cobongo4
profili

 • 9 şubat akıl almaz turist rehberliği yasa tasarısı

  skandal durum.

  kültür ve turizm bakanlığı malesef türkiye turizminin kalkınmasından ziyade ayaklar altına alınması için ne gerekiyorsa tüm gücüyle uğraşıyor. keza kokartlı turist rehberlerinin yabancı dil bilme şartını ortadan kaldıracak bir yasa tasarası abesle iştigaldir. yaklaşık 130 yıllık bir meslek ilkesinin ben yaptım oldu zihniyetiyle ayaklar altında çiğnenmesidir.

  zaten kevgire çevrilmiş ülke turizmi ve ülkemizin dış dünyadaki tanınırlığını biz zor bela tüm hünerlerimizle adam etmeye çalışırken en yapmaması gereken merci memleketi vasata. peşkeş çekiyor.

  ülkede 14.000 kişi her türlü kültürel ve teknik eğitimi aldıkları üniversitelerden mezun olup en az 1 yabancı dili kamu sınavlarında belgelendirip profesyonel olarak kullanabilecek zeka ve kalibreye sahip uzman bir biçimde turist rehberliğini adeta bir kültür elçisi olarak icra etmektelerdir ve öğrencilikten mesleğe kabule kadar geçen sürede ister istemez bir ekolün çemberinden geçerek pişmektedirler. ayrıca bu kişilerin ana dili türkçe'dir, türk vatandaşı olmak zorundalardır ve gerekli halde türk misafirlere de en iyi şekilde hizmet verirler.

  üç beş tane cemaat turu veya bakanın ve lobisindeki diğer acentacıların erik dalı oynanan yerli turları rehber tutmak zorunda kalmasın diye turist rehberliğinde yabancı dil şartını kaldırıp bununla beraber tur otobüsünde rehber bulundurma mecburiyetini ortadan kaldırarak çalışmak apaçık türkiye cumhuriyetine ve türkiye turizmine ihanettir.

  keza acenta lobisi ucuz iş gücüne yönelip profesyonel türk rehberler yerine altyapısı ve geçmişi belirsiz mülteci, göçmen veya benzeri azınlıkların alt tabakasından her nevi kültürel ve teknik birikimden uzak ve hatta burada yabancı olduğu için muhtemelen bilinçaltındaki türk düşmanlığı veya dezenformasyon ile dolup taşan zihniyetlere sahip tur sorumlularına emanet edilip ülke reputasyonumuz ayaklar altına alınacaktır.

  ahıskalılara, uygurlara, azerilere, suriyelilere, bulgar, sırp, yunan göçmenlerine ve sahil kasabasında türkle evlenen, i love turkish kebabtan öte teknik türkiye bilgisi olmayan avrupalı keko yabancı gelinlere gün doğdu. ülkemiz bir kez daha vasata peşkeş çekildi.

  ayrıca rehberlik mesleği sadece dil bilip bilmemek şeklinde basitleştirilecek bir prensip olmamalıdır. her dil bilen rehber vasıfları taşıyamaz. rehberlik dinamiklerini bu sektörden çıkardıkları zaman ülke turizmi olarak milyonlarca insan bedelini türk turizminin dibe çökmesi ile direkt ve pek çok dolaylı hususla ödeyecektir.

  ermeni sorunu nedir, kürt neselesi, pkk, adalar sorunu, yunan türk gerilmleri, akdeniz, soykırım iddiaları, türk aile yapısının tüm dinamikleri, atatürk ilke ve inklapları, komşu ülkelerle olan vaziyetimiz, islam dini dinamikleri ve bilumum doğru sanılan yanlışların tamamı bir rehberin tüm zırhlarıyla ülkesini savunacağı alanların küçük bir kısmıdır.

  bir yabancı dili bile öğrenememiş x acentacının yakını veya komik rakama çalıştıracağı mültecinin biri bunları ne kadar anlatabilir.

  otobüste bakanlık kokartı olan rehber bulunması çok şeyin önüne geçer.

  sevgili hükümet sizin anlayacağınız dilden yazayım , rehbersiz yabancı turlarda, pkk-fetö propagandası yapılır, dinimiz kötülenir, atatürk'e hakaret edilir, türklük ve ecdadımız kötülenir, sayın cumhurbaşkanımıza bile alimallah hakaret ler edilir, camilerimizle dalga geçilip, bacılarımızın başörtüsüyle alay ederler ve dış güçleri empoze etmeye çalışırlar. ancak bir otobüste kokartlı rehber varsa bunlara müsade etmez ve bu önyargıya sahip misafirlere gerçeği ve doğruyu anlatır. böyle anlaşılır oldu mu sevgili meclis üyeleri??

  beri yandan arkeoloji ve sanat tarihi mezun enflasyonu yüzünden bu kişilere doğrudan mesleğe hak verilmesi de tam bir cehalet örneğidir. arkeoloji mezunu olmak rehber olabilmeyi beraberinde getiremez. sanat tarihçi olmak rehberlik demek değildir. rehberliğin 100 de biridir ancak. bu kadar sığ bir bakış açısı ancak bize yakışırdı.

  netice olarak en önemli döviz kaynağımız ve tek tutunur dalımız olan turizmin bekası için turlarda rehber bulundurma zorunluluğunun daima sürdürülmesi ve yabancı dil bilme şartının asla kaldırılmaması gerekmektedir.

  türkiye'den turizmi çıkarın geriye kalan kimi mutlu eder??

 • abd'ye karşı yerli malı ürün kullanıyoruz

  kardeş ona 1950'de direnecektin. bir 70 sene kadar geç kaldın.

 • 06 rgn 02

  bence her arabada ön/arka yol kamerası şart koşulmalı, kamerasız ve kayıt yapamayan araç muayeneden geçememeli ve yol kamerası görüntü kayıtları polise verildiğinde delil teşkil edip, araç sürücüsü belli olamayacağı için plaka sahibine adeta polise yakalanmışçasına ceza yollanmalı.

  trafik terörünün önüne geçilmesinin en önemli yolu bu.

  ben hükümet olsam böyle yapardım.

  1- hem hayvan gibi ceza keser ve kazanç kapısı açmış olurum.
  2- hem mecburi tuttuğum kamera sektörüne can gelir, kendi yeğenlerime kamera şirketi kurar ve kazanmalarını sağlarım,
  3- hem memlekette biraz da olsa huzur veya delile dayalı güven baş gösterir.
  4- hem de dünya'da bir ilk girişime imza atmış olur, parmakla gösterilirim.
  5- hem de sırf bu anlar için değil, trafikle alakası olmayan ülkedeki bilumum farklı adli vakanın çözümünde milyonlarca kamera kaydına anında ulaşma şansı elde edip ülkedeki suç oranına ve suçluyu yakalama oranına çok büyük ölçüde müspet müdahelede bulunup tarihe geçerdim.

  6- ha ülkenin 4 bir yanında 7/24 her şeyin milyonlarca kamera tarafından kaydedilmesi devlet'in işine gelmeyebilir. onu bilemem. beni aşar. ama hukuk devletiysek, barıştan, adaletten yanaysak. bu tarz bir hamle bütün bir ülke'nin yaşayış şeklini değiştirebilir.

  şunu bimer'e mi cimer'e mi egm'ye mi kime yazmak gerekiyorsa yazabiliriz.

 • askerimizin şehit edilmesi başlığına girilememesi

  18 senelik özgür bir oluşumun şeriat kanunlarına boyun eğerek yandaşlığı seçmek zorunda oluşunun kanıtıdır. gözlerimizin önünde cereyan etti. eriyip gittik, yalan olduk biz de.

  18 sene diyorum bak. çocuk doğsa şu an üniversite çağındaydı. hatta torun sahibi bile ederdi... onca zaman bu sayfalarda neleeeeeer yazıldı çizildi, hukuki bir takım olaylar haricinde burada bu tarz bir sansür ve engelleme yaşanmadı. bilakis sansürü protesto eden ne varsa burada dile geldi... bugün artık bu da başımıza geldi ya... hepimize geçmişler olsun arkadaşlar. artık geri dönüşü yok..

  gündemdeki mesele çok büyük. engel çabaları da çok büyük. söz konusu infial yaratacak üzücü mesele mevcut diktatörlüğün altındaki tabureyi itecek bir meseleydi.. kendisi kahır dolu olmasına rağmen türkiye'nin geleceğini olumlu anlamda değiştirebilecek kudrette etkiye sahip bir hadiseydi... son kurtuluşlardan birisiydi. heyhat! olmadı. olamadı... biz de ekşisözlük olarak tabureyi yere çiviledik ki kimse tekmeleyemesin...

  an itibariyle bu platformun atv ana haberden, beyaz tv'den farkı kalmadı.

  fazla ayranı olan var mı, içelim.

  edit: yaklaşık 30 dakika kadar bütün türk kızı başlıklarına girilebiliyorken işid başlığı error 404 moduna girmişti. sonra tepki gelince de geri bastı.. ya da içeride bir takım içerik değişiklikleri yapılıp yeniden hizmete açıldı başlık... değişikliğe uğrayanlar umarım tepkilerini dile getirirler..