Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. seyfi dursunoğlu

  bir ülkede mizahın bitmesi, o ülkeye mutsuzluk getirir.
  eskiden tüp sırası, ekmek sırası, su sırası beklerdik ama mutluyduk. akşam tv kanallarında huysuz izlenir, olacak o kadar izlenir, erkan yolaç izlenir azıcıkta olsa yüzler gülerdi.
  şimdi insanlar mutlu değil! yüzler gülmüyor! herkes sinirli!
  ayrımcılık ve insanları ayrıştırma had safhada...

  bu ülkeden, bu dünyadan, bu evrenden bir huysuz virjin geçti.
  küfürleri ile, hazır cevapları ile, mutluluğu ile, mizahı ile, katinası ile...

  onu yasaklayanlar ise; sizin yatacak yeriniz yok. bizim ahlakımızı huysuz değil siz bozdunuz.!
  mutsuz geldiniz mutsuz gideceksiniz.
  asla mutlu olmayacaksınız.
  daha ne söylenebilir ki!
  ışıklar içinde uyu huysuz.

 • 2. 18 temmuz 2020 galatasaray göztepe maçı

  yabancı sınırlamasını futbola yabancı hakemlere uygulayın bence.

 • 3. sigara ihbarı için polisin cafeye beni ifşa etmesi

  polise güvenip güvenimin boşa çıkmadığı çok az olay var.

  not: evet fethi sekin kahramandı. 1 tane kahraman var diye hepsi kahraman olmuyor malesef. kimse gerçek kahramanlar üzerinden boş tenekeleri savunmasın.
  not2:zora düşünce ararsın ama gibi salakça bi cümleyle gelmeyin. zora düştüğümde aradım gelmedikleri için güvenmiyorum. (daha sonra kendim olayın içinde değilmiş gibi başka polislere anlattım durumu "ölen ölsün kalan kalsın öyle gidelim demişlerdir kehkehkeh" dediler. kendi meslektaşlarının dediğine göre ölmemi beklemiş orospu çocukları)
  not3:bu küfür hepsine değil o ölmemi bekleyenleredir.

 • 4. türkiye'nin aşırı gürültülü bir ülke olması

  can sikan bir hadise ve gerceklik. araba sesi, insan sesi, insaat sesi, tv sesi, radyo sesi, ses ayarini yapamayan milyonlar vb. kafa kazan gibi. yorgunluk ve yipranma da cabasi...

 • 5. netflix ile rtük'ün birbirine girmesi

  gerçekten çok mantıklı.
  gay karakteri çıkarmakla ülkenin ahlakı, namusu kurtulmuş oldu.
  onca insanın emeği, maaşı da çok önemli değil. mevzu bahis ülkenin ahlakı.

  teşekkürler rtük (!)

  edit : sözlükte bu kadar muhafazakar kesim olduğunu bilmezdim. bakınız aldığım mesajlar :
  *sürtük, kezban...
  *gençlerimizin ahlakı kurtuldu...
  *yallah hollanda'ya...
  .... vs.

  sanıyorlar ki bunu sosyal medya benzeri sitelerden engelleyince bu gerçeklik ortadan kalkacak ve çocukları böyle bir şeyin varolduğunu hiç öğrenmeyecekler.

 • 6. 17 temmuz 2020 sanatçıların korkmuyoruz bildirisi

  ben de bir sanatçı olarak imzamı atarım. az bile söylemiş üstadlar.

  "ateş olsalar cürümleri kadar yer yakarlar." demiş amip'in biri. parmakarası terliksi hayvan bile sizden faydalıdır bu ülkeye.

 • 7. 18 temmuz 2020 bağcılar'da polise silahlı saldırı

  devletin korudugu mafyavari kisilerin polislere yaptigi saldiridir.

  sen vergisini veren, sabikasi olmayan vatandasi bu alcaklara ezdirirsen, hakimlerin ve savcilarin bu alcaklari surekli serbest birakirsa polise de sikar, doktora da, yarin hakime ve savciya da..

  edit: biliyoruz ki yaziyoruz (bkz: polise saldıranların 75 farklı sabıkası olması)

 • 8. 10 dakikalık tüvtürk muayenesinin 422 lira olması

  10 dakika sürse o parayı helal ederim çok net.

  geçen hafta muayeneye gittim. randevum 16:15 idi. istasyondan çıkmam 19:00 u buldu. benim randevu saatimde saat 14:00 randevularını yeni almaya başladılar.

  2 senede bir haraç veriyoruz resmen, bir de üstüne orada saatlerce bekletiyorlar. güya randevulu gidiyoruz. bu ülkede sistemli, saat gibi çalışan bir tane kurum görelim artık sene 2020 oldu bakın uçan arabaları falan geçtik artık.

 • 9. sigara içen insan aptaldır

  sigara bağımlısıyım, kesinlikle katılıyorum. en kısa zamanda bu lanetten kurtulmak dileğiyle.

 • 10. türkiye'de cemaatçiliğin yaygın olma nedeni

  çoğunluğun koyun ve çobana ihtiyacı olduğu için.

 • 11. robert koleji'nin yıllık 100 bin tl olması

  yaklaşık 14.000 dolara denk geldiği ve türkiye'nin en elit eğitim kurumu olduğu da düşürülürse gayet normaldir.

  gidip mahmut kolejine de yazdırsan en az 20 bin fiyat çekerler...

  halâ sunu anlamıyorsunuz paramız değer kaybediyor. biz fakirleşiyoruz...

 • 12. sürüş esnasında ölümle sonuçlanabilecek hatalar

  takipte olduğum bir başlık. tekrar tekrar da olsa, 25 yıllık aktif sürücü olsam da girip girip okuyorum.

  kuru havada gittiğiniz yol üzerinde anlamsız ıslaklık görürseniz, ya önceden yavaşlayın, ya da tehlikeli olmayacak şekilde yanından geçin. sakın üzerindeyken fren yapmayın. sizden önce aracın birinden yağ dökülmüş olabilir.

  asfaltın yan taraflarında mıcır varsa, sakın tekeri mıcıra kaptırmayın iyi ihtimal spin kötü ihtimal takla atarsınız. özellikle gidiş dönüş dar şose yollarda karşıdan gelem araçtan kaçmak için ya da virajlarda aracı az da olsa sağa kaçırma eğilimi vardır, işte o zaman mıcıra girersiniz, hızlıysanız ya vitesle yavaşlamaya çalışın ya da dua edin. sözün özü böyle yollarda hızlı gitmeyin.

  köylerden geçerken hız ikaz tabelalarına uyun, viraj dönüşünde bir anda kendinizi bir inek sürüsünün içinde bulabilirsiniz, daha da kötüsü oynayan şakalaşan çocuklar önünüze atlayabilir.

  araç kullanırken sadece önünüzdeki araca değil daha öndekilere bakın. önünüzdeki dalgın olabilir, frenleri daha sağlam olabilir. daha ilerde gerçekleşmiş olan bir durma ya da çarpışmada, önünüzdeki aracın geç tepki vermesi ya da vermemesi durumunda, siz ve arkadakiler vaziyeti kurtarmış olursunuz.

  ani frenlerde anlık orta aynadan arkaya bakın, arkadaki sizin freninizi görmemişse aracınıza arkadan girebilir, eğer önde mesafeniz olursa frenden ayağınızı kaldırmanız bile kazadan kurtarabilir.

  hızlı gidilen yollarda ani fren yaptığınızda ya da yavaşladığınızda dörtlülerinizi yakın.

  sinirliyken yola çıkmayın, arabadayken yanınızdakiyle tartışmayın. yoksa özür ya da affetme barışma şansınız olmayabilir.

  kadınları sıkıştıran hayvanların ( aslında burada hayvanlara hakaret edilmektedir istemeden de olsa) nerede ne şekilde ortaya çıkacağı belli olmaz; hanımlar hep tetikte olun, durmak zorunda olursanız ve tenha bir yerde iseniz ( ekip arabası ya da polis motoru yoksa) polis bile olsa, kapıları kilitleyin camınızı tam açmayın, içeri el girmeyecek şekilde aralayın sadece. arabanızda bir şey olduğunu sellektör vb ile ikaz eden başka bir araç varsa temkinli yaklaşın, uzaklaştıktan sonra durmanız gerekiyorsa durun. kasten durdurmak isteyen, canınıza, malınıza zarar vermek isteyenler olabilir.

  şimdilik bu kadar . aklıma gelenler ve önceden yazılanların arasında olmadığını düşündüklerim...

  tanım: yazmak şart oldu, kurallara uyalım diyorsak ekşinin kuralları da kural. kurallara uyalım;)

 • 13. diş hekimleri tek ses

  bizim toplumumuz kazık kendine batmadıkça birşeye ses çıkarmaz. hatta deyimi de var "bana dokunmayan yılan bin yaşasın". benim yüzden fazla hekim (tıp-diş farketmez) arkadaşım -ki arasında yüzyüze görüştüklerim de var sosyal medyadan takipleştiklerim de- hayatta hiçbirşeye muhalefet etmediler. ülkenin hiç problemi yokmuşçasına selfiler, alışveriş, gezme, yeme içme fotoğrafları... nasıl olsa maaş garantisi var, oh banane havaları. bu yüzden yıllar önce öğretmenler işsiz kaldı, sonra mühendisler... durum şimdi sağlık sektörüne sıçrıyor. sıçrasın anam ona da sıçrasın. hiçkimse birlik olmasın, kimse komşusu aç mı tok mu düşünmesin, kendine birşey olduğunda of anam yandım.

 • 14. 18 temmuz 2020 pegasus rezaleti

  rezalet puanım: pegasus üçün 247.24£
  rezalet puanım: alihandro üçün 150£
  1.si pegasus haksız değil. sadece klasik ticaret ağzıyla müşterinin en azından alabileceği 150 osmanlı sikkesine mani olmuş.
  2. si alihandro kardeşimizin yaşının küçüklüğünden mütevellit bir kumarbaz gibi “ya hepsini alırsam” kekoluğu olmuş. kumar mı bu kanks? ya hepsini alırsam diye yola mı çıkılır? ben 150 sikkemi alayım siz işlem başlatın x hanımefendi en azından 150 garanti olsun demeliydin. çünkü köle abla demiş sana: paranın hepsini alabilin ama kesin değil. bunun manası paranı alamazsın demektir işletmelerde.
  herneyse güzel dostum, hayat böyledir pek takma erken yaşlanırsın. giden paran olsun.

 • 15. 27.istanbul caz festivalinin başörtülü finalisti

  gercek islam kalibiyla elestirilmeye calisilan kadin.

  hicbir din tek bir kesimin elinde degildir. yahudilerin buyuk bir cogunluguna gore erkeklerin kadin sesi duymasi gunah. buna ragmen, dindar ve musevi kadin sarkicilar var. bu kadinlari sadece bahsettigim kati yahudiler elestirebilir ki onlari da kimse sikine takmaz.

  ayni sekilde, kadinlarin sarki soylemesini yasaklayan hristiyan tarikatlari var. boynunda haç kolyesi olan bir hristiyan kadin sarki soyleyemez mi o herifler oyle dusunuyor diye?

  yarak kurek fikirleriniz ve uc kurusluk zekanizla fasistlik yapmaya calismaniz o kizin umurunda degil ki cikip isini yapmis.

 • 16. türkiye'deki fanta vs ingiltere'deki fanta

  gıdalarla ilgili yaptığı araştırmalarla bilinen “gıda dedektifi”, “bizim neyimiz eksik? türkiye ve birleşik krallık’taki fanta karşılaştırması” başlıklı bir yazı yayımladı. yazıda, fanta’nın türkiye’de içeriğiyle ingiltere’de satılan ürünün içeriği karşılaştırıldı

  gıda dedektifi’nin yazısı şöyle:

  “son dönemde özellikle c vitamini içeriğiyle tüketicilerde ‘sağlıklı’ algısı oluşturan gazlı içecek fanta ile ilgili dikkat çekici bir kıyaslama yapacağız. kıyaslama demişken, bu farklı bir marka ya da ürün ile olmayacak. sadece basit bir karşılaştırmayla aynı ürünün birleşik krallık’taki içeriğiyle ülkemizdeki içeriğini gözler önüne sereceğiz. bunu açıklarken de basit bir soru soruyoruz; bizim neyimiz eksik?

  türkiye’de ‘yaşatır seni!’ sloganıyla satılan fanta, ingiltere’de ‘best fanta taste ever!’ yani ‘şimdiye kadarki en iyi fanta tadı!’ sloganıyla satılıyor. öyle ki; ürün türkiye’de %3 oranında portakal suyu konsantresi içerirken, bu oran birleşik krallık’ta %5’e yükseliyor. bu oran içerisinde %3,7 portakal suyunun yanısıra %1,3 oranında narenciye suyu konsantresi bulunuyor.

  türkiye’deki ürünün 330 ml.’lik tek kutusunda 24,1 gr. yani yaklaşık 12 tane küp şeker bulunuyorken; aynı ürünün birleşik krallık’taki aynı kutusunda 15,2 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şeker bulunuyor.

  türkiye’deki üründe şeker kaynağı olarak mısır şurubu yani glikoz-fruktoz şurubu bir alternatif iken; birleşik krallık’taki aynı üründe mısır şurubu içeren bir alternatif bulunmuyor.

  türkiye’deki üründe yapay aroma vericiler kullanılmışken, birleşik krallık’taki aynı üründe “doğal” aroma vericiler kullanılıyor.

  türkiye’deki üründe renklendirici olarak havuçtan üretilen beta karoten varken; birleşik krallık’taki aynı üründe havucun kendisi ve kabak bulunuyor. üründe bu içerikle turuncu renk doğal olarak veriliyor ve ilave renklendirici içermiyor.

  neyimiz eksik,

  neyimiz fazla belli.

  ama asıl eksik olan bu ürünlerle ilgili tepkimiz ve bu ürünlerdeki çifte standardın her geçen gün daha da belirginleşmesidir. türkiye yapay aroma vericilerle, mısır şurubuyla ve yüksek ilave şeker ile obeziteye, diyabete ve birçok kronik hastalığa işte böyle sürüklenmektedir. bu yayınlarla tüketici olarak kendimizi ve ailemizi korumayı hedeflerken; türkiye cumhuriyeti’nin gıda politikalarını yönetenlere de belki biraz ilham, belki biraz cesaret veririz diye ümit ediyoruz. çünkü biliyoruz ki; bu endüstriyel ürünlerin önüne toplumsal farkındalık ve bu farkındalığın tezahürü olarak yapılacak mevzuat düzenlemeleriyle oluşacak güçlü bir devlet politikasıyla geçebiliriz.”

  kaynak

 • 17. karısıyla ilişkisi olan komşusunu parçalayan koca

  şunu bana yapan kadından yasal yolla her haltini alırım. herif şimdi curuyecek içeride. birisi iffetli karıma yan gözle bakarsa kendimi kaybederim ama karım milletin altına girmeye hevesliyse yasal yollarla pişman ederim. namusuna sahip çıkmak bu değil yani. bu enayilik.

 • 18. netflix'in türkiye'den çekilmesi

  allah, rtük içerisinde bu çekilmeye en ufak katkısı olan kim varsa hepsinin belasını versin, hepsinin soyunu telef etsin.

  nefret geldi o leş bıyıklarınızı her yere sokmanızdan, kendi leş zihniyetinizi her kuruma dayatmanızdan, yasakçı zihniyetinizden, ben beğenmiyorsam kimse izlemesin düşüncenizden. toptan telef olun da kurtulalım hepinizden.

 • 19. ekşi itiraf

  evde içki içerken pub şarkıları açıyorum. sonra ekşiye girip entry okumaya başlıyorum. entry'sini okuduğum herkesi bardaki insanlar gibi görüyorum. bazen tüm cesaretimi toplayıp birisine mesaj atıyorum. spontane bar tanışması heyecanı bile oluyor. ters cevap alır ya da cevap alamazsam müziği kapatıp sessizce mekan değiştiriyorum. reddedildiğim mekanda oturmaya devam edecek kadar gurursuz değilim herhalde!

 • 20. uğur meleke'nin acımasızca verdiği ayar

  spor medyasında beğenilen birisinin gençlere bu şekilde örnek olmaması lazım gerçekten. yazın rakı içiyorsun masada kavun yok gerçekten olmaz.

 • 21. ekşi sözlük dertleşecek insan veritabanı

  başlığa yazanların ekseriyetle 27 yaşında olması?
  (bkz: 27 yaş krizi)
  gerçekten hayatı yakalamamamız gereken yaş olarak görüyoruz, ciddi psikolojik bir yaş, kimi buradan sevgili yapmaya çalışırken kimi geç kalmamalıyım diye skor peşinde.
  evet ben de 27 yaşındayım, evet ben de sözlük hanımlarından yeşil beklerim.

 • 22. laz ziya vs ramiz dayı

  biri uluslarası silah kaçakçısı ve aynı zamanda orta doğu'yu yöneten konseyin bir üyesi. diğeri istanbul kabadayısı.

  birinin muhatap olduğu konular ırak savaşı, suriye savaşı, abd-ingiltere-israil arasındaki dengeleri gözeterek orta doğu savaşlarına silah ihraç etmek.

  diğerinin muhatap olduğu konular ali, eyşan, cengiz, ezel gibi mahalle insanlarının hayatlarıyla uğraşmak.

  biri sıradan bir komiser tarafından hayatı karartılırken, diğerini tanımayan emniyet müdürü olamaz. .

  ramiz'in teknik olarak kıyaslanacağı kişi duran emmidir.

  edit: konseyin ırak savaşı ve suriye'nin geleceğini değerlendirdiği sahneden bir kesit yüce baron mehmet karahanlı'yı da yad edelim buradan:)

 • 23. memleketi bitirdiniz diyen köylü

  sevgili köylü abi,
  allah'tan bir şeyler umarken, bunca yıl kabus gibi herkesin üzerine çöken umutsuzluğu, adaletsizliği, insan haklarını, doğayı, çocukları, ekmek bulamadığı için kendini öldüren insanları düşünmedin de, bu kişiler senin arazine girdiğinde mi hatırladın allah'ı? doğa, tarumar edilip beton bir dünyaya dönüştürülürken çıt çıkarmadın da, 3-5 dönümlük kıçı kırık anız arazine ucu dokununca mı sesin çıktı? sevinin, ne güzel işte yeşilin yerine gri beton gelecek bolca sevinmeniz gerekir. hem allah'tan korkulmaz köylü abi, allah'a ibadet ve iman edilir. yaptığınız kötülüklerin karşılığını alacağınız cehennemden korkulur.

 • 24. ciddi ciddi çaylak mesajlarını yanıtlamak

  çaylaklığı döneminde mesaj atma hakkı olmayan günümüz sıçmık yazarlarının kıskançlıktan çatlamasıdır efendim. herkesin bir hikayesi var, öğreteceği şeyler var. ünvanlara değil, bilgi birikimine önem verin.

 • 25. ev hanımı olup koca parası yemek

  farkındaysanız bu kesimde yer alan kadınlar hep mutlu; bir biz kaldık kendi başımıza iş güç sahibi olalım, kariyerimizde çağ atlatalım diye düşünüp öyle dımdızlak kalan.

  edit: ne kadar çok takılmışsınız “onurumuzla” kelimesine anlamıyorum, ev hanımlığına onursuz mu dedim arkadaşlar kendinize gelin; onurumuzla iş güç sahibi olmaktan bahsediyorum ben. bu kadar rahatsızsanız değiştireyim yahu.

  edit2: onurumuzla kelimesi kendi başımıza kavramı ile değiştirildi.

 • 26. heyecanımı kaybettim diyen sevgiliye yapılacaklar

  eğer ilişkinin ortalama ikinci senesine doğru bu cümleyi kuruyorsa daha önce uzun süreli ilişkisi de yoksa ilişkilerdeki heyecanın bir süre sonra biteceğini bilmediği için ufak çaplı panik yaşamış olabilir. bu durumda sakin olup partnerinize bu durumun gayet normal olduğunu, iyi haberin ise artık ilişkinizin oturduğunu, herkesin birbirini daha iyi tanıdığı için daha güvenli evreye geçtiğinizi söylerseniz rahatlayacaktır (bunun için referans veremeyeceğim ancak şuradan, emre hocanın podcast'lerini dinlerseniz, orada bir bölüm bu konu üzerine yoğunlaşıyordu).

  ancak, eğer bu cümleri daha ilişkinin başlarında kuruyorsa ilişkinin zaten misattribution of arousal nedeni ile başlamış olma ihtimali yüksek olabilir.
  peki ne menem bir şeydir bu misattribution dediğimiz şey? efendim şöyle ki; bir uyrılma yaşadığımızda (mesela kalbimiz hızlı hızlı attığında, terleyip, nefes alış verişimiz hızlandığında) bunu yanlış duygu durumuna atfetme olayıdır. bunu araştırmak isteyen iki kafadar araştırmacı donald dutton ve arthur aron, kanada'daki 700 metre yüksekliğindeki capilano köprüsünde bir deney yapar. kadın deney yürütücüsü bir grup katılımcıya köprüdeyken numarasını verir ve deney ile ilgili soruları olursa aramalarını rica eder. aynı kadın araştırmacı diğer grup katılımcıya ise sokakta aynı işlemi uygular. sonuçlara göre asma köprü üzerindeki katılımcılar önemli ölçüde bir fark ile kadın araştırmacıyı verilen telefondan arar. donald ve arthur'a göre bunun sebebi asma köprü üzerindeyken katılımcıların yükseklik nedeni ile yaşadığı fiziksel deneyimleri (hızlı kalp atışı vs.) yanlış duygu durumuna atfetmeleridir. yani kişiler yükseklik nedeni ile yaşadığı heyecanı kadını çekici bulmak olarak değerlendirmişlerdir.

  konumuza dönecek olursak. tabii ki herkes asma köprüde tanışacak değil ama bazen ilişkinin yasak olması, imkansız olması gibi durumlar da heyecan yarattığı için bu durumu karşıdaki insandan hoşlandığımıza atfedebiliriz diye düşünmekteyim. bu yüzden evliyken başkası ile birlikte olunca çoğu kişi aşık olduğunu zanneder ancak ilişkinin yasak olma durumu ortadan kalkınca tutkunun bir anda yok olduğunu fark eder.

  yani demem o ki; duygularınızı doğru tanımlayın, iyi düşünün, iyi tartın sonra katakulliye gelmeyin.

 • 27. eczacıların kazancı

  bir eczacı olarak hemen anlatayım. aylık cirom 90-100 bin lira arası. bu cironun yüzde 20 si kadar bir rakam kar kalıyor. iyi yerden bakarsam 20 bin lira diyelim. eczanenin kirası 2 tane çalışan elemanım eczanenin suyu elektriği yemek gibi giderleri toplam 12 13 bin lira civarında. bana kalan net kar yaz aylarında 6 bin lira kış aylarında 8 bin lira. 5 sene okuyup o kadar çile çekmeye değer mi karar siz ekşi sözlük halkınındır.

 • 28. 2020 macaristan gp

  hamiltonın mercoya gelişi ve bunca dominantliga rağmen fianin önlem almaması ingiliz lobisi dışında açıklanamaz.ingilizler memnun vatandaşları sükse yapıyor almanlar memnun araçları sükse yapıyor geriye sünepe italyanlar kalıyor..

 • 29. togg

  bence bu fabrikadan araçlar çıkacak. yani yollarda görürüz. ama çok yanlış bir yatırım olduğu gerçeği değişmeyecek. neden? birçok sebebi var. hiçbir yatırım milliyetçi duygularla yapılmamalıdır. her işin fizibilitesi iyi araştırılmalı, yatırıma değer görülen alanlara efor ve para harcanmalıdır. mesela, bugün türkiyedeki birçok holding, tek başına veya konsorsiyum olarak yerli araç üretebilecek maddi güce sahiptir. gerekli kişi ve bilgileri de satın alabilirler. ama herkesin de bildiği gibi, özel sektör yatırım yaparken fizibilitesine bakar. buraya harcayacakları efor ve para kaç yılda geri dönerin hesabını yaparlar. bu hesapları bence birçok türk şirketi yapmıştır. buna rağmen arkasına devleti almadan hiçbiri girmediğine göre demek ki yatırıma değer bir alan değildir. ayrıca bazı şeyleri üretmek mesele değildir. ürettikten sonra onun pazarlanması da çok önemlidir. milliyetçi duygularla ancak türkiyede satış yaparsınız, ama bu aracın asıl hedefi ihracat olmalı.

  bence bu araba üretilir. ancak maliyeti yüksek olacağı için satış fiyatı da yüksek olur. o fiyattan araba satmak için kamu bankaları yine kredi dağıtmaya başlar. devlet de belki ötv indirimi vs yapar. ayrıca kamuya da alım yaparak ilk birkaç sene togg parlatılır. ama iç piyasaya yönelik bu çalışmalar bi yere kadar satış getirir. bir yerden sonra ihracata yönelik bir büyüme gözlenmezse bu markanın ömrü kısa kalır ve milliyetçi duygularla girdiğimiz bu proje de diğer mega projeler gibi milli kazık olur çıkar. ama yerli araba ürettik diye boş boş gururlanırız. en sonunda da togg zarar ediyor haberleri eşliğinde ortaklarından bir bir satış haberleri alırız. mesele bir şeyi üretmiş olmak için üretmek olmamalı. harcanan parada 83 milyonun hakkı var.

  edit: bir soru sormak isterim. acaba diğer mega projelerde olduğu gibi bunda da devlet, konsorsiyuma araç alım garantisi vermiş midir? bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 • 30. hdp'nin ermenistan kınama bildirisini imzalamaması

  bu partiye zamanında oy vermiş biri olarak söylüyorum eleştirdikleri ne varsa kendileri bin mislini yapıyorlar. devleti faşist diye suçlar, kendileri kürt faşizanlığını sonuna kadar savunur. herkesi kucaklayacağız der, kürt dışında kim varsa itin g.tüne sokar. zihin olarak çoktan bu ülkeden ayrılmışlar zaten. hatta bu ülkeyle savaş halindeler. o sebeple de ermenistana destek vermelerine şaşırmıyorum.

  eğer bu ülkeye özgürlük ve demokrasi gelecekse ne olur bunlar getirmesin.

 • 31. #atatürkünedenseveyim

  siz sevmeyin amına koduklarım. kemal değil, atatürk değil, ulu önder başkomutan mustafa kemal atatürk diyeceksiniz.

  türkler mustafa kemal atatürk'ü çok severler çünkü babalarıdır ama araplar ve arap özentileri mustafa kemal atatürk'ü sevmezler.

  atatürk'ü neden mi sevmelisin?
  işte bu yüzden. bugün ülke sınırlarımız böyle olmadığı için. atatürk olmasa ayasofya'da namazı nasıl kılacaktınız acaba merak ediyorum. bunlara göre zaten atatürk ingiliz ajanıydı, osmanlıyı yıktı falan derler. velev ki atamız sigara içtiği için, alkol içtiği için kötü biri olsun. farz ediyoruz bak atatürk'e kötü dedik mi? dedik şimdi eyvallah. şimdi sizin o namazında niyazında dediğiniz adamlarla atatürk'ü karşılaştırın bir. beyni biraz zorlayın, çok zor değil lan ciddiyim. her türlü yolsuzluk, hukuksuzluk, hırsızlık sizde ama atatürk kötü öyle mi?

  ben din düşmanı biri değilim, hatta ben de müslümanım ama müslümanlık sadece namaz kılıp, oruç tutmakla olmuyor. gözünüzü açın, mal olmayın bu kadar. karşınıza iki kuran okuyup gelene taparsanız daha çok güderler sizi bu kafayla.

  şimdi mustafa kemal atatürk'ü sevmeyenler arabistan'a gidebilir. zira bu ülkeyi hak etmiyorsunuz.

 • 32. 18 temmuz 2020 tüvtürk rezaleti

  10 dakikalık muayene ücreti 430 tl;tamirat yok tadilat yok, bir sıcak cay bir bardak su ikramı bile yok...çalışanlar desen milletvekili havasında,yagmurda çamurda soguk havada bekleme salonu bile yok...kredi kartı geçmiyor, elin yabancı sermayeli şirketi ülkede tek el olup halkı çok güzel söğüşlüyor...

 • 33. seni seveni seç kendi sevdiğini değil

  şu an boşanma aşamasında olan bir arkadaşımın çok sevdiğim bir sözü vardır “1 sene mutlu olmak için senin sevdiğini; bir ömür mutluluk içinse seni seveni seç” diye.

  edit: konuyla ilgili birçok mesaj aldım. insanlar haliyle “o zaman karşı taraf 1 yıl mutlu olacak, o mutlu olmayınca seni de mutlu edemeyecek” demişler. arkadaşlar malesef bir gerçek var ki ilişkilerde iki taraf da aynı oranda sevemiyor. bir taraf illa ki daha çok seviyor. mutlu olmak için daha çok sevilen taraf olmayı seçeceksiniz.

 • 34. acun ılıcalı'nın sağlık bakanına attığı tweet

  garibana 900 lira ceza, medya baronuna twitter’dan yarim agizla uyari... hayirli isler medipol reis.

  acunun yumusakca bir uyaria verdigi yumos yumos cevaptir. duzeniniz batsin amk zenginler twitter’dan atisiyo.

 • 35. sigara içmek için gereken tek mantıklı neden

  aciz ve zayif bir nikotin bagimlisi olmak.

 • 36. togg fiyat tahminleri

  togg alan yabancılara vatandaşlık verir miyiz diye endişeleniyorum.

 • 37. tıp fakültesi vs bilgisayar mühendisliği

  kel alaka versustur.

  tek benzer yanları ikisinin de önümüzdeki 50 yıl daha ihtiyaç duyulacak meslekler arasında olmalarıdır.

  diğer taraftan şunu söyleyeyim:

  bilgisayar mühendisliği =/= kodlama

  bilgisayar mühendisliği bir mühendislik dalıdır. işlemci yükünden, önceliklendirmeye kadar ciddi matematiksel altyapı gerektirir. android markete oyun yazanlar "benim ne eksiğim var bilgisayar mühendisinden" diye gezmesinler.

  not: bilgisayar mühendisi değilim.

 • 38. 2020 yazında sivrisineklerin ortada görülmemesi

  imamoğlu'nun başarısıdır

 • 39. bira içmelik arkadaş veritabanı

  ülkede taciz tecavüz haberinden geçilmiyor, hangi kadın güvenip girecek bu veritabanına hep merak etmişimdir. tr'ye özel arkadaş referanslı tanışma app'i lazım, çıkan sonuç bu.

  "ekşi sözlük'te bira içme vaadiyle kandırılan yazar böbreklerini kaybetti" ile son bulacak bu iş ama dur bakalım.

 • 40. 17 temmuz 2020 seyfi dursunoğlu'nun vefat etmesi

  sevgili z kuşağı ve de youtube ile büyüyen çocuklar.

  biz gençken diyelim, televizyon programları şu an izlediğiniz bazı youtuber larin yaptığı şeyi yapıyordu. özgürce konuşusan insanlar vardı, medenice tartışan insanlar, yeni fikirler üretenler, konuk alanlar, konuk olanlar, sevdikleri insanların tanitimini/reklamini yapanlar, sizin challenge dediğiniz büyük küçük yarismalar yapanlar vardı. izleyicilerine ödül verenler vardı. aynı camiadan arkadaşları,dostları vardı.

  mesela, o zamanlarda da rtük 'e karşı rahatça tv de konuşabiliyordun, izleyici olarak katildigin programda yemek yiyebiliyor, içki icebiliyordun, izleyecilerden şanslı olanlar ödül kazaniyor, yarışmalara katılabiliyordu, ortak tanıdıklarınıza herkesin önünde laf sokabiliyor kime ne kadar şaka yapacagini bildiğin için buna sen karar veriyordun, ertesi gün seni onlarla kavgalı durumda gösterecek zihniyette insalar yoktu, eşcinsellik hakkında konusabiliyordun, haksızlığa karşı sesini duyuran bangır bangır bagirabiliyordun ve bir çoğumuz için en önemlisi olan seks diyebiliyordun.*

  bizim bugunlerde sizinle birlikte savastigimiz herşeye biz gençken sahipmisiz ama değerini bilememisiz, savasamamisiz veya birlik olamamisiz, zincir bizde kopmus. belki de bu yüzden size ancak bu kadar kişi ile destek olabiliyoruz. zinciri kopartmadan eskisi gibi bir bütün haline getirmeniz için anca bu kadar destek olabiliyoruz. bu yüzdendir beklentimizin bu denli yüksek olması.

  sizleri bu kadar ağır eleştirmemizin nedeni belki de bundan dolayıdır. biz yapamamışız siz yapın. siz neyi istiyorsanız buna sahip çıkmak adına birlik olun, beraber olun.
  birlikte olduklarınızla ne için, neye sahip olacağınız için birlikte olduğunuza bakın.
  mesela, ne ile eğleniyorsanız ona sahip olmak için birlik olduğunuz insanlarin tipine,cinsine,rengine,tipine,maddi durumuna, medeni durumuna,aşk hayatına,engeline,boyuna,saçına,vücuduna vs. vs. bakarsanız başkalarının eğlencesi ile eğlenmeye maruz kalırsınız.

  velhasıl kelam da diyelim de yaşlı ve sarhoş olduğumuz netlessin.
  bugün seyfi dursunoglu'nun vefaat haberinden sonra izlediğim bir huysuz virjin videosu bana bunları yazdırıp, pişmanlıklarımı ve ümitlerimi gösterdi.

  huzur içinde yat, seni yasaklayanlar senin kadar huzurlu yatamayacak.

 • 41. cem uzan 18 yıl ülkeyi yönetse olabilecekler

  aynı bokun laciverti olurdu.

  18 sene kadar uzun süre güç sahibi olan her zihniyet yozlaşır.

  siyasal istikrar diye dayattırılan "hükümdarlık" sistemi aslında sanılan kadar iyi bir şey değildir. gitmeyeceğini bilen zihniyetler talan etmeye ve kendilerinden olmayanı tasfiye etmeye başlar.

  faşizmin bir adı da zaten yukarıda yazdığım olaylar silsilesidir. iktidarlar mütemadiyen değişmeli ve hesap verebilecek şeffaflığa erişmelidir.

  sorun 18 senedir ülkeyi erdoğan'ın yönetmesinden ziyade 18 senedir ülkeyi tek bir kişinin yönetmesidir

 • 42. süt kutusundaki gökkuşağından rahatsız olmak

  ne yapacaklarını şaşırdılar artık. halka faydası olmaz dedikleri chp belediyeleri halka hizmetin en güzelini, kalitelisini getirmek için canla, başla çalışıyorlar; başarıyorlarda! son çırpınışlarınız bunlar. ilk seçimde gideceksiniz, biteceksiniz...

 • 43. cem yılmaz'ın erşan kuneri açıklaması

  iki yılda olmaz bir hafta içinde çekilmesi lazım dizinin.

  (bkz: ayda sevişenler)

 • 44. kızıl saçlı beyaz tenli yeşil gözlü kız

 • 45. kürt aşağı kürt yukarı al sana bir kürt

 • 46. masterchef türkiye

  herkesin mesleğe 13 yaşında başladığı yarışma. ya da dedesinin babası saray mutfağında çalışmış.

  yemek yapmak için neden bir senaryo koymak zorunlu?

  biri de çıkıp desin aç kalmamak için yemek yapıyorum herhangi bir hikayem yok.

  aşçılığı diğer sektörlerden özel kılan bir şey yok. biraz fazla uzadı bu aşçılık, gastronomi, şeflik muhabbeti.

  zaten günümüzde çok lezzetli şeyler yemek de bir mucize değil. hijyenik olması yeterli. gerisini soslar, ceşni ve baharatlar hallediyor.

 • 47. an itibarıyla yazarların nerede olup ne yaptığı

  balkondayım. üçüncü kat.
  alt katım kafe, canlı müzik.
  giriş katı lüx restorant.
  sağımda 30 metre ilerde kumsal var. kafeler tıngır tıngır çalıyor.
  sol yanım yürüyüş yolu.
  önümde ise trafiğe kapalı sokak var, oteller dükkanlar.
  insanlar içiyor, oynuyor, kahkaha atıyor. dondurma var herkeste.
  bende balkonda kahve sigara yapıp derin derin oksijeni soluyorum, yanımda eşim.
  yeni hayatıma bakıyorum.

  akdenizde hayat harika.

 • 48. istanbul'da 3 milyar 750 milyon liraya satılık avm

  sen 3 milyar 750 milyon para çekmişsin sen bu parayı ne yaptın?

  melek ablamızın eşi için tam yatırımlık bir avm .

 • 49. arda turan

  bir insanin degismesini istiyorsaniz onunla iliskinizin seklini degistirmelisiniz.

  arda her hata yaptiginda sirti sivazlandi,
  maganda gibi davrandi ceza almadi,
  siyasetin dibine girdi, herhangi bir yaptirimda bulunulmadi sirti sivazlandi,
  terim'i milli takimdan kovdurdu, kimsenin giki cikmadi,
  gazeteciyi dövmeye calisti, ifadesi bile alinmadi,
  milletin karisina kizina yürüdü, o kisilerin haricinde tepki veren olmadi unutuldu,
  hastaneyi basti, iceri girmesi gerekirken 2 saat bile nezarette kalmadi.

  kisaca arda ne yaparsa yapsin karsisindakiler hep sirtini sivazladi.

  ilk defa galatasaray baskani bunu kirdi ve sirtini sivazlayacagina arkasini döndü ve görmezden geldi.

  iste o arda zamaninda orospu rengi dedigi formaya, komik dedigi teklifi yapan takimin formasina muhtac/hasret kaldi ve gece gece paylasim yapti.

  bu paylasimi yukaridaki olaylari yaparken 1 sefer bile yapmamisti, ülkenin her toplulugunda oldugu gibi bizim taraftarlarin da öküzü var, onlar da arda gelsin sirtini sivazlayalim derdinde.

  umarim gelmez, terim de beyin ameliyati gecirmis bir baskani hala bunun gibi denyolar yüzünden sikistiriyorsa ona da yaziklar olsun.

 • 50. luiz gustavo dias

  arkadaş 7 mn ye geri vereceksek niye aldık zaten 7mn ye almıştık adamı. bu adama verilen bonservisin ölü yatırım oldugu belli performansa verdik. ki alıyoruz kar edilse anlarım. yok arkadaş valla biz m.topalı o bolgede h.a.k. ın oynamasını falan valla bak sapına kadar hakedıyoz bizim neyimize gustavo.
  o bolgede o kadar iyi topcu bizi bozar zaten. o neymiş oyle pas hatasına tek top cıkan ön libero mu olur hıc bıze gore degil. geri getirin selçuk sahını topalı uzun top diye top diksin dursun orda. 5 yıl topalı cekıyoz karsılıgında gustavoyu 5 ay izlıyoz onun da yarısı koronaydı zaten. boyle adaletin amk.
  gerçi adam haklı. bakıyor ilk yari arkasında stoper oynayan jailson. 2. yari önünde on numara oynuyor düzene bak tabi gitmek ister.
  edit:kafayı yıyecem stoperde leş diyen var. guardıola kardeş adamın bolgesi stoper olmadıgından olabilir mi acaba