ortayakor9
profili

 • deniz gezmiş

  fikirlerinin çoğunu benimsemediğim keşke idam edilmeseydi dediğim masum türk vatandaşı. deniz gezmiş'i eleştiren herkes 6. filo sevdalısı olmuyor. kendisinin bağımsız türkiye sevdalısı, antiemperyalist olması da deniz gezmiş'i vatansever, atatürkçü yapmıyor. her bağımsız türkiye isteyen insanı atatürkçü denilerek alıp kahraman yapmayı saçma buluyorum. bana göre vatanseverliğin ilk aşaması atatürk ve fikirleriyle sorun yaşamamakla başlıyor. kendisinin geçmişte söylediklerini okuduğumda da böyle bir sonuca varamadım. yaptığı hukuksuz eylemleri bir kenara bırakarak sadece söylediklerinden bir sonuca varmaya çalıştığımda kendisinin atatürkçü olmadığına kanaat getirdim. ama hala kendine atatürkçü diyen bazı kesimlerin ısrarla ''tam bağımsız türkiye istiyordu'' denilerek, atatürk'ün bursa nutku'nu örnek göstererek deniz gezmiş'in yaptıklarını haklı çıkarmalarını ve kutsallaştırmalarını anlayabilmiş değilim.

  "yaşasın tam bağımsız türkiye! yaşasın marksizm-leninizm! yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği! yaşasın işçiler, köylüler! kahrolsun emperyalizm!"

  bu açıklamada en ufak bir kemalist fikriyatı göremiyorum. hatta aksine milliyetçiliği ilke edinen atatürk'ün uzaktan yakından benimseyeceği bir söz değil. ''türk ve kürt halkları'' ifadesinin kullanımının da kemalizmle hiçbir alakası yok. daha çok ikinci cumhuriyetçi, türk devrimini sindirememiş bir insan izlenimi veriyor bu açıklama bana.

  kendisini en yakın arkadaşlarından biri hacı tonak'ın ağzından dinlediğimizde de deniz gezmiş'in kürt bağımsızlığını savunduğunu, kemalizm ile sadece antiemperyalizm açısından örtüştüğünü anlıyoruz. pek çok yazar da şimdi, geçmişte ve daha sonra kendisinin atatürkçü olduğunu idam edilmeden önceki yazdığı yazının son paragrafında geçen kurtuluş savaşı ile ilgili konuşmasına dayandırıyor. ama gerçek bu değil. evet kendisi tam bağımsız türkiye istemiş olabilir ama kemalizmle uzaktan yakından alakası yok.

  bütün bu açıklamalar deniz gezmiş'in fikirlerinin büyük çoğunluğunu anlamamıza yetiyor. buna rağmen ısrarla kendisini kemalist gibi göstermeye çalışmanın bir süre sonra kemalizme zarar verdiğini düşünüyorum. kendi davanızı haklı çıkarmak için atatürk'ü alet etmeyin artık. kendi çevrenizde yine kahramanlaştırın tabi ona kimsenin bir şey dediği yok. ayrıca bugün yaşasaydı hangi partide olacağını söylememe gerek yok.

 • bir erkeğin en tehlikeli cümlesi

  ailenle mi yaşıyosun

 • 22 temmuz 2019 ümit özdağ'ın kaftancıoğlu tweet'i

  ümit hoca'nın da canan kaftancıoğlu'nu eleştirdiği tivit olmuştur. bu kadın hakkında eleştirilerin ne kadar doğru olduğunu ortaya koymuştur.
  ''kaftancıoğlu erbil'de şehit edilen diplomatlarımız için üzüntülerini bildirdi mi bilmiyorum ama ben paris'te terörist şeflerinin infaz edilmesini çok doğru buldum.her terör şefi ensesinde türk devletinin namlusunu hissetmeli.terörü terörize etmeliyiz.''link

 • bekçilerin 4000 tl maaş alması

  ülkedeki maaş adaletsizliğinin en güzel göstergesi. lise mezunu, torpille iş başına gelmiş vasıfsız adamlar bekçi yapılıp ellerine üniversite mezunu maaşı veriliyor. yaptıkları iş de tunalıda elinde birayla gezen gençleri uyarmak, kimlik sorup insanları rahatsız etmek. yeni üniversite mezunlarının çoğuna teklif edilse hiç düşünmeden kabul edeceği parayı lise mezunu kendini geliştirmemiş adam her ay cebine atıyor. sözlükteki mallar da doktor, öğretmen, pilot maaşı eleştirmeye devam etsin.

 • 20 şubat 2019 fatih altaylı'nın yediği ayar

  fatih altaylı'nın 20 şubat 2019'da habertürk'te yayınlanan siyasette kalite adlı köşe yazısında üstü kapalı iyi parti'nin genel başkan danışmanı taylan yıldız'ı eleştirdikten sonra kendisinden bizzat yediği ayardır.

  link

  --- spoiler ---

  altaylı,

  birkaç şeye açıklık getirelim.

  bir, google dediğiniz şirket geçen sene 132 milyar dolar kazandı. bunun 116 milyar doları reklam gelirlerinden. ben ve takımım bu reklamların optimizasyonunu big data analizleri ve yapay zeka kullanarak yaptık orada geçirdiğim 10 sene boyunca. bunu yapabilmek için de dünyanın en iyi okullarının istatistik ya da ekonometri bölümlerinden doktoranız olması gerek. dünya devi şirketlerde “pazarlamacılık” böyle bir şey artık. patentlerimi de bilahare gönderirim; ingilizceniz ve matematik bilginiz yetiyorsa okursunuz.

  iki, genel başkan yardımcısı olunca parti merkezindeki görevim gereği ankara’ya taşındım. bu basit nedenselliği anlamayacak kadar sığ olamazsınız. onun için sözlerinizde art niyet arıyorum maalesef. “bakan olacaktı ya ondan kendi kendine gelin güvey oldu” imaları çok seviyesiz.

  üç, istanbul sarıyer’den belediye meclisi üyesi adayıyım evet. bana ulaşıp da bunu neden yaptığımı sormak aklınıza gelmedi mi bir “araştırmacı” gazeteci olarak? yoksa o “derin” içgörünüzle tanımadığınız birinin ideallerini bildiğinizi düşünecek kadar kibirli misiniz?

  büyük bir had bilmezlikle koltuk sevdalısı biri olduğum imasında bulunuyorsunuz. ama biraz "araştırsaydınız" veya bana sorsaydınız:

  - sayın genel başkan meral akşener’in çevresindeki çoğu insan milletvekilliği adayı olmuş ve kendi kampanyasında çalışırken bana gelen milletvekilliği teklifini daha faydalı olacağım cumhurbaşkanlığı kampanyasında çalışabilmek için elimin tersiyle ittiğimi bilirdiniz.

  - genel başkan yardımcılığını arkamda bıraktığımda emeğimi mevkime endekslemediğimi, 25 il gezdiğimi, 65 üniversiteden gençlerle buluşup onlara türkiye’mizin nasıl girişimcilik ve teknolojiyle kurtulacağını anlattığımı ve bunu hiç bir siyasi kampanyanın bir parçası olarak yapmadığımı bilirdiniz.

  - amacımın, 21. yüzyıl değerlerini gençlerimize aşılayarak dünyaya layık bir türkiye yaratmak ve halkımıza müreffeh bir ülke sunabilmek olduğunu ve bu tohumları sarıyer’de atacağımızı, onun için sarıyer’imizde çalışacağımı bilirdiniz.

  sormadınız...

  bugün meclis üye adaylığımı tiye almaya çalışıyorsunuz ama sizdeki ego bende yok, ben türkiye ideallerimi hangi mevkide gerçekleştirebilirsem oradayım.

  gerekirse muhtar olurum, gerekirse hiçbir şey olmam yine de çalışmaya devam ederim.

  size milletvekilliği sunulduğunda bunu kabul etmemek, ülkenizin menfaatini en önde tutmayı, samimi bir vatan sevgisini, sadakati, ilkeli duruşu ve göz tokluğunu gerektirir.

  ama kalemini her devre göre eğip bükmekte beis görmeyenler, üstüne marka gömlek giymek için kalemini, ruhunu ve ilkelerini satılığa çıkaranlar beni ve benim gibi nice arkadaşımı anlayamazlar.

  o yüzden sizler bizlere gülerken, bizler sizin için sadece üzülürüz.

  saygılarımla diye bitirilir genelde ama size saygı duymuyorum, duyan da çok fazla insan olduğunu sanmıyorum.

  gazetecilik ahlakınızın artması dileğiyle...

  --- spoiler ---

  ve fatih altaylı'nın cevabı

  umarım bir daha olayın iç yüzünü bilmeden millete atıp tutmaz. akp'lilere böyle şeyler yazabilir misin fatih?

  edit: link ekleme

 • ülkü ocakları ne işe yarar sorunsalı

  her vatandaşın aklını kurcalayan basit bir soru. andımız kaldırıldı en ufak tepki yok, diyanet işleri başkanı kadir mısıroğlu'nu 10 kasım'dan bir gün önce ziyaret etti ses yok, akit gazetesi atatürk'ü abdullah öcalan ve fethullah gülen'in arasına koydu açıkça terörist dedi kılınızı kıpırdatmadınız.

  sadece şu son bir ayda olanlar bile tepki göstermek için yeterliyken siz ne yaptınız. şehit cenazeleri gezmekten başka ne işe yararsınız lan siz? en azından 100 kişi toplanıp akit'in önüne gidin diyecem de siz emirsiz hareket etmezsiniz sahte türk milliyetçileri. akşener liderinize iki kelime laf etti diye gece vakti kadının evini bastınız ama bütün bu olanlara tek ses dahi çıkaramıyorsunuz. tarih sizi de yazacak!

  edit: karşı argüman olarak doğuda savaşan askerler gösterilmiş genel olarak. konu onlar değil. konu akit o manşette atatürk yerine sedat pekerin fotoğrafını kullansa delirip gazetenin önüne akın edecek tiplerin konu atatürk'e geldiğinde nasıl sessiz kaldığıdır.

 • börü

  andımızdan rahatsız olanların izlemesini tavsiye etmediğim film. bol bol türk ve atatürk kelimelerini duyacaksınız. havale geçirmeyin sonra salona gittiğinizde.

 • erkek fitness hocasının kendini tutamaması

  erkek fitness hoca duyarı yemek istemem ama iki spor salonuna gittim ikisinde de ağır piçti bu hocalar. adamlar gözünü açmış hangi yeni gelen kıza yardım etsek diye pusuda bekliyorlar. kızlar tek kelime etmeden yanına damlıyor ben gidiyorum bir soru soruyorum ağzını yüzünü büküyor orospu evladı. bi de kendi antrenmanlarını yapma seansları vardır ki demeyin hallerine. makinede bir göğüs çalışıyor ama gözler radar gibi etrafta kız kovalıyor beni kesen kız var mı diye.

 • iyi parti'ye oy veren chp'li

  -chp'nin atatürk çizgisinden uzaklaştığının farkındadır

  -ulusalcıların partiden birer birer tasfiye edildiğini bilir

  -bu zamana kadar sezgin tanrıkulu gibi bölücülerin içinde bulunduğu bi topluluğa istemeyerek oy vermiştir ve bundan bıkmıştır

  -son 15 senede hükümeti devirmeye yaklaşabilecek tek partinin iyi parti olduğunu bilir.