hocanerdebe8
profili

 • jahrein

  hayatında bir belediyenin nasıl çalıştığına dair iki satır okumadığından eminim. "her şeyi sorguluyorum ben" ayağına diye popülizmin kralını yapıyor. abb kendi yetiştirdiği bitkileri öğretmenlere dağıtmış "bizim paramızla neler yapıyorsunuz, niye yapıyorsunuz" demiş.

  bu arada detayları bilmeden yaptı bunları. yani bitkileri abb'nin yetiştirdiğini falan bilmiyordu. paşam sanıyor ki mansur başkan çiçekçiye gidip abb'nin kredi kartı ile ödeme yapıyor. bir şeyi eleştirmek için önce bilgi sahibi olmak gerekir, araştırmak gerekir. bilmeden eleştirirsen, daha dinlemeden karar vermişsen amacın farklıdır.

  edit: nedense gelen mesajlar peş peşe geliyor, birisi bu başlığı gördü genç arkadaşlara haber verdi sanırım. her neyse, laf sokacağım diye gelen abuk subuk mesajlardan çıkardığım bir soru var "abb beleşe mi yetiştiriyor bitkileri, çalışanlar var maaş nerden geliyor eh?". tabiki hayır fakat her belediyenin bütçesi vardır, belirli bir oranda harcaması ve kazancı vardır, yatırımı vardır. büyük belediyeler devasa birer şirket gibidir fakat kamuya ait olduklarından harcama ve gelirde daha rahattır, sadece kar etmek, bütçe fazla verince kenara atalım ceo'lara yedirelim gibi bir durum söz konusu değildir.

  mesela o bitkileri yetiştiren insanların çoğu işe ihtiyacı olan kadınlar, abb'nin yaptığı da kendi vatandaşına istihdam sağlaması, yani başlı başına bir hizmet. peki o bitkileri neden yetiştiriyor abb? çünkü kendi ihtiyacı olunca (parklara vs..) kendisinden alarak çok büyük tasarruf sağlıyor. oradan sağladığı tasarruf tek başına yeter ki dışarı satış yapıyorlarsa abb kar bile ediyordur.

  edit2: bak bi üstte ne yazmışım? şimdi bitkilerin üretildiği anfa bitki evine neymiş bakalım (https://www.anfa.com.tr/genel/bitki-evi/):

  "çiçeği, yeşili seven halkımıza; yıl boyu mevsimsel değişime göre; dış mekân ve iç mekâna uygun ev, balkon ve bahçeye dair her türlü bitki, toprak ,saksı ve aksesuar satışı , bakım-danışmanlık ve uygulama çalışmalarını, ankara büyükşehir belediyesi adına anfa ankara altınpark işletmeleri ltd. şti. teknik personeli ile yürütmektedir"

  abb'nin kendi şirketi. ben sadece abb bünyesinde hizmet veriyor sanıyordum ama adamlar satış ve danışmanlık yapıyormuş. bak ben de eksik biliyormuşum ama bu arkadaş gibi atıp tutmadan önce 20 saniyemi ayırıp araştırabiliyorum. bir de "eleman çalıştırıyorlar maaşlarını biz vergilerimizle ödüyoruz!!!!!!!!!" diyen arkadaş bak tekrar oku. orası kendi parasını çıkarıp abb'ye ekstra gelir bile oluyormuş.

 • kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanabileceğini zannetmek

  kazanır, hemde rahat kazanır. ama sen durumu önce rte'ye oy verenlere bir anlat yavrum, kılıçdaroğlu'na oy vermeyenlere sonra anlatırsın.

 • 31 ekim 2021 beşiktaş'ın tweet'i

  ne yalan söyleyeyim, ağlamak en çok tinercilere yakışıyor.

 • 25 ekim 2021 bjk-gs maçının 20 pozisyonluk özeti

  allah muhafaza şu başlıkta bi çakmak çaksak sözlük havaya uçacak.

 • 9 ekim 2021 kemal kılıçdaroğlu profil fotoğrafı

  aday olursa sorun değil, şahsen hiç düşünmeden oy veririm. keşke imamoğlu veya yavaş aday olsa diyorum ama özellikle istanbul'u ibb meclisine teslim etmek ihanet gibi bir şey olur. bu iki başkan o kadar yoklukta neler yaptılar neler. akp olmadan bu şehirler türkiye'nin yeniden kalkınmasında başrol oynayacaklar.

  kızmayın bu adama, 20 senedir rte peşinde koşturanlarındır tüm suç.

 • aziz sancar'ın gençlere verdiği yurtdışı tavsiyesi

  üniversite bitince abd'ye geçip abd'li üni arkadaşı ile evlenip orada yaşayan, oranın sunduğu tüm eğitimsel, sosyal, maddi ve manevi imkanları sonuna kadar kullanıp 75 yaşında arada memlekete gelip giden adam, sizin memlekete borcunuz var diyor. kime borçları var o gençlerin? tayyip erdoğan'a mı? 20 yıldır göz göre göre akp'ye oy veren çomarlara mı?

  böyle insanları profesyonel meslekleri dışında sakın dinlemeyin. yurtdışında yaşayan insanlarda memleket ve kimlik özlemi çok baskın olur, sağlıklı tavsiye veremezler.

 • fahrettin koca'nın torununu bakan yapması

  ulan şunda bile torpil yapmışlar ya, daha ne diyeyim.

 • diriliş ertuğrul'un pakistan'da 2.6 mr izlenmesi

  dizinin kalitesi hakkında değil, pakistanlıların zekâ seviyesi hakkında bilgi veren olay.