debe başlıkları

alseloz5
profili

 • daenerys targaryen

  bakın harbi gerizekalısınız. ciddi söylüyorum bunu. hani bir kitap için bir dizi için bu söylenmez ama siz de hakediyorsunuz.

  baştan saralım.

  dany ;tahtın varisi olarak targanyenları görüyor. ilk varis de abisi olacak gerizekalı. sonra ne oluyor, ısıya dayanıklı olduğunu keşfediyor ve kafasında bir targaryen ateşte yanmaz fikri uyanıyor. kocası, abisinin kafasına erimiş altını geçirince bu fikir netleşiyor. ne diyor orada " o bir ejdarha değildi "

  sonra dany ablamız kendisini yakıyor. evet öyle dümdüz yakıyor, siz kendinizi nasıl mallığa vuruyorsanız dany de kendisini yakıyor. ne oluyor? hop yanmayan bir insan, üzerine 3 adet ejdarhasıyla.

  şimdi kendisini yakan biri için 8 yıl sonra delirdi deniliyor. gerizekalı mısınız acaba? akıllı birinin yapacağı bir iş olarak mı gözüküyor kendisini yakma eylemi? ki sonradan bir kere daha kendisini yakma eylemi var. jon denilen hiçbir şey bilmeyen kişilik bilindiği üzere yanan bir arkadaş. hani dany nin gözünde ejderha değil, dolayısıyla tahtın varisi de değil.

  teknik olarak kendisini yakan birinin bir şehri yakması neden size aşırı bir eylem olarak gözüküyor?

  şimdi gelelim öze?

  tyrion ne dedi? şehri yakma. ben halledeceğim. halledebildi mi ? hayır

  jon ne dedi? gidelim bir konuşalım, ak gezen götürelim, peşimizden gelir. geldi mi? hayır.

  şimdi gerek tyrion gerek jon un planları boşa çıkmış, cersei , dany nin gücünü keşfetmiş, gözlemlemiş. kendince tedbir almış.

  peki sonra ne olmuş, dany, bir kraliçeye yakışan şekilde önce ejdarhalarıyla jon gerizekalısı ve arkadaşlarını ak gelenlerden kurtarmış, bir ejderhasını bu uğurda feda etmiş. sonra da tüm ordusu ile kışyarına savaşa gelmiş. büyük savaşa. ne ile karşılaşmış? bu kadar asker getirdin , yiyeceğiniz var mı diye soran bir sansa ile. hayır orada sikse kimse bir şey diyemez. jon da öyle sus pus oturuyor.
  sonra babasını öldüren jamie , cersie savaşa gelmiyor diyor, dany, tyrion ve jon un hatrına affediyor.

  sur'un ötesinden gelen dev olmazsa sikimi kışyarını alabilecek olan sansa, dany den kuzey krallığını istiyor, öyle rica da değil. emri vaki. hani savaş çıksa 15 dk dayanamayacak kışyarında yapıyor bunu, dany ne yapıyor sineye çekiyor. sonra jon geliyor diyor ki ben bilmem kim targaryen. dany kibarlık için kimseye söyleme diyor da susuyor, savaş arefesinde; be amin oğlu, senin o sikik kardeşin ne yarağıma yaradı da şimdi çıkmış delil diye söylüyorsun da diyebilirdi, gerçi hafiften ima etti ama ısrarcı olmadı.

  büyük savaşta tüm ordusu en ön cephede savaşıyor, ejderhalar on binlerce gezeni yakıyor ve savaş kazanılıyor ama savaşı kazanan arya , yine ses etmiyor my quen tamam diyor arya savaşı kazandı. hadi gidelim diyor hop sansa çıkıp diyor ki kuzey yorgun; sikme de sabaha bırak

  dany nin hatası önce kışyarını yakmamış olmasıswh

  yola çıkıyor
  jon, kardeşleriyle konuşuyor
  tyrion varys ile konuşuyor
  dönen dolabın haddi var hesabı yok
  tyrion, jamie yi serbest bırakıyor

  falan filan

  sonra dany neden şehri yaktı.

  çünkü asıl ordusu kuzeyde büyük darbe almıştı, kendi ordusunun sayısı baya azalmıştı. jon'un askeri gücüne ve tyrion un diplomatik hamlelerine güvenmiyordu, biri ihanet edebilirdi diğeri de ablası ile abisinin güvenliği peşindeydi.dany'e göre . buna rağmen az bir kuvvet ile gidip teslim ol çağrısı yaptı ama cevap olarak en yakın danışmanının kellesi gitti , başına ödül koyduğu tyrionu öldürmeyen cersei danışmanın kellesini düşünmeden aldı. bu şartlar da gerek jon gerek tyrion a güvenmek için bir nedeni yoktu o da kendi silahını kullandı

  şimdi dany i öldürecekler dizide, nasıl öldürecekler sinsice. çünkü meydan okuma da yapamazlar. analarını siker dragon sonra da çıkıp burada ahlak dersi veriyorlar

  dany nin babası deliydi de jon un babası çok mu temizdi? öz babası milletin karısına göz dikip diyarı savaşa soktu.

  hepimiz biliyoruz ki o tahtın tek varisi var o da dany. köleleri çarmıha gerenleri çarmıha gerdiği gün haketti bu unvanı

  en büyük hatası night king ile evlenmemek.

  götün sıkışca yetiş dany, işler düzelince kusura bakma dany

  westeros ovası kancık yuvası. yakılması gerekiyordu yakıldı

  ccc dracarys ccc

 • bedelli askerlik

  gençler vicdani ret hakkını da desteklemiyorsanız kusura bakmayın da haksızsınız.
  diyelim bedelli çıktı 2 yıl sonra yine aynı tantana başlayacak.

  eğer siz askerliğin sizin için zaman-para kaybı olduğunu iddia ediyorsanız yapmanız gereken şey tam olarak da vicdani ret hakkını desteklemeniz.

  vicdani ret çıksın, sorun ortadan tümüyle kalkar. vicdani ret hakkını kullananlara da devlet memurluğu yaptırmasınlar, herkes kazançlı çıksın.

 • hasip kaplan

  hdp' nin mehmet metineri.
  virüs, tüm vücudu kaplamadan, kopartilip atılmalı.

  şunun dediklerini savunan kürt varsa da, kürt halkına yapılanları eleştirdiği için yıllarca hapis yatan ve hala yatmakta olan, kürt kimliği olmayan insanlardan utansin.

 • 29 aralık 2017 iran olayları

  #73166305

  şöyle bir entry girdim, geçen gün, hem yazılanlar hem de yeni gelişmeler nedeniyle güncelleme yapma ihtiyacı duydum.

  tabi ki iran siyaseti uzmanı değilim, gerçi iran gibi kapalı kutu bir ülke hakkında uzman olduğunu iddia etmek çok havalı bir durum.

  belirtiğim gibi çeşitli aralıklarla 5 yılım geçti, çok fazla insan ile tanışma fırsatım oldu, tahran, tebriz, urmiye, ardabil,maku,hoy. gittik geldik zamanında, önceleri ticaret, sonraları mesleki bazıları da turistlik amaçlı gezilerdi.

  iran; hem bize inanılmaz benzeyen hem de bizim ile alakası olmayan bir ülke, çok farklı dinamikleri var.

  bugün yaşananları, siyasal islam, şeriat yönetimine indirgemek, içinde doğruluk payı olsa da tam olarak gerçeği yansıtmıyor, parası olan gayet güzel yaşıyor iranda, kanunların çoğu göstermelik, şöyle bir örnek vereyim, iran, antalya ya uçak seferlerini yasakladı, sebebi iranlıların antalyada günah işleme ihtimali ama iranlılar istanbul, ankara, adana aktarmalı antalya ya geldiler, iran bunu bilmiyor mu, gayet de iyi biliyor, bu sadece iranda gücün kimde olduğunu göstermek için yapılmış bir adım.
  koca seriat devleti, antalya yı yasaklayıp, istanbulu serbest bırakmasında bir mantık ararsınız değil mi? değil, her hangi bir mantığı olan uygulama değildi.

  islami yönetim, özellikle şia yönetimi çok farklı bir dizayn ve daha çok parası olmayan kitlelere uygulanıyor, misal recm bir gövde gösterisi, rejimin, göstermiş olduğu bir sopa, dinde yeri ne kadar var ne kadar yok bilemeyeceğim ama uygulanma gerekçesi din,uygulama amacı ben buradayım mesajı.

  zaten tarihsel olarak iran'ın islam ile ilişkisi problemli, siyasi ve askeri yenilgi sonrası islama geçen bir devlet iran ama arkasında tarihsel kökleri olan bir yapı var, araplar ile kaynaşması kolay olmamış, hatta hiç olmamış, ilk fırsatta, kendisini farklı bir kulvara atmış, uzun zaman da türklerin yönetiminde kalmış, farsiler yönetimi daha yeni almışlar ki iddiaları iranın gerçek sahiplerinin kendileri olduğu yönünde,

  misal, şöyle bir tablo anlatılmış; sosyalistler, milliyetçiler, islamcılar, doğru bir tarz değil, problemli
  doğru yaklaşım şu;
  farsiler, azeriler, kürtler, yer yer araplarda var ama sayıları ve konumları tehdit oluşturmuyor

  devrim öncesi zaten bölünme iki secenekli;
  şah yanlıları, şah karşıtları
  şah yanlıları
  sosyalist olmayan azeriler, sunni kürtler ve araplardan oluşuyor daha ziyade
  (bkz: şah karşıtları)
  sosyalistler, farsiler, şia kürtlerden oluşuyor.

  burada, iranda ki milliyetçilik fars milliyetçiliği,
  benim karşılaştığım azeriler, kendilerini azeri olarak tanımlıyor ve çoğunluğu şia, kendi verdikleri örnek ile türkiye de bir kürt ne kadar türk milliyetçisi oluyorsa iranda da bir azeri o kadar iran milliyetçisi oluyor, iranlı olmaktan gurur duyuyorlar ama iran milliyetçiliği şu an ki haliyle fars milliyetçiliği olarak yansıdığından kendilerini öyle tanımlamıyorlar.
  dedim ya çok garip bir ülke, hemen hemen her kavram birbirine girmiş durumda, zaten karmaşık olan bu sosyal yapı, devrim sonrası iyice alt üst oluyor.
  anlatılanlara göre olayları tamamen değiştiren bugune getiren ise iran-ırak savaşı, savaş sonrası işler iyiden iyiye değişiyor iranda, olay bir şia milliyetçiliğine dönüyor,
  rejim şöyle bir yola gidiyor, şia olan azerilere yol veriyor ve azeriler iranda zenginleşiyor, öyle bir durum var ki bugun kuzey iranda hiçbir dil bilmeden türkçe ile çok rahatlıkla yaşayabilirsiniz
  azerilerin, kültürlerini korumlarına ve rejime bağlı kalmak şartıyla zenginleşmelerine izin veriliyor
  yani ortada şöyle bir tablo var,
  yönetimi ele geçirmek için en stratejik hamle olan şia kartını kullanan farsiler
  yönetimsel anlamda olmasa da ticari ve kültürel alanda etkili olan azeriler.

  olay şu değil, bütün farsiler ile azeriler zengin, refah içinde yaşıyor, böyle değil, yine bir azınlık bu refahı yaşıyor, çoğunluk perişan ama çoğunluğu organize edecek veya finanse edecek kimseler olmadığından pek bir gerilim yaşanmıyordu,en azından yakın zamana kadar

  sonra, iranı ciddi anlamda etkileyecek iki gelişme oldu

  1) gelişen teknoloji, iranda gençleri etkilemeye başladı, tabi ki bu gariban gençler değildi, zengin ailerin çocukları daha çok eğlence daha çok özgürlük istemeye başladılar,
  ''bakın, beni tahranda bir mekana götürdüler, eski püskü bir binanın içinden girdik, o mekanı al koy istanbula, 1 ay önceden rezervasyon yapmamışsan giremezsin''
  neyse, gençlerin anlatımına göre, bu eğlence isteği kısa zamanda yayıldı, peki bu nasıl alt tabakaya indi, zengin çocuklar, fakir ama güzel kızları, yakışıklı erkekleri aralarına almaya başlamasıyla, bu kültürün yayılması da uzun sürmedi, zengin çocukların şikayeti biraz yüzeyseldi çünkü imkanlar fazla idi, yurt dışı kapıları açıktı ama gariban çocukları için durum böyle değildi ve sikerim böyle düzeni sloganı dillere düşmeye başladı, kibar feyzo filminde hani, başlık parasına isyan eden gençler vardıya, onun gibi düşünün, filmde ki gibi hemen etkili olmadı ama fitil yakılmıştı artık.

  iran bununla baş edebilirdi, önce şiddetli bir tepki sonra göstermelik bir kaç yumuşama, görmezden gelme, eylemi yaptı, iran için asıl problem yeni başlıyordu ki yazının başında belirttiğim yeni geliişmelerin, önü olacak problemler.

  2) iranda , yoğun bir kürt nüfusu var, bu nüfüs şia, sunni olarak ayrılmış olsa da çoğunluk şia, ne devrime ne de devrim sonrasına pek ses etmediler, zaten çok fazla edecek güçleri yoktu ama ortaya pkk çıktı, yine kibar feyzo filmine gidin, orada ki pankartları hatırlayın, başlık parası kalksın, özgürlük, faşo ağailk başta pek etkili olmadı ama yıllar geçtikçe ve pkk varlığını sürdürdükçe, her hangi bir imkanı olmayan kürt gençleri olaya dahil olmaya başladılar.

  şimdi şunu anlamak lazım, pkk yı falan övdüğüm yok, saldırmayın hemen, ama ortada şöyle bir durum var, ekonomik ve siyasal anlamda her hangi bir gücünüz yok ve sizin karşınıza kızlı erkekli bir grup geliyor, size özgürlükten, başka bir hayattan bahsediyor, neyse hem bu hem de iranlı kürtlerin akraba oldukları türkiye de ki kürtler ile iletişimi, bir kürt hareketini başlattı, burada iranın pek hesaba katmadığı iki durum oldu,
  birincisi, pkk içerisinde var olan alevi kanat, iranlı şia kürtler ile iletişimi daha kolay sağladı, iranın din kartını kullanmasını engelledi
  ikincisi ise, yıllardır türkiyeye karşı, pkk ya destek olan iran'a türkiye, öyle göte böyle yarrak diyerek, pkk nın iranda örgütlenmesine pek ses etmedi, pjakkuruluşunda, iranın yıllardır yaptığını yapıp görmezden geldi

  bu iran için ciddi bir tehtid olarak algılandı ve çok sert tepki geldi, iran,hem pjak a hemde kürt siyasi hareketine büyük darbe vurdu, ama burada da artık fitil ateşlenmişti hem pjak hem kürt siyasi hareketi geri çekilse de arkasına abd ve israili almıştı, gerisi zaten güncel konular.

  şimdi, olayların gelişme düzeyi, kürt şehirlerine kayıyor, sosyal medya da iranlı kürtler tarafından ayaklanma çağrıları yapılıyor,
  bu oyun daha önce sahnelenmişti, hem iran hem de iranlı kürtler bu oyunun nasıl sonuçlanacağını biliyorlardı,
  soru şu ki hem pjak hem de iranlı kürt siyasi hareketi, bu sonucu bile bile neden bu işe kalkışıyorlar
  iki seçenek var,
  birincisi, denemekten zarar gelmez, ortam gerildi bir daha şansımızı deneyelim
  ikincisi, abd ve israil destekli bir kalkışma

  herhangi bir dış destek olmazsa, iranda bir kaç güne idam vinçlerini tekrar görme ihtimalimiz var ki bu çok yüksek, her hangi bir dış destek var ise iranın nasıl bir tavır göstereceği onemli

  bu olayları sadece şeriat yönetimine bağlamak ne kadar doğru bilmiyorum ama iran dönülmez bir yola girdi,sonuçları tüm bölgeyi etkileyecek.

  edit: şöyle bir yaklaşım var, mollalar giderse ne olur? iran çok eski bir medeniyet, öyle 50-100 yıllık bir geçmişi yok, sonra inanılmaz bir yetişmiş kadrosu var, özellikle yurt dışında büyük bir potansiyeli var, öyle libya, suriye gibi değiller adamlar
  kapalı kutu sozune takılanlar olmuş, cevap verme gereği bile duymuyorum.

 • gökhan töre

  kendisini yakmıştır, futbolculuk hayatı bittikten sonra bir camia'nın içinde kalma şansını kaybetmiştir, bütün olayı paraymış meğer, vefa falan da yokmuş... dur bir dakika karıştırdım bu gökhan o gökhan değildi, pardon.

  beşiktaşımıza katkısı olmuş oyuncumuz, avrupada oynamak istiyordu, yolu açık olsun.