sertori14
profili

 • 30 haziran 2024 ingiltere slovakya maçı

  hahaha spiker çok güzel söyledi.

  ingiltere şu an bu maçta turu geçebilmek için grupta attıkları kadar gol atmak zorunda.

 • house of the dragon

  --- 2x1 spoiler ---

  yaklaşık iki yıldır sosyal medyada yürüttükleri #teamblack v #teamgreen teması yüzünden iki tarafın moralitelerini dengede tutmaya çalışıyorlar. blood and cheese sahnesini kitaptaki gibi yapmamalarının sebebi bu bence. eğer kitaptaki gibi olsa teamblack haklıyken haksız duruma düşmüş gibi olacaktı.

  öte yandan eğer yapımcılar d&d olsaydı, net bir şekilde kitapki versiyonu izlerdik.

  yine de kafa kesme seslerini duymak öehh dedirtti yani.

  blood and cheese sahnesinin kitaptaki halini yazıyorum:

  --- kitap spoiler ---

  içeri girdikten sonra, peynir, dul kraliçe'yi bağlayıp ağzını tıkadı. sonra beklemeye başladılar çünkü çocukların yatmadan önce her akşam büyükannelerini görmek üzere kraliçe helaena tarafından buraya getirilmelerinin bir alışkanlık olduğunu biliyorlardı.

  tehlikenin farkında olmayan kraliçe, üç çocuğunun eşliğinde, akşam karanlığında kaleye çökerken kendini gösterdi. jaehaerys ve jaehaera altı, maelor iki yaşındaydı. dairelere girerken, helaena küçüğün elinden tutuyordu ve annesinin ismini sesleniyordu. kan, kapıyı kapattı ve kraliçenin gardiyanını katletti, peynir ortaya çıkıp maelor'u kaptı. "çığlık atarsanız hepiniz ölürsünüz" dedi kan, majesteleri'ne. kraliçe helaena sakinliğini korudu, diye anlatılır. "siz kimsiniz?" diye sordu ikisine. "borç tahsildarları" dedi, peynir. "bir göze göz, bir oğula oğul. biz sadece bir tanesini istiyoz, durumu eşitlemek için. gerisini incitmicez, saçlarına bile zarar vermicez. hangisini kaybetmek istiyonuz, majesteleri?"

  ne demek istediğini anladıktan sonra kraliçe helaena onun yerine kendisini öldürmeleri için yalvardı. kan, "bir eş oğul değildir" dedi. "bir oğlan olmalı". peynir, kraliçe'yi, kan sıkılıp da küçük kızına tecavüz etmeden önce bir seçim yapması için uyardı. "seç" dedi, "yoksa hepsini öldürürüz" dizlerinin üstünde, ağlayan helaena en küçük olan maelor'un adını verdi. belki de çocuğun anlamayacak kadar küçük olduğunu düşündü, ya da belki de büyük oğlan jaehaerys'in, kral aegon'ın ilk oğlu ve demir taht'ın varisi olduğu için. "bunu duydun mu, küçük çocuk?" diye peynir, maelor'a fısıldadı. "annen ölmeni istiyo." sonra kan'a sırıttı ve öfkeli kılıç ustası prens jaehaerys'i katletti, çocuğun kafasını tek bir darbeyle bedeninden ayırmıştı. kraliçe çığlık atmaya başladı."

  --- kitap spoiler ---

  normalde bir red wedding çıkaracak materyal varken pek de duygu içermeyen bir haliyle izlemiş olduk. cheese'in köpeğini tekmelediği sahnede bile daha çok "nabıon aq" tepkisi almışlardır.

  çocuğun öldürülmesi sırasında cole efendinin nerede olduğu ve kalenin neden bu kadar boş olduğu ileriki bölümlerde illa mevzu olacaktır.

  bunun dışında lucerys valeryon'un cenaze töreni ve jacaerys velaryon'un geri gelip kraliçe annesine tekmil verirken ikisinin birden dayanamayıp ağlayarak birbirlerine sarılmaları çok iyiydi. sağlam oyunculuklar var.

  --- 2x1 spoiler ---

 • 12 ağustos 2023 fenerbahçe açıklaması

  kulüp böyle bir yazı paylaşınca ne oluyor?

  mesela o gün hakemler şike yapacakken ya da kötü yönetim sergileyecekken, bu yazı paylaşılınca yapamıyorlar mı?

  "ha siktir ya fenerbahçe adil yönetim istediğini açıklamış akşama maçı adil yönetelim o zaman.." mı diyorlar sanki?

  ali koç gözünü seveyim bırak şu anlamsız ve bomboş işleri ya.

 • 2022 eurovision şarkı yarışması

  fransa'nın şarkısını özkan uğur yazmış gibi hissediyorum.

 • fleets

  neyse ki ekşi sözlük mobil uygulamasını güncellemeyi bile beceremeyen bir ekip var ki sözlük'e de storylerin gelmesinden endişe duymuyorum.

 • sonisphere festival 2010

  resmen 10. senesi geldi çattı. bu kadar efsaneyi 3 günde, tek bir festivalde görmek türkiye'de bir daha mümkün olmayacaktır herhalde.

 • walter white'ı canlandıracak türk oyuncu

  aramayı inanmayı geçtim de kutucuğa "walter white'ı" yazınca bile ilgili başlık çıkıyor. nedir bu başlık açma sevdası allasen?

  görsel

  (bkz: walter white'ı oynayabilecek türk oyuncu)

 • 8119

  iban numaramı yollayarak cevapladım.

 • 27 mart 2020 fahrettin koca açıklamaları

  memurlar.net ne mk ya kanzuk bey bir dahaki toplantıya biz de muhabir gönderelim.

 • en sevilen game of thrones karakteri

 • rakıya en iyi meze

  (bkz: rakıya en iyi meze)
  (bkz: rakının yanındaki favori meze)
  (bkz: rakının asaletine en uygun meze)
  (bkz: rakı ile en iyi giden soğuk mezeler)
  (bkz: rakı ile en iyi giden sıcak meze)
  (bkz: rakının en iyi mezesi)

  sözlük yönetiminin ya moderasyonu daha sıkı tutması ya da sözlük işleyişinin insanları aynı konular için yeni yeni başlıklar açmaya itmeyecek şekilde düzeltmesi gerekiyor. yoksa sol frame'in yarısı insanların anket doldurduğu, daha önce açılmış başlıkların tekrarlanmasından oluşmaya devam edecek.

  edit: başlık en iyi rakı mezesi olarak açılmıştı. isyanım onadır.

 • mehmed bir cihan fatihi

  diyalogların büyük bir kısmını şimdiden yazarak senaristlere yardımcı olmak istiyorum.

  - lakin
  - zira
  - zinhar
  - muvaffak
  - ala

 • cezaevinde 20 mahkumla seks yapan kadın

  türkiye'de çeviri hatasına kurban giden kadın. haberin yabancı kaynaklarından biri şurada:

  http://www.nydailynews.com/…nmate-article-1.2529981

  "teacher was fired and arrested after authorities found out she had sex with a convicted murderer more than 20 times behind bars — and got pregnant twice."

  rashid walker adında bir mahkumla 20'den fazla kez cinsel ilişkiye girmiş ve iki kez hamile kalmış. haberaktuel'deki haberde ise bu yanlış anlaşılıp 20'den fazla mahkumla ilişkiye girdiği söylenmiş.

 • 2016 türkiye iç savaşı

  (bkz: 2010 türkiye iç karışıklığı)
  (bkz: 2011 türkiye iç savaşı)
  (bkz: 2013 türkiye iç savaşı)
  (bkz: 2014 türkiye iç savaşı)
  (bkz: 2015 türkiye iç savaşı)

  her sene çıkıyor mübarek. ama 2012'de iç savaşa ara verdiğimiz iyi olmuş.