debe başlıkları

nisantasindabiramele4
profili

 • sevişelim ama sevgili olmayalım diyen kadın

  bu başlıkların artık yuvadan uçup ayrı sözlüğe çıkma yaşı geldi de geçiyor. bi el atın da gençler mutlu olsun (bkz: sexlisözlük)

 • yalnızken daha mutlu olan insan

  içe dönük insandır. bu konu melankoliyle, vasat duygusallık muhabbetiyle geçiştiriliyor ama kişilik kuramlarında önemli bir yeri vardır.

  ilk meselemiz, içe dönük insan ile içine kapanık insanın birbiriyle karıştırılması, daha doğrusu ikinci durumun az konuşan, yalnız takılan insanları anlatan tarif olarak benimsenmiş olması. içe dönük ve içe kapanık ayrı psikolojik durumlardır. hepimiz sosyal hayatla belli ölçülerde temas ediyoruz, aranızda manastıra internet bağlatan varsa orasını bilemem ama hayatımızdan belli ölçüde zaman ve enerji alan işler yaparak yaşadığımız aşikar. bunların çoğu da düzenli yani rutin şeylerdir.

  ikinci meselemiz ise, içe dönüklüğün ne anlama geldiğidir. içe dönük insan durumunu anlatmak için verebileceğimiz en basit örnek, yorucu bir iş gününü geride bırakırken akşam dinlenmek için ne yapacağına karar veren insanın seçeneklerine bakmaktır. işten çıkmaya doğru arkadaşlarına mesajlar yazmaya başlayıp, hızlı bir buluşma ayarlıyorsa ve bu durumdaki davranışı genelde böyleyse, bu insan dışa dönük - extrovert kişilik bandındadır, diyebiliriz. yorulduğumuzda nasıl dinlenmeyi seçtiğimiz, kişiliğimiz konusunda bir turnusol kağıdı görevi görür. mesela aynı durumdaki içe dönük - introvert insan birileriyle buluşmak yerine kitapçıya gitmeyi ya da sahilde öylece tek başına oturmayı tercih eder. iki kişilik durumunda da asıl motivasyonun 'dinlenmek' olduğunu unutmayalım. yani, yaşamak için gereken ruhsal enerjiyi geri toplamak.

  daha fazla bilgi için, enneagram ve carl gustav jung harmanlaması olan şu içerik okunabilir.

  bir de meşhur örnek verip eyyorlamama nokta koyayım:

  “ı’m an introvert… ı love being by myself, love being outdoors, love taking a long walk with my dogs and looking at the trees, flowers, the sky.”

  sözün sahibi, audrey hepburn.

 • teoman'ın sinemayı bırakması

  teomandır, bırakır orasında sıkıntı yok. asıl mevzu, olayın gelişiminde saklı.

  haber şöyle:

  önceki gün kız arkadaşıyla birlikte nişantaşı'nda görüntülenen teoman, sinemaya gideceklerini söyledi. 49 yaşındaki şarkıcı, "sinemaya geri dönmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "sinema artık benim için bitti. bundan böyle sadece şarkı söyleyeceğim" dedi.

  yani demek ki adama sormasan, bırakmayacak sinemayı. ne diye sorup da adamın aklına düşürüyon arkadaşım? hayır belki bırakmayacak.

 • adana otogarı'nın çok saçma bir yer olması

  adana seyahatimde gecenin bir saati arkadaşın 'abi burayı da görmeden olmaz' demesiyle doğal yaşam parkı gibi gezdiğim otogar. bakmasını bilene çok şey anlatır, yol kenarında bekleyen hırsızlar filan.