debe başlıkları

msinal5
profili

 • green card

  en az 50 usd başvuru ücreti koymalarını beklediğim çekiliştir. böylelikle " amerika niyetim yok ama şansımı denemek için girdim" diyen ılıklar kafadan elenir.

  edit: evet üzerine alınan ılıklar özelden saymaya başladılar bile... "bana greencard çıktı ama ailem olmadan gitmek istemiyorum", "greencard kazanmışım ama sevgilimi bırakamam" gibi gerekçelerin varsa ne s*kime çekilişe katılıp da gerçekten gitmek isteyen insanların hakkına giriyorsun göt! daha fazlasını duymak isteyen ılıklar yeşillendirsin de oradan da saydırayım.

 • 21 aralık 2018 abd ekonomisinin çöküşe başlaması

  15 yıldır abd ekonomisi çöküyor deniliyor. abd'de 2000'li yıllarda ekonominin durgunlaşması bile dalga dalga bütün dünyayı etkilemişti. hani "bizi teğet geçti" dediğimiz zamanlar... neredeyse bütün sektörlerde üretim gerçekleştiren abd'nin ekonomisine bir bok olmaz. yaklaşık 350 milyonluk nüfusa rağmen halkın alım gücü çok iyi... öyle malum ülke gibi verginin vergisi de alınmıyor. üstelik bu ülke hiçbir vergi geliri sağlayamadığı 20 milyon kaçak işçiye istihdam ortamı sağlıyor. buna rağmen işsizlik %3 olunca günlerce bu konuşuluyor. dünyanın en büyük ekonomileri olan ab, çin, fransa, birleşik krallık, almanya ve japonya, ihracat ve ithalatın büyük kısmını abd ile yapar. kanada'nın ihracatının ve ithalatının %50'den fazlası abd ile yapılır. abd "ek gümrük vergisi uygulayacağız" dediğinde o yüzden tüm dünya ayağa kalktı. ama hiçbir ülke yaptırım yapamadı. çünkü abd pazarını kimse kaybetmek istemiyor. abd'de her yıl %1 kadar büyüme gerçekleşiyor. ki bizim ekonominin yaklaşık %21'ine tekabül ediyor. hani biz "%7 büyüdük batı'da bizim kadar büyüyen yok" diyen malum şahıs neden ermenistan ekonomisinin %9, afganistan ekonomisinin %12, libya ekonomisinin %55 büyüdüğünden bahsetmiyor? çünkü bizim %7 büyümemiz batı'da hiçbir anlam ifade etmiyor. özetle; abd'de faiz %1 artsa ülkece "krizdeyiz" naraları atılıyor. onlar bu halleriyle krizdelerse biz ölmüşüz toprak atanımız yok amk... siz de gelin burada "abd egonomisi çöhiiyy ehehehe" diye kendi kendinize oynayın.

  edit: başlığı açan şey kaçmış. entry ona ithafen yazılmıştı. o yine de takip ediyordur.

  edit 2: baya baya yeşillendirenler oldu. yahu şu entryden nasıl "amerikan yalamalığı" yaptığımı düşündünüz? başlık hiçbir kaynağa ve bilgiye dayanmadan "abd ekonomisinin çökmesi" olursa biri de çıkar "önce aynaya bak hıyar" der. gerçekler mi zorunuza gitti?

  edit 3: imla...

 • 7 kasım 2018 youtuberlara dava açılması

  çocukları taciz ve sosyal medyadan koruma derneği tarafından enes batur, danla biliç ve kerimcan durmaz'a çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiledikleri gerekçesiyle dava açılması durumudur.

  kaynak

  edit: özelden çok mesaj geldi. özellikle çaylak arkadaşlar dava açılmasına destek verdiklerini belirtiyorlar. burada elbette sorumsuz ebeveynlerin payı büyük... fakat milyon tane aboneye hitap eden youtuberların da sorumluluk bilinci olması gerekiyor. hele de hedef kitlesi 06-18 yaş arası olanlar... (#82359950)'da da belirttiğim gibi tamamen sorumsuz eylemler var.

  @marques de pombal ve @galantis'in hatırlatmasıyla beni de oldukça şaşırtan bir ekleme yapayım da çocuklar üzerindeki etkisi iyi anlaşılsın.

  1 2 3 4 5

 • 2002'de rte başta olsa final oynardık

 • game of thrones'taki iç yağlarını eriten sahneler

  intikam ateşiyle tutuşan arya stark'ın tek başına frey hanesini katletmesi...