umursamazgenc5
profili

 • 22 şubat 2021 selahattin demirtaş'ın yazısı

  iki gözümüz demirtaş'ın t24'te yazdığı yazıdır. kaynak
  yine mükemmel bir yazı kaleme almış başkan, çok özledik, elbet kavuşacağız çok yakında.
  ----------------------

  iyi misiniz?

  önümüzdeki seçimler; partiler, kimlikler, inançlar arasında değil, iyiler ve kötüler arasında olacak. iyilerin tarafındaysanız yeriniz bellidir, kararsız olmaya gerek yok

  kağıdı kalemi aldım, yine dışarıya bir şeyler yazıyorum. her şeye rağmen dışarıda yazan, konuşan çok insan var, biliyorum. hepsi de kıymetli tabii ki. benim de tartışmalara katkım olsun istiyorum sadece. yoksa ahkam kesmek değil niyetim. kim bilir, belki de bu yazım size ulaşmadan hepiniz uzaya gitmiş olacaksınız. biz çıktığımızda, ülkeyi boşalmış bulacağız diye biraz hüzünlüyüm ama olsun, sizin adınıza seviniyorum. yalnız, giderken yanınıza patik de alın, uzay çok soğuk olur bu mevsimde. ayrıca ekmek de bulunsun yanınızda, orada askıda bile ekmek yok.

  halen işsiz misiniz?

  uzun bir orta doğu ve küresel siyaset analizi kasarak başlayayım isterseniz. avrupa birliği basıncı, joe biden etkisi, libya, suriye, doğu akdeniz, yunanistan, azerbaycan, enerji politikaları, s-400, emperyalizm, kahrolsun kapitalizm elbette. tamam, bunlar önemsiz değil ama sanırım siz de benim gibi yoruldunuz, bu derin ekran analizlerinden.

  aç mısınız bu arada?

  o zaman, iç politikaya dair engin görüşlerimden faydalandırayım sizi: yeni ittifaklar, istifalar, çatlamalar, zıplamalar, yeni anayasalar, öz yeni anayasalar, en gıcır partiler, az kullanılmış ikinci el partiler, sahibinden ittifaka hazır en mükemmel partiler, hedef yüzde 50+1 ama pazarlık payı vardır partiler, terörle arasına bir metre koymuş partiler, metreyi yanlış yere koymuş partiler… yetmez diyorsanız biraz daha yardımcı olayım: güçlendirilmiş cumhurun çok demokratik parlamenterleri sistemi, az demokratik parlamenterlerin biricik cumhurbaşkanlığı sistemi, güçten düşmüş cumhurbaşkanına parlamenter dua sistemi, şahsımın demokratik cumhuruna göz diken vatan hainlerini güçsüzleştirip helak edici parlamenteristik yarı başkanımsı görünümlü anayasasız başkanlık sistemi.

  ve en önemlisi, iyi misiniz?

  iyi misiniz derken yani iyi bir insan mısınız? ahlaklı, erdemli yani? "evet" diyorsanız okumaya devam edin. (hem zaten kim, "kötüyüm" der ki?)

  iyilik-kötülük meselesi işsizlik ya da açlık gibi somut ve tartışmasız kavramlar değil. ama öyle ucu açık, soyut, belirsiz de değil. taaa yedi bin yıl önce, nuh peygamber'den bu yana, iyiliğin evrensel ilkeleri aşağı yukarı bellidir. nuh peygamber, bunları yedi maddede saymıştı, tek tek yazmama gerek yok sanırım. sonrasında tüm peygamberler; hz. musa, hz. isa, hz. muhammed'e kadar her elçi benzer şeyleri tebliğ etti. buda'nın beş ilkesi, mani'nin sekiz ilkesi, zerdüşt'ün öğretisi de özünde aynı çağrıları tekrarlar. filozoflar, alimler, devrim önderleri, adil krallar, sanatçılar, edebiyatçılar… binlerce yıldır evrensel iyiliğe dair benzer çağrıları yapıp durdular. meşrebinize göre hangi çağrı size cazip gelmişse muhtemelen kendi iyiliğinizi orada inşa etmişsinizdir. umarım inşaatınız sağlamdır deyip bu kısmı geçiyorum.

  bir test yapalım

  benim sorduğum "iyilik" hâli asıl bugüne, güncel olana yönelik tutumunuza ilişkin. yani yaşanmakta olan yoğun, katı, saf kötülüğe karşı tutumunuz nedir? kötünün mü tarafındasınız iyinin mi? durun bi' dakika! burada da bir muğlaklık oluştu, değil mi? haklısınız. o halde bunu da somutlaştıralım ve bir testle devam edelim. evrensel ilkeler ışığında, günümüze ilişkin sorularla, iyiliğimizi azıcık test edelim.

  1- insanların müslüman, hristiyan, yahudi, ezidi, süryani, alevi, caferi, şafi, ateist vs olmalarına göre sizin için değerleri artıp azalıyor mu? (dikkat edin lütfen, kendinize yakın hissedip hissetmediğinizi sormuyorum.)

  a) evet b) hayır

  2- insanların türk, kürt, arap, ermeni, çerkes, rum, boşnak vs olmalarına göre sizin için değerleri artıp azalıyor mu? (yine dikkat edin lütfen, kendinize yakın hissedip hissetmediğinizi sormuyorum.)

  a) evet b) hayır

  3- insanların baş örtülü, başı açık, sakallı, bıyıklı, şapkalı, takkeli, kipalı, sarıklı, şalvarlı, mini etekli ya da farklı cinsel yönelimli olmalarına göre sizin için değerleri artıp azalıyor mu? (yine dikkat edin lütfen, yine kendinize yakın hissedip hissetmediğinizi sormuyorum.)

  a) evet b) hayır

  4- kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik her türlü şiddete karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  5- çalışanların emeklerinin sömürülmesine, kötü koşullarda çalıştırılmalarına, modern köleliğe karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  6- doğanın katledilmesine, hayvanlara eziyet edilmesine karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  7- rüşvet, yolsuzluk, kayırmacılık, israf gibi şeylere, devlet kaynaklarının üç beş yandaş müteahhite aktarılmasına karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  8- emek vererek hak edenlerin yerine yandaşlığın esas alınarak atama yapılmasına karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  9- adaletsizliğe, mahkemelerin siyasetin emri altında olmasına karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  10- medyanın yalan iftira, hakaret dolu haberlerle algı operasyonları yapmasına, masum insanları linç edip milyarları cebe indirmesine, yoksulluk güzellemeleri yapmasına, medyanın neredeyse tamamının hükümetin kontrolünde olmasına karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  11- sorunları konuşarak çözmek varken silah ve şiddet yoluyla "çözmemeye" karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  12- devletin sadece tek bir kişi tarafından yönetilmesine karşı mısınız?

  a) evet b) hayır

  önümüzdeki seçimler iyiler ile kötüler arasında

  sorularımı uzatmayayım artık, meramımı anladınız. nasıl? iyi misiniz? hangi yönetim sisteminden yanasınız, hangi partiye sempati duyuyorsunuz, hangi dine inanıyor, hangi dili konuşuyorsunuz bilemiyorum ama bunların hiçbiri iyi veya kötü bir insan olduğunuzu belirlemiyor bana göre. yukarıdaki ve benzeri sorulara vereceğiniz samimi cevaplar sizin iyi mi kötü mü olduğunuzu belirler. buradan yola çıkarak şunu net olarak söyleyebilirim: önümüzdeki seçimler; partiler, kimlikler, inançlar arasında değil, iyiler ve kötüler arasında olacak. iyilerin tarafındaysanız yeriniz bellidir, kararsız olmaya gerek yok. iyilik ve kötülük tüm partilerde az çok vardır. ben tüm partilerdeki "iyilik" yanlılarının seslerini yükseltmesi ve bir araya gelmelerinden söz ediyorum. panellerde, televizyon programlarında, demokratik eylem ve etkinliklerde yan yana durmalı ve tüm siyasi partileri iyiliğin ittifakına zorlamalıdır. buna kavramsal olarak "demokrasi ittifakı" da denilebilir. bu şekilde, toplumu gerçek bir tercih yapma durumuna sevk etmeliyiz. ak parti'ye ve seçmenlerine de bu şekilde seslenmeliyiz.

  demokrasi, farklılıkların ittifakından çıkacaktır

  başka bir ayırım, başka bir kutuplaşma bugün için anlamsız, gereksiz hatta zararlıdır. önce iyi insan olmalıyız, iyiler olarak bir araya gelip iyilerin iktidarını kurmalıyız. sonrasında da iyiliği toplumun tamamına yayıp kalıcı hale getirmeliyiz. işte bunu sağladığımız zaman, tüm sorunlarımızı barış içerisinde rahatlıkla çözme zeminini ve şansını yakalayacağız. açlığımızı da işsizliğimizi de demokrasi eksikliğimizi de o zaman tümüyle çözebileceğiz. toplumsal sözleşme niteliği taşıyan yeni anayasayı da barışımızı da ancak o koşullarda yapabileceğiz.

  bunun dışında, size kim ne anlatırsa anlatsın inanmayın, arkasından gitmeyin derim. ruhu kötülükle, kinle kararmış bir anlayıştan medet ummak büyük yanılgı olur. bunca renkli siyasi yelpaze içinde sizi doğru şekilde temsil edecek bir parti illa ki vardır. sadece iyilikten yana olanları esas alarak tercih yapın diye ısrarla hatırlatmak isterim. unutmayın, demokrasi, farklılıkların ittifakından çıkacaktır. iyilikte ittifaka, iş birliğine, dayanışmaya yanaşmayan, bozgunculuk yapanlar, kendi kişisel ve partisel bekalarını dayatanlar emin olun ki kötüdürler, kötülükten yanadırlar.

  boş tartışmalara, kısır kavgalara prim vermeyin. "ben, ben" diyene değil, "biz, hepimiz" diyenlere kulak verin. ve elbette cesur olun. demokratik, meşru mücadeleden geri adım atmayın. çakma gestapo şeflerine, çakma goebbelslere de şunu hatırlatın: "elinizi milletin boğazından da boğaziçi'nden de çekin. sakinleşin ve gözlerinizi kapatıp kainatın sesine kulak verin. derinden gelen bir uğultu duyacaksınız. nedir o biliyor musunuz? devran dönüyor. uzayda bile!"

  haydi, bir türküyle bitirelim:

  sabahın bir sahibi var. sorarlar bir gün, sorarlar. biter bu dertler, acılar. sararlar bir gün, sararlar.

 • habertürk'ün hdp ambargosu

  bildiğiniz gibi habertürk senelerdir hdp'yi programına çağırmıyor,

  geçen gün didem arslan canlı yayında, "burası bir kamu televizyonu değil. özel bir sektörüz. bu bir tercihtir." demişti.

  bugün, veyis ateş ve mehmet akif ersoy da bu tartışmalara katıldı ve hdp'nin terör örgütünü kınamadığı için programlarına çıkarmadıklarını iddia ettiler. kılıfına uydurmaya çalışıyorlar.

  hdp, legal siyaset yapan türkiye'nin 3. büyük partisidir, tbmm'de grup başkanvekili var. barış için mücadele eden partidir. hdp halktır, halkın iradesidir. istanbul'u akp'ye kaybettirdiği için iktidarın rakibi olduğu için baskı altındadır, kimse hdp'yi terör uzantısı olarak nitelendiremez, herkes haddini bilmeli.

  zamanında hdp'lileri programa çıkarabilmek için can atıyorlardı, hdp'nin o günden bugüne fikri hiç değişmedi, değişen habertürk ve ekibiydi.tık

  geçenlerde fatih altaylı ile ahmet hakan bir polemik yaşamıştı. ahmet hakan, hdp'yi eleştirince, fatih altaylı kendisine aynen şu sözleri söylemişti,

  "iyi de sayın yazar, sen de aynı demirtaş’la bağlama çalıp, türkü söylüyordun. değişen tek şey senin patronun ve senin görevin"

  sanırım bu sözler şimdi kendi kanalı için de geçerli, değişen demirtaş değil, değişen ve korkan sizsiniz.

  %1 bile oy alamayan doğu perinçek her gün hdp'ye laf sayıyor, senelerce hdp'siz hdp'yi tartışıyorsunuz, bu gayri ahlakidir, yayın ilkelerine uymayan harekettir. siz hdp'ye her türlü lafı söyleyeceksiniz, sonra da burası özel sektör çağırmıyoruz diyeceksiniz. böyle gazetecilik olmaz, olamaz!

  bakın kimse size inanmıyor, hdp'yi niye çağırmadığınızı herkes çok iyi biliyor, siz de çok iyi biliyorsunuz.
  böyle yayın ilkesi olmaz, böyle gazetecilik olmaz, bu halktan özür dileyeceksiniz, aha da bunu buraya yazıyorum.

 • yaparken insanı zengin gibi hissettiren şeyler

  (bkz: depoyu fullemek)

 • 29 ocak 2020 trabzonspor paylaşımı

  trabzonspor, kişilik ve ahlak raconu kesemez!

  arkası dönük zavallı hakemi döven vahşi taraftarı emniyetten çıkarmak için seferber olan takımdır trabzonspor.

  volkan demirel'e kesici madde atan,

  direk söküp sahaya atmaya çalışan,

  kendi futbolcuları volkan şen'in annesine küfür eden ve ağlayarak sahayı terk etmesine sebep olan,

  fenerbahçe'nin stattan çıkmaması için kulüp basan,

  fenerbahçe forması giyen gençlere trabzon'da saldıran,

  fenerbahçe otobüsü kurşunlandığında sevinenlerin takımıdır trabzonspor.

  kişilik; hakeme saldıran kişiyi eminetten çıkarıp beraber fotoğraf çektirmek midir ?

  trabzonspor'un yaptıklarını amedspor yapsaydı türkiye'de yer yerinden oynardı, hadi efendim gidin işinize!

 • ekrem imamoğlu'nun amedspor paylaşımı

  hazımsız ve inkar politikası ile hayatına devam edenleri bir araya getiren başlık.

  amedspor tff'nin onay verdiği, türkiye'de futbol oynayan legal bir spor kulübüdür.

  siz kabul etseniz de, etmeseniz de bu böyle.

  ekrem başkan çok ince düşünmüş. amedspor yönetimini de tebrik etmek gerekiyor.

  ayrıca; size küfür etmemem, haketmediğiniz anlamına gelmiyor.