Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 5 ekim 2023 spartak trnava fenerbahçe maçı

  rakip bizden zayıf mı? - evet
  9 yedekle çıktık mı? - evet
  ıyi oynadık mi ? -hayır
  ona rağmen kazandık mı? - evet
  bu vesile ile as
  oyuncular dinlendi mi? - evet
  ülke puanina katkımız oldu mu? - evet
  ryan kent in neden ilk
  11 oynamadığını anladık mı? - evet

  sonuç olarak kazanmayı bildik. memlekete ülke puanı katkımızı yaptık.
  mutlu muyuz? - tabiki de
  teşekkürler fenerbahçem

 • 2. 6 ekim 2023 şenol güneş'in istifa etmesi

  allah'tan milli takıma teknik direktör bulunduktan sonra istifa etti. yoksa milli takım bu mükemmel fırsatı kaçırmazdı.

 • 3. masterchef türkiye 2023 all-star

  barbaros: yemek tam istediğim gibi olmadı
  şefler: en yüksek tonda bla bla bla.

  ayaz: sıfırdan sonra limon kestim.
  şefler: en yüksek tonda bla bla bla.

  tahsin: sıfırdan sonra limon kestim, bu durumu gizleyip dokunulmazlık aldım, üstüne hiç bir şey yokmus gibi devam ettim. utanıp sıkılacağıma etrafa car car laf yetiştirmeye devam ediyorum.
  şefler: çok değerli tahsin bey kuralları biliyorsunuz efendim.

 • 4. kucağında küçük kızıyla pitbull vuran adam

  bir hayvansever olaraktan adam gibi adam dediğimdir. gerekeni yapmıştır.

 • 5. beşiktaş'a teknik direktör önerileri

  beşiktaş'ın kadroya şöyle bir bakıyorum bu oyunclardan en iyi verimi alacak hoca yine şenol güneş*

 • 6. 5 ekim 2023 beşiktaş lugano maçı

  galatasaray taraftarıyım. maçı izlemedim, dalga geçmeye de gelmedim. zaten şu maçın dalga geçilecek bir yönü de yok. ne bileyim 8-0'lık liverpool maçıyla falan dalga geçmiştik zamanında, öyle böyle komikti. bu maç öyle de değil, daha çok utanç vesilesi bir durum. türkiye'nin en köklü kulüplerinden biri hangi ligde oynadığını bilmediğim, başlığı baya bir okumadan öğrenemediğim lugano isimli bir takıma karşı kendi stadında 2-0'dan son 10 dakikada maç veriyor. yazık abi, bu kadar harcanan paraya, yatırıma yazık.

  bundan sonrasını da eksileyerek karmamı sikip atacağınızı bilerek yazıyorum. çok umrumda da değil.

  beşiktaş taraftarı olarak şapkayı önünüze koymanızın vakti gelmedi mi sizce? uzun süredir hal tavırlarınız, başka takımları sürekli küçümseyen sözleriniz, kitlesel olarak yaşadığınız hezeyanlar ve sürekli olmayan mağduriyetler türetmeniz falan bugünlere getirdi sizi.

  bakın daha bu hafta galatasaray'ın manchester galibiyetini bile küçümsemek için koskoca manchester united'ı maçtan sonra köy takımı gibi lanse ettiniz, abuk sabuk başlıklar açtınız. biz olsak gol yemeden üçlerdik, beşlerdik diye uçtunuz kaçtınız. ne oldu abi? köy takımı geldi, ama manchester köyünden değil hakiki köy takımı, 2-0'dan 10 dakikada üçledi gitti. şimdi ne diyelim size? bir avrupa maçında işi gücü bırakmış, maçın hatrı sayılır bir kısmında galatasaray'a sövmüşsünüz. müstehak yani bu halde olmanız.

  başkanınız çıkar ali koç'un sözcüsü gibi işi gücü bırakır galatasaray hakkında atıp tutar. kendini o kadar kaptırır ki beşiktaş'ın meseleleri ile uğraşmayı unutur resmen. taraftarı çıkar avrupa maçında takımını destekleyeceğine, kendilerini bu hale düşüren yönetime hesap soracağına yerel ligdeki rakibine söver, sözlükte başlık açıp rakibinin galibiyetini itibarsızlaştırmaya uğraşır.

  böyle küçük zihin dünyası ile, vizyonsuzlukla geleceğiniz nokta bu olur ancak. galatasaray kompleksiniz yüzünden fenerbahçe'nin avrupa yakası franchise'ı oldunuz.

  yazık gerçekten, böyle pisi pisine giden ülke puanına üzülüyorum. şunu da söylemeden geçemeyeceğim, bırakın old trafford'da manchester united'ı yenmeyi falan, kopenhag veya molde sizi inönü'de beşler bu halinizle.

 • 7. 3000 tl hesap yüzünden boşanmak

  çilek şarabına takıldığım olaydır. çilek şarabını dört erkek arkadaşın içtiğine eşinin inanacağını düşünen kişiyi merak ettim doğrusu. hanımefendi salak yerine konulduğu için boşanmak istiyor olabilir. ayrıca çilek şarabını bu adamın eşi istese, babanın evinde çilek şarabı mı içiyordun diye terslerdi muhtemelen. boşa ablacım sen bunu. durduk yere hayatım boyunca duymadığım bir şarabı beşyüz defa cümle içinde kullandım sayesinde.

 • 8. esenyurt'taki tedirgin edici fare istilası

  sokak kedilerini hazır mama ile besle, farelere bile yetecek mama dök her yere. doğanın dengesini bozdunuz yemin ediyorum. her yer mama. yürünmüyor yolda, günah ya mama eziyoruz kaldırımlar her yer mama.kediler kıçını kaldıramıyor yemekten.

  edit. askerden yeni geldim. bizim taburda komutanlar bizi sürekli ikaz ediyordu sakın kedileri beslemeyin diye. her gün fare ağzında gezen kedi görmekten kendimi national geograpic belgeselinde gibi hissediyordum. hepsi de yavru fareydi. büyümelerine izin vermiyordu kediler ona rağmen zor yetişiyorlardı. şimdi siz her yere mama dökünce sanıyor musunuz ki kedi fareleri yakalayacak, yetişmek bir yana dursun?

 • 9. şenol güneş

  senin gibi filozofun felsefe taşını sikeyim

 • 10. mehmet büyükekşi

  ben fenerliyim. genelde gsden nefret ederim kalan vakitte de bjkden.

  bunlar cumhuriyetten eski kurumlar. sen kime neye parmak sallıyorsun. utanır insan. tff başkanı bu kurumların administration değil ki. sen bunların arasında fırsat eşitliği sağlansın diye bunların seçtiği adamsın. tamam dayadın kıçını yukarıya da beşiktaşın da sahibi değilsin. öküz.

 • 11. z kuşağı türk gençler nasıl ev ve araba alacak

  el cevap: alamayacaklar. çoğu ömürleri boyunca "kiracı" olacak - davranışları ve politik tercihleri de buna göre şekillenecek.

  bkz: kiracılar çağı

 • 12. 6 ekim 2023 bjk taraftarlarına yönelik gözaltılar

  bu gözaltılar ile ortam sadece daha da geriliyor. ne istiyorsunuz millet maçı bırakıp 90 dakika ananıza mı sövsün?

  edit:imla

 • 13. türkiye ile azerbaycan'ın birleşmesi

  azerbaycanlılar neden bakü sokaklarında tipi kayık mülteci görmek istesin ?

 • 14. 5 ekim 2023 abd'nin anka siha'yı vurması

  türk f- 16'lar ve abd f- 16'ları incirlik üssü'nde belki aynı pisti paylaşıyorlar, fakat kuş uçuşu mesafede türk hava aracı, abd uçağı tarafından düşürülüyor. sebepse abd üssüne fazla yaklaşılması. dünyada abd üssü bulunan onlarca ülkeden bir türkiye'nin başına geliyor olmalı bunlar. jeopolitik konumumuzu siksinler afedersin. rus'u vurur, amerikalısı vurur. terörist suriye'den elini kolunu sallayıp gelir vurur. sazlı damın kahpesi gibiyiz. gücüme gidiyor.

 • 15. çocuğunu kreşe bırakıp işe gelen vicdansız anne

  karısını bırakıp işe giden koca kadar vicdansızdır.

 • 16. galatasaray'ın dönemin konferans ligi'ni kazanması

  premier lig'i şampiyon manchester united'ın bir puan arkasında ikinci tamamlayan; overmars'lı, bergkamp'lı henry'li arsenal'ın kupa 3'te mücadele ettiğini öğrenmemizi sağlayan büyük resmi görmüş bir fenerbahçeli hedesi.

 • 17. gerçek olmayan genel kabul görmüş en yaygın bilgi

  "allah dünyayı öyle bir yörüngeye oturtmuş, öyle dengeli yaratmış ki, 1 cm kaysa sıcaktan yanar ya da soğuktan donardık"

 • 18. beşiktaş

  bir arkadaş yerli bir ayakkabı markasının fabrika satış mağazasının yanından geçerken 450 liraya ayakkabı satıldığını görünce tam 12 tane alıp gelmişti ve "fiyat çok iyi. 2 ayakkabı yerine 12 tane aldım. karlı iş" demişti. daha sonra birisi garç gurç etti. birisi yandan açıldı. birisinin ipleri bağlanmıyor. şekilsiz şeyler falan felan. dedim ki: " oğlum 5400 tl para vermişsin. yapacağın basitti. adidas, puma, nike gibi indirimden 2 hatta 3 ayakkabı alabilirdin. al şimdi hepsi sana girdi. "

  beşiktaşı işte böyle bir adam yönetiyor. oysa ki tüm transfer bütçesini sadece 2 tane üst seviye adama verip, önemli takımlardan standart üzeri 2-3 adam kiralasa elinde zaten gedson, abubakar, gezzal vs var. şimdi ne bunları satabilirsin ne de yeni oyuncu alabilirsin.

 • 19. seni kırmışlar müsaade et düzelteyim diyen erkek

  - seni kırmışlar müsaade et düzelteyim.
  + tamam.
  - yalnız önce bir nude alabilirsem, hasar tespiti için.

 • 20. özerhisar ayranı

  reklam ücretleri hakkında bilgi almak istediğim ayran

 • 21. ahmet nur çebi

  #157456107 kongre uyelerindeki kafa buysa bjk su anki durumuna sukreder hale gelir ilerde.

 • 22. 1 milyon liranın 33 bin lira faiz getirmesi

  papağan gibi reel faizden bahsedilmiş 14 sayfa boyunca. yani zaten kimse okumuyor yazılanı, herkes koşa koşa ilk aklına geleni yazma peşinde ama dayanamadım.

  evet açıklanan enflasyon %60 civarı, gerçek enflasyon %100 den fazla. haklısınız mevduata koyduğunuz para eriyor. problem şu ki dolar baskılandığı için ve türkiye'de serbest piyasa ekonomisi olmadığı için paranızı neye koyarsanız koyun eriyecek zaten. enflasyona dayalı getiri sağlayan bir tahvil yok, olsa da resmi sayılar yalan. tahviller bankalara ceza olarak kullanıldığı için komik getiriler veriyor. dolar baskılandığı için enflasyona karşı ilk akla gelen varlıklar hiç bir işe yaramıyor (altın, döviz cinsi yatırımlar). geriye sadece riskli yatırımlar kalıyor.

  buraya yazan onlarca insanın anlamadığı şey şu, riskli yatırımlar sabit getirili yatırımlara bir alternatif değil doğrudan. senin önünde belli bir vade varsa veya bir ödemeyi match etmen gerekiyorsa riske giremezsin. elindeki en iyi alternatif ne kadar kötü olursa olsun vadeli mevduat. herkes şey sanıyor sanırım, adamın eline şans eseri 1m geçmiş adam onu değerlendirmeye çalışıyor. böyle bir durum yok. konut tavsiyesi falan inanılmaz aptalca o yüzden. mevduat faizi konut fiyatlarını etkiler ama konut, mevduata alternatif bir yatırım değil.

  bu arada haberiniz olsun, fiyat endekslerine bakarsanız pek çok şehirde (mesela istanbul %67 getirmiş) konut da gerçek enflasyonu yenemiyor. kaldı ki o konutu alıp satarken vergisi var emlakçı komisyonu var, o fiyattan satamama riski var. benim takip ettiğim 1 2 konut var mesela aylardır aynı fiyatta duruyor. mevduata para koyan adam 1 2 ay sonra ihtiyacı olacak diye koyuyor sen adama ev al diyorsun akıl alır gibi değil ya.

  bu ayda %50 kazanan insanlara da cevabım: yarrağımı kazanırsın amk. ayda %50 kazansan 1 milyon 6 aya 25 milyon oluyor zaten, 2 3 seneye de milyarder oluyorsun. kafanız mı güzel sayıları mı bilmiyorsunuz bilmiyorum.

 • 23. temizliğe gelen kadına öğlen yemeği verilir mi

  abes bir soru. 1992-2021 yılları arasında aynı yardımcı ile çalıştım. evimin anahtarını verecek kadar güvendiğim biridir. 1 kere bile ayrı yemek yemedik. öğle olduğunda evdeysem, beraber dolapta ne varsa yerdik. evde olmadığım zamanlarda ise börek sevdiği için dolapta börek bulundururdum.

  diğer yandan kendisini bir iş arkadaşıma önerdim. öğle olduğunda iş arkadaşım çekmiş, annesine gitmiş yemek yemeye. bizim kızı da aç bir şekilde evde öylece bırakmış. haklı olarak bir daha o eve temizliğe gitmek istemedi bu insanlık dışı tavır karşısında. ben de bir daha o kişi ile selam-sabahtan öteye gitmedim.

  birlikte çalıştığınız insanlara davranışınız, karakterinizi simgeler.

 • 24. nicole kidman vs monica bellucci

  monica bellucci'nin malena filmini izleyenler için versus kapanır.

  ah malena...

 • 25. dizel arabası olanlar şimdi ne düşünüyor

  siyasiler ne kadar şanslı diye düşünüyorum. bu halk böyle keriz olduğu sürece işleri çok kolay.

  adam benzinli arabası olduğu için benzine gelen indirime seviniyor ve dizel arabası olanlara laf sokmaya çalışıyor. ulan ikimiz de boka batmışız, sen biraz daha yukarda kalmışsın diye bu keyfin ne?

  aldığın bütün ürünler lojistik hizmetleri dizel motorlu araçlarla görülüyor. bunların hepsi de hem sana hem bana zam olarak yansıyor, yansıyacak.

  başkasıyla çıplak diye dalga geçmeden önce göitündeki yırtık dona bak sayın suser!

 • 26. yeşil göz vs mavi göz

  ela göz ile yeşil göz farklıdır. sözlüğün büyük çoğunluğu hayatında hiç yeşil göz görmemiş olmalı çünkü bu kadar çok olmaları mümkün değil. yeşil, dünyada en nadir bulunan göz rengidir, maviden de güzeldir.*

  not: elagözspor

 • 27. b sınıfı ehliyet ile 125 cc motosiklet

  yıllar önce rahmetli altın elbiseli diyordu. türkiye'yi hindistan gibi düşük cc çöplüğüne çevirecekler.

  bu karar gelirse trafikte kazaların çoğalacağını düşünüyorum. hindistan'ın aksine türkiye'de motosiklet kültürü yok, motorcu da arabacı da hem bilinçsiz hem de birbirine düşman.

 • 28. kilolu kadınlara tavsiyeler

  tavsiye falan yok bacılarım. canınız nasıl istiyorsa yardırın gitsin. bir kadının kilosu yalnızca onu ve yüzüne oturacağı herifi ilgilendirir. herkes işine baksın.

 • 29. 30 yaş üstü kadınların patatese dönmesi

  - yazari reddedildigi icin kuyruk acisiyla suclama

  -kadinlarin en guzel yaslarinin 35+ oldugunu iddia ederek belki kalbi kirilan birinden mesaj alirim diye olta atan ac kopekler

  -bir tane entry yuzunden erkeklerin kilosuna, boyuna, sacina, penis boyuna saldirip konuyla alakasi bile olmayan milyonlarca kisiye body shaming yapan kadinlar (sorsan hep kadinlara yapiliyor)

  -kokteyl ve kapanis

  yillardir sikilmadiniz bu donguden

 • 30. jüpiter uydusu europa'da yaşam varsa olabilecekler

  "kuran'da yazıyordu" denilir.

 • 31. 6 ekim 2023 evlenecek doktor arıyor olmam

  olm randevu bulamadığın doktorun kendisini nasıl bulacaksın.

 • 32. haftada 3 gün çalışıyoruz 50 bin tl maaş hakkımız

  zerre kadar inandırıcılığı olmayan bir hikaye. bence kimse cevap vermek için boş yere kendisini zorlamasın.

 • 33. boşanmış kadınların psikolojisinin bozuk olması

  evet, erkekler dediğimiz grup illuminati gibi, yüz binlerce yıldır sürekli aşağılık planlar yapıp, kadınların psikolojisini çeşit çeşit yöntemlerle bozmak için kurulmuş bir oluşum.
  çok pis sövesim var boşanmış bir erkek olarak da, pike sürülmezsiniz bu genellemeleri yapanlar..

 • 34. mert hakan yandaş

  trnava gibi bir rakibe karşı 45-50 dakika düzgün bir şey üretemememizde büyük pay sahibidir. senfoni orkestrasına zurnacı koymuş gibi oluyor. frekanslar, tınılar uymuyor.

 • 35. 6 ekim 2023 ülker hanımeller rezaleti

  edit3: görsel
  arkadaşlar tüm paket susamsız bilginize.

  cuma günü keyif yapmak için marketten 2 bira yanında da tuzlu bir şey alayım diye bakınırken ülker hanımelleri gördüm. normalde çubuk kraker alırım ama bu sefer kendimi şımartmak isteyip bunu aldım. paketi açtığımda ise susamsız cıbıldak kurabiyeler ile karşılaştım görsel. hayır bir de ben mi yanlış görüyorum diye tekrar tekrar kontrol ettim hepsini ama daha biramdan 2. yudumu almadım. şimdi aldım.

  değerli sözlük ahalisine cuma biramın bu rezalete kurban gidişiyle baş başa burakıyorum.

  edit: imla

  edit2: arkadaşlar bira-kurabiye ilişkisine laf atanlar olmuş ben de ilk defa denedim. normalde bira-kraker koalisyonunu bankta oturarak şahlandırırım ama lütfen hakkım olan susamlara odaklanabilir miyiz.

 • 36. file çorap vs ince siyah çorap

  kırılmış fındık fıstık kabuğu elenecekse file çorap, filtre kahve yapılacaksa ince çorap tercih edilebilir..

  kahve yanım ağır bastığından ince çorap..*

 • 37. lüks araba görünce siklemiyormuş gibi yapmak

  inanamayacaksınız ama lüks arabaları, zenginliği , şatafatı vs. umursamayan insanlar var. bunu erişemedikleri ciğere mundar dediklerinden dolayı değil, hayat ile bambaşka bağları olduğundan dolayı tercih ediyorlar. günümüzde çoğu insanın hayat ile bağı artık sadece eşya üzerinden kuruluyor. bu üzücü durum kişinin ruhsal sağlığı açısından ağır sonuçlara sebep oluyor. kafayı bunlar ile bozmuş insanlar, hayat ile pek çok farklı bağ kurabilmiş insanların deneyimlediği yaşamın güzelliklerinin binde birini deneyimleyemiyorlar. keşke neler kaçırdıklarının farkında olsalar.

 • 38. beşiktaş taraftarının rakibe üçlü çektirmesi

  beşiktaş taraftarını kutluyorum. kırmadan dökmeden yönetime bundan daha acı bir protesto yapılamazdı. şu hareketi elin ingilizi, isveçlisi yapsa; "helal olsun adamlara ne kadar medeniler" derdik. onu bunu bilmem, bu yönetim ve teknik heyeti bu taraftara yakışmıyor net.

 • 39. chp'yi eleştirmek spor haline geldi

  chp'yi kimse eleştirmiyor.

  herkes tuvalet terliğini eleştiriyor. ve kendi salaklığına yanıyor.

 • 40. kedicik (140journos belgeseli)

  aslında belgesel içişleri bakanlığı hakkında...

 • 41. 6 ekim 2023 adana demirspor trabzonspor maçı

  yusuf sarı intikam alırcasına oynamakta. tek başına trabzon defansını hallaç pamuğu gibi atıyor. bu çocuğu milli takıma almayan kuntz senin de amk ben.
  t: süper lig karşılaşması.

 • 42. kötü yöneticilerin ortak özellikleri

  sizden işinizi yapmanızı değil, kendisine itaat etmenizi beklerler.
  bırakın sizi takdir etmeyi, egolarını tatmin etmek için sizden takdir edilmeyi bekleyecek kadar da yüzsüzdürler.

 • 43. karekter hayel herkez şarz yanlız gaste kopye

  lenova

 • 44. amerikan saldırısını kimsenin umursamaması

  biz suriyedeki hava saldırısında verdiğimiz şehitleri anında unuttuk. bir drone mu bunu değiştirecek.

 • 45. 24 ekim 2023 galatasaray bayern münih maçı

  2 hafta önce kopenhag maçında iskandinav penisi yalayan, 2 gün öncesine kadar ingilizlere kucak dansı yapan tescilli kıskanç şikecilerin şimdi de alman poposu yalamaya başladığını gösteren maçtır. cimbom her hafta başka bir milletin kucağına oturtuyor bunları.

  kura çekildiği zaman ölüm grubuna düştüğümüzü görüp 0 çekeceğimizi iddia edenler, asıl kendilerinin 0 çeken takımlar olduğunu unutanlar ismini duymadığımız takımları zar zor yenerken destan yazmış gibi hava atıyorlar. bir de bizim şl performansımıza laf ediyorlar. hani 0 çekecektik lan? bize 0 çekecek dediniz biz old trafford'da üçlü çektirdik. siz de gidip rakip oyunculara üçlü çektirdiniz.

 • 46. filtre kahve ve kruvasan ile kahvaltı yapmak

  merhaba reflü, merhaba gastrit

 • 47. do not disturb

  do not disturb, iyi gözlemlenmiş bir türkiye kesitidir. cem yılmaz sosyal medya sağlık guruları ve pandemi sonrası gözlemlerini; aslında hepimizin farkında olup sorguladığı konuları kendi tarzıyla aktarmıştır.

  mekanı, renkleri ve sahneleri de ayrıca beğendim.

  --- spoiler ---

  ayzek günümüz sosyal medya ünlümsüleri örneği peri sözleri adlı sosyal medya hesabını takip eden milyonlardan biri. o sahnelerdeki o klişe cümleleri o sosyal medya zırvalarından sürekli duymamız nasıl da aynı ama. kendimi kabullendim, tamam kabullendim, nefes al, negatifte kalma, alkali beslen…

  bütün bunları yapıp neden düzelmiyor hiçbir şey değil mi?

  ayzek'in bahtiyar'a akıl verdiği o sahnedeki her söz ayrı anlamlıydı mesela.

  “kimse bilmiyorum demiyor”

  “senin sorunun ne biliyor musun, sana akıl vereceklerin zamanı yok zamanı olanların da aklı yok”

  bahtiyar'ın “masmavi bulutları selamlıyoruz ne metin, eurovision'a mı katılıyoruz” demesine çok güldüm. bahtiyar'ın var olduğu sahneler harikaydı.

  ayzek tüm ciddiyetle bahtiyar'a akıl verirken duvar boya mı duvar kağıdı mı diye bakıyor… bu sahne o kadar net ki hafızamda defalarca yaşanan… kendi anlattıkları boşluklara kendileri bile inanmayan insanların sizin durumunuza ciddiyetle ve önemsiyormuş gibi yaklaşıp arkada çok alakasız bir konuyu daha çok merak etmeleri gibi mesela…

  türk toplumunun topal bir genç kızı noksan görüp 50 yaşında bir adama uygun görmesi ne kadar da gerçekçi değil mi?

  pandemide intihar eden müzisyenler… işinden olan insanlar… sosyal medya deliliği ve af ile sokağa salınan cezalılar.. katiller.. hepsine ayrı ayrı değinmiş..

  karısını öldürmek için gelen adama ben sana iyi adam dedim ama ya diye hayal kırıklığı yaşaması, ben bu paraları kutuya atıyorum… o kadar iyi yerde durmaya çalışmak ama birinin gelip sevgi diye karısını vurması…

  psikolojik gerilim verilen yerler, sesler, ışık hepsi bir bütündü.

  her yönü ile güzeldi…

  --- spoiler ---

 • 48. borsada yatırımcı sayısının 8 milyona gelmesi

  evet bunların çoğu halka arz furyasından gelenler ama en azından dededen kalma döviz- altın saçmalığından uzaklaşmamız için güzel bir başlangıç.
  aldığınız her bir birim döviz ve altın ülke ekonomisine saplanan küçük bir çakı görevi görüyor. bu insanlar zamanla güçlü kağıtlara yönelecek, temettü gelirinin, bedelsizin tadını alacaklar. uzun vadede hem kendileri hem de ülke ekonomisi için faydalı olacağını umduğum gelişme.
  not; zirveye çıkmış halka arzlar can yakar, yeni girenler temkinli olmalı ve boşta olan para hariç riske girmemeli.
  rüzgar nereden eserse yelkeni oraya çevir.

 • 49. paris denince akla gelenler

  metrolarda durak isimlerinin iki kere; önce soru cümlesi, sonra cevap tamlaması ile tekrarlanması. victor hugo? victor hugo!

  her yerden her yere geçiş yapılan charles de gaulle etoile durağı.

  louvre'da aynı koridorda ilerlerken durduk yere inilip çıkılan merdivenler. döne dolana geçen gün sonunda feleğinin şaşması.

  lüksemburg bahçesi ve sarayının ihtişamı.

  sacre cour'a çıkan füniküler.

  ressamlar tepesinde elinde makasla kağıttan portreni kestiğini iddia eden kendine ressam süsü vermiş dayılar.

  manyak güzel yemekler. anormal restaurantlar. en ucuz şarapların dahi fazla iyi olması.

  hangi boulangerie'ye girsen aynı lezzeti bulacağın müthiş croissantlar, tartlar, viennoiserieler.

  bolca zenci, bolca arap, bolca japon turist, azca beyaz.

  ve tabi ki, eyfel'in görüldüğü ilk an hissedilenler.

 • 50. savcıdan emniyet müdürüne yumruk ve tokat

  iti kopuğu savcı yaparlarsa böyle olur.
  sokaktaki bekçiden tutun, cumhuriyet(!) savcısına kadar kişilikler aynı.
  işte bu yüzden memuriyette mülakat hala devam ediyor.
  edit: başlığı açan arkadaş kaçmış.
  kaynak
  edit2: savcının ne mal olduğu çıktı ortaya.
  kaynak @hz aydin