Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. site güvenliği mesaj attı diye yaygara çıkarmak

  olayda gözden kaçan bir nokta var: yanlış anlamadıysam mesaj atılan kadın pilot. yani eve giriş çıkış saatleri belli değil. kadının 3 parça kargosunun kendisine teslim edilememe sebebi de bu. ihtimal o ki; güvenlik elemanları kadının giriş çıkış saatlerini bilmediklerinden normal bi zaman aralığında denk düşememişler ve kadının kargoları adamların nöbet tuttuğu kulübede birikmiş.

  bu adam o an bir şekilde ışıklarının açık olduğunu gördüyse “kadın şu an evde” diye düşünüp haber vermek istemiş olabilir. her şeyi kötüye yormaya ne kadar meraklısınız ya. ha pardon herkes sizin peşinizde koşuyor, herkes size yoklama çekiyor!.. kusura bakmayın ama bence o adam sadece işini yapmaya çalışıyor. sizin sikik kargolarınızın göt kadar kulübede yığılı durmasından usanmıştır belki? neymiş 4.25’te mesaj atmış!!!1 üzgünüm kezbansınız; ve eğitimli olmanız bu gerçeği değiştirmiyor...

  önemli not: kadınım.
  önemli not2: herkesin her an peşinizde olduğunu düşünmenizden ve bunu her ortamda bikbik dile getirmenizden gerçekten sıkıldım.

 • 2. 63 bin kişilik çamlıca camii'nin bomboş olması

  fabrika yapılsa, 63.000 kişi iş sahibi olabilirdi. madem atıl duruyor, sokakta kalanlara açsınlar camiyi, boşuna sıcak ve ışıklar yanıyor. israf olmasın hiç yoktan.

 • 3. izmir'de yaşayan yazarlar veritabanı

  herkes bostanlıdan mavişehirden güzelbahçeden alaçatıdan yazıyor. bu gültepede basmanede kadifekalede kimler oturuyor? yazın beni de (bkz: tilkilik)den. afgan dostlarla suriyeli dostlarla bekleriz. mülteci muhabbetinin dibine vururuz.

  yalnız bir eliyle çükünü karıştırırken diğer eliyle şemiklerde oturup mavişehir yazan, nergizde oturup bostanlı yazan sen yavaşça telefonu yere bırak ve sakin ol.

 • 4. kanser ilaçlarının devlet tarafından karşılanması

  insanlar 30-40 sene sağlık sigortası ödüyorlar devlete. sonra kansere yakalanıyorlar ve bu hastalıkta faydası kanıtlanmış kişiyi ölümden kurtarabilecek ilacın parasını sigorta karşılamıyor.

  bu insanlar sana 20-30 liralık grip ilacını, boğaz antibiyotiğini ücretsiz alayım diye mi onca yıl para ödedi, gençliğini verdi.

  (bkz: road to american capitalism)

 • 5. 4 şubat 2020 manisa depremi

  kimin hissettiği kimin hissetmediği inanılmaz mühim olan deprem. herkes tek tek yazsın

 • 6. evlendikten 6 ay sonra osurmaya başlayan eş

  o kişi doğduğundan beri osuruyordu, siz sonradan hayatına girdiniz. haddinizi ve yerinizi biliniz.

 • 7. 15 bin tl birikimle evlenmeye teşebbüs eden erkek

  - düğün yapmamalı.
  - eşya vs abartmamalı - ki ileride aldığın şeylerin ne kadar gereksiz olabileceğini görüryor insan.
  - mütevazı bir ev tutmalı.
  - cidden aklı başında bir kadın bulmalı. (bunu bulunca, gerisi zaten geliyor.)

  edit : ısrarla "mütevazı" yı "mütevazi" diye düzeltmeye çalışan tdk özürlü yazar arkadaşlara istinaden editleme gereği duydum. bilmiyorsan bir aç bak be arkadaşım.

  mütevazi
  mütevazı

  edit 2 : ne mütetaviymiş arkadaş. beni kendimden soğuttu.

 • 8. şeytan'ın en çok kullandığı kelimeler

  hayatta her seyi bir kez denemelisin.

 • 9. tinder'da tanışıp evlenen çiftler

  en yakın arkadaşım yaptı bunu.

  ama şaka maka kız eğlencesine yeni kayıt olmuş ve bir tek arkadaşımla konuşmuş. yersen.

 • 10. koca adam olup hala yapılan şeyler

  pudingi hala çay kaşığıyla yiyorum. çabuk bitmesin mantığı hala devam ediyor. yaş:32.

 • 11. counter-strike nick'leri

  (bkz: bombacı mülayim)
  (bkz: marmara kazım)
  (bkz: ali rıza denen pezevenk)
  (bkz: fuat abiniz) gardırop fuatın elinde hıyarla fotoğrafı

 • 12. sedat peker'in yurt dışına kaçması

  eğitim için gittiğini söylemiş.
  türkiye'de üniversitelere botokslular giremez diye bir kaide yok.
  kaçmak yakışıyor mu senin gibi bir mafyahahahaahaaa.
  hayır bir de tehdit etmiş. hakkımda ileri geri konuşanlara onu yaparım bunu yaparım demiş.
  ya sedatcığım siktir et onu bunu, beykoz'daki evini satıyor musun onu söyle sen.
  hani şu apar topar çıktığın evden bahsediyorum.
  evet evet, ana kapısından çıkamadığın evden.

 • 13. yazarların araba kullanmayı öğrendiği ilk araba

  renault 12 sw, murat 131 ve tofaş şahin. ilkini çalıştırıp az götürüp durdurdum, ikincisiyle boş arazide tur attım, üçüncüsüyle de trafiğe çıktım.

 • 14. hiç kimsenin coco star yememesi

  ben,
  üçlü beşli alıyorum hemde :)

 • 15. trabzon rize artvin üçlüsü

  bu iki ille artvin'i yanyana koyan insanların genel kültür seviyesi yerin dibindedir. yine bu low iq arkadaşlar için tek temennim olacak; umarım trabzonlu veya rizeli biriyle izdivaç edersiniz.

  not:ekşisözlük artvinlileri koruma ve yaşatma spor.

 • 16. türkiye'de ateizmin ve deizmin hızlı yükselişi

  şu ülkede ateist-deist ya da agnostik görüşlü bir parti kurulsun ve diyaneti kaldıracağız, camiler özerk olacak isteyen yardım edecek desin, imamlar maaşlı değil gönüllülüğe dayalı olacak desin. ölene kadar oyum o partinindir.

 • 17. breaking bad'den daha iyi olan dizi

  (bkz: better call saul)

  saul başkan zaten breaking bad'deki en dikkat çekici karakterdi. spin-off olan bu dizide saul karakterinin gelişimi daha derinlemesine ve ustalıkla işlenmiş. öyle ki kurgu devamlılığına, mantıksal tutarlılığına hayran kalınabilecek bir işleniş biçimiyle. tıpkı eğlencelik dark night filmlerindeki tek boyutlu joker karakterinin joaquin phoenix'in rol aldığı müstakil joker filminde sinema sanatına dönüşmesi gibi kendi halinde sıradan taşralı bir çocuğun önce bir bar dümencisine ardından bir defa kullanıp attığı sayısız cep telefonu olan bb'deki piç avukata dönüşmesi ilmek ilmek işleniyor. karteller, suç ve new mexico eyaleti çölünün baş rolde olduğu arka plan bile breaking bad'den daha başarılı.

  bundan sonrasında spoiler içerebilir!
  annesinin daha çok sevdiğini düşündüğü jimmy'e (saul) küçüklüğünden beri kinlenen hukuk celebrity'si ve aynı zamanda ailedeki iyi çocuk olan snob ve elitist dava avukatı abisi chuck'ın her fırsatta sahip çıkıyorum ayağına jimmy'e yerini bildirmesi, toplumun ve ailenin yüz karası olarak gördüğü jimmy'nin dışarıdan hukuk fakültesi bitirdiğinde kendisiyle aynı mesleğe sahip olmasını bir türlü hazmedememesi, yüzlerce avukatın ve stajyerin çalıştığı devasa hukuk şirketine ancak fotokopi dağıtan bir ofis boy olarak yerleştirerek üzerinden vicdanını rahatlatabileceği jimmy'nin hiç beklemediği bir sürprizle avukat olup baro sınavını geçmesiyle şirkette ona avukat olarak asla şans tanımaması, jimmy'nin asyalı bir kadının manikürcü dükkanının arkasındaki çamaşır makinelerinin yanına bir masayı zorlukla sığdırarak çalışmalarını yürüttüğü ofisi, ofisine her girişinde doğuştan sahip olduğu şeytan tüyünü ve tatlı dilini kullanarak ingilizce bile bilmeyen asyalı kadına şaklabanlıklar yapmak zorunda olması, 500 dolar bile etmeyecek kapısı macunlu külüstür arabası, engin sinema bilgisiyle oluşturduğu televizyon reklamları, yediği ve attığı kazıklarla doğumunda ailesinin verdiği isim olan jimmy mcgill'den saul goodman'a dönüşen karakterimizin dönüşümü meksikalı uyuşturucu kartelleri ve new mexico eyaletinin sıcak çölü arka fonunda titizlikle anlatılıyor.

  ölen oğlunun mirası hasta torununa ve gelinine otopark bekçiliği yaparak destek sağlamaya çalışan emekli polis memuru mike ehrmantraut'ın bir kiralık katile dönüşmesi, breaking bad'in villain karakteri los pollos hermanos'un sahibigustavo fring'in diğer kartelleri harcayarak zirveye yerleşmesi, psikopat ve leş kartel patronu hector salamanca'nın tekerlekli sandalyeye uzanan macerası, baş karakterimiz jimmy'nin her fırsatta büyük bir yaratıcılık örneğiyle sinema tarihine göndermeler içeren zekice esprileri, tüm bu insanların kesişen hayatlarının oluşturduğu ilişkiler ağı... daha ne isteyeyim ki. kanser olduğu için metamfetamin pişiren s.k kafalı kimya öğretmenini ve ota boka atarlanan ergen yancısını. üstelik skyler white da yok. ne var? jimmy'e kazık atmayan tek insan, vefalı kadın (şimdilik) kim wexler var.

  sinema seyircisi genellikle the godfather'ı gelmiş geçmiş en suç fimleri listesinde ilk sıraya koysa da eleştirmenler ve sinematografiden anlayan kişiler devam filmi olan the godfather part ii'yi daha derinlikli ve daha başarılı bulur. bir devam filminin daha başarılı bulunması açısından sinema tarihinde bir ilktir bu. benim açımdan da better call saul bir spin-off olarak breaking bad'den çok daha başarılı ve derinlikli olmasının yanında aynı zamanda eğlencelidir. better call saul'un tek şanssızlığı breaking bad yayınlandığı dönemde haftalık olarak yayınlandığından bir hafta boyunca üzerinde sahne sahne konuşulması nedeniyle popülerleşmek gibi bir imkana sahipken better call saul'un tam bir sezonunun netflix tarafından izleyicinin önüne bir çırpıda ve kemiksiz olarak damperle yığılmasıdır. bu durum izleyici tarafından nimet gibi bir şey olsa da tüm sezonun bir çırpıda tüketilmesine ve üzerinde daha az konuşulmasına neden oluyor.

 • 18. vücudunda hiç dikişi kırığı yanığı olmayan insan

  valla eğer böyle biri varsa annesi onu gerçekten pamuklara sarmıştır. ben resmen savaş gazisi gibiyim o konuda:)

 • 19. bıyık denilince akla gelen ilk isim

  (bkz: frida kahlo)

 • 20. 15 bin tl istanbul vs 3 bin 500 euro maaş berlin

  15000 lira günümüz kuru ile 2274 euro yapmakta.

  berlin'de kira hariç aşağı yukarı her şey istanbul ile aynı ya da daha ucuz.

  özellikle elektronik ürünler, otomobil, ıvır zıvır tüketim malzemeleri daha ucuz.

  aradaki 1226 euro fark istanbul'daki kira farkının üzerine gitse, ki o kadar fark olmaz.

  aynı paraya ben berlin'de olmayı tercih ederim.

  hem daha insancıl çalışma saatleri ile kendime ayıracak zamanım olur.

  edit: çoluk çocuğa berlin'de ücretsiz aldırabileceğim eğitimin kalitesi ile istanbul'da ücretli ya da ücretsiz her şekilde aldırabileceğim eğitim kalitesi arasında dağlar kadar olan farkı düşününce. kesin berlin.

 • 21. dövüşmelik arkadaş veri tabanı

  75 kiloluk adam da gelmiş 2v1 kapışalım diyo, haddini siktimin vitaminsiz köpeği biz 75 kilo ile göğüs basıyoruz senin neyini döveyim ben, yatırır sikerim en fazla.

 • 22. kimse yaşattığını yaşamadan bu dünyadan ayrılmaz

  geri zekalı avuntusundan başka bir şey değildir.

 • 23. ekşi itiraf

  parçalanmış yumruklarım, son paramı verdiğim ucuz sulu biram ve saat 7den beri aralıksız içtiğim
  şarapla senin doğum gününü kutluyorum.

  burda olsan 26 olacaktın ama sen hep aynı kişi olarak, aynı yaşta kalacaksın. umarım orada mutlusundur kardeşim benim. geçmiş doğum günün kutlu olsun, seni çok seviyorum.

 • 24. çin'de idrarda pişmiş yumurta yenmesi

  tam kaynayınca mikroplar ölüyor diyecektim ki, bu ibneler kaynayan idrarı döküp yenisini koyuyorlarmış. yetmezmiş gibi, bir de kabuğunu soyup öyle taze idrarın içine koyuyorlarmış. o da yetmez, hemen koyup çektik olmaaaz, en az 24 saat o idrarda kabuğu soyuk şekilde bekleyecek.

  niye tuvalet gibi bi kavramları var, onu anlayamadım yalnız. direkt birbirlerinin ağzına işeyip sıçsınlar, iş gücünden, emekten tasarruf etsinler!

 • 25. şu an kapı çalsa gelmesi istenilen kişi

  babam girse kapıdan,
  dese ölmedim ben canımın içi, geziyordum on yıldır.
  valla on yıldır nerdeydin diye bile sormam be canımın içi, baba demeyi özledim sadece. doya doya sarılır, kokunu içime çekerdim. ben zaten 10 sene öncede kaldım be baba, büyüyemedim hiç o zamandan beri. yıllar geçti, ama zaman geçmedi benim için.
  zaman sen gittiğinde durdu gibi birşey.

 • 26. okuduğunuz en iyi roman

  (bkz: okunan en iyi roman)

 • 27. 4 şubat 2020 erdoğan'ın virüs yorumu

  koronavirüs ile ilgili tedbirler neler olacak? bundan sonra bu tür salgın hastalıklara karşı türkiye’nin tedbirleri neler olacak? sizin virüse/virüslere karşı özel bir önleminiz var mı ?
  rte:
  biz ilk işimiz olarak dedik ki bu kadar insan çin’de sıkıntıyı yaşıyor, orada bizim vatandaşlarımız da var, onları bir defa kurtaralım. şimdi arkadaşlarıma dedim ki “biz 20 yıl önce böyle bir uçağı çin’e gönderebilir miydik? veya böyle bir uçağımız var mıydı?” şimdi ise hamdolsun bu uçağı tamamen hastane haline dönüştürdük, içine yataklar yerleştirdik. oksijen, serum vesaire her şeyi sağlık ekipleri uçağa yüklediler ve doktorlar, hemşireler çin’e gittiler. şu anda da ankara’da bunlara komple bir hastaneyi tahsis ettik. bu hastanede her biri bir odada yalnız yatıyor. bunların yanında da 7 azeri, 3 gürcü, bir de arnavut getirdik. şimdi tabi dünyada ses getirdi.

  ama benim bir tavsiyem var. tabii bunu sağlıkçılar da söylüyor. yine de üşütmeyin. aman ateşe falan dikkat edin. tabi bunlar belirtileri. hepsinden öte kendinize güvenin. gıdalarınıza dikkat edin. bizim özel tedbirlerimiz var mı derseniz inanın yok. bazı arkadaşlar ara sıra dut pekmezi yollar. her sabah bir kaşık alırım, kan yapar.

  güldürmüştür, güldürürkende düşündürtmüştür. :)

  link

  edit: açıklamanın tamamı eklendi.
  edit 2: bir başlık için üzdün beni moderatör.

 • 28. meb'den öğretmenlere yaz tatili müjdesi

  önce okuma yazma öğrenmeyen, 70 gün devamsız çocuğu sınıfta bırakamadığınıza, sınıfta mastürbasyon yapan öğrenciyi okuldan atamadığımıza, eğitimle ilgili kararları veli imzalamadan geçerli kilamadigimiza çözüm bulun bakan bey.

 • 29. tarsus'taki esrarengiz kazı

  yine bol bol mal engellettiren başlık.

 • 30. yaparken insanı zengin gibi hissettiren şeyler

  (bkz: depoyu fullemek)

 • 31. ilginç geometri dersi veren öğretmen

  ilber ortaylı kaliteli öğrenci yetiştirmek adına diyor ki " öğretmen dediğin ciddi, işini seven ve öğreten insan olacak." gördüğünüz gibi saygıdeğer öğretmenimizin daha kuralın başında ihlal yapmış. ezberlenmesi gereken bilgilerin görselleştirme taktiğinin doğruluğuna aşinayız ama geometri gibi felsefi boyutuyla incelenmesi gereken ve hayal gücünün kağıtta veya beyinde olması gereken bir dersin yağmur dansı misali şebekliklerle öğretilmesi veya öğretildiği zannıyla haber edilmesi bence çok yanlış

 • 32. 4 şubat 2020 beşiktaş'ın kural hatası açıklaması

  tinerci, tinerci demekten başka bir tezi olmayan futbol çomarları toplanmış hemen. kural hatası değil bile diyemiyorlar, varsa yoksa tiner. tineri biz çekiyoruz bunların kafalar gidiyor, yüssüz olmaları da cabası..

 • 33. ayda 50 tl doğalgaz parası ödenip ısıtılabilen ev

  evde bazen kombi ile göz göze geliyoruz, o anda bile faturaya 50 tl ekleniyor!

 • 34. 4 şubat 2020 kızılay başkanı'ndan vergi açıklaması

  link

  arap kızılayı mı yoksa türk kızılayı mı bilemedim.
  videodaki arka fon harika olmuş. arap seviciliğinin sıçramadığı yer kalmadı.

  kerem kınık isimli şahıs, başkentgazı savunmuş. belli ki iyi fırça yemiş.
  kızılay üzerinden bağış yaparak, vergiden muaf olması yalandır demiş.
  iyi de güzelim, vergi kaçırmak başkadır vergiden kaçınmak başkadır diyen kimdi?
  ayrıca ensar'a parayı direkt vermek yerine niye kızılay üzerinden gönderiyor parayı?
  kızılay niye paravanlık yapıyor?
  kızılay üzerinden bağış yapmanın sebebi nedir?
  ve sen kızılay'ın başına geçtiğinden beri ne oldu da yapılan bağışlar 20 kat arttı?
  şirketler niye artk kızılay'a bağış yapar hale geldi.
  bunları açıkla sen bize, boş yapma.

  bu arada kızılay başkanı kerem kınık kim diye soracak olursanız; orospu çocuğu fethullah gülen'e aşık bir mürittir kendisi.

 • 35. 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşımın kaldırılması

  bunun yaşlı sevmemekle falan ilgisi yok.
  sabah onca öğrenci, memur canhıraş bir çabayla işe okula gitmeye çalışırken 65 yaş üstü amcalarımız teyzelerimiz bir zahmet sokağa çıkmak için 9;30'u beklesinler. yani nereye yetişecekler sabahın köründe bilen var mı?

 • 36. acun ılıcalı'nın 20 yaşındaki kızla ilişkisi

 • 37. doğu perinçek

  abdulhamid ve menderes'i sevmez. hele savunanlari hic sevmez. cokta şaaparsaniz ağzınızın uzerine bir tane çarpabilir.*

 • 38. erkekleri ağlatan filmler

  interstellar'da babanın üsse giderken kamyonette ikinci defa battaniyenin altına bakıp kızını orda görme umudu ve hüznü

 • 39. kadın erkekte neye bakar

  öncelikle yüzüne bakarım, biraz bakılacak bir tipi olsun. sonra boyuna, yada ilk boyuna da olabilir. kısa erkekler için üzgünüm ama çoğu kadın için önemlidir boy. sonra ortamdaki hareketlerine, konuşmalarına. boş yada zekasız bir tipse hemen kendini belli eder zaten. son olarak da statü olarak uygunluğuna, eğitim düzeyi, yaptığı iş nedir filan. yani herşey çok güzel ama atıyorum uyuşturucu kaçakçısı ise aman canım çok yakışıklı demez kimse.*

  genel olarak kadınlar öyle çok fazla şey beklemiyor zaten. herşeyden biraz ortalama olsun, yeter. ülkede o bile çok zor, erkekler genelde vasat ve vasatın altı olduğu için güzelim kadınlar kimlerle idare etmek zorunda kalıyor. parası olanda tip yok, tipi olanda zeka yok, zekası olanda para yok filan. böyle her bir kriteri ortalama olarak karşılayan erkek gerçekten çok az.

 • 40. 4 şubat 2020 mersin tıp asistan grevi

  nöbet arası bunu okuyorum,maaşlar 2 ay geriden geliyordu aralık yatmadı ''bütçe düzenlemesi dediler'' son paramı arabanın kredisine yatırdım,kredi kartından yiyorum kredi notum etkilenmesin diye tüm bunları düşünürken 30 saat aralıksız çalışmam gerekiyor,neyse en azından yoğunluktan sosyal hayatım yok para harcamıyorum arada hastanenin orada kahve içmek dışında ama evet her şey yolunda arkadaşlar yerli otomobil,diyanet bütçesi,bekarlık vergisi...
  bana kızmayın,diplomamı alır almaz burayı terk edeceğim çünkü bu durum kanıksanmış,hastalarımı seviyorum işten gelip ders çalışıyorum bir hastanın hakkına girerim diye ufacık bir şeyi atlarım diye para önemli değil,huzur istiyorum o yüzden gideceğim buradan gençliğimi yaşayamadım fakülteyi kazan rahatlarsın dediler,fakülte bitsin asistanlık çok iyi dediler,uzmanlıkta kralsın diyorlar ama yok dayanılmıyor her gün istifa etmeyi düşünüyorum anneme babama nasıl açıklayacağım diye edemiyorum.

  parası kalsın sadece huzur istiyorum 30 saat çalıştıktan sonra bile '2 saat uyu gel geri' denmesin hasta bana ilaç fırlatmasın,hasta yakını erkek olduğum için ve kadın hast. seçtiğim için bana 'yavşak' demesin...

  daha yazardım ama molam bitti,köleliğe devam.

 • 41. gamze özçelik

  açıkmış kapalımış çok önemli değilde afrikada su kuyuları açıp her kuyuya şehitlerimizin isimlerini vermesi takdire şayan.

 • 42. atatürk'ün dininin bizi ilgilendirmesi

  din ve inanç allah ile kul arasındaki bir mevzudur. bir öğrenemediniz gitti.

 • 43. 3 çeyreğe özgün bir isim bulma gerekliliği

  izmirlilere sormak lazim.
  izmir’de buna da kesin bir sey diyorlardir.

 • 44. komutana maaşın benim vergimle ödeniyor demek

  bu hikaye gerçek olsaydı sabah haberlerinde silahının üzerine düşen askerin götüne saplanan g3, 7 saatlik ameliyatla çıkarıldı gibi bir manşet olurdu. var mı? yok.

 • 45. osmanlı devleti nin yaptığı en büyük hata

  amerika'nın kolonizasyonu sırasında dönemin en güçlü imparatorluklarından biri olarak kolonizasyona katılmak yerine, başıboş kalan avrupa'ya fetihler düzenlemesidir. bu sırada amerika'dan getirilen değerli madenlerin, osmanlı'nın bölgedeki ticaret hacmini küçülteceğini öngörememesidir. sanayi devrimi vs. derken hiçbir yeniliğe dahil olamayıp, önünde sonunda batıya yenik düşmesidir.

 • 46. 4 şubat 2020 tsk'nın suriyeli generali vurması

  (bkz: tabi lütfücüğüm)

  (bkz: ibocum seni kim paşa yaptı)

 • 47. güne bir kürtçe kelime bırak

  abin dizo bıremiiin * = abin çok iyi bir insan kardeşim

 • 48. wuhan virüsü

  üçbinden fazla entry olan bu başlığa farklı bir açıdan katkı sağlamak isterim. rna virüslerin etki mekanizmasını bilmeyen ve merak edenler için en basit haliyle, temel biyoloji bilgisi ile verecek olursam;

  virüs rna iplikciklerinden oluşan ve bir kılıfla çevrili yapıda, herhangi bir konak canlısı olmadan bir başına faaliyetlerini sürdüremeyen yapılardır. vücuda girdikten sonra hücrelere tutunurlar. daha sonra hücre içerisine girerek çekirdeğe ulaşır ve hücreyi bir fabrika gibi kullanıp kendi rna iplikçiklerini burda çoğaltırlar. bu süreçte hücre kendi işlevini yerine getiremez ve tüm enerji ve işleyişini virüs rna'sıni çoğaltmak için kullanır. çoğalan rna iplikcikleri hücre dışına çıkar ve yeni hücre bulup, döngüyü sürdürür.

  bu süreçte işlevlerini yerine getiremeyen ve rna iplikcikleri üreten hücrede metobolik atıklar oluşur, hücre duvarı parçalanır. vucüt savunma elemanlari, ajanları, sitokinler kısacası savunmadaki her türlü vücut elamanı bölgeye toplanır ve iltihap, yangı, enflamasyon oluşur. burun hücreleri virüslerle kontamine olunca burnumuz akar, boğaz/bademcik hücreleri kontamine olunca boğaz şişmesi, enflamasyonu, ağrısı yaşarız, akciğerlere inerse, öksürük, nefes darlığı gibi gibi semptomları yaşarız. bunlar birinci dereceden ortaya çıkan etkilerdir. bir de ikinci dereceden etkiler vardır. bunlar enfeksiyonla mücadele eden bağışıklık sisteminden kaynaklanır. ne kadar enfeksiyonla mücadele varsa, vücut o kadar halsiz, güçsüz kalır. ateşimiz yükselir, kemiklerimiz ağrır. bunlar vücudun tüm enerjisini savunmaya harcadığı içindir.

  virüslerin etki mekanizmasında kullandıkları yöntemleri değiştirerek enfekte etme gücünü artırma ve enfeksiyon sonrası olabildiğince hızlı çoğalma ve yayılma için farklı farklı rna kodlari ve yapılarla kendilerini bir nevi güncellerler. bu güncel virüsler, bağışıklık sistemi tarafından tek başına bertaraf edilemezler. bağışıklık sistemini destekleyecek ve ilgili virüsün çoğalmasını durdurucu veya hücre içerisine girmesini engelleyici veya rna'yı saran zarı parçalayıcı farkli molekül, bileşik, yapı vs gibi ilaç dediğimiz maddelere ihtiyaç vardır. bu sebeple virüsü önce en doğru şekilde tanıyıp, bunu dokulara da zarar vermeyecek en doğru durdurma/bertaraf etme yöntemini belirleyip, belirlenen yöntemin ve işe yaradığının validasyonunu yapmak gereklidir. bu tüm süreç de bilgi, zaman, emek ve maddiyat gerektirir.

  virüs ne kadar hızlı yayılırsa, varlığını da o derece garanti altına almış olur ve tedavi bulunana kadar ki süreçte yapılabildiği kadar fazla yayılma şansı yakalar.

  bu genel bilgileri virütik hastalıkları sadece kelime olarak veya bir kaç cümle dışında bilmeyen ama merak edenler için yazmak istedim. hatalar olabilir, sonuçta kitap cümleleri değil, öyle gelişine yazdım.

  wuhan'da ortaya çıkmış bu virüsün de yayılımı hızlı ve etkilediği sistemler bakımından öncelikle yaşlı sınıfında olan bireyler ve sağlık açısından zayıf kişilerin ölümüne yol açmakta. takip ettiğim kaynaklar bunu destekler nitelikte. fakat viral yük ne kadar fazla olur ve destekleyici tedaviler yetersiz kalırsa daha genç ve daha sağlıklı bireylerde de kayıplara yol açabilir.

  bunlar dışında bir çok komplo teorisi de bulunmakta piyasada. doğruluğu, spekülasyonluğu tartışılır fakat ne var diyebiliriz ne yok. öyle bir dünyadayız ki hiç bir şeyden %100 emin olamadığımız kesin olan tek şey.

  editbüdüt; bazı imla ve harf düzeltmeleri. @whitefish iltihapla ilgili eksik bilgi olduğunu hatırlattı. o kısım daha detaylı düzenlendi.
  editbudut ıı; @thechosenone23 uyardı. dna ve rna olmak üzere iki farklı virüs tipi var. coronovirus üzerinden yazdığım için rna virüslerinin kaba mekanizmasını yazmıştım. konu çok dağılmasın ve uzamasın diye rna virüsleri olarak kalması tercihim.

 • 49. erkek yazarlardan kadın yazarlara sorular

  yukarıda "doktorum; sorunuz varsa cevaplarım" diyen doktoru, doktor yapan eğitim sistemini sikmek ister misiniz?

 • 50. 1 milyon suriyeli sınırımıza doğru yürüyor

  hali hazırda suriye nüfusunun yaklaşık %25'i türkiye'ye kaymış durumda. bunlar da gelirse bu oran %30 civarına ulaşacak. suriyelilerin ikinci vatanı olduk.

  demografik olarak bu kadar bozuk bir ülkenin ayakta kaldığı tarihte görülmemiştir. acil önlemler alınmazsa türkiye 21. yüzyılın sonunu göremeyecek.