kigurabuz12
profili

 • rusya ukrayna savaşı

  nükleer atmak öyle kolay bir mesele değil. dünyada nükleer silah eşiği bir kere aşılırsa onun geri dönüşü olmaz. putin bile o kadar manyak değil.

  abd 1945-1959 yılları arasında nükleer silahlar konusunda dünyada tekel sahibiydi. japonya'ya atılan atom bombalarından sonra savaş kazanılmıştı ve henüz diğer ülkeler atom bombası yapmayı başaramamıştı. henry kissinger'in anlattığına göre o 4-5 yıllık dönemde amerika'da bir çok general ve diplomat dönemin başkanına baskı yaparak "elimizdeki avantajı kullanalım ve diğer ülkeler nükleer silahlara ulaşmadan bunu fırsata çevirelim" demeye başlamış.

  bazı diplomatlar rusya'ya nükleer silahla saldırarak doğu almanya'dan ve doğu avrupa'dan çıkartabiliriz derken daha şahin olanlar "moskova'ya atom bombası atıp komünizmi bitirebiliriz" diyordu. en ılımlı olanlar bile "nükleer silah kullanmasak bile sovyetler'i kullacağız diye tehdit ederek istediğimizi alabiliriz" düşüncesindeydi. neyse ki dönemin abd başkanı (harry truman) sağduyulu çıkıyor ve japonya'dan sonra dünyada nükleer silah eşiği bir defa dahi aşılırsa bunun geri dönüşü olmayacağını, ülkelerin gelecekte en ufak bir anlaşmazlıkta nükleer silaha sarılabileceğini ve bunun da dünyanın sonu olacağını düşünüyor. daha sonra sovyetler de atom bombasına ulaşınca ortaya denge politikası çıkıyor.

  bugün hem rusya hem abd'nin nükleer politikası kendisine saldırılmadıkça nükleer silah kullanmama ve sadece kendi varlığı tehdit altına düşerse kullanma üzerine kurulu. abd'nin nükleer kullanması için washington'un, rusya'nın nükleer kullanması için moskova'nın direkt tehdit altında olması ve diğer savunma yollarının tükenmiş olması gerekiyor. bunun bir tek istisnası var o da karşı tarafın nükleer silah kullanması. yani abd rusya'ya veya rusya abd'nin müttefiklerinden birine karşı nükleer silah kullanırsa karşılık olarak misliyle cevap verme hakkı doğuyor. bunun dışında iki ülkenin dokrininde de ilk nükleeri atan ülke olmak yok. bu ta stalin döneminden günümüze kadar değişmeyen bir doktrin.

  bugün dünyada durup dururken kimse nükleer eşiği aşmak istemez. buna putin de dahil. nükleer silah şaka değil. o eşik bir kere aşılırsa insanlığın sonunu getirir. 11 eylül'den sonra bazı amerikalılar afganistan'da el kaide'nin saklandığı dağlara atom bombası atılmasını savunmuştu ama afganistan'da dağ başındaki teröristlere karşı atom bombası kullanmanın bile bir daha geri dönüşü olmayan sonuçları olduğundan böyle bir şey yapılmadı.

  rusya kimsenin tanımadığı bir referandum yapıp ukrayna'nın doğusundaki toprakları tek taraflı olarak kendine katıp sonra da "topraklarıma saldırdınız" deyip nükleer filan atamaz kısaca. putin bile böyle bir düşünceye girmez.

  (bkz: mutually assured destruction)

 • rusya ukrayna savaşı

  28 şubat'ta biden ile putin yüzyüze görüşecekti ve bundan bir gün önce 27 şubat tarihinde de iki ülkenin dışişleri bakanları görüşecekti. görüşmeler için her şey hazırdı ama görüşmelere 4 gün kala putin yangından mal kaçırır gibi ukrayna'nın işgal emrini verdi çünkü 2-3 günde çabucak kiev'i alıp biden'le olan görüşmesinde elini güçlü tutup masada istediğini almayı planlıyordu. putin barış isteseydi en azından 4-5 gün bekleyip biden'le olan görüşmelerin sonuçlanmasını beklerdi ama o kadar bile bekleyemedi.

  sonra olanlar malum. kiev düşmedi, şehre saldıran ruslar tarihi bir mağlubiyet aldı, biden'le olan görüşme iptal edildi, sonra ruslar hedef küçültüp donbass'ı alıp zafer ilan etmeye odaklandı ama 7 ayda onu da beceremediler. şimdi de "biz barış istiyorduk ukraynalılar neden savaştılar" diye ağlıyorlar. adamın toprağını yangından mal kaçırır gibi işgal et, ülkesinde taş üstünde taş bırakma, şehirlerini hastanelerini bombala, sonra da neden bize karşı savaşıyorlar diye ağla.

  neymiş rusya barış masasına oturmayı istemiş ukrayna kabul etmemiş. rusya'nın barış görüşmesine oturma şartları: ukrayna kayıtsız şartsız teslim olacak, ukrayna ordusu neredeyse tamamen silah bırakacak, sonsuza kadar nato'ya girmeme sözü verecek, avrupa'dan silah almayacak, ukrayna topraklarının 4'te birini rusya'ya vermeyi kabul edecek, rusya'nın gaspettiği kırım'ı vermeyi kabul edecek, donbass'ta kendi toprağında kurulan bölücü devletçikleri tanıyacak....ölme eşeğim ölme. ruslar ukrayna'nın rus mandasına girmesini istediler, ukraynalılar kabul etmeyince de "biz barış masasına oturmak istedik ama ukraynalılar kabul etmedi" diye propaganda yapıyorlar.

 • rusya ukrayna savaşı

  rus savunma sanayii dışarı bağımlı değilmiş çünkü rusya f-35 kullanmıyormuş. şu süper zeki arkadaş yarın gelsin orgeneral olarak başlasın. dışa bağımlılık deyince kastedilen o değil einstein kardeş. rusya'nın yeni nesil askeri araçlarındaki çiplerden güdümlü füzelerindeki teknolojik aygıtlara kadar hepsi dışarıya bağımlı. bir tankın içinde 10 binden fazla parça var ve rusya bunların önemli bir kısmını dışarıdan alıyor. öyle red alert'teki gibi bir kutuya tıklayarak tank üretilmiyor. rusya'nın baştan sona tüm parçalarını kendi ürettiği bir tank, savaş uçağı veya helikopter yok.

  geçenlerde "rusya gerçek silahlarını daha sahaya sürmedi, son teknoloji tanklar daha sahneye çıkmadı" deyip durdunuz, hala o "gerçek silahları" bekliyoruz.

 • rusya ukrayna savaşı

  "24 saat içinde bu işi halleder" denen rusya'nın 1 ay önce başlattığı, 10 binden fazla asker, 1700'den fazla teyit edilmiş askeri araç kaybettiği, rus ekonomisinin içinden geçilen, putin'in karizmasını yerlebir eden, rusya'yı siyasi anlamda dünyanın gözünde bitiren ama rusya'nın ödediği tüm bu bedellere rağmen kherson dışında bir yeri ele geçiremediği ama ekşi'deki rustapar faşistlerin rusya'ya şimdiden zafer yazdığı savaş.

  yalnız savaşın başından beri rusçuların sürekli ağız değiştirerek sürekli rusya'nın zafer ilan ettiğini belirtmesi çok hoş.

  "rusya kiev'i 24 saat içinde alır abi, zelensky 48 saatte kaçmış olur"

  birkaç gün sonra:

  "abi dur daha rusya gerçek silahları sahaya sürmedi. önden bilerek eski hurdaları yolladı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam kiev düşmedi ama kherson düştü, bu da bir şeydir."

  birkaç gün sonra:

  "putin bunları hep düşünmüştür abi, herif kgb sonuçta"

  birkaç gün sonra

  "putin kiev'e 65 km uzunluğunda konvoy yollamış. kiev bitmiştir"

  birkaç gün sonra

  "putin sivillere zarar vermek istemiyor yoksa savaşı çoktan almıştı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam kiev yine düşmedi ama kherson düşmüş be abi"

  birkaç gün sonra:

  "ukrayna savunması çökmek üzere. hem kherson'u aldık boru mu"

  birkaç gün sonra:

  "putin istese var ya kiev'i 1 günde alır ama istemiyor"

  birkaç gün sonra:

  "aslında putin şehirleri almak istemiyor tamam mı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam rus ekonomisi çöktü de çin rusya'yı kurtarır"

  birkaç gün sonra:

  "putin'in daha sahaya sürmediği çok gizli silahlar var"

  birkaç gün sonra:

  "putin özel kuvvetleri sahaya sürecekmiş. ukrayna şimdi bitti"

  birkaç gün sonra:

  "rusya çoktan kazandı abi. bir kere kherson düştü"

 • rusya ukrayna savaşı

  başlıkta bir büyük resimcimiz eksikti. savaşı putin'in beynine çip taktıran bill gates çıkartmış. red alert 2'deki yuri de aslında bill gates'miş. sonunda da amerika haarp bombası atıp rusya'da deprem filan yapacakmış.

  (bkz: oyun çok büyük beyler)

 • rusya ukrayna savaşı

  rusçuların "çevir kazı yanmasın" hesabı sürekli ağız değiştirdiği savaş.

  savaş başlamadan önce: "batı zorla savaş çıkartmaya çalışıyor. putin geri zekalı mı da batının tuzağına düşsün? putin asla ukrayna'ya saldırmayacak"

  savaş başlamak üzereyken: "savaş değil operasyon, sadece ukrayna'nın doğusuyla sınırlı. koskoca putin yalan söylüyor değil ya"

  savaş başladığında: "kiev en geç 24 saat içinde düşer. zelensky 48 saate kadar teslim olur veya kaçar"

  savaş zora girince: "putin bunları düşünmüştür ya. koskoca kgb ajanı bunları düşünemeyecek değil ya?"

  rusya tokat üstüne tokat yiyince: "rusya oraya bilerek eski hurdaları yollamış abi. gerçek silahları daha sahaya sürmediler"

  modern silahların seri üretime hiç geçmediği anlaşılınca: "abi rusya bilerek fazla kastırmıyor. sivillere filan zarar vermek istemiyor yoksa savaş çoktan bitmişti"

  rusya'nın sivilleri vurduğu görüntüler çıkınca: "ruslar savaşı çoktan kazandı abi. baksana haritayı tamamen kırmızıya boyadılar."

 • vladimir zelenskiy

  rustapar trollerin saat 0:00'u vurunca hemen isminin altına emir almışçasına propaganda yazıları postaladığı, rusya'ya hala kafa tutmakta olan kahraman ukraynalı.

  hepinizin şerefini toplasan adamın yüzde biri etmez satılmış rustaparlar. siz para için ruhunuzu satmışsınız. böyle insanları anlayamazsınız. dedeleriniz de zamanında anadolu'da yunanlar galip gelsin diye uğraşmıştı.

 • vladimir putin

  hadi diyelim ki putin haklı ve nato'nun ukrayna'ya füze koymasını istemediği için ukrayna'yı işgal etti ve hadi diyelim savaşı da kazandı ve ukrayna'yı kendi tarafına çekti.

  peki litvanya'daki, letonya'daki, estonya'daki, polonya'daki, romanya'daki, bulgaristan'daki, incirlikteki nato füzelerini ne yapacak? götüne mi sokacak? nato ukrayna'dan çıkınca buralarda yaptığı yığınağı kat kat arttırmayacak mı? şimdi bu ülkelerde 1 füze varsa yarın 10 füze olacak. dahası finlandiya ve isveç nato'ya katılınca ve nato füzeleriyle donatılınca ne yapacak?

  putin bu işten her türlü zararlı çıkacak. ukrayna'ya konacak 10 nato füzesini engelleyeyim derken doğu avrupa'ya 100 nato füzesi konmasını sağlayacak.

  "abi putin strateji dehası, her şeyi düşünmüştür"

 • rusya ukrayna savaşı

  1939 yılından sözlük entry'leri:

  -abartmayın lan savaş mavaş çıkmaz.

  -avrupa'nın göbeğinde savaş mı çıkacakmış? buna kargalar bile güler.

  -yalnız polonya çok kaşındı. almanya sonuna kadar haklı.

  -sadece sözlükte çıkan savaş. almanya'da akrabam var, ortalık çok sakin diyor.

  -almanya'da millet barlarda takılıyor, ne savaşından bahsediyorsunuz?

  -az önce münih'te bir kütüphanedeydim, binada çıt çıkmıyor. savaş mavaş yok.

  -amerika yine okyanus ötesinden ortamı geriyor. almanya barış istiyor.

  -daha 20 yıl önce savaş oldu. avrupalılar dersini çoktan aldılar. boşuna savaş filan beklemeyin.

  -almanya son yıllarda sanayileşmeye hız verdi. adamlar ekonomileri bu kadar iyileşmişken niye savaş istesinler?

  -polonya almanya'yı çok tahrik ediyor. polonya'nın sonu iyi olmayacak.

  -almanya barış için çok uğraşıyor ama avrupalı devletler savaş çıksın diye kıçını yırtıyor.

  -hitler savaş istemediğini defalarca söyledi. avrupa zorla savaş çıkartacak.

  -almanya sadece tatbikat yapıyor canım. savaşlık bir şey yok. size burada ekmek çıkmaz.

  -bütün bunlar amerika'nın oyunu beyler. sakın oyuna gelmeyin.

  -almanya saldırsa bile en fazla danzig'i alıp orada durur. almanya sadece danzig'i istiyor.

  -hitler savaş çıkartacak olsa şimdiye çoktan çıkartmıştı. siz fazla savaş romanı okuyorsunuz.

  -almanya mal mı da tek başına tüm dünyayı karşısına almak istesin? ciddi ciddi buna inanıyor musunuz?

  -polonya'da yaşayan amcaoğlum daha dün gece bale gösterisine gitti. savaş olması imkansız.

  -yatın uyuyun lan, koskoca almanya hesabını kitabını yapmadan savaşa mı girecek?

  -almanya'da şu anda gündem bile olmayan şey. bu konuyu almanlar sizin kadar konuşmuyor lan. zorla savaş çıkartacaksınız.

 • dizi tarihindeki en toksik karakter

  çoğu sözlükçünün "toksik" kelimesinin anlamını bilmediğini gördüğümüz başlık.

  toksik "sevilmeyen" veya "gıcık olunan" anlamına gelmiyor arkadaşlar. şu başlığı okumanızı tavsiye ederim.

  (bkz: toksik insan)

 • okan bayülgen'in aya hiç gitmedik açıklaması

 • türkiye'de clio alamıyorduk abd'de porsche aldık

  ama nasıl olur? sözlükte anlatılanlara göre amerika herkesin evsiz olduğu, kimsenin doktora gidemediği fakir ve geri kalmış bir ülke.