah.

 • 9. türkiye'nin eurofighter yerine su-57 alması

  ulan senin en büyük müşterin iki yüzlü dediğin almanya, hadi bunu geçtim ruslar seni pamuklara mı sarıp sarmalayacak sanıyorsun, ilk fırsatta içinden geçecek adamlar. yemin ederim sike sürülecek akıl yok.

  edit: ulan bide mesaj atmış ruslar bizi sever diyo delireceğim.

 • 10. ülkemizde an itibariyle en önemli 5 sorun

  türkiye'de tek sorun vardır o da islamcılıktır.

  deprem sonrası için yaşadığımız korku, ekonomik sorun, mülteci sorunu, tarım sorunları. hepsinin sebebi çözümün ertelenmesi sorun olarak görülmemesi islamcılık kaynaklıdır.

 • 11. kenan yıldız

  starboy, 18 yaşındaki bir çocuğa göre çok soğukkanlı oynuyor ve çok seri hareketleri var. çok rahat adam eksiltebiliyor, umarım diğer gurbetçi abileri gibi türkiye içindeki garip lobilere bulaşmadan tertemiz bir şekilde kariyerini geçirir.

 • 12. 10 iq'luk cümle

  iyi de kime vereceğiz

 • 13. fırtınalı havada kurye çağırmak

  şu vasıfsız elemanlar kadar şımartılan başka bir grup yok. işi bu olm, yapacak. fırtınada motosiklet güvensizse arabayla getirsin.

 • 14. okunmuş en kalın kitap

  sefiller (1724 sayfa)

 • 15. aylık geliri 100 bin lira olan erkek

  sikik bir sağlık firmasında çalışan, ekşife headhunterlık yapan ve kırık ps4 arayan mal 30.000 eur kazanıyormuş :)

 • 16. bihter (film)

  yakın zamanda utanılacak bir şey yaptıysanız ve kendinizinkini unutmak için ötekinin daha büyük utancına ihtiyacınız varsa izleyin. iyi gelecektir. içip içip ex manite mesaj atmak gibi küçük utançlardan bahsetmiyorum yalnız, sokaklarda çıplak koşma utancının filan ikamesi bu film asdfasd, ulan bu nedir?

  --- spoiler ---

  özet geçiyorum: bizim köşk rutubetli diye dedesi yaşında iktidarsız kocaya varan genç bir kadının, pms döneminde libidosunun aşırı yükselmesi sonucu bir akşam aniden "yaşıycamm bu hayatı" diyerek kocasının yeğeniyle tokuşmaya karar vermesiyle başlayıp, başka bir akşam elinde silahla sıka sıka "feministim bennn çekilin önümden be sekssizler :d" diyerek ortamı terk etmesiyle biten bir freak show. bence yeterli, gerisini okumasanız da olur.

  - bihter, 1920'ler modasına göre giyinen bir 2023 onlyfans kızı. müşteri kitlesi halide edip adıvar fantezisine sahip sanırım, ondan böyle giyiniyor ama replikler, hal ve hareketler twitterda "beni gören erkegler size su bile vermez" diye cıblak foto paylaşan 3. sınıf eskort. batmış bir eski zenginin torunu değil de adnan tarafından kurtarılan kuştepe batakhane gülü gibi. hareketlerde en ufak zarafet, hanımefendilik emaresi yok. şımarık, sakil, kibirli, cahil. farah'ın lakayıt oyunculuğu da bu avamlığı perçinlemiş.

  - behlül, filmin en büyük faili. çamlıhemşinli peyker'e alenen kerkindikten 3 saat sonra bihter'in üzerine çıkmaya, takriben 22 saat sonra da nihal'le evlenmeye karar veren beyaz donlu 1 zibidi. filmin sonu bu açıdan çok mantıklı aslında, böyle bi loser için değil kendini vurmak, saç ucundaki kırıklar bile aldırılmaz. hayır bir iş yapıyorsun düzgün yap boran kuzum. rol sana geldiği gün g*tünün kabak gibi ortada olacağı sevişme sahnesi belli, 2 ay squat yap ve o sete fırıncıların ramazan haricinde çıkardığı susamsız düz pide götünle gelme. çok moral bozan bir görüntüydü, açıp jon snow götü izledik modumuzu yakalamak için. püüüh.

  - dönem atmosferi yaratacağız derken sıçıp batırmışlar. aynı evde yaşayan kadınların en genci belle epoque, en yaşlısı flapper tarzında. firdevs hanım, gündüzün körü etrafta revü kızı gibi dolanıyor. bihter ağzı cikletli bir z kuşağıyken, nihal osmanlı kadın aydınlanmasına ucundan dokunan tek karakter. zaten filmdeki tek osmanlı figür de bu kız. yalnız firdevs'e "bekarlık sorun değil cicim, istesem ayrı eve çıkarım" diye caka satarken, birden pek de göz süzmediği behlül'le evlenmeye karar verip herif kevaşe çıkınca bayılıvermesine anlam veremedim.

  - beşir'i bir insan değil at canlandırıyor. milleti oraya buraya getirip götürmekten kalan zamanlarda köşedeki ağaca bağlanıp geviş getiren bir at. fakat çok kıymetli bir at çünkü behlül bey'in odasının alt katında, adnan beylerle aynı hizada bir odası var. bi akşam çişe kalkınca hooop, behlül'e tırmanmak için merdiven tırmanan bihter'i görüyor. filmde 3 sahnesi filan olan bu at nihal'e aşıkmış, bunu da atlarla konuşan kadın bihter'den öğreniyoruz.

  - diyalogların avamlığını atlatamıyorum. "keşke yumuşayan sadece kalbi olsaydı", hmmm yani adnan 4 saniyede boşalmasa bunların hiçbiri yaşanmayacaktı öyle mi? şu muhteşem sığlaştırmaya bakar mısınız? "anılar biriktirmek istiyorum" ve "masaya kusucamm" diyen bihter'i bir an doğu ekspresinde kompartımanı süsleyip ispirtolu ocakta sıcak şarap yaparak anı biriktirirken hayal ettim. adnan dik tutabilse, vosvosla ege koyları gezmeli anılar birikecekti demek ki wauuv.

  - hey ölmeyen bihter, 30 metre kuşaklı kırmızı elbisenle arap hüsnü gibi havaya sıka sıka "heyy cesurum ben, şimdi tüm istanbul'a feminizm dersi vermeye gidiyorum çekilsenize ayol" diyip uzaklaştıktan sonra ne yaptın, mesela 2 hafta sonra nerede barınıp ne yiyip içiyordun? kampüs cadılarına filan mı katıldın bilseydik keşke, ahahaha.

  --- spoiler ---

 • 17. 2023 las vegas gp

  perez “aha beleşten yarışı da kazandım akşam hangi hatuna tıklatsam” diye düşünürken daldı gitti

 • 18. miss nepal 2023

  bir insana sabahın 8'inde bu başlığı açtıracak motivasyonun ne olduğunu çok merak ediyorum. aslında pek de meraka mahal vermeyecek bir vesika. güzel bir sabah 31i patlatıldığı çok belli, tek elle açılan başlıklar kategorisine sağlam bir giriş olmuş.

 • 19. kışın tüketilmesi daha zevkli gıdalar

  okuduğu tek cümleyi bile anlamayan adamlarla aynı yerde yazmak, bu insanlara laf anlatmaya çalışmak benim canımı çok acıtıyor ya

  başlık: kışın tüketilmesi daha zevkli gıdalar

  tek bir cümle. diyor ki "bu bir gıda. her mevsim tüketilebilir bir gıda, ama kışın tüketmesi daha zevkli oluyor"

  adam çıkıyor kestane diyor. mandalina diyor, bir kamyon manyak da beğeniyor. ulan bu gıdalar zaten sadece bakın buraya dikkat edin, sadece kışın çıkıyor. yani istesen de yazın tüketemiyorsun, çünkü mevsimi değil. çünkü yok anasını satayım. (özellikle gezip ararsan belki normal fiyatının 50 katına özel amaçlı marketlerde falan bulursun, bunu da yazayım da yine ne demek istediğimi anlamayıp "istersen yazın da bulunuyor"cular gelip sabote etmesin).

  dese ki "tüketmek için kışın gelmesi istenen gıdalar", yaz istediğin kadar mandalina yaz, kestane yaz.

  ama her mevsim tüketilebilir, ama kışın tüketilince daha zevkli olan gıda mandalina olamaz, kestane olamaz, çünkü bunları istesen de yazın tüketemezsin.

  çorba yaz, patlamış mısır yaz, sahlep yaz, boza yaz. ama mandalina yazma, kestane yazma yahu. o kadarını da anla be abi.

 • 20. devasa suluk modası

  su içme alışkanlığı laylaylom. ya bırakın arkadaşlar kabul edin işte sizde eşyalara karşı bir fetiştlik var. yarın iki tane zibidi fenomen çıkıp plastik terlik emiklemeye başlasa ve çok sağlıklı böylelikle vücudumdaki bilmem ne sikimsonik asitleri dışarı atıyorum dese hepiniz elinizde plastik terlik ile gezersiniz vallahi. su içme alışkanlığını suluk aldıktan sonra kazanıyorsanız eğer vah vah.

 • 21. ferdi kadıoğlu

  bu başlıktan en hafif tabirle siktirin gidin.

  mevcut olarak dünyadaki en değerli 20 bekinden biri olan adama çöp çekiyor hazımsız. tesadüfe bakın ki açıyorsun bakıyorsun profiline. aaaa o da ne sacha boey dünyanın en iyi beki, nelson 35 mn euro falan.

 • 22. kültürlü kadın bulamamak

  bulup ne yapacaksınız ki ? kültürsüzlerle daha iyi anlaşıyorsunuz.

 • 23. yaratıcıya sormak istenilen soru

  çıkmış sorular

  ben insan değil miyim?
  ben kulun değil miyim?
  tanrım, dünyaya beni sen attın
  çile çektirdin, derman arattın
  madem unutacaktın
  beni neden yarattın?
  ben de mutlu olmak istemez miydim?
  şu yalancı dünyada
  yüce adâlet böyle olur mu?
  tanrı kulunu hiç unutur mu?
  ben de gülmek isterim
  ben de sevmek isterim
  önce ne verdin, sonra ne aldın?
  onun peşinden neden ağlattın?
  beni sen kullarına
  oyuncak mı yarattın?
  ben de mutlu olmak istemez miydim?
  şu yalancı dünyada
  yüce adâlet böyle olur mu?
  tanrı kulunu hiç unutur mu?

 • 24. arnavut denilince akla gelenler

  votka, erik, kaldırım ve en önemlisi inat! (2000)

 • 25. vincenzo montella

  yarı yolda milli takım teslim alıyorsun. en kritik maçları kazanıp takımı avrupa şampiyonasına taşıyorsun. üzerine bir de milli takımın senden önceki hocası olan ve kovulduktan son bık bık konuşan kuntz'un memleketinde kuntz'un memleketinin milli takımına saplıyorsun. ne büyük haz duyuyordur adam şimdi.

 • 26. 1+1 evde yalnız yaşamak

  1+1'i de tecrübe ettim 2+1'i de. çok net 2+1 derim. yatak odasının haricinde bir oda daha şart. ofis/kütüphane veya çamaşır odası/ardiye kesinlikle ihtiyaç.

 • 27. solaklığın anadolu'ya 1980'den sonra gelmesi

  (bkz: y.rrak gibi tespitlerde bugün)
  edit: noktalama

  mahçup edit: kardeş kusura bakma sana da çok yüklenmiş olduk ama dil bilgisi açısından da eklemek isterim ki fıstıkçı şahap’tan sonra gardrop fuat gelir, o da sert ünsüz bi abimizdir 1970’te doğmuştur. ya da ikisini ayrı yaz gitsin.

 • 28. ilişkiden hayır geleceğini gösteren ilk işaret

  "ilişkiden hayır gelmeyeceğini gösteren ilk işaret" hakkında sayfalarca yazıldı çizildi (#158765792)...
  öyleyse biraz da hayırlı sinyallerden bahsedelim bence cancağzım.

  ilişkiden hayır gelebileceğini gösteren ilk işaret;
  karşı tarafın da geçinmeye gönüllü olduğunu gösteren bir sinyaldir mesela.

  önemli mevzularda fikir ayrılığı, anlaşmazlık ve tartışma yaşandığı zaman suratının, ses tonunun ve üslubunun aldığı hal ile normal hali arasında ne kadar fark var bir gözlemlemek lazım. fark küçüldükçe o ilişkiden hayır gelme olasılığı artar. evde beslenir.

 • 29. kadınların espri yapamaması

  ben yaparım canlarımın yorulmasına gerek yok

 • 30. yağmur ve kapalı hava seven insan

  nefistir. bu havada balık pazarına iner taze balık alır eve döner rakını açar salatanı yapar balığını pişirir ve yağmurun sesine güzel bir müzikle eşlik edersin. kafa mis gibi.

 • 31. metin uca'ya dini cenaze yapılma komedisi

  kendine müslümanım diyen üç kağıtçıları neden bu kadar rahatsız ettiğini anlayamadığım durumdur. öncelikle "usulüne göre" denen bir şey var. yapılanlar ölüye saygı ve her şeyin usulüne göre yapılması ile alakalı. kendisi hayattayken farklı bir tören istemiş olabilir ama yazılı bir vasiyet bırakmamışsa cenaze töreni usulüne göre yapılır. sonralıkla, size ne ulan tipini sıfatını siktiklerim? bu adam gayet düzgün, iyi bir insandı. sizin gibi iki yüzlü boktan bir karaktere sahip değildi. bir gün rte beyaz iyidir desin hepiniz beyaz giyinirsiniz, ertesi gün beyaz düşmanımızdır desin dün giydiklerinizi yakarsınız. sizin gibi karaktersizler cennette girse oranın da amına koyar. kendi hurilerinizi bırakır başkalarının hurilerine sarkarsınız, başkalarının elmaları size daha güzel görünür gider onların elmasından çalarsınız, cennette bile milleti ayrıştırır, cenneti bile o insanlara dar edersiniz. biz biliyoruz da birinin size söylemesi gerekiyor; vücudumuzda antikorlar olduğu gibi bakteriler de var, mikroplar da var, işte siz bu dünyanın mikroplarısınız. ne kadar allah'a yalakalık yapıp, cennete girme hayali kursanız da allah'ın sizi dünyaya mikrop olarak gönderdiği gerçeği bakidir.

 • 32. parmağı yamuk olunca ülkü ocağı'ndan kovulan kadın

 • 33. muhammed kerem aktürkoğlu

  makine gibi işleyen, arkadaşlığın üst düzey olduğu milli takım kadrosunda oyuna girer girmez arkadaşlarına çemkirip el-kol yapmaya başlayan negatif tipitip. yallah gazze’ye.

 • 34. masterchef türkiye 2023 all-star

  yarışmanın reytingleri düşmüş ve hızlandırmaya karar vermişler. bence çok isabet. bir aydır teferruatı geçip son değerlendirmeye bakınıyorum. ne kavgalar ne de jüri ve yarışmacıların boş geyikleri ilgimi çekmiyor. bugün de baygın bir şekilde en son oyunun değerlendirmelerine bakıyordum ki fake şef memo, alican’a şöyle bir cümle kullandı:

  -alican seninki klasik bilinen ve garantili bir tabak. eğer esra, dediğimiz yanlışları yapmasa kazanırdı çünkü biz her zaman (buraya dikkat) “ yaratıcılığı olan tabağa oy veriyoruz”.

  ya güleyim mi söveyim mi yoksa acıyayım mı bilmiyorum. amnezik beyinliler, daha bir ay önce yaratıcılık oyununda dümmdüzz beyti yapan kadına dokunulmazlık verdiniz olm siz? hayırdır yani taşak geçmenin başka bir level hali bu. yaptığınız mallıkları unutuyorsunuz bence, yoksa başka bir açıklaması olamaz.

  bu arada dilara denen yarışmacıya acımaya başladım. kendi sezonunda da böyleydi bu. hep başkalarının aklıyla hareket eder, kendi başına hiçbir şeyde bir halt beceremezdi. bu sezon kanatlarının altına sığındığı sergen ve tahsin de kapıyı gösterince, hepten afalladı. bu da yemeğine, psikolojisine, kısacası her şeyine yansıdı. hep özendiği ama bir türlü olamadığı “güçlü ve ayakta durabilen kadın” imajı, cemre ile özdeşleşti ve belki de en korktuğu şey başına geldi. cemre öyle manipüle ettiği danya’ya, ezik azize’ye benzemez çünkü. silindir gibi ezdi geçti. bence kısa zamanda yarışmayı terk et, kendini tek iyi hissedeceğin anne babanın yanına dönüp onların piremsesi olmaya devam et. yarın da ayaz eleniyormuş. o da senin gibi, yancılık yapacak biri olmayınca yalan oldu.

  adettendir, t: yemek programı adı altında servis edilen 3. sınıf kabare programı.

 • 35. her yazardan bir sakinleştirici müzik tavsiyesi

  hüzün de içerir
  fiona apple versiyonuyla
  nothing gonna chance my world

 • 36. türk kahvesi vs filtre kahve

  birisi denlenir diğeri pişirilir. özünde aynı çekirdektir ama pişirilme yöntemi yüzünden içimi ve tatları farklıdır.

 • 37. 19 kasım 2023 istanbul kar yağışı

  dışarda bildiğin acemi birliği soğuğu var. konum pendik.

 • 38. 4 defa ehliyet sınavından kalmak

  evrenin size gönderdiği bir meşaj değil de ne bu? "sen ehliyet alma" diyor resmen. ısrar etmek hem kendinize hem de topluma zararlı olabilir.

 • 39. sürekli gezen beyaz yaka kız

  (bkz: sponsorlu gezi)
  aynı şirkette aynı pozisyonda aynı zamanda işe başladığım iş arkadaşım ile üstelik maaşımız da birbirine çok yakın olmasına rağmen ben yurt içinde gezen birisi olarak ay sonunu zor getirirken o tüm izinlerinde yurt dışı ülkelerde geçirmekte. yurt dışı dediysem de bizden hallice balkan ülkeleri değil bildiğin bir gün windsor'da bir gün brüksel'e bir gün paris'te.

  kazandığı parayı ve bilet aldığı tarihleri biliyorum kaldığı oteli bookingten bakıyorum o maaşa imkanı yok. fakat aradan kaçan bir detay var ki gidilen kafelerde kalınan otellerden story atılırken ikinci bir kahve bardağının kulpu veya ikinci bir yemek tabağının ucu kadraja girdiğinden beri bu gezilere artık "sponsorlu gezi" diyorum.

 • 40. whatsapp'ta çevrimiçi özelliğini kapatan insan

  çok değil 30 yıl önce cep telefonu yoktu gençler. merak ettiğiniz, iletişim kurmak istediğiniz insana ulaşmak kolay değildi.

  size sürekli istediğiniz her an istediğiniz her kişiye ulaşma hakkını kim verdi? nefret ediyorum bu algı ve düzenden.

  red flagmış, oymuş, buymuş. özgüvensiz ilişkilerinizle sosyal normları zedelemekten keyif alıyorsunuz. benim telefonum açılmayıp, mesajıma dönülmediğimde buna takılmıyorum. insanın canı o konuyla veya sizinle ilgilenmek istememiş olabilir. kaldı ki siz daha çevrimiçi olup olmadığını görmeye takılıyorsunuz. iğrenç bir bencillik.

  insanlar sizin kapı kulunuz mu? hazır kıta askeriniz mi? emir eriniz mi?

 • 41. kim milyoner olmak ister

  net bir şekilde ifade edebilirimki operasyon çekiliyor.

 • 42. pazar banyosu sonrası soba yanında oturmuş çocuk

  sobanın üstüne tükürüp fokurdamasını da izlemiştir.

 • 43. müzikteki nota kombinasyonlarının tükenmesi

  dokuz sekizlik ölçüde (roman havası) iki ölçülük iki oktav ses aralığında yazılabilecek farklı nota sayısı 6,979,147,079,584,381,377,970,176. dünya üzerindeki kum tanelerinin sayısı yaklaşık 7.5 quintilyon olarak hesaplanıyor. sadece dokuz sekizlik ölçü ile iki oktav iki ölçü yazılabilecek farklı notaların sayısı bunun 1000000 (bir milyon) katı. bundan sonra tüm insanlık işi gücü bıraksa ve tamamen roman havası yazmaya karar verse bile güneş ömrünü (4-5 milyar yıl) tamamlamadan biz daha olabilecek roman havalarının yarısına bile gelemeyiz.

  edit: nasıl diye soranlar olmuş. şöyle ki:
  bir oktavda 12 nota var kabulü üzerinden iki oktav 24 farklı nota, 9-8lik ölçüde iki ölçü için 18 nota yani 24^18 farklı permütasyon söz konusu. dünya nüfusunu sürekli 10 milyar kabul edersek ve herkes saatte 1 roman havası yazarsa yılda 87,660,000,000,000 farklı roman havası yazılır. bunu 5 milyar yıl kesintisiz devam ettirirsek 438,300,000,000,000,000,000,000 farklı roman havası yazabilmiş oluruz. bu rakam da yazılabilecek iki ölçek iki oktavlık roman havalarının toplamının yaklaşık 16da 1i olur.

 • 44. dünya erkekler günü

  pozitif erkekliği teşvik etmek ve erkeklerin davranış ve tutumlarını etkileyebilecek zararlı klişelerin önüne geçmek amacıyla dünya erkekler günü, günümüzde yetmişin üzerinde ülkede tarafından destekleniyor ve kutlanıyor.
  lafa bak çay demle.günümüz bile bizi şekillendirmeye yönelik tasarlanmış.
  1.pozitif erkeklik nedir,negatif erkeklik nedir?
  2.kime göre pozitif, kime göre negatif?
  3.dünya kadınlar gününde neden kadın davranış ve tutumlarını etkileyebilecek zararlı klişelerin önüne geçilmiyor?zararlı davranış erkeklere özgümüdür?kadınlarda yokmudur?
  bu saik ve temeller ışığında hiçbir hemcinsimin erkekler gününü kutlamıyorum.
  edit:imla

 • 45. ankara

  başkent yapılmasının nedeni ; cumhuriyetin kudret ve mucizesinin çorak bir anadolu kasabasını bile nasıl modern bir kente dönüştürebileceğinin göstergesi olması amaçlanan memleketim, atamızın anılarından bu ortaya çıkıyor, yoksa stratejik önemi merkezi bir yerde olması filan değil, tabi coğrafi konumu da büyük etken ancak başkent olmasaydı yozgat'tan farkı olmazdı görüşüne ben katılmıyorum, zira ankara'nın gerçekten potansiyeli vardı bir kere hem sanayi hem de tarımsal faaliyetlere uygun işlenmeye hazır bakir bir yerdi, hem de cumhuriyetin sembolü olmaya namzet bir şehirdir, ankara'nın yerlisi atatürk'e yürekten bağlı, mert, değişime gelişime, modernizme açık bir kentti, milli mücadele döneminden beri ankara ahalisi her zaman milli mücadeleye ve devrimlere destek vermiştir, seğmenleri atamızı dikmen sırtlarında büyük bir coşku ve sevgiyle karşılamış, çatlak bir ses çıkmamıştır, ankara insanındaki bu samimiyeti ve muhabbeti gören atamız bu sevgiyi karşılıksız bırakmamış hem başkent yapmış hem de ebedi istirahatgahını ankara olarak seçmiştir, ankara insanı kültürlüdür, ankara insanı hem anadolulu hem de çağdaştır, vatanseverdir, milliyetçidir, örf ve adetlerine bağlıdır, cumhuriyetimizin simgesi ve teminatıdır, varsın gri olsun varsın sıkıcı olsun.
  cumhuriyet ile birlikte açılan üniversiteler , konservatuarlar, opera binaları ,müzeler, sanat okulları, mülkiye ve hukuk fakültesi onlarca değerli sanat insanı, tiyatrocu, edebiyatçı, siyaset insanı ve yazar yetiştirmiştir,medeni dünyada saygın bir toplum olma yolunda çok katkısı vardır ankara'nın, bu manada ankara bir mucizedir, çok değerli ve büyük cumhuriyet insanlarının kökeni ankara'dır.elbette bir istanbul veya izmir olamaz belki zira tarihi zikredilen kentler kadar büyük değildir, ancak bu kadar kısa bir tarih içinde büyük işler başarmış ve bu başarının timsali olmuştur.

 • 46. evlenecek erkek bulmanın gittikçe zorlaşması

  rehberinde en az 9 yedek bulunduran kadınlar gelmiş burada "erkeklerin gözü çok doyumsuz yeaa" diyor..
  şaka mısınız kızım?

 • 47. 19 kasım 2023 kışın gelmesi

  mevsimlerin zorluğunun da parayla alakası var.

  kış için sabah 6'da ayazı yüzüne yiyen adam
  var diyorsunuz da, yazın 35 derecede inşaatta çalışanları hiç demiyorsunuz. evsiz barksız değilsem her türlü kışı tercih ederim. en azından çözümü var. yazın maksimum atletle gezebilirsin.

 • 48. yalnızlık kader mi tercih mi

  psikiyatristlerin/psikologların, görebildiğim kadarıyla ortak bir söylemi/iddiası var ki bağlanma ihtiyacı yemek yemek kadar temel ihtiyaçtır ve yok edilemez.

  bugün aklımdan tam olarak şu cümle geçti, bir insanın bir şeyi isteyip, arzulayıp, hepsinden öte onun açlığını çekip de o şeyi kendinden uzaklaştırması, itmesi, ötelemesi yeryüzünün en büyük acılarından, yürünen en zorlu yollardan, geçilen en çetin sınavlardan biri olabilir.

  bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik evresinde aldığınız etkiler, yaşadığınız olaylar size kaçıngan ya da kaygılı bağlanma problemi olarak döndüyse, siz yalnızlığı tercih ettiğinizi zannederken aslında o olayların güdümünde hareket etmekte olduğunuzun farkında bile olmayabilirsiniz. beyniniz, bedeniniz geçmişteki o olaya/olaylara takılı kalmış ve yaşadığınız yeni deneyimi görmüyor, tüm davranışlarınızı eskilerin ekseninde döndürüyor olabilir. bulunduğu ana, yaşadığı olaya gelememiş birinin aldığı karar özgür iradeyle alınmaz.

  tercihlerinizin ne kadarı gerçekten size ait, ne kadarı değil hiç düşündünüz mü?

 • 49. adana'da metroda yaşanan filistin kavgası

  sadece doğu türkistan'da değil. ırak, suriye, yemen'de milyonlar öldü.

  soysuz, dinsiz siyasal islamcılar, niye hiç sesiniz çıkmadı? ikiyüzlü namussuzlar

 • 50. ikinci el otomobil piyasası

  bayiler o km arabayı- bak iyi oku sıfır kilometre- 1 milyon tl bandında satıyor ortalama. 850 bin tl'ye de var, 1 milyon 250 bin tl'ye de. manuelinden otomatik aracına, sedanından, suv/hb ine…

  elinizde eğer eski arabanız varsa, ya da 600-700 bin tl'niz varsa. gidin sıfır alın. eski aracınızı istedikleri kadar öldürsünler, al satçı piçler kadar öldürürler en fazla. ha ben bu bayilerin de amk o ayrı onlar da az şerefsizlik yapmadı son yıllarda kabul.

  ama 2013 model, 300 bin km'deki sikkoş apaçi golfüne 1 milyon 400 bin yazan, ananesinden bile eski 2007 model hondasına 1 milyon yazan orospunun çocuğundan alacağınıza gidin bayiden alın. bu orospu çocuklarından almayın. benim arabam mesela geçen sene 350 bin tl'ye aldım şimdi 740-780 bin bandında yazıyorlar. hepinizin amk ben. varsın satamayayım ama bu haysiyetsiz heriflerden de araba almayayım.