debe başlıkları

Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. sabire meltem banko

  haydaaaaaa.

  periskopta ossurarak uyuyan abla

 • 2. ramazanda açık alanda yemek içmek yasaklanmalı

  caipirinha misket limonu, esmer şeker, cachaça ve kırılmış buz ile yapılan brezilya kökenli alkollü bir içecektir. içkinin kendine özgü güney amerika'da üretilen özel dizaynlı bardakları vardır fakat türkiye'de genelde çok benzediği için köşeli su bardağı ile servis yapılır.

  "caipirinha" ismi brezilya-portekizcesindeki caipira kelimesinden türetilmiştir. anlamı "küçük köylü kızı"dır. çok popüler ve dünyaca tanınan bu içecek, kısaca 'caipi' olarak da bilinir.

  yapılışı:
  misket limonu ufak parçalara kesilir. bardağın içinde esmer şeker ile suyunu bırakıncaya kadar ezilir. üzerine bardağı dolduracak şekilde kırık buzlar koyulur. bir çeşit rom olan cachaca ilave edilir. bir kaşık yardımıyla karıştırılır, tekrar buz eklenir ve servis edilir.

 • 3. kenan oğlum bizi çıldırtma ya

 • 4. ucube inşaatlarla istanbul'a yanlış yaptık

  kandırıldıktan sonra şimdi de bu moda: yanlış yaptık.

  yanlış mı yaptınız, ha tamam o zaman sizin bir kabahatiniz yok, yanlış yapmışsınız. herkes her makama yanlış yapmak için gelir zaten. bu işler yanlış yaparak yürür zaten. oldu tamam. sıkıntı yok.

 • 5. bu aileden kaldı mı ya

  kenan sofuoğlu'nun zoruna bizim kadar gitmemiştir yüksek ihtimal.

 • 6. osmangazi köprüsünde göbek atan güruh

  biraz evel şu haberde rastladığımdır.

  http://www.hurriyet.com.tr/…rak-kutladilar-40124578

  alttaki yorumlardan biri çok hoşuma gitti;

  ''hükümetin mutluluk iksiri beton olmuş, dök betonu kudur üstünde...''

  o kadar zavallı durumdayız ki artık kelimeler kifayetsiz kalıyor.

 • 7. kutsal bir kitabı tek dilde göndermek

  milyarlarca galaksiye hükmeden yaratıcının arapça kitap göndermesi durumudur. şüphesiz ki o'nun için zaman kavramı yoktur, ol der ve olur ama dil seçeneği arapça'dır.

 • 8. kızların kilitli instagram profillerini açma yolu

 • 9. 1 temmuz 2016 adana'da canlı bomba paniği

 • 10. gökhan gönül

  https://media.giphy.com/…8qbdvavmb0sdtgie/giphy.gif

  edit: link düzeltildi.

  edit 2: hazırladığım gif sosyal medya'da çarşı'nın facebook sayfası dahil pek çok yerde paylaşıldı. bu kadar beğenileceğini tahmin etmediğim için gif'e bana ait olduğuna dair bir ifade koymayı düşünmemiştim. copy paste, alıntı veya çalıntı değil alın teridir. bu bilinsin yeter. saygılarımla.

 • 11. hıncal uluç'un 1 temmuz 2016 tarihli yazısı

  memleketin halini beğenmeyip, sabah gazetesinde yazmayı sürdürecek kadar olurlu bir insandır ve bu da o'nun yazısıdır.

 • 12. tc kimlik numarasını 2+2+2+3+2 şeklinde ezberlemek

  2+2+2+2+3 şeklinde ezberlediğimi bu başlığı görünce fark ettim.

 • 13. hiroshima'ya atılan bombanın soykırım sayılmaması

  ben böyle yüzsüzlük görmedim denilen adaletsizlik.

  ulan atom bombası yapılıyor utanmadan şehrin ortasına atılıyor, 140bin kişi yanarak kül oluyor, çoluk çocuk ne varsa ölüyor.

  yetmiyor nagazaki'ye fırlatılıyor bir tane. ulan işin içinden askeri yer sanıyodum diye çıkmaya çalışsan o zaman naziler de der ki biz yahudileri asker sanıyoduk. savaştaydık, savaşıyorduk desen anasını satayım nazilerde savaştaydık demesini bilir, aynı savaş bir de.

  valla büyük ibnelik okullarda hayat bilgisi dersinden itibaren okutulmalı japon soykırımı diye.
  yüzsüz ibneler onun meclisine bunun meclisine burnunu sokup şuna tazminat ver buna tazminat ver diye diğer ülkelere akıl veriyor utanmadan.

  ah ulan united states ne ibnelik varsa ordasın he

  edit: hararetle yazarken eklemeyi unutmuşum, bir de soykırımı geçtim adamlar o soyun geleceğinin topal beş bacaklı kalmasını sağlayacak bir bomba atmış ama hala ermeni soykırım rerörerörö

 • 14. melte mbanko

  transferi mahkeme tarafından engellenen nijeryalı önlibero oyuncusu

 • 15. göğüs çatalına bakmayacak olgunluğa erişmek

  ollgunluk değil de, doygunluk denilse daha doğru ifade edilebilecek olgu. zira o olgunluğa erişmişseniz mezardan bir kaç yıl uzaktasınız demektir.

 • 16. 28 haziran 2016 atatürk havalimanı patlaması

  bir terör örgütü, neden onca kaynak harcadığı "başarılı" bir saldırıyı üstlenmez?
  bu türkiye'ye özel bir durum mu yoksa başka örnekleri var mı?

  (bunları kafaya takıp yaptığım araştırmayı dün yazdım: orjinali, medium, 140journos, beyn.org. linkler dahil tüm içeriği buraya kopyalıyorum.)

  ***

  kasım ayında paris'te 130 kişi öldürüldüğünde, ertesi gün ışid saldırıyı üstlenmişti.
  mart ayında brüksel'de 32 kişi öldürüldüğünde, aynı gün ışid saldırıyı üstlenmişti.
  aralık'ta california'da bir noel partisinde 14 kişinin öldürüldüğü saldırıyı ışid organize etmemiş olmasına rağmen kutlamış ve üstlenmişti.

  oysa atatürk havalimanındaki katliamı üstlenen olmadı. başbakandan, cıa şefine kadar herkes ışid'i suçluyor ama ışid sessiz. tıpkı suruç, ankara, sultanahmet, istiklal sonrası sessiz olduğu gibi. neden?

  ***

  1) ışid neden türkiye'ye saldırıyor

  ışid'in diğer yerlerdeki terör eylemleri bir pazarlama çalışmasıyken, türkiye'deki eylemleri daha "rasyonel" iki amaca hizmet ediyor:

  foreignpolicy gibi birçok kaynağa göre ilk amaç, kendilerini satan hükümetin meşruiyetini baltalamak (uzun vadedeki planları her türlü devletin meşruiyetini baltalamak tabii). ankara saldırısının sorumlusunun laptopından 26 hedef çıkmıştı ve bazı yorumlara göre bu hedefler alevi-sünni ve türk-kürt ayrımcılığını körüklemek için seçilmişlerdi. "yönetilebilir kaos" bir dereceye kadar akp'nin de işine geliyor ama ötesi artık herkese zarar.

  (burada bir paradoks var gerçi: bu tip bir kaosun çıkması için gerekli olan şey "büyük oyunu görme içgüdüsü", yani saldırıların ihalesini abd'ye, kürtlere veya muhalefete yıkmaya yatkınlık. fakat bu içgüdü aynı zamanda, devletin kurumlarından terörün hesabının sorulmasını da ihanet olarak görüyor. yani millet zaten kutuplaşacağı kadar kutuplaşmış ve akp'nin meşruiyeti azalmıyor)

  ışid'in ikinci amacıysa daha direkt: "suriye sınırındaki geçiş noktalarımızı kapıyor, elemanlarımızı tutukluyorsunuz, bizi bırakıp haçlı ittifakı'na katıldınız, yol yakınken geri dönün".

  bu iki amaca ulaşmak için de eylemlerin üstlenilmemesi mantıklı:
  hem mesajını veriyor,
  hem hükümete bir "face-saving" çıkış yolu veya ayak direme imkanı sağlıyor,
  hem pkk'yı töhmet altında bırakıyor,
  hem de türk sempatizanlarını kızdırmıyor.

  fakat artık hükümetin anında ve açıkça ışid'i suçlaması, bu stratejiyi etkisiz kılıyor olmalı. ihaleyi pkk'ya yıkmıyorlar. ve hükümet açıklamalarına inanmayacak kadar ışid'e sempati besleyen adamlar, zaten "kafir yuvası" havalimanlarına yapılan saldırıları alkışlayacak tipler. "bu ışid ilk sezonunda bol bol kafa keserken iyiydi, sonra çok bozdu" diyeceklerini sanmıyorum.

  velhasılı kelam ışid'in üstlenmeyerek aralamaya çalıştığı kapılar geçen sene kapandı. sorun şu ki, kapanana kadar da giren girdi...

  ***

  2) "blowback"

  türkiye'nin geçen seneye kadarki ışid politikasının mantıklı bir izahı yok: abd'yi mi vazgeçireceklerdi kürtlerle ittifaklarından, rusya-iran-esad blokunu mu dağıtacaklardı? bu hayaller yolunda edindiğimiz koz, aldığımız riske değecek cinsten değil.

  nitekim türkiye kumarını kaybetti, hem de iki büyük gücü de kızdırmayı becererek. eli mahkum ışid'e sırtını döndü ve şu anda klasik bir blowback yaşıyor. cıain zamanında yaptığı hatalardan ders almamanın bedeli bu: radikal islamcılarla stratejik ortaklığa girmeyeceksin!

  en azından cıa işini uzakta görüyor, yediği kaba pislemiyordu, türkiye ise sınırlarını açtı. radikal islamcılar işin bitince kovabileceğin, ilişkini kesebileceğin tipler değiller. farc gibi, ıra gibi, pkk gibi, fkö gibi bir takım dünyevi amaçları olan aktörler değiller. asimetrik savaşın dehşetini, katlanılması gereken bir zorunluluk (a necessary evil) olarak görmüyorlar. başka herkes için bir strateji olan terör, radikal islam için bir ideoloji. kıyameti getirmek isteyen adamlarla nasıl uzlaşabilirsin ki?

  ***

  3) global terör ve pr

  bu yazıyı öncesi, terör saldırılarının üstlenilmemesinin sıradışı olduğunu varsayıyordum. sonuçta terör bir stratejiyse, amaç da korku salarak istediklerini elde etmek olmalı. o yüzden ışid-türkiye ilişkisini özel kılan etmenler aradım. fakat araştırdıkça anladım ki, asıl norm saldırıyı üstlenmemekmiş.

  bazen bunun bariz nedenleri oluyor. mesela saldırı başarısız olmuşsa, örgütler "marka"larını zarardan korumak istiyorlar. 2010'daki başarısız times meydanında bombalamasının ardında pakistan talibanı olduğu biliniyordu ama onlar bunu sonuna kadar reddettiler: "arkadaşın başarılarının devamını dileriz ama bizimle ilgisi yoktur".

  yahut amatör gruplar, yerlerini ve kimliklerini belli etmekten korktukları için, medyada güvenilir bağlantılara sahip olmadıkları için, üstlenme riskine girmiyorlar.

  fakat organize örgütlerin yaptığı başarılı saldırıların da çoğu üstlenilmiyor. mesela hizbullah, arkasında olduğu saldırıların sadece yarısını resmen üstlendi. özellikle israil ordusu dışındaki hedefler sözkonusuysa bu oran düşük.

  hizbullah bir istisna değil. global terrorism database'ine göre, 1998'den beri gerçekleşen 45000 terör saldırısının sadece %14'ü üstlenilmiş (ham verileri içeren excel datasheet, bu da kılavuzu. @chloriafloria sağolsun). en sofistike saldırılar olan havaalanlarına ve uçaklara yapılan saldırıların dahi çoğunluğu üstlenilmemiş.

  biraz düşününce, bu o kadar da sıradışı bir sonuç değil. dünya'daki silahlı çatışmaların çoğunluğu tarafların birinin ezici galibiyetiyle değil, bir uzlaşmayla sonuçlanıyor. fakat uzlaşmak için bir manevra alanı lazım. hiçbir politikacı "teröristlere boyun eğdi" diye anılmak istemez, "barış getirdi" diye kendini pazarlamak ister. üstlenen her terör saldırısı bu manevra alanını daraltıyor.

  ***

  4) acziyet ve belirsizlik

  en ilginç bulduğum şey, saldırıyı üstlenmemenin makro ölçekteki siyasi sebepleri değil, insanlar üstündeki psikolojik etkisi (bunun hakkında detaylı bir okuma yapmadım, sadece kendi teorilerim).

  1998'den beri hindistan'daki seçim bürolarına 38 saldırı olmuş. hiçbiri üstlenilmemiş. muhtemelen herkes kimin yaptığını biliyordur ve mesajı almıştır. işte bu daha korkutucu: "kim olduğumuzu söylemeye gerek bile duymuyoruz". övünmeye, böbürlenmeye, pazarlamaya ihtiyacı olmayan ama gerekli kabiliyet ve motivasyona sahip olanların uyguladığı şiddet, insanda derin bir güçsüzlük hissi uyandırıyor.

  bir diğer korkunç etki de belirsizlik kaynaklı: insan düşmanının bir ismi, suratı, amacı olmasını istiyor, aksi müthiş derecede rahatsız edici.

  11 eylül ile bin laden arasındaki ilişki o kadar otomatik ki, eminim çoğumuz tarihin en büyük terör saldırısının tam iki ay boyunca kimse tarafından üstlenilmediğini unutmuştur. propagandadan başka bir amacı olamayacak bir saldırı için, bin laden'in taa ekim sonuna kadar beklemesi, belki de bu belirsizlik etkisinden faydalanmak içindi.

  yeterince zaman geçerse, insan en sevdiklerinin hastalıktan, savaştan, ihmalden, kazadan, hatta soykırımdan ölmesini bile kabullenebilir ama ne olduğunu bilmediği bir şeyden ölmesini hiçbir zaman kabullenemez.

  ***

  (not: bu tip yazıları doğrudan emaille almak için fularsız entellik direnişine katılın. link değil içeriğin kendisini yolluyorum. blog gibi, bu emailler de reklamsız)

 • 17. prezervatifi penisine takan insan

 • 18. kırmızı ışıkta geçmeleri kesin önleyecek sistem

  ambulans, polis, asker vs acil geçişler nedeniyle kesinlikle kullanılamayacak sistemdir.

 • 19. rte yanlış yaptık dediğinde bile cakcuk eden insan

  rte'nin yıllardır yaptığı yanlışlar için sessiz kalıp destekleyen kamillere dert olan insandır.

  yap et, sonra yanlış yaptım de. sonuç ne? yaptığımla kaldım. yok yeaa!

 • 20. periscope'u açık unutup osurarak uyumak

  (bkz: canısı)
  hem osurarak uyu hem periscope aç
  biz mi dedik periskopun karşısında osurarak uyu diye hadi uyuyosun niye osuruyosun hadi osuruyosun niye uyuyosun
  unutma sabire eller ayırsa bire yıllar ayırsa bire yollar ayırsa bire biz osurmadan uyuyamayız.

 • 21. 1 temmuz 2016 martıların manyak gibi bağırması

  bu mevsim onların eş seçimi ve yuva yeri belirleme mevsimidir. seçilmiş bölge ve eşin korunması için yaklaşık 1 ya da 2 ay daha bu gavgav sesleri devam edecek.

  martı sever ve martı besler bir yazar.

 • 22. çok pis torpil döndüğü düşünülen yerler

  oğlum siz gerizekalı mısınız? bu ülkede torpil olmayan yer mi var allah aşkına.

 • 23. tayvan'ın çin'e süpersonik füze fırlatması

 • 24. 1 temmuz 2016 8 askerin şehit olması

 • 25. sabirem elte mbanko

  fildişi sahili'nden çıkmış hırçın etkili forvet.

  bu yaz birçok avrupa kulübünün yakın takibindedir.

 • 26. 1 temmuz 2016 galler belçika maçı

  turu geçersek galler'le eşleşicez diye sevindiğimiz anları hatırlatan maç.

 • 27. ekşi sözlük sevgili aranıyor ilanları

  üşenmedim okudum. özet geçiyorum.

  20 yaşındaki ateist agnostik genç erkek birey 2 ay önce ekşiden bir kızla tanışır. dünyanın en özel, en muhteşem, en farklı ilişkisini yaşarlar. dün gece tartışır ve ayrılırlar. gencimiz çok acı çeker. şarkılar falan dinler ve bugün yeni sevgili aramaya karar verir.

  edit: dün gece sevgilisinden ayrılmış varoluş sancısı yaşayan agnostik ateist bir erkek olsaydı da birer çay içseydik karşılıklı diyen 'bayanlar' eklesin bence arkadaşı.

 • 28. sigara içen insan zekası

 • 29. pyd'nin özerklik ilan etmesi

  yakışır hakettiklerinii düşünen kardeşlerinin oraya taşınması.
  hakettiler.

 • 30. ulusal yas ilan edip törenle köprü açılışı yapmak

  terör gerekçe gösterilerek cumhuriyet etkinliklerinin iptal edilebildiği;

  baş, boyun, sırt, bel, kulak, burun, boğaz, ama özellikle karın ağrısı gibi gerekçeler ile;

  cumhuriyet etkinliklerine katılınamayabilen ülkede;

  (bkz: görülmemiş duyarsızlıkların akp iktidarında görülmesi)... mi desem;

  (bkz: görülmemiş görüntülerin akp iktidarında görülmesi)... mi desem;

  (bkz: görülmemiş görgüsüzlükleri akp iktidarında görmek)... mi desem;

  (bkz: görülmemiş fütursuzlukları akp iktidarında görmek)... mi desem;

  ama, en hafif tabiri ile;

  (bkz: görülmemiş şeylerin akp iktidarında görülmesi)... hadisesi...

 • 31. 1 şehit veriyoruz ama 10 tane indiriyoruz

  eskiden etkisiz hale getirmek falan denirdi. şimdi bütün ülke counter-strike oynar gibi.

  - sevgili kardeşlerim bunlar t-base'de pusmaktan başka bir şey bilmezler. bunlar flashbang'siz adımlarını bile atamazlar!

 • 32. zlatan ibrahimoviç

  zlatan'ın manchester united transferini açıkladığı gün, galatasaray da manu ile hazırlık maçı yapacağını duyurdu.

  zlatan'ı getiremez diye dursun başkanla dalga geçenler şimdi entry silme yarışında.

 • 33. jason denayer

  rastalı mıçı

 • 34. ışidliler hakkındaki şikayeti geri çeviren muhtar

  yıllarca dalga geçtiğimiz, bok attığımız apartman teyzesi kurumunun, kırk yılda bir işe yarayacağı tuttu, onu da bu orospu çocuğu muhtar ve emlakçı engelledi.

  teyze keşke "kızlı erkekli kalıyorlar" falan deseydi.

 • 35. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  naneli bir şey yiyince ağızda oluşan soğukluğun aslında yanılsama olması.

  trpm8 proteini, soğuk havalarda hücrelerin iyon kanallarını açarak na+ ve ca2+ iyonlarının içeriye girmesine izin veriyor. bu durumda sinir hücrelerimizdeki elektrik yükü değişiyor ve beyne "soğukluk" bilgisi gönderiliyor.

  ilginç bir şekilde nane, mentol ve okaliptüs gibi maddeler de bu kanalı açarak sinir hücrelerini kandırıyor ve dildeki sinir hücrelerimiz beyne "burası soğudu" bilgisini gönderiyor.

  benzer şekilde acılı yiyecekler trp-v1 kanalını açarak sıcaklık yanılsamasını hissettiriyor.

  soğukluk hissinin ferahlıkla ilişkilendirildiğini fark eden diş sağlığı firmaları, uzun süredir naneyi aroma olarak kullanıyor.

  ilgili görsel
  farklı yiyeceklerin hissettirdiği sıcaklıklar

  kaynak 1
  kaynak 2
  ilgili akademik çalışma
  iki farklı sıcaklık hissettiren sarımsak hakkındaki araştırma

 • 36. kadın erkek çıplak dereye giriyorlar

  mevzu hakkinda yorum yapmak icin iki tarafi da dinlemek lazım.
  fakat yerel halkin ifadesine bakilirsa turistler haklı.
  en sevdigim kısmı ise; yine klasik "ahlakimizi bozuyorlar" tepkisi oldu.

  ahlakınıza tüküreyim

 • 37. 3 temmuz 2016 büyük istanbul depremi

 • 38. hamit altıntop

  galatasarayımıza hayırlı olsun. oldukça tecrübeli. çok büyük işler yapar, schalke 04'ten tanıyorum, büyük futbolcu.

 • 39. sevgilinin sakalından kolye yapmak

 • 40. sivas katliamı

  faillerinin hâlâ aramızda dolaştığı hatta ülke yönetiminde söz sahibi olduğu, 93 yıllık cumhuriyet tarihimizin en utanç verici, en karanlık günüdür; 2 temmuz 1993...

  içişleri bakanı mehmet gazioğlu; "olaylara heykel (pir sultan abdal) neden oldu."

  tansu çiller; "çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir."

  tansu çiller; "olayı bu kadar büyütmek yanlış, bir futbol maçında da bu kadar insan ölebilirdi."

  süleyman demirel; "olay münferittir. ağır tahrik var. bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş."

  sivas katliamı sırasında aziz nesin görevliler tarafından itfaiye merdiveninden aşağı itildi.

  28 haziran 2016'da istanbul atatürk havalimanı'nda olduğu gibi 23 yıl önce sivas'ta da ışid vardı. yakarlar, kafa keserler, patlatırlar ama her zaman haklı ve mağdurdurlar.

 • 41. gss borçlarının silinmesi

  bende 9.256,62 tl gözüken silinme. üzerime mi silindiniz anlamadım ki?!
  yaş otuzbeş; kolun yarısı eder...

 • 42. elazığ

  memleketim olduğu ve senelerdir içinde yaşadığım halde kendisini ve insanlarını sevmediğim şehir. nedenleri üstteki üç entryde görülebilir.

  edit: (bkz: bir güzellik niteliği olarak mhp'nin mv çıkarmış olması)

  edit2: bu entrye girdiğim son düzeltme olarak, öyle sanıyorum ki bana çevre illerin insanı denmiş ben 14-15 senedir elazığ merkez ve çeşitli ilçelerinde yaşadım. ilçelerinin yarısı kadarını görmüşlüğüm vardır.
  ikincisi, ben kimseye bok gibi demedim. elazığlıyı falan geç bi insana bok gibi denir mi amk? bu laf direkt bana da geliyor ve elbette desteklemiyorum. ama ırkçılığa kaçan bir hakareti savunmak için de romantik popülist güzelleme yapmıyorum. durum bundan ibaret.

 • 43. manchester city'nin yeni amblemi

  manchester city'nin arryn hanesinden ayrılıp tyrell hanesine bağlandığını göstermektedir.

 • 44. cennette sıkılırsak ne olacağı sorunsalı

 • 45. 2016 turizm krizi

  öncelikle su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.
  daha önceki entrylerimde yazdığım gibi yaklaşık otuz yıldır turizm bölgelerinde işyeri çalıştırdım. yıllar önce çevredeki süper! iyi!!! esnaflara ayak uyduramadığım için bırakıp sadece toptan gümüş, altın hediyelik pazarlaması yaptım.grup yeri tabir edilen( turistleri acentelerin tabiri caizse sattığı) alışveriş merkezlerine mal verdim.
  alanyadan ayvalığa kadar bütün sahili ve içerde kapadokya bölgesini dolaştım. bu kadar zaman içinde esnaf kalitesinin ve işletme kalitelerinin yıldan yıla nasıl rezilleştiğini ve hiçbir yerde dikiş tutturamamış, dolandırıcılık hırsızlık yapıp kapağı bu bölgelere atmış konuşmasını dahi bilmeden para kazanıp kendini bir halt oldu sanan çomarları gördüm.
  şimdi yıllarca milleti kazıklayıp niye hala niye turist gelmiyor, biz ne güzel rehberlik yaptık,çok iyi acentayız süper oteliz diyenlerin nasıl çalıştığını anlatayım.
  turizm acentaları önce türkiyeden otellerden sezonluk oda alır çok ucuz fiyata bizim dallama otelcilerimiz götlerine ve hizmet kalitelerine güvenmedikleri için ucuza verir .nasıl olsa ucuza çalışan turizmin t sinden anlamayan adam bulmak sorun değildir onun için.yiyecek içecek hileli olmuş dandik olmuş önemli değildir.yeterki cebine para girsin.şimdi acenta odayı ucuza aldı.sonra bu getireceği turistleri grup yerlerine satmaya sıra geldi.deri,kuyum,halı,şarap,lokum,hediyelik ve tekstil satan grup yerlerine kişi başı ve alışveriş miktarının belli bir yüzdesi (genellikle %45-50) oranında satar.o yılki tahmini getireceği turist için peşin para alır.ayrı ayrı grup yerlerini birbirine kırdırırarak peşinatı yükseltir.örnek olarak 20000 rus turist getirecek bir acenta bu turistleri deri mağazasına götürmek için adam başı 30 usd ,kuyum mağazasına 40 usd, tekstile 20 usd lokum ve hediyelik için 3 usd şarap için 10 usd .yaklaşık iki milyon usd.bunun büyük kısmını peşin alır.sonra rusyada fiyatları biraz daha ucuz tutarak getirir.
  turistler geldiklerinde her gün shopping turuna götürür.burda rehberler devreye girer ve gittikleri yerin fabrika mağazası olduğu dışarıdan daha ucuz ve sahte olmayan ürünler olduğunu buralardan alışveriş yaparlarsa garantili olduğunu söylerler buna da info denir.turist mağazaya girdiğinde rehberlere belli oranlarda ayak bastı parası verilir.ayrıca otobüs şoförüne genellikle 20 usd gibi bir para verilir ve yeme içmeside rehberle birlikte ücretsiz karşılanır.işyeri bu kadar komisyon verince fiyatlar en az 4 e katlanır.turistlere hemen içkiler dayanır ve inanılmaz bir baskı uygulanır mal almaları için.almayanlara hakaret tehdit bıçak çekme dahil herşey yapılır.bütün bu işlemler birde kayıt dışıdır. vergi şu bu yoktur.
  turist ordan çıkıp diğer shoppinge ertesi gün başkasına gidene kadar anasından emdiği süt burnundan getirilir.turistin normal çarşıya çıkmaması için herşey yapılır.hasbel kader çarşıya çıktığında acı gerçekle yüzleşir.sonra da bizim otelciler,acentalar ve rehberler genelleme yapmayın diye bık bık konuşur.bu kadar yılda durum günbegün kötüye bu şekilde gitti.sahildeki iş yapanların yüzde doksanı bu şekilde olduğu ,turisti yolunacak kaz sikilecek kız olarak gördükleri için beter olsunlar ve oluyorlarda.son olarak shopping sistemi işle ilgili olarak daha detaylı öğrenmek isteyenler malafa adlı kitabı okuyabilirler.

 • 46. ya herro ya merro'nun ingilizcesi

  (bkz: leeroy jenkins)

 • 47. canan karatay'ın meslekten men edilmesi

  ben gerçekten bıktım lan. sadece bu konuda değil, her konuda birbirinize ne kadar benziyorsunuz!

  adam akp'lilere "büyük resim" goygoyu yüzünden "çomar" der, ama kendisi "ilaç lobilerinin tekerine çomah sogduu, ondan bu!" diye büyük resmi gördüğünü belirten ultra süper komplo teorileri saçar ortalığa. bak bakalım komplo teorilerini çözdüğünü düşünen kafanla o beğenmediklerine ne kadar benziyorsun?

  tayyip'e kızar "biz biliriz biiiizzzzz" diyor, hiçbir konuda uzmanların sözüne değer vermiyor diye, ama kardiyolog biri diyetisyenliğe ve hatta çocuk sağlığına, jinekolojiye girince "abla senin bebek gelişimiyle ilgili uzmanlığın yok ki, ne konuşuyosun şeker yüklemesi hakkında?" demez. bu konudaki uzmanların haklı itirazlarını da yine komplo teorilerine bağlar. bak bakalım iş davranış tarzına gelince nefret ettiğin tayyip'e ne kadar da benziyorsun?

  "türkiye'de insan sağlığı ucuz" diye kızar, ama böyle saçma şeyler söylediği için sorumluluk hissedip bu kadına uyarı mahiyetinde konuşan hekimleri "ilaç firmalarının taşeronu" olmakla suçlar. koy şuraya "israil ajanı" lafını, sırıtıyor mu?

  bak valla konu canan karatay falan değil arkadaşım, sizin huyunuz bu. her konuda böylesiniz. hangi tarafta olduğunuz fark etmiyor, hangi konuda olursa olsun tapar gibi taraf tutuyorsunuz. oysa dünyada bilimsel metod bellidir, canan karatay'ın belli iddiaları varsa gitsin araştırmalarını yapsın, her yıl onlarca tıp konferansı düzenleniyor dünya çapında, meslektaşlarıyla istişare etsin, kanıtlasın iddialarını, sadece türkiye değil tüm dünya istifade eder hem o zaman bundan. ama yoook, kim uğraşacak fikrini kanıtlamakla, itirazlara cevap vermekle, çık televizyona, götür paraları, sonra "gadın doğru diyor yaa heb ilaç lobisi heb yahudi ilaç şirketleri doğru söyleyeni dohuz köyden kovuyollaaa"...

  bir adım geride dur da kendine dışarıdan bak, bakalım o aşağıladıklarına ne kadar benzediğini görebilecek misin?

 • 48. donanımhaber ölücüleri

  hepsiburada'nın monitör konusunun altına yaptıkları yorumlar yarmıştır.

  "şimdi ben bunu niye aldım? niçin aldım? nasıl aldım? bunu izaha gerek yok. gördünüz dayanamadım aldım.almamış da olabilirim. almışsam almışımdır, almamışsam almamışımdır.görünen köy uzakta değildir.bunu aldık da sonradan almadık mı dedik? bunlar birtakım uydurma laflardır. sahi ya ben bunu neden aldım. kim aldırdı ulan bunu bana?!"

  "bende aldim. mutfagimda da tv vardi bunu da tuvalete koyarım artık. tesekkurler "

  "1 adet de ben aldım, ihtiyaç var mı? yok :) ama aldım, niye aldım neden aldım hiç bi fikrim yok, bu sıcak fırsatlar acayip bi yer, ucuz s.. var deseler koşacagiz "

  favorim:
  "kargo çok pahalı bunu nasıl ücretsiz yapabiliriz hayrına yazsın biri +21 | mr.mezarci"

 • 49. dota 2

  sözlüğün bu halde olmasının sebebi işte bu gördüğünüz, dokuz satırlık yazıyı destan olarak algılayan okuma özürlü beyinsizlerdir. iki satır yazı okuma ve birkaç tıkla araştırma yapma kabiliyetinden yoksun sikikler böyle platformlara sokulunca bu tip saçmalıklar kaçınılmaz oluyor tabii. akıl veriyor bir de beynini siktiğim. siktir git sen ilkokula dön, kümeleri ve alfabeyi falan öğren. dota'yı sonra da oynarsın.

  edit: ulan amma ağladınız. siz başka türlüsünden anlamıyorsunuz. bir değil iki değil binlerce "bilen yeşillendirsin" şeklinde çöp entry var sözlükte. ben uyarınca batmış eşşoleşşeklere. sözlük sizin neyinize amk. hayır sözlüğü ya da sözlükçülüğü övüyor değilim, zaten bok gibi bir ortamda olduğumuzu peşinen kabul ediyorum ama iki tane basit kuralı algılamaktan, iki satır okumaktan aciz adamların bu ortamda işi ne, bunu gerçekten anlayabilmiş değilim. sözlük okumak ve yazmak için oluşturulmuş bir platform. aklınıza her gelen şey için forum gibi "bilen yazsın" yazıp gidecekseniz siktirin gidin forumda takılın, sözlük sizin kafanızdaki gibi bir yer değil çünkü, olmamalı da.

 • 50. 2 temmuz 2016 göktaşı düşmesi

  panik yapmayın. osmangazi köprüsü açılışı şenlikleri çerçevesinde sayın cumhurbaşkanımızın dağıttığı ışıklı toplardır