uber insan47
profili

 • alexander sörloth

  trabzonlular beni arasa ben de açmam amk adam çok haklı.

 • 2020 ispanya gp

  telsiz: dgshajagsissjhssusjsjsisososjsisidj

  serhan acar: evet verstappen böyle böyle dedi.

  aga nasıl anliyon biz de ingilizce biliyoruz da şuradan 2 kelimeyi ayıklamak için tv ye yapisiyoruz adam laps diye söylüyor.

 • selçuk bayraktar

  adam bir şekilde övülüyor çok garip. suriyede aselsan yapımı ankalar vuruyor selcuk bayraktar övülüyor. arçelik alt yapısını açıyor biosys adlı firma solunum cihazı üretiyor bu adam övülüyor.

  sürekli övülüyor efendim durduramıyoruz. yarın birisi coronavirüse aşı bulsa yine bu adam övülür.

 • ikinci el otomobil piyasası

  valla iyi ki zamanında iktisat okumuşuz, derslerde ne gördüysek aynısı burada da çıkıyor.

  herkes talep yönünden değerlendirmiş. arz yönünden değerlendiren de sadece üretimin düşmesini değerlendirmiş.

  ikisi de dogru ama eksik. fiyatı belirleyen 2 önemli unsur daha var.

  1-yerine koyma maliyeti. ikinci el piyasasını sıfır araç piyasası belirler. bir aracın sıfırı 200 binse ikinci eli 150 bin, sıfırı 250bin ise ikinci eli 200 bin tl dir.

  2-insanların refah seviyelerini yükseltme eğilimleri yüksek, düşürme eğilimleri rijittir.

  yani işler biraz iyi gitsin hemen arabayı daha yükseğiyle değiştirmek istersin. gerekirse kredi çeker tamamlarsın. statüyü yükseltmeye çalışırsın her zaman.

  ancak işler biraz kötü gitti mi hemen aracını satmazsın. önce başka harcamaları kısarsın. ardından gerekirse kredi çekersin. en son raddede aracını satarsın.

  bunu türk insanının anlayacağı dilden anlatayım. 3.000 tl maaş alıyorsun. o sene işler iyi gitti terfi aldın maaş 5.000 tl ye çıktı. hemen gider bir iphone 11e yeşillenirsin.
  iphone 11i aldın. şirket seni işten çıkardı. gittin başka bir yerde yine 3.000tl ye iş buldun. dur telefonu satayım da eski maaşımla kullandıgım telefonu alayım demezsin.

  türkiyede şu an 2 durumda birden yaşanıyor. sıfır fiyatlar ve dolayısıyla 2.el fiyatlar sürekli artıyor. insanların ise gelirlerinde azalma var. özel sektörde ise maaşının %60ını alıyor, esnafsa işleri düştü.

  kimse maaşının %60ını alıyor diye dur hemen arabayı yok fiyatına koyayım diye survive moduna geçmez hemen. insanlar az maaş alıyor ancak evden cıkmadıgı için benzin olsun, diğer sosyal harcamalar olsun giderleri de nispeten düşüyor. bunun yanında illa ki zamanında ayırdıkları köşede paraları da var. yani dur 100 bin tl lik arabamı 70e satayım yeter ki çıksın elimden hemen düşüncesi en son çare. çünkü biliyor ki işler 3 ay sonra düzelirse o sattığı arabayı bir daha alamayacak.

  bir de işini topyekün kaybeten tayfa var. bu tayfa da ne olursa olsun son raddeyi bekleyecek aracını satmak için. işsizlik maaşı, varsa birikmişten yeme, aileden destek alma, kredi çekme gibi olasılıkların hepsii tükettiğinde o kişi aracını satma yoluna gidecek. kimse bu virüsün 1 yıl süreceğini düşünmüyor. genel beklenti en geç 2-3 ay içinde iş hayatı çarklarının tekrar işleyeceği. insanlar yerine koyamayacağı son kurşununu ilk fırsatta atmayacaktır.

  arzı kısan bir diğer faktör de keyfi araç satanların azalması. kenarda biraz parası olup araç değiştirme fikri olanların hepsi şu an önünü görmek için kendini beklemeye aldı. piyasada zaten sıfır araç olmadıgı gibi ikinci el aracı da düşüren bir faktör bu. şu an kimse acil işi olmadıkça aracını satmıyor. zaten şehir dışından aracını almaya gelen de olmayacak seyahat yasagı var. zaten piyasanın yarısını bu al satçı tayfa ile dur elimize 50 bin tl geçti arabayı yenileyek tayfası oluşturuyordu. onlar da kenara çekilince piyasada gerçekten ihtiyaçtan satılık olan araçlar kaldı ki bu da asla talebi karşılamaz.

  hasılı kelam; sizin dediğiniz "millet aç aç, talep mi var ki fiyatlar artsın" koşulunun gerçekleşmesi için şu anki durumun 1 yıldan fazla sürmesi, insanların birikim, aile desteği, kredi, borç, vs gibi tüm alternatiflerini tüketmesi, durumun kısa vadede düzeleceğinden umudu kesmesi lazım. o da şu anki durumu yansıtmıyor. iskandinav ülkeleri ve almanya kademeli olarak 1 ay içinde hayatı normale almaya başlıyor okulları iş yerlerini açmaya başlıyor. italyada ölümler 1000li rakamlardan yarıya indi, bir şekilde hayat senin ülkende de normale dönecek. virüs bitmese bile dönecek. sağlık sistemi rahatlayınca hasta olan olsun aşı bulunana kadar mantıgı ile normale dönecek. şu anda yapılan şey herkesin aynı anda hasta olmamasına ugrasıp saglık sistemini kilitlememek. ilk parti atlatılınca yavaş yavaş açılacak. böylesi kapital bir dünyada sistemi 1 yıl kilitleyemezsin. gerekirse yaşlı insan nüfusundan feragat eder yine kilitleyemezsin.

 • 16 mart 2020 dolar kuru

  sözlük düşecek dediği için sabah 9 da tüm parama dolar aldım ve şimdiden artidayim. sözlük ne diyorsa tersini yapın her zaman kazanirsiniz. bu sözlüğün yazısız kuralıdır cahil yuvası burası.

 • ruling

  salim çamurdan denen kişi olduğu ortaya çıkmış ve dernek adı altında yardımlar toplayıp dolandırıyormus. süreyya olcayto, ruling ve salim çamurdan aynı kisilermis. köylere okul yapacaz, öğrencilere yardım edeceğiz diye para topluyorlarmis.

  mailindeki atavrattroll.com domaini salim çamurdan adına register edilmiş. ordan yakayı ele verdi.

  vay orospu çocuğu. yıllarca adalet timsali gibi gezdi ortada, taciz edenleri falan ifşa etti güven kazandı sonra da bastı vurgunu ahahaha.

  ciftlikbanktan sonra son zamanların en iyi vurgunu.

 • 19 ocak 2020 galatasaray denizlispor maçı

  saracchi tam bir ercan taner transferi olmuş. çok mutlu olmuştur adam bunu aldılar diye, evde kendi kendine saraeaacciiii diyip mutluluktan ağlıyordur.

 • vedat muriqi

  aga niye sürekli bu adamı satıyoruz anlamıyorum. 40 yılda bir uyum saglayan forvet bulduk niye satıyoruz olm, en son van hooijdonk'u falan izlemiştik böyle uyum saglayan gol atan forvet olarak. sonra kimlere ne milyonlar döktük isim var kariyer var ama gol yok. her para döktüğümüz uyum sağlayacak diye garanti mi var da biz bu adamı satıyoruz? şu adamın seni 2 sene şampiyonlar ligine taşıması zaten 30 milyon euro. şampiyon yapması yayın geliri primi otu boku desen zaten adamı sattıgının kaç katı yapacak. daha genç adam varsın bizim efsanemiz olsun. taraftar gazına gelip milyonları falcao gibi isme döküp müsait olmasını mı bekleyelim sonra?

 • kaan ayhan

  adam gol atmış hala asker selamı diyen adam var amk. vallahi siz egitilmezsiniz. adam gölü atmasa soyunma odasında kendi kendimize verecektik asker selamını.

  atamın da dediği gibi "vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır"

 • 20 milyon euro'ya muriqi'nin sağ ayağını veririz

  adam türkiye'ye geldikten sonra demeçleri bile değişti. liverpoolda menerjerlik yaparken ingiliz beyefendisi gibi olan adam buraya gelince "o paraya bacağını alırsınız" demeye başladı lan. yakında yarrami veriririz o paraya falan diyecek ahahaha.

 • 2019 singapur gp

  ulan türk seyircisi kadar mal yok illa birinin fanatiği olacak. şu yarışta lec 1.olsa ne olur vet olsa ne olur. zaten hamilton şampiyon olmuş okey dönüyor. bari markaları kurtar. adamlar iyi kötü bir strateji yaptı. singapur gibi ferrari'nin en sevmediği pistte şu an ilk 2 ferrari ise adamlar doğru yapmış demektir. kumar oynadilar ve tuttu. hamilton ise ilk 3te bile değil. her şey çiçek gibi.

 • 24 ağustos 2019 medipol başakşehir fenerbahçe maçı

  son duyumlara göre mhk başkanının evindeki beyaz eşyalar arçelik markaymis.

  arçelik...

  bir koç holding markası. peki koç holdingin varisi kim dersiniz? ali koç.

  peki ali koç simdi ne yapıyor derseniz kendisi fenerbahçe başkanı..

  evet bir ultraslan bildirisinin daha sonuna geldik. uyanık olun sevgili galatasaraylilar oyun çok böyük.

 • 10 nisan 2019 ekrem imamoğlu ortak yayını

  "anadolu ajansının veri akışını durdurması, o akşam binali yıldırım'a kazandık diye açıklama yaptırılması, gece kazandık diye afişler astırılması bir darbe girişimiydi, biz bu darbeyi engelledik."

  hem chp hem imamoğlu bu seçim gerçekten çok akıllı hamleler yaptı. hem chp nin seçim sistemini halka açması, hem ekrem imamoğlu'nun saat başı çıkıp elindeki sonuçları vermesi, 2 gün sonra anıtkabir'e gitmesi gerçekten kasparov gibi hamlelerdi. o gün burada da eleştrildi mazbatanı almadan napıyorsun diye, eğer ekrem imamoğlu o hareketleri yapmasaydı akp nin astığı kazandık afişleri önünde kornalar çalarak sokağa dökülmüş halk eşliğinde oldu bitti yapılıp galibiyet ilan edilecekti. özellikle o gece hiç uyumadan saat başı veri paylaşması ve en son sabaha karşı "ben karşınızda ibb belediye başkanı olarak duruyorum" açıklamaları akp nin planlarını bozdu.

  seçim gecesi rakının gözüne vurup kendini odaya kitleyen muharrem beye de buradan selam olsun.

 • akp'nin üç büyük ili kaybettiği gerçeği

  https://eksiup.com/bb7d4327f461

 • yağmurda koşan adam mı çok ıslanır yürüyen mi

  koşan diyenler zaman denklemini göz önünde bulundurmuyor.

  doğrusu şu: eğer 30 saniye boyunca yağmurun altında kosarsaniz 30 saniye boyunca yurudugunuze oranla daha fazla islanirsiniz.

  ama gideceginiz yer 100 metre ilerideyse ve siz buraya yürüyerek 30 koşarak 10 saniyede gidiyorsanız tabii ki koşarak gideceksiniz ve daha az islanacaksiniz. mal gibi yürümeyin yağmurun altında.

 • oğuzhan özyakup

  beşiktaş'ın 3e 5e bakmadan 140 milyon euro verene okutmasi lazım bunu yoksa elde patlayacak.

 • younes belhanda

  orospu çocuğu. futboldan ekmek yiyen insana öyle girilir mi haysiyetsiz herif. kırmızı goreceksen de adabinla gör karakter yoksunu.

  en az 5 maç ceza çıkmazsa öyle tff yi de sikeyim.

 • 18 ağustos 2018 yeni malatyaspor fenerbahçe maçı

  allah - fenerbahçe gerginliği sona ersin diye gittik premier ligten islam diye adam aldık forvete koyduk adam gitti 31 numarayı seçti amk. sonra bu takım niye gol atamıyor.

 • 11 ağustos 2018 fenerbahçe bursaspor maçı

  ya 10 senedir şu amina kodumun yerinde her maçta fener şike yapıyor diye üşüşüyorsunuz 10 senede bu takım 2 kere şampiyon olmuş.

  öncesini de katarsak son haftada kaybedilmiş 2 şampiyonluk var.

  ulan 2. olmak için mi şike yapıyoruz biz? 10 saniye beyninizle dusunseniz siz de mantık kuracaksınız ama ne arar amk. her takımın başlığı altında aynı muhabbet ya. ulan 2 sene üst üste şampiyon olurken ya lig temiz ya hakemi de yeniyorsunuz ama 4. olunca yapacak bir şey yok lig kirli. yemin ediyorum egitilmezsiniz siz.

 • jack wilshere

  muğdat transferinin gölgesinde kalmıştır.