kigurabuz17
profili

 • zelensky'nin savaşacak askerimiz kalmadı demesi

  bu arada düşün ki rusya türkiye'yi işgal ediyor ve hindistan'da bir internet sitesindeki rusçular bu işgali yorumluyor.

  "abi ülkenin başına iett memuru bir imam hatipliyi getirirsen böyle olur"

  "türkiye'de amerikan askeri üsleri var rusya tabi türkiye'yi işgal eder"

  "rusya sonuna kadar haklı abi, türkler çok şımardı"

  "rusya dibinde nato ülkesi istemiyor ve türkiye nato ülkesi olarak rusya'yı tahrik etti"

  "kars ve ardahan zaten rus toprağıdır, türkler versin kurtulsun"

  "türkler rusya'ya karşı savaşarak batıya hizmet ediyorlar"

  "türkler rusya'ya direnerek emperyalizme hizmet ediyorlar"

  "akp hükümeti zaten yolsuzluğa batmıştı, rusya en iyisini yaptı"

  "türkler kürtlere zulmediyordu rusya onları kurtarmaya geliyor"

  "türkler kıbrıs'ta işgalciydi zaten rusya en iyisini yapıyor"

  "nato'cu türkler'e karşı rusya'yı desteklemeliyiz"

  "türkler kendilerini avrupa ülkesi sanıyor ama türkiye'nin yeri rus mandasıdır"

  "türkler rus mandasını kabul etmeyerek batıya hizmet ediyorlar"

  "türk ordusu zaten emperyalist nato'nun bir parçasıdır. ruslar umarım onları yok eder."

  işte bizim rusçuların entryleri okuyunca böyle bir atmosfer oluşuyor.

 • josef stalin

  -kendisini eleştirenler faşist değildir. canla başla savunanların ve yaptığı katliamları hoş göstermeye çalışanların çoğunluğu solcu görünümlü faşisttir.

  -hayranları gibi kendisi de faşistin önde gidenidir ve soykırımcıdır. sabah akşam sıvasanız da bu değişmeyecektir.

  -kendisi insanlık düşmanı değilse tarihte yaşamış hiç kimse değildir zaten.

  -hitler'le babasının hayrına savaşmamıştır, hatta savaşın başında hitler'le müttefiktir. sonradan hitler kendisine aniden savaş ilan edince istemeye istemeye mecburen savaşmıştır.

  -80 milyon insan öldürmediyse de milyonlarca insan öldürdüğü gerçeğini değiştirmiyor. öldürdüğü insanlar içinde kendi davadaşı olan sosyalist ve komünistler de vardır, kendi ordusunun subayları da vardır.

  -kendisini her eleştiren "nazi özentisi" değildir, kendisini eleştirenlerin çoğu hitler'i de aynı şekilde eleştirmektedir. kendisini savunanların nazilerle ortak yanları kendisini eleştirenlerden çok daha fazladır (örneğin ideolojik fanatizm ve ideolojik körlük).

  -avrupa'yı faşizmden kurtarmak gibi bir derdi olsaydı savaşın başında hitler'le antlaşma yapıp doğu avrupa'yı kardeş kardeş işgal etmezdi.

  -savaşı da gayet batıdan ve amerika'dan aldığı yardımlar sayesinde kazanmıştır. hitler'le tek başına değil tüm dünyayı arkasına alarak savaşmıştır. sscb cephesi 2. dünya savaşının 5 ana cephesinden sadece biridir.

  -tüm dünyanın el ele verip nazileri yenerek kazandığı savaşı tek başına sscb kazanmış gibi göstererek sadece fanatizminizi belli ediyorsunuz.

  -kendisini "dönemin şartları yüzünden" eleştiremeyeceksek tarihteki hiçbir lideri eleştiremeyiz. hepsini ortaya çıkaran şey yaşadıkları dönemin şartlarıdır.

  -bugün zaman makinesi olsa ve 1950'lere gidebilsek kendisini öven kimse onun ülkesinde yaşamak istemezdi.

  -kendisi sosyalist olmasaydı savunanların hiçbiri savunmayacaktı. takım tutar gibi ideoloji tutan fanatikler tarafından sırf aynı ideolojiden diye savunulmaktadır.

  -hitler düz faşist değil de sosyalist faşist (sizin gibi) olsaydı hitler'i de böyle canla başla savunacaktınız, her yaptığına bahane üretecektiniz.

  -milyonlarca insanın katili faşist ve cani bir katili de eleştiremeyeceksek kimi eleştireceğiz? kendisi dünya tarihinde eleştirilmeyi en çok hakeden 3-4 isimden biridir zaten.

 • rusya ukrayna savaşı

  birkaç güne kadar putin'le wagner lideri öpüşüp barışır ama yevgeny prigozhin'in son 24 saatte yaptığı itiraflar unutulmasın çünkü biz bunları söylediğimizce rusçular köpüklerini saça saça hakaret ediyordu. şimdi hepsi suspus oldu.

  son 24 saatte wagner liderinin yaptığı itiraflar:

  -ukrayna'da nazilerle savaşmıyoruz öyle bir şey yok dedi.

  -ukrayna savaşının nato'yla uzaktan yakından alakası yok dedi.

  -savaş rusya içinde güç gösterisi yapmak isteyen bir grup tarafından yürütülüyor dedi.

  -şu ana kadar 100 bin civarı rus askerinin öldüğünü söyledi.

  -savaşta hiçbir hedefe ulaşılamadığını ve kaybedilmekte olduğunu söyledi.

  -rus ordusunun baştan aşağı yolsuzluğa bulaştığını söyledi.

  -rus ordusunun askerlerine doğru dürüst mermi ve teçhizat bile veremediğini askerlerinin hayatını zerre önemsemediğini söyledi.

  -rusya'nın donbas'ta kurtarıcılık değil yağmacılık yaptığını söyledi.

  -rusya'nın ukrayna hakkında 2014'ten beri dürüst olmadığını söyledi.

  -ukrayna'nın hiçbir zaman rusya'nın güvenliğini tehdit etmediğini söyledi.

  bunları biz söylediğimizde rusçular salyalarını saçarak sayfalarca hakaret ediyordu. şimdi aynısını savaşın 2 numaralı adamı ve putin'in en eski dostlarından biri söylüyor. birkaç gün sonra ortalık sakinleşip gündem değişince rusçular yine aynı yalanları söylemeye başlayacaklar, yine savaşı nato çıkarttı rusya nazilere karşı savunma yapıyor filan diyecekler ama onlara kendi liderlerinin yaptığı itirafları hatırlatacağız.

 • rusya ukrayna savaşı

  buradaki rusçuların iddialarına göre rusya güya sınırında gördüğü tehdide karşı önlem alıyormuş ve bu işgal hareketi aslında rusya için savunma savaşıymış. tehditlere karşı önlem almak rusya'nın hakkıymış. sorun şu ki avrupa'da başka bir ülkeye tehdit yaratan tek ülke rusya. rusya'yı saymazsak kimsenin kimseye tehdit oluşturduğu filan yok.

  -sudan sebeplerle gürcistan'ı bombalayan rusya

  -2014'te kırım'ı sudan bahanelerle işgal eden rusya

  -bu sene ukrayna'ya saldıran rusya

  -polonya'yı, estonya'yı, bulgaristan'ı, moldova'yı tehdit eden rusya

  -her hafta tüm dünyaya "nükleer atarım ha" diyen rusya

  -doksanlı yıllarda kendi topraklarında kendi vatandaşlarına (çeçenistan) soykırım yapan rusya

  -suriye'de 34 askerimizi şehit eden rusya

  -avrupa'daki bir çok ülkenin seçimlerine/içişlerine karışmaya çalışan rusya

  bu coğrafyada sürekli sağa sola saldırıp kriz çıkartan, komşularını tehdit eden, kafasına göre ülke bombalayan, avrupa'da barışı tehdit eden tek ülke rusya. ortamlarda "rusya sadece dış tehditlere karşı kendini savunuyor" dersiniz kim bilecek.

 • rusya ukrayna savaşı

  rusya çeçenistan'da onbinlerce insanı katleder, şehirleri haritadan siler, batı ülkeleri "aman rusya'yı kızdırmayalım sonra soğuk savaş geri döner" deyip sessiz kalırlar.

  rusya gürcistan'ı bombalar, avrupa ülkeleri "ağzımızın tadı bozulmasın, rusya'yla ticaret ilişkilerimiz bozulmasın" diye göz yumar.

  rusya kırım'ı işgal eder, batı ülkeleri "aman putin'i kızdırmayalım, bu seferlik ne istediyse verelim" der.

  rusya suriye'de şehirleri ikinci dünya savaşından beri görülmüş en büyük halı bombardımanına tutup milyonlarca insanı göç etmeye zorlar, batı ülkeleri "aman rusya gazı keserse üşürüz" deyip susar.

  rusya orta asya ülkelerinin içişlerine karışır, doğu avrupa'da darbe yapmaya çalışır, batı ülkerinde seçimlere kadar hile karıştırmaya çalışır, kimse "ortam gerilmesin" diye ses etmez.

  rusya oraya buraya dalaşıp avrupalılar her şeye göz yumunca putin iyice cesaretlenip şımarıp ukrayna'yı işgal edip tüm dünyayı nükleer savaşla tehdit edince avrupa sonunda dayanamayıp ilk kez adam gibi tepki verdi ve burada "batılılar ortamı geriyor", "batılılar barış istemiyor", "savaşı asıl batılılar çıkarttı", "rusya mağdur" diye propaganda yapılıyor.

  zamanında hitler'e de "aman istediğini verelim de savaş çıkmasın" diye diye avusturya'yı, çekoslovakya'yı, orayı burayı verdiler, adamın gözü doymadı ikinci dünya savaşı çıktı. putin'e kimse ses etmese ukrayna'yı alıp sonra diğer ülkelere dalaşacaktı. hiç batıyı filan suçlamayın. savaşı çıkartan ve suçlu olan taraf %100 rusya ve putin'dir.

 • rusya ukrayna savaşı

  nükleer atmak öyle kolay bir mesele değil. dünyada nükleer silah eşiği bir kere aşılırsa onun geri dönüşü olmaz. putin bile o kadar manyak değil.

  abd 1945-1959 yılları arasında nükleer silahlar konusunda dünyada tekel sahibiydi. japonya'ya atılan atom bombalarından sonra savaş kazanılmıştı ve henüz diğer ülkeler atom bombası yapmayı başaramamıştı. henry kissinger'in anlattığına göre o 4-5 yıllık dönemde amerika'da bir çok general ve diplomat dönemin başkanına baskı yaparak "elimizdeki avantajı kullanalım ve diğer ülkeler nükleer silahlara ulaşmadan bunu fırsata çevirelim" demeye başlamış.

  bazı diplomatlar rusya'ya nükleer silahla saldırarak doğu almanya'dan ve doğu avrupa'dan çıkartabiliriz derken daha şahin olanlar "moskova'ya atom bombası atıp komünizmi bitirebiliriz" diyordu. en ılımlı olanlar bile "nükleer silah kullanmasak bile sovyetler'i kullacağız diye tehdit ederek istediğimizi alabiliriz" düşüncesindeydi. neyse ki dönemin abd başkanı (harry truman) sağduyulu çıkıyor ve japonya'dan sonra dünyada nükleer silah eşiği bir defa dahi aşılırsa bunun geri dönüşü olmayacağını, ülkelerin gelecekte en ufak bir anlaşmazlıkta nükleer silaha sarılabileceğini ve bunun da dünyanın sonu olacağını düşünüyor. daha sonra sovyetler de atom bombasına ulaşınca ortaya denge politikası çıkıyor.

  bugün hem rusya hem abd'nin nükleer politikası kendisine saldırılmadıkça nükleer silah kullanmama ve sadece kendi varlığı tehdit altına düşerse kullanma üzerine kurulu. abd'nin nükleer kullanması için washington'un, rusya'nın nükleer kullanması için moskova'nın direkt tehdit altında olması ve diğer savunma yollarının tükenmiş olması gerekiyor. bunun bir tek istisnası var o da karşı tarafın nükleer silah kullanması. yani abd rusya'ya veya rusya abd'nin müttefiklerinden birine karşı nükleer silah kullanırsa karşılık olarak misliyle cevap verme hakkı doğuyor. bunun dışında iki ülkenin dokrininde de ilk nükleeri atan ülke olmak yok. bu ta stalin döneminden günümüze kadar değişmeyen bir doktrin.

  bugün dünyada durup dururken kimse nükleer eşiği aşmak istemez. buna putin de dahil. nükleer silah şaka değil. o eşik bir kere aşılırsa insanlığın sonunu getirir. 11 eylül'den sonra bazı amerikalılar afganistan'da el kaide'nin saklandığı dağlara atom bombası atılmasını savunmuştu ama afganistan'da dağ başındaki teröristlere karşı atom bombası kullanmanın bile bir daha geri dönüşü olmayan sonuçları olduğundan böyle bir şey yapılmadı.

  rusya kimsenin tanımadığı bir referandum yapıp ukrayna'nın doğusundaki toprakları tek taraflı olarak kendine katıp sonra da "topraklarıma saldırdınız" deyip nükleer filan atamaz kısaca. putin bile böyle bir düşünceye girmez.

  (bkz: mutually assured destruction)

 • rusya ukrayna savaşı

  28 şubat'ta biden ile putin yüzyüze görüşecekti ve bundan bir gün önce 27 şubat tarihinde de iki ülkenin dışişleri bakanları görüşecekti. görüşmeler için her şey hazırdı ama görüşmelere 4 gün kala putin yangından mal kaçırır gibi ukrayna'nın işgal emrini verdi çünkü 2-3 günde çabucak kiev'i alıp biden'le olan görüşmesinde elini güçlü tutup masada istediğini almayı planlıyordu. putin barış isteseydi en azından 4-5 gün bekleyip biden'le olan görüşmelerin sonuçlanmasını beklerdi ama o kadar bile bekleyemedi.

  sonra olanlar malum. kiev düşmedi, şehre saldıran ruslar tarihi bir mağlubiyet aldı, biden'le olan görüşme iptal edildi, sonra ruslar hedef küçültüp donbass'ı alıp zafer ilan etmeye odaklandı ama 7 ayda onu da beceremediler. şimdi de "biz barış istiyorduk ukraynalılar neden savaştılar" diye ağlıyorlar. adamın toprağını yangından mal kaçırır gibi işgal et, ülkesinde taş üstünde taş bırakma, şehirlerini hastanelerini bombala, sonra da neden bize karşı savaşıyorlar diye ağla.

  neymiş rusya barış masasına oturmayı istemiş ukrayna kabul etmemiş. rusya'nın barış görüşmesine oturma şartları: ukrayna kayıtsız şartsız teslim olacak, ukrayna ordusu neredeyse tamamen silah bırakacak, sonsuza kadar nato'ya girmeme sözü verecek, avrupa'dan silah almayacak, ukrayna topraklarının 4'te birini rusya'ya vermeyi kabul edecek, rusya'nın gaspettiği kırım'ı vermeyi kabul edecek, donbass'ta kendi toprağında kurulan bölücü devletçikleri tanıyacak....ölme eşeğim ölme. ruslar ukrayna'nın rus mandasına girmesini istediler, ukraynalılar kabul etmeyince de "biz barış masasına oturmak istedik ama ukraynalılar kabul etmedi" diye propaganda yapıyorlar.

 • rusya ukrayna savaşı

  rus savunma sanayii dışarı bağımlı değilmiş çünkü rusya f-35 kullanmıyormuş. şu süper zeki arkadaş yarın gelsin orgeneral olarak başlasın. dışa bağımlılık deyince kastedilen o değil einstein kardeş. rusya'nın yeni nesil askeri araçlarındaki çiplerden güdümlü füzelerindeki teknolojik aygıtlara kadar hepsi dışarıya bağımlı. bir tankın içinde 10 binden fazla parça var ve rusya bunların önemli bir kısmını dışarıdan alıyor. öyle red alert'teki gibi bir kutuya tıklayarak tank üretilmiyor. rusya'nın baştan sona tüm parçalarını kendi ürettiği bir tank, savaş uçağı veya helikopter yok.

  geçenlerde "rusya gerçek silahlarını daha sahaya sürmedi, son teknoloji tanklar daha sahneye çıkmadı" deyip durdunuz, hala o "gerçek silahları" bekliyoruz.

 • rusya ukrayna savaşı

  "24 saat içinde bu işi halleder" denen rusya'nın 1 ay önce başlattığı, 10 binden fazla asker, 1700'den fazla teyit edilmiş askeri araç kaybettiği, rus ekonomisinin içinden geçilen, putin'in karizmasını yerlebir eden, rusya'yı siyasi anlamda dünyanın gözünde bitiren ama rusya'nın ödediği tüm bu bedellere rağmen kherson dışında bir yeri ele geçiremediği ama ekşi'deki rustapar faşistlerin rusya'ya şimdiden zafer yazdığı savaş.

  yalnız savaşın başından beri rusçuların sürekli ağız değiştirerek sürekli rusya'nın zafer ilan ettiğini belirtmesi çok hoş.

  "rusya kiev'i 24 saat içinde alır abi, zelensky 48 saatte kaçmış olur"

  birkaç gün sonra:

  "abi dur daha rusya gerçek silahları sahaya sürmedi. önden bilerek eski hurdaları yolladı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam kiev düşmedi ama kherson düştü, bu da bir şeydir."

  birkaç gün sonra:

  "putin bunları hep düşünmüştür abi, herif kgb sonuçta"

  birkaç gün sonra

  "putin kiev'e 65 km uzunluğunda konvoy yollamış. kiev bitmiştir"

  birkaç gün sonra

  "putin sivillere zarar vermek istemiyor yoksa savaşı çoktan almıştı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam kiev yine düşmedi ama kherson düşmüş be abi"

  birkaç gün sonra:

  "ukrayna savunması çökmek üzere. hem kherson'u aldık boru mu"

  birkaç gün sonra:

  "putin istese var ya kiev'i 1 günde alır ama istemiyor"

  birkaç gün sonra:

  "aslında putin şehirleri almak istemiyor tamam mı"

  birkaç gün sonra:

  "tamam rus ekonomisi çöktü de çin rusya'yı kurtarır"

  birkaç gün sonra:

  "putin'in daha sahaya sürmediği çok gizli silahlar var"

  birkaç gün sonra:

  "putin özel kuvvetleri sahaya sürecekmiş. ukrayna şimdi bitti"

  birkaç gün sonra:

  "rusya çoktan kazandı abi. bir kere kherson düştü"

 • rusya ukrayna savaşı

  başlıkta bir büyük resimcimiz eksikti. savaşı putin'in beynine çip taktıran bill gates çıkartmış. red alert 2'deki yuri de aslında bill gates'miş. sonunda da amerika haarp bombası atıp rusya'da deprem filan yapacakmış.

  (bkz: oyun çok büyük beyler)

 • rusya ukrayna savaşı

  rusçuların "çevir kazı yanmasın" hesabı sürekli ağız değiştirdiği savaş.

  savaş başlamadan önce: "batı zorla savaş çıkartmaya çalışıyor. putin geri zekalı mı da batının tuzağına düşsün? putin asla ukrayna'ya saldırmayacak"

  savaş başlamak üzereyken: "savaş değil operasyon, sadece ukrayna'nın doğusuyla sınırlı. koskoca putin yalan söylüyor değil ya"

  savaş başladığında: "kiev en geç 24 saat içinde düşer. zelensky 48 saate kadar teslim olur veya kaçar"

  savaş zora girince: "putin bunları düşünmüştür ya. koskoca kgb ajanı bunları düşünemeyecek değil ya?"

  rusya tokat üstüne tokat yiyince: "rusya oraya bilerek eski hurdaları yollamış abi. gerçek silahları daha sahaya sürmediler"

  modern silahların seri üretime hiç geçmediği anlaşılınca: "abi rusya bilerek fazla kastırmıyor. sivillere filan zarar vermek istemiyor yoksa savaş çoktan bitmişti"

  rusya'nın sivilleri vurduğu görüntüler çıkınca: "ruslar savaşı çoktan kazandı abi. baksana haritayı tamamen kırmızıya boyadılar."

 • vladimir zelenskiy

  rustapar trollerin saat 0:00'u vurunca hemen isminin altına emir almışçasına propaganda yazıları postaladığı, rusya'ya hala kafa tutmakta olan kahraman ukraynalı.

  hepinizin şerefini toplasan adamın yüzde biri etmez satılmış rustaparlar. siz para için ruhunuzu satmışsınız. böyle insanları anlayamazsınız. dedeleriniz de zamanında anadolu'da yunanlar galip gelsin diye uğraşmıştı.

 • vladimir putin

  hadi diyelim ki putin haklı ve nato'nun ukrayna'ya füze koymasını istemediği için ukrayna'yı işgal etti ve hadi diyelim savaşı da kazandı ve ukrayna'yı kendi tarafına çekti.

  peki litvanya'daki, letonya'daki, estonya'daki, polonya'daki, romanya'daki, bulgaristan'daki, incirlikteki nato füzelerini ne yapacak? götüne mi sokacak? nato ukrayna'dan çıkınca buralarda yaptığı yığınağı kat kat arttırmayacak mı? şimdi bu ülkelerde 1 füze varsa yarın 10 füze olacak. dahası finlandiya ve isveç nato'ya katılınca ve nato füzeleriyle donatılınca ne yapacak?

  putin bu işten her türlü zararlı çıkacak. ukrayna'ya konacak 10 nato füzesini engelleyeyim derken doğu avrupa'ya 100 nato füzesi konmasını sağlayacak.

  "abi putin strateji dehası, her şeyi düşünmüştür"

 • rusya ukrayna savaşı

  1939 yılından sözlük entry'leri:

  -abartmayın lan savaş mavaş çıkmaz.

  -avrupa'nın göbeğinde savaş mı çıkacakmış? buna kargalar bile güler.

  -yalnız polonya çok kaşındı. almanya sonuna kadar haklı.

  -sadece sözlükte çıkan savaş. almanya'da akrabam var, ortalık çok sakin diyor.

  -almanya'da millet barlarda takılıyor, ne savaşından bahsediyorsunuz?

  -az önce münih'te bir kütüphanedeydim, binada çıt çıkmıyor. savaş mavaş yok.

  -amerika yine okyanus ötesinden ortamı geriyor. almanya barış istiyor.

  -daha 20 yıl önce savaş oldu. avrupalılar dersini çoktan aldılar. boşuna savaş filan beklemeyin.

  -almanya son yıllarda sanayileşmeye hız verdi. adamlar ekonomileri bu kadar iyileşmişken niye savaş istesinler?

  -polonya almanya'yı çok tahrik ediyor. polonya'nın sonu iyi olmayacak.

  -almanya barış için çok uğraşıyor ama avrupalı devletler savaş çıksın diye kıçını yırtıyor.

  -hitler savaş istemediğini defalarca söyledi. avrupa zorla savaş çıkartacak.

  -almanya sadece tatbikat yapıyor canım. savaşlık bir şey yok. size burada ekmek çıkmaz.

  -bütün bunlar amerika'nın oyunu beyler. sakın oyuna gelmeyin.

  -almanya saldırsa bile en fazla danzig'i alıp orada durur. almanya sadece danzig'i istiyor.

  -hitler savaş çıkartacak olsa şimdiye çoktan çıkartmıştı. siz fazla savaş romanı okuyorsunuz.

  -almanya mal mı da tek başına tüm dünyayı karşısına almak istesin? ciddi ciddi buna inanıyor musunuz?

  -polonya'da yaşayan amcaoğlum daha dün gece bale gösterisine gitti. savaş olması imkansız.

  -yatın uyuyun lan, koskoca almanya hesabını kitabını yapmadan savaşa mı girecek?

  -almanya'da şu anda gündem bile olmayan şey. bu konuyu almanlar sizin kadar konuşmuyor lan. zorla savaş çıkartacaksınız.

 • dizi tarihindeki en toksik karakter

  çoğu sözlükçünün "toksik" kelimesinin anlamını bilmediğini gördüğümüz başlık.

  toksik "sevilmeyen" veya "gıcık olunan" anlamına gelmiyor arkadaşlar. şu başlığı okumanızı tavsiye ederim.

  (bkz: toksik insan)

 • okan bayülgen'in aya hiç gitmedik açıklaması

 • türkiye'de clio alamıyorduk abd'de porsche aldık

  ama nasıl olur? sözlükte anlatılanlara göre amerika herkesin evsiz olduğu, kimsenin doktora gidemediği fakir ve geri kalmış bir ülke.