debe başlıkları

sorg5
profili

 • ayasofya'da vajina şov yapan çarşaflı kadın

  burada kutsala saygı diye ağlayan arkadaşları şuraya alalım:
  (bkz: camide fuhuş yaparken yakalanan imam)

  önce bu başlığın sansürlenip bu olayın neden sümenaltı edildiğini irdeleyin, ondan sonra kutsala saygı diye ağlayın. islamofaşist diktatörlük rejiminin yargısı camide suriyeli kadınla fuhuş yaparken basılan imamı unutturmaya çalışırken sizin müzede eteğini kaldırıp fotoğraf çektiren kadına çemkirmeniz gülünç oluyor.

 • 40+ yaş sözlük yazarları

  sözlüğü ergenler ele geçirdi diye yakınıyorduk ama yaşı kemale ermiş epey vatandaş varmış. birader nerelerdesiniz, her tarafta aptal aptal espri kasan ergen kaynıyor, sizleri göremiyoruz.

  ancak burada bazılarınız çiftleşme çağrıları yapan ergenler gibi kendini övmüş, hiç olmamış.
  (bkz: sen gelme ulan ayı)

 • metroda inenlere öncelik tanıma saçmalığı

  dünyanın bütün medeni ülkelerinde toplu taşıma araçlarında inenler önceliklidir. herkes indikten sonra binilir, rush hour denen en kalabalık iş çıkışı zamanlarında bile böyledir. evrimini tamamlayamamış primatlar, köyde otlarken şehire inen sığırlar ve bok içinde yuvarlanan çomarlara ise medeniyetin gereği olan, saat gibi tıkır tıkır işleyen bir sistemin ve düzenli, huzurlu bir toplumun temel taşı olan en basit adab-ı muaşeret kuralları saçma ve mantıksız gelir.

  ağaç tepelerinde hönküren maymun kolonilerinin bile bir düzeni, nizamı var ama gel de bunu çomara anlat...

 • 97'li hatunlar

  ben türkiye'den kaçtığımda daha çişini söylemeyi yeni öğrenen altı bezli bebeydi bunlar. lan o ağzında emzik, kıçında bezle gezen el kadar bebeler hangi ara hatun oldu, yıllar nasıl da akıp gitmiş arkadaş. yaşlanıyoruz be sözlük. yarın onlar orta yaşlı teyze olacak, bu yıl doğan bebeler üniversite okuyup 2018'li hatunlar olacak, biz de dede nene olacağız. onlar da orta yaşlı teyze olup 2038'li hatunlar diye başlık açıldığında -başlık açacak ortam kalırsa- kimimiz hala hayatta olacak, kimimiz toprak altında. o 2038'li hatunlar bizim neslin torunları olacak monşer, bizler de 78'li moruklar. zamanın acıması yok, basıp gidiyor. hey gidi ölümlü dünya!

 • büyük ekşi sözlük isyanı

  yönetimin çözüm olarak getirdiği filtre, sıralama gibi yöntemlerle çözülebilecek bir sorun değil.
  bakın başlıkların son entry'sini bile okumaya zahmet etmeyen binlerce kişi var, bunların hiç bir kritere tabi tutmadan toplu olarak alınması bu kirlilik sorununu yarattı. alın taze bir tane örnek:

  http://imgbox.com/9ydiugdi

  bunlardan binlerce var. ben niye bunların çoğunluk olduğu bir ortamda emek verip yazayım birader?

  sözlüğün geldigi vaziyet türkiye'deki köyden kente göçlerle şehrin koca bir varoş haline gelmesine benziyor. köyden azar azar ufak gruplar halinde göç olursa gelenler yontulur, şehir kültürüne asimile olur, oturmasını kalkmasını, şehirli gibi giyinmesini öğrenir. ama 1 milyon kişi gelirse gittikleri yeri varoş haline getirir, şehrin kültürünü ve dokusunu bozarlar. eskiden yazar olmanın zor olduğu sözlük'te hiç bir kriter gözetilmeden yüz bin kişiyi yazar yaparsanız donanımhaber forumundan, inci sözlük'ten beter hale gelir. sözlüğü sözlük yapan, katma değer yaratan kitleyi kaybedersiniz.

  herkesin istediği gibi saçmaladığı, moderasyon olmayan, ülke gündemini bile takip etmenin imkansız olduğu kaos ortamında kimse uğraşıp katma değer yaratmak istemez. şu durumda tek çözüm katma değer yaratan, doğru düzgün entry yazan eski yazar kitlesini ve bizlerin yarattığı içeriği bu inci sözlük kaos ortamından ayırmaktır. kanzuk ekşi şeyler projesiyle bunu yapmaya çalıştı ama olmadı, çünkü ekşi şeyler'in olayı çok farklı. orası ülke gündemi, dünya gündemi takip edilen, arama yapıp başka yerde zor bulacağınız konularda bilgi edebileceğiniz bir yer değil. bol görselli çerezlik bir site. ben mesela ayn calut savaşı 'nı özgün yorumlarla uzun metin olarak okumak istiyorum, 10 tane görsel arasından paragraf didiklemek istemiyorum. ekşi sözlük'e bir şeyler öğrenmek ve seksi fotoğraflarına tıklayınız medyasıyla gözünü yormadan ülke gündemini takip etmek isteyen kitleye ekşi şeyler kesinlikle hitap etmiyor.

  madem derdiniz 'herkes istedigi gibi saçmalasın, inci'den bir level yukarıda olsun, tık alalım reklam basalım parayı kıralım' tarzı bir şey yapmaktı, bunu ana siteden bir şekilde ayıracaktınız. toplu halde aldığınız niteliksiz varoş kitlenin arasından düzgün, nitelikli yazarları ayıklayıp ana siteye dahil eden doğru dürüst bir sistem kuracaktınız.

  madem nehire lağım akıttın, arıtma tesisini kuracaksın, arıtma işini o nehirde balık avlayanlar, yüzenler değil sen yapacaksın. bu bahsettiğiniz filtre olayı milletin eline file verip 'al bokları çöpleri sen ayıkla' demeye benziyor.

  melih'in şebeke suyuna boklu kızılırmak suyunu karıştırıp milleti dizanteri etmesinden bir farkı yok şu yaptığınız toplu çomar alımlarının.

  kardeşim ben niye sen her yere çomar, maganda sürüsü doldurduğun için bir de filtre ayarı yapmakla, milyon tane çomarı tek tek engellemekle uğraşayım? ben buraya güzel vakit geçirmeye, bilgi ve fikir alışverişi yapmaya geliyorum, senin bitmez tükenmez para hırsı ile doldurduğun çomar sürülerini görmemek için bir de ekstradan mesai yapmaya, angarya işlerle uğraşmaya degil.

  eski sistem aşırı mesai isteyen zahmetli bir yoldu, yazar alımı sistemi biriken kitleye cevap veremiyor ve insanları yıllarca bekletip yıldıran bir darboğaz oluşturuyordu. artık machine learning diye bir şey var, ayda bilmem kac yüz bin lira reklam parası alıyorsun, al işe birkaç deep learning uzmanı, onlar özgün ve kaliteli içerik yazanları belirleyen algoritmaları yazsın, kirlilik yaratan boş beleş çomar kitlesini de şak diye elesin. algoritmaya veri tabanlarını sorgulatırsın, herkesin eksilediği ve bkz kirliligi yaratan, deli saçması ve hakaret amaçlı başlık açan, daha önce yazılmış şeyleri bozuk plak gibi tekrarlayıp başlıkları kirleten tipleri otomatik olarak sistemden atarsın.

  bak facebook moderasyonunu, spam ayıklama, yasa dışı ve pornografik, kan revan ceset, vs içeriklerini ayıklama olayını tamamen otomatiğe bağladı. sistem gore videoları otomatik olarak tespit edip buzluyor, 'şu video rahatsız edici olabilir, kan revan iceriyor, rahatsız olmayacaksan tıkla' diyor. algoritmalar arada saçmalıyor ama kullanıcılar şikayet edince müdahale edip düzeltiyorlar.

  bu devirde insan gücüyle moderasyon, yazar seçimi olmaz. otomatiğe bağlayacaksın, insanların tepkilerine göre algoritma sana onu ayıklayacak. sen çekirdek kitle kullanıcılarının, buraya katma deger yaratan, yıllarını vermiş kitlenin ne istediğini anlamaktan aciz olabilirsin ama yapay zeka değil. koy şuraya yapay zekayı, buraya katma değeri kim yaratıyor o belirlesin, bunları rahatsız edip kaçıran nedir, hangi trendler kac kişiyi kaçırıp hesap sildiriyor ya da yazmayı bıraktırıyor bunların istatistiğini çıkarsın, siteye zarar veren, insanları kaçıran ne varsa yok etsin. trafiği artıran, kaliteli yazar ve içerik çeken, milleti saatlerce sitede tutan elementleri tespit edip sana bildirsin. ak troller, namus bekçisi başlık sıçan troller geçici olarak trafik yaratabilir ama bir süre sonra yarattığından fazla trafiği öldürür. bunu sen görmeyebilirsin ama yapay zeka görür.

  kanseri nanoteknoloji ile tedavi etmek gibi olacak. salacaksın nano robotları, kanser hücrelerini tek tek tespit edip yok edecek.

  paradan başka bir şey düşünmeyen vizyonsuz, çapsız birinin böyle şeylere aklı basmayabilir ama burada yazılım mühendisleri, abd'de en klas teknoloji şirketlerinde çalışan yapay zeka uzmanları falan var, sen yapmazsan onlar belki bir umut burayı okuyup machine learning'le kaliteli yazar ve içerik belirleyen, günümüz taleplerine uygun bir platform yapar, biz de gider orada yazarız.

  sen bilim adamlarının, sanatçıların, edebiyatçıların, profesörlerin (buraya yazan profesörler de var evet), teknoloji uzmanlarının, aydınların yaşadığı sitenin parmaklıklarını kaldırıp etrafındaki araziyi gecekondulaşmaya açarsan, o insanları iq'su iki basamaklı, eşeklere tecavüz eden köylü, acilde doktor döven maganda, çimlerde mangal yapıp çöp dağlarına boğan hanzo, kadınları taciz eden ilkokuldan terk barzo sürüsüyle muhatap edersen o kitle orada durmaz, kaçar gider.

  babası yaşında aydın insanlara küfürlü mesaj atan, yazdığı başlıklara alabildiğine sıçan yaratıkların çoğunluk olduğu, her yeri birkaç kelimeden oluşan ve kimseye bir şey vermeyen boktan entrylerle kirlettiği, sol frame'i çöpçatan sitesine çeviren, sabah akşam otuzbirci abaza muhabbeti, milletin maaşını kıskanıp meslek grubu boklama, namus bekçiligi, trollük yaptığı bir ortamda kaliteli adam niye yazmak istesin?

  bak ben haftalarca uğraşıp didinip özgün tarih entryleri yazdım, inanılmaz beğenildi, sosyal medyada deli gibi paylaşıldı. bu ortamdan tiksinip yazmayı uzun bir süre bıraktım. sadece badi entryleri okuyup onlara mesaj atmak için girdim. yazmaktan soğuduğum yıllar içinde dev gibi bir tarih külliyatı yazabilirdim ama ortamın iğrençliği yüzünden emeğime yazık dedim uğraşmadım. arada nadiren yazdığım 3-5 entry'i de insanların ısrarı, talebi sonunda vicdan yapıp yazıyorum. sayıları gittikçe azalan badilerim, beğenip takip ettigim yazarlar olmasa adımımı bile atmam buraya.

  yönetimin gittiği yol yol değil, kanzuk efendiye milyonlar kazandıran tık sayıları gün güne azalıyor. öyle olmasa isyanı siklemez, filtre kurmaya falan girişmezlerdi.

  paran var pulun var, az ye git yapay zeka ekibi kur onlar hizaya soksun şurayı, yoksa dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olacaksın.

  edit: düzeltme için batu'ya teşekkürler.