debe başlıkları

hayrullah amazingogullari15
profili

 • neden türkler süper kahraman filmi yapamıyor

  iki sebebi vardır. cesaretsizlik ve liyakat problemi. türkiye'de çizgi-roman kültürü yok değildir. vardır. hasbel kader de değildir. hatrı sayılır bir çizgi-roman kültürü vardır. çok yetenekli sanatçılarımız olmuştur halen de vardır. ancak cesaretsizlik yüzünden iş bu noktalara gelmiştir. 1930'larda başlayıp 40'larda perçinlenmeye başlayan bu çizgi-roman furyasının türkiye'de ciddi olarak popülerleştiği zamanlar 1960 ve 70'ler arasındaki süreçtir. nitekim abd'de de asıl sıçramayı yaptığı yıllar o yıllardır. ilk baştaki yaratılan karakterlerin hikayelerinin boşluklarını dolduracak yeni karakterler hep bu dönemde yazılmıştır.

  o yıllarda türkiye'de sinema halkın eğlence ihtiyacını nispeten karşılamaktaydı. televizyon çok yeniydi ve pahalıydı. radyo her isteneni verememekteydi, tek kanaldı. haberler, radyo tiyatrosu, müzik. radyoyla hem nasıl eğlenilir ki? bir kitap okuma, bir roman kültürü vardı. zaten iyi yazarlarımızın halen hayatta olduğu zamanlardı. klasikleşmiş romanların bazılarının taze taze çıktığı bir dönemdi. ancak gençlerin kahir ekseriyeti romanlar kadar hatta romanlardan da çok baktıkları şey çizgi-romanlardı. resim, yazıdan daha cazipti. resimli yazı, düz yazıdan daha çekici geliyordu. algı işte. canlandırmaktansa gösterileni seyretmek daha iyiydi ama tabi çizgi-roman dünyasındaki hikâyelerin, romanlardan da farkı vardı. her yazar jules verne veya alexandre dumas değildi.

  flash gordon, mister no, fantom, tommiks, teksas, zagor, jeriko, barbar conan ve daha niceleri ülkemizdeki en popüler çizgi-romanlardı. kapitalizm vardı ama dc ve marvel yayınları ülkemize 90'lı yıllarda girecekti. bu yukardakilerin büyük bir kısmı italyan yapımıydı. italyanlar kültürel bağlamda bize yakın oldukları için mi bunlar tuttu yoksa bize mesafe en yakın çizgi-roman üreten millet onlar olduğu için mi oldu bilinmez. bakıldı ki, gençler seviyor bu çizgi romanı hatta değil gençler olgun insanlar da okuyor. bizimkiler de bu işe giriştiler. yüzbaşı volkan, tarkan, malkoçoğlu, kara murat, karaoğlan hep bu girişimin ürünleridir. "çizgi-roman filmi yapamıyoruz" diyorsunuz da aslında o cüneyt arkın ve kartal tibet filmleri birer çizgi-roman uyarlamasıdır aslında. çıkış noktası pek tabi 1970'ler değildir önceleri vardır abdülcanbaz falan. hatta mizah dergileri de vardır. karikatürlerin yanında bol bol çizgi-roman da yayınlanır. hatta oğuz aral çizgi-roman ekolünden gelme bir editördür. gırgır da aslında karikatür, siyasi hicivden çok bir dönem çizgi-romanın üzerine düşülmüşse de okurların taleplerine boyun eğerek işi karikatüre dökmüşlerdir.

  cesaret eksikliğinden kastım tam olarak buydu. oğuz aral ve gırgır'dan sonra bir ton karikatür dergisi kuruldu. kurulan dergiler de hep gırgır kökenli ayrılıkçı karikatürler tarafından oluşturuldu. türk mizahı bölünerek çoğalıyordu. adeta suriye'deki silahlı fraksiyonlar gibi. çok yetenekli, hayal güçleri çok geniş, çok iyi çizgilere sahip birçok çizer çıktı 80'lerde ve 90'larda. ancak hiçbiri bu çizgi-roman hususuna eğilmedi. en fazla şu oldu, bir karikatür dizisini sürdürme. kötü kedi şerafettin, macerayı seven adam, robinson crusoe ve cuma, faruken bayraktare'nin rezili rüsvan'ı veya emrah ablak'ın tübitak'ı örnek olarak verilebilir. ilk aklıma bunlar geldi. ancak bunların dışına çıkan pek fazla olmadı. tarzları birbirine benzeyen; kenan yarar, galip tekin ve ersin karabulut farklı farklı şekillerde bu işlere giriştilerse de pek uzun ömürlü olmadı. genelde yarattıkları karakterler ve hikâyeleri çok uzun soluklu olmadan bitti hep. bir tek kenan yarar, hilal karakterinin üstüne çok gitti. ben pek sevmem gerçi ama istikrar adına tek söz edilebilecek o var.

  şimdi bir örnek. robinson crusoe ve cuma dedik. gürcan yurt'un kendini aştığı bir seriydi bu. hikâye kimin aklına gelmez di mi? robinson crusoe'u okumuş alelade bir insan aslında bunu düşünebilirdi ama bu kadar komik olur muydu? asla. alta işettirecek kadar komik hikâyeleri vardı eskiden bu serinin. öyle absürt ve saçmaydı. kemik sayılamayacak bir kitlesi de vardı. büyük de denemez. gürcan abi de bu mevzuyu bildiğinden(sanırım cilt satışlarından olsa gerek) bunun filmini yapmaya karar verdi. film çıkmadan geyiği dönüyordu "cuma'yı kompela oynayacak" diye. öyle bir teşebbüste bulunulsaydı ve gerçekten kompela cuma ortalıkta "abijim abijim" diye gezseydi film bambaşka olabilirdi ama olmadı. kötü bir cast, yönetmenliğini de gürcan yurt yapmış, en kötü hikâyeleri toplamış ve bu filmi yapmış. abi zaten karikatürist sendin maden sana aitti. nasıl bu kadar kötü bir iş yaptı ben halâ hayret ediyorum. yani akıl alır gibi değil. düşünün, bir karikatürist kendi uyarlaması olan karikatür filmini berbat çekebiliyor ki berbat etmeme imkânı sıfıra yakınken bunu yapabiliyor. sorsan ama toplumsal dengeleri gözardı etmiştir. seksistliği çok kullanmamıştır, küfrü az kullanmıştır falan filan. yalan. bu adam destere isminde son derece kötü bir filmin de senaryosunu yazmıştı. yani kendisi projeyi yönetse ve iyi bir yazara bıraksa sonuç bambaşka olmaz mıydı? olurdu. pekalâ olurdu hem de. ancak oldu mu? tabiki de hayır.

  işte burada da liyakat sorununa giriyoruz. türkiye'de yazının başında dediğim gibi çok yetenekli çizerler vardı. halen var. ama nerdeler? hep duyarız işte ünlü x şarkıcısı, kendisine rakip olabilecek genç y şarkıcısını piyasadan sildirdi. bu x yerine çok adam veya kadın koyabilirsiniz. sayıları o kadar fazla. oyuncu olarak da örnekleri vardır. belki yönetmen de. günümüz türkiyesi bir kurtlar sofrası. herkes entrika peşinde. herkes herkesin ayağını kaydırıyor. sen başarılı bir iş yapamıyorsun çünkü yaratıcılığa açık değil bu topraklar. çocuğun biri çıkıyor gerçekten kendini aşmış bir şeyler yapıyor. bu bir deney oluyor, bir icat oluyor. hiç kimse çocuğu umursamıyor. birileri haberdar oluyor bu çocuktan. ingiltere'den, almanya'dan, amerika'dan ilgileniyorlar. "gel bizde oku" diyorlar. burs veriyorlar, emeğine değer veriyorlar. onu şevklendiriyorlar ve kazanıyorlar. burada yaşasa kpss kasacak, torpil bulamazsa atanamayacak, bulursa da 9-5 çalışacak, yaratıcılığı ölecek, askerliği yapacak, anasının bulduğu kızla evlenecek geçip gidecek öyle ömrü. oralara gidiyor. bilim insanı oluyor. bir ton örneği var. bir ton. yani bir kişi değil. hatta görüyoruz işte tübitak'ın ne hallere geldiğini. bilim yoksa sanat da köreliyor maalesef. biz bilimi alan bir toplumuz üreten değiliz. amerika üretiyor. ürettiğini de tüm dünya'ya sergiliyor. uzaylı bile indi mi bizim ülkeye iner, amına koyulacaksa da biz koyarız diyor. rusya, süper güç. çin, süper güç. film endüstrilerine bakın. yarrak gibi. propagandayı abd bu yüzden her türlü en iyi yapıyor. oyun mu? amerika'da. buradaki en milliyetçi adama bile call of duty'de, battlefield'da bir abd askerinin savaş macerasını yönettiriyorlar. age of empires'ta türkleri seçerek olmuyor o iş işte. ne yapıyorlarsa onu kullanıyoruz. cep telefonları, bilgisayarlar. onların yazdığı kodlar, oyunlar. yaptıkları filmler, diziler. insana değer verdikleri için bu haldeler. he insana isveç de değer veriyor onların da bu kadar iyi sektörleri* mi tabii ki değil ama isveç tanrısı thor'u alıp, kendi dünyalarına uyarlayıp, infinity war filminde baş karakter yapıyorlar.

  bakın şöyle bir örnek vereyim. bu kevin feige diye bir abi var çok kişi bilmez. hiç değilse bizim ülkemizde. zaten yazıyı buraya kadar okuyan az sayıda insan vardır ya neyse. anca popülist laflar, salak salak espriler yapılsın da 4., 5. sayfadaki hayvani boyutlardaki entry'i 2-3 kişi okusun. neyse. bu kevin, bir prodüktörden çok bir beyin. bizde prodüktör nedir abi? "halk, lümpen ve avam karakter mi seviyor? getirin filme çekelim. 1 koyup 5 alalım. youtuberlar mı popüler, getirin ucuza film çekelim. parayı bölüşelim." budur bizde prodüktör. sen ülkedeki en bilinmeyen ve en iyi hayal gücüne sahip adam ol, git bir prodüktöre. de ki "abi bende böyle bir hikâye var ilgilenir misin?" yüzüne bakmaz senin bırak bir okumayı. güvenlikler sokturmaz seni yakınına. her neyse bu kevin, bir futbol scoutu gibi etrafı tarıyor. festivallere gidiyor böyle indie yapım filmler seyrediyor ve bir arayışı var. yazar ve yönetmen arıyor adam. az kişinin bildiği süper filmler tadında bir şey yakalamaya çalışıyor ve yakalıyor da. bir tane de değil. en basiti taika waititi'yi buluyor. "gel kardeşim" diyor ve thor ragnarok'u bu adama emanat ediyor sorgusuz sualsiz. thor, ilk filmde fena olmayan bir giriş yapmıştı ama dark world'de sıçmıştı. büyük bir baskıya rağmen sanki herif kırk yıllık ahbabıymış gibi güveniyor adama. güveninde de haklı çıkıyor. adam bambaşka bir thor yaratıp veriyor ellerine. 1 milyar dolara yakın da bir gişe cukkası kazandırdı bu adam. yeteneği bulup çıkarmak önemli. hepsinden önemlisi o yeteneğe güvenmek önemli. bizde hep piyasanın bir ivmesiyle bir şekilde iş tutmuş, çeşmenin başına geçmiş tipler var. onlardan sıra yetenekli ve gençlere sıra gelmez.

  demek istediğimi ispatlar nitelikte bir hikâye var. gerçek bir hikâye. yıldıray çınar diye bir adam var. pek çoğunuz bu adamın kim olduğunu bilmezsiniz. yermek için demiyorum. adamın adını google'a aratınca bile aynı isimle bir türkücü çıkıyor sonuç olarak. yani adamı kimse o kadar bilmiyor. ancak abd'de tanınan ve bilinen bir adam olduğu kadar, ülkemizde de az ama öz bir kitle tarafından bilinir. bu adam iron man'i çiziyor. şaka falan da değil. onunla ufak bir röportaj yapılmış. röportajın 00:01 ve 01:47 arasını izleyin. ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  https://www.youtube.com/watch?v=oi7sm7fectm

  baştaki editör abi ne diyor. "bu çocuk 13-14 yaşındaydı. uğraşıyordu. çok yetenekli adamlar vardı, kendilerine hayranlardı ve bu çocuğa hiçbir şey öğretmediler." ve bu çocuk direniyor, sevdiği işin üzerine gidiyor. 3-5 arkadaş bir dergi yapıyorlar ki mahmud a. asrar'ı da burada anmadan geçmeyelim. o da gururumuzdur. mahmud da o ekipten, beraber ufak bir şeyler yapılıyor. haliyle türkiye'de tutmuyor ama bir şekilde amerika'dan(!) birileri görüyor ve "gel koçum" diyerek bu iki abimizi alıp, bünyelerine katıyorlar. bu topraklar yeteneğin bol olduğu ama bir o kadar yeteneğe düşman olunan bir garip diyardır. çok yetenekli insanlar vardır aranızda. kiminiz oyunculuk açısından, kiminiz müzik, kiminiz bir spor, kiminiz yazı&edebiyat, yahut başka şey. aileleriniz size "garanti bir iş bulmak" konusunda çocuk yaşta zihninize girer. baskı yapar. dikte eder. farkında olursunuz veya olmazsınız. çoğunuz bu zincire bağlı kalarak onların çizdikleri rotada ilerlerseniz. çok azımız, çok çok azımız sadece yeteneğine yöneltilir. benim ciddi anlamda belki dünya çapında ressam olabilecek bir kuzenim vardı. çocuk şimdi inegöl'de koltuk döşeme ustası. belki ben... neyse bana hiç girmeyelim, konu ben değilim. böyle adamları görünce hem çok seviniyorum, hem de üzülüyorum. seviniyorum çünkü, böylesi bir konjonktürden böyle güzel ve başarılı insanlar çıkabilmişler. kendilerini ispatlayabilmişler. üzülüyorum çünkü hayır, başarılı oldukları için değil sayıları bu denli az olduğu için.

  tekrar yıldıray çınar'a dönelim. o kel editör abinin anlattığı yıldıray'dan yaşça büyük çizerler, yıldıray'ın çizdiklerini gördüler mi? görmediler mi? gördüyseler neden "gel bir şeyler yapalım" falan demediler? diyemezler. halkın bir düsturu var çünkü. halk goygoy ve geyik istiyor. çizgi-roman değil. halk çok kaliteli çizgiler de istemiyor. ancak halk son derece de hassas bir yandan. bahadır baruter ve gırgır meseleleri mesela. bu adam yetenekli, bu adam başarılı ve bu adam farklı bir şeyler yapmak istiyor. neden yardım edilmiyor? dediğime geliyoruz işte. yeterli bir tanıdığı yok ve bu işi yapanlar da rutinlerinden taviz vermek istemiyorlar. bu. dizi sektörüne bakın. film sektörüne bakın. hatta youtube'a bakın. hep birbirinin aynısı işler. aşk ve entrika dizileri. dandirik suç dizileri. asker dizileri. film sektörü, birbirinin kopyası rezil komedi filmleri. saçma sapan dram filmleri. yani o kadar kötüler, o kadar vasatlar ve vasıfsızlar ki bu yaptıkları kötü işler bile hep "uyarlama" kötüyü kendileri dahi yaratamayacak vasatlıkta bu insanlar neden bu işleri yaparlar? kim izin verir? neden iyilere ve yenilere şans verilmez? youtube'a gel. biri oyun oynama videoları çeker. tutar. birçok kişi oyun oynama kanalı açar. biri yemek tarifleri kanalı açar. tutar. birçok kişi yemek tarifi kanalı açar. biri makyaj kanalı açar. tutar. birçok kişi o tipten bir kanal açar. biri böyle kötü ve ziyan esprilerle dolu bir röportajımsı kanal açar. yetmez. içerikleri de tıpkı konsepti esinlendiği gibi aşırırlar. o aşırandan da başka bir türk aşırır. bu böyle sonsuz bir döngüde devam eder. bu basic şeyleri bile beceremeyecek kalibrede tiplemelerin sırf ajanslarla(!) bağlantılı oldukları için işlerini hasbel kader tutturmaları, çat diye sponsor bulmaları falan hep "tanıdık" ve hep "torpil" işidir. yani işin özü dostum, türkiye'de iyi bir iş ya yapılmaz ya da 40 yılda bir yapılır.

  yok mudur bu ülkede iyi oyuncu? elbette var. yok mu hiç iyi sanat yönetmeni, iyi makyajcı, iyi görüntü yönetmeni, iyi yönetmen ve iyi müzisyenler? iyi cgicılar? varlar. ama para yok. iyi senarist? o gerçekten yok. onun için kevin feige gibi arayıp bulmak gerekir. infinity war'u da daredevil'ı yapan da o. mühim olan başarısızlığını kabullenmek, kötüye kötü demektir. bilmediğin şeye "bilmiyorum" diyebilmektir. bizde var mıdır? biri kötü bir esprisini kabullenir mi? yahut yaptığı kötü bir şeyi dillendirir mi? yeri geliyor bombok bir şey gösteriyor birisi. kalbi ve hevesi kırılmasın diye direkt "kötü" demiyorsun yapıcı konuşup "daha iyisi olabilir sanki" diyorsun. herif geliyor buna bile gönül koyuyor. herkes yaptığı şeyi en iyisi zannediyor. halbuki değil. yüzüne söyleyince de kötü sen oluyorsun. birine bir şey soruyorsun "bilmiyorum" diyemiyor. ya kulaktan dolma bilgilerini gerçekten okuyup araştırmış gibi sana satıyor. ya da bir bok bilmemesine rağmen bilmiş gibi konuşuyor. ülkemizde "aydın" ve "entelektüel" olarak sunulan, bir süredir hep tv ekranlarında boy gösteren birkaç şahıs var şu sıralar. adamların alanları; x ve y ancak bu abiler bütün alfabeden konuşuyorlar. ama öyle bir konuşma değil. hani yıllarını ona vermiş gibi abartı bir konuşma. halbuki alakası olmamasına rağmen konuşuyor üstelik yıllarını, kendisinin alakasının olmadığı o işe vermiş insanların yaptıklarını tek kalemde kötüleyip, o işin alimi ve üstadı kendisiymiş gibi "zırva" diyebiliyor. hiç utanmıyor ve hiç empati yapmıyor "bilmiyorum" diyemiyor. "fikrim yok" diyemiyor. ve bu şahıslar halka "aydın" diye dayatılan insanlar. halk da bunlardan feyiz alıyor işte. maalesef makus kaderimiz bu. bu topraklarda ne zaman kibir azalır, ukalalık azalır, torpil azalır o zaman bu tip şeylerden bahsedebiliriz. şu an için film, dizi, çizgi, edebiyat gibi hususlar hakkında "şu neden yapılamıyor, bu neden yok" tartışması son derece gereksizdir. çünkü hiçbir vasfı olmamasına rağmen egoyla dolu ve torpil bağımlısı adamlarla dolu her yer. böyle bir düzende neyin güzelini yapabilirsin? en basitinden hit diye sunulan şarkılara bak. birbirinden berbat sözler, hep aynı ritimler. dayatılan bu. sebep ne? "tutuyor abi halk bunu istiyor" e sen bu zihniyet varken, don kişot gibi tek başına yel değirmenleriyle savaşsan ne olacak? üstelik hiç kimseyi tanımıyor ve cebinde beş kuruş paran yokken.

  o yüzden boşver sen sinemayı, sanatı. hepimiz hayatlarımızı kurtarmaya çalışalım. bizden beklenen bu. zira bunu bile yapamayacağımızı düşünüyorlar. çünkü çeşmelerin başları dolu hep. hiç ayrılmayacaklar oradan...

 • nur subaşı

  cüneyt türel ile birlikte ülkedeki en karizmatik sese sahip sanatçıydı. gidişi üzmüştür. hep şirinler'in girişindeki yaptığı seslendirmeyle hatırlayacağım kendisini.

  https://www.youtube.com/watch?v=vay4sf10g9k

 • gümbür gümbür gelen yeni nesil

  valla açıkçası türkiye'dekiler için konuşuyorsak defalarca yazıldı çizildi, gram ümit yoktur. kitap okumayan bir nesilden hiçbir sikim olmaz. bu 2+2=4 gibi bir şey. şimdi diyeceksiniz ki önceki nesiller nonstop kitap mı okuyordu? tabi ki hayır. ancak bir oran vardı. hatrı sayılır bir oran. sebebi de dönemsellik. çünkü yapacak bir şey yoktu amına koyayım. tv'yi açıyordun, sabah tsubasa. güzel. ancak bir sorun var. tsubasa'nın takımı nankatsu, hyuga'nın takımıyla oynuyor. bölümler 15 dakika. bir maç yaklaşık 4-5 bölüm sürüyordu. hele hele önemli maçsa daha da uzun. misugi var kalp krizi geçirip duruyor ali rıza bey gibi her bölüm. taçibana kardeşler havada pidgeotto gibi uçuyor. ne bileyim ishizaki var sabri sarıoğlu cosplay. hyuga desen tarık akan. saç olarak değil işte münir özkul'un baba olduğu ve tarık akan'ın onun oğlu olduğu filmlerdeki geçim sıkıntısı, fakir ama yakışıklı genç ve üstelik fazla gururlu ve öfkeli tripleri falan aynı tarık akan.

  dolasıyıla insan sıkılıyordu. çocuksun lan yapacak başka şey yok. bekliyorsun sonra şirinler çıkıyor. "şirinbaba koş anamızı sikiyorlar" diye feryat figan eden yancı şirinler. güçlü şirin'in gereksiz poz kesmeleri, gözlüklü şirin'in insanı hayattan soğutan sesi, usta şirin'in kendini mimar sinan sanması, süslü şirin'in sissylikleri. şirine'yi sikemeyen ona saplıyordu herhal. şimdi bu tip şeyler varken offf ben ne yapacağım kafasında oluyorduk çocukken. ben çıkar futbol oynardım ama bazı günler olurdu ki sokakta kimse olmazdı. götün götün eve kaçardık geri. tek oynayınca şizofren gibi hissediyordu insan. topu al duvara hafif şiddetle vur geri gelsin. saha falan da yok ki kaleye şut çek. eve dönüyorsun, ataride hep aynı oyunlar. atari dediğim işte bu sikik 8bitlik konsollar yoksa atari markasına ait olan konsol değil. bilgisayar yok bir şey yok. save yok, ilerlemeli oyun yok. chip and dale ne bileyim snow bross, yine tsubasa falan belki goal 3. bu da sıkıyordu. tekrar tv'ye dönsen cüneyt arkın'ın tek başına bütün bizans ordusunu hakladığı absürt filmler yahut sürekli kemal sunal filmleri. ya ikisini de çok severim ama her saniye izleyince takdir ederseniz ki insanın canı burnundan geliyordu.

  alternatif yoktu ve kitap okudum. okuduk. iyi ki de yaptık. kafamıza bir boklar girdi. bir perspektif kazandık. türkçemiz gelişti, imla kurallarını öğrendik, hayal gücümüz gelişti, konuşmamız gelişti, olaylara bakış açımız değişti. daha birçok iyi noktasını gördük. bazı kitaplar vardı ki, insanın canını burnundan getiriyordu. ne bileyim edmondo de amicis'in çocuk kalbi kitabı mesela. yarrrrrrrrrak gibi bir kitaptı. ya da jose mauro de vasconcelos'un şeker portakalı. zeze vah zeze. lan siktirtme dramını tv'de zaten marco var. bütün dram ihtiyacını o ve ganbare genki sağlıyordu. bir de senin sikko dramını okuyunca bana ne katacak? dram dediğin oliver twist gibi olurdu. hakiki, realist dram. iki şehrin hikayesi - charles dickens mesela. okurken canım burnumdan gelmişti sıkıntıdan. çeviri kötüydü belki, cümleler çok bayattı ve anlatılanları kafamda oluşturamıyordum ama john steinbeck'in fareler ve insanlar'ını çok seviyordum. yine steinbeck'in gazap üzümleri'ni okumaya yeltenip çok sıkıldığımı ve yaşamı aştığını düşünüp bırakıp, jack london'dan klasik beyaz diş'i okuduğumu hatırlıyorum. birini sevmeyip, birini okuma imkanı vardı kitaplarda. tv'de o yoktu. önüne ne konsa izliyorduk. atari de keza öyleydi. artı oyunlar almak kolay değildi çok pahalıydı o avradını siktimin kasetleri. eşle dostla takas yoluyla oynarken nispeten maddi durumu daha iyi olanlar playstation'a geçti. imrenerek bakıyorduk böyle. atari salonunda tek jetonla mustafa'yı, punisher'ı bitiren bizden 3-4 yaş büyük tiplere baktığımız gibi. bir arkadaşımda sadece sega saturn vardı. onla deli sikmiş gibi bir futbol oyunu oynardık. ama her dakika da arkadaşa gidilmezdi. bir adap, bir kaygı vardı. yüzsüzleşemiyordun. aile bunu sana veriyordu. durum böyleyken istediğinin seçip, yapabilmenin lüks olduğu yıllarda kitaplar bizim kurtarcımızdı.

  şimdiki veletlere bakıyorsun. 4 yaşında alıyor eline tableti. sikik minecraft ve league of legends oynamaya çalışıyor. takıldığı yerde açıyor youtube'u yaşça ondan büyük ama zeka olarak aynı yaşta olduğu youtuberları izliyor, abone oluyor, anasının kredi kartıyla donate atıyor. tüm gününü youtube trendler adı verilen popüler videolarda geçiriyor, birbirinden gereksiz tiplerin videolarını izliyor, hayatına anlam katacak, kendini geliştirecek hiçbir şeyi yapmıyor, sokağa oyun oynamak için çıkamıyor. hoş çıksa oynayabileceği bir alan yok ama bizim de yoktu. biz de asfaltta futbol oynardık. sitenin garaj kapısı kale olur, tek kale oynar, okulun bahçelerine okulda dersler bittikten sonra girerdik. o dönem bile toprak bahçesi olan okul 1 yahut 2'ydi. geneli betondu. düşünce anamız sikilirdi. ona rağmen ısrarla gider oynardık. şimdikilerde bu düşünce ve düstur yok. açıyor tv'yi evlilik programı, onlar bitti şimdi psikopat suç programları. dertleri gerçekten insanlara yardım etmek değil reality show titri vesilesiyle reyting almak. açıyor başka kanalı futbol yorumcuları. hepsi torpilli ve %95'i futboldan anlamayan, orda bulunmaları tamamen sağlam bir tanıdıkları olduğu için olan ve orda bulunmayı asla hak etmeyen tipler. boş boş konuşuyorlar bütün gün. değiştiriyor orayı birbirinden gereksiz ve gram zeka kırıntısı içermeyen aşk ve entrika dolu iğrenç diziler.

  çocuk da giriyor youtube'a tekrar. youtube kesmeyince twitch denen siksoğa giriyor. oyun oynayan tiplemeleri seyrediyor. ya arkadaş bu neslin dandikliği buradan belli değil mi? bizim jenerasyon, 80'ler. biz atari salonunda başkasını izler miydik? anca böyle çok zor bir oyunu tek jetonla bitirenler olurdu, yukarda da bahsetmiştim. bir tek onları izlerdik o da 1-2 dakika. ya utanırdık "lan biz boşa oynuyoruz hadi eve gidek" derdik içimizden. ya da gaza gelirdik "bu embesil bile yapıyorsa ben hayli hayli yaparım" diye. şimdi çocuklar oturuyor, gerçekten oynamasalar bile hiçbir şey kaybetmeyecekleri oyunları oynayan en az oyunlar kadar gereksiz yayıncıları seyrediyorlar. küfür, argo, sigara, birbirinden kötü espriler, aptal aptal tripler. çocuk da zamanla o tipleme gibi konuşmaya başlıyor. hepsinin oynadığı oyunlar online oyunlar. bu bir vakit geçirme aracıdır. size bir şey katmaz amına koyim. illa bir oyun oynayan tip izleyecekseniz gidin hikayesi olan, bir senaryosu olan, gerçekten emek harcanmış bir oyunu oynayan birini seyredin. multilere emek harcanmıyor mu? sikeyim öyle emeği amına koyim. lan bizim en popüler multiplayer oyunumuz half-life'tı. onun single'ında nasıl bir senaryo vardı bir düşünün. emek oydu. lol mol pubg fortnite h1z1 hepsi birbirine benzeyen ve bir sike derman olmayan oyunlar. çocuk da bunları izliyor. moron oluyor işte. özeti bu.

  daha bunun periscope'u var, daha bunun scorpe'u var, daha bunun twitter'ı var. konuşursam daha bir bu kadar yazarım. başta dönemsellik demiştim. bizim erişebildiğimiz şeyler kısıtlıydı. bu yeni nesil her boka kolayca erişebiliyor ama işi hinliğe vuruyor. kolaycılığa kaçıyor. %99'u okumaktan zevk almıyor. lan ben genelde az yazarım ama yazdım mı da öz yazarım. uzun olur. mesaj geliyor "özet geç aq." diye. lan zorla mı okutuyorum dana? hayır dersin ki "sik gibi yazıyorsun, gram akıcılığı ve çekiciliği yok." o zaman anlarım. ama sırf bir yazı uzun diye okumaya üşenmek de işte bunlara mahsus. "abi vaktimiz yok" diyor. ben ansikopledi yazmıyorum ki yazmam benim 15-18 dakika sürüyor zaten sen nasıl 2-3 dakikada okuyamıyorsun? sorun bende değil. bazı şeyler var gerçekten kısa yazarak anlatılamıyor. bu daha detaylı anlatılabilecek bir konu. her boka erişebiliyorlar, okumaya üşeniyorlar, araştırmaya üşeniyorlar, kendilerini geliştirmiyorlar. girin bakın bilgisayarlarına google sonuçları hep x frikik, y ifşa, z oyunu hile, w oyunu trainer bunlarla dolu.

  üstelik eğitim sistemi bizim döneme göre kalite olarak oldukça düştü. o çok daha üzerine konuşulması gereken bir konu. tüm bu etmenler varken bu çocukların gümbür gümbür geldiğini düşünen varsa bizim de şu an süper güç olduğumuza falan da inanıyordur. ha yeni nesil 94-98 aralığıysa o çocuklar yine şu anki lisede okuyanlardan daha iyidir ama yine de yeterli değiller zira tam teknolojinin gelişme çağında çocuktular. aileden belli alışkanlıklar kazanmadılarsa diğerlerinden farklı değiller. tablo bu. istisnalar elbette vardır, olacaktır da ama antik yunan örnekleriyle teknolojinin hayvani boyutta gelişerek toplumların değer yargılarını ve kültürlerini topyekün değiştirdiği bir döneme atıf yapmak toplumu yeterince gözlemleyememektir. bu 1940 doğumluların 1950 doğumlulara laf sokmasının ötesinde bir şey. bambaşka. şu an içinde bulunduğumuz teknolojiyi düşünün. hangi 30+ insan bundan 20 yıl önce wi-fi şarj diye bir şey olacağını düşünüyordu yahut yine kablosuz joysticklerin olacağını falan öngörüyordu? zannetmem ki elektrikle çalışan arabaların olacağını ve yaygınlaşacağını 20 yıl önce düşünen olsun. back to the future'daki gibi uçan arabaların olmayacağını bilerek büyüdük. bu realistlik bizde default vardı, şu anki gelişmelerin olacağını hiçbirimiz tahayyül etmiyorduk. muhakkak düşündüğünü iddia eden olur ama %99 etmiyorduk diyelim. bundan 10 sene sonra neler olabileceğini bilen var mı? robotların ve yapay zekanın hayvani bir gelişim göstereceği aşikar ama başka? teknoloji insanın dostu olduğu kadar düşmanı da. yeni neslin sorunu da bu. teknolojinin kötü yönlerini alıyor. avrupa ülkelerindeki gibi bir eğitim sistemimiz olsaydı belki bu çocuklar bambaşka bireyler olacaktılar ama eldekiyle anca twitch yayınlarına bağlanıp "anan xd" yazıp, yayıncıya 2 liralık bağış atıyorlar, periscope'ta memesini açan akranlarına sik sıvazlıyorlar. bu yani. bu nesilden büyük bir mucit falan çıkmasını beklemeyin.

 • javier hernandez

  bu adamın gelmesini çok fazla istiyorum bunun birçok sebebi var. gelirse şenol güneş'e mecbur oyun sistemini değiştirtecektir. yani bir nevi kendisi yusuf şimşek effect yapacaktır. talisca'yı mecburen kesmek zorunda kalacak, negredo gönderilmezse ikili olarak oynayacaklar. bu beşiktaş'a feci bir ivme yakalatır çünkü herifte hayvan gibi bitiricilik var. tam bir poacher. negredo da çok güzel servis yapıyor. en önemlisi ikisinin de ana dili ispanyolca. medel, pepe, quaresma, talisca da ispanyolca biliyor ayrıca. ingilizcesi de iyidir. pat diye uyum sağlar takıma da ekürisine de. bu cepte.

  diğer önemli faktör ve fikret orman'ın düşündüğü şey tahmin ettiğim bezelye kardeşimizin piyasası. bu herifte öyle bir piyasa var ki, nice top class oyuncuda yok. bu herif meksikalı. meksikalılar futbola bayılıyor ve çok milliyetçi adamlardır. kendi ülkelerinden çıkan en başarılı futbolcu da hernandez'dir. united'ın fergusonlu altın zamanlarında her ne kadar sonlarda da olsa bulunmuş, madrid'de oynamış bir adamdır. meksikalılar sırf bu herif oynuyor diye nice tırt maçı satın alıp izlediler. kaynak bulamadım ama köln-leverkusen maçı 200.000 meksikalı tarafından izlenmişti mesela almanya'da bile o kadar izlenmemiştir. forma satışları falan kulüp bilinirliği ki bu sadece meksika ülkesini kapsamıyor. birçok meksikalı malum abd'de yaşıyor ve bu dolaylı olarak abd piyasasını da etkiler. misal çoğu meksikalı mls'i bedava bile izlemezken para verip meksika ligini izliyor. meksika liginin sağlam geliri var, bundan ötürü sağlam transferler yapabiliyorlar. gignac mevzusu mesela. beşiktaş gignac'a geçen yaz meksika'da aldığını veremeyeceğinden ötürü transfer gerçekleşmedi. yani özet olarak hernandez'in sağlam bir marketing değeri var. dolar gibi adam. at köşeye, değerlensin.

  üstelik boş beleş bir herif de değil. şimdi giovanni dos santos da galatasaray'da oynadı falan öyle bir etkisi olmadı diye düşünen olabilir. birincisi dos santos çok kısa bir süre oynadı. ikincisi o dönemki şartlarla şimdiki aynı değil. herkesin artık mobil ya da evden internet bağlantısı var. her şey artık herkesin bir tık ötesinde. 8 yıl öncesiyle çok fark var. bu yüzden epey etkili olacaktır. oynayacağı futbol içinse söyleyecek bir şey yok. çok şanssızlığa uğradı. ferguson'un emekliliğine denk geldi. sonra ferguson'un hayatı boyunca yaptığı en büyük hata olan david moyes tavsiyesi chicharito'nun kariyerini etkiledi. salak bir kadro değişime içine giden moyes, chicharito'yu pek kullanmadı. saçma sapan taktiksel anlayışı sadece onu değil bütün takımı mahvetti. sonra madrid'e gitti orda da çok şans bulamadı ama bulduğu zamanlarda da fena değildi. madrid'de kiralıktı ve çok fazla rotasyon vardı, madrid kendisini transfer etmedi. united da kadroda düşünmeyince fırsatçı leverkusen tarafından transfer edildi. orda ritmini tekrar buldu ama leverkusen de karışık bir kulüp. yeni bir yapılanma falan derken saçma sapan işler yaparak yakaladıkları ivmeyi kaybettiler. geçen yaz da west ham'a gitti. biliç çok istedi ama takım berbat olduğu için yine chicharito kendini gösteremedi. biliç kovuldu şimdi ne alakaysa david moyes'u getirmişler. herif müzmin loser, everton kariyerine hürmeten aldılarsa mallık çünkü everton'dan sonra hangi takıma gittiyse sıçtı batırdı. şimdi de west ham'ın içine sıçacak. united'dan beri yıldızları pek barışık olmadığından ne moyes hernandez'i istiyordur ne de hernandez moyes ile çalışmak istiyordur.

  dolayısıyla herif gitmek istiyor. yaşı yavaş yavaş ilerledi ve bundan ötürü tekrar bir çıkış yapma peşinde. tıpkı mario gomez isimli şahıs gibi. sakatlık problemi yok, kronik bir sakatlığı da yok. tek dezavantajı boyu ama boyuyla ilgili de bir sorunu yok hızıyla kapatıyor fiziği de boyuna göre güçlü sayılır. kafa topu dışında ofsaytı yok. topa iyi vurur, çalışkandır, sempatiktir. meksika tarihinin milli takım bazında en golcü oyuncusudur. kulüp bazında da muhtemelen öyledir. iyi bir takım oyuncusudur. müsait pozisyon geldi mi zart diye sokar içeri. gomez'in yapıp aboubakar'ın yapamadığı gibi.(gerçi abou da geliştirdi kendini artık o da atıyor artık)

  neyse işte chicharito gelmeli. bu yıl kaybolan şampiyonluk umudumuzu geri getirir. şl'de bayern karşısında moralleri tazeler. şansımız artar. 8 milyon euro falan bakmasınlar versinler. şu transfer piyasasında o kadar absürt rakamlar dönüyor ki yaşı 29 falan dinlemeyip basıp bu parayı alırlarsa beşiktaş'ın en kötü 2 senesi kurtulur. bu adam şampiyon yapar. cenk beşiktaş'ı şampiyon yapacak striker değildi her ne kadar çok sevsem de gerçek bu. onun özellikleri çok başka. yani her açıdan win-win transferi. menajerinin lobisi yüzünden milli takımda oynayan raul jimenez isimli meksikalı hugo almeida'dan formayı da tekrar alır düzenli olarak oynayıp golleri sıralayınca. beşiktaş'ın tam ihtiyacı olan adam, onun da tam ihtiyacı beşiktaş gibi bir takım. perfect match. futbol bir tinder ise eşleşmeleri kaçınılmaz olacaktır.

 • hayatınızda bir türlü sırrını çözemediğiniz olay

  dedem, 1997 yılında öldü. istanbul büyükçekmece mezarlığına gömüldü. 2007-2008 gibi toprak kaymasından ötürü belediye toprak kaymasından etkilenen mezar sahiplerine kağıt gönderdi. kağıtta naaşların yerlerinden çıkarıp, yeni yerlerine gömüleceği yazıyordu ve maalesef bizim dedenin de mezarı da toprak kaymasından etkilenmişti. bir arkadaşımla birlikte mezarlıktan ölüyü çıkarma görevi bana verilmişti. verilme sebebi de babama "sen çok etkilenirsin böyle şeylerden istersen ben yapayım" demem. ben ayıp olmasın diye demiştim halbuki. neyse, gittik arkadaşla. belediye iki tane adam tutmuş, mezarları onlar kazıyor. biz de işte başlarında duruyoruz, kemikleri topluyoruz.

  havada böyle hafif garip, sisli ve kapalı. tam böyle ürkütücü film atmosferi gibi. aralarında konuşuyorlar. bizim de yaşlar genç. "yav geçen bir ölü çıkardık. adam 30 sene önce ölmüş ama sapasağlamdı" diye. hafif tırstırma peşindeler, öyle eğleniyor onlar da. dedim "toprakla alakalı o. uzun hikâye." ardından kısa bir süre sonra balta ahşaplara çarptı. naaş toprağa konduktan sonra üstüne hafif tahta parçaları konulur. tahtalar çürümüş. ardından yavaştan kemikler çıkmaya başladı. ufalanmış, erimiş. kazıcıların anlattıkları gibi değil de olması gerektiği gibiydi yani atmosfer.

  yavaş yavaş birçok kemiği yeni kefenin üzerine doldurduk. kafatası çıktı, kaburgalar vs. bir tek kalça kemiğinden bir tanesi çıkmadı, onun da toprağa karıştığına kanaat getirdik. bir saat falan aradık çıkmadı. neyse totalde 40 kadar irili ufaklı kemiği kefene koyduktan sonra yeni mezarına doğru götürmek için yola çıktık.

  işte ne olduysa orda oldu. kefenin ağzını kapattım, nerden baksan kemikler 5-10 kilo eder. taş çatlasın o da. tek elimle kaldırmaya çalıştım, kalkmadı. acayip tuhaf oldum. hayatımda yaşadığım nadir paranormal olaylardan birisi. iki elimle çekiyorum havaya, zor kalkıyor. arkadaş gördü "lan iki kemiği kaldıramıyorsun püüü" dedi. "gel sen kaldır" dedim. "acaba ona da olacak mı?" diye. ona da oldu. korkudan bembeyaz kesildi. sonra kazıcılara söyledik el atın diye. onların da başına aynı olay geldi. neden olduğunu bir türlü anlayamadık. arkadaşımla birlikte imece usülü götürdük. yeni mezara getirdik, babam tepesinde duruyor mezarın. "verin" dedi. güçlükle yukarı uzattık ikimiz. "ulan iki tane genç, 3-5 kemiği taşıyamıyorsunuz" dedi. eline kefeni aldığında suratındaki beyazlamayı ve gözlerindeki ürpertiyi halen daha unutamıyorum.

  babam, babasını çok severdi. o ölünce epey büyük bir depresyona girmişti. halen de çıkabilmiş değil. ya da alkolikliğine bir bahane olsun diye bunların hepsi. bilemiyorum. her neyse, babamın o gün söylediği şey "o gün öldüğünde kaç kilodaysa, bugün elime o üç beş parça kemiği aldığımda da aynı kiloydu" babam indirmişti mezara ilk öldüğünde. tekrarı da aynı şekilde oldu. ve muhtemelen aynı kilodaydı, çünkü ben hayvan gibi biriyimdir. öyle 30-40 kiloyu tek elimle zorlanmadan kaldırabilirim. arkadaşım da benim kadar hatta belki benden daha da kuvvetli bir çocuktu. ikimiz de zorlandık. 7/24 balta, kürek sallayan kollarının her kademesi kas olmuş kazıcılar da zorlandı. bu işte bir tuhaflık vardı ve yıllardır çözemiyoruz. en ufak bir abartma yahut kolpa yok bu olayda. ben öyle hurafelere, kolpalara değil bilime inanan bir insanım. ezelden beri. ancak o gün o yaşadığımız şeyi bilimle açıklayamıyorum. kemiklere bakıyorum, 3-5 parça kemik ama mümkün değil o kemiklerin o kadar ağır olması. hepsini tek tek kefene yerleştiren benim. hepsi nerdeyse tüy gibi hafifti. toplanınca nasıl o kadar ağırlaştılar anlam veremiyorum. olayın da 5 hatta imam ve eniştemi de sayarsak 7 şahidi var. öyle tuhaf ve esrarengiz bir olaydır. yıllardır ara ara düşünürüm, çözemem.

 • tab gıda

  artık sıradanlaşmış bir rezalete konu olan firmadır. ülkedeki işsizliğin en temel iki problemi var. bir torpil. iki torpile bağlı olarak gelişen insan kaynakları departmanlarındaki istihdam. ülkede var olan, bir yerde çalışan ik'cıların %90'ı istisnasız böyle ya da bu potansiyele sahip tipler. beğenirler, aramazlar. ararlar, trip yaparlar. trip yapmazlar, geldiğinde yüzüne bakmazlar. yüzüne bakacak gibi olurlar bir ego tatmini yapmadan göndermezler.

  neredeyse bir yıl kadar önce bir yer görüşmeye çağırmıştı. pek umudum yoktu açıkçası. geçmiş tecrübelerimden ötürü. "ben çok şanssızım. kesin iş bulamayacağım artık" diye düşünüyordum(ki hâlâ işsizim boşa değilmiş hissiyatım) sırf ayıp olmasın diye gittim. umut fakirin ekmeği ya. belki olur diye aslında. gittiğimde karşılaştığım manzarayı halen daha unutamıyorum. bir ton saçma ve gereksiz prosedürden sonra bana 4 sayfalık ve doldurması ortalama 45 dakika süren bir form verdiler. doldurdum. buna neden gerek olduğunu da gerçekten bilmiyorum. bu bir standart evet ama bunu online olarak gayet de yapabiliyorsun. her neyse doldurdum. bekledim, içerde son derece çirkin ve bakımsız bir kadın beni karşıladı.

  kafamı sikeyim, saçı sakalı kestirdim ben bu görüşme için. bileydim kestirmezdim. kadının bıyıkları benden daha fazla. bu arada gittiğim yer bir otel, otel istanbul'un en bilindik 3-5 otelinden biri. 5 yıldızlı falan. neyse dedim "tipe göre yadırgama. belki hastadır, belki çocuğu hastadır. belki bir şey olmuştur, depresyondadır" vs diyerek kendimi teskin ettim. normalde şekilci bir yapım yoktur. benim o bıyığa odaklanmamı sağlayan şey kadının gözlerindeki öfkeydi. resmen kanlısı gelmiş gibi bakıyordu bana. sanki ik'cı abla o kişi değil o an. rahmetli dinçer çekmez. ben de kemal sunal'ım. şark bülbülü filmindeki gibi parayla oraya dayak yemeye gelmiş gibiyim. "mazlum'u getirin bana" der gibi bakıyor bana adeta. işte o an, ben de odaklanacak şey ararken bıyığına denk geldim. tüm mesele bu.

  ben yine iyimser olmaya çalışıyorum. hoş geldin, beş gittin muhabbetlerinden sonra hanımefendi birbirinden klişe ve berbat sorularıyla beni mülakata aldı. hepsine cevap verdikten sonra da "ingilizce devam edelim" dedi. let's continue in english klişesine giremeyecek kadar ingilizce sahibi bir şahıs tarafından ingilizce mülakata alınıyordum. bu bir ilk değildi daha önce de berbat ingilizceye sahip insanlar tarafından mülakata alınmıştım ama bu denli bir kibir hiçbirisinde yoktu. yüzündeki alaycı ifade, kurduğu cümlelerdeki vurgular falan sanki karşımda cersei lannister vardı. ben ise gariban jon snow. tekleye tekleye ve ağır hatalar yaparak bana 2 soru sordu. cevapladım kısa ve net şekillerde. teferruata girersem anlamayacaktı zira. ona rağmen cevabı anlamadı.

  cv'imde bir dönem aynı zamanda iki işte çalıştığım yazıyordu. "same time" dedim. "same?" dedi bana. "...at the same time in two places" dedim. sustu. elindeki kağıtları karıştırdı ve "two places..." dedi. "yes" dedim. "at the same times..." dedi. "ya sabır..." çekiyorum içimden. "nasıl yani? aynı anda iki yerde mi çalıştın?" dedi. "evet" dedim. "hmmm" dedi. sonra da "okey, yes..." dedi. ulan dedim acaba kamera şakası mı yapıyorlar? kibirli ve ukala gözükmemek için de "ablacım bak, zerre sikim ingilizce sahibi değilsin. önüne alelade bir bilgisayar oyunu açsam, oyundan çıkıp masaüstüne dahi dönemezsin. o kadar bilmiyorsun. lütfen türkçe devam edelim" de diyemiyorum. "ayy başım ağırıyor zaten trafik de çok yoğundu" dedi. "anlıyorum" dedim. zira ingilizce, ya belli bir süre konuşulmadığında ya da trafikte ortalamanın bir tık üstünde zaman geçirildiğinde unutulan bir dildir. bilirim. zaten ben de helikopterle geldim amına koyim.

  neyse, elindeki kağıtları tekrar bir karıştırıp "kusura bakmayın sizi işe alamayacağız çünkü açıkta pozisyon yok" dedi. "iyi de madem öyle neden aradınız?" dedim. "ben size başvuru bile yapmadım. siz beni aradınız. ben de kalktım geldim." dedim. biraz sinirlendim. "ne bu sinir?" dedi. "empati yapabiliyor musunuz?" diye sordum. sonra düşündüm "ulan acaba empati nedir biliyor mu" diye 3-5 saniye boş gözlerle bakıp, bir şey diyemedi. kuvvetle muhtemel, bir insan kaynakları çalışanı olarak onu dahi bilmiyordu. "kusura bakmayın. geldiğiniz için teşekkür ederiz. ülkede artan turizm krizi malum. terör olayları rezervasyon iptallerine yol açtı. biz de beklemiyorduk hebe hübe" dedi. ben de sadece "madem öyleydi. beni bir hafta önce aradınız. bir haftada bu kadar olay olduysa, neden dün arama zahmetinde bulunmayıp 'gelme kardeşim biz seni almayacağız.' demediniz de bana bir ton yol getirtip, 1 saat form doldurdup bu mülakatı yaptınız?" diye sordum. "denemek istedik ehehehehe" dedi. baya güldü yani.

  o vakitler işsizliğimin 1. yılını dolduralı 4 ay oluyordu. nerden baksan 16 aydır işsizdim. o gülüş, sanki o 16 aylık süreçle taşak geçmek gibiydi. çok fazla sinirlendim. ancak sinirimi kontrol altına almaya çalışıyorum. yine de kadındır karşıdaki, seviyemi bozmayayım. kırıcı olmayayım falan. nahifliğimi sikeyim. karşındakinin zerre sikinde misin acaba? sen mi işverensin de kırıcı olmayaya bu kadar gayret ediyorsun? halbuki tam karşında duran ayhan ışık bıyıklı kadının kırıcı olmaması lazım. elimi oturduğum sandalyeden gevşetip bir hışımla kalkarak çıktım odadan. kalbim o strese ve sinire dayanamadı ve taşikardi atağım patlak verdi. kalbim güm güm atmaya başladı. otelin önündeki merdivenlerde 5 dakika oturdum geçsin diye. tek teselli eden güvenlik oldu "boşver abi bok gibi insanlar bunlar" dedi. ne olduğunu bilmeden ve anlam vermeden. tek bildiği iş görüşmesine geldiğimdi. tarlası yanmış köylü oturuşu mu yaptım nedir, oturuşumdan bile halim anlaşılıyordu galiba.

  neyse işte olayın özeti, ik'cıların kahir ekseriyeti berbat insanlar. gencecik, tecrübesiz bir insana dahi böylesine gereksiz bir ukalalık yapıp sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları, hiç tanımadıkları insanlardan çıkarmaya çalışmaları gerçekten baymaya başladı. çevremden de duyuyorum benzer olayları. insanımızda vicdan kalmamış. kibir ve ukalalık almış başını gitmiş. okumuşu da cahili de aynı egoistlik seviyesinde. hiç hareketlerinin sonuçları ne olur diye düşünmüyorlar. mevzu bahis kızın ilk iş tecrübesi olacak. adam bu mülakatta "benim ilk iş tecrübem nasıldı..." diye düşünmüyor mesela. niye sizce?

  acı çekmiş insan, halden anlar. böyle davranmaz. o konuma pat diye bodoslama oturtulan tiplerde görülür bu gereksiz kibir. çünkü bilmez o zorluğu. o okulunu bitirir, ailesi etrafa haber salar "bizim oğlan/kız da mezun oldu" diye. o haberin yaygınlaşmasını beklerler. ya biri duyar el atıp, hemen forsuyla bir yere sokar. ya da aile "duymazdan geldiler herhal" diye düşünür, sağı solu arayarak birilerini zorla devreye sokar. en nihayetinde yine bir yere bu bağlantıları sayesinde evlatlarını rahat ve iyi kazacakları işlere sokarlar. o tipler de gelir, kendi emekleriyle bir şeyler elde etmeye çalışan insanların karşısında böyle dalga geçermişçesine bu tip atraksiyonlara girerler. bir dakika sonra da unuturlar zaten. hatırlamazlar. ulan ben ilkokul üçüncü sınıfta hafif dalga geçtiğim çocuk üzüldü diye halen arada düşünüp üzülürüm. yapacağım her hareketin, atacağım her adımın birilerini yaralamasını istemediğimden her şeyi etraflıca düşünerek yaparım.

  herkesten ben gibi olmasını beklemem ama optimum insani bir davranışı görmek bile artık "aaa iyi insan..." dedirtmiyor mu bizlere? ya geçen hafta gece çiğköfte sipariş ettik. kurye uzatırken utana sıkıla "abi acı sos gelirken poşete dökülüş, biraz çiköftelere de gelmiş..." diye mağrur bir şekilde uzattı poşeti. "ne olacak canım, olur öyle insanlık hali. dert etme" dedim. çocuk nasıl mutlu oldu. gitti 15 dk sonra telefondan beni aradı. "özrümüz için size bedava bir şeyler vermek istiyoruz. bir sonraki siparişiniz bizden olsun. yanına şunu bunu verelim" diye bir ton şey. "yahu ben yapmam gerekeni yaptım biraz abartmıyor musunuz?" dedim. "öyle insanlarla karşılıyoruz ki abi yaptığın şey büyük lütuf" dedi. aslında çocuğun bu son cümlesi her şeyin özeti gibi. normal kalmadı. normal olanı görünce bile seviniyoruz lan. delirdik.

  bir arkadaşım var birkaç ay önce kanada'ya gitti. sokakta tanımadığı insanlar buna gülümseyip "günaydın" diyorlarmış. adam bununla mutlu oluyor. anlatıyor sürekli. aslında normal olan bir davranış. ama bize lüks. şu an mesela istanbul'da çıkıp bir adama gülümseyip "günaydın" desen ya deli midir nedir diye düşünür. ya da ibne galiba der. çoğu "günaydın" dahi demez. çevirir başını gider. bir kadına yapsan, sapık diye düşünür. tacizci zanneder. ya da asılıyorsun olarak algılar. hızlı adımlarla uzaklaşır. nerden nereye geldim, farkındayım ama hepsi bununla ilgili. nezaketimizi de vicdanımızı da gömdük toplum olarak. iş bulabilmek şu yana dursun, stressiz ve dertsiz bir gün geçirebilmek, ağlamamak, sinirlenmemek bile lüks oldu artık. bunlar bile özel tüketim günümüzde ne yazık ki. mutlu olmak, gülmek falan bunlara hiç değinemiyorum bile. arabesk içimize işledi.

 • hulk'u öldürmenin yolları

  çizgi romanlara göre öyle efsanevi bir zorluğu yoktur. belli bir güçten yukarıdaki gamma ışınına maruz kalıp hulk'tan bruce banner formuna geri geldiğinde öldürülebilir.

  civil war ii'de hawkeye bu şekilde okuyla öldürmüştür.

  afacan süper kahraman deadpool'un marvel evrenindeki herkesi öldürmeye devam ettiği deadpool killustrated serisinde; kendisini tokatlamaktan bıkan hulk, pool'u paramparça edip bırakmış ardından da deadpool iyileşip bruce banner formuna geri dönen hulk'un kafasını uçurmuştur.

  hulk'un paralel evrendeki deli yansıması maestro, incredible hulk future ımperfect serisinde doctor doom'un zaman makinesinde geriye giderler ve bruce banner'ı hulk yapan malum patlama anını tekrar yaşarlar. bu patlama maestro'yu öldürse de tarih akışından şaşmaz, banner hulk olur ama o patlama banner'ı öldürmezken gelecekteki versiyonu maestro'nun ölümüne sebep olur. ancak maestro da hulk olduğu için ölmüş sayılır. biraz karmaşık evet.

  old man logan serisinde, süper kötü olarak karşımıza çıkan hulk, çıtır çıtır bir şekilde wolverine'i mideyi indirir. ancak wolverine'in iyileşme yeteneğini hesaba katmaz. wolverine midesinde tekrar eski haline döner ve hulk'u deşerek içinden çıkar. bu sırada hulk ölür.

  incredible hulk'un bir serisinde enteresan bir karakter olan cable ile x-men'in diğer üyelerinden olan storm, team up yaparak hulk'u öldürür.

  bunlar ilk aklıma gelenler. daha fazla da olabilir ama çok fazla da yoktur. ancak şu da bir hakikattir ki, hulk marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri gibi gözükse de çok fazla kez tokatlanmıştır. the thing kendisini tokatlamıştır, thor tokatlamıştır, spider-man patates etmiştir, silver surfer perişan etmiştir. hatta fantastic four'dan susan storm amına koymuş, öldürmekten beter etmiştir. hatta ve hatta dc&marvel özel sayılarında batman ve superman da kendisini tokatlamıştır.

  hulk, bir bölümde red hulköldürmüştür. ikisi de aynıdır. o ölüyorsa o da ölebilir doğal olarak. yani hulk'u öldürmek için bir hulk klonu da yeterli olabilir. bu paralel evrendeki yansıması maestro da olabilir. marvel'ın sikko hero updatelerinden yeni hulk amadeus cho da olabilir she hulk da olabilir. hepsini geçtim abomination da olabilir hatta abomination'ın kendisini öldürmüşlüğü de var yazarken aklıma geldi.

  yani özetle, evet hulk öldürülebilir. hulk birçok şekilde öldürülebilir. kendisinin adamantium'a karşı zayıflığı da varmış wolverine öldürdüğüne göre captain america da kalkanıyla öldürebilir zorlasa. neticede onun da kalkanı adamantium. ayrıca thanos da kendisini rahatlıkla öldürebileceği gibi odin, doctor strange, molecule man hatta magneto kendisini zorlanmadan öldürebilir. jean grey ve dormammu da keza birkaç saniyede kendisini yok edebilir. yani hulk'u öldürmenin abartılacak, hakkında 3 sayfa ve entry girilecek bir olayı yoktur. adam warlock da öldürür. hyperion da galactus da hatta baron mordo da. yollar çok çeşitli olup, değişebilir. en kolay yolu bruce banner olmasını beklemektir tabi ama bazı karakterler için hiç fark etmez. ayrıca kendisini öldürebilir dediğim karakterler ölmez mesela ancak onların da çoğunu kimse bilmez. strange bu aralar popüler de sinema versiyonunu şahsen zerre beğenmedim. benedictli strange öldürülebilir.*

 • oğuzhan özyakup

  bugün selçuk inan performansı göstererek 50 milyon euro len mq'dan 50.000 euro'ya gerilemiş futbolcu. senin zor konsantre olan yapını, sert geçen maçlardaki çekingenliğini sevsinsinler. yetenekli olmasına yeteneklisin de profesyonelliğin manuel fernandes kadar be oğlum. avrupa kulüpleri ne yapsınlar seni? bir de "avrupa hedefim var" tribi yapıyorsun. granit xhaka'dan daha büyük fiyasko olursun. senede 50 maç oynasan bunun 15'inde iyi 35'inde kötüsün. ortan yok. o iyi 15 maçın alayı da güçsüz, iddiasız takımlara. büyüklere geldi mi tıkanıyor haspam. balıkesir'de doğup büyümüş senden 5 yaş ufak cengiz'in gelip takımı perişan etmesini izlersin anca. işte o çocuk 15 milyon euro'ya roma'ya gider. sana kıyıp 7.5'tan fazla vermediler, vermezler de. selçuk inan'a da haksızlık etmeyeyim, o bunun yaşındayken deli topçuydu. bize trabzon'dayken attığı bir gol var ki hâlâ aklımda. birçok zorlu maçta büyük işler yapmıştı. ben oğuzhan'ın bir tane böyle derbi olur, zor anadolu deplasmanı olur, avrupa'da güçlü takımlara karşı olur iş yaptığını hatırlamıyorum. silinip gidiyor hepsinde. yokları oynuyor.

  senden kaç yaş ufak adamlar ne alıp yürüdüler. renato sanchez, tiemoue bakayoko, dele alli, youri tielemans ve daha nicesi. sende yıllardır tık yok. üstüne koymak yok. istikrarlı olmak yok. "5 takım var gitmek istediğim" tribi yapıyorsun. o takımlar da chelsea, arsenal, manu, barça, real. hangi birinde bırak 18'i 25'e girebilirsin? hangisi seni yedek yapar? en fazla rezerve takımlarda oynarsın. hadi türkiye'de yetişmiş olsan neyse. diyeceğim ki yetersiz tesisler, torpilli kötü hocalar falanlar filanlar. bu bahanelerin ardına sığınırdın kesin.

  ama nice efsane oyuncuyu bağrından çıkarmış hollanda'da doğup, büyüyüp orada yetişip, ihtisasını da ingiltere'de genç yetiştirme konusunda kafadan ilk üç'te olan ve dünya'ya nice genci yıldız olarak geri kazandırmış arsenal'da yaptın. üstelik 2 yıldan fazladır da şenol güneş ile çalışıyorsun. böylesine şanslı ve muhteşem bir geçmişe sahip bir insan ilerleyip beast mode'da oynayacağına bu kadar mı geriye gider be kardeşim? bu kadar mı nankör olur, bu kadar mı elindekilerin kıymetini bilmez? senin yerinde olmak isteyen belki yüz milyonlarca insan vardır şu gezegende. ülkedeki futbol dışında başka meslekler yapan ve futbol endüstrisini maddi olarak büyüten nice erkeğin hayalini kurduğu noktadasın. milli takım, beşiktaş, belli bir popülarite, güzel maaş, rahat yaşam, evler&arabalar, güzel kadınlar. bunları bulunca futbola olan motivasyonunu mu kaybettin? "avrupa hedefleri" olan insan ptt 2. lig(1 de değil) topçusu vasatlığında oynamaz çünkü. ordan birini koysak daha çok ısırır, daha çok basardı. savaşırdı.

  sizi izleyen insanların hayatları boyunca çalışsa dahi kazanamayacağı hatta hayal edemeyecekleri paraları belki 6 ayda kazanıyorsunuz. karşılığını da bu kadar ruhsuz, bu kadar isteksiz, bu kadar verimsiz olarak mı ödüyorsunuz? geceleri nasıl rahat uyuyorsunuz oğlum siz? kafanız nerelerde? ha oldu, ha olacak dedik yeni sergen dedik yasin sülün'e dönüştün. buraları okuduğunu biliyorum. tolga zengin ağabeyin ile takılmaya devam et aferin. topunuz bir necip etmezsiniz be. yazık size umut bağlayanlara, sevip, savunanlara.

 • game of thrones

  george martin tombiğinin 65'inden sonra para aşkıyla yanıp tutuşmasından ötürü dizi halinin sıçtığı seridir. halbuki çoluğu çocuğu da yok bu para aşkı nedir gerçekten anlamıyorum geçtiğimiz günlerde kitap hakkında açıklamalar yapmıştı. bu açıklamalarının kolpa olduğunu düşünüyorum. "the winds of winter üzerinde hala çalıştığını ve bitirmesine aylar olduğunu" söylemiş. ben kitapları bitirdiğini ve hbo ile yaptığı sözleşme gereği yayınlamadığını düşünüyorum. the winds of winter çıkmadan nasıl fire and blood'u bitirmeye fırsat bulmuş acaba gerçekten çok merak ediyorum.

  dizi ile kitap epey paralel gitmeye başladı. fark etmişsinizdir. stannis kızını yaktı, öldürüldü. lady stoneheart yok. brienne of tarth gereksizi muntazam bir şövalye gibi takılıyor halbuki en son lady stoneheart'tan merhamet dileniyordu. aegon targaryen yok daenerys iticisine bağlandı tüm targaryen olayı bu yüzden de lord varys'i itin götüne sokmaya yeltendi 7x2'de.(bundan sonrası kitap&dizi ağır spoiler gideceği için spoiler parantezine alayım)

  --- spoiler ---

  halbuki varys beşikteyken aegon'u kaçırıp ortağı illyrio mopatis vesilesiyle eski kral eli ve rhaegar targaryen'ın kankası jon connington'a yollamıştı. o büyütsün, ilgilensin zamanı gelince de getirsin diye. şimdi ne aegon, ne jon connington var. illyrio var 1-2 bölüm gözüktü, o kadar. olmak zorundaydı çünkü hikâye tam olarak daenerys, viserys ve khal drogo kısmından başlamıştı. varys'in kitapta yansıtılan profiline göre varys kimliğini gizlemek zorunda kalan bir targaryen gibi görünüyor. kel olması da tesadüfi değil yani. ancak dizide "ben fakirim, hiçlikten geldim, garibanım, halk ne isterse ben de onu isterim" dedi. kitapta olsa bence ucundan spoiler verirdi dany'e. halbuki o tip söylemler westeros'ta değil türkiye'de iş yapar.

  lady stoneheart ve brienne olayı mesela. beric dondarrion ölüp, dirilmekten sıkılmış ve hayattan zerre keyif almamaktadır. lord of light'ın öyle sapkın bir havarisi değildir. lord'dur beric. dorne sınırlarındaki kara liman'ın lordudur. efsane arthur dayne'in kardeşi allyria dayne ile nişanlıdır. diziyle kitabın aynı doğrultuda gittiği birinci sezonda ned stark tarafından gregor clegane'i yakalaması için gönderilir. gönderilen beric dondarrion buydu.

  https://vignette1.wikia.nocookie.net/…0160723031300

  sonra adamdan haber alınamadı. dizide de bir daha adı geçmedi. sonra pat diye 3. sezonda çıktı. ama alakaları yoktu.

  http://img4.wikia.nocookie.net/…d5/dondarrions3.jpg

  recasting yapılmıştı. kitapta da beric kaybolmuş gibi gözükse de arada bahsedilmişti. gregor clegane kendisini öldürmüştü.

  her ölümünden sonra ilk ölümü öncesindeki normal hayatından kalma anıları unutmaktadır ve bu durumdan artık ciddi yılmıştır. kitapta 21 yaşında olan bu karakterin bu denli büyük bir depresyona girmesi, dizide 40 yaşlarında resmedilmesi de ayrı bir komedidir. her ölüşünde thoros of myr tarafından hayat öpücüğü verilerek diriltilir. red priestlere özel bir öpücüktür, öpen kişinin içinde bir alev oluşur ve ölen kişi lord of light'ın ebedi ateşiyle dirilir. fakat dizide bu sekans yoktur ve red priestler ölen kişiyi dua ederek diriltir. mesela hound ile dövüşünden sonra beric'i thoros of myr öyle diriltmişti keza melisandre de jon snow'u. hayat öpücüğünü bilmeyen red priest mi olur?

  beric görevi gereği gregor'un peşinde dolanır en sonunda onu kıstırır ama gregor malum pek yenilme imkanı olan birisi değildir, beric'i öldürür. beric ölü bir şekilde yatarken, robert baratheon'un ned stark'ın şerefine düzenlediği kral eli turnuvasında beric'in rakibi olan ve beric'i deviren thoros of myr cesedini bulur ve hayat öpücüğüyle ilk olarak burada diriltir. ikisinin ilk olarak turnuvada karşılaşması tesadüfi olsa da thoros, lord of light'ın kendisine fısıldamasıyla beric'i bulur ve olaylar gelişmeye başlar. bundan sonra thoros ve beric birlikte takılır, sancaksız kardeşler olarak lannisterlara saldırmaya başlarlar ama bu süreçte beric 6 defa ölür. bunlardan en komiği şüphesiz lannisterlar tarafından görevlendirilen burton crakehall'un beric ve adamlarını bulduktan sonra girdikleri çatışmada beric'i öldürmesidir. tam lannisterlara neşe içinde haberi vermeye giderken tekrar dirilmiş olan beric'i görünce altına sıçmasına ramak kalan burton, beric tarafından öldürülür.

  harrenhal taraflarında takılırken lannisterlar tarafından yakalanan beric'i lannisterler "ölmüyor bu? nasıl öldürelim? asalım mı gözüne kılıç mı sokalım?" diye oylama yaparlar oylamadan "her ikisini de yapalım" cevabı çıkar. ilk olarak daha sonra arya'nın jaqen h'ghar'dan ikinci isim olarak öldürülmesini istediği amory lorch tarafından harrenhal'da asılarak öldürülür. burda da bir farklılık vardır kitapta harrenhal, roose bolton'un yani starkların elindeyken dizide harrenhal lannisterların elindedir tywin lannister yönetimindedir. kitapta da dizide de arya'nın görevi lord'un sakiliğini yapmaktır ama özneler farklıdır. neyse.

  daha sonra da gregor clegane meşhur büyük kılıcını beric'in gözüne saplar tekrar öldürülür. sandor clegane(the hound) tarafından öldürülmesi de artık kendisine "yeter lan" tepkisi verdirir ama dizide beric, bu durumu oldukça vakur karşılamıştır.

  catelyn stark'ın cesedi red wedding sonrası bir nehirde ölü bir halde sürüklenirken bulunur birkaç haydut tarafından. durumu haber alan thoros ve beric, cesedi görmeye giderler. beric beklenmedik bir anda catelyn stark'ı öper ve hayat öpücüğü vesilesiyle cateleyn'i hayata döndürür. ancak catelyn hayata geri dönerken beric bu sefer sonsuza kadar ölmüştür. bundan sonra catelyn, lady stoneheart olarak yer alır. kesilmiş boğazı iyileşmemiştir, yüzünde birçok yara vardır, günlerce nehirde sürüklendiği için derisi süt rengine dönmüş, saçlarının büyük kısmı dökülmüş, kalanları da derisi gibi beyaz olmuştur. konuşurken sesi anlaşılmaz çıkar, elini boğazına götürüp yarısını kapatmayı deneyerek konuşur ama yine de anlamlı çıkmaz. bu karakterin diziye eklenmemesinin tek bir sebebi vardır o da diğer karakterleri kasmak.

  şöyle ki, brienne of tarth kitapta da catelyn'e yemin eder ve kızlarını aramaya çıkar ama hiçbir kızını bulamaz. bulamadığı gibi yolu orda da jamie ile kesişir. jamie ile kanka olur, işleri bitince işte malum jamie ona kılıç(oathkeeper) ve bir miktar para(holosko) verir. catelyn dirildikten sonra önce yavaş yavaş red wedding'in hesabını sorar onlarca frey'i darağacında sallandırır fakat bu süreçte sırf bir lannister'ın yaverliğini yaptığı için 12 yaşındaki podrick payne'i de astırır. aşırı derecede duygusuz ve intikam dolu bir varlık haline gelmiştir. sorgusuz sualsiz, anlamadan dinlemeden hareket eder onun yüzünden sancaksız kardeşlik'ten kopmalar olmuştur. beric ölünce başlayan süreç lady stoneheart'ın gaddar tavrıyla devam etmiştir. dizide malum podrick halen yaşıyor brienne ile takılıyor falan.

  ancak kitapta da belli bir süre takılan ve podrick ve brienne ikilisi lady stoneheart tarafından yakalanır. podrick'i çat diye brienne'in hemen yanıbaşında astıran lady stoneheart, brienne'in kızlarını aradığı yalanlarına inanmaz ve onu da darağacına çıkarır. kendisine bir teklif sunar. ya asılarak idam edilecektir ya da jamie lannister'ın kellesini getirecektir. brienne de tabii ki ölmeyi seçmez. kitapta hound ile brienne'in savaşması gibi bir durum yoktur. ayrıca olsa hound, brienne'in amına koyar. çok da uzun sürmezdi o savaş. her neyse hound, arya ile takılırken red wedding sonrası aç bir şekilde takılırken bir hana girerler. hani şu bir tavuğa sebep dizide sandor'un bütün hanı kılıçtan geçirdiği kısım. o kadar açtır ki her şeyi yapabilir, bir tavuğa sebep yüzlercesini de öldürebilir ve bundan gram pişmanlık duymaz. öyle de olur. ancak sandor feci açtır, devasa cüsseye sahip bir adamın o açlık, o boy, o zırh, o kılıçla işi zordur. üstelik hayvan gibi de sarhoştur. bütün hanı doğrarlar arya ile birlikte ama sandor ağır yaralıdır. arya'dan kendisini öldürmesini ister. burası da dizide var ama daha sonra. arya da ona merhamet gösterir, üstelik her gün adını intikam listesinde söylemesine rağmen. onu bir ağaç altında ölüme terk ederek gider.

  sandor dizideyken burada ölmüyor malum. kitapta da ölmüyor. sandor(net bir şekilde değil) bir mezarcı olarak tasvir ediliyor ama o kişinin sandor olduğu kesin olarak söylenmiyor. brienne, lady stoneheart'a esir düşmeden önce sansa stark'ı ararken sessiz ada adındaki bir yere gidiyor. istihbaratı sessiz ada'nın rahibiyle paylaşıp, sandor clegane'i soruyor. ancak rahip sandor'u ele vermiyor. zira kendisini ölümden kurtaran da dizideki o rahiple aynı. rahip, brienne'e sandor hakkında bildiklerini anlatırken brienne'in gözü etraftaki bir mezar kazıcıya ilişir. bu kişi ebat olarak hayvani bir cüsseye sahiptir. gözü bir yerden ısıracak gibidir ama ısıramamıştır çünkü sandor ile karşılaşmamıştır. dizinin 7. sezon 1. bölümünde zorlama bir sahne vardır. sandor vaktiyle karşılaştığı ve ölümlerinden sorumlu olduğu baba&kızı gömmektedir. ancak aslında burda kazdığı mezar, kitaptaki grave digger sandor'a göndermedir. başında dikilen şahsın da başka bir dinden de olsa bir rahip olması(thoros of myr) tesadüf değildir.

  farklı şekilde olsa da brienne ve sandor yaşıyorlar, misyonları hem var hem yok. lady stoneheart yok. o misyonu arya'ya verdiler. arya pat diye bir bölümde hepsini kesti, biçti, zehirledi. insanın içi pek soğumuyor açıkçası o kadar çabuk olunca her şey ama kitap bir gün çıkarsa daha doyurucu bir anlatımda olacağını ummaktayım. şimdi dizide sandor, beric, thoros falan toplaşıp suicide squad gibi bir göreve gidiyorlar. sızdırılmış 7. sezon senaryosunda ne yapacakları belli. onu anlatmayayım ama kitapta böyle bir ihtimalin olmayacağını zaten biliyorsunuzdur.

  beric ölü, sandor sessiz ada'da. thoros, lady stoneheart'ın yanında. yani böyle bir şey olmayacak kitapta. senaristler son çıkan kitabın bittiği yere kadar iyi kötü idare ettiler işi. ancak sonrasında büyük sıçtılar. ağır sıçtılar. olay sadece şu karakter var, bu karakter yok olayı değil. tamam uyarlama dizi en nihayetinde ama olay akışları, karakter detayları, hikayenin gidişatı falan gerçekten bir çıkmaza girdi. tamamen hollywood işine dönüşmeye başladı. finali iyiyle kötünün savaşı ve göt zoruyla iyinin kazanışı falan olacak. o da bariz belli görünüyor. ama kitapta ben mutlu bir son olabileceğine george martin'in yazdığı her boku okuduğumdan pek ihtimal vermiyorum fakat şöyle de bir durum da var. yine kitapla alakalı.

  kitabın adı malum, a song of ice and fire. buz ve ateşin şarkısı. kitapta daenerys'in ölümsüzler evi macerası diziyle aralarında dağlar kadar büyük bir farkla geçti. dizide sadece khal drogo ve doğmamış ölü çocuğunu gören daenerys, kitapta ise drogo dışında; karla kaplı taht odasını ve duvarı görmektedir.

  her tarafta ölülerin olduğu bir ziyafet görür daenerys. bu ürkütücü atmosferde ise en dikkat çeken, kafasına kurt kafası dikilmiş ve tahtta oturan bir adamdır. kurdun kafasında ise bir taç bulunmaktadır. george martin burda yine spoiler vermiş. tıpkı kitabın en başında ölmüş geyik ve kurdun durumu gibi bir durum var. henüz robb stark bu pasaj yazılırken ölmemişti.

  daha sonra daenerys, abisi viserys'i andıran bir adamı görür. adamın yanında bir kadın vardır. kadının ellerinde ise yeni doğmuş bir bebek. adam "aegon, krallara yakışan bir isim. o vaat edilen prens ve onun şarkısı buz ve ateşin şarkısı" diye bir şeyler söylemektedir. aynı adam bir süre sonra "bir ejderin üç başı vardır" der.

  şimdi burada bir metafor değil aleni bir gerçek var. rhaegar targaryen'in zaten elia martell'den aegon isminde bir çocuğu var. ancak daenerys'in gördüğü kadın elia mı yoksa lyanna mı orası bilinmiyor. malum, varys gregor clegane ve ekibi yatak odasını basmadan önce aegon targaryen'i kundağından alıp yerine bir köylünün bebeğini koyuyor. gerçi burası da nispeten teori ama %90 gerçek olan bir teori. aegon halen sağ, güçlü ve zeki bir genç. ama buz ve ateşin şarkısı değil. rheagar ateş ama elia zehir. jon snow'un lyanna ile rhaegar ile çocuğu olduğu ve gerçek adının aegon olduğu da artık 1-2 bölüm sonra dizide(kitap çıkarsa da artık ne zaman) açıklanacak. bran'ın gördüğü visionlar falan tam kilit yerde bitmişti malum. jon tam hatlarıyla "buz ve ateşin şarkısı" yetmediği gibi rheagar spoiler bile vermiş aegon ve rhaenys iki oğlu ama üçüncüyü istemekte fakat elia martell'in rahatsızlığından ötürü tekrar bir doğum yapması da mümkün değildir. ejderha'nın üçüncü başı da hal böyleyken jon snow oluyor. mesela şey geyiği var ya "abi targaryen olsa sarışın olurdu" muhabbeti. jon siyah saçlı doğru, anasından almış o geni. targaryen geni full baskın değil rhaegar'in büyük oğlu rhaenys mesela anası gibi esmer, kahverengi saçlı. kitapta üç başlı ejder; aegon, jon snow ve daenerys. üç tane de ejderha var. bu elde. daenerys'in ölümsüzler evi'nde gördükleri de tam olarak bitmiyor.

  "duvar'ın tepesinde açan açık mavi bir adet gül. gölgesi olmayan mavi gözlü bir adam ve elinde parlak kırmızı bir kılıç."

  duvar'ın tepesinde açan mavi gül jon snow'dur. mavi kış gülü, kışyarı'nın cam bahçelerinde büyüyen bir çiçektir. lyanna'nın mahzendeki mezarında bu güllerden bir demet görünür kitapta. ayrıca rhaegar'ın her şeyin başlangıcı olan harrenhal'daki turnuvada lyanna stark'a verdiği taç, mavi kış güllerinden yapılmaydı. aşklarının meyvesi jon snow da doğal olarak mavi gül olarak simgelenmiş bu görüşte. ancak gölgesi olmayan mavi gözlü adam night's king. o çok açık. elindeki parlak bir kılıç da muhtemelen kılıç değil bir ejderha. night's king'in hem ölülerin lideri hem de azor ahai olma durumu yok. "vadedilen prens" kalıbı daenerys'e zerre uygun değil ancak daenerys çat diye "evet bana uygun" diyerek ünvanı hemen kabullendi ancak aynı ünvanı jon snow dizide reddetmişti melisandre'nin "sen vadedilensin" demesine rağmen. o zaten jon snow ancak bu onun farkında değil çünkü he knows nothing.

  daenerys'in gördüğü o malum visionda rhaegar'ın robert baratheon ile düellosu ve rhagaer'in ölümü ve ölürken ağzından "lyanna..." demesi de görünmektedir bu arada. hepsi tek tek sıralanmış. jon snow ortalığın anasını ağlatacak belli. kitapta daenerys'i öldüreceğini de düşünüyorum malum azor ahai olmak kolay değil ama dizide daenerys ile sevişip(daenerys çocuk doğuramayacak olmasına rağmen) muhtemelen bir çocuk da yapacaklardır. klişe hollywood serüvenine dönüşmüştür özetle.

  birçok karakter yoktur dizide bunun sebebi olarak bazılarının kabak gibi spoiler verebilecek olmasını engellemek olduğunu düşünsem de bazılarının olmaması saçmalıktır, ne cgi ile ne de ek masrafla açıklanabilir. mesela patchface renyl'nin ölümünü, red wedding'i ve stannis'in king's landing'teki savaşı kaybedeceğini şarkıları arasına serpiştirmiştir. ürkütücü de bir karakterdir. herkes ondan çekinir bir tek arkadaşı stannis'in kızı shireen kendisiyle arkadaşlık yapar. ser davos, melisandre hatta yer yer stannis de ürker bu elemandan. soytarıdır. stannis, robert ve renly'nin babası steffon baratheon, kendisini volantis'ten bulmuştur. "stannis'i bile güldürebilir" diyerek yanına aldığı patchface ile fırtına burnu'na kadar gelmiştir ama orda çıkan bir fırtınada gemileri alabora olur. steffon, karısı ve yüz adamı bu fırtına sonrası ölür. üç gün sonra patchface karaya vurur ve hâlâ yaşamaktadır. kimse o üç gün nasıl yaşadığını anlayamaz. aşırı zeki ve esprili olan patchface kazadan sonra garip bir hale bürünür. hatta dizide olmamasına rağmen sürekli söylediği it's always summer under the sea dizide shireen seslendirmişti. patchface'in olmaması anlamladırılabilir ama patchface'in şarkısını söylettirmek? epey enteresan.

  yine baratheonlardan robert'in piç oğlu edric storm. stannis'in karısının kardeşinden olan edric, stannis'in düğününde ve stannis'in yatağında imal edilmişti. dizide adı geçmemiştir, yoktur. onun rolünü gendry waters'a yüklemişler. melisandre genry'nin değil edric'in kanının peşindeydi. babasının birebir kopyası olan ve hatta babasının kendisine özel yaptırdığı kendi savaş çekicinin küçük bir kopyası da vardı kendisinde. ser davos, gendry'i değil edric'i kaçırtmıştı. kitapta hâlâ sancaksız kardeşlik ile takılmakta lady stoneheart ve thoros of myr ile görünmekteyken, dizide arya'yı satıp onlarla kalmasına rağmen 7. sezonda gendry'i o ekipte göstermemişlerdir. senaristlerin sıçtığını da burdan da anayabilirsiniz. dizide böyle birleştirilen bir diğer iki karakter ise tyrion lannister'ın janos slynt'i görevden aldıktan sonra şehir muhafızları komutanı olarak atadığı jacelyn bywater ile bronn'dur. dizide jacelyn yoktur "zaten ölüyor aq" diyerek onun şehir muhafızları komutanlığı rolünü de bronn'a eklemişler. bronn zaten aynı bronn.

  dizide birleştirilen son karakter ise victarion greyjoy ile euron greyjoy'dur. zaten senaristlerin en büyük sıçışı da greyjoy ailesidir. bu hikaye döngüsü o kadar kıt, o kadar batak ve o kadar saçma bir hale girmiştir ki gerçekten trajikomik bir duruma dönüşmüştür. öncelikli olarak euron greyoj kitapda kara saçlı, kara gözlü, uzun boylu, kaslı, yakışıklı ve dengesiz bir karakter olarak resmedilmiştir. dizide ise sarı saçlı, renkli gözlü, ortalamanın bir tık üzerinde ve çirkin bir adamdır. victarion kitapta pov karakterlerden biridir. onun gözünden okuruz maceraları. ancak dizide yoktur. pov bir karakterin dizide olmaması saçmalıktan başka bir şey değildir. çift elli balta kullanır, iron fleet'in reisi olmasına rağmen ve sürekli gemi üstünde olmasına rağmen ağır bir zırh giyer. bunun sebebi de hem çok gözü kara olması hem de dindar olmasıdır. boğulursa da boğulmuş tanrı'nın yanına gidecektir ya da boğulmuş tanrı onu kurtaracaktır. çok iyi bir savaşçıdır, odundur, hödüktür, belki çok kurnaz bir adam değildir ama zekidir. ejderha borusu kendisindedir. euron ise ağır orospu çocuğudur. dizideki çift elli balta kullanımı ve ağır zırh gibi özellikler euron'a geçirilmiş ve böylelikle karakterler bağlanmıştır. euron hırslı bir orospu çocuğudur. balon'u çaktırmadan gelip, öldürüp, ölümünden bir gün sonra gelerek krallığa aday olmuştur. zamanında victarion'ın tuz karısına(cariye gibi) tecavüz etmiş, victarion delirip euron'u öldürene kadar dövmüştür fakat araya giren balon greyjoy "pyke'ta kardeşi öldürmek büyük bir suç olduğunu ve yasaklandığını" hatırlatarak victarion'u vazgeçirmiş, euron'u da sürgün etmiştir. doğal olarak victarion, euron'dan nefret etmektedir. balon'a büyük saygı duymaktadır ve sevmektedir. diğer kardeşleri aeron greyjoy boğulmuş tanrı rahibidir, euron geldiğinde onunla konuşur ve balon dahil 3 kardeşini nasıl öldürdüğünü itiraf eder. kral euron seçilir. asha ve theon kitapta stannis'in esirleri olarak kuzey'de bulunmaktadırlar bu arada. asha'yı da rickon ve bran'ın yanındaki osha ile karışmasın diye süper zekalı senaristler dizide "yara" olarak yaratmışlar. yarrak kürek bir konuma sokmuşlar. ultra çirkin bir karının asha olarak oynatıldığı dizideki hali kitapla 180 derece zıttır. asha çekicidir, lezbiyen değildir. qarl adında bir elemanla sevgilidir. önüne gelen her kadınla sevişmeye çalışmaz, gururludur ve iyi bir savaşçıdır. theon ile karşılaşmaları, bolton muhabbetleri falan kitapla feci zıttır. kuzey'e ayak bastıktan sonra ne kendi, ne de theon geri dönebilmiştir. ne donanmadaki gemileri çalıp kaçamışlardır(zaten o gemiler de victarion'da aq) ne de deanerys'in yanına gidebilmişlerdir. zaten george martin zeki adam, pyke'ta bir tane ağaç kalmamışken böyle bir şeyi yaptırsa ve euron'a donanma inşa ettirmek zorunda kalabilirdi ama senaristler buna rağmen pat diye euron'a "1000 gemi" inşa ettirmeyi başarabilmişlerdir. gerçekten üst düzey bir gerizekalılık örneği. kitapta greyjoylar büyük yer tutarken dizide son 2 sezondur hafiften yer tutmaya başlamıştır. son olarak euron greyjoy kitapta bir adet ejderha yumurtası sahibidir ama ejderha'yı çıkartamayınca sinirlenip yumurtayı denize fırlatmıştır. bu da üç başlı ejder olayının kitaptaki bir başka ispatı olarak yer tutmuştur. dizideki zırhı victarion'ın zırhı gibidir kendi valyria çeliği zırhı değildir. dizideki euron'a ait tek doğru şey tayfasının dilinin kesik olduğudur. ellaria sand gemide kendilerini esir almaya gelen euron tayfasına "bizi öldürün" diye bağırır, tayfanın lideri sadece kafasını sallar. konuşmamasının sebebi euron tarafından hepsinin tek tek dillerini kesilmiş olmasıdır.

  renly baratheon ile loras tyrell sevgili değillerdir, birbirlerini sikmezler. loras ailenin üçüncü ve en küçük oğlu olduğu için pek de siklenmez. o kadar siklenmez ki çocuk yaşta renly'nin yaveri olarak yanına verirler. araları iyi diye "birbirlerini sikiyorlar" söylentisi yayılmıştır. ancak kitapta böyle bir olay yaşanmamıştır. ailesi renly'nin krallığını destekleyince kendisi de gökkuşağı muhafızları lord kumandanı olmuştur. daha sonra da kral muhafızı olarak yer almış, ejderha kayası kuşatması'nda cersei tarafından oyuna getirilmiştir. üzerine kaleye taaruz ederlerken bolca kızgın yağ dökülmüştür. öldü zannedilmiştir ama ağır yaralıdır. dizide ise iyice ruh hastası yapılan cersei tarafından adeta bir bombalı saldırıda öldürülmüştür. kuvvetle muhtemel yeni kitapta var olacak, cersei'nin ağzına sıçmak için de fırsat kollayacaktır. ayrıca kendisi dizide yansıtıldığı gibi ağır gay değildir. efemine bir karakterdir hatta gay bile olabilir ama bir erkeğe yürümüşlüğü, sevişmişliği kitapta geçmemiştir. hep arkasından "cinsel tercihi farklı" şeklinde dedikodular vardır. çok iyi bir savaşçı, genç ve küstahdır. ayrıca iki ağabeyi willas tyrell ve garlan tyrell dizide yoktur. ondan dizi senaristleri tyrell'leri pat diye harcayabilmişlerdir. willas topaldır, oberyn martell ile bir turnuvada dövüşürken atından düşmüş ve ayağını kırmıştır. kendini hayvan yetiştirmeye, sanata ve bilime vermiştir. ailenin en büyük çocuğudur. garlan ise loras'ın tip olarak birebir kopyası olup ondan epeyce bir uzun ve daha iri, daha da iyi bir kılıç ustasıdır. 4-5 kişiyle aynı anda başa çıkan garlan tyrell, blackwater bay savaşında renly baratheon'un zırhını giyerek savaşmıştır baratheonlara karşı ve askerleri korkudan altına sıçırtmıştır "renly'nin ruhu geldi" diye. epey bir kişiyi kesip biçmiştir. savaşın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır. şimdi böylesine taşaklı ve baskın bir karakter varken nasıl olur da tyrelleri tak diye harcayabilirsin? harcayamazsın ondan ötürü senaristler diziye bu karakterleri eklememişler ve tyrelleri bitirmeye karar vermişler. ayrıca margaery tyrell de ölmemiş, inanç kendisini serbest bırakmıştır.

  gelelim brynden tully'e nam-ı diğer blackfish. dizide çok gösterildi. 2-3 sahnede vardı. 6. sezonda gereksiz yere öldürüldü. o kısma kadar kitapla aynı doğrultudaydı ama blackfish yüzerek kaçmıştı. 2-3 tane dallama lannister askerinin öldürebileceği bir adam değil aksine efsanevi bir savaşçı, epey başarılı bir komutandır. ayrıca o kuşatmada dizide öldürülen robb'un karısı jeyne westerling yaşamakta ve blackfish'in yanındadır. kuşatma sonrası jaime tarafından ailesine geri götürülür, robb'dan hamiledir. aynı şekilde brynden ile akran ve bir o kadar iyi savaşçı olan barristan selmy deanerys'in yanındadır ve halen hayattadır. ayrıca selmy'nin konseyinde yer alan ve epey komik bir karakter olan strong belwas da dizide olmayan karakterler arasındadır.

  belki de kitapla dizinin en ayrı olduğu noktalardan biri de stannist'tir. stannis sağ. ser davos onun emriyle rickon stark'ı bulmaya gidiyor. rickon da sağ. yani davos da jon snow ile birlikte değil. davos sevilen bir karakter olduğu için ana karakterin yanına kaydırdılar. davos'u bu kadar sevdirmelerinin sebebi, karakteri çok trajik bir hale kaydırmaları olsa gerek. davos'un bir tane oğlu vardı ve o da savaşta öldü tribi komik zira davos'un kitapta 7 oğlu var hatta 6. oğlunun adı stannis seaworth. yancılıkta son nokta. ayrıca stannis başarısız bir adam da değildir kitaptaki yaşayan en iyi komutan olarak görünmektedir ve kuzey'deki savaşlarda jon snow'un da katkılarıyla epey iyi işler çıkarmıştır. kuzey'in desteğini almıştır. bravoos'tan paralı askerleri beklemektedir. vasiyet olarak da "eğer ölürsem demir tahta kızım shireen geçecektir." emrini verir ama dizide yaptığı bütün savaşları kaybetmiş, alakaya maydanoz bir şekilde brienne of tarth tarafından öldürülmüş, kızını cayır cayır binlerce askerinin gözü önünde yaktırmıştır. bu dizinin senaristlerini hakkaten sikmek lazım. george martin hiç mi karışmıyor bu işlere gerçekten anlam veremiyorum. ben olsam "napıyorsunuz aq çocukları böyle mi tasarladım ben karakteri siktirin gidin. bloğa falan yazın senaristlik sizin neyinize aq." der siktir ederdim ama maalesef o işler böyle olmuyor.

  keşke olsaydı. yani çok sevdiğim diziyi onca sevdiğim karakter yokken bile heyecan ve büyük bir zevkle izliyordum 2 sezon öncesine kadar. hiçbir zaman da kafamda "kitap daha iyiydi" demiyordum, iyi uyarlanmıştı. yer yer saçmalıklar vardı, kitapta olmayan karakterlerden ziyade kitapta olmayan birçok sahne(örneğin ned stark vs jamie lannister düellosu) diziye ayrı bir renk ve heyecan katıyordu. sürükleyici bir şekilde izliyorduk ama artık boku çıktığı için gönül rahatlığıyla kitabı daha güzeldi diyebilirim. yemişim cgi'ını da, çekim masrafını da. bu aq kabızı senaristler bu işten anasının amı gibi para kazanıyorlar. gayet iyi kotarabilirlerdi 5. sezondan sonra sıçıp sıvamaya başladılar. deanerys'in her geçen gün daha itici ve sevimsiz bir hale gelmesi de tamamen senaryoda aegon'un olmamasından. ayrıca senaristlerin pro-feministliği de diziyi siken bir diğer etmen. "kız kardeşlik kazanacak" tribiyle o kadar uğraştılar ki ana senaryo ellerinden kaydı. sayko bir cersei, mal bir deanerys, orospu bir sansa elde kaldı. insanların içini soğutan yegane karakter ise arya. jon snow'un ramsay'i fantastik bir şekilde öldürmesini beklerken sansa'nın girip, köpeklere yedirmesi mesela sizce tesadüfi mi? ya da kitapta yaşayan bütün karakterleri tak diye bir binanın içinde sıkıştırıp havaya uçuran cersei saçmalığı? tüm kötüler 3-4 sezon max 5 sezon sonra ölürken cersei'yi archevil haline getirip halen öldürmemeleri ve muhtemelen dizi finaline kadar sağ tutacakları gerçeği de göz önündeyken daha fazla izlenmese de olur ama meraktan izleyeceğim. zaten okudum sızdırılan senaryoları. iki sezondur sızdırılması da sizce çok saçma değil mi? bilerek sızdırılıyor bence, george martin çaktırmadan kitap pr'ı yapıyor bile olabilir bu vesileyle. ben yine de kitapları bekleyeceğim ve bu spin-off dizileri bekleyeceğim. george martin kısıtlama ve dalyarrak senaristler olmadan, reyting kaygısı gütmeden(zaten artık daha ne kadar popüler olabilir ki sıçsa izleyecek millet) spin-offları gayet güzel işleyecektir. roberts's rebellion en cazibi gibi dursa da en çok piyasaya oynayacakları dizi o olacağı için ondan umudum yok ama tales of dunk and egg ve ser duncan the tall'u merakla beklemekteyim. okuyan varsa helal olsun ben de bu kadar uzun olacağını tahmin edemedim ama yazdıkça yazdım, sinirlendikçe daha da yazdım aklıma ne geldiyse yazdım. yazmadığım karakterler de vardır illa ki ama bu kadarı kâfi en nihayetinde insan okuyacak bunları.

  --- spoiler ---

 • khouma babacar

  transferi için ahmet bulut'un floransa'ya gittiği striker. bu da demek oluyor ki babacar beşiktaş'ta. beğenirsiniz beğenmezsiniz de ortalama falan değildir bu adam. 4-5 yıl önce avrupa'nın en geleceği parlak 3-4 santraforundan biriydi. rakipleri teker teker silinirken babacar, fiorentina'da hep oynadı, hiç seviyeyi düşürmedi.

  tomas necid bursa'ya(yermek için demiyorum) kadar düştü, vaclav kadlec kendisinden beklenen o büyük sıçrayışı asla gerçekleştiremedi almanya'ya da gitti ama olmadı çek cumhuriyeti'nde hâlâ. yaya sanogo olmadı. arsenal transfer etti ama bendtner'e, giroud'a bile büyük şanslar tanımış adamın gözüne giremedi üstelik fransızdı ama olmadı. serbest bırakıldı bu yaz toulouse ile anlaşmış. orda da martin braithwaite, ola toivonen, andy delort ve corentin jean'den sonra 5. santrafor olacaktır. bojan ve balotelli'nin hali ortada. luc castaignos ve connor wickham da patates oldular. wellington silva, lucas piazon, sergio araujo, ante vukusic, borja baston(yeni guiza kariyer olarak aynı) ve daha niceleri tutunamayıp genç yaşta ıskartaya çıktılar. bir tek lukaku o dönemden patladı o kadar. cedric bakambu da o kadar olmasa da kaybolmadı. başka sayılabilecek isim yok.

  ancak babacar kaybolmadı ve şımarık da davranmadı. çalıştı, kiralanınca maksimum performansı gösterdi ve yer etti kadroda. size italya ligi gazoz ligi gibi geliyor olabilir ama dünya'da premier lig ve ligue 1 de dahil en sert futbolun oynandığı ligtir italya. dünya'nın en iyi stoperleri nerden çıkar? tabi ki italya'dan. bu ekol yıllardır da sürer. gol atmak zordur, genç yaşta parlayan strikerlar olduğu gibi bazıları da 30'undan sonra iş yapmaya başlar antonio di natalie ve dario hübner gibi. mesela bu sezon andrea belotti'nin performansı epey sürpriz ve sansasyonel oldu. immobile'nin torino zamanlarındaki etkiden daha büyüğünü yarattı. kimse beklemiyordu ama oldu. bunun sebebi ne peki? son 3 sezonda hasbel kader oynamış adamın(kendisi babacar ile aynı yaşta) bu sezon ortalığı dağıtmasındaki en büyük etken süreklilikti. önceki zamanlarda belotti yedekti. oyuna sonradan dahil edilirdi. bu sezon as oyuncu oldu ve kendini ispat etti. babacar'ın da kendini ispatlamaya ihtiyacı var ve bu fiorentina'nın yedek santraforu olarak başarabileceği bir şey değil maalesef.

  kaldı ki fiorentina mohamed salah'ın ve juan cuadrado'nun(yedek de joaquin vardı) oynadığı dönem dışında iyi bir hücum hattına sahip olduğu da pek görülmüş şey değil. rakiplerinin kadro kalitesi ve hücum yaratıcılığı olarak epey gerideler. kaliteli orta sahaları ve kanatları pek yok. bir federico bernardeschi ve borja valero ile olmaz o iş. mario gomez de bu yüzden yapamadı orada sakatlıkları da bir etkendi ama genel olarak kendisini besleyecek adam yoktu. kadronun gerisi de mezarlık gibi. federico chiesa ve ianis hagi gibi iki efsanenin genç oğulları da takım kadrosu içinde. genç bir takım ama rakiplerinin hücum olarak epey bir gerisindeler. babacar'ın şansı da rotasyon olsun diye alınan nikola kalinic'in absürt performansından ötürü azaldı. şimdi diyebilirsiniz ki "ulan kalinic gösterdi kendini bu niye gösteremedi?" diye. kalinic 88'li. babacar 93'lü. kalinic şampiyonlar ligi'nde, premier lig'te oynamış bir adam. 6 yıllık tecrübe ile önüne geçti. bu durum bile babacar'ın banko oynatılması durumunun altını çiziyor.

  aboubakar gelmeden önce de "yav o iş yapar mı? o kim ki? bitmiş" ıvır zıvır deniyordu. ilk 6 ay da itin götüne sokuldu. sonrası malum. bu eleman müthiş takım oyunu oynuyor. talisca falan bu yıl sakatlanmazsa geçen sezondan daha fazla gol atar. quaresma, caner, adriano gibi müthiş ortacılar varken marcelo ve talisca ile hava toplarında gol aradık aboubakar efendi o cüsseye rağmen hava toplarında fare gibiydi. bu eleman yazar hava toplarını. aboubakar gibi spectacular goller atamaz ama boş kaleye ve karşı karşıya da kaçırmaz. üç beş kişi yazmış, baktım "leblebici değil" demiş. birader sizin futbol anlayışınızı sikeyim çok afedersiniz. leblebici diye bir striker türü yok amına koyim. poacher ise dediğiniz şey o başka. gören de hep böyle inzaghileri, crespoları oynattık zanneder. ulan 3 yıl önce hugo almeida'ydı bu takımın santraforu el insaf. gignac gelirse eyvallah o dediğiniz tarzda bir adam ama alınamazsa da buna burun kıvırmayın sonra başlığı altına gelip "boynuma dolaaaaa" diye çok yazarsınız.

  son olarak da henüz bu sezon hiç daha adı geçmeden kendisinin transfer edilmesinin mantıklı olacağını söylemiştim.(#69141376) işin bu raddeye gelmesi beni çok sevindirdi. epey bir kanat oyuncusu ve stoperle de ilgili entry girdim. umarım onlardan biri de denk gelir.*

 • eloy blackemperorogullari

  yazdığı entrylere bakılırsa format nedir, sözlük nasıl kullanılır pek bilmeyen bir yazardır. bu adamı sözlüğün başına getirmek epey iyi mizah. sözlükte de mi torpil döndürüyorsunuz amına koyim.

 • kim milyoner olmak ister

  çıkarılan tipleri özellikle seçen ve torpil döndüren programdır. rejisi gerçekten berbat ötesidir. bundan 6 ay önce başvuru yapmıştım, aradılar gittim atv stüdyosuna. 50 kişi var. 2 kapılı bir odadayız. iki kapıda da ikcı tipli; biri şişko bir abla diğeri ise aşırı kıl, halka küpeli, hafif kırlaşmış saçlı, kısa boylu, kot ceketli bir adam var. adayların ismi iki ikcıya da eşit dağıtılmış. yarısını biri almış yarısını biri. içerden bağırarak isimleri söylüyorlar.

  dikkat ettim kimi çok uzun, kimi çok kısa kalıyor adayların. bu işte bir ibnelik olduğunu düşünerek, kıl abinin odasının yanındaki boş sandalyelerden birine yanaştım. içerdeki konuşmaları dinliyorum. iri yapılı, gayet ortalama zekaya sahip bir eleman girdi. bilmem ne bilmemneoğlu adı. hatırlamıyorum. "ben bilmemnerden bilmemkimin kuzeniyim abi" falan yaptı. kıl reis "aaaaaaaa öyle mi eee anlat" falan yaptı. 15 dakika konuştular. saat tuttum. "tamam senin yarışma kesin koçum" dedi. çıktı eleman sonra bir kızın adını okudu. belli üniversite öğrencisi, normal kız. ufak tefek bir şey. o kız içerde 30 saniye durdu.

  balık etli ablanın odasına girenlerin de bir kısmı 10-15 dakika kalıyor ama tesadüf ben kıl reise denk geldim. adımı okudu, girdim içeri. çok soğuk bir merhaba ile karşıladı. oturdum, okuluma baktı. ne iş yaptığımı falan sordu. çok böyle istemez istemez şekilde. hobileri falanı filanı sordu 40-50 saniye geçti ve kritik soruyu sordu. "ne kadar hedefliyorsun" 1 milyon dedim. "ehehehe" diye güldü. "herkesin paraya ihtiyacı var, benim de var. işsizim, ailemin eline bakmak istemiyorum. en kötü 250.000 almak isterim" dedim. sanki adamın anasına, avradına sövmüşüm gibi yüzü düştü. ve sadece "peki" dedi. "yarın öğlen 19:00'a kadar biz seni arayacağız. aramazsak da anlarsın :)))" gibisinden bir şey söyledi. pederle gitmiştim ben, tam arabaya bineceğimiz sırada 2 tane kızcağız geldi yenibosna metrobüse nasıl çıkarız diye sordular. peder de babacanlık yapacak ya "bırakalım isterseniz" dedi, kızlar da olur dediler. yol boyu gidene kadar sohbet ettik çocuklarla. onlar da balık etli ablanın tarafındalarmış. bir kızı içeri almış, kız da bir referans ismi vermiş. balık etli abla ajansı arayıp teyit ettirmiş "tamam 2 ay sonraki çekimlere yazıyorum seni" falan diye bir şeyler söylemiş. onların da ümidi yoktu, benim de kalmamıştı.

  eve geldim, arayan soran yok. ertesi gün de olmadı. 2 hafta sonra aramışlar, uyuyordum. oto cevap çıktı, kayıt bıraktım. ertesi gün aradılar, inanılmaz bir hışımla açtı telefonu arayan abla. "buyrun bizi aramışsınız" dedi "hayır dedim siz beni aramışsınız ben de ona döndüm" dedim "adınız soyadınız nedir" dedi, söyledim. "hayır yanlışlıkla olmuş" dedi ve çat diye yüzüme kapattı. tekrar arayıp feci şekilde rencide etmek istedim ama bir süredir öfke kontrolü üstüne çalıştığımdan kendimi frenledim ve siktir edip hayatıma devam ettim. taa ki bir arkadaşımın facebook'ta yüklediği videoları görene kadar. mevzu bahis arkadaş reklamcı, ajansta çalışıyor. videoyu çeken şahıs. yanındakiler de öyle zannedersem, kızdan eminim de çocuğu bilmiyorum. videolar da şunlar:

  part1 : https://www.facebook.com/…880674055/?type=3&theater

  part2: https://www.facebook.com/…880254055/?type=3&theater

  part3: https://www.facebook.com/…880274055/?type=3&theater

  sizce bu tesadüf olabilir mi? 4 arkadaş evde oturmuşlar, aynı bölümde yarıştıkları yarışmayı şarap içerek izliyorlar ahahahahaha. sonra öğrendim ki her şeyde torpil dönüyor. feci. ülkede akan nehirler bile yataklarında akabilmek için araya delta, plato falan sokuyorlar. ben artık buna kanaat getirdim. rüzgar esebilmek için, yağmur yağabilmek için, belki de güneş doğmak için. burada hep torpil vardı, hep adam kayırmacılık vardı da son 15 yıldır yükselerek artan ve artık bokunun da boku çıkan bu işten midem mecazen değil bayağı fiilen bulanıyor ve gerçekten kusasım geliyor. adamım yok, birinin memleketlisi değilim, nüfuzlu ve siyasetle uğraşan akrabalarım yok. bu sebeple ne iş bulabildim 1 yıldan fazladır, ne de sikko bir yarışmaya girebildim. buraya normal insanların, normal başvuruyla çıktığını düşünen illa vardır. ancak gerçekte öyle olup da çıkan 2200 yarışmadan varsa 10-20'dir sayısı. onlar da herhalde balık etli abla ile, kıl abinin vicdanlı bir anına denk gelmiştir.

  gerçekten zeki ve kültürlü olduğu belli ancak adamı olmayan insanları direkt eliyorlar. çünkü onların da sabit bir gideri olmak zorunda. misal ben kabul edildim ve 1 milyonu aldım diyelim, adamlar bu miktarı 20-30 programda veriyorlar totalde. 1 yarışmada verirlerse, bunun üstesinden gelemezler. nerdeyse 20 yıldır bu program devam ediyor ve hiç 1 milyonu alan gördünüz mü? sanıyorum bir kere geldi biri 1 milyonuncu soruya onda da kız bilemedi. fakat bu program bir uyarlama ve orijinali amerikan, who wants to millionaire yarışması. şuradan ilk yayınlanmaya başladığı günden bugüne kadar tüm dünya genelinde 1 milyonu cukkalamış yarışmacıların listesini görebilirsiniz ve elbette ki bu yarışmacılar içersinde bir tek türk yarışmacı yok: https://en.wikipedia.org/…onaire?_top_prize_winners

  bunu niye paylaşıyorum, çünkü yukarıdaki söylediklerimi "torpille ne alakası var yaaaa" diye düşünen olursa şunu görüp emin olsun diye. şayet bu ülkedeki bu yarışmada böyle bir torpilcilik sistemi olmasaydı, birinin oğlu birinin kızı, birinin tanıdığı şeklinde yürütmeselerdi çarkı, 15 yılda eminim ki en az 4-5 tane de türkiye'den yarışmacı olurdu o listede. bangladeş'ten, nijerya'dan, kazakistan'dan endonezya'dan, sri lanka'dan, vietnam'dan, letonya'dan hatta suudi arabistan'dan bile kazanan ya da kazananlar çıkmışken türkiye'den çıkmaması sizce de çok ama çok fazla tuhaf değil mi? neden acaba. boşa izleyip, konuşup da şu kötü programa reyting aldırmayın. semih varolların, mustafa mısırların çıkarıldığı program bu. anca tikiyi çıkarırlar, gereksiz fenoları çıkarırlar. he bir de aylık net kazancı en az 20.000 tl olan profesörleri çıkarırlar yurtdışındaki oğluna gitar alsın diye kazandığı ödülle. seni beni çıkarmazlar, kazanarız diye. ihtiyacımız var diye.

 • amanda cerny

  ekşi sözlük'ün kalitesinin ne seviyelere düştüğünün göstergesi olan kadındır. eskiden olsa 3-4 entry girilir max 5. entry'de aslında olayın ne olduğu çözülürdü. şimdilerde 50 entry'de dahi çözülemez hale gelmiş. olay bir viral reklamdır, 3-5 insan hariç bunu epey bir eleman yemiştir. bir de aşırı kötü espriler olmasına rağmen kakır kakır gülmüşler. gerçek sandıkları için mi? yoksa espri eşikleri çok düşük olduğu için mi?

  mevzu bahis kadın, amerika'daki top 10 vine'cıdan birisidir. kadın ve seksi olduğu için biraz daha ön planda gibi dursa da zach king kadar kaşesi yüksek değildir. türkiye'de son 1 yılda yabancı az ünlü ablaların, az biraz güzelse nasıl ekmek yediğini aly eckmann ve rose bertram'dan biliyoruz. işte bilen sadece biz değiliz. ajansçılar da bunu biliyorlar. özellikle çok faal kullanılan twitter'daki erkek popülasyonu ve güzel kadınlara duyulan ilgi, erkek kullancıların yoğunluğu gibi parametreleri göze alarak kendisiyle iletişime geçmişler. bunu son takip ettiği 18 kişiden görmek mümkün.

  https://pbs.twimg.com/…ia/culynvowgaaega6.jpg:large

  güzel bir proje midir değil midir? orası tartışma konusu ama leş gibi mizah olduğu açık. mevzu bahis yozgatlı dayının profili ilk açıldığında 190 takipçisi vardı şimdi 20k'yı geçmiş. bilerek komik olması için yapılan ama komik olmayan typolar, facebook'tan bulunduğu kabak gibi belli olan random bir dayı fotoğrafı, öncesinde de fake olduğu anlaşılmasın diye atılmış yine komik olmayan typolu vasat tweetler falan çok afişe etmiş bunları. normalde twitter'da gezinirken de böyle absürt dayılar bulabilirsiniz ancak yaptıkları typo'lardan onların doğal ve gerçek profiller olduğunu anlarsınız. bu biraz işin orospuluğu olsa da internetle her insan hasbel kader iç içe olduğundan bunları az çok anlar. fakat ajanslar anlamayacaklarını düşünerek bu işi yapmışlar ki, benim düşüncemin aksine onların görüşü başarılı oldu.

  ve finalde de böyle şişirilmiş, fake takipçili, espri çalan fenolara da olayı kastırarak iyice popüler hale getirttiler: https://www.facebook.com/…667574431/?type=3&theater

  buradaki amaç da şu bu olay daha çok yayılsın ve herkes paylaşsın iyice, daha fazla insana ulaşsın bu olay. diğer internette popüler olan şeyleri paylaşarak hit alan facebook ve instagram sayfaları görsün, haber siteleri de haber olarak yapsın. iyice coşsun bu iş diye ki. öyle de oldu.

  http://www.hurriyet.com.tr/…witter-yikildi-40245836

  amanda cerny twitter'da öyle büyük bir mavraya sahip değil. onun daha popüler olduğu platformlar vine ve instagram ancak türkiye'deki viral işleri twitter'dan döner since 2011. o yüzden reklamcı arkadaşlar olayı önce twitter'dan paylaşalım, kadının namını ve hadiseyi ülkede patlatalım daha sonra diğer kısımlara geçeriz diye düşünmüşler. twitter'da 500k takipçisi varken vine'da 4.7, instagram'da ise 8.4 milyon takipçisi var ki zaten twitter'da rt ettiği bir capsi alıp sonra instagram'ına yükledi.

  https://www.instagram.com/…f0/?taken-by=amandacerny

  he ne mi olacak? bu bir eşarp virali falan mı? diye düşünmeyin, değil. olacak olan şey şu, bu abla da aynı aly eckmann gibi outsider bir turkish lover olarak yakında lindsay lohan gibi ülkemize arz-ı endam eder ve bunun pr'ı yapılır. geldikten sonra 1-2 reklamda falan oynar ve gider. kadın parasına bizimkiler de imaja sağlanan katkıya bakarlar. öte taraftan yozgatlı dayı profili de amanda cerny ile ara sıra atışmaya devam eder, popülaritesi korunur ve takipçisi artar. dayı profili o typolarla 1-2 viral işine girer. mission completed.

  edit: bu entry'i yazmam zaten 10 dakikamı aldı, bir süredir işsizim. zerre sikimde değil harcadığım vakit. kötü mizaha gülen vasat insanlar tarafından beğenilme kaygısı gütsem, aynı bu entry boyutlarında ne kadar başarılı olduğuna dair şeyler yazardım. neyse ki iş bulma şansım kötü, mizah anlayışım değil.

 • 12 ekim 2016 turkcell superonline rezaleti

  arkadaslar meraba. bilmiyorum eksi sozluk rezalet secme ve degerlendirme komitesi rezaletime kac puan verir ama bi sekilde icimi dokmem gerekiyor. sinirlenmemem gerekiyor, mamafih guzel yurdumuz turkuye'mizde boyle biseyin imkani yok takdir edersiniz ki. sinirlenmicem.

  turkcell superonline adi altinda internet hizmeti veren arkadaslarla 2 yillik bir birlikteligimiz oldu. bu 2 yil zarfinda kah guldum, kah agladim. ekseriyetle agladim. verdikleri hizmetten memnun olmadigim icin sozlesme bittikten sonra aboneligi sonlandirmaya karar verdim. urunu satarken son derece adamsendeci davranan turkcell superonline, is iptale gelince bin dereden su getirdi. ıptal faxlari, modem iadesi, sesli onay, bilmem neler derken ustumuze dusen her sorumlulugu yerine getirdik bence. mesela modem iadesi icin kor itin geberdigi yerdeki bayilerine gitmemi ya da kargoyla gondermemi istediler. soyle bi konusma gecti aramizda:

  - bu modemi bana siz getirmediniz mi?
  - evet getirdik.
  - e gelin geri alin o halde?
  - hayir almiyoruz.
  - niye lan?
  - kendiniz getireceksiniz.
  - orasi bize cok uzak?
  - kargoyla gonderin.
  - peki.

  modemi allayip pullayip guzel bir sunum haline getirdikten sonra aras kargo araciligiyla bursa'ya gondermemizi istediler. bakin cok enteresan? ''bursa ne alaka amk?'' diye soylene soylene aras kargo subesine gidip modemi verdik. fakat o da nesi? turkcell superonline'dan verdikleri kod gecerli olmadigi icin aras kargo'daki eleman gidip yeni kod almami istedi. ertesi gun tekrar kod alip, isi gucu birakip tekrar aras kargoya gittik. bu sefer de aras kargo'nun sistemleri calismiyordu. yine ertesi gun gelmemizi istediler. peki dedik. alti ustu bir modemi kargoyla bursa'ya (evet bursa) gondermek icin 3 gun ugrastik. bu arada aboneligimizi iptal ettirmek istedigimizi belirten dilekcemizi de 0850 222 0 225 numarali faxa iletmistik zaten. arayan musteri temsilcisi bize (hattin yasal sahibi annem) ''iptal ettiriyo musunuz, emin misiniz, bakin son karariniz mi?'' gibi sorular sordu, ''evethh! evethh, binlerce kez evethh!!'' diyerek cevapladik. normal sartlar altinda bizimle bi isleri kalmamasi gerekiyordu di mi? ona da evet amina koyim.

  superonline bize sabit telefon hattimiz uzerinden internet (adsl) sagliyordu. baska bir saglayicidan yalin internet alinca biz o sabit hatti da kapattik tabii. temmuzun ortasindan beri ev telefonu yok. gel gelelim, tum bu sureci atlattiktan sonra superonline agustos ayinda 76.00 tl fatura gonderdi. son fatura falandir, lanet olsun odeyelim deyip odedik. bu sabah bi baktim, superonline bize yine 76.00 tl (adsl, 8 mbps'ye kadar limitsiz 50 gb_hiz alani- son odeme tarihi 13.10.2016) eylul ayi faturasi gondermis? beynimden vurulmusa donmustum. lan bunlara bisey demezsen sonsuza kadar fatura gonderecekler demek ki? derhal cumhurbaskanligini aradim. bu sorunu cozse cozse sayin cumhurbaskanimiz cozer diye dusundum ama hatlari mesguldu. sanirim herkesin superonline'la kavgasi vardi.

  bi de superonline'i aradim tabii. karsima cikan musteri temsilcisine durumu anlattim ve aboneligimizin iptal edilmedigi gercegiyle karsilastim. bana su an, su an yani (12.10.2016) tarihinde, hala superonline'dan hizmet aldigim soylendi. lakin benim superonline'dan hizmet almama imkan yok aq?

  birincisi; uzerinden internet alinan sabit hat kapali, oyle bi hattimiz yok, ikincisi evde superonline'nin modemi yok. bildiginiz gibi bursa'ya gonderdik. peki diyorum bizim bu abonelik niye iptal olmamis? borcumuz harcimiz var mi? yok. hatta fazladan fatura bile odedik. taahhut var mi? yok. iptal sureciyle ilgili eksik yaptigimiz bisey var mi? ona da yok. efendim diyor, hattin yasal sahibinden baskasina bilgi veremiyoruz. garip ve cilekes anam, iptal dilekcesini imzalayip gondermis mi? evet. sesli olarak iptal etmek istedigini belirtmis mi? evet. modeminizi gondermis mi? ona da evet. peki neden iptal etmediniz diyorum, cevap yok. ıptal birimindeki arkadasimiz ''yardimci olamam'' dedi bana. tam da senin yardimci olman gerekmiyor mu guzel kardesim?

  ucunde besinde degilim. lakin cok fena kaziklanmis hissediyorum kendimi ya. akil alir sey degil shkjsdf sinirlerim bozuldu lan.

 • ekşi sözlük iş ağı

  bir işe yaramadığını düşündüğüm ağ. linkedin, kariyer.net gibi siteler yüzlerce belki binlerce ilan dolu. ancak bakıyorsun ilanların altında binlerce başvuru, sıfır geri dönüş ve mal gibi beklediğinle kalıyorsun. sikimsonik işlerde bile başvuru ebesinin amı gibi. torpilin yoksa işe falan giremiyorsun. oraya ilanı da "dostlar alışverişte gözüksün" mantığıyla veriyorlar muhtemelen. ben bugüne kadar oralardan iş bulan birini görmedim son bir yıldır. ülkedeki kriz almış başını gitmiş, her yeri mahvetmiş. piyasalar sik gibi. çalışanların belli bir kısmı maaş alamıyor.

  geçen yıl bu zamanlar askerdeydim. bitmesine de 1 ay falan vardı. "ulan biter askerlik, şöyle 1-2 ay kafa dinlerim. tatil yaparım. sonra da taşaklı bir pozisyonda aslanlar gibi çalışırım" diyordum. çünkü önceden çalışıyordum. elim ayağım düzgündür, iyi de konuşurum. yabancı dilim de var. turizmciydim. askere de "mevkimde yükselmek istiyorum fakat ibneler her zaman askerliği sorun ediyorlar" diyerek gitmiştim. hani klasik "yapıp geleyim de aradan çıksın" durumu. bedelliye para çıkaramamıştım "olsun yapar gelirim" fikriyle gitmiştim. aslında işin daha trajikomik kısmı, kalbimde olan bir rahatsızlık için beni askere almayı 1 yıl kadar ertelemeleri. "lan bu kadar erteliyorsanız bari muafiyet verin" diyorum. yok, bir muayne oluyorsun. ekg, efor falan yapıyorlar. sonra? 3 ay sonrasına randevu. tekrar gir, tekrar şey yap. en sonunda kıl bi tabip üsteğmen çıkıp, gevşek gevşek sırıtarak "yav hastasın ama bu seni öldürmez. gel biz seni alalım askere" demez mi. sanki tek bana kaldı koca ordu amına koyim. 6 ay biri hizmetçilik, kölelik yapmazsa belini doğrultamaz. neyse uzun lafın kısası sorunlu ve ağzıma sıçan bir askerlik döneminden sonra eve döndüm. dediğim gibi 1-2 ay kafa dinledim, tatil yaptım. yiyemediğim ne kadar yemek varsa yedim. mutlu ve umutluydum.

  sonra? global otellere iş başvurusu yaptım. sağlam bi abiyle(mesleğin erbabı, torpil değil yani) beraber, 2-3 saat uğraşıp hazırladık. onun da tanıdıkları vardı. hem arıyor, hem mail atıyor ben de yanında kahve sigara içiyorum. yabancı sermaye otellerine başvuru yapmamın sebebi de 2-3 yıl neyse kadrolu çalışırım, başarılı olurum. sonra yurtdışındaki bir şubesine atarım kapağı düşüncesiydi. böyle şeyler oluyor evet. o gün akşam üzeri gibi bitti bizim iş. "en fazla 1 hafta sürer dönüş yapmaları. 10 güne başlarsın birinde" dedi. "tamamdır" dedim. içimde gram bir umutsuzluk yok. gayet pozitif ve mutluyum. eve geldim, aileme yaptıklarımı anlatıyorum ayak üstü. mutfaktayız. su içiyorum. tv açık. ana haber bülteni son dakika olarak rus savaş uçağının düşürüldüğünü geçti. elimden bardak düştü. paramparça olan bardak mıydı yoksa ben miydim bilmiyorum.

  aradan aylar geçti, turizmden yana sıfır umutla bakıyorum. aşırı derecede negatif ve mutsuzum. turizm dışı işlere başvuru yaptım ama tanıdık falan yok, torpil yok. haliyle geri dönüş olmuyor. vasıfsız adam değilim, insan bir görüşmeye çağırır. beğenmezsen "yok kardeşim bana sen lazım değilsin" de bari. artık reddedilmek istiyorum, düşünün o hale geldi iş. sabah uykumu aldım, kahvaltımı yaptım ve nette haberleri falan da okumuyorum he. tüm gece uyumadım. 3-4 aydır böyle. askerdeyken makine gibi olan uyku düzenim son 6 ayda sıçtı. uyurken dişlerimi sıkmaktan 10 tane dişimi patlattım. çürüdü hepsi. yarrak gibi sızlıyor. en son bir yerle tam olacaktı, mesleki açıdan da benzerlik taşıyordu. do&co diye bir firma. flying service cheflik pozisyonu için kabul ettiler. sağlık testi, ıvır zıvır topla eylül'de eğitim başlayacak falan dediler. haziran başlarıydı. "yav neden o kadar uzattılar ki şimdi diye bir bozuldum" başta. "neyse ya hiç değilse 3 ay sonra işsizliğim bitecek" diye züğürt tesellimi aldım, eve döndüm. 2 aydır yatıyordum. darbe teşebbüsü oldu. thy'ye bazı uçuş ambargoları koydu bazı ülkeler. emniyet cemaatçileri sağdan soldan toplamaya başladı falan filan derken bir telefon geldi. "belirsiz bir süreye kadar personel alımını durdurdu yönetim" dedi kadın. turkish airlines ile ortak oldukları için böyle bir karar alınmış. 1500 kadar da personel işten çıkarılmış. eğitimler durdurulmuş, bazı uçuşlar iptal edilmiş.

  üniversitedeyken en sevdiğim şeylerden biri ev arkadaşımla bazı akşamlar sadri alışık'ın ve bilumum yeşilçam filmlerini izleyip demlenmekti. çok keyif alırdık. ben en çok sadri alışık'ın ofsayt osman filmini severdim. bir gönül bağı kurmuşum demek ki 8-9 yıl evvel. ofsayt osman'ın bile finalde yüzü gülüyordu, benim gülmedi amına koyim. "he dalyarrak bize ne bunlardan" derseniz, evet. ancak o kadar doldum ki 3-5 saat uyuyayım diye hem beynimi yormak hem de içimi dökmek için yazdım. uygun bir başlık olduğunu düşündüm tüm bunları yazmak için. he geçenlerde bir tane fuhuş rezidansı kariyer.net'ten profilime bakmış. ben de baktım. sonra biraz araştırdım falan "fuhuş muhuş dönüyor ama taşaklı yere benziyor" dedim. "satınalma müdürü arıyorlarmış hmmm" diye düşünürken aradılar. iş görüşmesine çağırdılar. şaşırdım tabi. konuştuk, anlaştık falan. bir an heyecanlandım. arkadaş vardı yanımda "lan hangi pozisyon için sormayı unuttum. arasam ayıp olur mu?" diye düşündüm. sonra tam vazgeçecekken aradım. kadın ne dese beğenirsiniz. "biz sizi garson olarak düşünüyoruz" siker misin sabaha mı bırakırsın amına koyim. hayır garsonluk kötü meslek değil. four seasons'taki bir garson aylık 6000 lira kemiksiz koyuyordur cebe. lakin ben insanla çok uğraşabilecek bir yapıya ne karakter olarak ne de yaş olarak sahibim artık. 30 yaşına merdiven dayamışım, karı benden 10 yıl önce harçlık çıkarmak ve staj yapmak sırasında yaptığım işi yapmamı bekliyor. üniversite mezunluğu, yabancı dil falan hak getire. karıyı fırçalayacaktım, çok sinirlenmiştim böyle bir basiretsizliği nasıl yaparlar diye de "fuhuş rezidansının insan kaynakları da anca bu kadar oluyormuş demek ki. ne bekliyorsun?" diye düşünüp vazgeçtim.

  neyse daha fazla kafa sikmeyeyim. umarım benden daha şanssızı yoktur da bu başlık vesilesiyle birileri işe girer. he bu arada güneydeki oteller geçen yılın fiyatlarının 2 katını istiyorlar(evet iki katı günlüğü 800,900 hatta 1250 lira) günlük ve çoğu full çekiyor. ülkede nasıl bir kriz var ben anlamış değilim amına koyim.