debe başlıkları

swollenmember30
profili

 • parayla vatan borcunu ödeyebileceğini sanmak

  once vatan bana olan borcunu odesin sonra dusunuruz.

  ortalama bir vatandasin yapmasi gerektigi gibi egitim ogretim aldik lisans, lisansustu hatta bazilarimiz doktoraya kadar yardirdi kendimize ve ulke ekonomisine bilimine kulturune katkida bulunabilmek icin donanim kazanmak icin elimizden geleni yaptik, vergilerimizi esek gibi odedik, issiz kaldigimizda bize is bulmakla yukumlu olan devlet bize para verecegine bizim ona karsi gss prim borcumuz birikti. yoksulluk sinirinin 5492 lira oldugu ulkede asgari ucret aylik brut 2029,5 lira net 1603,12 lira hala bir de utanmadan biz mi vatana borcluyuz, dimaginizi sikeyim.

 • 10 sene içinde doktorluk mesleğinin bitmesi

  doktorluk bir meslek degil akademik unvan oldugu icin katilmadigim gorustur. hekimliktir o.

 • iyilik süsü verilmiş örtülü adilikler

  cok uluslu sirketlerin sosyal sorumluluk projeleridir.

 • kişinin 15 yaşındaki haline vereceği öğüt

  sanayiye tornacı çırağı olarak gir.

 • dijital yazılımla seçim hilesi yaptılar

  (bkz: analog yazılım)

 • en yakın 3 arkadaşınızın 24 haziran tercihleri

  uc tane arkadasi olanlarin hava attigi konudur.
  bizim yok diye bu kadar uzerimize de yuklenilmez ki.

 • köpeğini asansöre bindiren ruh hastası

  ruh hastası biraz ağır bir itham ancak;

  bazı insanların kedilerden köpeklerden korktuğunu ya da onlara alerjileri olduğunu unutmamamız gerekiyor. ve mesken bir binada asansörü kullanma hakkı öncelikli olarak o mesken binanın yapılma ve hizmet amacının nedeni olan insanlara aittir.

  kedilerden köpeklerden korkan ya da onlara alerjisi olan bir insan değilim, hatta bir süre evde bir kaç kediye bakmışlığım da var. fakat kendimi fobisi ya da alerjisi olan bir insanın yerine koyduğumda bu durumdan ne kadar mağdur olabileceklerini hayal edemeyecek kadar mankafa da değilim. sizin bu insanları mağdur etmeye hakkınız yok.

  yılandan korkan birisini de iki metrekarelik bir asansöre yılanlara (zehirsiz) hapsettiğinizi düşünün. yapılan eylem bununla aynı kapıya çıkar. hatta zehirsiz bir yılanın bir insana fiziksel anlamda zarar verebilme kapasitesi orta/büyük boy bir köpekten çok çok daha azdır.

  edit: bu arada yanlis anlasilma olmasin hayvan sahipleri ve hayvanlari tabi ki asasoru kullanacaklar ancak boyle durumdaki biri ile karsilasildiginda onceligin ona verilmesini ve bi sonraki asansor dongusunun beklenilmesi gerektiginin dogru oldugunu dusunuyorum. biz niye bekliyoruz digeri beklesin diyenlerle zaten tartisacak bir seyim yok zira onlar hayvanlar ve insanlarin haklarinin esit oldugunu dusunuyorlar, o kisiler zaten bu dusunceleri sebebi ile modern tibbin hayvanlar uzerinde deneyerek gelistirdigi ilaclari ve tedavi tekniklerini de kullanmiyor kullanmaktansa olmeyi tercih ediyorlardir mutlaka.

 • doğmanın en kötü yanı

  bir başkasının seçimi olmasıdır.

 • vikipedi'den türkiye'yi özledik kampanyası

  biz de sizi ozledik, ozellikle ogrenciler. *

 • kedinin zeka özürlü bir hayvan olması

  gece avlanan (nocturnal) evcil kedilerin gözleri yarık (slit) şeklinde evrimleşmiş irislere sahiptir bu nedenle çok daha az ışıkta insanlardan daha iyi görürler, ancak bunun bir dezavantajı sonucunda da karanlıktaki yoğun ışık kaynaklarına gözleri adapte olmakta zorlanır. söz konusu videodaki arka aydınlatmalı (backlit) olan vitrin benzeri mekanın camını görmeleri o ışıklandırma koşullarında çok zordur. bir insan olarak sizi de hiç ışıklandırması olmayan bir mağaraya koysalar siz de duvarlara çarpa çarpa yürümekten salak olursunuz.

  edit: iris demişim kusura bakmayın, gözbebeği olacak yarık şeklinde olan gözbebekleridir, iris gözün renkli kısmıdır. konumuzla alakası yoktur. gözbebeği kameralaradaki diyaframa karşılık gelmektedir. küçük diyafram açıklığı = büyük net alan derinliği'dir aynı zamanda.

 • gelecekte yapay zekaya kaptırılmayacak meslekler

  basini orospulugun cektigi mesleklerdir.

  yalniz burada unutulmamasi gereken orospulugun sadece fiziksel bir aktivite olmadigidir.

  yapay zeka ne kadar gelisirse gelissin, insanlarin orospuluk seviyesine kolayca ulasamayacaktir saniyorum.

 • evren genişliyorsa nasıl sonsuz oluyor

  sonsuz + 1 = sonsuz

  olduğu için çelişkili olmayandır.
  sonsuz bir şeye yeni bir şey ekleyebilirsiniz ve gene sonsuzluk elde edersiniz.

  not: bu arada bu spesifik soru ile doğrudan alakalı olmasa da hatırlatmak istediğim bir husus da, sonsuzluk (infinity) ve sınırsızlığın (unbounded) arasındaki fark genelde karıştırılıyor.

 • faturamı kürtçe istiyorum

  ben de pentax 645z kamera istiyorum.
  doğum günümde falan alırsanız sevinirim.

 • teri kokmayan insan

  teri kendisine kokmayan insandır.
  başkasının teri bir başkasına leş kokar.

 • doktorlara memur diye hitap etmek

  "doktorlara" doktor olarak hitap edilmesi kadar saçma değildir.

  açıkçası hekim demek varken doktor demek bana saçma geliyor, çünkü doktor olanlar sadece "tıp doktor"ları (doctor of medicine, md) değildir her alanda akademislenler doktoralarını verdikten sonra doktor ünvanı alırlar ve unutulmamalıdır ki doktor hastaları iyileştiren anlamına gelmez, latince öğretebilme donanımına sahip kimse anlamına gelir.

  hekimlere karşı bir hıncım bulunmamaktatır babam da hekimdir, ailemizde bir çok hekim ve hemşire de bulunmaktadır. lakin gerçek gerçektir.

 • tekirdağ köftesinin hiçbir numarasının olmaması

  yanlış bir yargıdır.
  hesap geldiğinde oradaki numarayı okuyunca anlarsınız.

 • insan vücudunun en tuhaf yeri

  göt deliğidir.
  mühendislik harikası.

 • erkeklerin kitap okudukça yumuşaklaşması

  kesinlikle doğru bir tespittir.

  fakat yumuşaklık niteliğinin kötü olduğuna dair yapılan dolaylı vurguya katılmıyorum. yumuşamak ve yumuşaklık iyidir, sertlik barbarlık ve yarak küreklik ise gelişmemişliktir.

 • haklıyken özür dileyen insan

  kasdetmiyordur.
  karşıdaki başından siktirip gitsin uzatmasın istiyordur.

 • deliksiz basket atınca potadan çıkan ses

  çıkmayan sestir.
  deliksiz atınca potadan ses çıkıyorsa deliksiz değildir.

  file varsa fileden ses çıkabilir ama potadan çıkmaz.