Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. her eve 100 megabit internet

  her eve maske verdiniz bakanım.
  daha fazla yüklenmeyin

 • 2. mezuniyetine gitmeyen öğrenci

  düğün de yapmaz ilerde muhtemelen.aferin.yalnız yüksek lisansta da mı yapılıyor bunlar şaşkaldım.

 • 3. 20 mayıs 2020 izmir camiilerinde çav bella çalması

  sani tunc soyer emir vermis, chp il örgütü imamlari bayiltip operasyon yapmis gibi bir hava esiyor. ulan kimin yaptigi, niye yaptigi bile belli degil neyin kafasini yasiyosunuz da nefret saciyosunuz boyle?

 • 4. kürtlerin ana dilde eğitim hakkı

  olmayan haktır.

  yukarlarda bazı zır cahiller demis ki "
  almanyada da var " demiş,"
  hak olmali , anadil haktir "demis....

  evet avrupa da milyonlarca turk cocugu icin anadil turkce egitim hakki var , var da nasil var:

  iyi dinle: milyonlarca türk olan avrupa devletlerinde anadil ogrenme hakki söyle oluyor:

  evet anadilini ögrenmesi bir hak oldugu icin avrupa devleti diyor ki turk devletine:

  "sen benim topraklarımda okuyan türk cocuklarına turkce ögretebilirsin ,evet bu onlarin en dogal hakki ve bunu benim okulumda ögretebilirsin,ama ben sana öğretmen vermem .getir türk öğretmenini .öde maasını ,haftada bir gün girsin benim okuluma amma max 2 saat icin sana bos bir sinif ayarlarim ve kesinlikle benim ders saatlerimin dısında sana vereegim sınıfta kurs gibi ögretirsin."

  bu sebeple türk meb avrupaya kendi bütcesinden ögretmen gönderir,ve ögretmen ya hafta sonları veya okul cıkıslarında turk cocuklara haftada 2 saat kadar türkce dersi verir ,öyle notlama vs karneye not verme vs olmaz.
  devletin tek anadili vardir , digerleri kurs seklinde alinir.

  ama bizim ulkemizde,
  anadilde egitim isteriz diye cıgıranlarin tek istegi turkiye yi bolmektir.

  cunku;

  ben avrupada bunların cok yogun bulundugu ve her carsamba tum civar illerden gelenlerin de katıldıgı , şehrin en işlek meydanında yürüyüs yapıp pankart tasıdıkları ulkeden bildiriyorum:

  toplandiklari gunlerde özellikle yanlarından geciyorum, aralarında turkce konusuyorlar acılan pankartlar turkce ve o ulkenin dilinde.kurtce konusmuyorlar, kurtce pankart tasimiyorlar.

  yazları ise memleketime ,turkiye ye geliyorum , yazlık sitemizde tam 9 ev bunlara ait ve en az her evde 10 cocuk var,kadınlar havuza girmek soyle dursun yerlere kadar uzun milli elbiselerini giyiyor ve hayret edilecek bir şekilde asla cocuklarla veya kendi aralarında kurtce konusmuyorlar ve hatta sordugumda cocukların okula gittikleri icin kurtce konusmadıklarını soyluyorlar.. peki bu hadi neyse ...peki ya cocuk isimlerine ne demeli....aleyna, dilara,burak,mert...e ee koysana kurt ismi yoook..
  ne peki:
  ne kurtce konusurum ne kurt ismi koyarım,ama turkiye bolunmesine katkım olsun , illa ki kurtce isterim.

 • 5. 3 öğrenciye 100'er tl bayram harçlığı kampanyası

  pubg royal pass'a harcanacak harçlıktır.

 • 6. kılıçdaroğlu'nun 1 milyon 782 bin 264 tl'lik aracı

  bu parti kafasını birde takım kafasını anlamıyorum ne kılıçtaroğlunun neden erdoğan'ın sizin kadar derdi yok adamların işi gücü geliri yerinde
  düzen değişir düzülen hiç değişmez
  hep düzüleceksiniz kendimi ayırt etmiyorum bak
  siz dürüst namuslu ama parası olmayan birine oy verdiniz mi hayır
  zengin adam milyonlarca lira para harcayacak siz taş kafaların daha refah bir hayat sürmesi için öylemi lan o milyonları katlamak için harcıyor artık akıllanın

 • 7. 21 mayıs 2020 fenerbahçe sk'nın attığı tweet

  fenerbahçeliyim.

  aynı kupanın kadın versiyonu galatasaray tarafından alındı.bizim voleybol kadınlarda şampiyonlar ligi kupamız var.

  işimize gelince "he for she" diyip reklam yapmayı biliyoruz.işimize gelmeyince böyle.

 • 8. ali babacan'ın alacağı oy oranı

  ali babacan %15 alsın

  tüm ekşi sözlük beni siksin

  o kadar da açık ve net

 • 9. survivor 2020 ünlüler-gönüllüler

  barış’ın tipi ersin gibi olsa , bırak sms te birinci olmayı çoktan elenmiş ve milyonlar adama etmedik hakareti ve küfürü bırakmamıştı.

 • 10. #süratkargokapatılsın

  bu firmayla çalışan hiçbir online satıcıdan alışveriş yapmıyorum artık.

  yurtiçi kargoyu rahmetle andırdılar bana. beylikdüzü’ne gelecek kargo, esenyurt ve silivri arasında 19 gündür gidip geliyor. kargoyu kendi haline bıraksalar 19 günde rüzgarla falan evimin önüne gelirdi.

 • 11. pandemi sürecindeki en iyi kargo

  amazon'un "kolay gelsin" isimli hizmetidir.

 • 12. şeytana sorulacak tek soru

  boş silahları neden dolduruyorsun?

 • 13. tai chi ustasının 30 saniyede nakavt olması

  - ne yaptın sen yeğen yaaaa
  + amına koydum onun

  tai chi latte olmuş bir adamın dövüş videosu.

  unutmuş olanlar için ekleyelim, ne yaptın sen yeğen yaa

 • 14. karpuza yalandan vurup anlıyor gibi yapmak

  20 yıl kadar manavda karpuz satışı yaptım. bırak el vurmayı karpuza baktığım zaman içindeki çekirdeklerin sıralamasını söylerim. neyse. tezgâha müşteri geldiğinde iyi karpuzu direkt seçmeden verdiğim zaman bunu istemezlerdi ama yalandan 1-2 taneye el vurup 3 veya 4. karpuzu verdiğim zaman hiç ses çıkarmadan alırlardı. hasılı, bazen yalana mecbur bırakılır insanoğlu. karpuzdan felsefeye çok fazla zıplamadan burada bırakıyorum mevzuyu.

  edit: gelen mesajlara (oha) toplu yanıt. kelek yememeniz için buradan verebileceğim tek somut ipucu alacağınız karpuzda şunun gibi sarı güneş yanığı olmalı. bu işaret karpuzun kelek çıkma olasılığını sıfırlar. yalnız bu güneş yanığı yeşil saplı (48 saatten sonra kurumaya başlar) bir karpuzda bulunmalı. aksi halde içi kof (kumlu) olur.

  edit ii: daha dün evren-cosmos ile alakalı kitap gibi yazı yazdık sallayan olmadı, karpuzla ilgili bir entry girdik mesaj kutusu durmadı. hayat çok enteresan.

 • 15. ali babacan

  akp'den yaka silkip bu adama oy verecek grup, malın önde gidenidir.

  kendisi 2002-2007 yılları arasında ekonomi bakanlığı yaptı. devraldığı ekonomi, zaten kemal derviş ve grubu tarafından gerekli reformlar yapıldıktan sonra rayına konulmuş bir ekonomiydi. bunu sahiplenmeye kalkması bile komik.

  kendisinin asıl karnesi için türkiye'nin 2002-2007 seneleri arasındaki "özelleştirme" dosyasına bakmak yeterli. bu seneler arasında sayısız kurum ve kuruluş, üç kuruşa elden çıkarıldı. bunların arasında türk telekom ve tüpraş gibi kurumlar da var. geleceğin en önemli yapıtaşları arasında bulunan iletişim ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren iki kurum ali babacan döneminde satıldı.

  hele türk telekom... 2005'te özelleştirilen kuruma üst düzey yönetici olarak akrabasını koydu bu adam... aynı akraba, 2010 senesinde insan kaynaklarının başından türk telekom ceo'luğuna geldi. ben hayatımda insan kaynaklarından ceo'luğa terfi eden birini görmedim. yıllardır da dünyanın en büyük şirketleriyle çalışırım... sonra da burada elif can bilmemne diye zırlayın...

  ali babacan diye sarıldığınız adam akp'nin kurucu üyesi! adam akp'den 2019'da istifa etti. dna'sı bu.

  2013'te ayakkabı kutuları boşaltılırken değil...

  2016'da kandırılırken değil...

  ülkenin altına dinamiti koyan balyoz, ergenekon sonrası değil...

  ihale kanunu yüzlerce defa değiştirilip delik deşik edildikten sonra değil...

  daha neler, neler...

  ama ne olduysa 2019'un yaz aylarında istfa etti.

  ne oldu o dönem?

  tayyip istanbul'da 800,000 oy fark yedi. hayatının tokadını yedi.

  kimse kusura bakmasın...

  ali babacan'ın "akp 2.0" projesi olma ihtimali benim için çok kuvvetli. kaybedecekleri koltuk için truva atını şimdiden hazırladılar. hedefleri de türkiye'nin içini oyan aptal, salak liberal sürünün oylarını chp'den devşirmek ve akp ile koalisyon kurup kurulu düzeni bozmadan yola devam etmek.

  bu ülke zaten ne çektiyse kendini zeki ve eğitimli olarak gören aptal liberal sürüsünden çekti.

  bir de romantiklik kasmazlar mı...

  düşüyor mu böyle?

  sayın gerizekalılar, hala anlamamışsınız. türkiye'ye ingilizce bilen ve odtü'yü 4.0 ile bitirmiş biri lazım değil. onlardan çok var. her sene mezun olmaya devam ediyorlar, ama türkiye'de kalmıyorlar. çünkü türkiye ahlaksızların elinde. türkiye'ye ahlaklı bir lider lazım. ali babacan ise yukarıdaki sebeplerden dolayı bu isim değil. kendisi ahlaksızlar ordusunun br üyesidir. ahlaklı bir lider seçilirse, ingilizce bilip odtü'yü 4.0 ile bitirenler gerekli kadrolara girebilirler. ali babacan, türkiye'nin gelmiş geçmiş en ahlaksız iktidarının kurucu üyesi ve daha geçen sene istifa etmiş bir neferidir. bir odtü'lü olarak yazıyorum... bizi abartmayın. bizden çok var. çok daha ahlaklılarımız da var. türkiye'nin en büyük sorunu ahlaksızlıktır. o düzelirse, yargı da düzelir, basın da... bunlar varken geri kalan her şey zaten düzelir. aptal yığınlara karışıp "ehonomi düzelsin, önemli olan o" derseniz, yarınınızı da kaybedersiniz.

 • 16. 21 mayıs 2020 habertürk'te yine osurulması

  (bkz: habire götten zarto)

 • 17. açık bayanlara ceza yazacağız içkiyi imha edeceğiz

  linke tıkladım ancak izlemedim. kasa belli. 17 yaşında bir kız hesabıyla üç iş günü içinde kandırılabilir, iki cilveyle pagan yapılabilir, var yoğu elinden alınıp cebinde kalan son kuruşlar bulgaristan’daki ateşli ama bir türlü bilet parası bulamayan halaya yollatılabilir.

  yavaş ceza kes de koçanı götüne sokmasınlar dayı.

 • 18. ibb'nin 15 temmuz mesajlı billboardı

  saat de 14:55'i gösteriyor. saat ve dakikayı toplayınca 69 yapıyor. önemli bir ayrıntı.

 • 19. 25 yaşında 100 bin lirası olan insan

  25 yaşında 100 binlik arabası olan ve bu paranın nerden geldiğini sormamamız gereken şahıstır.
  (bkz: cartel)

 • 20. bahçeli'nin ülkeye ne faydası var merak ediyorum

  bir ali babacan beyanı.

  babacan, "bahçeli, 20 banka iflas ederken, türkiye fakirleşirken ne yapmış onu anlatsın. şu anda iktidar güçleri ellerinde, türkiye’yi sıkıntılı durumdan çıkarmak için ne yapıyorlar, onları anlatsınlar. ülkeye hangi faydası dokunuyor? ben bunu çok merak ediyorum. yoksa ona çamur at, buna çamur çok kolay işler" diye konuştu.

  https://twitter.com/…tatus/1263341332715786240?s=19

  (bkz: küfür olmayan ama küfür etkisi yaratan sözler)

 • 21. 21 mayıs 2020 berat albayrak'ın ekonomi müjdesi

  (bkz: la fontaine'den masallar)

  edit: yazım yanlışı düzeltildi.

 • 22. ramazan'da çay içti diye öğretmenin uyarılması

  öğretmenlere yönelik verilen seminer sırasında, ramazanda çay içtiği gerekçesiyle bir öğretmen şikâyet konusu oldu. seminer esnasında çay içtiği öne sürülerek beyoğlu ilçe milli eğitim müdürlüğü’ne şikâyet edilen öğretmen sözlü bir şekilde uyarıldı ve ‘biraz daha dikkatli olması gerektiği’ söylendi.
  ramazan'da çay içti diye öğretmenin uyarılması
  bu olayi yillardir anlamıyorum. sokakta, ramazan ayinda yemrk yiyor, sigara iciyor diye insanları dovmek, çay icen ogretmeni uyarmak... yahu kardesim sen orucu kendin icin nefsin icin kendini terbiye etmek icin tutmuyor musun? gun boyu acliga kadar dayanikli da bunyen, bir cay icen, sigara icen, yemek yiyen mi senin itikatini, bunyeni, inancini sarsiyor. dünya'da oruc tutan bir sen misin? isteyen tutar, isteyen tutmaz. isteyen icer isteyen icmez. sana ne!
  ülke zivanadan cikti.
  absürt bir tiyatro sahnesine döndü.
  uzaktan bakip kanunsuzluk, ahmaklik, cehalet yüzünden acidigimiz toplumların yasadiklarini yasamaya basladik.
  (bkz: ingiliz bayraklı havlu asan kişinin tutuklanması)
  (bkz: 15 yaşındaki biri cinsel olgunluğa erişmiştir)
  (bkz: camilerden cav bella calmasini ovenlere sorusturma)
  (bkz: açık bayanlara ceza yazacağız içkiyi imha edeceğiz)
  edit: haber hakkinda daha ayrıntılı bilgi ve haberin doğruluğu icin egitim sen istanbul 3 no.lu subeyi ariyorum bir saattir. bir yetkiliye ya da haber kaynağı sube baskani ayfer kocak'a ulasilmasi durumunda bilgi verilecektir.
  edit: haberle ilgili belirsizlikler icin birgun gazetesine basvuruldu cevap gelmesi durumunda eklenecektir.
  imla edit: başlık ramazanda çay içti diye öğretmenin uyarılması, diye duzeltilirse sevinirim. uyari için @rqw'ye teşekkürler.
  edit 3: egitim sen istanbul 3 no.lu subesinin facebook sayfasindan dönüş yapildi. olay 18 mayıs'ta istanbul beyoglu ilce milli egitim mudurlugunun ogretmenlere yonelik yapilan çevrimiçi bir seminer sirasinda yasanmis. ilgili sendika facebook sayfasinda olayi 20 mayis'ta paylasiyor. bugün de birgün gazetesi haber yapiyor. ayrıntılar icin egitim sen istanbul 3 no.lu subenin facebook paylasimi
  edit 4: haber metnindeki eksiklik, yetersizlikten dolayı olayın gercekligine yonelik soru isaretlerini belirten ve haberin dogrulanmasi icin yonlendiren yazarlara tesekkur ederim. hakli olarak paylasilan haberin doğruluğunun net bir sekilde ortaya konmasi ya da dogrulugu ortaya konmus haberlerin ve olayların paylaşılması gerekiyor.

 • 23. beyaz kız siyahi erkek birlikteliği

  olum ne aptal adamlarsınız siz ya hemen salak saçma şakalar yapılmaya başlanmış yok efendim ilişkinin sonu hastanede bitermiş yok efendim kız big black cock temalı porno filmleri izliyormuş bilmem ne.

  lan zenciler direkt pornocu mu bu dünyada, bir kız zenciden sırf sikinin büyüklüğü için mi hoşlanıyor olum siz ne gerizekalı adamlarsınız lan.

  hayır espri yapın tamam da bari komik olsun güldürsün düşündürsün bir şey yapsın gördüğümüz sadece sığırlık

 • 24. polisle tartışan züppe

  bir yanlış anlaşılma var, olayın öncesinde muhtemelen orada bir bekçi bu çocuklara efelenmiş, ortamı germiş ve çocuk ısrarla bekçinin kimliğini görmek istiyor, polisin kimliğini değil.
  evet sarhoşlar ama ortada videoya yansımayan bir hergelelik var, polis de bekçinin kimliğini göstermemek için mücadele veriyor.
  ortamda her polis kimliğini gösteriyor, o bekçi hariç.
  var bir artistik durum, diğer polislerden bir tanesi bekçi kimliğini göstermek zorunda değil diyor.
  valla bu çocuğa atar gider yapmışsınız ama kimbilir neler döndü orada.
  polis de bekçinin yaptığının farkında olmalı ki çocuğun tüm atarına sakince cevap veriyor.
  o kimliği meçhul bekçi ne yaptıysa delirtmiş insanları.

 • 25. yolda 100 bin dolar bulsanız geri verir misiniz

  bence yolda 1000 dolar bulsam acır sahibini ararım. 10.000 dolar bulsam gözüm kalsa bile yüreğim elvermez gider sahibini bulurum. fakat yola 100.000 düşüren her kimse affetmem. 100.000 dolar düşürülecek para değildir. 100.000 dolar hangi sebeple yola düşürülmüşse affı olmaz. alır bir hayır kurumuna götürür veririm. yukardaki de paradoksa girer. ne günah yazabilir ne sevap. şimdiye kadar biz düşündük haydi bakalım o saatten sonrasını rabbim düşünsün.

 • 26. 21 mayıs 2020 ekonomik şahlanmanın başlaması

  (bkz: berat sen misin?)

 • 27. ekşi itiraf

  bugün corona testim pozitif çıktı sözlük. yarın karantina altına alınacağım. cigerlerime işlemiş. korkum yok ölümden de filmin sonu böyle olmamalıydı be sözlük.

 • 28. nescafe'nin bu kadar başarılı olmasının etkenleri

  tamam kardeşim kahveden anlamıyoruz hepiniz kahve uzmanısınız ve acaip şeyler içiyorsunuz anladık. ben de biliyorum bunun kahve olmadığını ama içiyorum. benim için sıcak şekerli bi içecek. hazırlaması kolay, şeker enerji veriyor ve kışın içimi ısıtıyor bu yüzden sık sık içiyorum. yani gerçek kahve budur abi diyerek içmiyoruz bunu merak etmeyin.

 • 29. kral + hocam + hacı + bilader

  hocamı ayırmak lazım. 30 yıl önce ünv öğrencileri aralarında birbirlerine böyle hitap ediyordu

 • 30. mantarı yıkayan kızla evlenmek

  ben yıkıyorum hatta limonlu suda da bekletiyorum, kaldık yine lol

 • 31. togg fabrikasının ilk kazmasının vurulması

  aynı zamanda togg fabrikasının son kazmasının vurulmasıdır. tank, uçak, araba... hepsi ilk kazmada kalacak sanırım.

  olsun, onları da biz tamamlarız. imamoğlu'nun ibb'nin başına geldiğinde tamamladığı metrolar gibi.

  e: amma mesaj atıp kafa ütülediniz.

  tank palet fabrikasını katar'a satan insanlardan tank yapmasını bekliyorsunuz,
  daha ülkesindeki insanların aç karnını doyuramayan iktidardan uçak yapmasını bekliyorsunuz,
  bulduğu her parayla fütursuzca saray diken adamdan da araba yapmasını bekliyorsunuz.

  tek bir soru: siz enayi misiniz?

  ben bu ülkede hayal istemiyorum, icraat istiyorum. millete sözde geleceği pazarlayana kadar bugün için bir şeyler yapılsın istiyorum.

  dolar olmuş 6.80, euro zaten arş-ı alada, işsizlik tavanda, enflasyon %20; cebinde 50 kuruşu ya var ya yok, asgari ücretle çalışan adam yapılsa bile alamayacağı arabanın fabrikasının temel atmasıyla övünüyor.

  almanya'da 5-10 bin euro'lara yerli üretim araba alıyor millet, sen bu arabayı 400 bin liraya alabileceksin.

  ne eder?

  asgari ücretli bir çalışan için 160 küsür maaş eder. 12 maaş 1 senelik çalışmaya tekabül ediyorsa, sen bu arabayı kaç senede alırsın? bir gülme geldi demi şu an?

  hayal dünyasında yaşamayın.

 • 32. napoli denince akla gelenler

  (bkz: maradona)

 • 33. 125 yaşında koronayı tokatlayan 400 torunlu teyze

  teyzede ölmemiş olmanın mutsuzluğu var.

 • 34. mutlu olmayı beceremeyen insanların ortak özelliği

  öfke kontrolü
  hassaslık
  yoğun sevgi
  mutluluğu benimsememek
  yoğun ilgi ve anlayış
  iç güdüsel sahiplenme (gerekli gereksiz)
  empati yeteneği altında zira karşımızda ki insan yerine kendimizle konuşuyoruz ve geri dönüt umduğumuz gibi olmayınca sinirden kuduruyoruz.

 • 35. saç dökülmesini engellemenin yolları

  genetik kodları değiştirmektir.

  baba kel, dede kel, dayı kel... böyle bir adam gö**nü de si**irse saçı dökülecektir.

 • 36. erkeklerin güçlü kadın yerine ezik kadın tercihi

  bu sebepledir ki kendilerinden 10-20 yaş küçük, yanlarında yetersiz hissetmeyecekleri, yönetebilecekleri kadınları tercih ederler. bizim kadınlarımızda da "yönetilme" arzusu olduğu için "olgun adam" severler çoğaldı günümüzde.

  not: her durumda olduğu gibi bu durumun da istisnaları tabi ki vardır. 10 yaş küçüktür ama gerçekten aşık olmuştur yukarıdaki gibi bir amaç gütmüyor da olabilirler.

 • 37. 1 dakikada kakasını yapıp çıkan insan

  anlayamadığım insandır. millet jeton atar gibi sıçıyor, ben en az 10-15 dk.

 • 38. chp'nin gelecek ve deva partilerine destek kararı

  demokrasi neydi? demokrasi emekti.
  sizin gibi yavşakların bin yıl geçse de anlayamayacağı bir şey. demokrasiyi kendi padişahlığına ara yol zannedenlerin, anamın üstümde görsem orospuluk anamdadır diyenlerin, kula kulluk edenlerin, davaları uğruna! bin kat zenginleşenlerin anlayamayacağı bir kavram.

 • 39. yurtiçi kargonun o kadar da kötü olmaması

  aras kargo ile başımıza gelenlerden sonra yurtiçi kral gibi kalıyor. isim vermek istemiyorum ama baş harfi "aras kargo mecidiyeköy şubesi".

 • 40. üniversitede kırk kız dört erkek olan sınıf

  10 satır yazı yazıp üniversite yazmaya üşenen mezunlar çıkarır.

  edit: başlığın orjinali : ünvde 40 kız 4 erkek olan sınıf/#107568274

 • 41. 21 mayıs 2020 covid-19 vakasının 153548'e çıkması

  şu başlıkları 21 mayıs 2020 covid-19 vaka raporu şeklinde açasanız da araması kolay olsa. başlığa vaka sayısını yazmanın hiçbir manası yok zaten mesaja yazıyorsunuz.

 • 42. brad pitt'i türkiye'de ünlü eden film

  (bkz: seven)
  (bkz: se7en)

  sözlüğün 90%'ı sanırım 20 yaş civarı...

  edit: se7en'ı görünce entry editleyen yazarlar gördüğüm başlıktır:)

 • 43. chelsea denince akla gelenler

  (bkz: gianfranco zola)

 • 44. brutal vokal denilince akla gelen vokalist

  (bkz: mikael akerfeldt)

 • 45. türk çiftlerin birbirine sürekli aşkım demesi

 • 46. merve boluğur

  zeynep bastık ile güzellik konusunda karşılaştırılmıyordur umarım. zira bu konuda merve boluğur 2003 yılındaki real madrid ise zeynep bastık mersin idman yurdu'dur.

 • 47. kişinin kendi gibi birini bulamaması

  tam anlamıyla kendim gibi birine denk gelememenin hüznünü, derinden hisseder insan. çoğu konuda hemfikir olduğun kişinin tanıdıkça aranızda tarifi olmayan fikir ayrılıkları oluştuğunu anladığınız an, bu hüzünlerin yanına hayalkırıklıkları eşlik ediyor. sonra durup bir an düşünüyorsun. evet dostum, kendin gibi birini bulman, uzayda canlı formuna rastlamak kadar güç bir ütopyadan ibaretmiş diyorsun.

 • 48. ciddi ciddi kpss çalışan tip

  adamin hayati sadece eksiye girmek olan, onbinlerce entry yazmis zerre sike takilmamis insanin bok attigi sinav.

 • 49. epic games store

  civilization, gta gibi çoluk çocuğun oynadığı bir oyun olmadığı için sitesi çökmeyecektir, rahat olun.