debe başlıkları

vladis8
profili

 • ekrem imamoğlu'nu 3 kelimeyle özetlemek

  istanbul belediye başkanı

 • 18 nisan 2019 imamoğlu tarafından kandırılmam

  kandırıldığına göre ak partilisin genç.

 • et cinayettir

  sebze de katliamdır.

  tarımsal ilaçlar, katledilen ormanlar, zehirlenen hayvanlar, sömürülen çiftlik hayvanları.

  edit: kendi bunalımını bütün insanlara yaymaya çalışan baaaağzı yazarlar özelden hakaret yağdırmaktadır. bunun önü kesilmeyecek elbette ama aralarından birilerine verdiğim cevabı buraya yazıyorum.

  aklı başında kimse canlılara zarar vermemeli vermek istememeli. karşı bir fikir beyan ettim diye evde kedi boğazlamıyorum, zevk için hayvan öldürmüyorum.

  --- spoiler ---

  yuh diyorum başka bir şey demiyorum, diyemiyorum. aile terbiyesi nedir habersizsin, free speech nedir habersizsin, ülkede kalan son özgürlüğü de sen bitirdin şuan.

  senin aksine ben senin de fikrini beyan etmenin savunucusuyum. fikrini söyle rahat rahat söyle.

  et yemediğin için hiç bir canlıyı, hadi hayvanlarla sınırlayalım, hiç bir hayvana zarar vermediğini mi düşünüyorsun.
  kullandığın telefonun pili afrikada çocuklar tarafından madenlerde çıkarılıyor.
  kullandığın herhangi bir cihazın içerisinde yer alan anakartlar çinde çocuk işçiler tarafından takılıyor.
  giydiğin made in uzak doğu yazan bütün kıyafetler çocuklar tarafından toksit maddelere karşı hiç bir önlem almadan üretiliyor.

  bu saydıklarımın atıkları pandaların, kaplanların, asya fillerinin, çöl kedilerinin, afrika antiloplarının ve daha bir çok canlının evini yuvasını yakıp yıkıyor.

  bu ürünleri buraya gemiler ile getiriyorlar ve bu gemiler fosil atıklar ile çalışıyor. havayı kirletiyor, gemi atıkları okyanusları kirletiyor, gemiler ömrünü tamamlayınca mersin limanında batırılıyor.

  peki kullandığın karton bardaklar, plastikler, poşetler bil bakalım ne oluyor?

  tarım ilaçlarının üreten insana, üretildiği çevreye ve o çevrede yaşayan canlıları zehirlediğini biliyor musun yada umursuyor musun?

  nutella vb şeylerde kullanılan palm yağının üretimi için insana en yakın sayılan orangutanların evi olan ormanların yakıldığını biliyor yada umursuyor musun?

  sen denize gireceksin, rakı balık yapacaksın diye yumurta bırakamayan kaplumbağaları sallıyor musun?

  bu listeyi böyle uzatır giderim.
  --- spoiler ---

 • nusret'in çok konuşmayan gizemli bir tip olması

  konuşursa ne kadar boş beleş bir insan olduğu ortaya çıkacaktır dediğim tip.

 • sultanbeyli halkının inanılmaz referandum cevabı

  burası afganistan olsa beğenirsiniz ama burası sultanbeyli.

 • 28 kasım 2016 finansbank rezaleti

  olayın finansbank ile alakası ne?
  (bkz: 28 kasım 2016 muhasebeci rezaleti)

 • heykel protestosuna erzurum'dan izmir'e gelen dede

  yaralı parmağa işe desen, insanlık için bir fidan dik desen, aç bir çocuk doyur desen gelmez. ama o heykel protesto edilmezse biteriz yanarız kül oluruz. kimseye yaşından ötürü saygı duymak zorunda değilim.

  sözlük ya burası ondan bir de tanım olmalı: yaşadığı yeri bitirmiş izmir'i de bitirmeye çalışan 98 yaşındaki çember sakallı insan.

 • yeni nesil evlilerin çocuklarını aşırı abartması

  etrafınızdaki evli çiftlerin çoğu orta halli insanların çocukları olarak büyüdü, anadolu liselerine girdi sonrasında da üniversitelere girdiler ve bundan 5 yıl önce de plazalarda çalışma hayatına atılarak dünyanın bu ortamdan ibaret olduğunu düşündüler. yıllarca sadece ders çalışmış, yarış atı gibi sınavlara hazırlanmış bu bireyler üniversite yıllarında dans kulübü hariç bir aktiviteye katılmamıştır. plaza ortamına kadar hep geri planda kalmış bu gençler evlendiklerinde bu yıllardır ikinci planda kalmanın, sporla sanatla uğraşmamanın, ezikliğini kendilerinin devamı olarak gördükleri çocuklarını ön plana çıkararak unutmaya çalışıyorlar. ufacık çocukları kendi içlerinde kalan branşları öğrenmeye zorluyorlar ve olmuyor.

  kendileri 9-6 çalışıp hafta sonları avm avm dolaştıklarından ötürü çocuğa da aktaracak bir şeyleri olmuyor. aktaracak bir şey olmayınca da saçma sapan şeyleri ön plana çıkarıp olağan üstü bir şey gibi anlatmaya başlıyorlar. bu insanlara tahammül edemediğim için iki genel bir örnek verip gölgelere geri döneceğim. evet bu isimlerin hepsi var.

  lindasu çok zeki, ipad'te bir oyunlar açıyor inanamazsın.
  arincançok zeki , hocası geçen hafta 10 a kadar saymayı öğretmiş.