debe başlıkları

kasar yaza126
profili

 • 9 aralık 2018 fb'nin istanbul'a otobüsle dönmesi

  dinlenme tesisinde otobüs yıkanırken tüm oyuncuları indirip otobüsün fırçalarla yıkanmasını izletsinler. insan orada hayatı sorguluyor, ertesi hafta köpek gibi koşarlar. garanti veriyorum.

 • beşiktaş

  puslu, karanlık günlere ne yazık ki geri dönmüş takımım.

  bir takımın başarısı için dört unsurun görevini tam ve düzgün şekilde yapması yeterli. başarıdaki %25 pay yönetimin, %25 pay teknik kadronun, %25 pay takımın ve %25 pay taraftarın. 2016 ve 2017 şampiyonluklarında bu 4 unsur da görevini mükemmele yakın yaptı.

  feda dönemi sonunda doğru bir politikayla sarsılmaz görünen temeller inşa etti beşiktaş. kaliteli bir iskelet, isimleri değişse bile kalitesi değişmeyen domine bir oyun, çiçeği burnunda stat, oturmaya başlayan ve insana "bir şekilde atarız" rahatlığı veren winner karakter...

  bu dönemden sonra dünya futbol tarihine nacizane ilgisi olan bendenizin objektif olarak beklentisi, rakiplerin son derece kötü yönetimleri ve toparlanma süreçleri de göz önüne alındığında senelerce sürecek bir ambargoydu. lyon'un ligue 1'de 2001-2008 arasıda yaptığı gibi, bayern'in bundesliga'da 2012-2018 arasında yaptığı gibi, juventus'un seria a'da 2011-2018 arasında yaptığı gibi bir seri bekliyordum.

  çünkü bu takımlara bu serileri yaptıran, profesyonel ve doğru yönetilmeleriydi. bizde de rakipler kötü yönetildiği ve ffp kıskacında olduğu için işleri yolunda giden ve gitmeye meyilli olan tek takım beşiktaş görünüyordu. özellikle 2017'de rakiplerine 13'er puan fark atan beşiktaş, bize aydınlık günlerin hiç bitmeyeceğini müjdeliyordu adeta.

  ama aydınlıkları bulmak için kan, ter, gözyaşı akıttığımız beşiktaş'ı bugün liderle arasındaki farkı 6'ya indirmek için sahaya çıkarken görüyoruz. hem de rakiplerin maddi anlamda bizden daha borca batık ve kadrolarının daha zayıf olduğu bir sezonda. beşiktaş tarihinin belki de en kolay şampiyonluğunu almamız gereken bu sezonun üçte birini, yedinci sırada bitirdik. bugün karanlık günler yaşadığımızı kimseden gizleyemeyiz. bunun uzun süreli olmaması için çalışmak zorundayız. bu da hataları tekrar tekrar hatırlamaktan, ezber etmekten geçer.

  türk futbol tarihine 5 yıl ambargo koyması işten bile olmayan beşiktaş'ın, nasıl daha ligin başında "en azından ikinci olalım" kafasına geldiğini beşiktaş'ın dört unsuru ve yapılan hatalar üzerinden hatırlamaya çalışalım.

  yönetimsel hatalar:

  - scout transferlerini terk edip, menajer transferlerine geçiş yapmak.

  - kendini kanıtlamak isteyen iştahlı ve düşük maliyetli iskeleti bozup, yerini veteran oyuncularla doldurmak.

  - yönetim içinde gruplaşmak, grubun dışında bulunan yöneticilere karalama kampanyaları başlatmak ve bu isimleri eninde sonuna yönetimden uzaklaştırmak.

  - beşiktaş'ın alenen hakkının yenmesini fazla yumuşak ve iyi niyetli karşılamak, kimseyle kötü olmayayım derken beşiktaş taraftarıyla kötü olmak.

  - taraftarla fazla uğraşmak, her ufak eleştiride taraftarı suçlamak.

  - takımın başarılarında şenol güneş'e verilen paydan rahatsız olmak, hocaya sürekli "patron benim" mesajı vermeye çalışmak.

  - oyuncu satış rekorlarına, iki yıl üst üste şampiyonluğa, şampiyonlar ligi turuna, avrupa ligi çeyrek finaline, ürün ve kombine satış rekorlarına rağmen kulüp personeline, oyunculara ve hocaya zamanında maaş vermekte zorlanmak.

  - transferleri aşırı geciktirmek, hiçbir oyuncuyu ilk sezon başına kampına yetiştirememek.

  - transfer dönemlerinde sürekli aynı isimlerde mekik dokumak. scouting sorumlusunun 2 senede 5 kez brezilya'ya gitmesi ama brezilya'dan hiçbir oyuncu transferinin gerçekleşmemesi.

  - hocanın istediği bölgelere transfer yapmamak.

  - 2018/19 sezon başında stadın zeminin aldığı durum ve takımı lige patates tarlasında başlatmak. bundan şikayetçi olan hocayı "bahane bulmayalım" diyerek azarlamak.

  nasıl çözülür:

  - ilk planda tamamen rakiplerin çok kötü olması sebebiyle devre arasına yarışta gireceğimizi düşünüyorum. bu büyük fırsatı kaçırmamak adına hocanın istediği doğrultuda tüm eksikleri gidermek, takımda fazlalık yapan oyuncuları ufak hesaplar yapmadan göndermek ve bu oyuncuların maaşlarından kurtulmaya bakmamız gerekli. hocanın kesinlikle isteyeceğini düşündüğüm forvet mevkiine tartışma bırakmayacak bir isim şart. akmasına kokmasına gerek yok, bir adet gol geçmişi ve dribblingi olan bitiricimiz olsa ilk devrede bambaşka bir tabloya bakıyor olurduk.

  - 2019 mayıs'ında başkanın değişeceğini düşünmüyorum. ama bu seçimde yöneticilerin iyi seçilmesi, bu takıma kattıkları sınırlı olan yöneticilerin artık kadroda yer almaması gerekiyor. işini iyi yapan ve lobi faaliyetleri sebebiyle yönetim dışı kalmış kişilerin hak ettikleri yere geri dönmesi geçiyor içimden ama dargınlıklar çok büyük. pek umudum yok ama olması gereken bu barışma.

  - beşiktaş'ın hakkını yiyenlere gecikmeden diş göstermek, taraftarla arayı düzelmek, maddi yönden taraftarın aklındaki soru işaretlerini gidermek, yönetim içindeki saçma sapan gruplaşmayı ve güç çatışmasını sonlandırmak kesinlikle gerekli.

  - iştahlı, başarıya aç ve kendini kanıtlamaya istekli oyunculardan kurulu beşiktaş'ı geri getirmek ve takımı gençleştirmek bir başka hedef olmalı. isimli oyuncuların yüksek yıllık bedellerle oynayasının gelmesini bekleyeceğimize kendini kanıtlamak isteyen çocukların çabalarını izlemeliyiz.

  - scout sistemi kesinlikle geri dönmeli. beşiktaş'ın her mevkide en az 3 oyuncusu olmalı imzaya hazır beklettiği ve sürekli olarak izlediği. beşiktaş gibi bir takımın transferin son gününde burak yılmaz'ı almaya çalışması kabul edilebilir değil. 20-25 yaşında, burak'ın çeyreği maaşa oynayacak sayısız oyuncu var ki beşiktaş'a gelseler canlarını dişlerine takarlar. ama birinin onları bulması ve getirmesi gerekli. şuanki kadro bunu yapmakta hiç becerikli değil.

  teknik hatalar:

  - 2017 başından itibaren tutmadığı belli olan kanat oyun planında ısrar, 15/16'daki pas oyununa dönüşte gönülsüzlük.

  - genç oyunculara yeteri kadar şans verilmemesi. sezon başında kafaya yerleşen kadronun ekstrem şartlar dışında değişmemesi.

  - oyuna müdahelelerde çoğu zaman geç kalınması, dakika 70 olmadan kolay kolay değişiklik yapılmaması.

  - 2017 yılından itibaren öne geçince skoru korumaya oynanması. 2015/16'da deplasmanda öne geçince ikinci forveti oyuna sokan ve işi bitimeye çalışan hocanın, iç sahada atılan golden sonra bile temkinli oynamaya başlaması. yeteri kadar cesur ve kararlı hücum edememek.

  - takımdaki önlenemez bitiricilik sorunu. bu sadece oyunculara bağlı değil, antrenmanda eksikliğe bağlı. maç başına ortalama 2 kere karşı karşıya gol kaçırıyoruz. son 2 penaltımızı kaçırdık. kaleciyle karşı karşıya hangi oyuncu kalırsa kalsın "gol olur" diyemiyoruz.

  - aşırı duran top kazanan beşiktaş'ın duran top organizasyonlarında felaket olması. düşük orta yüzdesi. duran topları kullanan isimlerin tartışmalı olması. örneğin takımın forveti sadece quaresma ve oğuzhan oyunda değilken penaltı kullanabiliyor. italya'da duran toplarda sıkça etkili olan ljajic'in ancak quaresma ve caner oyunda değilken duran top kullanabiliyor.

  - forma adaletinde yaşanan çeşitli soru işaretleri. iyi performans gösteremeyen ilk 11 oyuncularından kolay kolay vazgeçememe.

  - 1 senedir takımın tüm kırılma maçlarına eksik motivasyonla çıkması ve hemen her kırılma maçını kaybetmesi.

  nasıl çözülür:

  - anormal bir durum haricinde hocanın sezon sonuna kadar takımın başına kalacağını düşünüyorum. şampiyonluk halinde sözleşme uzatılır, aksi halde yüksek ihtimalle uzatılmaz. bu sezon için tüm teknik kadronun vites yükseltmesi şart.

  - tamamen yeni bir oyun planına geçmemiz gerekiyor ki başakşehir ve genk maçlarında bunun sinyallerini aldık. önde baskıya dayalı, rakibi bunaltmaya ve hataya zorlamaya dayalı bu oyun devamlı olmalı. bu oyun beşiktaş'ı devreye zirvede bile sokabilir. genk gibi kompakt bir takıma işleyen sistem, ligimizdeki tüm savunmalara büyük hatalar yaptırır. aynı zamanda genk maçında 4 yılın en az orta açtığımız maçını oynadık. sadece 4 orta yaptık. bu akşamki maç bu konuda fikir verecek. o oyunu devam ettirirsek sorunların çoğu çözülür.

  - takımdaki vurdumduymaz oyunculara karşı genç ve az şans bulan oyuncuları oynatmaktan çekinmemeliyiz. beşiktaş hiçbir oyuncuya muhtaç değil. bunu tüm oyuncuların anlaması lazım.

  - bitiricilik ve duran top antrenmanlarda çok sık çalışılmalı. hatta bitiricilik konusunda bana göre antrenmanda ceza sistemi getirilmeli. 36 yaşında bir oyuncunun kaleciyle karşı karşıya kalınca ne yapacağını şaşırmasına tahammül edemiyorum ben şahsen.

  - acımasız ve cesur oynamalıyız. beşiktaş bu ligde 10 gol atmış bir takımdır. bulabildiği kadar atmak, gözdağı vermek bu kulübün karakterinde var. skoru ne zaman korumaya oynadıysak koruyamadık bu sezon. artık işi bitirmeye oynamalıyız. bu konuda da gelişmeler vardı genk maçında. genk'e karşı 85. dakikaya kadar devam eden 6 oyuncuyla önde baskı güzel sinyaller verdi. beşiktaş budur işte. işi bitirmeye oynar. kapanmaz ve çekinmez.

  oyuncu grubunun hataları:

  - 2017/18 sezonunda şampiyonlar ligi'yle ligi götürebilsin diye kurulan geniş rotasyonlu kadro bizi her ne kadar sevindirse de beşiktaş'a büyük bir kötülük oldu. oynamayan her oyuncu muazzam bir hızla motivasyon kaybediyor. kimisi hocaya cephe alıyor ve belki kimisi de takımı sabote ediyor.

  - takım içinde bir oyuncu hata yaptığında hemen her oyuncu ilk olarak dönüp hocaya bakıyor ve isyan ediyor. oyuncuların tamamı gruplaşmış durumda. herkes birbirinin ayağını kaydırmaya çalışıyor. her oyuncu kendini hoca sanıyor ve hocanın kurduğu kadroya muhalefet oluyor.

  - genk maçındaki baskılı oyuna kadar oyuncuların genelinden puan kaybında reaksiyon göremedik. önünden geçen topa ayak uzatmaktan imtina eden, geri koşmayan, rakibi baskı altına almayan oyuncular beşiktaş'ın oyuncu grubunun en büyük problemi. taraftarın "ruh yok" dediği tam olarak bu. genk maçındaki beraberlik bile bizleri bu yüzden umutlandırdı. takımın ruh gösterdiği ilk maçtı bu sezon. devamı olur inşallah.

  nasıl çözülür:

  - beşiktaş'ın iskeletinin tamamen değişmesi gerekiyor. gereklilikten çok bu bir zorunluluk zaten çünkü çoğu oyuncunun yaşları geldi. beşiktaş'ın sözleşme yenilmeye değer oyuncusu bir elin parmaklarını geçmez. "kesin kalsın, asla gitmesin" diyeceğimiz oyuncu sayısı da hakeza bir elin parmaklarını geçmez. miadı dolan kadrodan gidebilen herkes gönderilmeli veya sözleşmeleri yenilenmemeli.

  - şuandaki oyuncu grubundan herhangi bir oyuncu kariyerinde yükselme yapmak istiyorsa son şansı bu sene. bu sene beşiktaş şampiyon olamadığı takdirde tüm oyuncuların kariyeri aşağı doğru gider. vurdumduymazlık bırakılmalı, sadece beşiktaş'ı değil kendi kariyerlerini de kurtarmak için oynuyorlar.

  taraftar hataları:

  - başarılı dönem bittiği gibi anında bin parçaya bölündük. herkes birbirini birilerinin adamı olmakla suçladı. karşıt görüşlere, fikir ayrılıklarına tahammül kalmadı. herkes birbirini beşiktaş'a ihanet etmekle suçlamaya başladı.

  - gerçekçi kitle bu takıma en lazım olan kitle. gereksiz iyimser ve gereksiz kötümser tipler ortaya çıktı. gereksiz iyimserler olur olmadık umut pompalarken, gereksiz kötümserler de haklı çıkmak için takımın başarısızlıklarını beklemeye başladı.

  nasıl çözülür:

  - hepimizin hedefi bir. sadece bu hedefe giden yollarda fikir ayrılığına düşüyoruz. sürekli çatışmayı, birbirimize saldırmayı, birbirimizi bir şeylerle itham etmeyi bırakmalıyız. güneş yine bulutların ardına girdi ve tekrar aydınlıklara ulaşmak için uyanık olmalı, hataları konuşmalı, gerçekçi bir mücadele içinde olmalıyız. beşiktaş'a nasıl sırt çevirmiyorsak, birbirimize de sırt çevirmemeliyiz. yıllardır aynı şeylerle mutlu olan, aynı şeylere üzülen, aynı efkara ve aynı sevince düşen insanlarız. kavgamız beşiktaş'a karşı olanlara olsun.

  aydınlık günler and olsun geri gelecek. ama ne zaman gelecek? yine 15 yıl mı bekleyeceğiz yoksa hemen bu geceden mi başlayacağız aydınlık günlere, bunu ancak hatalarımızdan dönme süremiz belirleyecek. ne zaman şapkamızı önümüze koyarsak, ertesi gün boğaz'ın üzeri tekrar ak-kara bayraklarla dolacak.

  beşiktaşlılığın her anı mücadele. mücadele de bizi zorlamaz, mücadelesiz hangi başarımız var ki bu ülkede? yeter ki sonunda zafer bizim olsun.

  zafer bizim olacak!

 • beşiktaş

  bu sezon;

  oyuncusu 6 maç ceza alan, oyuncusu 5 maç ceza alan, başkanı ve asbaşkanı hak mahrumiyeti cezası alan, hocası ve yardımcı hocası hak mahrumiyeti cezası alan tek takım. aynı zamanda sezon içinde 7 kez tribün kapama cezası almış, passolig sistemi geldiğinden beri verilmeyen seyircisiz oynama cezası kendisine verilmiştir. ligin en çok ceza alan takımıdır.

  şampiyonluktaki rakipleri 2 kulvarda mücadele ederken, kendisi 3 kulvarda mücadele etmiştir ve türk futbol tarihine ilk şampiyonlar ligi liderliğini kazandırmıştır.

  çektiklerinin ve mücadele ettiklerinin acısını kendi elleriyle çıkarmaya and içmiştir. önce fenerbahçe'yi yarışın dışına itmiştir. haftaya başakşehir'i, 31. hafta da galatasaray'ı yarışın dışına itmek için sabırsızlanmaktadır. üçüncü kez üst üste şampiyon olacak, bu ülkenin köhne futbol düzenine bir devrim gerçekleştirecektir. safları sıklaştıralım.

  zafer bizim olacak.

 • börü

  bu şekilde afişler tasarlanarak ayaklar altına alınan türk askeri'nin imajını palavralarla ve siyasi propagandayla değil gerçeklerle geri kazandırmaya hizmet eden dizi ve film.

  diğer askeri dizilerde ali türkşen, iyi parti üyesi olduğu için kardak muhabbeti açılamazdı mesela. atatürk portesi her bir yerde karşımıza çıkarılamazdı. çözüm sürecini başlatan bizzat şuanki hükumetken çözüm sürecine sallayamazlardı. askerin cesaretini göstermeyi amaçlayan askeri dizilerin yönetmenleri hiç cesur değildi bugüne kadar. ama televizyonlarımıza alper çağlar geldi ve göktürkçe "ne mutlu türküm diyene" yazdı. kafasından senaryo sallayıp abdülhamit'in ingiliz büyükelçiye tokat attığını iddia edebilir ve el üstünde tutulabilirdi. ama bunu tercih etmedi.

  gerçek vatanperverlere selam olsun.

 • 21 aralık 2017 fatih terim'in gs'ye gelmesi

  "galatasaray'a bir daha dönersem, başkan olarak dönerim"

  - fatih terim 25 eylül 2013

 • man kafa yatıyor kalkıyor man adası

 • bjk'lilerin fb'lilere ve gs'lilere renkli demesi

  beyaz, görülebilir dalga boylarındaki tüm renklerin birleşimidir. özel olarak bir renk değildir. siyahsa ışığı yansıtmak yerine soğuran pigmentlerin görünüşüdür. dolayısıyla özel bir renk değildir.

  geçmişte siyah-beyaz televizyondan sonra çıkan televizyonlara renkli televizyon denme nedeni bundandır. bu yaştan sonra adamlara optik anlatacağız. "siyah rengi ve beyaz rengi, demek ki onlar da renk ehehe" demek ne aptalca.

 • beşiktaş'ın kısa zamanda tekrar silineceği gerçeği

  aşama 1 : beşiktaş feda'dan anadolu takımı olarak çıkar
  aşama 2 : beşiktaş'ın yıldırım demirören'e borcu var, ondan kollanıyor.
  aşama 3 : aha kuradan liverpool geldi, 8 yiyecekler
  aşama 4 : tarihin en kötü liverpool'u len amq
  aşama 5 : beşiktaş sonunu getiremez yine üçüncü olur ehehe
  aşama 6 : ulan hakemlerle şampiyon oldunuz len amq
  aşama 7 : beşiktaş'ın şampiyonluğu 7 yılda bir abi, bu sene yine üçüncüler
  aşama 8 : başakşehir'le şampiyonluk yarışına girmek kolay amq
  aşama 9 : aha beşiktaş'ın balonu patladı bile
  aşama 10 : aykut kocaman / igor tudor olmasa 100 puanla şampiyonduk amq
  aşama 11 : beşiktaş kim şampiyonlar ligi grubundan çıkmak kim ?
  aşama 12 : şampiyonlar ligi tarihinin en kolay grubu len amq

  bu durumu kabul ve boyun eğme kaçıncı aşamada gelir sizce ? bence hiç gelmez. arsız bu herifler.

 • beşiktaş

  "yıllara yenilmedik, burdayız işte dimdik, tarihi bir daha yazmaya geldik" diyor ya açılış marşı'nda birol can; işte şimdi tarih yazma vakti geldi çattı.

  - şampiyonlar ligi'nde hiçbir türk takımı grup maçlarına ikide ikiyle başlamamıştı. beşiktaş grubuna üçte üçle başladı.

  - beşiktaş tarihi boyunca şampiyonlar ligi gruplarında en çok 7 puan topladı. beşiktaş 2 maçı daha olmasına rağmen 10 puanda.

  - beşiktaş, tarihinde şampiyonlar ligi gruplarından hiç çıkamadı. bu akşam kaybetmediğimiz takdirde gruptan çıkışımızı garantiliyoruz.

  - şampiyonlar ligi'nde hiçbir türk takımı 2 deplasman galibiyeti alamadı. beşiktaş 1 deplasman maçı daha olmasına rağmen 2 deplasman galibiyeti almış durumda.

  - şampiyonlar ligi gruplarından hiçbir türk takımı lider çıkmadı. beşiktaş bu akşam kaybetmediği takdirde grubundan lider çıkmayı garantileyecek.

  - şampiyonlar ligi'nde en çok puan toplayan türk takımı 11 puan topladı. beşiktaş 2 maçı daha olmasına rağmen 10 puanda. beşiktaş bu akşam kazandığı takdirde şampiyonlar ligi'nde en çok puan toplayan türk takımı olacak.

  - şampiyonlar ligi gruplarında en çok galibiyet alan türk takımı 3 galibiyet aldı. beşiktaş'ın 2 maçı daha olmasına rağmen 3 galibiyeti var. beşiktaş bu akşam kazandığı takdirde şampiyonlar ligi'nde en çok galibiyet alan türk takımı olacak.

  - şampiyonlar ligi gruplarında en çok gol atan türk takımı 10 gol attı. beşiktaş şuan 8 gol atmış durumda. beşiktaş son iki maçında 3 gol daha atarsa, şampiyonlar ligi'nde en çok gol atan türk takımı olacak.

  şimdi herkes kendini toparlasın ve bulunduğumuz durumun bilincinde olsun. maça gelecekler lütfen maç öncesi alkolü abartmasın. sesini stat dışında, çarşı'da bitirmesin. iş / okul çıkışına denk geldiği için pek mümkün olmasa da gün içinde kendinizi yormamaya çalışın.

  maç trt 1'den yayınlanacak. televizyon başından izleyecekler de kendi totemini hazırlasın, formasıyla kaşkoluyla sinerjisini yaratsın. ve tüm taraftar için ortak çağrı; bir saniye bile maçtan umudunuzu kesmeyin. şampiyonlar ligi'nde 0-3 mağlubiyetten 3-3'e maç çevirmiş bir takımın taraftarsınız. vodafone park'ta lig ve avrupa'da oynadığı 34 maçta da kaybetmemiş bir takımdan bahsediyoruz. ligdeki olumsuz havayı, her türlü olumsuz düşünceyi kafanızdan uzak tutun. oyunculara tepki göstermek, yuhalamak gibi saçmalıklara girmiyorum bile.

  bu akşam hem beşiktaş tarihi için, hem türk takımlarının avrupa tarihi için son derece önemli bir akşam. lütfen buna hazır hissetmeyen statta olmasın. yıllarca hatırlanacak bir gece yaklaşıyor.

  vurduğumuz gol, yediğimiz ofsayt olsun. lider olacağız. zafer bizim olacak !

 • beşiktaş

  bazı maçlarda puan kaybediyorsan bazı maçlardan ekstra puanlar çıkaracaksın. oynadığın 3 zor maçtan (başakşehir, fenerbahçe, trabzonspor) sadece 2 puan alıyorsan oynadığın tüm kolay maçları kazanmak zorundasın. kolay maçları da kazanamazsan işin zorlaşır.

  2015-16 sezonunda 4 beraberlik 5 mağlubiyet, 2016-16 sezonunda 8 beraberlik 3 mağlubiyet almışsın. bu sezon henüz 12. haftada 4 beraberlik, 2 mağlubiyetin var. bir şeylerin alarm verdiği kesin.

  risk alınıp köklü bir değişiklik gerekiyor. bir maçta 48 orta, %75 topla oynama, 454 başarılı pas, 21 şut, 11 korner ve 1 penaltı bulup gol atamıyosan radikal bir değişiklik yapmak zorundasın. yapmazsan yavaş yavaş eriyeceksin. bir yere kadar takıma gaz vermekle olur, bir yerden sonra iş işten geçer.

  bir gerçek var ki 2015-16 sezonundaki puana ulaşmak için kaybedebileceğimiz 9 puan, 2016-17 sezonundaki puana ulaşabilmek için kaybedebileceğimiz 11 puan kaldı. önümüzde 22 hafta olduğuna göre yolumuzun çetinleştiğini söylememiz gerekiyor.

  ama bizim beşiktaş sevdamız bir babanın evladına olan sevgisi gibi. beşiktaş'ın başarılı olmasını istememiz de, puan kaybedinceki sitemlerimiz de onu daha iyi yerlerde görebilmek için. yoksa biz ne kombine yakarız, ne takım ıslıklarız. baba, başarısız diye evladını reddeder mi ?

 • 5 kasım 2017 göztepe beşiktaş maçı

  bu maça mustafa kemal vs tayyip erdoğan yazanın amına koyarım ben. şu sitede beni de çileden çıkarttınız ya helal olsun size. spor müsabakasında sevmediği rakibine saldırmak için böyle yollar seçenler bi' an evvel dünyadan silinse keşke. gereksiz herifler.

  iki semt takımının mücadelesidir. bu iki semtten 1 kasım 2015'de adalet ve kalkınma partisi'ne çıkan oylar :

  beşiktaş : %18,1
  konak : %27,0

  beşiktaş taraftarının genel görüşü bellidir. bunu ağaçlı yolda bir kez yürümüş olsanız veya büyük beşiktaş çarşısı'ndan bir kez geçmiş olsanız bile anlardınız. keşke arada o bilgisayarın başından kalksanız genç ergenler.

 • beşiktaş'a ceza vermek için talimat değiştirmek

  bir gerçek.

  profesyonel futbol disiplin kurulu talimatına bugün eklenen kurala göre artık yayıncı kuruluştan alınan görüntülerle ceza uygulanabilecek. talimata bugün giren maddeden, dün beşiktaşlı oyuncu caner erkin ceza yedi.

  beşiktaş'a karşı başlatılan sistematik savaş başlığında mağduriyet mizahı kasanlar, beşiktaş'a yapılan zulmün onda biri kendi takımlarına yapılsa ya kombinelerini, ya statlarını yakarlardı. adalet talebimiz için ağlak yaftası yemeyi çoktan göze aldık.

 • beşiktaş

  108 yıllık galatasaray - fenerbahçe rekabetini dostluk maçına çeviren, kendisiyle oynayacak takımların avrupa'dan elenmeyi göze alarak rotasyon yaptığı, ancak rakibine 2 penaltı verilerek, 3 oyuncusu ve hocası oyundan atılarak ve attığı golü sayılmayarak mağlup edilebilen, şampiyonlar ligi'nde oynayan 32 takımdan avrupa'da devam etmeyi garantileyen tek takım olan, kendisiyle alakalı olmayan maçlarda bile kendisine sövülen takım. son 2 yılın şampiyonu, 2 yıllık puan durumunda ezeli rakiplerinden galatasaray'a 41, fenerbahçe'ye 18 puan fark atmış durumdadır. son 3 yılda 69 hafta lider kalmıştır. bu 3 senede galatasaray 18, fenerbahçe 6 hafta lider kalmıştır.

  dominasyonunun bitişi için topla tüfekle saldırılsa da yıkılamamaktadır ve yıkılamayacaktır.

 • beşiktaş

  sene sonunda alacağı muhtemel şampiyonluk için şimdiden çok hevesliyim. bence yaşadığım en mutluluk verici şampiyonluk olacak. nedenini son 3 haftayı hatırlayan herkes anlıyordur sanırım. tekrar hızlıca bir özet geçelim.

  - 23 eylül 2017. fenerbahçe - beşiktaş maçı. fenerbahçe kaybederse yarıştan kopuyor. maça, önceki senenin yine beşiktaş - fenerbahçe maçından sabıkalı olan ali palabıyık atanıyor. maçta beşiktaş'ın 3 oyuncusu kırmızı kart görüyor. hocası tribüne yollanıyor. rakibine iki penaltı veriliyor. attığı 1 nizami golü verilmiyor, 2 tartışmaya bile açık olmayan penaltısı verilmiyor.

  - 26 eylül 2017. yaralı beşiktaş şampiyonlar ligi'nde leipzig karşısına çıkıyor. herkes bu maçla birlikte beşiktaş'ın kesin düşüşünün başlayacağını düşünüyor. beşiktaş adil bir yönetimle oynatılan maçta taş gibi bir futbol sergiliyor ve 2-0 kazanıyor. takımdan yüz çevirmesi beklenen taraftar, rakip forvete geçici sağırlık yaşatıyor. ve takım şampiyonlar ligi grubunda liderliğini, en yakın rakibine 1 maç fark atarak perçinliyor.

  - 1 ekim 2017. en önemli 3 oyuncusundan ve hocasından yoksun beşiktaş, trabzonspor'u ağırlıyor. maç genelinde üstün bir oyun sergiliyor. 2-1 öndeyken %100 pozisyon kaçırıyor. talihsiz bir golle maçı 2-2 tamamlıyor.

  - 2 ekim 2017. trabzonspor maçından sonra soyunma odasında yaşanan talisca - caner tartışması; "talisca caner'e uçan tekme attı" olarak lanse ediliyor. olayın harlanması için takım içinde çoğu oyuncuyu takip etmeyen tolga zengin'in talisca'yı takipten çıkardığı yazılıyor. kutuplaştırma çalışmaları karşılıklı takım içi sağduyuyla çözülüyor.

  - 4 ekim 2017. çarşı grubundan olduğunu iddia eden bir takım şahıslar sedat peker'i çarşı'ya davet ediyor. burada bir toplantı düzenleniyor. böylece beşiktaş'ı ve çarşı'yı bir takım kafa yapılarına yaklaştırma çalışması yapılıyor. beşiktaş'ın duruşuna zeval verilmeye çalışılıyor. çarşı resmi hesabından bu kişilerle alakası olmadığı açıklıyor.

  - 9 ekim 2017. ampute milli takımı'mızın isteği üzerine beşiktaş kulübü zemin yenileme çalışmalarına son verip vodafone park'ı takımımıza açıyor. bakan bunun için beşiktaş'a teşekkür ederken recep tayyip erdoğan tarafından sözü kesiliyor. stadı devletin paralarıyla yaptığımızı ima ediyor lanlı lunlu bir üslupla. spor toto'nun kendi reklamını yapma karşılığı verdiği 40 milyon tl kafamıza kakılıyor ve bir lütufmuş gibi gösteriliyor. stadın 400 milyon tl maliyeti olduğunu hatırlatalım.

  - 12 ekim 2017. beşiktaş'ın stadını yaparken iflas eden bir firma beşiktaş'a saldırıyor. kayyum atanmış olan bu firma beşiktaş'a dava açmış durumda değil. çünkü hiçbir hakları olmadığını ve hatta burada mağdur olanın beşiktaş olduğunu onlar da çok iyi biliyor. ama birilerinden yemlenmeleri sonucu ortalığı bulandırıyolar. buna en çok da fanatik gazetesi yardım ediyor. resmi siteden bu haber sert bir şekilde yalanlanıyor ve fanatik gazetesiyle ilişkiler donduruluyor.

  biz beşiktaş'a karşı başlatılan sistematik savaş başlığını açtığımızda gülenler burada mı ? onlar güledursun, biz bu durumlara hazırdık. hiçbir şey gardımızı düşüremez. size önümüze taş koymak yetmez artık, yollarımıza mayın döşeyeceksiniz. biz tüm yaptıklarınıza rağmen büyük hedeflerimize bir saniye bile sendelemeden yürümeye devam edeceğiz.

  ve tüm bu yapılanlardan sonra şampiyon olmanın tadı, bu ligde daha önce kazanılan hiçbir şampiyonluğa benzemeyecek. motorlara binip dolmabahçe'ye öyle bir geleceğiz ki, vazgeçmek mümkün olmayacak.

  bu akşamki maç nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, bu semtte sokaklar yine denize çıkacak. bu takım şampiyon, yine şampiyon olacak !

 • d. kupası primlerinin ampute milliler'e verilmesi

  tam hali "2018 dünya kupası primlerinin ampute milli futbol takımı'na verilmesi" olan başlık.

  2018 dünya kupası'na katılınması halinde a milli futbol takımı'na yüksek meblağlarda bir prim ödenecekti. bu ödenek madem hazırdı, prim ampute milli takım'a dağıtılsın. hiçbir beklentileri olmadan, formayı hakkıyla terleten bu çocuklar o paranın her kuruşunu hak ediyor. güle güle yesinler. belki birileri de hak ederek para kazanmanın değerini tekrar hatırlar.

  change.org'da kampanya başlatıldı. imza için

 • 9 ekim 2017 türkiye ingiltere ampute futbol maçı

  vodafone park'ta her zamanki koltuğumda olacağım maç.

  maç 19.00'a alındı. ampute futbol maçları 25'er dakikalık iki devre halinde oynanıyor. yani size iş çıkışı 1 saate mal olacak sadece. bu çocuklar yıllardır oynuyor ve genelde aileleri dışında izleyen olmuyor. 41903 kişinin onlar için bağırdığı bir atmosferi düşündükleri zaman bu gece uyuyamayacaklarına eminim. gidip onlara hak ettiklerini verelim.

  sizinle gurur duyuyoruz çocuklar.

 • beşiktaş

  liderden 5 puan geride olmasının yegane sebebi, lige fikstür dezavantajıyla başlamasıdır. bakın ali palabıyık'ın gasp ettiği 5 puandır demiyorum. ona rağmen lider olurduk. sebebini dilim döndüğünce açıklayacağım.

  2000 yılından beri şampiyonluk yarışında bulunan takımların fikstürlerini inceledim. yaklaşık 5 günümü aldı bu analizi yapmak. ama şuanda ligdeki takımları nete yakın çizgilerle gruplandırabildim. şampiyonluk yarışında olan takımların; büyük çoğunlukla kazandıkları maçlara (%84) kolay maçlar, genellikle kazandıkları maçlara (%68) orta seviye maçlar, bazen kazanıp (%56) bazen puan kaybettikleri (%44) maçlara zor maçlar, genellikle puan kaybettikleri (%66 puan kaybı) maçlara çok zor maçlar diyeceğim. buna göre ligdeki 18 takıma karşı yapılan maçları gruplarsam :

  kolay maçlar : evde oynanan; osmanlıspor, gençlerbirliği, kardemir karabükspor, kasımpaşa, antalyaspor, akhisar belediyespor, kayserispor, göztepe, alanyaspor, yeni malatyaspor, sivasspor maçlarıyla deplasmanda oynanan; kayserispor, alanyaspor, yeni malatyaspor, osmanlıspor maçları bu kategoriye giriyor. bu maçlar genelde 3 puanla geçilmiş.

  orta seviye maçlar : evde oynanan; konyaspor, bursaspor ve başakşehir maçlarıyla, deplasmanda oynanan gençlerbirliği, sivasspor, göztepe, akhisar belediyespor, antalyaspor ve kasımpaşa maçları bu kategoriye giriyor. bu maçlar genelde kazanılsa da puan kayıpları da sıkça yaşanıyor.

  zor maçlar : evde oynanan; beşiktaş, galatasaray, fenerbahçe, trabzonspor maçlarıyla, deplasmanda oynanan; kardemir karabükspor, bursaspor ve konyaspor maçları bu kategoriye giriyor. bu maçlarda puan kayıpları sürpriz olarak algılanmıyor.

  çok zor maçlar : beşiktaş, galatasaray, fenerbahçe, trabzonspor ve başakşehir deplasmanları bu kategoriye giriyor. puan kaybı ihtimali çok yüksek olan maçlar.

  not : yeni malatyaspor lige ilk kez çıktığı için malatyaspor'un istatistikleri kullanıldı. başakşehir'in istatistiklerine eski adı istanbul büyükşehir belediyespor'un istatistikleri de eklendi. osmanlıspor'un istatistiğine eski ismi ankaraspor da eklendi.

  şimdi bu gruplara göre şampiyonluk yarışında olan takımların ilk 7 hafta fikstürlerini inceleyelim.

  galatasaray : evde; kayserispor, sivasspor, kasımpaşa, kardemir karabükspor maçları yaptı. osmanlıspor, bursaspor ve antalyaspor deplasmanlarına çıktı. (5 kolay maç, 1 orta seviye maç, 1 zor maç, 0 çok zor maç) 19 puan.

  beşiktaş : evde; antalyaspor, bursaspor, konyaspor ve trabzonsporla oynadı. kasımpaşa, karabükspor ve fenerbahçe deplasmanlarına çıktı. (1 kolay maç, 3 orta seviye maç, 2 zor maç, 1 çok zor maç) 14 puan.

  fenerbahçe : evde; trabzonspor, başakşehir, beşiktaş'la oynadı. deplasmanda; göztepe, gençlerbirliği, alanyaspor ve akhisar belediyespor'la oynadı. (1 kolay maç, 4 orta seviye maç, 2 zor maç, 0 çok zor maç) 11 puan.

  başakşehir fk : evde; bursaspor, konyaspor, trabzonspor'la oynadı. deplasmanda; karabükspor, fenerbahçe, gençlerbirliği ve göztepe'ye karşı oynadı. (0 kolay maç, 4 orta seviye maç, 2 zor maç, 1 çok zor maç) 13 puan.

  trabzonspor : evde; konyaspor, gençlerbirliği ve alanyaspor'a karşı oynadılar. deplasmanda; fenerbahçe, göztepe, başakşehir ve beşiktaş maçlarına çıktılar. (2 kolay maç, 2 orta seviye maç, 0 zor maç, 3 çok zor maç) 9 puan.

  ligimizde son 17 yılda şampiyon olmuş takımların galibiyet ortalaması 23,64. yani sezonda 24 galibiyet alan takım çok yüksek ihtimalle şampiyon oluyor. bu 24 galibiyetin kategorilere göre bantları şöyle: 15 kolay maçtan 11-14 arası galibiyet, 9 orta seviye maçtan 5-8 arası galibiyet, 6 zor maçtan 2-5 arası galibiyet ve 4 çok zor maçtan 0-3 arası galibiyet bir takımı şampiyon yapar.

  beşiktaş 1 kolay, 3 orta seviye, 2 zor, 1 de çok zor maç yaptı demiştik. beşiktaş 15 kolay maçında 1/1 gidiyor, 9 orta seviye maçında 2/3 gidiyor, 6 zor maçında 1/2 gidiyor, 4 çok zor maçında 0/1 gidiyor. hala puan kaybetme özgürlüğünün olduğu ortalama 2 kolay, 2 orta seviye, 4 zor, 2 çok zor maçı var. her bir kategoride ne kadar üst sınırı zorlarsak diğer kategoriler rahatlar tabii ki. 15 kolay maçı da alıp hiçbir çok zor maçı almama özgürlüğünü kendin yaratabilirsin.

  buna göre siz puan durumunu nasıl görüyorsunuz bilmem. ama bence şuanda galatasaray, beşiktaş ve başakşehir kıyasıya yarışı sürdürüyor. trabzonspor ve fenerbahçe gerektiğinden fazla puan kaybediyor.

  tabii istatistiğin gösteremeyeceği şeyler var. evde oynadığın antalyaspor maçında sadece rakip takım taraftarı vardı mesela. ne kadar ev sayabilirsin ? o maçta yenilmedin. karabük deplasmanında 10 kişi kalıp bir de penaltı kaçırdın. yenilmedin. trabzonspor maçına 3 cezalı, 2 sakat ve hocandan yoksun çıktın. yenilmedin. 12 senedir galip gelemediğin statta seni; rakibine 2 penaltı vererek, 3 oyuncuna kırmızı kart çıkararak, 2 penaltını ve 1 nizami golünü de vermeyerek yenebildiler. o halde bile son 10 dakika korkudan titrettin. bu fikstür arasında, 2 adet şampiyonlar ligi maçına çıktın ve ikişer farklı 2 galibiyet aldın.

  geçen yıl da, ondan önceki yıl da çok karamsar arkadaşa laf anlattım burada. hiçbiri ikna olmadı. ama iki senedir mayıs'ta gelip bana teşekkür ediyolar. takımdan emin olun. 2 aralık gecesi görüşelim. zafer bizim olacak.

 • beşiktaş

  1910'da ilk tescil edilen spor kulübü olur, "biz niye tescil alamadık" diye ağlarlar.

  1924'te ilk istanbul ligi şampiyonu olur, "bizim sahamız yoktu" diye ağlarlar.

  1952 yılında milli takım'ın yerine sahaya çıkar. bu onurun nişanı olarak armasına bayrak hediye edilir. "bize niye bayrak verilmedi" diye ağlarlar.

  uefa'ya takım göndermek için 57 ve 58 yıllarında milli lig kurulur, beşiktaş şampiyon olur. "bu şampiyonluklar neden sayılıyor" diye ağlarlar.

  1960'da şampiyon olur, "yabancı teknik direktörle şampiyon olmak kolay" diye ağlarlar.

  1966'da şampiyon olur, "derbi kazanamadan şampiyon oldular" diye ağlarlar.

  1982'de şampiyon olur, "14 yıl sonra şampiyon oluyorlar, utanmadan seviniyolar" diye ağlarlar.

  1986'da şampiyon olur, "averajla şampiyon oldular" diye ağlarlar.

  1989-1992 arasında 3 yıl üst üste şampiyon olur, "şampiyonluk sayısı eşitlensin diye beşiktaş'a yardım ediyolar" diye ağlarlar.

  1995'te şampiyon olur, "galatasaray ve fenerbahçe yarışta yok diye şampiyon oldular" diye ağlarlar.

  2000'de barcelona'yı 3-0 yener, "barcelona eski gücünde değil" diye ağlarlar.

  2003'te şampiyon olur "beşiktaş'ı yüzüncü yılında şampiyon yaptılar" diye ağlarlar.

  yine aynı yıl londra'da chelsea'yi 0-2 yener, "şansa bala kazandılar" diye ağlarlar.

  2006'da ilk süper kupa'nın şampiyonu olur, "galatasaray'ın kadrosu oturmamıştı" diye ağlarlar.

  2007'de liverpool'u inönü stadı'nda 2-1 yener, "liverpool tatile gelmiş" diye ağlarlar.

  2009'da şampiyon olur, "sivasspor'la şampiyonluk yarışına girdiler" diye ağlarlar.

  aynı yıl deplasmanda manchester united'ı yener. "manchester paf takımla çıktı" diye ağlarlar.

  2014'te avrupa ligi grubundan lider çıkar, "grupta sağlam rakip yoktu" diye ağlarlar.

  2015'te liverpool'u eler, "tarihin en zayıf liverpool'u" diye ağlarlar.

  2016'da şampiyon olur, "hakemlerle şampiyon oldular" diye ağlarlar.

  aynı sene deplasmanda napoli'yi yener, evinde 0-3'ten maç çevirir, "bu nasıl şampiyonlar ligi grubu" diye ağlarlar.

  2017'de avrupa ligi'nde çeyrek finale çıkar, "bizim zamanımızda bu turnuva daha zordu" diye ağlarlar.

  2017'de şampiyon olur, "yıldırım demirören'in beşiktaş'a borcu var, ondan şampiyon yapıyolar" diye ağlarlar.

  aynı yıl şampiyonlar ligi grubuna 6 puanla başlar, "bu gruptan da çıkamazlarsa yuh zaten" diye ağlarlar.

  ve beşiktaşlı ağlaklığı diye başlıklar açıp sayfa sayfa entry girerler.

  onlar ağlayadursun, sen daha da yüksel beşiktaş !

 • beşiktaş

  mehmet akif'in çok sevdiğim bir şiiridir seyfi baba. mehmet akif, düşmüş durumda olan seyfi baba'ya ziyarete gider şiirde. kalkarken de adama para vermeye yeltenir ve kesesini boş görür. sonra şu dörtlükle devam eder:

  "bir de baktım ki: tek onluk bile yokmuş kesede;
  mühürüm boynunu bükmüş duruyormuş sâde !
  o zaman koptu içimden şu tehassür ebedî:
  ya hamiyyetsiz olaydım, ya param olsa idi !"

  şu maçtan sonra gördüklerimi ibretle izliyorum. maçta olanları hepimiz biliyoruz. üzerinden geçelim. verilen kırmızı kartlar doğru. penaltıların ikisi de doğru. ama maça direkt etki eden üç pozisyon var. beşiktaş'a verilmeyen ilk penaltı. beşiktaş'ın ofsayt gerekçesiyle verilmeyen golü. pozisyon piero'ya göre 77 cm nizami gol. beşiktaş'a verilmeyen ikinci penaltı. ozan tufan topu dirseğiyle dürtüyor. özetle maçta verilmeyen 2 penaltı ve 1 gol var. hepsi de beşiktaş'ın aleyhine.

  ve maç bitti. fenerbahçe taraftarı tüm bunlara rağmen "koyduk mu" diyerek eğleniyor. galibiyetten dolayı en ufak bir mahcubiyetleri yok. aşırı mutlular. fenerbahçe as başkanı mahmut uslu, caner erkin'e özel hayatında yaşadıklarıyla hadsizce saldırıyor ve hakemin beşiktaş'ı kolladığını söylüyordu. o anda fenerium, seviyesi anaokulu olan bir ürün satışa koyuyordu. öte yandan rıdvan dilmen maçı fenerbahçe'nin hak ettiği söylüyor, beşiktaş aleyhine tartışmalı pozisyonlar sorulduğundaysa "görmedim" demekle yetiniyordu şeytanca. aykut kocaman, "gerçekçi olmak gerekirse, bizim tarafımızdaki hataların bir hayli fazla olduğu bir hakemle zor bir maçı geride bıraktık." dedi maç sonunda. utanmadılar. utanmayacaklar.

  bugün 3 puan bizim olabilirdi. bizde bu oyunları yapıp hamiyyetsizce bir 3 puanla evimize dönebilirdik. duayla himmetle 20 kez şampiyon olabilirdik. evimizde 12 yıldır ayak oyunlarıyla namağlup olmaya devam edebilirdik. hakem dostlarımız olabilirdi, külhanbeyi bir kulüp başkanımız tff'yi ve mhk'yı yönetebilirdi. elden düşme oyuncularımıza milyon €'lar veren paravan kulüplerimiz olabilirdi. şike yapabilirdik. şike yüzünden ceza almaya ramak kala kıçımızı kurtaran bir emir erimiz olabilirdi. şampiyonluk yarışında birilerine teşvik primi yedirebilirdik. bu şekilde çok daha başarılı olurduk. 15 kere değil 25 kere şampiyon olurduk. hiçbir derbiyi kaybetmezdik. futbolu biz yönetir, rakiplerimiz başarı olduğunda sistem değiştirir, hocalarını ayartmaya çalışırdık. türkiye'nin en başarılı kulübü olurduk.

  peki ister miydin bunu beşiktaşlı ? istemezdin dimi ? işte beşiktaş budur. onlarda olmayan budur. biz paramızın olmamasını şerefimizin olmamasına tercih eden insanlarız. bu yüzden bu takıma gönül verdik. bu yüzden mücadele veriyoruz.

  hep derler ya beşiktaş taraftarı takımına eksta bir bağlı diye. o beşiktaş'ın bize verdiği mutluluğun büyüklüğünden kaynaklı. çünkü hamiyyetli bir şekilde şampiyon olmanın tadı başka hiçbir şeyde yok. bu senenin sonunda da bu olacak.

  onlar hem hamiyyeti, hem parası olmayanlar olarak kalacak. zafer bizim olacak.

 • ali palabıyık

  verdiği kırmızı kartlar doğru. penaltıların ikisi de doğru. ama maça direkt etki eden üç pozisyon var. beşiktaş'a verilmeyen ilk penaltı. beşiktaş'ın ofsayt gerekçesiyle verilmeyen golü. pozisyon piero'ya göre 77 cm nizami gol. beşiktaş'a verilmeyen ikinci penaltı. ozan tufan topu dirseğiyle dürtüyor. özetle maçta verilmeyen 2 penaltı ve 1 gol var. hepsi de beşiktaş'ın aleyhine. tesadüf değil.

  düdüğünü asacaksın !