debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. 14 yıl boyunca soruları çalmışlar

  milletin yıllardır bildiği şeyin bir bakan tarafından onaylanması durumu. lan olum, zamanında görmezden geldiğiniz şeyi, "inanabiliyor musunuz böyleymiş" diye anlatmayın bari. çocuk mu kandırıyorsunuz?

 • 2. akıncı hava üssü'nün kapatılması

  algoritma şu şekilde olacak sanırım:

  mevcut kışlalar => park
  gezi parkı => kışla

  ben tatmin oldum. çok mantıklı.

 • 3. fetöcü üni. öğrencilerinin devlet üni.ne geçmesi

  bence hepsini recep tayyip erdoğan üniversitesi'ne yerleştirmeliler..
  daha büyük bir ceza olamaz.

 • 4. diğer cemaatler müsterih olsun

  bir yalçın akdoğan beyanatı:
  http://www.diken.com.tr/…-cemaatler-musterih-olsun/

  bu ülkenin yaşanan hiçbir olaydan ders almadığının tezahürü. niçin az gelişmiş bir ülke olduğumuzun alt metni. devletin akılla, sistemle değil at pazarlıkları ile yönetildiğinin işareti.

 • 5. hacca gidecek memura yıllık izin verilmesi

  18 temmuz 2016 tarihli başbakanlık genelgesi ile tüm kamu çalışanlarının ikinci bir emre kadar yıllık izinleri kaldırılmıştı.

  28 temmuz 2016 tarihli başbakanlık genelgesi ile "hac farizasını yerine getirecek kamu çalışanlarına talepleri halinde; durumun belgelenmesi kaydıyla ve ilgi genelgenin yürürlüğe konma gerekçesi de dikkate alınarak, ibadetlerini yerine getirecekleri süre boyunca yıllık izin verilebilecektir."

  yıllardır kurduğum düğün-balayı hayalini iptal ederken, dini kullanarak yapılan ve aralarında fetöcülerin de olabileceği kişilerin ülkeyi terk etmesine olanak sağlayan bu ayrıcalıktan büyük rahatsızlık duyuyorum.

  "ama hac kurası senede bir oluyor" diyecek olanlar için peşin eşit: bende bir kez evleniyorum.

  ekleme: evet 7 gün evlilik izni var ve bu sayede kendi düğünüme misafir gibi katılıp tayinlerin durdurulması sebebiyle eşimin bulunduğu şehirde kalamayıp aylar öncesinden yaptığım yurtdışı tatil programını da iptal edip çalıştığım kuruma geri dönmek zorunda kalacağım için planlarımı iptal ettim çünkü olağanüstü bir durum var memlekette. herkesin önceliği farklı olabilir. bu süreç bana ve yakınlarıma maddi ve manevi çok ciddi zarar veriyorken abazanlıkla, bencillikle suçlamak yada erteleyiver canım aaa diye hayıflanmak yerine biraz empati kurmanızı öneririm. bu süreçten birçok kişi telafisi mümkün olmayan zararlar görüyorken birilerinin ibadetinin öncelikli görülmesi ülkece ne kadar vahim durumda olduğumuzu gösteriyor. devlet vatandaşını mağdur etmeyeceğini söylemişti ertesi yıl kurasız alabilirdi listeye. ha bu arada düğünde kullanacağım kınalar sizin olsun belki lazım olur biyerlerinize sürersiniz ben kullanamadım malum düğün olmadı.

 • 6. ingiliz ordusu'ndan türkiye'ye müdahale hazırlığı

  bunların ağa babaları, birleşip yine gelmişti. daha yüz yıl olmadı. yürek yemişler herhalde, canları istiyorsa yine gelsinler. alacakları cevap net!

  yalnız burada çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. türk devleti, cumhuriyet döneminden bu yana, hiç bu kadar aşağılanmamıştı. yazık ki ne yazık. ingiliz hükümetine gereken cevap, türk dışişleri aracılığıyla verilmelidir. bir de ikinci darbeden falan bahsediyorlar, bunun da mı istihbari bilgisine sahipler ?

  semih çetin paşa'nın da dediği gibi, türkiye "batı" ile ilişkilerini "eşitlik" esası üzerinden tekrar inşa etmelidir. buna saygı göstermeyen her batı devletine cevap meşru düzlemde ekonomik ve siyasi olarak verilmelidir. türkiye'nin ikinci bir kurtuluş savaşı verme, iç savaşa gitme gibi bir lüksü olamaz. bunun aksi bir durum imparatorluk deneyimi geçirmiş bir ulus ve toplum için yıkıcı ve aşağılayıcı olur.

 • 7. sevgilisinin üstsüz güneşlenmesine kızmayan erkek

  geçenlerde iranlı koyu bir rejim sempatizanıyla yaptığım feyizli sohbeti aklıma getirmiştir.

  hanımının sokakta başı açık gezmesini nasıl karşılayacağını sordum da şöyle bir cevap verdi:

  "bak kardeşim, biz erkeğiz kıskanırız, doğamızda var yani bu, iran'daki bazı godoşlar sırf hava olsun diye "benim karım başı açık gezebilir yeaa benim için mühim değil" falan diyorlar ama onlar medeniyet ile gavatlığı karıştırıyorlar. hayır ben demiyorum ki illa kara çarşafa girsin, bir kadını kara çarşafa zorlamak yobazlıktır ama başını da açacaksa saçını yüzbinlerce erkeğe sergileyecekse orada artık bir dur demek lazım. bunun modernlikle falan alakası yok, düpedüz gavatlık bu. bunu yapan kadın da teşhircilikten zevk alan, yoldan çıkmış, iğrenç bir kadındır. umarım üreyerek o iğrenç ahlaksızlıklarını daha da yaymazlar. ahlak dersinde falan da değilim ha, ama en azından başörtüsünde kal yahu, ilerisine geçmek nedir, nasıl bir kafadır, bir erkeği geçtim bir kadının nasıl midesi kaldırır böyle bir şeyi aklım almıyor. zaten açık saç gördüğü halde bakmayan adam da net vurduruyordur, aksi halde eşyanın tabiatına aykırıdır. ne demek kadınlar eşya değil? ya git allah aşkına saçma sapan konuşma karşımda ya. gavat mıdır nedir."

  bu feyizli abimize kara çarşafa zorlayan birinin de karısının elmacık kemikleri hakkında aynı hassasiyetlere sahip olduğunu söyledim ama "elmacık kemiğiyle saç aynı şey mi, saç daha mahrem, elmacık kemiği görünebilir ama saç görünürse ahlaksızlıktır" gibi cevaplar verdi. bir de bana gavat dedi. canı sağ olsun. zaten böyle bir diyalog da hiç yaşanmadı. ben yazdım. hem yazdım hem oynadım. beğendin mi?

 • 8. astsubayın general olması

  astsubayın general olması değil astsubaylık kökenli albayın general olması hadisesidir.

  tabi sikko haber sitelerimiz böyle laflara bayılıyor.

 • 9. gezi direnişini itibarsızlaştırma çalışmaları

  büyük fotoğrafa bakınca fetö kandırmış mış mış..

  lan amın oğlu, fetö'nün taşaklarının ter suyunu zemzem diye içtiğiniz sırada oldu o direniş, fetö de direnişçi gençlere çürük nesil diyordu ve siz alkış tutuyordunuz. şimdi fetö'cü diye gözaltına alınan vali ve polisleri milletin kafasına gözüne gaz fişekleri atarken, arkadan havlu sallıyordunuz..
  bu kadar yüzsüzlüğe de pes amk.

  al bu entry'i ihbar et bildiğin yere götoğlanı.

 • 10. coca cola'nın dihidrojen monoksit kullanması

 • 11. 30 temmuz 2016 independent gazetesi manşeti

  maşalarıyla çıkaramadıkları iç savaşı, hayallerinde yaşıyor bazı ibneler.

  bu milletin feraseti ve basireti sizin dimağınıza kalın gelir. algılayamazsınız.

  burası türkiye ulan!

  not: akpli değilim. ağır türk milliyetçisiyim.

 • 12. nevşin mengü

  habercilikte "derdin ne senin aslanım?" duruşunu benimsemiş anladığım kadarıyla. dirsek masada, hafif öne eğil, gözleri dik...

 • 13. bunlar askere polise devlete nasıl sızmış

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın beştepe kongre kültür merkezi'ndeki açılışta sorduğu soru.

  --- spoiler ---

  "bunlar benim askerimin içine nasıl sızmış? bunlar benim polisimin içine nasıl sızmış? bunlar bizim devlet kurumlarının içine nasıl sızmış?"

  --- spoiler ---

  allahalla, biz de inanamadık sayın cumhurbaşkanım, bunlar nasıl sızmış?

  (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

  ek: videonun yer aldığı link: http://www.hurriyet.com.tr/…geri-cekiyorum-40175866

 • 14. çirkin erkek görülünce verilen tepkiler

  açılın, mevzunun kompetanayım.

  kırk yıllık çirkinim. iki davranış standarttır kadınlarda. bir en meymenetsiz, mimiksiz, donuk yüz ifadesi, iki konuşmayı unutup homurdanmaları. işte bu ikisini bir arada paket olarak ikram ederler.

  oldu ki kazara sizle bir samimiyet geliştirmek zorunda kaldığı bir duruma düştü. mesela okulda sınıf arkadaşınız. ağzınızdan çıkan her lafa karşısında bir böcek varmış tiksintisine eşlik eden alaycı bir gülümsemeyle beraber bir tersleme cümlesi karşılık gelecektir.

  kadınların çirkin erkek nefretini naziler yahudilere, ku klux klan zencilere beslememiştir.

  debe editi: devrimci, feminist, şucu bucu olduğunu iddia eden kadınların devrimci, feminist, şucu bucu temaslarına açığım. salt bir etiketten ibaret olmadığınıza inancım tam. sevişmek isteyen kadın yazarlar mesaj fasilitesinden, yazar olmayan kadınlarsa sagan.tenbein namlı skype adresimden ulaşabilirler.

 • 15. binali yıldırım'ın el yazısının çok güzel olması

  oysa tipe bakınca çivi yazısı gibi bir şey bekliyorsun. önyargı ne menem şey.

 • 16. ali türkşen chp'nin başına geçse ne olur

  tamam kılıçdaroğlu gitsin de yerine kim gelecek, ali türkşen mi? adamda karizma yoncmcnnjnskasadlka.

  çarpıldı.

 • 17. leyla ile mecnun'u fetö bitirdi

  aslında bunun bitirilmesini fetö ye itelesek trt tekrardan ekibi toplar mı toplar. desteklenebilir kampanya.

 • 18. nazlı ılıcak'ı tutuklayan çok tatlı polis hanım

  bu başlığın açılacağını öngörmüş gibi yüzüğünü suratınıza çarpan polis hanım.

 • 19. uzaylılar tarafından kaçırılsanız ne yaparsınız

  muhittin'i ararım.(bkz: evet tarafından)

 • 20. mustafa kemal atatürk

  kimseye yaranamadığını düşünüyorum.

  tekke ve zaviyeleri kapattı, ilerisi için nasıl büyük tehdit olduğunu gördü. adama ateist dediler.
  mason localarını kapattırdı, icabına bakıp öldürdüler. arkasından yeniden açtılar.
  latife hanım'ın istediği gibi bir koca olamadı, kadın dırdırdı çekti 2 sene.

  canım atama çok üzülüyorum. o kadar sene savaşın içinde ol, sıfırdan ülke kur, içine etsinler. hakkını helal etmesin bence kimseye.

  nurlarda uyu.

 • 21. toplu iğneyi üretemeyen bir ülkeden buraya geldik

  birçok siyasetçinin ağzına pelesenk olmuş, 'toplu iğne üretemeyen bir ülkeden...' zırvalamasını, düşünmeden doğru olarak kabul ediyoruz.
  gerçekten öyle mi acaba?
  size yorumsuz olarak, osmanlı'da 19. yüzyılda faaliyette bulunan fabrikaların bir kısmının listesini vereyim:
  çini fabrikası, çuha fabrikası, porselen fabrikası, tersaneler, tophane (top üretimi yapılıyordu), barut fabrikası, tütün fabrikası, ayakkabı fabrikası, kağıt fabrikası, iplik fabrikası, kibrit fabrikası, mum fabrikası, züccaciye fabrikası vs...
  cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan fabrikaların bir kısmını da söyleyelim isterseniz:
  1924’te ankara fişek fabrikası ve gölcük tersanesi, 1925'te silah, bomba ve cephane üretecek olan şakir zümre fabrikası, eskişehir hava tamirhanesi, 1926 yılında alpullu şeker fabrikası, uşak şeker fabrikası, kayseri uçak fabrikası, bakırköy çimento fabrikası, 1927'de kırıkkale mühimmat fabrikası, bünyan dokuma fabrikası ve eskişehir kiremit fabrikası, bursa dokumacılık fabrikası, türk telsiz telefon anonim şirketi, 1927‘de ankara-kayseri, samsun-havza-amasya tren hatları yapımına başlanmış; sonraki beş yılda amasya-zile, ankara-sivas, kayseri-şarkışla, kütahya-emirler, fevzipaşa-gölbaşı, gölbaşı-malatya, ulukışla-niğde, zile-sivas, kütahya-balıkesir gibi tren hatları, 1928 yılında kırıkkale elektrik santrali ve çelik fabrikası, malatya elektrik santralı, ankara çimento fabrikası, gaziantep mensucat fabrikası, 1929 yılında ankara havagazı fabrikası, ayancık kereste fabrikası, trabzon hidroelektrik santralı ve istanbul otomobil montaj fabrikası, 1930 yılında kayaş kapsül fabrikası ve nuri killigil tabanca, havan ve mühimmat üretim tesisleri, 1934 yılında eskişehir şeker fabrikası, turhal şeker fabrikası, konya ereğli bez fabrikası, bakırköy bez fabrikası, bursa süt fabrikası, izmit paşabahçe şişe cam fabrikası, zonguldak antrasit fabrikası, zonguldak kömür yıkama fabrikası, keçiborlu kükürt fabrikası, ısparta gülyağı fabrikası, ankara, konya, eskişehir, sivas buğday siloları, kayseri bez fabrikası, 1936’da ankara çubuk barajı, zonguldak taş kömürü fabrikası, nuri demirağ uçak fabrikası, malatya sigara fabrikası, malatya iplik fabrikası, bitlis sigara fabrikası, elazığ şark kromları işletmesi, 1937 yılında malatya bez fabrikası, izmit kağıt ve karton fabrikası, karabük demir çelik fabrikası, 1938’de divriği demir ocakları, sivas çimento fabrikası kuruldu...
  acaba, konuşmalarına 'toplu iğne üretemeyen...' diye başlayan siyasetçiler, hangi dönemlerden bahsediyor? türklerin ergenekon'dan çıkışını mı? gerçi orada bile demirden dağları eritmişiz. toplu iğneyi kim takar?

 • 22. türbanı orduya almayıp liyakat dilenciliği yapmak

  annanem başörtülü, dayım askerdi, annanemi gatada ameliyat ettirmişti. şimdi bir zahmet siktir git. yıl 90lar, 5 yıl önce değil yani.

  bu trollere de prim vermeyin. siktirsin gitsin.

 • 23. sarışın erkeklerin yakışıklı olması

  çürütmeye bir örnek yeter. (bkz: donald trump)

 • 24. ikinci fatih recep tayyip erdoğan'dır

  14 yil kandirilan fatih mi olur amk. fatihlerin en safi bu heralde.

 • 25. atatürk'e hey diye seslenmek

  dönemin iç işleri bakanı şükrü kaya anlatıyor.

  atatürk’e hakaretten sanık bir köylü hakkında soruşturma yapılıyordu. durumu atatürk’e arz ettiler:
  -“mahkemeye veriyoruz, size küfür etmiş.”
  atatürk sordu:
  -“ben ne yapmışım ona?” dosyayı inceleyenler açıkladılar:
  -“gazete kâğıdı ile sardığı sigarayı yakarken kâğıt tutuşmuş da ondan.” bunu söyleyen milletvekiline atatürk sorar:
  -“siz hiç gazete kâğıdı ile sigara içtiniz mi?”
  -“ hayır...”
  -“ben trablus’tayken içmiştim, bilirim. pek berbat şeydi. köylü bana az küfür etmiş. siz bunun için mahkemeye vereceğinize, ona insan gibi sigara içmeyi sağlayınız!”

  ***

  atatürk kendisine hey diye seslenenleri derdest ettirecek bir diktatör olmadığından abes olmayan ifadedir.

 • 26. sinan çetin'in fetö'yü yağlama videosu

  sinan çetin'e ne gerek var, cumhurbaşkanın videosu var. hatta ben tv'den canlı izlemiştim. o utanmıyorsa bunlar hiç utanmaz.

  https://www.youtube.com/watch?v=wgwd9xgtmiu

 • 27. 29 temmuz 2016 selçuk inan'ın okuduğu kitap

  olm adam en azından kitapla içli dışlı. okusa da okumasa da elinde kitap. biliyor, bilinçli.

  üstelik bu adamın hayatını kazanmak, gelecek kaygısı, aşk, iş derdi yok. bu durumda iken boş şeylerle vakit geçirmektense, elinde kitap bulundurması bile süper bir şey.

  eleştirecem diye götünüzü nereye sürteceğinizi şaşırıyorsunuz amına koyim.

 • 28. atatürk harici en iyi cumhurbaşkanı kimdir

  bazı şeyler vardır bilinir ama söylenmez.
  ama arada bir kaç şey dile getirmek lazım.

  mesela bir cumhurbaşkanı düşünün kızının düğününü kendi maaşıyla yapıyor, düğüne basit diyebileceğimiz özelliksiz bir araçla gidiyor, basında çıkmasın diye misafirlerini özenle seçiyor ziyadesiyle kalabalık tercih edilmiyor, düğünde elektrik sayacının numaralarını not aldırıp düğün bittikten sonraki kullanımı hesaplatıp, aradaki farkı yine kendi maaşından veriyor.

  ha bunların hiç birini yapmak zorunda değil cumhurbaşkanlığı devlet bütçesinden harcayabilir. her adım attığı yemeği her çağırdığı kişiyi devlet fazlasıyla ödeyebilir. kızına milyon dolarlık pahalı hediyeler de gelmemiş olabilir ama o milletini vatanını seven biri olarak her zaman yaptığı işlerle hatırlanacak.

  (bkz: ahmet necdet sezer)

 • 29. recep tayyip erdoğan

  hakkında fetö'yü bitirecek tek adam, reis, lider, komutan, peygamber, allah, ver alttan mehter marşı'nı vs. diye yorum yapanlar var hala. akıl fikir. zaten sizin gibi sorgulamayan, sadece biat eden, ekseriyetle eğitim seviyesi düşük bir kitlenin orantısız yalakalığı yüzünden bu adam bu hale, sonuç olarak da bu ülke bu hale geldi. hiç değişmeyeceksiniz, değil mi?

  dün; bu adam nasıl bu ülkenin başına geldi diye sorgulamaktan acizdiniz. bugün de; bu darbe nasıl bu ülkenin başına geldi diye sorgulamaktan acizsiniz. ülkenin mevcut birbirini kucaklayan, olumlu havasına bakıp tam umutlanıyorum sonra aramızdaki bu biatçılar aklıma geliyor, hevesim kursağımda kalıyor.

  bugün 'fetö emperyalist bir kukladır, cia maşasıdır' diyorsun ya, fethullah gülen 2001 yılında da emperyalist bir kuklaydı, cia maşasıydı. akp 14 ağustos 2001 tarihinde sıfırdan kurulan ve 3 kasım 2002 tarihinde tek başına iktidara gelen bir partidir. yetişmiş, kalifiye, okumuş, hazır bir kadrosu olmadığından mütevellit 1980'lerin başından beri adam yetiştiren fethullah gülen'in kadrosunu sorgusuz sualsiz benimsemiş, akabinde beraber yürümüş ve hatta davalarını savunmuştur. bunu yapan kişi bizzat recep tayyip erdoğan'dır.

  necip hablemitoğlu gülen cemaatinin bütün iç yüzünü ortaya döken köstebek kitabını ta 2002 yılında yazdı. bugünleri o tarihten görmüştü. 'başka türkiye yok' diyordu. bedelini canıyla ödedi. zaten devamında el birliğiyle içinde türkiye aşkı olan bütün insanları ottan boktan, ergenekon, balyoz, poyrazköy gibi davalarla hapislere attınız. bugün yine türkiye aşığı olmuşsunuz bakıyorum. o yüzden 2001 yılından itibaren size bunlar ısrarla söylendiğinde bize 'kemalist kişilik bozukluğu' şeklinde seri bakınız veren aktrollerin ve akp'lilerin bugün 'fetö emperyalist bir uşak oğlum' demesine inanın münasip bir yerimle gülüyorum.

  şunu da söyleyeyim; recep tayyip erdoğan cehaleti bu kadar yücelten bir insan olmasaydı, biraz ortadoğu'nun yakın tarihini okusaydı, bu kadar eleştirilere kapalı olmasaydı bugün bu ülke böylesine aleni bir biçimde, meclisi bombalanacak raddede emperyalist cia ajanlarının arka bahçesi olmazdı. emperyalist güçler bu topraklarda her zaman oldu. ama ordu, polis, yargı, eğitim, sağlık vs. tüm kadrolar bu emperyalistlerin eline akp sayesinde geçti. nitekim abd, daha önce de ortadoğu ülkelerindeki liderleri elleri ile o koltuğa koydu, kullandı, ülkeyi böldü, çöpe attı. bu bir abd geleneği çünkü.

  (bkz: bir abd projesi olarak akp)

  erdoğan diğer tüm ortadoğu liderleri gibi bop projesine hizmet etmesi için o koltuğa oturtuldu. kendisi ağzıyla itiraf etti zaten, bop eşbaşkanı olduğunu. yeri gelmişken bop projesini 'bir avuç petrol' davası sanan insanlar var aramızda. ciddi ciddi 'petrol mu kaldı? abd'nin derdi uzay, ne yapsın ortadoğu çölünü' diyorlar. kendilerine bop'un ta soğuk savaş döneminden beri ince ince, tüm detayına kadar planlanan bir dünya projesi olduğunu hatırlatır ve akabinde zbigniew brzezinski'nin büyük satranç tahtası kitabını okumalarını öneririm.

  belki de erdoğan bugüne kadar elleriyle o koltuğa oturtup, devamında sadece arkalarına yaslanıp keyifle izledikleri yegane lider olmuştur. çünkü halkı bölmek için uzaktan müdahalelere hiçbir zaman gerek kalmadı. erdoğan her ağzını açtığında ülkeyi paramparça etti.

  bugün akp'liler bir aydınlanma yaşıyor. abd eliyle gelirken iyiydi, abd eliyle giderken bu aydınlamayı yaşamaları hakikaten trajikomik. nihayet fetö'nun emperyalist bir cia uşağı olduğunu, amerika'nın bu ülkeyi bölmek için kullandığı bir üst akıl olduğunu vb. farketmişler. yıllarca 'yedi düvel' edebiyatı yapıp daha burnunun ucunu yeni görmenin çoşkusu ve her zamanki cehaleti içinde aynen dün yaptıkları gibi, bugün de bize vatan haini demekten de eksik kalmıyorlar arada. gerçek vatan haini ayen beyan ortada iken hele.

  özetlemem gerekirse; dünyanın en acımasız, en emperyalist projesi olan bop eşbaşkanına yıllarca oy veren zatların 'hep emperyaliklerin oyunu bunlar' demesine güleyim mi ağlayayım mı bilemedim.

  neyse, aferin size. amiyane bir tabir olacak ama 14 sene sonra düşen jetona da şükür.

 • 30. vikinglerin hayvanları çağırma şarkısı

  biz ''geh geh garabaş muc muc'' 'tan öteye gidemedik. o yüzden ilginç gelebilir tabi.

 • 31. adil kullanım kotası

  lan ben de diyorum bu ay niye bana uğramadı bu meret diye. modemimi övüyordum safça. meğerse olay farklıymış. darbe girişimi oldu diye geçici olarak kaldırmışlar. sadece olay bu da değil. bildiğin hız artışı da olmuş. normalin çok daha üzerine çıktı bu ay torrent indirme hızım.

  benim anladığım devlet, insanlar interneti daha rahat kullanıp sosyal medya aracılığıyla organize olsun, meydanlara gelebilsin diye bunu kaldırdılar. ayrıca darbe günü olan olayların çekilmiş videolarını da izleyebilmek için hız artışı da yapılmış.

  demek ki yıllardır kekleniyormuşuz. altyapı falan hikayeymiş. isteseler hem akk'yi kaldırırlar, hem de hız artışı yapabilirler ama yapmıyorlar. aslında yapıyorlar da, ekstra para istiyorlar bunun için.

 • 32. parma ile lazio'nun iyi takım olduğu yıllar

  1 gianluigi buffon
  2 reynald pedros
  3 antonio benarrivo
  4 luigi sartor
  5 luigi apolloni
  6 roberto sensini
  7 diego fuser
  8 dino baggio
  9 hernán crespo
  10 faustino asprilla
  11 juan sebastián verón
  12 matteo guardalben
  13 mario stanic
  14 roberto mussi
  15 alain boghossian
  17 fabio cannavaro
  18 abel balbo
  19 ıpierluigi orlandini
  20 enrico chiesa
  21 lilian thuram
  22 alessandro nista
  23 stefano fiore
  24 paolo vanoli
  25 raffaele longo
  27 mohamed kader
  28 davide micillo
  29 anasının amcığı daha ne olsun mnk

 • 33. tayyip erdoğan'ın abd'li general'e sert çıkışı

  çok hoşuma giden konuşma. adamlar resmen darbe başarısız oldu ühühühü halindeler. sen kimsin harbiden ki iç olaylara müdahale etme haddini kendinde görüyorsun?

 • 34. abd genelkurmay başkanı'nın türkiye'ye gelmesi

  1-hürriyet yalan yanlış -flaş- bilgi vererek inanılmaz bir algı manipülasyonu yapıyor. abd'nin 'genelkurmay'ı yok.
  2-herif 'marines' generali.
  3-ırak ve afganistan'daki birliklerin kumandanı olarak incirlik üssünü ziyaret edecek. muhtemelen buradan da ırak'a uçar.

  doğan medya grubunun erken seçim sonrası pislik tutumunda bir değişiklik yok.
  bütün bu çaba tayyip'in saçma sapan konuşmalarını 'mantıklı' göstermek için.

  he yavrum he, abd genelkurmayı özür dilemeye geliyor...

  bir cumhurbaşkanı düşünün, elin amerikalı generali ile ağız dalaşına giriyor...
  ya kardeşim onun muhatabı sen misin?
  herkese laf mı yetiştirmen lazım?

 • 35. türk ordusundaki muhataplarımız tasfiye edildi

  amerika'nın istihbarat başkanının bu kadar salakça bir söz söyleyemeyeceğini düşündüğüm için konuşmayı dinledim. siz de dinleyin: https://www.youtube.com/…&feature=youtu.be&t=19m40s

  adam kısaca ışid'le mücadeleyle ilgili sorulmuş bir soruya cevap olarak "türkiye'de birlikte çalıştığımız kişiler tasfiye edildi, bu durumun terörle mücadeledeki ortaklığımıza olumsuz etkileri olacaktır" diyor.

 • 36. 29 temmuz 2016 çukurca çatışması

  tekrardan saldırıya geçebilirsiniz emrini abd'den alan hain pkk'nın yine azmaya başladığı dönemlerdir.
  dur dediler durdu , saldır dediler saldırdı tam bir kuklalar.
  allah şerefli türk silahlı kuvvetlerinin ve ana kuzularının yardımcısı olsun.
  eskisi kadar ilgi görmeyecek başlıktır ayrıca ama olsun.

 • 37. denize fethullah mı düşse kurtarırsınız apo mu

  denizi.

 • 38. 29 temmuz 2016 nazlı ılıcak'ın tutuklanması

  türkan saylan hakkında ki fikirlerini hatırladıkça içten içe mutlu oluyorum.

 • 39. 2016-2017 sezonu galatasaray futbol formaları

  parçalının enine çizgilerinden dolayı, o muhteşem göz alıcılıkta olması gereken kırmızımız soluk, cansız bir renge bürünmüş. sanki 5 gün güneşin altında kalmış da öyle satışa çıkarılmış gibi.

  aferin!

 • 40. 29 temmuz 2016 pegasus'un ücretsiz su vermesi

  ulan bende pet şişede verdiler zannetim. ilçeler arası minibüslerde var bu hizmet şuan.

 • 41. al jazeera türk'ün müthiş kaliteli işler yapması

  https://www.youtube.com/user/aljazeeraturk

  youtube kanalında hazırladıkları tüm belgeselleri yayınlıyorlar. özellikle orta doğu tarihi açısından harika işler var. arap baharı, iran devrimi ve 1. dünya savaşı'nda orta doğu'da neler yaşandığını doğu'nun gözünden izlemek farklı bir tecrübe.

 • 42. ahmet hakan'ın 29 temmuz 2016 tarihli yazısı

  tuğçe kazaz ve ahmet hakan'ı sırt sırta yapıştırsak bu sürekli dönüşlerle sonsuz enerji elde edebileceğimizi gösteren yazıdır.
  (bkz: erke dönergeci)

 • 43. hilmi yavuz

  1974-2016.

  demirtaş'ın harbiye'deki kitabevi'nde başlayan 42 yıllık tanışıklık.

  şafak sokak'taki küçük gelişim yayınları odasından devrimler ve karşı devrimler ansiklopedisi'ni yönetmesi...

  bazı şiirlerinin ilk okuyucusu olmam.

  80'lerde onca meyhane ve necatigil muhabbeti...

  gelişim'in levent'teki (bu kez geniş) bürosunda büyük larousse'a katkıları...

  gorbon ışıl'da ("kimi gorbon'dan kimi sorbonne'dan mezun olur") yenilen öğle yemekleri...

  boğaziçi üniversitesi'ndeki islam felsefesi dersleri sonrası bebek'te buluşup kahve içtikten sonra beşiktaş'a yürüdüğümüz günler...

  zaman gazetesi'ndeki yazarlığını yadırgamam (ama edebi/felsefi temelli yazılarını okumaya devam etmem)...

  75 yaşından sonraki egosunun (belki de şu cahil ve çorak ülkede haklı olarak) yükselişi ama bunun dostluğumuza halel getirmeyecek biçimde görmezden gelinmesi...

  toplu şiirlerinin yayınına ve düz yazılarının yeni baskılarına katkı vermeye çalışmam...

  .

  2016...

  80 yaşında bir münevverin (entelektüel demek isterdim ama kendi istemez sanırım) "silahlı terör örgütüne iltisaklı" (!) olması nedeniyle göz altına alınması.

  her darbe döneminde herkese (gayretkeşler) tarafından yapıldığı gibi hasta ve hayli sayıda ilaç kullandığı halde (gözaltında doktor raporu alınabiliyormuş gibi) ilaçlarının verilmemesi.

  .

  "okumuşların şerrinden bizi muhafaza eyle ya rabbi!" diyenlerin ülkesinde yaşamamalıydın hilmi abi.

  felsefe çalışmalarını, dönemin önemli hocalarının yanında londra'da sürdürmeliydin. hiç olmazsa bbc'de kalmalıydın.

 • 44. avm girişindeki x-ray'de yaşanan samimiyetsizlik

  içeride koçtaş olduğu içindir. telefonu kenara bırakır, gider bir elektrikli testere alır herkesi kesersin. hatta serde macgyver'lık varsa, içeride parça tesirli plastik patlayıcı dahil envai çeşit bomba yapacak malzeme var.

 • 45. ece erken

  kendisine tavsiye olarak; madem seviyorsun gidip konuş dediğim varoş prenses. "sana giren çıkan ne?" diye ergenlik yapacağına cumburbaşkanlığına git ve kuma olma başvurusunda bulun. siviyirim cimhirbişkinimi!

 • 46. rus savaş uçağının kamerasından görünen ufolar

  helal olsun holywood yapımcılarına, adamlar öyle bir ufo konsepti çizdiler ki, uzaylılar bile bu konseptin dışına çıkamıyor.

 • 47. yaran inci sözlük entry'leri

  başlık : 32 yaşındayim boyum 151

  1. ve komando olmak istiyorum şartları bilen varsa yardım ederse çok sevinirim

  - call of dutyde sorun olmaz panpa

  - o boyla anca hobbit ordusunda komando olursun panpa

  gibi seviyesiz espriler yapanın zütünü uganda samuru gibsin .

  @2 yarın gel mermi olarak işe başla

 • 48. 54 plakalı araba

  istanbul dışında görülecek 34 plakalı arabalar kadar tehlikeli olmayan arabadır.

  şimdi bu 34 plakalı araçlar istanbul'da hergün trafik çilesi çekip 10 km lik yolu 2 saatte ve 20-30 km/s hızla gittiklerinden, daha ufak şehirlere gittiklerinde trafiğin sakin olması nedeniyle kafayı kırıyorlar ve bir anda aşırı hız, makas, kırmızı ışıklarda geçme gibi faaliyetlerin bokunu çıkarmaya başlıyorlar.

  hele bu araç beyaz renk linea, fluence ise yandınız. hemen aracınızı sağa çekin, araçtan inin, kapıları kitleyin ve anahtarı uzak bir yere fırlatıp kaçın.

 • 49. hulusi akar

  madem görevden almıyorsunuz bari hayat boyu çarşısını kitleyin.

 • 50. mühendislerin ortak özellikleri

  çok üstüne gitmeyin inciniyıırlar.