birgunolursun23
profili

 • isveç'in 2025'te sigarayı yasaklayacak olması

  isveç'in 2025 yılında bütünüyle sigarayı yasaklayacak olması durumudur. yani bakın içilmesi zaten yasak olacak da satılması da yasak olacak, hala algılayamayanlar için yani bildiğin uyuşturucu yerine koyulacak bildiğimiz sigara. ne satılabilecek, ne içilebilecek, tabi yaptırımı ne olur bilemem.

  kaynak

  adamlar aşmış sanırım benzin ve mazotla çalışan araçları da yasaklayacaklardı.

  büdüt: ortada bir çeviri hatası olabilir, yabancı kaynaklar örneğin dünyadaki en güvenilebilir kaynaklardan biri olan associated press'e göre isveç parlementosu'nun 2025 yılında ülke olarak dumansız hava sahası olmayı hedeflediğini belirtmiş. bizim yerli kaynaklar neden bu haberi böyle çevirmiş hiçbir fikrim yok.

 • evlenmelik kadın mesleği

  insanların mesleklerle evlenebildiğini gösteren anket. mesleklerle değil, insanlarla evlenin bence.

 • günde 20 bin adım atmak

  (bkz: 10 bin demediniz mi lan)

 • hayattan kopmak isteyenlere oyun tavsiyesi

  (bkz: rus ruleti)

 • 14 mayıs 2006 denizlispor fenerbahçe maçı

  fenerbahçe için bursaspor'a kaptırılan şampiyonlukla beraber bir başka travmatik maçtır. belki o zamanın etkileri bugün bile hissedilmektedir.

 • n11'de 19 tl'ye windows 10 lisansı satılması

  kafamı microsoft'u arayıp soracak kadar kurcalayan olay. işsiz güçsüz bir adam olarak harbiden aradım. karşımdaki eleman çok ilgiliydi. yuvarlak ifadeler kullandı, "aslında doğrudan bizim tarafımızdan satılsa daha iyi olur ama bazı şirketler bu şekilde satış gerçekleştirebiliyorlar." ben yasal mı değil mi diye net cevap istememe rağmen cevap vermedi. velhasıl kelam benim ulaştığım sonuç sanırım bu ürün anahtarlarını almakta bir sıkıntı yok

 • kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz

  doğruluğu bu kadar tescillendiğine göre şansımızı denememiz gereken söz. ben de bill gates'i kınıyorum, dünyanın en zengini, ne yapacak bu kadar parayı bilmem, mezara mı götürecek?

 • 22 ocak 2019 boluspor galatasaray maçı

  muğdat çelik'in kısa kollu formayla mücadele eden tek futbolcu olduğu karşılaşmadır. hatta bolu şehrinde kısa kolla dışarda dolaşan tek delikanlı olabilir. yedek kulübesi battaniyelere bürünmüş.

 • bird box

  ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi tarafından gömülen film. tamam kimse dünyanın en güzel filmi, mutlaka izlemelisiniz, hayatınızın filmi olacak demiyor da "vasat film, zaman kaybı" denilecek bir film de değil. ortalama bir film, izlenir bence. gerilim sevenler kaçırmasın.

 • öğretmen kalitesinin artması için çözüm önerileri

  kesinlikle performans sistemi ya da sınava tabi tutmak değildir. performans sistemi değildir, çünkü öğrencilerin tabiriyle kafa hocalar, öğrenciyi eğlendiren hocalar sevilir, tutulur. öğrenci ders anlatmayan hocayı daha çok severler. son dakikaya kadar öğrenciye bir şey katmaya çalışan öğretmeni sevmezler.

  belirli aralıklarla sınava tabi tutup, başarılı olanları maaşla ödüllendirmek değildir. çünkü o sınava derste hazırlanıp, gerçekten o maaş ödülünü kazanacak ama ders anlatmayacak öğretmenler tanıyorum.

  öğretmenlik biraz kişinin vicdanına kalmış bir olay. eğer iyi niyetle, canla başla çalışırsa öğretmenin yapamayacağı şey yok, eğer öğretmen kalitesini artıracak çözüm önerisi aranıyorsa en başından bu işe aşık olanların tercih edeceği bir meslek haline getirilmeli. ek ders hesabı yapacak, boş günüm şu gün olsun, bana kurs açın. diye zırlayacak adamları bu meslekten uzak tutacaksınız? bu nasıl olur? bence öğretmen olmayı zorlaştırabildiğin kadar zorlaştıracaksın. adam 6 yıl okuyacak öğretmenlik için, daha en başından bütün klasikleri okumuş olacak, ağır eğitimlere tabi tutacaksın. öyle bir hale gelecek ki ilerde ek ders hesabı yapacak öğretmen olmayı düşünen vasıfsız, "abi ben tembel bir adamım, bu kadar uğraşıp öğretmen olamam" diyecek. benim çözüm önerim bu. şu zamana kadar atanan kalitesiz öğretmenlere de ne yaparsan yap, kaliteli olması imkansız.

  edit: imla.

 • lacoste yakasını dik konuma getirerek giyen erkek

  itlik veya ibnelik peşindedir. yatay konumdakiler efendidir, derviştir.

 • kalemle saçını topuz yapan kadın

  (bkz: raquel murillo)

 • fatih terim'e 44 milyon tl ödenmesi

  fatih terim'e değil ona bu parayı verenlere kızmamız gereken durum. sen yılmaz vural' ı asgari ücrete milli takımın hocası yaptın da bu adam başına silah dayayıp da mı bu parayı istedi? şöyle bir örnek verelim, işverensin sen adama dedin ki şu sandalyeyi al şurada otur günboyu sana ayda 20 bin tl veriyorum, diyorsun. diğer adama da sabahtan akşama kadar sırtında taş taşı, sana 2 bin tl veriyorum diyorsun. ikisi de kabul ediyor. şimdi bu taş taşıyan abi ulan ben taş taşıyorum bana 2 bin bu adam sandalyede oturuyor 20 bin. diye hayıflansa içten içe adama kızar ama hakkı var mı, işverene kızması gerekmez mi?

 • fenerbahçe u17 oyuncusunun insanlık dışı faulü

  olayın mağduru galatasaraylı futbolcu mustafa fettahoğlu'nun ne kadar adam olduğunu gördüğümüz insanlıkdışı olaydır. hattâ hayatımda gördüğüm en naif oyuncu statüsüne yükseltiyorum bu aslan parçasını. ulan ayağın kırılacak, belki futbol hayatın bitecek, hakemin twitter paylaşımları infial yaratmış taraflı tarafsız herkes öfkeli küfür gırla, hakem bildiğin haksızlık yapmış, 17 yaşında kanı deli akan bir adamsın; sen ermiş misin, sufi misin ki şöyle bir demeç verebiliyorsun:

  "futbolda böyle şeyler olabiliyor. ben o faulü yapan arkadaşın kötü niyetli olduğunu zannetmiyorum. hakem de başka bir takımın taraftarı olması da doğal sonuçta sahada hepimiz profesyoneliz. ben de şaşırdım paylaşımlara ama kötü bir şey düşünmemiştim, hakeme tek dediğim şey 'ne sarısı hocam ya!'. dediğim gibi futbolda böyle şeyler olabiliyor sonuçta. "

  bu güne kadar bunun kadar iyi niyetli bir demeç duymadım. böyle bir olay abilerinin başına gelse gör bakalım nasıl kıyamet kopuyor. nasıl küfürler, ortamı gerecek demeçler geliyor.

  ama sen... sana ne desem, seni ne kadar övsem azdır çocuk... aşk olsun sana aşk olsun...

 • 10 eylül 2017 trabzonspor gençlerbirliği maçı

  deplasman tribününde gençlerbirliğili yalnızca 1 yazıyla bir taraftar olmasıyla yarmış maçtır. kamera uzun uzun kendisini çekti. o da hazır kameralar çekerken dua falan attı. sağa sola volta atıyordu adam. ama iyi cesaret valla tebrik ederim. sözlük de daha tek başına sinemaya gitmek olayını tartışsın. tek başına deplasman tribününde olmak olayı daha yaratıcı.

  düzenleme: ve gençlerbirliği seyirci desteğini arkasına alarak golü buldu. *

  insan behzat ç'nin hatırına giderdi maça yahu.

  o değil eleman ne sevindi, ne sevindi arkadaş ya kendi kendisine sarıldı.

 • robin van persie

  arsenal ve manchester united'taki performansıyla bir dünya yıldızı haline gelmiş fenerbahçeli futbolcu. köse midir, değil midir bilmiyorum ama adamı hep aynı saç stiliyle ve istikrarıyla anımsıyorum. oynadığı tüm takımlarda - fenerbahçe hariç- tüm takım yatsa, koşmasa bu adam canını dişine takıp koşar, bir şekilde golünü atardı. o yüzden fener'e geldiğinde, sakat da olsa iyileşip efsaneliğine yakışır bir performans sergileyeceğinden emindim. en olmadı bir e'too bir drogba performansı bekledim. ama sempati duyduğum futbolcunun bu hareketleri beni hem şaşırttı hem üzdü. yazık. kendini koskoca fenerbahçe'den büyük görüyor. hiç beklemezdim.

 • leyla ile mecnun'un hiç komik bir dizi olmaması

  eğer kemal sunal filmleriyle, ne bileyim bir avrupa yakası ile kıyaslarsanız doğru sanacağınız önerme. nitekim komedinin de alt dalları vardır sitcom, absürt komedi gibi. bu dizi de absürt komedidir, yani doğrudan espri yapıldığı için değil bir bütün olarak komiktir. yayınlandığı kanala giydirmesi, hatırlayın erdal bakkal'ın trt binasına gidip elektrik faturalarından kesilen katkı payına itiraza gitmesi buna örnektir. çünkü leyla ile mecnun sıradan bir komedi dizisi değildir. bu yüzden herkesi güldürmez. eğer bu diziyi komik bulmuyorsanız tarzınız bu değildir. gerizekalı falan değilsinizdir, seven de einstein değil. ulan nasıl kimi bilim kurgu sever, kimi aksiyon filmi sever. bu da onun gibi bir şey. amma da abartmışsınız. yok komik bulmayan geri zekalıdır bilmem ne.

 • türkiye a milli futbol takımı

  şanlı tarihinde ingiltere'den 8 yediği zamanlar dahil forması hiç bu kadar ayaklar altına alınmamış ve ucuz görülmemiş milli takımdır. üzerinden polemikler dönmesi, atılıp tutulması utanç verici. keşke bu zamanları görmeseydik.

 • minik eymen'e yardım ediyoruz kampanyası

  imkanım ölçüsünde 10 tl katkıda bulunabildiğim kampanyadır. daha fazla olsa daha fazla verirdik ama geçim derdi işte. umarım durumu olanlar daha fazlasını verirler. durumu olmayanlar da benim gibi 5 tl, 10 tl ;damlaya damlaya göl yapmak için yollasınlar.

 • kim milyoner olmak ister

  250 bin tl değerindeki sorunun cevabının yarışmacının yanlış mantık yürüttüğü yarışmadır.

  ----keyifkaçıran - - - -

  genel bir kural olarak, artık yıllar 4 rakamının katı olan yıllardır:

  1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020, 2024 gibi.
  ancak bu kuralın iki istisnası vardır:

  1. 100'ün katı olan yıllardan sadece 400'e kalansız olarak bölünebilenler artık yıldır:

  örneğin 1200, 1600, 2000 yılları artık yıldır ancak 1700, 1800 ve 1900 artık yıl değildir.
  sadece 400'e tam olarak bölünebilenlerin artık yıl kabul edilmesinin nedeni, bir astronomik yılın 365,25 gün değil, yaklaşık olarak 365,242 gün olmasından kaynaklanan hatayı gidermektir.

  2. hesabı daha da hassas hâle getirmek için -400'e kalansız bölünebildiği halde- 4000'e kalansız olarak bölünebilen yıllar artık yıl kabul edilmez:

  örneğin 4000, 8000, 12000, 16000, 24000, 32000 ve 48000 yılları 400'e tam bölünebildiği halde artık yıl kabul edilmeyecektir.

  kaynak:vikipedi

  ----keyifkaçıran - - --