debe başlıkları

r2d2r2d317
profili

 • felipe melo

  galatasaray büyük kulüptür. o yüzden galatasaray kulübünü tenzih ederim.

  ancak galatasaray taraftarının sembol futbolcusudur.

  bir insana, bir topluluğa bu ayıp yeter de artar aslında.

 • resmi gazete'nin kağıt yokluğundan basılamaması

  gülmekten entry giremememe sebep olan haber...

  bir ülke bu kadar kötü yönetilebilirdi. daha kötüsü isteseniz bile olmaz, olamaz.

  not: geçici bir kaç sayı değil. adamlar toptan kapatmışlar.

  hahhahahhahahhahahahahahahhahahahhahahahhaha

  not: bir takım dangalak - burda dangalak mümkün olan ve aslında fazlasıyla hakedilen çok daha ağır sıfatların yerine kullanılmıştır - tercih edilen hukuki ispat şartlarından biri olan yazılı metnin üstelik devletin kendisini temsil eden bir olguyken keyiften, zevkten, teknolojinin arş-ı alaya değdiğinden falan değil kağıt yokluğundan kapanmasını "yeaaa internetten bakıyoz yeaaa" diye değerlendiriyor ya.

  ne desek boş...

  adama sorarlar; "gece yarısı "yanlış kur" ayağına banka emiklenen ülkede siber güvenliği nasıl halledeceksin balım bi anlatsana...." diye de cümleyi sonuna dek okuyabileceğinizden emin olamadım....

 • sivas cumhuriyet üniversitesi sınav skandalı

  üniversite için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazanmış. üniversite genel sekreteri hakan yekbaş, “kayırma söz konusu değil, başarılı olan kazanıyor” demiş.

  dolar molar arada kaynatırız demişler demek ki. hoş arada kaynamasa ne olacaktı ki hesap soran mı var?

 • taziye evindekilerle dalga geçen sağlık personeli

  ikisinin de hangi partinin seçmeni olduğu konusunda bahse girebilirim...

 • yozgat'ı kıskanıyorlar

  ak parti yozgat milletvekili ertuğrul soysal beyanatı...

  --- spoiler ---

  yav bu yozgat ne oldu, nereye gidiyor diyorlar. havaalanı, hızlı tren, işte odur, budur bir sürü yatırım aldı. bu neyin nesidir diyorlar. inanın bizi kıskanıyorlar" diye konuştu.
  --- spoiler ---

  haber

  adam haklı misal twitterdan arkadaşım hans söyledi merkel geceleri uyuyamıyormuş, sinir krizleri geçiriyormuş "bu yozgat yakında uygarlıkta berlinimizi geçecek" diye...

  adam haklı bence...

 • artistik buz pateni yapan türbanlı sporcu

  hala "bize giren çıkan ne" diyen dallamalar var.

  1- saç örtmek açık bir islami emir değildir. mealler eğilip bükülerek kelimelerin anlamı kaydırılarak itelenen bir yahudi ananesidir.

  2- siyasal islamcıların türban dayatması bir özgürlük talebi değil bir "norm" yerleştirme çabasıdır. yani amaç isteyenin değil herkesin türban takmak "zorunda" olduğu bir toplum yapısıdır.

  3- kuran-ı kerim'de "türban" yada "tesettür" sözcükleri kelime olarak dahi geçmez. yani yoktur...

  hala bize giren çıkan ne diye saçmalayan bi yoklasın kendini. çok genişlediyse gireni çıkanı farketmiyor olabilir.

 • 24 kasım 2017 mısır'da camiye bombalı saldırı

  güzel dinimiz islam bugün de mısır'da yanlış anlaşılmış belli ki...

  235 ölü.

 • make istanbul green again

  20 milyona yakın ortadoğuluyu doluşturduğunuz bir şehri - ağzımı bozmak istemezdim ama - yarrak yeşillendirirsiniz.

  dalga mı geçiyorsunuz adam mı seçiyorsunuz.

 • tsk'den atatürk'süz çanakkale afişi

  tsk değildir o akpsk'dır...

  tsk olsa duramazsın...

 • suriyelilerin konya'da 2 türkiyeliyi bıçaklaması

  türkiyeli ne amk...

  türkiye türklerindir. vatandaşına da "türk" denir.

 • ilber ortaylı'ya kafa tutan adam

 • türk telekom'un 3 ayda 1.39 milyar tl zarar etmesi

  sadece faturalardan çıkarılamayacak zararlardan bahsediliyor.

  perde arkası hissedarların siyasi nüfuzu sayesinde başka başka yerlerden telekom abonesi olmayanlara da gemçirilecek pardon yansıtılacaktır bu zararlar.

  biraz daha yoksullaştınız gözünüz aydın.

  altında şoförlü makam arabaları olan, 6 sıfırlı maaşlarla yengesinin, eniştesinin hatırına yönetim kurullarına alınmış, ceo falan yapılmış ama mahalle bakkalı olamayacak adamların iş bilmezliği ve genel bağlamdaki "türk halkının mallarını çalma şenlikleri" kapsamında sofranızdan bir lokma daha eksildi.

  gariban türkçesiyle yazarsak;

  önümüzdeki yıl kıyma dışında et, tavuk etinden yapılma sucuk dışında protein yok sana kardeş...

  sen de az ye biraz zaten.

  hem sağlığın için yararlı hem de agalara ödenecek dağ gibi avantalar var...

  ilkokul mezunu adama dışardan lise bitirtip, hiç gitmediği üniversitelerden diploma alıp, üstüne master, doktora falan ünvanları eklenen bir ülkede doğu karadenizli çobanlar dev gibi şirketlerde marka müdürlüğü falan yaparlar.

  kimseye de tuhaf gelmez...

  kazanın doğurduğuna inanan yada kazanın akibetiyle ilgilenmek yerine ağzından sızan salyasıyla acun seyreden mal da, götüne giren kazan sapından şikayet etmeyecek artık...

  hepinizin ama hepinizin allah belasını versin...

 • cumhuriyetin yıkılışını seyretmiş efsane nesil

  bize nasip olmuş olan kolektif utanç...

 • fırat kalkanı operasyonu menüsü

  amerikan ordusu

  avusturalya ordusu

  ukrayna ordusu

  alman ordusu

  japon ordusu

  çin ordusu

  norveç ordusu

  kazakistan ordusu

  tamamını izlemeye üşenecekler için özetlememiz gerekirse;

  bizim çocuklarımıza reva görülen yemekleri bu ordular köpeğe reva görmüyorlar.

  sevk ve idare savaşlardaki başarının birinci kuralıdır. 75 sene evvelsinin imkanlarıyla almanlar afrikadan kutup hattına, balkanlardan güney amerika kıyılarına dek askerlerine yazlık kışlık üniforma, kumanya, mühimmat, teknik donanım sevkiyatını gayet başarılı yaptıkları için avuç içi kadar almanya rusya, amerika, ingiltere (hindistan ve sayısız sömürgeyi elinde tutan eski ingiltere) karşısında neredeyse savaşı kazanıyordu.

  osmanlıda da bu sevk ve idare işi hep boktan olmuştur.

  askerimiz kahramanca savaşsa da hep aç, hep çıplak, hep cephanesizdi. berbat askerler olan avusturyalılara dahi defalarca yenilmemizin sebebi de budur.

  balkan savaşı ve 1. dünya savaşına dair hatıratlarda da yenilgilere sebep olan eksikler, açlık, cephanesizlik sıklıkla zikredilir.

  sarıkamış faciasında üzerlerinde kışlık giysisi olmayan askerler binlerle donarak ödüler.

  çanakkalede bu işlerin en azından hazırlık ve stok kısmı almanların denetiminde olduğu için biraz daha iyi durumdaydık ve kazandık diyemesek de en azından yenilmedik. cephane ve silah olası en rasyonel şekilde mevzilere dağıtıldığı ve yeterince yedek bulundurulduğu için çok sıkıntı olmadı ama askerimiz - sadece erat değil rütbeliler bile - açtı.

  suriye savaşıan gelirsek; oraya yollanan kumanyanın ihalesi de akp tayfasından birilerindedir zaten.

  porsiyonu 20 liraya ihaleye çıkıp, 2,5 lira maliyetli yarım ekmek + boktan konserve menüsüyle iş bitirilmiştir. operasyon başladığı günden bu yana kim bilir kimler oradaki ana kuzularının kursaklarından çalınanlarla servetine servet kattı...

 • polisin taarruz helikopteri alması

  iç savaşa hazırlık bunlar.

  hedef ekranındaki kitle de evinde uslu uslu oturursa paçayı kurtaracağını zanneden, yarıştaki "şikeli" at "yeni" chp'den falan medet uman tipler.

  hitler dönemindeki yahudilere benziyorlar.

  holokost kitabında ukraynada ss'in yaptığı bir katliam anlatılır;

  binlerce yahudi sıraya dizilmiş ve başlarında çok az miktarda asker bekler vaziyette sıralarının gelmelerini beklemektedirler. sadece bir kaç kilometre ötede almanlar büyükçukurlara doldurdukları yahudileri makineli tüfeklerle infaz etmektedirler.

  sırada bekleyenlere ise sınırdışı edilecekleri söylenmiştir oysa. silah sesleri kuyruklarda bekleyenler tarafından da duyulmaktadır ancak hiçbiri direnmeyi de bırakın kaçmaya dahi teşebbüs etmemektedir. herkes birbirine "bir grup aptal gene sorun çıkardı veya kaçmaya çalışıyor herhalde" diye bilgiççe akıl veriyor ancak sıra kendilerine gelip ölüm çukurlarını gördüklerinde dizlerinin bağı çözülüp, ağlayıp, feryat edip cellatlarına yalvarmaya başlıyordu...

  polise anarşiklere karşı kullansınlar diye saldırı helikopteri almışlar demek. akşam televizyonda ne var?

 • izmir

  artık ölmüş olan şehir.

  bakmayın taşralı göçmenlerin hadsiz hesapsız övgülerine.

  şan sineması yok, cumhuriyet lokantası yok, çakmak gazcı kör hafız yok, fuar bitmiş, kemeraltı ölmüş, buca'nın bornova'nın içine sıçılmış, alsancak torbacı yatağı, karşıyaka küçük ankara olmuş...

  tilkilik tamamiyle arapça levhalarla dolu, aktaş eczanesi yok, altın damlası yok, şerbetçiler kapanmış, kosova köftecisi terk-i diyar etmiş.

  levantenler ya yurtdışına çekip gitmiş yada (küçük bir azınlığı) şehir dışına yerleşmiş. kordon apaçi yurdu, boş beleş birahanelerle dolu. onda da hepsinin camında low profile "kahvaltı" menüleri.

  varyantta camiden biraz önceki kahveyi, kemeraltı ezogelin'i, alsancak doğu tandır'ı, trafiğe açık ve italyan, rum, yahudi, beyaz rus, ermeni esnaflarıyla 5 - 6 dilde günaydınlaşılan kıbrıs şehitler caddesini, kağıt helvacıları, kolivacıları, sübyecileri, seyyar kumrucuları, lunapark ve göl gazinolarını, cincibir gazozlarını, sütsan dondurmalarını görmeyen bir kitle habire izmir'i övüyor duruyor.

  ancak övdükleri genelde kendileri...

  taşrayı ve eğlence anlayışını aynen izmir'e taşıdılar tek fark kızlı erkekli ortam taşradan biraz dahha serbest ancak o da yakında çökecek. artık izmirde kadınlar geceleri eskisi kadar rahat değiller. bundan 30 - 40 yıl önce dahi geceyarısından sonra 2 kadın sokakta olabilirdi. şimdi askıntı olanı, rahatsız edeni çok.

  izmir önceleri göçleri kaldırabiliyordu.

  şehir, merkezlerden bağımsız uydu kentlere bölünmemişti. göçle gelenler yerli ahalinin yaşadığı semtlere yerleşip, şehrin kültürüne - az çok - adapte olabiliyordu şimdilerde ise her yana pıtrak gibi kurulan sitelerde izmir kent kültürünü tanımadan ayda bir inilen avm benzeri yerlerde sosyalleşen kitleler izmirde yaşıyor ama izmirli olamıyor. gitgide de kendi örfünü ananesini dayatmaya başlıyor.

  izmir bitti.

  çok bakımsız kalmış ama geçmişi görkemli bir gül bahçesi gibi.

  çölden gelip, eski halini bilmeyen güzel zannediyor, eski halini bilen ise acı acı gülümsüyor.

  güzelyalıdan denize girmiş, kordondan balık tutmuş bir çocuğun acı dolu günlüğünden....

 • kosgeb'in faizsiz kredi sonuçlarının açıklanması

  (bkz: yedirmezler)

  adamlar lotoyu, piyangoyu bile halka çıkartmıyorlar destek kredisini sokaktan geçen adamlara mı verecekler?

  arkası olmadan "belki verirler" diye gireni naifliğinden dolayı kutlamak lazım. bu devirde bu kadar temiz, saf kalabilmek az iş değil.