Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. sözlükçülerin ilk cep telefonları

  panasonic gd90 bir arkadaşımdan ikinci el olarak iki taksitle 80 milyona almıştım. titreşimi vardı ve ekran rengini ayarlabiliyordun, o zamanlar için ekstra özelliklerdi. evde parke üzerinde titreştirerek kendi ekseni etrafında dönmesini sağlardım, annem ve kardeşime " bakın titriyor ve dönüyor" derdim. hala dalga geçiyorlar bu konuda benimle ama neyse

 • 2. madame coco çalışma şartları

  "basına ve kamuoyuna

  madam coco çalışanlarının açıklamasıdır

  özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar madame coco’yu iyi bilir. bizler, her bir avm’de, büyük caddelerde, meydanlarda karşınıza çıkan bu ev tekstili mağazasında sizleri her zaman güleryüzle karşılamak zorunda olan madame coco işçileriyiz. “güleryüzle karşılamak zorunda” diyoruz çünkü, gün içinde işyerinde yaşadıklarımız aslında hiçbirimizde gülecek hal bırakmıyor. madame coco mağazalarının sıcak ve samimi ortamının arka yüzünde günler geceler boyu çalışmak zorunda kalıp, fazla mesai ücretlerini dahi alamayan, mobbing ve baskıyla karşı karşıya kalan, uzun çalışma saatlerinde neredeyse hiç mola kullanamayan, öğle yemeğini dahi beş dakikada yemek zorunda kalan işçiler, yani bizler varız.

  tıpkı markanın adı gibi, oluşturulan ortam da bir yanılsamadan ibaret… bilmeyenler için ekleyelim, madame coco bir fransız markası olmadığı gibi, sahibi de adanalı ilhan tanacı

  çoğumuz asgari ücretle çalışıyoruz. üstelik müşterilerin mağazada dolaşırken yanlışlıkla kırdığı ürünlerin parası bile çoğunlukla bizlerden kesiliyor. madame coco maliyeti yüksek olur diye, ürünlere alarm dahi koymuyor ve hırsızlıklar nedeniyle oluşan açıklar da bilin bakalım nasıl karşılanıyor? elbette yine önemli bölümü bizlerin üç kuruş ücretinden…

  mağazalarda eksik personelle çalışıyoruz. müşteriyle ilgilenmekten vakit bulduğumuz zamanlarda mola yapmak yerine ya depoya koşmak zorundayız, ya temizlik yapmaya. kimi mağazalarda tuvaletleri dahi bizler temizliyoruz. üstelik ekonomik kriz döneminde, ürünlerin fiyatlarının hızla yükseltilmesi iş yükümüzü daha da artırdı. değişen fiyatlara uygun etiketleri takmaya dahi yetişemedik. ürünlerin üzerindeki etikete göre yapılan ödemeler nedeniyle çıkan açıklar da yine önemli ölçüde bizlere yükleniyor.

  “bunca sorun vardı da, bu güne kadar neden sustunuz” diye sorabilirsiniz. çünkü tek başımıza bulabildiğimiz çözüm, işi bırakmak oldu. pek çok arkadaşımız bu yoğun iş yükü ve ödenmeyen hakları nedeniyle işi bıraktı, başka yerlerde işe girdi. bizler ise istifa edip gitmeyeceğiz. bunun yerine bir araya geldik ve hakkımızı arıyoruz.

  büyük bir fabrikanın işçileri değiliz. her bir mağazada sadece birkaç kişi çalışıyoruz. yaşanan sorunlara karşı sadece bir mağazanın çalışanları olarak sesimizi çıkarsak, açık ki ya kovulur ya rotasyon adı altında sürgün edilir ya da istifaya zorlanırız. yönetim de buna güveniyor ve hukuk dışı pek çok uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. zannediyorlar ki, bunca mağazada çalışan işçiler olarak birbirimizi bulamayız, sorunlarımızı konuşamayız. zannediyorlar ki, hepimiz birbirimizi rakip görüyoruz, bir araya gelemeyiz, hakkımızı ortak biçimde arayamayız.

  yanılıyorlar. tek başına sorunları çözemeyeceğinin bilincinde olan madame coco işçileri artık yan yana geliyor. çünkü artık bu çalışma koşulları canımıza yetti. bizler pek çok mağazadan madame coco çalışanları bir araya geldik ve yasal haklarımızı talep ediyoruz. aynı sorunları yaşayan madame coco işçisi diğer arkadaşlarımıza sesleniyoruz. bizler mağazalarda yaşananları teşhir etmeye ve bir arada durmaya devam edeceğiz. sizler de patronların ensesindeyiz ağı
  https://patronlarinensesindeyiz.org/
  üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz. unutmayın ki, birlikte güçlüyüz ve ancak birlikte hareket ederek kazanabiliriz.

  6/11/2018
  farklı mağazalardan madam coco çalışanları"

 • 3. dövüşmelik arkadaş veri tabanı

  boy 158
  kg 43

  izmir atatürk eğitim araştırma hastanesi acilinin önündeyim dayak yemek isteyen gelsin.

 • 4. popoya kadar şort giymenin mantıklı açıklaması

  kezbanliktir. ben gotumu acayim ama sen bakma. benim anlamadigim, sen diledigin gibi giyinme ozgurlugu istiyorsun, ki tamamen katiliyorum. ama kalkmis sen de bakma demek nedir? nereye bakip nereye bakmayacagimi kurallara gore mi belirleyecegim? cok ilginc. kamusal alanda sen fiziksel olarak istedigin gibi davranma ozgurlugu iste, ama ben kafami one egmek zorunda kalayim.
  kesinlikle surekli cevresine bakan merakli tiplerden degilim, cunku tropik bir adada yasiyorum, zaten hersey meydanda. ama insanin gozu ister istemez kayar.
  ama bizim turk kizlarinin bu tartismasi beni olduruyor. derin gogus dekoltesi giyerler, sonra sana baka baka eliyle kapatir, seni sapik yerine koyar.
  ben de fermuarim acik meydanda gezeyim sen de bakma olur mu?

 • 5. bir oda dolusu adamın birbirine dayadığı video

  ulan nasıl hayatlar var ya cidden dünya çok acayip bir yer. insanın siktir olup gidesi geliyor brezilya amazon ormanlarına. olabildiğince uzaklaşmak gerek.

 • 6. 12 kasım 2018 murat bardakçı belgeleri

  1930 lar dünyasında sosyalizm ve nasyonal sosyalizm akımlarının bir örneğidir bu belgeler.

  türk kimliğinin ön plana çıkartılması hedefle, toplumun kültürel anlamda homojenleşmesi ve ümmetçi zihniyetten uzaklaşıp milliyetçi bir çizgiye gelmesi hedeflenmiştir.

  bunlar zaten bilinen gerçeklerdir. yayınlanmasını doğru buluyorum. söylenti ve yalanlarla bezeli camileri kerhane yaptılar imamların sırtında kızgın demir dağladılar goygoylarının yerine insanların neden ve sonuçlarıyla belgeli tarih öğrenmesini isterim. ama tarih yorumlarken yaşanılan dönemdeki dünyayı da bilerek değerlendirmek gerekir.

  1000 yıldır öyle ya da böyle türk milletinin hayatını ve düşünce yapısını ele geçirmiştir müslümanlık. cumhuriyetin kurucu ve devrimci kadroları, hayallerindeki ilerici ve batı düşünce yapısına sahip ulus devleti kurabilmek için geri kalmışlığın ve skolastik düşüncenin kaynağı olarak gördükleri müslümanlığı hedef almışlardır doğal olarak. açıkçası aradan yüz sene geçtikten sonra dahi müslüman toplumların şimdiki halleri ortadayken bu fikirlerinde ana hat olarak haklı oldukları söylenebilir bana göre. ama uygulama ve geçiş sürecini bu belgeler de gösteriyor ki kötü yönetmişlerdir.

 • 7. #atatürkilahdeğildir

  kişinin gözaltına alınma nedeni "atatürk ilah değildir" sözü değil. bunu söyleyerek insanları tahrik etmesidir.
  şimdi ben durduk yere senin yanına gelip "senin annen orospu değil" desem, "evet değil, haklısın" mı dersin, yoksa?

 • 8. bulgaristan'ın hiçbir şeyinin meşhur olmaması

  (bkz: bulgaristan'dan gelen cevapsız çağrı)

  yanlış önerme.

 • 9. erdal beşikçioğlu

  çay ocağı solcularının birazdan sallamaya başlayacağı oyuncu.

  öncelikle şunu şuraya koyayım. malum gazeteye verdiği röportajdan bir kesit.

  "sanatçının bir ideolojisi olabilir ama hiçbir ideolojiye ait olmamalı. belki geçmişte sanatçılar bir ideolojiye ait hissediyorlardı kendilerini ama artık 21'nci yüzyıldayız. her dönem fikrimi cesurca söylerim. doğruyu, kendi ahlakınıza göre söylemelisiniz."

  bu adam daha önce gezi parkı eylemlerine katıldı, fetö'nün zirveye ulaştığı, emniyet, ordu, yargı ve devletin diğer önemli kademelerinde tasfiyelere başladığı ve ele geçirdiği dönemde açık açık badem bıyıklı müdürlere siktir çeken bir polis rolü oynadı. kaç kere ceza geldiğini ben unuttum. 2015 seçimlerinde açık açık "içinde halk kelimesi geçen bir partiye oy atacağım" dedi. o zamanlar buralarda " sanatçı ağbiii yeaa, muhalif ağbii yeaa, baksana çok cool abiii" muhabbetleri döndü.

  şimdi de "aynı gemideyiz" dedi diye ve kendi hakkıyla kazandığı parayı dolar yerine türk lirasında tuttu diye yandaş olmakla itham ediliyor. bu geri zekalı, tribüne oynayan ve goygoycu muhalif kesim istiyor ki herkes uğur dündar olsun, menapozlu chp teyzelerine gaz versin. herkes edip akbayram olsun, onur akın olsun. ne diye? ben böyle düşünüyorum diye. bir ara yetmez ama evetçi geri zekalılar ayan beyan bildiriye destek vermeyen yazarları köşelerinden hedef gösteriyordu. durum tam olarak bu.

  üstelik bunu yaparken de "bizden olmayana yaşam hakkı yok" diyen bir zihniyete karşı olduklarını savunuyorlar. kimse kusura bakmasın elinde güç olsa akp'den farklı olmayacak adamlar muhalefette. zaten parti içi çözülmelerde de bunu görebilmek mümkün.

  bir de yanlamak böyle olmaz. ilber ortaylı'nın yaptığı gibi olmaz. alev alatlı gibi yanlarsın, yiğit bulut gibi yanlarsın. gerçi erdal beşikçioğlu bugün çıksa ve "reisssim" diye bağırsa yaptığı işlerin değeri zerre eksilmez benim gözümde.

  bir kere şaşırtsın ulan şu ülke, bir kere.

 • 10. sözlükçülerin 2019 asgari ücret tahminleri

 • 11. stan lee

  vefat etmiştir. kendisi marvel’ı marvel yapan en büyük dahilerden biriydi. marvel sinematik evreni ile kendisini tanıyanlara laf edemem elbette ancak yaratmış olduğu karakterlerden spider-man’in dünyada en çok sevilen kahraman olması çok büyük iştir çok..

  çizgi roman dünyasının tanrısını kaybettik.

 • 12. netflix'e spotify'a beinsports'a para veren insan

  parasının derdini başkasının yaptığı kadar salak değildir en azından.

 • 13. bir kızdan duyulan en iyi iltifat

  geleneksel sallamalar başlamış yine.

 • 14. otel lobisini tavaf eden kapalı kadın

  tertemiz delirmiş tebrik ediyorum kendilerini.

 • 15. c++

  c dilinden daha mı iyidir diye düşünüyor insan. iki tane + var sonuçta...
  ek olara, notepad++ ezer geçer.

 • 16. ekşi itiraf

  henüz yirmisinde üniversite öğrencisiyken, online bir kelime oyununa tutku ile bağlanmam, oyunda tanıştığım ayten58 ile aramızda çok kısa sürede duygusal bir yakınlaşma olması, birbirimize msn adreslerini verdikten sonra görüntülü ilk konuşmamız ve takma adındaki 58 in sivas değil, doğum tarihi çıkması.

  bayramlarda arar, halini hatrını sorarım hala.

 • 17. instagram'ın ücretsiz olmasının nedeni

  salakça bir soru.

  hadi veri toplama olayını geç. binlerce reklama maruz kalıyorken hangi mal sorar böyle bir şeyi?

  edit : "instagram neden ücretsiz" idi başlık, sonra değiştirip daha da sonra vay efendim tanıma uygun değil diye banlamayın bak.

 • 18. yazılımcıların türkiye'yi terk etmesi

  ulan bu ülkenin yetiştirdiği en donanımlı insanlar birer ikişer ülkeden kaçıyor, cahil adam gelmiş utanmadan buradan gidene siktir çekiyor. oğlum siz salak mısınız? yalvarmanız lazım bu insanlara. ne olur gitme kal demeniz lazım. sizin aptal zihniyetiniz yüzünden bu güzel ülke kan kaybediyor her geçen gün. sizin de, sattığınız ucuz milliyetçiliğin de... ne diyeyim, allah iyiliğinizi versin.

 • 19. 12 aralık 2018 büyük tufanın kopması

  videonun altındaki tweetler yarmıştır.

  "abi gemi olayı yapıldı keşke uçak yapsan ya"

  "hocam ben de amatör peygamberlikle uğraşıyorum da tavsiyeleriniz nelerdir?"

 • 20. n11'in 11.11 kampanyasının başarısız olması

  başarasız olan kampanya değil dolandırıcılık girişimidir. uzun süredir takip ettiğim bir fotoğraf makinesi vardı. fiyatı 3000 - 3200 tl arasında değişiyordu. bu kampanya ile birlikte tüm satıcılar fotoğraf makinesini 4000 tl civarına çekip onun üzerinden indirim yapmışlar. bir çoğu ilk fiyatına tekrar düşürmüş bir çoğu ise ilk fiyatından da yüksek fiyat yazmışlar. yazıklar olsun. bu vatandaşı dolandırmaktan yorulmadınız gitti.

 • 21. libidosu yüksek kadın

  eğer ihtiyaçlarını karşılayamazsa kendini ya spora ya yemeğe verir.
  (ülkemizin acı gerçeklerinde bugün.)

 • 22. meb'in andımızı çağ dışı ve komünistçe bulması

  milli eğitim bakanlığının türküm demekten utanmasıdır.

  aslında rahatsız oldukları asıl yerin '' ey büyük atatürk '' bölümü olduğunu hepimiz biliyoruz...

  çocuklarına ey büyük atatürk dedirtmemek için kaldırılsın istiyorlar.

  kudurun...

 • 23. yakışıklı olmanın dezavantajları

  at kafalı erkek beğenen kadınlar tarafından beğenilmemeleri, potansiyel mankafa olarak görülmeleri, "bu kadar yakışıklıysa bunda zeka ne gezsin" gibi mesela.

 • 24. #pınarürünleriboykot

  yaşar holding bünyesinde olup bist'e kote şirketlerin (grup içinde görece çok küçük bir bilançoya sahip olduğu için altın yunus çeşme oteli hariç tutuyorum) mali verilerine hızla göz atalım.

  pınar süt

  2017-3ç dönem kârı: 35.5 milyon tl
  2018-3ç dönem kârı: 9.5 milyon tl
  değişim: -% 70

  2017-3ç finansman gideri: 21.9 milyon tl
  2018-3ç finansman gideri: 77.7 milyon tl
  değişim: + % 350

  pınar su

  2017-3ç dönem zararı: 10 milyon tl
  2018-3ç dönem zararı 9.8 milyon tl
  değişim: yok denebilir.

  2017-3ç finansman gideri: 13.2 milyon tl
  2018-3ç finansman gideri: 23.9 milyon tl
  değişim: + %80

  pınar et

  2017-3ç dönem kârı: 47 milyon tl
  2018-3ç dönem kârı: 41.8 milyon tl
  değişim: - %11 civarı

  2017-3ç finansman gideri: 262bin tl
  2018-3ç finansman gideri: 2.5 milyon tl
  değişim: yaklaşık 10 kat

  üçüncü çeyrekte türk lirasının hızla değer kaybettiği ve faizlerin de yükseldiğini düşününce grup firmalarının cirolarını artırsa dahi kârlarını koruyamadığı çok açık şekilde görülüyor. önümüzdeki yıl ülke ekonomisinin en iyimser tahminle %2-3 bandında büyüyeceği beklenirken kârın ve kârlılığın artmasını beklemek mantıklı olmaz. grup firmaları 2019'da da yine üç aşağı beş yukarı bu rakamları yakalayacak gibi görünüyor.

  son olarak şunu da belirteyim. çatı kuruluş yaşar holding'in 2014 yılında yurt dışında ihraç ettiği ve vadesi 6 mayıs 2020 olan 250 milyon usd tutarındaki tahvili için pınar et, pınar süt, yaşar birleşik pazarlama, çamlı yem ve dyo boya birlikte müşterek ve müteselsil garantör olmuştu. holdingin elindeki şirketlerin mali verilerine bakınca bu parayı (bugünün kuruyla yaklaşık 1.4 milyar tl) nasıl ödeyeceğini kestirmek güç. belki varlık satıp buradan gelecek parayla borcun belli bir kısmını öderler. kalanını da muhtemelen daha kısa bir vade ve daha yüksek bir faiz oranına razı olarak yeniden borçlanırlar ama bu borç bir sarmala evrilebilecektir. bir de bu borcun döviz cinsinden olduğu ve yarın öbür gün türk lirasında yaşanabilecek yeni bir değer kaybının borcu katlayacağını da unutmamak gerek.

  özetle, boykot mu grubu daha çok vurdu, yoksa tl'deki değer kaybı ve finansman maliyetlerinin artması mı bilemem ama boykotun da bu zor ekonomik konjonktürde grubun işini kolaylaştırmadığı kesin.

  tanım: bireysel olarak sürdürdüğüm boykot.

 • 25. şenol güneş

  bu adami elestireni skor taraftari ilan etmek ibneliktir. skorla ne alakasi var , samet aybaba tukaka,bilic tukaka ama senol bizim efsanemiz diyen karaktersiz asil skor tarftaridir. senol gunes denen adam samet aybabanin bilicin emekle ,hasan turklerle, sinan kurumuslarla, olcayla, opereyle, neciple, serdar kurutulus, ismail koybasiyla veli kavlak, mehmet akgun, erkan kas mehmet akgun dentinyo gibi adamlarla bile kurdugu sistemi sikip atti lan. terbiyesiz adamlar.

  bilic sampiyon yapamamis, ulan ahlaksiz, o adam nerelerde surundu , olimpiyat ankara gezdi lan. iki sene sistemi kurdu, ucuncu sene sampyon da yapardi , ama sen gotveren bir skor taraftari oldugun icin bugun senol gunes boyyuk hoca bilic bizi sampiyon bilen yapamadi diye zirliyorsun.

  samet 3. yapmis, lan hirbo, sametin forveti batuhan karadenizken galatasarayda burak drogba umut vardi rezil herif. fenerde alex weboo sow vardi.

  bak sadece forvetleri yazdim, o sistem kolay kurulmadi, gs fener yildizlarla oynarken olacaylarla, sinan kurumuslarla hasan turklerle oynayarak kuruldu o sistem, simdi senol denen adamin 3-4 sene emekle fedakarlikla kurdugumuz sistemi umudumuzu yikmasina nasil alkis tutuyorsunuz lan skor taraftari gavatlar.

 • 26. erotik şarkı sözleri

  çayır biçiyom çayır
  yanıyom cayır cayır

  (bkz: erkan ocaklı)

 • 27. atatürk ilahımdır

  saygı gösterilmesi gereken ifade. inanç özgürlüğü sadece müslümanlara ait değil. acayip sinir oluyorum atatürk'ü putlaştırmayın diyenlere. sana ne kardeşim? putperest olma özgürlüğüm yok mu benim?

 • 28. hologramla evlenen japon

 • 29. 11 kasım 2018 var sisteminin manipüle edilmesi

  ulan bu baska seviye he.

  tiner filan değil bu.

 • 30. özel mesajla çaylak küfürü yememiş yazar

  çaylaklara kapalıdı mesaj kutum açtığım gibi küfürü yedim.

  çaylak kardeşler, kendinize gelin cahilliğinizi küfürle kapatamazsınız.

  edit:seri küfür geliyor, bu entrye özel engelleme yapmıyorum ama şöyle bir gerçek burada ki düzgün çaylak sayısı o küfür eden mallardan daha fazla ve düzgün insan sayısı daha çok.

  küfür eden çaylak kardeş, bir bok bilmiyorsun küfür ederek cahilliğini gizliyorsun varsa bir bilgin yada dökümanın koy ortaya bizde öğrenelim. lafım çaylaklara değil küfür eden mallara.

 • 31. donanımhaber üyesinin dolandırıcıyı kölesi yapması

  kardesim ya uyuyamiyorum da beni bi arayip ninni soylesen? kismina kadar gulmemistim ama orda dengem bozuldu sandalyeden dustum.

  lan adam dh olucusu kaptirir mi sana 150 telesini.
  adamlar 1 tb hard diske karsilik 2 koli kulak cubugunu takas etsek dusunur musunuz diye mesaj atiyor.

 • 32. jinekolog profesörün cinsel tacizden tutuklanması

  (bkz: fake hospital)

 • 33. kişinin uzun saçlı olduğu için darp edilmesi

  darp raporu alın.
  şahit bulun.
  suç duyurusunda bulunun.
  kamera kayıtlarını talep edin.
  arkadaşın mahkemede ağlamasını izleyin.
  vazgeçmeyin.

 • 34. ben gidersem beşiktaş biter

  atılan zehirli oktur. hangi takım ya da kurumda söylenirse söylensin bu söz ağızdan çıktıktan sonra daha da hayır gelmez.

  not: fb

 • 35. 19 kasım 2018 alkol zammı

  (bkz: #83235642)

  amin oglunun mantigina bak.

  ulan orrospu cocugu ulkede makarna ve ekmek haric her urun luks olmus, millette para kalmamis, paran yoksa icmeyecekmissin. 1600 tl para mi lan a ibine?

 • 36. kadınların ilgisiz erkeklerden hoşlanması

  yıl 2018 kadınların davranışlarını hâlâ belli bir mantığa oturtmaya çalışan insanlar var. ağzım burnum kayıyor okurken, tikleniyorum yemin ederim.

  olm söz konusu canlıların regl dönemi bile kayabiliyor, biyoloji çaresiz, tıp isyanda. sizin ne haddinize onları çözebilmek?

  kadınlar hoşlandıkları erkek önünde sıçsa yine de zevkle oturup izler. hoşlanmadığı adamın götüne limitsiz kredi kartı sokup dizler yerde evlenme teklif ettirsen o kadın yine o herife bakmaz.

  yani tamamen elinizde olmayan sebepler bunlar. belki de x yıldızının y yıldızına birazcık yaklaşmasından mütevellittir, belki de tamamen tesadüf.

  bunları düşünmeyin. kafayı yersiniz. çay var mı?

 • 37. sedat peker'in sakarya'dan aday olması

  bu millete böyle aday yakışır.

 • 38. beşiktaş

  yugoslavya..

  (bkz: ivan perisic), (bkz: edin dzeko), (bkz: mandzukic), (bkz: ibrahimovic)(*), (bkz: ivica olic), (bkz: darko kovacevic), (bkz: davor suker), (bkz: alen boksic), (bkz: zvonimir boban)..

  (*baba bosnalı, anne hırvat)

  (bkz: luka modric), (bkz: ivan rakitic), (bkz: robert prosinecki), (bkz: dejan savicevic), (bkz: dejan stankovic), (bkz: sinisa mihajlovic)..

  gibi son 30 yilda avrupa'nin en büyük kuluplerinin orta saha ve ofans hattini besleyen toprak parçası..

  ..çok sayıda kaleci ve (bkz: slaven biliç) gibi defans oyuncuları da çıkarmışlardır.

  bugun yaklaşık 30 milyon nufusu barindiran yugoslav topraklarinda sporcu olarak dogmak, muhtemelen bölgesel bir genden kaynakli. sporda daima başarı gösteren bir gene sahip oldukları şüphe götürmez bir gerçek..

  sosyalizm ve komunizmin vatandasina dagittigi eşit sosyal haklar, spora da sirayet etmis, gelistirmistir. spor aletlerini, spor sahalarini kullanmak, muhtemelen bir luks değil, esitlik ilkesi geregi bir hakti bu donemlerde. misal, devlete ait bir olimpik havuzdan sadece burjuvazinin çocuğu değil, proletarya da eşit olarak istifade etmiştir.. zaman içinde anatomik olarak zaten spora yatkın olan fizikleri, eğitsel olarak sporla bütünleşerek harmanlanmıştır..

  sscb, romanya, bulgaristan, dogu almanya'nin 90'li yillarin basinda, yani komunist rejimlerin cokusune kadar bir cok bransa damga vuracak sporcular yetiştirdiği tarihsel bir gercektir..

  dinamo kiev, kizilyildiz, dinamo dresden..(bkz: george hagi), (bkz: hristo stoickov).. ve bir cok isim. (bkz: nadia comaneci)'ye kadar gider..

  romanya ve bulgaristan'in son yirmi-yirmibeş yıldan bugune basari gösterememesi, sistemin sosyal siniflar yaratmasi, esitsizlik, ekonomik ve sosyopolitik çöküşle ilgili olabilir. genel yugoslav ırkı gibi sportif manada fiziksel artıları olmaması sebebiyle de başarıları dönemsel oldu zannımca..

  slav irklari icinde ic savasa ve rejime dair sartlar ne olursa olsun yugoslavlar hala köklü bir fabrika misali iyi sporcular uretmeye devam ediyorlar, edeceklerdir de.

  slovenya ve litvanya gibi toplam nüfusu ankara'nın nüfusundan az iki ülkenin basketbol'da ekol olması tesadüf müdür?

  misal, bugun basketbolda fenerbahce'nin euroleuge basarisinin temelinde başta (bkz: zeliko obradovic), sonra (bkz: bogdan bogdanovic) gibi isimler yatmaktadır..

  (bkz: dejan bodiroga)'nin bir dönemin efsanesi olmasi; sloven (bkz: luka doncic)'in bu kadar genc bir yasta nba'de oynamasi tedaduf degildir.. zira nba'in tarihine bakarsaniz avrupa'dan en fazla devsirdikleri oyuncular yugoslav pasaportludur muhtemelen.

  (bkz: petar naumoski) diyerek basketbola nokta koyuyorum, ne demek istediğim anlaşılmıştır.

  tekrar futboldan ornek vermek gerekirse;

  seksenlerin sonunda galatasaray'in avrupa'da gosterdigi basarinin ve iyi futbolunun altinda; (bkz: cevad prekazi) ve (bkz: zoran simovic) yatar.. ki prekazi o takımın parçası olmasa, galatasaray 14 yıllık hasretini gordon milne'nin beşiktaş'ı sebebiyle 21 yıla çıkarabilirdi.

  seksenlerin ortasında (bkz: mirsad kovaçeviç), (bkz: cevad şekerbegoviç) beşiktaş'a damga vurmuş isimlerdendi..

  tabii komünizmin çöküşü sebebiyle bu oyuncular ülkelerinden kaçarak türkiye'ye geldiler, unutmamak lazım. (bkz: rade zalad) çok iyi bir kaleciydi beşiktaş'ta oynadığı dönemde, çok maçını izledim.

  evet,

  yani sirbistan, karadag, bosna, makedonya olarak ayirt etmeksizin sporda bir "ekol" ve bir marka oldugu icin parcalamaksizin "yugoslavya" yazmayi uygun gördüm aslinda.

  yakın tarihte,

  (bkz: dusko tosiç)'in sınırlı yeteneğine rağmen yüreği ile seksen metre depar atıp, kaleciyle karşı karşıya kaldığı enstantanelere tanık olduk..

  beşiktaş'a gelip "böyle futbolcu mu olur" denilen (bkz: gordon schildenfeld)'in bile kariyeri türkiye'ye transfer olmuş birçok yıldızdan iyi sonuçlandı..

  beşiktaş'ın beğenmediği (bkz: matej mitroviç)'i clup brugge bonservisi ile transfer etti, bugün juventus'un ilgilendiği yaziliyor..

  diğer kulüplere bakacak olursak;

  (bkz: milos krasic) gibi cok kariyerli oyuncular da transfer edildi ulkeye, tam bir fiyasko cikti. cska ve juventus'ta cok iyi oynayan klas bir oyuncu olduğu unutulmamalı.

  (bkz: milan rapaic) ise krasic'in tersi performans sergilemisti hatirlarsaniz.. (bkz: elvir balic), (bkz: elvir bolic) ona keza..

  isimlerin bir cogu unutulmaz. yugoslav futbolcu denildiginde aklima iki takim gelir hep.. biri boban'lı milan digeri stankoviç'li inter.

  inter kadrosunda bugun de yugoslav oyunculara fazlasiyla yatirim yapti. (bkz: brozovic), (bkz: skriniar), (bkz: perisic), (bkz: vrsaljko).. bugün barça, tottenham ve psv'li gruptan çıkmaya büyük aday.

  bu bir tesaduf değil..

  tarih, yakın tarih hatta bugün, bize hangi destinasyona "öncelikle" yatırım yapmamız gerektiğini söylüyor..

  bu toprakların sporcularının türk insanı, türk kültürü ile zaten kanı uyuşuyor.. krasiç gibi istisnalar mutlaka olmuş ve de olacaktır..

  bunu beşiktaş kulübünün scout ekibinin mutlaka değerlendirmesi gerekmez mi?

  love gibi kariyeri saçlarındaki mavi kırmızı boya solduğu gün bitmiş olan 34 yaşındaki bir oyuncuya, berjerinizde otururken ligtv'den izleyerek 3 milyon euro vereceğinize,

  kızılyıldız, partizan, sarajevo vb alt yapılarını dolaşsaydınız, bugün aynı ücrete onlarca yıldız adayı genç oyuncu tespit eder, kulübe getirirdiniz.

  diagne'yi ben de tavsiye ederim sizin gibi, iş mi o?

  yeni yönetime ve yeni scout ekibine duyurulur..

 • 39. beni sevecek adama yılda 60 bin pound

  yıllık 60 bin pound için çocuğunu kesecek adamlar var, abla aşk diyor sevgi diyor. çomar kabul ediyorsa yıllık 10 bin pound + ssk'ya 300 spartalı misali damızlık aygır gibi adamlar önerebilirim kendisine.

  edit: (bkz: sperm bankası da neymiş ne inşaat işçileri var)

 • 40. kredi kartı ile benzinin daha pahalı olacak olması

  kaçmaya çalıştıkları şey %3'lük banka komisyonu ve vade değil, vergidir.

  yok öyle fişsiz faturasız benzin satmak.

  (bkz: yemezler)

  edit: @pcmaker ve birkaç yazardan uyarı geldi.

  özeti şu şekilde: fiş kesmeden akaryakıt satmanın sağlam yaptırımları varmış ve akaryakıt istasyonları sıkı denetleniyormuş bu yüzden kayıt dışı benzin satmak neredeyse imkansızmış.

  yine de varsayımım değişmedi. sızlandıkları şeyler sırf akaryakıt istasyonları için geçerli olan argümanlar olsa eyvallah diyeceğim ama misal mahalle bakkalı da aynı komisyona ve vadeye katlanıyor. o da demez mi aynı uygulamadan ben de isterim diye.

  yeter ki yolu yapılmış olsun bir kalıba uydururlar.

 • 41. sözlük kızlarının bilimsel entry girememesi

  şimdi bir kaç sorum var :

  - entry girenlerin cinsiyetini nasıl anlayabiliyorsunuz?
  - goy goy yapmak için nasıl bu kadar cinsiyetçi olabiliyorsunuz?
  - bilim ile eşdeğer görüyor olduğunuz/bilimsellik sınırları içinde var ettiğiniz şeyler nelerdir?

  aman yanlış olmasın bu soruların cevabını bana değil kendinize vereceksiniz.

 • 42. burak yılmaz

  alacakları karşılığında sözleşmesi fesh edilip serbest kalacak sanırım. sonra ver elini adamspor.

 • 43. 11 kasım 2018 beşiktaş sivasspor maçı

  tv’de izleyenler görebildi mi bilmiyorum.
  maçın 60. dakikasında bir serbest vuruş oldu adem l. topu aldı, kendi vuracağı şekilde iki eliyle tam yere yerleştirmişken quaresma arkasından gelip adem l. topu yere koyduğunda ayağının ucuyla topu tıklayıp adem l. nin kontrolünden aldı.

  adem çok bozuntuya vermedi ama quaresma’nın takım arkadaşına yaptığı büyük karaktersizlikti.

  maalesef ayinesi iştir kişinin vaziyeti mevcut, beşiktaş’ın oyun karakteri quaresma’nın takım arkadaşına yaptığı karaktersizlikle yarışır durumda.

  çok kötü oynadığımız maçtı.

 • 44. sevgili bulmanın zor olması

  türkiye bu konuda bitmiş tükenmiş, berbat bir kültüre sahip. ilişkilerin çoğu sorunlu, insanlar mutsuz, sevgili bulmak ise hepten zor.

  bir ilişkiye sevmek için başlanır. aşık olursunuz. iki taraf da birbirini mutlu etmeye çalışır. sevgilin en iyi arkadaşın, dostun, her şeyin olur. ömür boyu bu sevgiyi devam ettirmeye çalışırsınız. hayata bakış açınız aynıysa, değerleriniz uyuşuyorsa, sorumlu, bilinçli, akıllı bireylerseniz ilişkiniz hayat boyu devam eder ve çok mutlu olursunuz.

  gel gör ki ülkemizin rezil kepaze ilişki kültürü buna izin vermiyor. erkekler cinsellik peşinde zombi gibi dolaşırken, kadınlar da karadul örümceği gibi erkeği bekliyor, bulunca da ham yapıyor.

  türbanlı oranı %70. saçma sapan makyaj yapma oranı yüksek. genetik olarak zaten çok şanssızız bir de beslenme alışkanlığımız kötü. spor alışkanlığımız hiç yok. entelektüel olmak dalga konusu. insanların hobileri yok. kitap okumak yok.

  ama ne var? beni evden alsın, evlenmeden önce olmaz, kadına şiddet, erkeğin maçolukları, düğün, kız isteme, tek taş, ailelerin gerginlikleri, yok bilmem ne mobilya takımı, yok balayı, nişanda ne takıldı, çalgıcılara kim bahşiş verecek? bayramda önce bizimkilere gidelim. çocuğun kırkı çıkınca zottirik günü yapalım. off saçma sapan şeyler.

  cidden nefret ediyorum bu ülkenin insanlarının çoğundan. olan bize oldu. ne birini bulabildik, ne mutlu bir ilişki yaşayabildik. bomboş rezil rüsva hayatlar...

 • 45. kasis terörü

  hız limiti koyarsın uymazlar, kırmızı ışık koyarsın durmazlar. mahalle arasında, okul önünde hız yapıp, her türlü magandalığı sergileyip sonra de neden kasis var diye şikayet ederler.

  sen insan gibi düşünüp yaptığın hareketlerin sonuçlarını öngöremediğin için devletin fiziksel engellerle seni gütmesi gerekiyor sevgili sığır !

 • 46. 12 kasım 2018 israil filistin çatışması

  israilliler filmlerde öve öve bitiremedikleri operasyonel gücüne kendisi de inanmış olacak ki gazzeden adam kaçırmaya çalışmışlar. tabi öyle filmlerdeki gibi olmadığından ebelerinin kulağını tersten görmüşler. ha baktılar beceremiyorlar efeliğe b.k sürülmesin diye ne var ne yok bombalamışlar. umarım gazzeye giren timleri tamamen geberir, hiç biri kurtulamaz.

 • 47. atatürke hakaret eden peçeli instagrammer

  kendisinin butiğine verdiği "nasara" kelimesi 'nasrani'nin çoğuludur ve hristiyanlar anlamına gelmektedir. kuran'da geçiyor diye ne olduğuna bakmadan çocuklarına isim vermelerine alışmıştık, şimdi işletmelerini de aynı şekilde isimlendiriyorlar.

 • 48. oğuzhan özyakup

  çalışıyorum.calisirken aynı zamanda ikinci universitemi okuyorum.yarin birgün işsiz kalırsam eğer,b planım bulunsun diye.cumartesi öğleden sonra işiçin ankara'ya gittim daha bu akşam yeni geldim evime.yoruldum.yoruluyorum ve yorulmaya devam edeceğim.maci açtım yolda.besiktas hala kötü.degisen hiçbir şey yok.oguzhani eleştiriyor insanlar bazıları sövüyor.yukarida bir yazar da sovmeyin dava açar diyor.dogru dava açabilir.maddi manevi zarara uğratabilir küfreden insanı.ayni beşiktaş'a verdiği zarar gibi.ulan yazının başında belirttim.biz gotumuzu yirtiyoruz 3 kuruş para kazanıp gecinebilmek için.bunlarin bahanesi ne lan? bahanesi ne?! yılda 10 trilyon para alıyor bu cocuk 10 trilyon! kontrat zamanı nazlaniyor beşiktaş'a.sirf daha fazla para alabilmek için.sen ben iş yerinde yanlış birşey yapsak ağzımıza sicarlar.bu adamı taraftar islikliyor,pasamin keyfi bozulacak diye isliklamayin diyorlar.keske azıcık su kulübü onemseyip keyfi bozulsa.bu takımdan git artık oğuzhan.nereye gidersin bilmiyorum ama git artık.yoksa bu taraftar kahrından ölecek.

 • 49. haftada beş kez çocuklara atatürk bağırttırmak

  fettullah'ın ayak tırnaklarını kemiren adamların demokratik olması.

  (bkz: orospu çocuğu genç siviller)

  buarada; ne mutlu türk'üm diyene.