iste buralar hep uzay7
profili

 • eminönü'nde denize çırılçıplak giren kadın

  akıl sağlığı yerinde olmayabilir başka birçok neden de olabilir. birinin çıplak bir şekilde denize girmesi onu videoya çekip internete atma hakkını nasıl verebiliyor size? ekstra duyar kasmıyorum da şu otun bokun videosunu çekip insanlardan izinsizce internete atmanın boku çıkmadı mı artık?

  edit: ulan siz ne riyakar, utanmaz insanlarsınız? soyunmasaymış ne demek? kadının akıl sağlığının yerinde olmadığı o kadar belli ki. şunun o da mini etek giymeseymiş söyleminden ne farkı var? 20 milyonluk şehirde çıplak denize girmiş isteyen videoya çekip atabilirmiş. bravo lan. vallahi bravo. siz tek hücreli yaşamın kanıtısınız. el-göz koordinasyonunu tutturup klavyede doğru tuşlara basıp anlamlı (anlamsız) cümleler çıkarabilmeniz bile mucize. bu video nete atılmasaydı bu kadar kişi görmeyecekti bunu. 100-200 kişiyle sınırlı kalacaktı. 20 milyonluk şehirde bunu yapması demek 50 yıl boyunca nette 1 milyar kişinin görmesine sebep olmamalı. hiç mi kafanız çalışmıyor lan sizin?

  bir sjw değilim. burada yaptığım da bir duyar kasma değil. buradaki konu sizin artık tamamen "duyarsız" olmanız. 15 yıl önce nete ismini yazmayan toplum artık götünü çekip internete atıyor. özel hayat diye bir şeyiniz kalmamış ki. sosyal medyada yaşıyorsunuz. tuvalette sıçarken bile story atıyorsunuz o yüzden size doğal geliyor tabii böyle şeyler. öyle dejenere olmuşsunuz ki farkında bile değilsiniz. ayrıca kamuya açık alanda diye kimseyi çekme hakkınız yok haberiniz olsun. okumuyorsunuz bari işkembeden uydurmayın.

  bakın büyük harflerle yazıyorum burayı "kamusal alanda diye birinin izinsiz videosunu çekip yayamazsınız bu kişilik haklarının ihlalidir. biris dava açar da içeri yatarsanız görürsünüz o zaman habermiş, ben istediğimi çekerimi filan."

 • 8 nisan 2020 efsanevi teke tek özel programı

  ilber ortaylı ne anlatıyor gerçekten ben de uyuyacağım birazdan celal şengör gibi.

  edit: yahu yeter be adam tamam en bilgili sensin.

  edit2: ahahaha fatih altaylı hocam bir nokta koysan celal şengör uyuyacak çünkü dedi. celel hoca bir irkildi bir şeyler söylemeye başladı ama sesi kapalı. gerçekten horlama sesi gelmesin diye kısmışlar sesini :)

  edit3: fatih altaylı çok çakal adam. biliyor ki sosyal medya yıkılıyor şu an. bu durumu sıfırlamak için direkt celal hocaya "celal hocam uykunuzu aldınız" dedi. o sıralarda ilber ortaylı; ahaha

 • 22 mart 2019 bodrum'da görünen göksel cisim

  uaaaa göksel yazmış ne kadar komik aaağ. embesil ordusu.

  twitter'da gördüğüm kadarıyla bir iki kişi daha yazmış. ufak çaplı bir göktaşının atmosferde yanmasını görmüşsünüz sanırım.

 • kadınların komik olamaması

  en azından senden daha akıllılar. aynı başlıkları 100 kere açmıyorlar.

  (bkz: kadınların espri yapamaması)

  ayrıca hepi topu 2 3 kadın tanıyıp gelip burda genelleme yapmıyorlar mı asıl komik olan bu.

  edit: başlık açan arkadaşın gülerken halaylar çektiğimiz zeka dolu esprisine bir bakın isterim; #74932642

  edit2: ayakta işeyebiliyorum. saçma bir tespite saçma demek için illa o cinsiyete mensup olmak gerekmiyor. mesaj atıp durmayın.

 • secretcv'ye verilmiş müthiş iş ilanı

  (bkz: prezantable)

  (bkz: milyarlık telefon) sen milyar milyon?

  işe girince başka iş aramayan? anlıyorum.

  edit: hay samimiyetinize tüküreyim. baydı şu muhabbetiniz. bu samimiyet değil saygısızlık ve patavatsızlık. bu kadar yozlaşmış başka bir kelime de yoktur dilimizde. bakkala çırak mı alıyorsunuz bu nasıl bir dildir. bu dili kendine yakıştıran varsa gitsin yarın köle olarak başlasın.

 • sigara fiyatları 3 tl olabilir

  bu sözlükte kimse mi okuduğunu anlamıyor?

  "buna karşılık sigara fiyatlarının 7 lira ve altına düşmesini önlemek için uygulanan paket başına 5.6 liralık 'asgari maktu vergi' sıfırlandı. paket başına alınan 42 kuruşluk maktu vergi ise aynı kaldı."

  yani asgari maktu vergisi kaldırıldı yazıyor. sigara markasının insafına bırakılmış durum. indirim yapılır mı? sanmam. bu verginin adı değişir mi? bence olabilir. çünkü eniştem durup dururken beni niye öptü.

  kutsal bilgi kaynağı editi: çaylak bir arkadaştan mesaj geldi. durumu çok güzel özetlemiş. onun da izniyle paylaşıyorum. teşekkürler oxir.

  "şöyle bir durum var. bir sigara paketinin ortalama maliyeti 50 krş, dağıtım payı yine 50 krş. vergiler, üretim maliyeti ve dağıtım payı çıkarıldığında geriye kalan şirkete kar olarak dönmektedir. bu düzenleme öncesi durum şu şekildeydi.

  amv: asgari maktu vergi tutarıvo: vergi oranı
  vy: sigara üzerindeki vergi yükü
  mv: maktu vergi
  spf: sigaranın perakende satış fiyatı
  kdv: katma değer vergisi olsun.

  buna göre; vy=((amv+mv+kdv)/spf)x100 şeklinde olacaktır.

  10 tl’lik bir sigara için durum şu şekildedir.

  vy=(((10×0,6525)+0,3246+(10×0,1525))/10)x100= %83,746

  50 kuruş üretim maliyeti ve 50 kuruş dağıtım payı çıkarıldığıdan şirketin kartı 63 kuruş oluyor.

  asgari maktu vergisi şu demektir. parekende fiyatının yüzde kaçı asgari maktu vergisiyse o kadar vergi kesilir. parekende fiyatı azaldıkça alınan vergi artmaktadır. 8 tl’lik bir sigaradan toplam alınan vergi %90 iken, 13 tl’lik sigarada vergi %81’e düşmektedir. devlet fiyatları doğal olarak artırmak için bu yönteme girişmiştir. asgari maktu vergisinin kalkması bu sebeple sorgulanabilir bir durumdur. muhtemelen sigara fiyatlarının daha fazla artmaması için yapılıyor. çünkü bu gidişle, hemde bu dolar kuruyla sigaralar 15-20 tl’ye doğru oturacak. muhtemelen şirketler üzerindeki vergi yükünü azaltmak ve artışları kısa süreliğine de olsa durdurmak için yapılmış bir durum.

  2019 ile sigaradan alınan kdf %62,5’ten %67’ye çıkarıldı. ancak asgari maktu vergi kaldırıldı. benim tahminime göre seçim öncesi bir fiyat artışı istemedikleri için(ocak ve haziran ayları tütün ürünlerine zam yapılan aylardır) seçimlere kadar böyle bir uygulama düzenlendi. yani seçimlerden sonra sigaraya tekrar asgari maktu vergisinin geleceğini ve sigara fiyatlarının 1 tl kadar zamlanacağını düşünüyorum."

 • büyük ekşi sözlük isyanı

  artık başlaması gerekendir.

  burası eli sikinde, freud'u doğrularcasına her girdileri cinsel içerikli ve kadınla ilgili olan inci sözlük çocuk parkı değil.

  burası sürekli bir fav kasma telaşı içinde olan, kapşonlu profil fotolu kullanıcılarla dolup taşan, fav için olmamış hikayeler uyduran twitter değil.

  burası kendinizi metalaştırıp, pazarlayacağınız, ilişki kovalayacağınız instagram değil.

  burası boyunuzu posunuzu yazıp, kart zamparalar gibi iğrenç fantezilerinize partner arayacağınız tinder da degil.

  burası ekşi sözlük amk ya. insanlar buraya gündemi ( gerçek gündemi, aptal saptal espri trend akımlarını değil ) takip etmek, bir şeyler öğrenmek, toplumsal olaylarda bilgi edinmek, "yeri geldiğinde" eğlenmek için ( zeka barındıran ) giriyor. cidden baydı artık her başlığın altında aynı "butonlar" aynı bakınızlar, aynı klişeleşmiş espriler. bu nedir arkadaşım? bu nedir ya? ya az özgün olun hepiniz birbirinize benziyorsunuz embesil ordusu. birbirinizi niye taklit edip duruyorsunuz. olm sizin hiç mi karakteriniz, bi keskin yanınız yok lan. niye hepiniz aynı olmak için çabalıyorsunuz.

  bu durumu düzeltmek sadece ve sadece yönetimin elinde. artık tanım zorunluluğu geri gelsin böylece bu embesillerin yarısı gider zaten. diğer yarısı en azından sigara içebilen maymun zekasına sahiptir ( seversiniz ya şebekliği ) diye düşünüyorum. tanım yapmak için bu kadarı yeter zaten.

  diğer yarısı için kurallar olabildiğince katı olmalı. 2 3 hatada direkt uçurulmalı. lan az yazar olsun ama bi kalite olsun ya. her şey hit sayısı mı?

  bu yeni nesilde bi sürekli kendini başkalarına kanıtlama, beğendirme merakı var. bak o alttaki fav sayılarını kaldırın bunlar kalıyor mu burda. gerekirse o da kalksın. fav atmak olsun ama fav sayısı gözükmesin. bu moronlar o fav sayılarını gösteremezse birilerine yapmazlar zaten bu şeyleri merak etmeyin.

  bura eski günlerine dönsün artık. yazar olmanın bi ağırlığı olduğu, girince bişeyler öğrendiğimiz eski günlere. lan eskinin trolleri sizden özür diliyorum yemin ederim sizin değerinizi bilememişiz biz. bu beyinsizlere kaldık.

  tabi her şeyden önce sözlük yönetiminin bunu istemesi lazım. hiç umutlu değilim. kaliteli bir azınlıktansa, embesil çoğunluğu tercih ediyorlar gibi duruyor.

  en azından bir açıklama bekliyoruz. inanıyorum ki benim gibi düşünen bir sürü yazar var. yönetim bişey yapılıp yapılmayacağını açıklasın. ona göre biz de yolumuza bakalım.

  edit: öncelikle evet başlık daha güzel, içerik daha iyi olabilirdi. ancak gecenin 4'nde, şu bodrum'a düşen ( ya da düşmeyen) meteor başlığına yazılanları görmemle artık çıldırdığım için yazdım bunu. nasıl yazdığımın pek bir önemi yok. beni anlayan anladı bence.

  ayrıca 10 yıldan fazladır burdayım ben. sizin kadar leş, her boku kabullenen, içinde bulunduğu havayı zehirleyen insan görmedim ben. 250 tane girdimden 3 tanesini cımbızla çekip buraya koyan arkadaş komik duruma düşüyorsun. eminim ağzından salyalar aka aka aradın onları. ancak onları silmiycem merak etme. gerektiğinde öyle de girdi olacak. hala düşüyor mu böyle yazmışsın. derdimin bu olmadığını, fav sayısını bile kaldıralım diye teklif vermişim zaten. moron musun sen evladım?

  bir de gece 2 ya da 3. girdide açtığım başlıkla taşşak geçen, sonra başlığın tuttuğunu görüp, silip edit atan arkadaş. keşke esprini tutup, yazdığının arkasında dursaydın. ben de eskiden sizin gibiydim bik bik diye zırlamışsın. rezilsin.

  son olarak evet benim de yanlış girdilerim, yazım hatalı girdilerim var. atıp durmayın boşuna. eğer hepimiz bu yüzden bir yaptırıma uğrayacaksak ben varım. sen var mısın? o girdileri silmeyeceğim. silmeye kalksam 3 5 tane. ama sen silmeye kalksan? profilinde bi bok kalmaz. hala fikre odaklanmayıp, yazan kişinin yanlışını arayan, mükemmel biri olmasını bekleyen bilindik "topluluk" ben mükemmel değilim ama sen embesilsin arkadaşım.

  not: tek tek girdilerimde gezip yazım yanlışlarımı atanlar teşekkür ederim. yeni şeyler öğreniyorum ve düzeltiyorum girdilerimi. beni bir yükten kurtardınız. hani sinir filan olduğumu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. hoşuma bile gidiyor. güzel bir dille uyaranları tenzih ederim. inanılmaz destek mesajları da geliyor size de teşekkür ederim.

  edit 2: o tarz başlıklara girme diyen sivri zeka arkadaşlar. hadi o başlıkları yanda görüyoruz eyvallah. zaten tıklamıyoruz oraya. ancak mesela bilim başlıklarına giriyoruz ne bileyim herkesin bildiği nasa'nın açıklama yaptığı başlıklar mesela. adam oraya gelip girdi sıçıyor. ya da başka bir bilgi almak istediğim başlık orda da aynı şey. zaten bilmem ne vs bilmem ne başlığına girmiyorum. bizi nefes alabildiğimiz yerlerde de rahat bırakmıyorsunuz ki.

  edit 3 4 ve daha fazlası: bir arkadaşımız sayı başlıklarına "aritmetik entry" girdiği gerekçesiyle çaylak edilmiş. lütfen herkes sol frame sayılarla doldursun. o kadar küfür, hakaret, ayrıştırıcı, nefret suçu işleyen girdilerin yanında bu arkadaşın girdisi mi çaylak olmasına neden oluyor? bu nasıl bir riyakarlıktır. siz banlayana kadar sayı başlıklarına yazmaya devam edicem. adaletinizi seveyim.

  tezson233: evet beni destekleyen herkesten, sözlük yönetimi bizi umursayıp bir bildiri yayınlanana kadar, sayı başlıklarına tanım girmelerini rica ediyorum. zaten kendi kendine başlamış böyle bir tepki. haydi klavyenize kuvvet. bir şeyler değişmeli artık. örnek;

  #80588648

  ikinci olarak ayrıca bir de şöyle başlık açıyorum;

  (bkz: saçma sapan başlık ve girdileri ifşa platformu) buna da bir örnek. bir yazar arkadaş 3. girdiye koymuş; #80588019

  başa tutturulan edit: destek mesajları için teşekkür ederim. hepinize tek tek dönemiyorum. küfürlü mesaj atan, en ufak bir mantıklı eleştiri getiremeyen, eski girdilerimi arayıp arayıp cımbızla çekip önüme koyanlar size cevap vermeye gerek bile yok zaten. bence dedigim gibi;

  1) fav sayısı göstergesi kaldırılmalı. ( bildiğin oylama gibi kullanılıyor bu )

  2) aşağıda bir arkadaşın dediği gibi oylama sayısı görünmeli. gerekirse çok negatif oy alan bir girdi görünmemeli. başlığa eklenecek bir butonla görünmesi sağlanmalı. bilgi başlığına gelip aptalca espri yapan birinin girdisi 30 fav alıyor ama belki 1000 tane eksi oy alıyor ve göremiyoruz biz bunu. belki değil kesin bu arada. ( buna çok eleştiri geldi. daha farklı bişey olabilir)

  3) tanım zorunluluğu kesinlikle geri getirilmeli.

  4) aramaya inanılması için gerekli yaptırımlar yapılmalı. (bkz: aramaya inanmak)

  5) yazım kurallarına dikkat etmeyenlere de yaptırım uygulanmalı. ( ben de dahil )

  6) bir arkadaş mesajıyla hatırlattı. daha önce yazılmış zaten bu. sahi nerede bu?

  7) yine mesaj yoluyla; sbce ve bfik neredesiniz?

  bunlar sözlüğü sözlük yapan şeyler. başka fikirleri olan varsa yazabilir.