Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. ülken için savaşır mısın sorunsalı

  `vatan barış zamanında zenginin,savaş zamanında fakirindir`

 • 2. paranın bir insanı elit yapıp yapmayacağı

  üniversite okumuş birçok insan, üniversitede karşılaştığı birçok akademisyeni gördükten sonra paranın insanı elit yapmayacağını anlar.

 • 3. 21 eylül 2022 putin'in seferberlik ilan etmesi

  özel operasyon demediniz mi sayın putin ? bu seferberlik de nerden çıktı sanki bir savaş varmış gibi. siz bunu da düşünmüşünüzdür.

 • 4. 21 eylül 2022 silivri trafik kazası

  cnn ınstagram linki üzerinden gördüğüm kaza.

  yorumlarda çokça emniyet şeridini kullanmalıydı yazılmış.
  yolu uzatmalıydı. her gün bu hareketi emniyet şeridinde yapmaya çalışan insanları görüyorum. başlığı da bu yüzden açmak istedim. emniyet şeridinin böyle bir kullanım amacı yok. yolu uzatın. ne kendi hayatinizi ne de baskasinin hayatını bu şekilde 3kurus benzin parası için riske atacak hareketlere girmeyin.

 • 5. erdoğan'ın birleşmiş milletler salonuna girişi

  ülkenin ekonomik durumu bu kadar kötü ve gelir adaletsizliği bu kadar yüksekken, bir devlet yöneticisi, sizin vergilerinizle israfın dibine vurarak bilmem kaçtane vip uçakla kıtalar arası seyahat edip, son model lüks makam araçlarıyla kilometrelercelik itibar konvoyu ile geziyor ve siz de bununla gururlanıyorsanız, ya satılmış bir partizansınız ya da sizde zerre beyin yok demektir!!!

  makarnacı “partizanlara”, kömürcü “cahillere”, mobil telefon bilirkişisi “telefoncu dayılara” ve havada çay pakedi kapmaya programlı “çay pakedi avcıları”na oy kullanma ehliyeti verilmesin!!! hükümet değişikliği olursa, derhal oy kullanma yasasının değişmesi gerekli!!! acilen!!!

 • 6. kişinin kulağına gelen kendi hakkında dedikodular

  lise yıllarımda duyduğum dedikoduları yazsam üç sezonluk dizi çıkar.

  liseyi küçük bir ilçede okudum. müzik zevkim ve giyim tarzım, yaşadığım yerin ekseriyetine göre biraz farklı olduğu için dikkat çekiyordu. eh, adımın sataniste çıkması da gecikmedi.

  iş dedikodu boyutunu aşmıştı. millet baya katı bir imanla inanıyordu. mesela artık araba mı çarpmış, köpek mi parçalamış ne olmuşsa birkaç kedi ölmüştü. zanlının kim olduğu konusunda en ufak bir tartışma yoktu. şuradan biliyorum, yolda yürürken dayının biri beni durdurup "oğlum ne zevk alıyorsun şunları yapmaktan" diye sormuştu. son derece emin yani. adam o kadar kendinden emindi ki neredeyse ben bile ikna olacaktım.*

  bir ara geceleri bir yere gidip kendim gibi satanistlerle toplanıp ayin tarzı işler yaptığımla alakalı bir söylenti duymuştum. baya birkaç kişiden duydum. uzunca bir süre, benim dışımdaki herkes haberdardı bu konudan.*

  hayır işin kötüsü, o yıllarda gayet sıkıcı, asosyal bir hayatım vardı ahahaha. dedikoduların baş karakteri olan ni dieu ni maitre supernatural ayarında bir hayat yaşıyordu ama ben bütün gün evde oturuyordum. bir ara öykünmedim diyemem.

 • 7. yazarların koklamayı en çok sevdiği şey

  3 aylık kızım var, daha önce kokladıklarım bokmuş o kadar diyorum

 • 8. sudan'da sokak ortasında kırbaçlanan kadın

  evladının gözleri önünde defalarca kırbaçlanıp acılar içinde çığlık atan talihsiz kadın.

  öncelikle görüntülerin hassas kişileri olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarmak istiyorum. o yüzden +18 ibaresini koyup detaylara geçiyorum.

  sudan'da bir kadın sokak ortasında kırbaçlanma cezasına çarptırılıyor ve evladının gözleri önünde yere oturtulup onlarca defa kırbaçlanıyor. her kırbaç darbesinde canı çok şiddetli yanan talihsiz kadın acılar içinde çığlık atıyor ama, nafile. kırbacı vuran adam zerre acımıyor, kadın bağırdıkça daha çok vurmaya devam ediyor.

  +18 işte o korkunç görüntüler +18

  kişilik hakları yerle bir edilen kadıncağız kırbaç yedikçe, onu izleyen yobaz kalabalık kahkahalar atıyor. kadının evladı da annesinin barbarca dövülmesine dayanamıyor ve o da bağırarak ağlamaya başlıyor.

  kadın ağlıyor, yalvarıyor, evladı ağlıyor, yalvarıyor ama nafile! duyan yok. vuran vurmaya, gülen gülmeye, videoya çeken çekmeye devam ediyor.

  üstelik video yarıda kesilmiş. devamında ne kadar kırbaç yediğini, ölüp ölmediğini, başına bir iş gelip gelmediğini bilmiyoruz.

  önlerinde bir insan, savunmasız bir kadın yere diz çöktürülüp korkunç bir işkenceye maruz bırakılırken keyifle izleyen kalabalığa mı kızmalı, dünyanın her yerinde insanların hayatını mahveden yobazlara mı kızmalı, hâlâ yobazlara müdahale etmeyen insanlığa mı kızmalı, kime kızmalı. hepsine kızıyorum, çıldırıyorum, cinnet geçiriyorum.

  bu arada yeni haberim oldu, kadıncağız aynı zamanda idam cezasına çarptırılmış. kâbus gibi!

  atatürk'ün, cumhuriyetin ve laikliğin değerini iyi bilin millet!

  en sevdiğiniz insanların başına gelecek felaketlerin fragmanıdır bu korkunç video!

  bu görüntüler sudan'da birkaç yıl önce çekildi. sudan, kadınların büyük mücadelesi ile, 2020 yılında laikliğe geçti ve bu çağ dışı görüntüler tarihe karıştı.

  bütün dünya yobaz kamburundan bir bir kurtulurken, sakın ola ki o kamburu ülkemizin sırtına yüklemeye çalışmayın.

  atatürk'ü, cumhuriyeti ve laikliği unutturmaya çalışanlar oldukça, sonsuza kadar hatırlatmaya devam edeceğiz.

  cumhuriyet ve laiklik çok yaşa!
  iyi ki varsın mustafa kemal paşa!

  biliyorum, benim gibi hepinizin içi karardı. neyse ki bizi terapi eden bir güzellik var. lütfen görsele bakın ve içiniz açılsın. görsel

  ekleme : mesaj yazan gerici yobazlar sizin insanlığınıza tüküreyim ben! siz, insanlığın başına gelmiş en büyük felaketsiniz. uygun bir vakitte yazdığınız mesajları buraya ekleyeceğim. sizin o iğrenç zihniyetinizi herkesin tanıması lazım!

 • 9. müzik cuk oturmuş denilen film sahnesi

  interstellar, mekiğin ana üsse döne döne kitlenmesi, arkada hans zimmer çal keke çal..

 • 10. tek oturuşta 17 bira içmek

  gidip akp'ye oy versen bundan daha faydalı olamazdın.

 • 11. fena halde bıkılan şeyler

  torpilli insanlar ve ülkeye kanser gibi yayılmis gericilik. gericilerin torpil halleri ile bir yere gelmiş insanlar. ısyan ettim. bugün kacacagim bu ülkeden dedim kendime. sonra kuvayı milliye şehitleri şiirini okudum. cendere bu. ciddi anlamda cendere. vatanımda yasayamayacak kadar gericiliğe maruz kalmaktan. bıktım ahali. laik düzen düşmanlarından bıktım. badem bıyık çember sakaldan bıktım.......

 • 12. sırt çantası takan 30 yaşındaki erkek

  işe gidip gelirken özellikle mis gibi oluyor, yemeğimi kahvemi hedehödömü hepsini koyuyorum, liseli gibi gidip geliyorum işe. çiçek. yaş 40 küsur.
  edit: imlâ.

 • 13. remote çalışanların hayatı kaçırması

  eksik tespit.

  uzaktan çalışmaya gerek yok, çalışan her insan hayatı kaçırıyor zaten. sayıları az olan ve sürekli akarı olup gezip tozabilen, sürekli yeni yerler görebilen, yiyip içebilen insanlardır bu hayatı doyasıya yaşayan ve kaçırmayan. yani ekstra kaymak tabaka.

  dolayısıyla uzaktan çalışıyorum diye üzülme, diğerleri de ofise gidip ya da dükkanına gidip akşama kadar orda kalıyor.

  çalışmak hayatını kiraya vermektir, sike sike kaçırırsın zaten hayatı.

 • 14. 21 eylül 2022 banu avar'ın iran'la ilgili tweet'i

  psikopatça bir düşüncenin ürünü tweettir.

  iran çok güzel, rusya çok güzel, çin çok güzel evet. çok cici insanlar yönetiyor oraları, ortalık güllük gülistanlık. insanlar özgürce yaşıyorlar. dert üstü, murat üstü hepsi. demokrasi, insan hakları, hukuk filan uzay çağını yaşıyor.

  solcuların ve islamcıların bu martavalları yüzünden bugün iran'ın çıkmak için debelendiği bataklığın tam kenarındayız.

  yeter be yeter!

  2. mahmud'tan beri yolu belli bu ülkenin. türkiye, batıcı bir lider tarafından, batıyla entegre olmak üzere kuruldu. hedefi liberal batı demokrasileri gibi olmaktı atatürk'ün. ülkeyi 200 yıldır islamcısı solcusu oradan buradan çeke çeke rotasından çıkardınız.

  bunlara on tane türkiye ver, onunu da batırırlar.

 • 15. pakistan'da yakalanmış gerçek cin görüntüleri

  maalesef ki yakalandığı coğrafya nedeniyle taciz ve tecavüze uğrayacak olan talihsiz cinlerdir.

 • 16. kargo çok iyiydi hemen geldi

  internet alış veriş sitelerinde ...
  s.kecem kargonuzu dememe sebep olan müşteri yorumudur.

  bir ürün alacaksınız mesela 5 üzerinden 4.7 olumlu dönüş var ama ürünle ilgili en ufak bir yorum yok...

  kargo çok iyiydi. *****
  siparişten 2 gün sonra geldi . *****
  kargolama güzeldi *****
  paketleme güzel yapılmış, kargo hemen geldi *****

  s.kecem ulan kargonuzu da hızlı gelmenizi de ürün ile ilgili bir tane yorum olmaz mı arkadaş ..

  neyse .. internet siteleri yorum kısmında filtreleme hakkımız olmalı mesela içinde kargo, hemen gönderildi, ihtiyacım yoktu ama aldım ... yazan salak yorumları bir şekilde filtreleyebilmeliyiz.

  edit : aynı ürünün yurtdışı yorumu

  - ı was wondering to buy it or not cause it was so expensive but it’s really worth it. ıt’s so smoothy and can paint in everything. ı used for cardboard and plastic and it covered the surface and dry really fast.

  - as a teacher ı get through green pens like ı eat them. biros don't last long - thought this might do the trick. alas, writing comments on students' work looks like ı'm using a standard felt pen. they're now in the drawer - no doubt will remain there a few years, be dried out and thrown away. shame. ı had high hopes.

  vay arkadaş

 • 17. geceleri gökyüzüne bakıp düşünülen şey

  33 yıl önce bu gece gelmiş bulundum
  iyi ki mi?

 • 18. 21 eylül 2022 fed toplantısı

  götler buna çevrilmiş durumda
  *

 • 19. yusuf demir

  yusuf'un ailesi “2017'de oğlumuz 10 numara oynar bilginiz olsun” dediğinde, tolunay hoca; zaten herkes oğlum messi diyor, kime gitsek messiyle karşılaşıyoruz diyip, üstten bakmasaydı belki de durumlar böyle olmazdı ha?

 • 20. bozdağ'ın danışmanının fox muhabirine yalvarması

  asla bu kelimeyi kimseye kullanmam, yemin ederim aç susuz hayvanlara bile, çünkü manası derin ve her yere çekilebilir ama bunlar..

  (bkz: zavallılar)

 • 21. olası bir 3. dünya savaşında türkiye'nin tavrı

  gidişat dengeli bir politika izlenecek gibi görünüyor. 2. dünya savaşında ismet inönü ve diplomatlarının başarısı sayesinde taraf olmadan en az hasarla atlattık.
  bu sefer de şangay işbirliği ile yakın ilişkiler kurmak suretiyle doğu blokuna yakın durup natoya da ufaktan göz kırpmaya devam edersek hepsinin birleşip bize girişmesi de olasıdır.

 • 22. youtube premium'a ciddi ciddi para ödemek

  hemen hemen her platforma aboneliği olan ben, bir youtube premium bir de (bkz: amazon prime) ikilisine verdiğim paraya hiç üzülmüyorum. son kuruşuna kadar parasını hak eden servisler bunlar.

 • 23. 21 eylül 2022 rusya'dan kaçışların başlaması

  aha yarra yedik. ev ve kira fiyatlarını 2-3'e katlayın.

  zararı bize olacak olay.

 • 24. sabri sarıoğlu

  fi tarihinde okul gezisi hasebi ile metin oktay tesislerindeyiz. işte futbolcularla tanışıyoruz fotoğraf falan çektiriyoruz antrenmanlarını izliyoruz. o zaman arda var servet var lincoln var ve tabii ki sabri abi var. birçok futbolcu ile fotoğraf çektik. bizim oradaki zamanımız doldu ve gidiyoruz o ana kadar da sabri abiyi görmemişiz. biz artık otobüsümüze doğru yol alırken sabri abi dışarı çıkıp arkamızdan seslendi, çocuklar gelin gelin fotoğraf çektirelim diye. koşa koşa yanına gittik hepimizle fotoğraf çektirdi şapkalarımızı imzaladı. diğer takım arkadaşlarınin aksine adamın içinde zerre kadar ego yoktu. çünkü o zamanlar yıldızı yeni parlayan arda turan bizi s***** bile takmamıştı. sabri abi ise aralarında en alçak gönüllü olandı.

  futbolculuğunu bilmem zaten futbolla hiçbir alakam da yok ama insan olarak birçok futbolcuyu cebinden çıkartır. bu yüzden benim için sabri sarıoğlu değil sabri abidir.

 • 25. 21 eylül 2022 ekrem imamoğlu davası

  hâlâ daha hakaret ettiyse cezasını çekecek kafasında olay ve dosya hakkında en ufak bilgileri olmamasına rağmen ahkam kesenler için özet geçeyim:

  2019 yılı kasım ayında süleyman soylu kaybettikleri istanbul seçimleriyle ve imamoğluyla ilgili açıklamalar yaparken "avrupa parlamentosu’na gidip, türkiye’ye gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. bunun bedelini bu millet sana ödetecek." şeklinde bir ifade kullanıyor.

  bunun üzerine imamoğlu da açıklama yaparak "asıl seçimi iptal ettiren ahmaktır." ifsdesini kullanıyor. soylu'nun açıklamasından hemen sonra yapılan bu açıklama zaten gazetelerde de 'imamoğlu'ndan soylu'ya yanıt' benzeri başlıklarla yayınlanıyor.

  imamoğlundan soyluya

  buna rağmen bu açıklamadan uzun bir süre de geçtikten sonra imamoğlunun bu ifadeyi ysk üyelerine yönelik sarf ettiği iddiasıyla ceza dosyası açılıyor.

  sözün muhatabının ysk üyeleri olmadığı açıkça ortada. dolayısıyla dosyaya bakan hakimin işi çok kolay tabi bağımsız bir yargıdan söz edebilseydik. yargının bağımsızlık seviyesi düşünülürse iki yönde de karar çıkabilir.

  imamoğlunu istanbul'a değer katan işler yaptığı ve akplilerin hakkından gelecek bir tip olduğu için beğeniyorum. sorunların üstünü örtme çabası, trabzonlu olması ve bazı konularda hayal kırıklığı yaratması nedeniyle beğenmiyorum. ama bu yargılanmanın haksız olduğu aşikar.

  tanım: istanbul büyükşehir belediye başkanının yargılandığı ceza dosyası duruşması

 • 26. ferhan şensoy vs yılmaz erdoğan

  kıyaslamaya bak çay demle dediğim basliktir. ferhan şensoy gibi bir idolle yılmaz erdoğan mı? gülünç...

 • 27. türk işçiler 8 bin liradan aşağı iş beğenmiyor

  peki üretici, işveren, girişimci kardeşim, siz ürünleriniz için ne kadardan aşağı fiyat beğenmiyorsunuz? işçi çalıştıran üretici sınıfından güzel abilerim, evinizi iş yerinizi kiraya verirken ulan bu adamlar 5500'e çalışıyor, kiraları saçma sapan fiyatlardan vermeyelim diyor musunuz? şeklinde karşılık verilerek ebesinin hörekesine şutlanası açıklamalar bütünü.

 • 28. ilk aşık olunan yabancı şarkı

  perdono
  take it off
  :ddddd
  kendimi yatak üstünde sicrarken hatırlıyorum hemen
  küçücüktüm
  o zamanlar mtv vardı.

 • 29. doğum yaparken kocanın da odada olması

  yaninda olup bebegin de bir bacagindan tutup cekecek degilsiniz ya. otur esinin yaninda alt kisimlara bakmadan elini tut yaninda ol yeterli.

  normal bir olay.

 • 30. lcw ve defacto fiyatlarının saçmalaması

  son zamanlarda yerli markaların yaptığı saçma fiyat artışıdır. hemen bir iki örnek verelim:

  mevsimlik ceket

  %100 polyester kaban

  mevsimlik bir cekete 900 tl yazabilmiş, kumaşı beş para etmez kabana da aynı şekilde. eyvallah ekonomi, iplik, pamuk her şey çok pahalandı. fakat yerli markalar her zaman zara, bershka gibi markaların 3’te, 4’te biri fiyat olurdu. şu an ise lcw zara ile neredeyse aynı, 200-300 tl oynuyor. online’da yalandan indirim kuponu yollayıp duruyorlar.

  fiyat bindiriminin sebebi belli ama. “nasıl olsa yabancı turistler bu fiyata da alıyor” düşüncesi. o zaman kim takar vatandaşı. kendi insanına bu kadar düşman başka bir ülke gördünüz mü?

 • 31. 20 eylül 2022 artıbir araştırma seçim anketi

  zaferci trollerin yine mide bulandirdigi baska bir baslik. gidin siz araplara ev satin. para icin yapmayacaginiz sey yok.

  ankete gelirsek, maalesef akp'nin daha fazla oy alacagini dusunuyorum. ama bu sefer hic yaklasmadigimiz kadar bunlardan kurtulabiliriz.

 • 32. candan erçetin denince akla gelenler

  fakülteyi bitiren, atanamayan, mem’e başvurup vekil öğretmenlik yapmaya başlayan genç ve tedirgin bir öğretmen adayı, adana-karataş yolu, tuzla köyü, tuzla köyü ilkokulu, her sabah ve öğleden sonra yol çekmekten bıkıp il tarım müdürlüğü lojmanında konaklama, bomboş kocaman bir lojman, soğuk koş günleri, ihlas elektrikli soba, tahta bir sedir, üzerinde minder, kat kat battaniyeler, piknik tüpü, bir tane tava, yaklaşan askerlik dönemi, yaşanan erteletme kaygısı, erteletememe, askere zorunlu olarak gidiş, askerlik dönüşü derin bir işsizlik.

 • 33. 21 eylül 2022 rusların seferberlikten kaçış rotası

  bir siz eksiktiniz amk.

  hayaller rus kızları, gerçekte ise sokakları terörize eden ayyaş rus serserileri. bekleyin ve görün.

 • 34. çirkin bir kadına aşık olmanın mümkün olmaması

  (bkz: yoko ono)

 • 35. mesajı gördüğü halde 7 saat sonra cevap veren kız

  ne zaman müsait olursanız o zaman cevap verin veya içinizden gelmiyorsa siz de cevap vermeyin.

  işi vardır, o an tam performans cevap veremeyecek gibidir, modunda değildir, sizinle o an konuşası yoktur bir ton sebebi olabilir, hiç fark etmez.

  tavır koymayın, bu konu ile ilgili laf çarpma gibi davranışlara hiçbir şekilde girmeyin. şunu anlayın, insan ilişkilerinde zorlamalar her zaman iletişimi zayıflatır ve sonunda kopartır.

  olacağı varsa zaten sizinle konuşmayı devam ettirecektir. olacağı yoksa da zaten üzerine konuşulacak bir konu yoktur. kafanızı yormanıza, diretmenize değmez.

 • 36. 21 eylül 2022 iran olayları

  kadinlar başörtülerini meydanda yakiyorlar. darisi diğer orta doğu ülkelerinin başina.

 • 37. fransa'da fabrikaların kapanmaya başlaması

  ister muhalif olsun, ister akit, bu ülkenin gerizekalı insanları artık hiç çekilmiyor.

  bir fransız gazetesi, yükselen enerji fiyatlarından dolayı bazı fabrikaların üretime ara verdiğini/vereceğini yazmış. olay bu. e zaten bunun böyle olacağı belli, büyük bir sürpriz yok burada. bir gazetenin bunu haber yapmasında da mantıksızlık yok.

  ne olur? devlet belli sektörleri sübvanse edebilir, işi piyasaya bırakabilir, enerji dönüşümüne yatırım yapabilir...

  bizimle aradaki fark nedir biliyor musunuz? ortada böyle bir durum yokken bizde enerji kesintileri yüzünden koca koca fabrikalar, osbler üretimi durdurmak zorunda kaldı, iki gün konuşuldu ve bitti. fatih altaylı epdk’nın mantıksız/halkın zararına işlerle enerji fiyatlarını nasıl uçurduğunu yazdı, gündem bile olmadı. tartışılmadı bile doğru dürüst. önlem yok, halktan tepki yok, gündeme getirebilen yok... e o zaman oyna devam.

  tam da bu yüzden kıskanması gereken biziz. ab ülkeleri bu sorunu atlatacak. emin konuşmamın sebebi de oradaki siyasetçilerin çok namuslu olması değil. gelişmiş avrupa ülkelerinde hükümetler ciddi ekonomik meseleleri s.ke s.ke çözmek zorundadır, aksi halde güle güle derler adama. ve devlet sadece bir tane başbakandan ya da cumhurbaşkanından ve onun avanelerinden ibaret değildir. sende öyle.

  fransızlara da almanlara da kafam girsin, umurumda değil. ama köpekler istedi diye atlar ölmez. yirmi senedir bitti bitiyor bitecek denilen ab’nin en siktiriboktan ülkelerinden ikisi kapı komşumuz ve aylık maaşlarıyla iki üç ay on numara beş yıldız tatil yapabiliyorlar bizim ülkede. ulan senin vatandaşın yunan ya da bulgar vatandaşı birisiyle evlenince hemen koşturuyor vatandaşlık alabilir miyim diye. bizim burada da türk vatandaşlığı alan suri mülteci isyan ediyor ben mülteciyken daha iyiydim diye. o zaman bir oturup düşüneceksin, önce kendine bakacaksın.

 • 38. türkçü kız ve türkçü erkek ilişkisi

  ideal ilişki.

 • 39. torpili yok diye onlyfans açan kız

  instagramı ani bir karar olmadığını söylüyor

 • 40. şekersiz çay içmenin zulüm olduğu gerçeği

  hayatım boyunca pek çok kez çaydaki şekeri bırakmayı denedim. kahve gibi damakta karakteristik bir nota bırakmayan bu içecek şekersiz gerçekten haşlanmış sudan ibaret.

  bir sabah kahvaltısında kardeşimden şeker kasesini istediğimde merakla sordu: “abla hani çayı şekersiz içiyordun sen?”
  ona şunu dedim: “hayattan umudum olduğu zamanlarda çayı şekersiz içerim.”
  kara mizahımla konuyu süsleyerek kilitledim.

  özetle şu; siz nasıl seviyorsanız öyle içiniz.

 • 41. squat yapan kadın vs mantı açan kadın

  mantı alacak kadar paranız mı yok? bu nasıl versus?

 • 42. dolar 10 liraya düşse rte'ye oy verir misiniz

  vermem. rte gidince zaten 10 liraya düşer.

 • 43. akraba evliliğinden olan ölü çocuğu paylaşan anne

  şu hayatta her şeyi anlayabilirim ama ölmüş çocuğunun fotoğrafının altına arap metafiziğinin efsunlu sözlerini yazıp instagram’a koyulmasını anlayamam.

 • 44. rusya ukrayna savaşı

  nükleer atmak öyle kolay bir mesele değil. dünyada nükleer silah eşiği bir kere aşılırsa onun geri dönüşü olmaz. putin bile o kadar manyak değil.

  abd 1945-1959 yılları arasında nükleer silahlar konusunda dünyada tekel sahibiydi. japonya'ya atılan atom bombalarından sonra savaş kazanılmıştı ve henüz diğer ülkeler atom bombası yapmayı başaramamıştı. henry kissinger'in anlattığına göre o 4-5 yıllık dönemde amerika'da bir çok general ve diplomat dönemin başkanına baskı yaparak "elimizdeki avantajı kullanalım ve diğer ülkeler nükleer silahlara ulaşmadan bunu fırsata çevirelim" demeye başlamış.

  bazı diplomatlar rusya'ya nükleer silahla saldırarak doğu almanya'dan ve doğu avrupa'dan çıkartabiliriz derken daha şahin olanlar "moskova'ya atom bombası atıp komünizmi bitirebiliriz" diyordu. en ılımlı olanlar bile "nükleer silah kullanmasak bile sovyetler'i kullacağız diye tehdit ederek istediğimizi alabiliriz" düşüncesindeydi. neyse ki dönemin abd başkanı (harry truman) sağduyulu çıkıyor ve japonya'dan sonra dünyada nükleer silah eşiği bir defa dahi aşılırsa bunun geri dönüşü olmayacağını, ülkelerin gelecekte en ufak bir anlaşmazlıkta nükleer silaha sarılabileceğini ve bunun da dünyanın sonu olacağını düşünüyor. daha sonra sovyetler de atom bombasına ulaşınca ortaya denge politikası çıkıyor.

  bugün hem rusya hem abd'nin nükleer politikası kendisine saldırılmadıkça nükleer silah kullanmama ve sadece kendi varlığı tehdit altına düşerse kullanma üzerine kurulu. abd'nin nükleer kullanması için washington'un, rusya'nın nükleer kullanması için moskova'nın direkt tehdit altında olması ve diğer savunma yollarının tükenmiş olması gerekiyor. bunun bir tek istisnası var o da karşı tarafın nükleer silah kullanması. yani abd rusya'ya veya rusya abd'nin müttefiklerinden birine karşı nükleer silah kullanırsa karşılık olarak misliyle cevap verme hakkı doğuyor. bunun dışında iki ülkenin dokrininde de ilk nükleeri atan ülke olmak yok. bu ta stalin döneminden günümüze kadar değişmeyen bir doktrin.

  bugün dünyada durup dururken kimse nükleer eşiği aşmak istemez. buna putin de dahil. nükleer silah şaka değil. o eşik bir kere aşılırsa insanlığın sonunu getirir. 11 eylül'den sonra bazı amerikalılar afganistan'da el kaide'nin saklandığı dağlara atom bombası atılmasını savunmuştu ama afganistan'da dağ başındaki teröristlere karşı atom bombası kullanmanın bile bir daha geri dönüşü olmayan sonuçları olduğundan böyle bir şey yapılmadı.

  rusya kimsenin tanımadığı bir referandum yapıp ukrayna'nın doğusundaki toprakları tek taraflı olarak kendine katıp sonra da "topraklarıma saldırdınız" deyip nükleer filan atamaz kısaca. putin bile böyle bir düşünceye girmez.

  (bkz: mutually assured destruction)

 • 45. polisin semra kuytul'a el hareketi çekmesi

  polis iyi yapmış diyenler: siz sarı öküzü vermeyecektik hikayesini yüz kez dinleyip o sarı öküzü yüz kez veren öküzlersiniz. hukuk, ahlak , profesyonellik herkese lazım. yarın bir gün hükümetle ters düşseniz, polis tarafından kadınınıza aynısı yapılsa zorunuza gitmeyecek mi? gerçi aranızda şu durumda bile zerre rahatsızlık hissetmeyecek kavatlar var ama geri kalanlar bunu bir düşünmeliler. aynısı sizin de başınıza gelebilir.

 • 46. kadınlar da askerlik yapmalı

  askerliği meslek olarak seçmediyse normalde erkekler bile yapmamalı kaldı ki bir de kadınlar yapsın.

 • 47. mutlu olmayı engelleyen şeyler

  kronik rahatsızlıklar

  ekonomik sıkıntılar

  ve tâbi ki;

  türkiye'de yaşamak (sinir, stres, her gün kötü haberler, başarısız ve kötü niyetli devlet yöneticileri vs vs)

 • 48. masterchef türkiye

  tabağa domatesi ikiye bölüp koysa övgü yağdıracakları, tabağı kötü olsa bile "sınırdan kaybeden" o çok değerli gamze'lerine laf edilince burak'a aslan kesilen şefler, gözü dönen, anasına küfredilmiş tiplerine girip 40 defa özür dileten (dilemesi gerekirdi zaten, o ayrı), milletin önünde azarlayan, meseleyi uzatan mehmet;

  yarışma tarihinin gördüğü en boş, en yeteneksiz, en barzo yarışmacılardan biri olan barış ve yine yarışma tarihinin en çok ve boş konuşan, yalaka ve problemli tiplerinden biri olan vural'ın,
  dışlanmış ve kolay hedef olan fatmanur'a hakaret etmelerine neden ses çıkaramıyorlar? neden sistematik olarak üzerine oynanmasına, mobbing yapılmasına karşı üç maymunu oynuyorlar?

  tamam fatmanur belki gamze gibi "kıymetlimissss" değil sizin için ama insan biraz tutarlı olur. işlerine gelince "hepiniz bizim gözümüzde eşitsiniz" dedikleri yarışmacılara gerçekten eşit ve adil davranır.

  acun medya'nın bu duruma bir ayar çekmesi lazım artık, eğer amaçları başından beri izleyiciler tarafından -yer yer haklı olarak- tepki gösterilen fatmanur'a sempati duyulmasını sağlamak için taktik uygulamak değilse tabi.

  edit: yazmayı unutmuşum. tolga gibi eli yüzü düzgün, karakterli, nezaket sahibi ve eski yarışmalardaki gerçekten yetenekli insanları hatırlatan bir yarışmacının katılması ve ayağının tozuyla en iyi tabağı çıkarıp üzerine de dokunulmazlık almasına sevindim. o kadar kişiliği gelişmemiş kekoyla muhattap olduktan sonra iyi geliyor onun gibi, görkem gibi karakter sahibi, doğru dürüst insanları görmek ekranda.

 • 49. aşko kuşko güno müko foti yeto devamke

  kamerun milli takımı oyuncuları olabilir.

 • 50. bir erkeğin en savunmasız olduğu an

  çocuğunun bir şey isteyip de alacak durumunun olmaması anıdır. aşkmış, meşkmiş.