debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. yazarların bu akşamki alkol tercihi

  (bkz: yaran yanlış okumalar)

  (bkz: yazarların bu akşamki aktroll tercihi)

  benim tercihim rok. evet.

 • 2. ido 2 aylık üşüyordu erdoğan bizi kurtardı

  hadi bu kafasına keleş mermisi yedi.
  geri kalan yalaka takımı nereden ne yedi?

  ayrıca bayım bikaç dostunu az besleyeydin de çocuğunu ısıtaydın.

  sik keyfini azaltabilsen ülkenin yarısındaki üşüyen donan ölen bebeler ısınırdı hayatta kalırdı yaşardı.

  malamat olmuşsun zaten uzatmayayım ben.

 • 3. survivor 2018 all-star

  t: beni çağırmışsın acun abi.
  a: otur turabi otur elin nasıl oldu.
  t: çok iyi değil abi 3-4 oyun daha oynayamam gibi.
  a: geçmiş olsun. bu sene çok pasif gidiyorsun turabi farkında mısın. oy oranların da geçmişe göre hiç iç açıcı değil.
  t: abi valla bir şeyler yapmaya çalışıyorum da millet gelmiyor tahriklere.
  a: neyse madem sen bir kaç hafta oynamayacaksın bugün şöyle atarlan giderlen de karıştır ortalığı sana 3-5 maç oynamama cezası veririz. hem sen kendini gösterirsin, hem de seyircinin dikkatini çekeriz. zaten sakatsın.
  t: olur abi uyar bana. kime sarayım.
  a: önce anıl'a sar. zaten sakin çocuk öyle abartı tepki verip olayları dramatik bir noktaya getirmez. baktın anıl'dan ekmek çıkmadı hakan'a sararsın bu defa da.
  t: büyüksün valla abi :)
  a: neyse hadi git. unutma fiziksel müdahale yok. onun dışında istediğini söyle.
  t: merak etme abi o iş bende.

  benim tahminimce oyun öncesi aynen böyle bir diyalog geçmiştir.

 • 4. şenol güneş

  ligi galatasaray’a, kupayı fenerbahçe’ye hediye etmiş gönlü bol filozof.

  kendisi de oscar ödüllerinde şansını deneyebilir.

 • 5. aleviliğin anlamsızlığı ve reform ihtiyacı

  ad hominem yaparak "önce sünnilik yapsın" diyen arkadaşa şunu söylemek isterim: sünniliğin "anlamsız olması" ve reforma ihtiyaç duyması, aleviliğin anlamlı olduğu ve reforma ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. yani ikisi arasında doğrudan bir ilişki yok. başlık alevilikle ilgili. bu konuda kelamın varsa et, yoksa "ama onlar da x" diye saçma sapan argümanlar kullanacaksan, çok özür diliyorum, siktir ol git.

 • 6. 29 nisan 2018 osmanlıspor başakşehir maçı

  (bkz: ak clasico)

 • 7. 4000 yılındaki insanlara bir entry bırak

  bu yazıyı dokunmalı ekranlı telefonumdan yazarak internet vasıtasıyla buraya kaydediyorum. iki bin sene öncesi diye küşümsemeyin aq.

  bizim zamanımızda neredeyse her milletin bir dili vardı. bir de son yüzyılda ingilizce yaygınlık kazanıp ortak dil gibi bir şey oldu. bu ingilizce dediğim dil sizin şu an konuştuğunuz dilin eski formlarından biri olabilir.

  tam bu yıllara teknolojik gelişmelerin aşırı kanıksandığı yıllar olarak bakmayı bir deneyin bence. hiçbir alet insanı büyülemiyor. hiçbiri şaşırtmıyor.

  okyanus sularını içme suyu olarak kullanıyor olmalısınız. bir gün başaracağımızı biliyordum.

  yeni nesilden şikayet ediyor musunuz? çok normal. biz de şikayetçiyiz bizden de şikayetçiydiler. bir yerde okumuştum, eğer doğruysa sümerlilerin bıraktığı yazılarda bile yeni neslin hâlinden yakınılıyormuş. olur öye yani. şimdilik bu kadar.

 • 8. 29 nisan 2018 rte'nin bedelli askerlik açıklaması

  reis çıkmayacak dediğine göre birkaç ay içinde çıkar bedelli muhakkak diyerek sevinçle karşıladığım açıklamadır.

 • 9. nick değiştirmek istiyoruz kampanyası

  desteklediğim kampanya. millete mesaj atamıyorum nick yüzünden.

 • 10. beşiktaş

  bugünkü maçı kaybederek muhtemelen ligi dördüncü bitirecek. futbol ciddi iş arkadaş, öyle devre arası en iyi oyuncunu satarsan, yerine de alanya'nın 30'luk forvetini alırsan, yansıması da böyle oluyor. seneye şampiyonlar liginde olmazsan hem prestij hem de mali açıdan büyük kaybın olacak.

  bütün bunların sorumlusu negredo ve lens transferlerini de katarsak fikret başkandır. negredo'ya verilen yıllık ücret çok fazla, elden çıkaramazsan, seneye şampiyonlar ligi geliri olmadan daha iyisini alman zor. üstelik takımın en iyi oyuncusu talisca'yı artık alman çok zor, üstüne kadron da aşırı yaşlı.

  sonuç olarak bjk'nin geçirdiği 2 yıllık başarılı süreç bugün itibarıyla sona ermiştir. talisca gibi oyuncuda bir daha zor bulursun, tadını çıkarın kalan haftalarda. seneye bundan daha güçlü bir bjk olmayacak.

 • 11. şehir hayatını yaşanmaz kılan insan tipleri

  1) metrodan inenleri beklemeden binen gerizekalılar
  2) trafikte sinyal kullanmayan gerizekalılar

 • 12. 2018 azerbaycan gp

  kaza sonrasi giren cekicinin uzerinde turkce allah korusun yaziyordu yarildim.

  link

 • 13. sivas denince akla gelenler

  insanları diri diri yakan şeriatçı yamyam sürüsü. bakalım nezaman ödeşilecek. o sivas denilen yer insanlığın, vicdanın, merhametin bok çukurudur. skmişim kangalını.

 • 14. tkp'yi iki kelimeyle anlat

  iki kelimemiz var ise birini devlete vereceğimiz için tek kelime ile anlatmamız gereken durum.

 • 15. bedelli askerlik

  ulan gbt'den çevirmelerden kaça kaça pablo escobar gibi oldum be.

 • 16. mustafa kemal'in yurt dışına hiç çıkmaması

  cumhuriyeti kurduktan sonra kimsenin ayağına gitmemiş, bilakis herkes ayağına gelmiştir.

 • 17. aykut kocaman

  fener taraftarının tek sevdiğim yönü; tüm sezon boyunca küfür ettikleri adamlar galatasaray ya da beşiktaş üzerinden sezon sonuna doğru prim yapmaya çalıştıklarında gaza gelip, bütün sezonlarını piç eden bu adamları deli gibi savunmaları.

  bu özellikleri sayesinde bu adamlar gelecek sezon da başkan ve teknik direktör olarak kalıyorlar ve şampiyonluk yarışında fener diye bir rakibimiz olmuyor sayelerinde.

  teşekkürler (tüm samimiyetimle)

 • 18. çocukken yapılmış küçük iş girişimleri

  tatillerde bir kaç ay gittiğimiz yazlıktaki yaşlı komşuların alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak. amatör düzey delivery.

  ilk zamanlar epey epey cüzi bir miktar karşılığında 2 kg geçmeyeceğini tahmin ettiğim siparişleri kabul ediyordum. çünkü 3 kg üzerine çıktığımda direksiyon hakimiyetimi kaybedip bisikleti deviriyordum maalesef. bir hafta kadar böyle devam etti.

  daha sonra iş hacmimi geliştirmem gerektiğini fark ettim. abimin kız tavlamakta kullandığı motosikleti ile dağıtım yapabileceğim fikrine kapılıp bu fikri ona açtım. beni motosiklete bindirdi hadi sür bakalım diyince yere yapıştım. bu işin motosikletle olmayacağını tecrübe ile anladığımda bisikletime arka sepet taktırmaya karar verdim. babamın bu işlerle uğraşan bir arkadaşına konuyu açınca tamam hallederim dedi, ne kadar tutacağını sorduğumda o zamanlar benim açımdan epey yüksek bir ücret istedi, kabul ettim:(. akşam babama sepet konusunu açıp para isteyince "kendi kazandığın paradan öde. madem bir iş yapıyorsun her yönünü kendin karşıla" diye savuşturuldum. ama işler benim için iyi gitmiyordu sepetin siparişini verdim adamdan yarın alacağım lakin para yok..
  sağolsun annem yardımıma yetişti. parayı verdi.

  sepeti bisiklete takınca bir anda işler yağmur gibi yağmaya başladı. müşteri portföyüm ışık hızında genişliyordu. ve buna bir çözüm üretmek gerekiyordu. her ev sahibine bir düdük vermiştim. düdükler kategorik olarak 5 farklı şekilde ses çıkarıyordu. bunları gruplayarak ev sahiplerine dağıttım. böylece bir düdük sesi duyduğumda evin lokasyonunun hangi grupta olduğunu kolayca tahmin edebiliyordum ve vakit kaybetmeden siparişi alıyordum.

  siparişlerin gelmediği zamanlarda arkadaşlarımı:) makul bir ücret karşılığında sepete bindirip sokaklarda tur attırıyordum:)

  ve her öğrencinin korkulu rüyası yaklaştı. eylül ayına girdik.. okullar açılmaya başladığında bu işten yaklaşık olarak 42 tane yeni sepet yaptıracak kadar para biriktirmiştim. müthiş hissediyordum. 1 sepet parası harcadım ama 42 sepet parası kazandım. yere göğe sığmıyorum.. akşam, annem babam çay içerken kazandığım tüm parayı masanın üzerine koyup güya sayıyor numarası yapıyorum. babama hava atıyorum. onlar da işi gücü sohbeti bırakmış beni izliyorlar. parayı sayıp bir çorabın* içine koymadan önce ilk sepeti almama yardım ettiği için babama baka baka anneme teşekkür edip o paradan 15 sepet parasını ayırıp ona verdim. peder beyin ağzı kulaklarında. paraları anneme verince kadının gözleri doldu. o paraları halen saklıyor

  bu icraatlar vuku bulduğunda takriben 8 yaş cıvarındaydım.

 • 19. avengers infinity war

  --- spoiler ---

  recep thanos erdoğan

  %50'nin başını yemiştir.

  --- spoiler ---

 • 20. ekşi yazarları arasında taş gibi hatunların olması

  (bkz: meriç dili ve edebiyatı)

 • 21. rte kaybederse fanatikleri terör yapar mı

  fetö’nün piçlerinin başlarına ne geldiyse o olur. aslında bence kim ne halt olduğunun ortaya çıkması için bahsedilen durumda keşke böyle bir ekşın yapsalar, it köpek nasıl itlaf ediliyormuş tüm alem görse.

 • 22. younes belhanda

  türkiye ligi'ndeki şut tehdidi olmayan tek 10 numara kendisi sanırım. bugünkü derbide de kendisinden hiçbir şey beklemiyorum. artizlik yapıp kırmızı görmesin yeterli.

 • 23. ak parti'nin gündeminde bedelli askerlik yok

  binali yıldırım'ın 27 nisan 2018 bedelli askerlik açıklamasını dengeleyen açıklama.

  birbirinin zıddı anlamına gelen iki açıklama ile iki tarafın da ilgisini çekme ve herkesin gönlünü hoş etme siyaseti.

  binali yıldırım açıklamasıyla bedelli bekleyenler umutlandırılıyor, mahir ünal açıklaması ile bedelliye karşı olanlar sakinleştiriliyor.

  bedelli askerlik yerine farklı bir örnek ile de açıklanabilir. binali yıldırım "emeklilik yaşını kırk yapacağız" derken, mahir ünal da "böyle bir şey gündemimizde yok" diyebilir.

  böylece hem kırk yaşında emekli olmak isteyenler umutlanır, hem de yıllarca emeklilik için yaş sınırını bekleyenlerin tepkisi yatıştırılır. iki tarafın da gönlü hoş olur, oyu yapıştırırlar.

  saftirik arkadaşlar da bu iki kişinin birbirinden bağımsız hareket edip açıklama yaptığını sanar.

 • 24. ekşi itiraf

  eğer düzgün dursaydı şu dakikalarda kına töreni bitip doğum gününü kutlayacaktık, doğum gününde de düğünümüzü yapıp unutulmaz bir anı olacaktı bizim için. 2.5 yıl ve yaşanan her şey boşuna gitti. her şeye yeniden başlamak, yeniden birini sevmek o kadar zor ki.. yaşanması gerekiyormuş, yaşadık.. allah herkesin gönlüne göre versin..

 • 25. çıkarıldığında rahatlatan şey

  bedelli askerlik

 • 26. tiyatronun boş beleş bir sanat olması

  katılmayanların katılanlara ''çomar'' , ''ayı'' ,''mal'' gibi ithamlarda bulunduğu önerme. gerçekten tiyatro seven insanlar çok medeni imiş. gerçekten tiyatro size çok şey katmış. kendi fikrini bile savunmaktan aciz, küfür etmekten başka çaresi olmayan zavallı insancıklar. benim fikrime gelecek olursak, tiyatro boş beleş bir sanat değildir lakin yaşadığımız döneme göre eskimiş bir sanattır. tiyatro zamanında dayanışmayı öğretti, topluma sorgulamayı öğretti vs bir çok şey kattı eyvallah, ama yıl 2018. sizce de yerini sinema almadı mı? geçmiyor mu etkisi?

 • 27. jeremain lens

  çok dürüst bir futbolcu. fenerbahçe'den başka takımda oynamam demişti.

  hakikaten de oynamıyor.

 • 28. pazar sabahı erken kalkmak için bir neden

  odada bir bebek var. ağlamadığı zaman bile sesi kesilmiyor. kendi kendine garip sesler çıkarıyor ve üstelik henüz bir haftalık.
  biz de onun varlığının mutluluğuyla bu durumdan hiç rahatsızlık duymuyoruz.

 • 29. bahar alerjisi

  (bkz: zyrtec/@paranoid humanoid)

  edit: doktor değilim yanlış anlaşılmasın ama bu ilaç reçetesiz alınabildiği için ve de 30 yaşıma kadar neredeyse 25 yıl boyunca alerjik rinit nam-ı diğer bahar alerjisinden muzdarip olmuş olan bünyeme kesin çözüm sunduğu için önerdim. bir daha da asla alerjik rinit yaşamadım. alerjiyi kesmekle kalmıyor sanki bünyeye anti-alerji driver'ları yüklüyor namıssız.

 • 30. 29 nisan 2018 seda sayan'ın hastaneye kaldırılması

  bunlara bir bok olmuyor. ibrahim tatlıses'i kafasından keleşle vurdular herif yamuldu ama ölmedi. gidenler hep bizden.

 • 31. göbeği açık kadın terörü

  ülkedeki tek terör bu olsa, güzel olmaz mıydı?

 • 32. fatih terim

  galatasaray adına iki şeyin değişmeyeceğini bir defa daha göstermiştir. bunlardan biri, eğer galatasaray'ın şansı bir şekilde varsa, muslera şampiyonluk modunu açar ve her topu kurtarır. diğeri ise aha bu adam. bu adam ile yakın puandaysanız ve son 5 haftaya lider giriyorsa bu adamdan şampiyonluğu saha içinde alamazsınız. ancak ve ancak allah isterse kaybeder şampiyonluğu.
  bunu biz fenerbahçeliler çok kez gördük. bunlar daha yeni gördü.

 • 33. yuto nagatomo

  izlediğim kafede yaptığı müdahale sonunda adamın biri bravo ulan toyota şeklinde övdüğü futbolcu.

 • 34. tek bir kelime yasaklama hakkımız olsaydı

  (bkz: yasak)
  yaşasın özgürlük.

 • 35. ak partiyi iki kelimeyle anlat

  (bkz: ciasal i$lam)

 • 36. çaylaklardan mesaj bekleyen yazarlar veritabanı

  eksi-tinder mi la burasi

 • 37. ülke beka sorunu yaşarken rte'ye düşman olmak

  ülkenin beka sorunu yaşamasının sebebi olduğu için olabilir mi ?

  feto diyorsun altından akp çıkıyor, pkk diyorsun altından akp çıkıyor, ekonomi diyorsun altından akp çıkıyor.

 • 38. 4000 liradan az geliri olan erkek aldatılır

  iyi de 4000 diye başlık 2015te açılmış. enflasyon falan güncel rakam 6000. lütfen piyasayı rahatlatmayin. ulan dolardan haberin var mı senin?

  edit. rakam net 6bin. brüt değil.

 • 39. mercedes a serisi vs bmw 1 vs audi a3 vs golf

  golfün orada ne işi var dedirten versus. ek olarak her seyi anlarim ama a serisi( fwd), 1 serisini(rwd) yol tutus konusunda nasil geciyormus anlamadim.

 • 40. recep tayyip erdoğan'ın olumlu yönleri

  dış borcu bitirdi.
  doları %400 düşürdü.
  işsizliği eksilere indirdi.
  eksilere inen işsizlik nedeniyle çalışacak eleman kalmadı ve suriyeden 4 milyon kişi transfer etti.
  ortadoğu'yu fethetti.
  kendinden önce bir çivi çakılmadığı için çivisiz olan yüzlerce kurumu sattı.
  sattığı kurumlardan gelen paraları çivilere yatırdı.her yerimiz çakılmış çivili fabrika doldu taştı.
  21 milyon koyuna bulgaristan dan saman getirdi.
  ülkede ne kadar vatan haini cemaat tarikat yapılanma varsa alayını bertaraf etti.
  tsk nın içinde ki suçsuz insanların ergenekonda savcısı oldu.
  tarımı şaha kaldırdı.
  yargıyı derli toplu hale getirdi. artık insanlar daha iyi ve hızlı içeri tıkılıyor.
  sağlıkta reform yaptılar. önceden millet hastane ve ilaç kuyruğunda ölüyordu. şimdi randevu alamadığı için evinde rahat rahat ölüyor. evinde ölmek istemeyen 400 gayme verip özel de muayene oluyor.
  2 liraya aldığı akaryakıtı %300 zararla 6 liraya satıyor.

  yoruldum amk. yazarken sinirlerim zıpladı yine.

 • 41. 15 milletvekilinin chp'ye geri dönmesi

  haberin içeriğinde "bu arkadaşlarımız gittiler, görevlerini yapacaklar ve belirli bir süre sonra geri dönecekler. bizim listelerimizde şu veya bu şekilde yer almak isterlerse yer alabilecekler" yazıyor.

  bu seçime kadar iyi partide kalacaklar seçimde isterlerse bizim partimizden tekrar milletvekili adayı olabilirler demek değil mi? anlaşma zaten böyleydi bildiğim kadarıyla, o yüzden açıklamada bir sıkıntı göremedim.

 • 42. dinlerin uydurma olduğu yalanı

  birazcik kafasi calisan sorgulama ,analiz etme yetenegi olan biri zaten tum kutsal kitaplari okuduğunda bir insan tarafindan yazildigini anlayacaktır. dinler insanlari yola sokmak icin zamaninin anayasasisidir iste ,nasil bu kadar kisiyi hala hipnotize olmus gibi pesinden koşturuyor; asil soru budur. aslinda cevabi da cok basittir :ölüm korkusu ve bilinmezlik.

 • 43. 1000 yıl sonra hala kullanılacak eşyalar

  sanırım ayna! özellikle süper ileri teknolojilerle donatılmış ve kusursuzluğa yakın donanım özellikleriyle övünen otomobillerdeki dikiz ve yan aynaları gördüğümde, yaklaşık dört bin yıl önce kullanılan bu icada saygım katlanarak artar.

 • 44. özden örnek

  fetö ve akp eli ile hapse atılan ve yargılanan komutan.sağlığından olmuş ve ömründen seneler alınmıştır. alamadığı her nefeste bu iki terör örgütünün parmağı vardır .allah rahmet eylesin.

 • 45. 29 nisan 2018 cleveland cavs indiana pacers maçı

  hakemler sayesinde clevelandın alacağı maç. atılan elemanın pozisyonunda 4 puan fark açtılar ve pacersin konsantrasyonu bozuldu. umarım raptors bu king müsveddesini süpürür de şu maçı kazandikalarina pişman olurlar.

 • 46. çıkar sevişmelerinde hiç orgazm olmadım

  (bkz: çıkar sevişmelerini ne dediğin anlaşılmıyor)

  ama inşaat işçisi öyle mi ya? galp galp

 • 47. dünyanın yok oluşuna 5 dakika kala dinlenen şarkı

  (bkz: the man who sold the world)

  (bkz: boşvermişim dünyaya)

  gibi gibi şarkılar olabilir.

 • 48. bafetimbi gomis

  27 gol ile muhtemel şampiyonluğun en büyük mimari olmasına rağmen, penaltı kaçırdı diye hunharca eleştirilen futbolcu. gençler sakin amk. ne meraklısınız adam gömmeye.

  illa ki birisine giydirecekseniz, belhanda var takımda.

 • 49. türk dizi tarihindeki en sağlam beş karakter

  arda (leyla ile mecnun)
  ihsan yıldırım (tatlı hayat)
  vartolu saadettin (çukur)
  behzat (behzat ç)
  iskender büyük (kurtlar vadisi pusu)

  kendi çapımda konuyu kapattım.

 • 50. kadınlarda insanlık olmaması

  2,5 yaşındaki yeğenim bütün kış evdeydi. yaklaşık 2 ay önce sadece bir kez parka gitti ve 30 yıldır türkiye'de görülmeyen el ayak hastalığına yakalandı. günlerce hastanelerin acil servislerine koştuk. 9 kg.a düştü. vücudunda benek benek yaralar çıktı ve uzun sürede iyileşti. bağışıklık sistemi zayıfladı. onu parka götüren ve bu devlete gayet faydalı bir insan olan babası da iki kez acil servise başvurdu. doktor bu hastalığın suriyeliler ile ülkeye giriş yaptığını söyledi.
  2 yaşında, hastalıktan 9 kiloya düşen, acil serviste baygın halde minicik koluna defalarca serum takılan bir bebek görseydiniz belki de o kadınların anne refleksiyle çocuklarını hastalıktan korumak için o kızdan uzaklaşmasını anlayabilirdiniz.
  sizin öfkelenmeniz gereken çocuklarını korumak isteyen anneler değil, milyonlarca insanı ülkenize sokarken bununla ilgili bir planlama yapmayan, o insanları sokağa salan devletiniz olmalıdır sayın yazar.
  biraz izan ya resulullah!