Ekşi Sözlük Debe Listesi

Rastgele
Hepsini aç
 • 1. esenyurt'ta kasiyere saçın açık diyen faslı

  faslıları dünya kupasında tutuyordunuz ya alın size faslılar

 • 2. gençlerin çalışmak istememesi

  bundan çok değil on yıl önce amerika'dan türkiye'ye geri dönüş yapan biri "ne yapacağım amerika'da, türkiye şartları daha iyi" deyip, birkaç yıl türkiye'de yaşadıktan sonra ekonomik kriz belirginleşmeye başlayınca tekrar yurtdışına kapağı atmıştı.

  imkânı olanlar yurtdışına kendisini atıp, kariyer ve maddi olarak kendini kurtarmaya bakıyor. onun haricinde ülkede öğretmen olarak atanıp çalışmaya başlayıp, hayatını idame ettirirken canın sıkılıyor. on yıl önce ülke krediye boğulmuş, cari açık olmasına rağmen bir denge içerisinde ve döviz krizi henüz yaşanmamış iken evini, arabasını alanlar şimdi gençlere öğüt vermeye çalışıyorlar ya; işte onlara sağlam bir dayak atmalı!

  ülkenin kaderinde 10-20 yıl arasında bir gerçekleşen saçma ekonomi buhrana yeniden merhaba dedik. bunun temel sebepleri arasında çok farklı sebepler olduğunu biliyoruz ancak sonuç itibariyle yoksul oranı her ay artan bir ülke olduğumuz gerçekliği değişmiyor.

  gençlerin içtiği kahveye, yediği vitaminsiz yemeğe laf edenler var. gençliğin çalışmama motivasyonu altında yatan temel sebep, aldığın parayla bile borcu döndürememe olayı. ben gençlere bakınca bunu görüyorum. ailesi zengin olanların keyfi yerinde, onların başka türlü dertleri oluyor (kariyer, daha iyi çalışma ortamı vs.) ama genel itibariyle aldığın ücret birikim yapmana izin vermiyorsa, ne diye çalışmak istersin ki?

  gençlere kızmıyorum, kızamam. gençleri anlamayan yaşı belli bir seviyeye gelmiş andavallara kızarım ancak. onlar zaten tapındıkları fikirsiz ideolojileri yüzünden ülkenin bu hale gelmesine ses etmediler, etmeyecekler de...

 • 3. kılıçdaroğlu cb adayı olursa olacaklar

  tıpışçı koyunlara inat oy vermeyeceğim. daha adaylıkta halkı dinlemeyen adam gider amerika'nın, pkknın maşası olur seçilince. mansur yavaş ya da ekrem imamoğlu aday olmazsa oy vermeyeceğim. kazanirsa da kazansın. zaten yanmışız sanki kemal düzeltecek.

  halk mecbur diye istediklerini alacağını sanıyor. alamayacaklar. umrumda değil yansın ortalık. doğu'daki taşradaki adam da buna oy verecek sanki daha chpliler vermiyorken.

  altı parti toplanıyor. sadece biri halkın isteğini dile getiriyor. ötekiler kazandığında hangisine lafını geçirebilir hangisini pasifize edebilir diye bakıyor. ikisi akp çıkması. çok suç işledik de korkudan susuyorum triplerinde olan var. güçlü başkan olmazsa koalisyon hükümeti kuracaklar siz de buna destek oluyorsunuz göz göre göre. bir de hdpnin ağzına bakıyorlar. mansur başkana vermiyorlarmış. şereftir bunu duymak. gidip parti başkanını hapse atan adama mı vereceklermiş? hdp de söz geçireceği adamı istiyor. o da kemal bey. yerel yönetimler diyordu, baş örtüsü bez parçası diyordu. yine ortalığa saçılır videoları seçime yakın. yıpranmamış dağ gibi adamlar varken esamesi okunmayan adamları konuşuyoruz. sırf yandaşları bakanlık alacak diye gazliyorlar kör olmak lazım bunu görmemek için

 • 4. 20 aralık 2022 asgari ücret zammı

  entryler arasında toplantının saatini ve sonucun ne zaman açıklanacağını öğrenmeye çalıştım ama herkes tahminini yazmış. sözlük gerçekten çok garip bir yer.

  tanım: saat 14:00'da yapılacak toplantı sonrasında açıklanması muhtemel olan ücret.

 • 5. erdoğan başkan olduktan sonra kalkındık

  enflasyonun resmi rakamlara göre yüzde 90 sınırında olduğu bir ülkede şunları yazmak için ya çok zengin olmak lazım ya da militan bir akp'li. her şeyin fiyatı en az 5'e katlanmış, gelip kalkındık diyor ya sabır ya sabır. ekmek 5 lira amk ya el insaf lan.

 • 6. kendi kendine en çok kaybolan 3 nesne

  128 milyar dolar
  '99 depremi için toplanan vergiler
  para koyulan ayakkabı kutuları.

 • 7. trendyol tıraş makinesi yorumlarının alakasızlığı

  tam bir orta doğulu gerizekalılığı örneği yorumlardır. damat bohçası için aldım, çeyizim için aldım diyen insana hiç acımam, ağzına kürekle vururum. bir de bu tipler çiftleşecekler, kendileri gibi çocukları olacak falan. düşünemiyorum bile.

  çeyizinin de amına koyayım, damat bohçasının da. yeter lan. oh be, rahatladım.

  edit: başlığı açan arkadaş link koymuş. linke tıklamayın. gözlerim kanayarak birkaç ekran görüntüsü aldım sizler için.
  görsel
  görsel
  görsel

  kör oldum.

 • 8. imamoğlu döneminde iett'ye %193 zam gelmesi

  motorin 2019 : 6,70 tl

  motorin 2022 : 22,34 tl

  yorumsuz

 • 9. asgari ücret teklifimiz 9 bin lira

  asgari ücret 15 bin lira olsa ne fark edecek ki... nasıl olsa onunla beraber, -mesela peynir- 200 ise, 700 tl. olacak. alım gücü her geçen gün düşmeye devam ediyor zira. kendisiyle tek başına hiçbir şey alamadığımız en büyük metal paramızın maliyeti bile 3 katını geçmiş durumda.

  üretimin olmadığı bir yerde yol almanın mümkünü yoktur. oysaki bir zamanlar tarım alanında kendi kendimize yeten birkaç ülke arasında türkiye de vardı. şimdi ise savaş halindeki bir ülkeden buğday almak için yapmadığımız şaklabanlık kalmıyor.

  belki kabul etmesi zor ama biz artık yoksul değil, en temel gıdalara dahi ulaşamayan-iktidar ve avaneleri dışında- açlıktan çocukların öldüğü bir ülkeyiz.
  avrupa birliği yalanlarıyla gelenler -ve elbette ki onlara oy verenler- türkiye'yi ekonomik olarak afrika ülkesi kıvamına, sosyal açıdan da arap ülkelerine dönüştürdüler.

  akp ülkeyi gözümüzün önünde kemikleriyle birlikte canlı canlı yedi.

 • 10. nusret'in dan bilzerian'a dm'den fotoğraf atması

  sandığım şey olmamasıyla sevindirmiştir.

 • 11. lionel messi'nin yatak pozu

  eskişehir 2+0 öğrenci evi amk.
  yakıştı mı goat?

 • 12. erkeklerin pis olması

  lüzumsuz genelleme.

  kendimden daha temiz kadın dahi tanımadım ben. ayrıca kadının pisi bildiğin iğrenç oluyor. kadınlar tuvaletinin erkekler tuvaletinden on kat daha pislik içinde olduğunu en iyi kadınlar bilir.

  al sana lüzumlu genelleme.

 • 13. yazarların atatürk'le bağlantıları

  atam olur.

 • 14. yeşil pasaportu en çok hak eden meslek grubu

  yeşil pasaportu devlet istediği meslek grubuna verebiliyor sanan tipler doluşmuş. kardeşim devlet memuru o pasaportu memur olduğu için değil 20 yıl devlette çalıştığı için alıyor. diğer ülkeler diyorki kardeş sen 20 yıldır öğretmensin benim seni araştırmama gerek yok memursun işte demesi için.

  edit: turist rehberlerine verin yazmış arkadaş. hadi diyelim ki avrupa devletleri bunu kabul etti, ertesi gün herkes ben de turist rehberiyim demeye başlar.

 • 15. imamoğlu'nun kadehi kafaya dikmesi

  doğruysa afiyet olsun başkanıma.ne yapsın alkol içmeyip kuran kurslarında çoluk çocuğa mı tecavüz etsin?

 • 16. ev şeklinde yapılmış kekin çökmesi

  (bkz: emlak balonu)

 • 17. kemal kılıçdaroğlu

  bugüne kadar kendisi hakkında hep saygılı dil kullanarak yazdığım ama sabrımı artık taşırmış kişi.

  - 2014'te bahçeli'nin aklına uydun, ekmek için ekmeleddin dedin ses etmedik.
  - 11-12 seçim kaybettin, ağzımızı açmadık.
  - 2018 seçimlerinde abdullah gül'ü aday göstermek istedin, akşener engel olmasaydı onu da getirecektin.
  - 2018'de ince'yi aday göstererek erdoğan'a yedirip koltuğunu kurtardın bir şey demedik.
  - 2019'da ilk defa susup seçim kazandın yine de takdir ettik.
  - iki tane kazanacak aday varken ''aday olacağım'' dedin artık yetti.

  yeter be adam. yeter be bahçeli'nin sınıf arkadaşı. sen nasıl bir mide bulantısısın arkadaş ya. bıktım senden de o dar ekibinden de. seçimi rte'ye hediye ettikten sonra pişkin pişkin koltuğunda bile oturamayacaksın. allah topunuzun belasını versin be!

 • 18. 20 aralık 2022 fenerbahçe istanbulspor maçı

  ya ne aç gözlü adamlarsınız amk.

  sikko bir ziraat türkiye kupası maçı için 100-150 liranın da peşinde koşmayın.

  verin öğrencilere beleş çocuklar izlesin bir şey kaybetmezsiniz lan.

  bu akşam oynanacak olan maç.

 • 19. en iyi antidepresan

  burayı yine ruhsal hastalıkları tatmamış , anksiyetenin , depresyonun , okb vb. hastalıkları sadece ismen duymuş dalkürekler sarmış anlaşılan . biri kirpik öpmek biri ters şınav çekmek demiş . hele hele lalelere bak . aynen krdşm bak geçti anksiyetem şuan ..

 • 20. 8/10'luk bir erkeği reddeden 6/10'luk kız

  (bkz: amım var sendromu)

 • 21. 1 tl ile yapılabilecekler

  dilenciye verip ananıza küfrettirmek.

 • 22. eğitim hayatı boyunca en çok zorlanılan ders

  istatistik ı
  istatistik ıı
  biri yetmiyormuş gibi ikinciyi de koymuşlar.
  henüz geçmiş değilim bu 3. deneyişim.
  kısmet…

 • 23. yasemin sakallıoğlu'nun komik olmaması

  korkunç bir mizah anlayışı var. gerçekten neden bu kadar ünlü anlamış değilim. ülkede çekilmiş en kötü filmi yaptı. ardından dış güzellik önemsiz diye bi kitap çıkarıp en şoplu makyajlı haliyle istanbul sokaklarına afişlerini bastırdı aha bu foto
  kim gülüyor bu vatandaşa da sürekli görmek zorunda kalıyoruz?

 • 24. 20 aralık 2022 bağcılar'da darp edilen aile hekimi

  bağcılara ve urfaya doktor ne gerek? cinci hoca anal müdahale ile çıkartır hastalığı.

  doktor, bunların bünyede alerji yapıyor. köpek gibi saldırıyorlar.

  edit: saygı sınırları çerçevesinde; "neden urfa?" tepkileri almışım. urfa' ya atandığı için devlet görevinden istifa eden 3 doktor arkadaşım olduğu için. doktorların en çok darp edildiği ilimiz sanırım.

 • 25. 1. sezon 1. bölümü en iyi olan dizi

  lost

  başlıkta 225 entry'de daha yazıldığı gibi

  lost

 • 26. diego armando maradona vs lionel messi

  maradona 1992-1993 sezonunda sevilla'da
  26 maçta tek 5 gol atmış. yaşı 32 iken yani. maradona bir dönem çok parlamıştır lakin kariyerinin son seneleri çok vasat. messi 32 yaşındayken de şimdi 35 yaşındayken de neler yaptığı ortada. nasıl ronaldo ile kıyaslamıyorsak maradona ile de kıyaslamamalıyız artık onu.
  o bildiğimiz tüm zamanların en iyisi gerçekten.

 • 27. 1 ocak 2023 konut kredisi faiz indirimi

  herifler öyle boktan bir ekonomi modeli inşa ettikler ki , gökten para dağıtsalar yine zararlı çıkacağız.

  ucuz kredi ile sübvanse edelim diyorlar, iş dünyası korkusundan işleri büyütmüyor. konut aldıralım diyorlar müteahhitler sikmeye çalışıyor, doları sabit tutuyorlar dış ticaret açığı patladı. serbest bıraksalar enflasyon yaratıyor. bu halde tutmak için milyarlarca dolar yakıldı.

  yani düşman ülkesi olsa ve ajan olarak sızsan, eğitimden ekonomiye , sağlıktan hukuka her şey bu kadar kötü hale getirilebilirdi. resmen ülkemin dibine dinamitleri döşediler sırayla patlatıyorlar.

  allah yardımcımız olsun.

 • 28. kemal kılıçdaroğlu'na açık mektup

  suna dede deyip sirinlestirmeye calismayin.

  ipligi ortaya cikan, turkiyeye gelmis gecmis en buyuk truva ati deyin.

  sana da mektubum su: dus artik bu memleketin yakasindan. dus!!!!!

 • 29. 19 aralık 2022 zafer partisi'nin ırkçı tweeti

 • 30. herkes bay kemal'i beklesin

  74 yaşında, ülke gençliğinde hiçbir heyecan uyandırmayan, sayısız seçim kaybetmiş bir vatandaşın bomboş açıklamasıdır. bu ülkenin gençlerini düşünüyorsan gereğini yap ve aday olma. tarih sayfalarında birazcık saygı görmek istiyorsan yapacağın tek iyi hamle budur.

 • 31. nusret gökçe

  parayla kalite, duruş, asalet alınamıcağının en canlı örneği.

 • 32. 1+1 evlerin 3 milyon oluşu

  160k dolar çok değilmiş yersen. olm o fiyata liverpoolda 3+1 müstakil ev satıyorlar. inanmayan gitsin baksın. üşenene link vereyim bir kaç tane.

  https://www.rightmove.co.uk/…8877#/?channel=res_buy

  https://www.zoopla.co.uk/…fc9ece7954003d4f5b536e21c

  https://www.rightmove.co.uk/…3441#/?channel=res_buy

  bu fiyatlar patlayacak. kimse bana istanbuldaki dandik malzeleli 1+1 evin liverpoolda tarzı olan 3+1 müstakil bahçeli evden pahalı olmasını açıklayamaz.

  gidin liverpooldan abd felan ev alın daha mantıklı.

  türkiyede ev fiyatları son 1.5senede dolar bazında %120 arttı. sizce mantıklı mı bu. abd'de aynı dönemde %60 arttı ama şu an geri çekildi %15 civarı düşüş var ve muhtemelen daha da düşecek.

  ek bilgi: ingilterede evler genelde çift sıra briket ile yapılır, ustalık gerektirir. bu evler en az 80 yıl gider doğal yalıtım sağlar. iyi kullanımda yüzyıllarca kullanılabilir. betonarme binalar genelde 50.yıldan sonra cortlar. 60 sonrasını gören pek olmaz.

 • 33. imamoğlu ve ben baba oğul gibiyiz

  bir baba, oğluyla gurur duyar. oğluna yol verir.
  oğlu yükseldikçe, baba daha da gururlanır.
  yer kavgası eder gibi oğlunun yolunu kesmeye yeltenmez.
  yelteniyorsa da öyle babanın amına koyayım ben.

 • 34. can ataklı'nın kk'ya karşı olanlara hakaret etmesi

  can ataklı gerizekalıdır.

  kılıçdaroğlu aday olmasın.

 • 35. chp'nin esad'a gönderdiği mektubun sızdırılması

  haberin ilk cümlesi "cumhurbaşkanı erdoğan ve esad görüşmesine engel koymaya çalışan chp..."

  görüşmek için yırtınıyorum'un değişik bir ifadesi.

  biz mültecileri göndermek için görüşmek istedik ama cehape engel oldu :)))

  not: seviyorsan git konuş kanka

 • 36. arap + pakistanlı + afgan + iranlı + faslı + hindu

  (bkz: imam hatip+metrobüs+osmanlı tuğrası+suriyeliler) sarmalından sonra geldiğimiz iç açıcı nokta.
  bakalım bundan sonraki ne olacak. kötü günler geride kaldı, sırada daha kötü günler var...

  ek olarak; (bkz: yabancıların enflasyonu daha çok artırması)

 • 37. kadın vücudunu çekici yapan en önemli unsur

  hormonlar
  ne demiş aşık veysel
  güzelliğin on par'etmez
  bu bendeki aşk olmasa

 • 38. televizyona çıkmış sözlük yazarları

  taaa yıllar önceydi lise 2 den atılmışım orda burda dandik işlerde takılıyorum
  o sıralarda yalçın çakır’ın garibana fakir fukaraya iş bulmalı konseptli bir programı vardı
  amk pederi çeldi aklımı gittim bakırköydeki flash tv stüdyosuna
  34 yaşındayım ben böyle bir ortam ne gördüm ne duydum
  acayip bir programdı.gelen işverenler kurbanlık seçer gibi eleman seçiyordu
  tabi beni seçmediler. zaten bende olsam kendimi seçmezdim
  çok karanlık dönemlerden geçtim anasını avradını sikiyim böyle hayatın

 • 39. köpeğe çarpmamak için iki işçiyi öldüren şoför

  şoför uyumuş gibi duruyor. manevra yapsa böyle olmaz, frene bile basmıyor.

 • 40. çanakkale'de tebliğcilere bira ısmarlama teklifi

  tebliğci diye yazılır, provokatör diye okunur.

  ben ateist bir insan olarak camiye girip bunları yapmayın, buna tapmayın desem sükunetli olabilecekler mi? hayır. taşa tutarlar. linç ederler.

  işte bu video bizimle onlar arasındaki farkı net bir şekilde gösteriyor.

  2023'te tercihimizi iyi yapalım.

  edit: mesaj atan kişilere tek tek cevap vermiyorum. hatta engelliyorum. onlara cevabım şu: benim annem de kızkardeşim de başörtülü. babam da beş vakit namaz kılar.
  din kimsenin tapulu malı değildir. kimse kimseyi şuna inan ya da buna inanma diye zorlayamaz. hele hele devlet eliyle asla yapılmamalıdır.
  1500 sene önceki kıyafetleri giyip insanları darlamak kimsenin haddi olmamalıdır. inanç insan ile -inanıyorsa- inandığı tanrı arasındadır. inanmıyorsa yine kendi bileceği iştir. bunu anlatmak istiyorum. ama siz kulaklarınızı kapatıp lalalalalala diyip duruyorsunuz. hep aynı türküyü söylüyorsunuz. kendinizi bir anlığına bile olsa karşı tarafın yerine koymak istemiyorsunuz. insanların çoğunun türkiye'den siktir olup gitme sebebi sizsiniz.
  ne diyeyim. inandığınız tanrı size sağduyu ve vicdan versin.

 • 41. bir kadınla tartışırken haklı çıkabilen erkek

  bahse konu olmuş kadının aşık olduğu erkektir.

 • 42. öğrencisiyle evlenen akademisyen

  görevi kötüye kullanmaktan hakkında işlem yapılmalıdır. hele tez danışmanlığını yürüttüğü kızı yaşında öğrencisiyle evleniyor onu da öğretim üyesi yapıyorsa görevden atılmalıdır. bölümleri aile şirketine çeviren bu tipler yüzünden kimsenin üniversiteye saygısı kalmıyor.

 • 43. seyredilmiş en zevkli dünya kupası

  1998 dünya kupası

 • 44. monica bellucci'yle 1 gece vs 17 bin dolar

  monikacığıma başlığı gönderdim.

  bir de onun görüşünü alalım. :)

  görsel

 • 45. çiftçi izin almadan üretim yapamayacak

  (bkz: tarım bakanlığının planlı üretime geçmesi) olarak düzeltilebilir.

  bunu söyleye söyleye milletin dilinde tüy bitti ama bizimkiler daha yeni uygulamayı düşündüler, düşündüler diyorum çünkü gerçekleştirebileceklerini sanmıyorum.

  zaten tarım ve hayvancılıkla uğraşanların yaş ortalaması 53 olmuş, para kazanamadığı için tarım yapacak kimse kalmamış, yeni nesil ve şehirde yaşayanlar olarak saksıda ki çiçeği bile 2 ayda çürütüyoruz.

  bu saatten sonra zor iş.

  edit: planlı üretim ile yetecek kadar üretim olur, şimdiye kadar olduğu gibi bazı ürünler çok üretildiği için para etmeyip diğer az üretilenin fahiş fiyat bulmasının önüne geçilerek bütün çiftçilerin kazandığı bir düzen kurulabilir.
  tabi samimiyet ile istenir ve uygulanır ise.

 • 46. isviçre'de aşırı dar yolların olması

  herkes komedyen olmuş sözlükte. laz ziya gibi ulann diye girişicam şimdi ona buna. salın da öyle mi değil mi bilgi içerikli bir şeyler yazsın millet. hangi başlığa girsem taşak muhabbeti. iyice inci sözlüğe döndü

 • 47. yazılımcı maaşlarının aşırı fazla olduğu gerçeği

  ne oldu ogretmenler, doktorlar sizin trolluklerinize bagisiklik mi gelistirdi de yazilimcilara salca olmaya basladiniz?

 • 48. kemal kılıçdaroğlu'ndaki özgüvenin kaynağı

  muhtemelen yakın çevresindeki chp'liler, seçilmesi halinde kendilerine de birer bakanlık verileceği umuduyla gaz veriyorlar.

  kılıçdaroğlu az biraz sokakta gezse, hatta chp'nin en çok oy aldığı kadıköy, çankaya, karşıyaka gibi ilçelerde gezip nabız yoklasa hiç istemediğini rahatlıkla gözlemleyebilir.

  chp yıllardır yüzde 25 civarı oy alıyor. chp'nin başına rambo okan gelse de yüzde 25 alır. bu oyları yukarıya çıkaracak adam da kılıçdaroğlu değildir.

 • 49. lionel messi

  hala yok di maria sayesinde yok bala göte diyen amina kodumun mallari var.sizin izleyeceginiz futbolu sikeyim.

 • 50. evime çöktüler diye zırlayan ev sahipleri

  biraz uzun olacak ama kafaya koydum yazmam lazım.

  değerli suserler, hukukumuzda eve çökmek teriminin karşılığı yok maalesef. hepinizin bildiği gibi ev sahipleri ile kiracılar bir sözleşme yaparak bu kiracılık ilişkisini başlatıyor. ortada bir anlaşma var yani.

  birbirinden farklı sözleşmelerin şartları kanunla az çok düzenlenmiştir. taşınmaz kiralamaya ilişkin yapılan sözleşmelere ise kanunun (türk borçlar kanunu) müdahalesi çok fazladır. neden? çünkü burada en temel ihtiyaçlardan biri olan barınma söz konusu.

  ben kafama göre kiracımı çıkarıp yenisini evime sokmak istiyorum ya da kira bedelimi istediğim zaman yüzde bilmem kaç artırmak istiyorum gibi bir şey söz konusu olamıyor bu sebeple. türk borçlar kanunu'nun 339 ila 356. maddelerinin arasında kalan bölümü okumanızı tavsiye ederim. zira burada ev sahiplerini çok sıkı şekilde bağlayıcı hükümler var. ev sahipleri ise bu hükümlerin uygulanmasını eve çökmek olarak nitelendiriyor.

  öncelikle ev sahiplerinin şunu bilmesi gerekli, kiracını kontrat sonunda evden çıkaramazsın. 347. maddede açıkça yazıyor, sadece onuncu uzama yılında feshedebilirsin diye. bu da kontrat imza tarihinden 12 yıl geçmesi demek. yani kanunda sayılan diğer tahliye sebeplerinden birisi yoksa, ev sahibi olarak kiracını 12 sene çıkaramayacaksın. bunu göze almak istemiyorsan çözüm basit, evinde kendin oturmalısın veya evini (evlerini) satıp başka yatırım amaçlarına yönelmelisin.

  diğer bilinmesi gereken şey ise kiraların zam oranları. 344. maddede belirtildiği üzere kira artış oranı, tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemez. yani evine kiracın girdikten sonra kira bedelini bu oranı aşacak şekilde artıramıyorsun. elin kolun bağlı maalesef. tabi kiracınla anlaşırsan daha üzerinde anlaşma da sağlayabilirsin. altını çiziyorum, bu kiracının inisiyatifindedir.

  ev sahipleri; kendisinin ya da yakınlarının ihtiyacı yoksa, kiracı düzenli olarak kirasını ödüyorsa, evde esaslı bir tamirat yapılması zorunlu değilse kiracıyı tahliye edemez. bunlar açıkça kanunun yukarıda belirttiğim madde aralıklarında yazıyor. yani evine anlaşarak bir kiracıyı sokan kişi, bunları baştan kabul etmiş sayılıyor. kanunu bilmemek mazeret sayılmaz derler, genel kuraldır.

  evi kiralarken boş tahliye taahhüdü imzalatan kişilerin durumu ayrı, onlara yorum yapmıyorum. dava açıp 2-3 sene içerisinde tahliye sağlayabiliyorlar. kiracıları hukuki yardım almazsa 3-4 ayda dahi tahliye edilebiliyor kiracılar. mahkemelerin görüşleri nedense hala değişmedi, baskı altında alınan bu taahhütler geçerli kabul ediliyor yüksek mahkeme tarafından. umarım bu saçmalığa bir an önce son verirler.

  neyse kira bedeline dönelim. kontrat imza tarihinden 5 sene geçtikten sonra ev sahibi, kira bedelinin rayiç kiraların altında kaldığını düşünüyorsa kiracıya dava açabiliyor. mahkeme rayiç bedeli de tespit edip kirayı uygun bir bedele çekiyor. artık bu belirlenen kira bedeli ödeniyor kiracı tarafından. sonraki yıllarda ise tüfe ortalamasına göre zam yapılmaya devam ediliyor. bu da yine 344. maddede yazıyor.

  aslında her şey açıkça yazıyor kanunda anlaşılacağı üzere. tarafların uyması gereken kurallar yıllardır bu kanunlarda var. milletimizin tek eksiği bu kanunları okumadan, ihtiyacı olduğu halde temel bilgileri bilmeden işlem yapmak. adam gitmiş ev almış ama içinde kiracı var. kiracıyı çıkarıp hemen evde oturabileceğini zannediyor ama yanılıyor. neden? çünkü dava açıp ihtiyacını ispatlamadığı müddetçe kiracıyı evden tahliye edemez. adam kanunu bilmeden milyonlarca lira ödeyip bir işlem yapmış, sonra da başını duvarlara vuruyor. 5 milyon verdim eve, aldığım kira 3.000 tl diyor. e kardeşim almasaydın o zaman. en azından bir araştırsaydın. araştıramıyorsan bir avukata danışsaydın. 300-500 lira verirdin ama bu derdi milyonlarca liraya satın almazdın. sonra gidip kiracı malıma çöktü diye başlığa yazmaya geliyorsun. ortada çökülen mal falan yok.

  özetle durum budur. kimsenin birilerinin malına çöktüğü yok. ortada kanunlar var ve bunlar uygulanıyor. mala çökmek demek kira vermeden evi işgal etmektir, cebirle yani zorla evinizden yaka paça çıkarılmak demektir. elinizdeki malın tehditle gaspedilmesi demektir. daha nasıl anlatayım abi bilmiyorum. siz en başta kabul ettiğiniz sözleşme ve kanun hükümleri uyarınca bu duruma düşmüşsünüz. öncelikle uymakla yükümlü olacağınız kuralları bilin ki, sonra ortalıkta feryat etmeyin benim malıma çöktüler diye. mala çökülme falan yok!